GEEN Oe affaire-Lindberyh Malaria teistert de Italiaansche troepen De redding van Ellsworth DE V RIES Engelsche Koning ziek. Inbrekers in een villa overvallen Uitbreiding van het Am- sterdamsche Stadion De oorlog in Oost Afrika De balans van Dolo Rudyard Kipling overleden Dijken van Hoango bezweken Centrale Verwarming KIJKEII ïsKOOPED bjCLOECK De G*G* gaat heen Een vreemd geval te Soesterberg. Zaterdag 18 Januari 1936. Postrekening No. 23330 SCIACER 79ste Jaargang. No. 9894 COURANT. Int. Telet No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. y.h. P. Trapman Co., Schagen 16 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. ONVERDRAAGLIJKE IIITTE. - ON- EENIGHEED TUSSCHEN ZWART- HEMDEN EN INHEEMSCHE TROEPEN? (Van onzen correspondent Stuart Emeny) Dessié, Vrijdagavond. Hoewel de Italianen zeggen in het Zuiden een overwinning te heben behaald, is het offensief, dat zij van plan waren in het district Sidamo te onder nemen, uitgesteld. De reden daarvoor ligt o.a. in de ondraaglijke hitte, de heerschende malaria en het gebrek aan voldoende voedselvoorraden. 3000 man Italiaansche blanke troepen, die in een reusachtig door versterkingen omgeven legerkamp ten Zuiden van Dolo zijn ondergebracht, worden, naar men mededeelt, hevig door malaria geteisterd; terwijl de Italiaansche Somali-troepen, zoowel aan malaria als aan voedselgebrek lijden. De onderlinge verhouding tusschen de betrekkelijk goedgevoede Italianen en de halfuitgehongerde inheemsclhe troepen, is naar men mededeelt, ondraaglijk ge spannen. Een Europeaan, die juist dit district heeft bezocht, beschrijft het als een „tropische hel". De hitte is er volgens hem erger dan in het gloeiend heete Dzjiboeti, de haven in Fransch Soinaliland. Naar men zegt, sterven bij de Somalitroepen iede re week 5 op de 100 man. De dertienjarige prins Makonnen, de Jongste zoon van den keizer, heeft thans zijn verblijf aan het front geëindigd. Negen maanden lang heeft hij zijn vader weten te vermurwen hem niet van het Noordelijk front weg te sturen. Thans heebf de kei zer hem echter resoluut een verder vebrlijf aan het front verboden met het oog op het gevaar voor gasbommen. De jongen stapte daarop vanochtend, gekleed in een zwart jasje met gestreepte broek, in een vlieg machine met bestemming Addis Abeba. Hij kon zijn tranen slechts met moeite bedwingen. Bij zijn aankomst te Addis Abeba werd hij door de bevolking ontvangen, alsof hij een overwinnende held was. (Copyright News ChronicleA.N.P.) Overwinningsvreugde in Italië. Gevolgen van de Abessijnsche nederlaag. ROME. Het zegenrijke offensief van generaal Graziani wordt in geheel Italië met vreugde begroet. De bladen publiceeren uitgebreide berichten over dezen veldslag, hoewel wordt verklaard, dat m.en de werkelijke beteekenis van deze overwinning eerst la ter zal kunnen beoordeelen. Zonder twijfel zal hier door echter de verdere militaire ontwikkeling sterk worden beinvloed. De militaire medewerker van de „Piccolo", gene raal Bolatti, wijst er op, dat men thans voor het eerst den vijand tot een slag heeft weten te dwingen. Het eerste gevolg van de Abessijnsche nederlaag is, dat een deel van de gewichtige Kenya-grens voor de Abes- syniërs is afgesloten, zoodat de rijke toevoer van Kenya uit bemoeilijkt is. Volgens het inzicht van den schrijver is het niet onmogelijk, dat Abessynische troepen, die bestemd waren voor het Tigrefront, thans naar het Somali- front zullen, worden gezonden. In ieder geval ligt het initiatief op het oorlogstooneel in Italiaansche handen. Italië's protest aan den