Mislukte overval op geld-auto Tuinderij Zaterdag 18 Januari 1936. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9894 Het geld weer teruggevonden. KEURINGSDIENST TE ALKMAAR BLIJFT BESTAAN. Studentenonlusten te Parijs. VEEM De Bilt seint Onmenschelijk optreden tegen 31 dagen half begraven. Maximum factuurprijzen voor uitvoer over de clearing naar Duitschland. Onze groente-export naar België loopt terug. Italië heeft een tekort aan pootaardappelen Exportcijfers over December. Verhoogde uienprijzen in Duitschland. Springende paarden en dansende menschen. Het revolvers in de band de begeleiders van bet geld-transport bedreigd. Zeven zakken met duizend gulden en een actentasch met 21000 gulden ge roofd en daarna wegge worpen. Een zeldzaam vermetele gewapende aanval op een geldtransport, zooals in de annalen van de Amsterdamsche misdaad nimmer te voren geregistreerd kon worden, is gistermid dag omstreeks half een geschied op den Cor- nelis Douwesweg in AmsterdamNoord. Drie mannen, waarvan er een inmiddels reeds gearresteerd kon worden, hebben ge tracht, op Amerikaansche gangsters-manier, met een revolver in de hand, het personeel van een auto, waarmede een belangrijk be drag aan geld werd vervoerd, te overrompe len. Dank zij het kloeke en koelbloedige op treden van de begeleiders van het transport is de overval echter mislukt en moesten de