Volkenbond- Tegen Abessijnsche misbruiken. Rome, 17 Januari. Stefani deelt mede, dat de onderstaatssecretaris voor buitenlandsche zaken, Suvioh, in het memorandum aan den Volkenbond Reuter meldt uit Londen, dat de Engelsche schrijver Rudyard Kipling is overleden. In Rudyard Kipling, die 30 December j.1. zeventig jaar was geworden, verliest de Engelsche literatuur een opmerkelijke figuur, want weinig schrijvers heb ben op zoo jeugdigen leeftijd hun meesterschap over de pen bewezen als hij èn zijn zichzelf in den loop der jaren zóó gelijk gebleven. Kipling heeft in de negentiger jaren het Engelsche publiek met één slag gewonnen en zich tot opvolger gemaakt van dien anderen grooten Engelschman,, die eenvoudig schreef voor de eenvoudigen van geest en hart. Charles Dickens. Kipling was als hij: begrijpelijk, hij behan delde geen diepgaande zielsconflicten, geen psycho logische complexen, en... hij was door en door En- gelsch. heeft gewezen op het misbruik van het Roode Kruisteeken door de Abessijnen, waarbij de geval len van Dagaboer, in Ogaden en van Alamata aan het Ascianghimeer worden gedocumenteerd en op het gebruik van dum-dum-patronen met het volgende opschrift op het pakket: „10 Ballocartridges for 303 magazine rifle cordite soft nose solid hullet Kynoil limited WittOn Bir- mingham". De documentatie wordt gesteund door een lange lijst met namen en foto's van soldaten, Ascaris en Doebats, die aan beide fronten door dum-dum- kogels zijn getroffen. Verder wordt gewezen op de wreedheden door de Abessijnen bedreven, die de lijken van Italiaan sche soldaten verminken. Een tragische lijst van slachtoffers wordt ge noemd. gesloten door den onderluitenant-vlieger Tito Minnitie, die gevangen was genomen en door de Abessijnen werd gemarteld, ontmand en ont hoofd. Zijn hoofd werd in triomph rondgedragen. De nota wordt gesloten met te wijzen op de klaarblijkelijke schending van de conventie van Genève, die respect oplegt voor gewonden, doodep en gevangenen. Italië's antwoord ou Zwedens protest. Forineele afwijzing van iedere be schuldiging. Rome. Onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken, Suvich, heeft den Zweedschen gezant, ontvan gen en hem het antwoord zijner regeering overhan digd op de nota, die de gezant hem enkele- dagen geleden heeft doen toekomen, betreffende het bom bardement van het Zweedsche Roode Kruis bij Dolo. De Italiaansche nota wijst formeel iedere'beschul diging in dezen van de hand. Thans ook officieel bevestigd. Nadere det&ls omtrent het vinden der beide aviateurs. Een te Londen gisteren ontvangen draadloos bericht meldt, dat de Discovery II Elsworth aan boord heeft genomen. Voorts wordt uit Londen gemeld, dat de Britsche regeering aan haar ambassadeur te Washington heeft opgedragen, de Amerikaan- - sche regeering er van te verwittigen, dat de Amerikaansche ontdekkingsreiziger Els worth en zijn makker de Canadees Kenyon zijn gevonden. LONDEN, 17 Januari (R.O.): Een door het mi nisterie van koloniën gepubliceerd telegram van den kapitein van de „Discovery II" geeft nog de volgende bijzonderheden omtrent de redding van Ellsworth en Kenyon. Bij aankomst in de Walvischbaai werd een oranje kleurige tent op het ijs waargenomen. Het schip schoot een vuurpijl af, doch er kwam geen antwoord. Een der beide zich aan boord bevin dende vliegtuigen vloog toen acht kilometer vex'der naar Klein-Amerika, waar Kenyon werd ontdekt. Met behulp van een parachute liet men toen levens middelen en brieven op het ijs vallen. Kenyon liep dan in de richting van de „Discovery II" en ontmoette de groep, die van het schip uit naar de beide ontdekkingsreizigers was gaan zoeken. Hij verklaarde, dat, toen zij nog zes en dertig kilo meter van Klein-Amerika verwijderd waren, de ben zine op was. Zij zijn toen per slede verder naar Klein Amerika gegaan. VIJFHONDERD DORPEN ONDER WATER; GROOT AANTAL SLACHTOFFERS. SJANGHAI, 17 Januari (A.N.P.)Volgens berichten in Chineesche bladen hebben de ge weldige hoeveelheden water van den Hoangho, aan de grens van Honan en Hofei op verschil lende plaatsen de dijken doen bezwijken. Reeds 500 dorpen staan onder water. Talrijke personen zijn het slachtoffer geworden van het vernielende water, duizenden moesten huis en hof verlaten. De nood der vluchtelin gen wordt nog vergroot door een hevige kou degolf, die de temperatnnr heelt doen dalen tot 27 gaden onder nul. Stof Kolen Asch Rook in Uw woonvertrekken In een goed ingericht huis behoort een Wij installeeren EIK systeem of gewenschte uitvoering TTECHN. BUR. ALKMAAR - TEL. 2197-3897. HONDERDEN Referenties Illölll Ongerustheid over zijn toestand. Londen, 17 Januari (R.O.) Een door drie ge- neesheeren, onder wie Dawson of Penn, onder teekend bulletin, dat hedenavond op Sandring- ham werd gepubliceerd, deelt mede, dat de lucht pijpontsteking, waaraan de koning lijdende is, niet van ernstigen aard is. Er hebben zich evenwel tee kenen van hartzwakte voorgedaan, welke met be zorgdheid moeten worden gadegeslagen. Dawson blijft op Sandringham. Wordt de toestand erger? Den patiënt zuurstof toegediend. Volgens de laatste berichten hebben de doctoren gisteravond den Koning zuurstof toegediend. Twee doctoren hebben den nacht in het paleis Sandring ham doorgebracht. Volgens de Daily Telegraph is de toediening van zuurstof een voorzorgsmaatregel die wel meer wordt toegepast in geval van zware aandoe ning der ademhalingsorganen. Ten einde de ademhaling te verlichten, vooral bij meer bejaarde zieken, past men deze toe, zoodat de koning rustig sliep. De Prins van Wales is gisten middag plotseling te Sandringham aangekomen. De hertog van York was reeds aan het ziekbed. UIT ONZE OOST. Jhr. De Jonge zal zijn ontslag Indienen. Bij de Regeering is binnengekomen - het verzoek van Z.Exc„ den gouverneur-generaal van Neder- landsch Indië, jhr. mr. B, C. 'de Jonge, om hem bij het einde van de gebruikelijke vijfjarige periode voor eervol ontslag aan H.M. de Koningin voor te dragen. Jhr. mr. De Jonge, aanvaardde de landvoogdij in September 1931. BLOEDIG INCIDENT IN ZUID-SLAVIë. Ontevreden werkelooze trekt een pistool. Belgrado. Naar uit Agram gemeld wordt, is het Vrijdag voor het Banaat-bureau, het gebouw der pro vinciale regeering, tot een bloedig incident gekomen. Tegen den middag was een deputatie van werkeloo- zen verschenen, die den Banus een memorandum wilde overhandigen, waarin aangedrongen wordt op verbetering van den toestand der werkeloozen. Bij den ingang van het gebouw ontstond een oneenig- heid tusschen eenige leden der deputatie en twee gendarmes, die daar op post stonden. In den loop van deze oneenigheid trok een werkelooze een pistool en doodde een gendarme en verwonde den andere zwaar. De man werd oogenblikkelijk gearresteerd. Moderne foto's en vergrootingen van buitengewone kwaliteit Geopenddagelijks, ook Zondags Fotogr. Atelier Arpad Moldovan Nieuwe Ni e dor p Door hun voetstappen In de sneeuw verra den. - Poging van een der gearresteer den zich van het leven te berooven. Door burgers, welke de voetsporen in de versch gevallen sneeuw verdacht vonden, daarop opmerk zaam gemaakt, heeft gistermiddag de politie van Soesterberg, nadat eerst assistentie vanuit Soest was aangevraagd, een onderzoek ingesteld in een tijdelijk onbewoonde villa aan den Amersfoortschen straatweg te Soesterberg. Reeds spoedig bleek, dat inbrekers vermoedelijk hun bivak hadden opgeslagen. De brandkast was opengebroken; verscheidene inbrekerswerktuigen, waaronder eenige steekvlamtoestellen, werden aan getroffen. Bij een verder onderzoek bleek, de bad kamer afgesloten te zijn. Uit de deur drong een sterke gaslucht naar boven, Na forceering van de deur werden in dit vertrek twee mannen aange troffen, waarvan de een, de 36-jarige varensgezel J. K. uit Utrecht, welke met een gasslang in den mond op den grond lag, in zoodanigen toestand verkeer de, dat geneeskundige hulp moest worden verleend. De andere man, de 26-jarige zwerver A. K., afkom stig uit Amersfoort, kon na gepleegd verzet worden overmeesterd. Beiden zijn per politieauto naar het bureau te Soest overgebracht. Zij werden daar in arrest gesteld Op weg daarheen trachtte J. K., door zich zelf ver wondingen toe te brengen, zich van het leven te be rooven. Een onderzoek wees uit, dat de mannen reeds eenige dagen in de woning hadden vertoefd en dat zij het huis eenige keeren hebben verlaten. Door afwezigheid van den bewoner, notaris Lab- berton uit-Den Haag, kon omtrent ecnigen diefstal voorloopig nog niets naders worden vastgesteld. Bij landen wedstrijden zullen 60.000 bezoekers kunnen worden toegelaten. Ne herhaalde conferenties, ook met de gemeentelijke autoriteiten is het bestuur van het Nederlandsch Sportpark te Am sterdam tot het besluit gekomen zoo spoe dig mogelijk een aanvang te maken met een gedeeltelijke uitbreiding van het Olym pisch Stadion, aldus het Alg. Hsbl. Zooals men weet stond het reeds langen tijd ge leden vast, dat men eventueel zou overgaan tot uitbreiding van het Stadion in verband met den bouw van het Feyenoord-Stadion. Thans is men hiertoe dus definitief besloten, nadat reeds tevo ren een vast omlijnd plan was opgemaakt. De uit breiding gaat zoover als de thans beschikbare fondsen het toelaten, doch niet nadat ook op de voorloopige aanbestedingsraming zooveel mogelijk, zonder dat het doel wordt voorbijgestreefd, zal zijn bezuinigd. Allereerst zullen de Noord- en Zuid-zijden wor den uitgebreid, zoodat ongeveer 60.000 bezoekers kunnen worden geborgen, een massa, die zich zeker bij belangrijke landen-ontmoetingen zal melden, Als daarna ervaring is verkregen zal het plan worden uitgebreid met vergrooting van Marathon- en eere-tribune. EEN OPZIENBAREND BERICHT. AKRON (Ohio), 17 Januari (A.N.P.): Van avond is een vluchtig onderzoek ingesteld naar een vreemde geschiedenis, welke een onbekend gebleven vrouw in verband brengt met de affaire Lindbergh. Het kind van Lindbergh zou zich n.1. onder den naam van Robert Dolfen te Akron ophouden. De politie heeft verklaard, dat dit kind inderdaad sprekend op den baby van Lindbergh lijkt. De moeder van het kind zou in 1934 zijn overleden. Andrew Dolfen heeft verklaard van zijn vrouw ge scheiden te zijn geweest in den tijd, dat het kindje Lindbergh werd ontvoerd. Hij zeide gehoord te hebben, dat zijn kind ziek was. Dolfen zeide te zijn teruggekeerd en te hebben ge constateerd, dat het kind en zijn vrouw in het geheel geen ziekteverschijnselen vertoonden. Het belangrijkste wat Dolfen zeide was, dat het kind niet van hém was. Hij vertelde de politie, dat zijn vrouw een groot aantal 20 dollarbiljetten in haar bezit had en weigerde er de herkomst van mede te deelen.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1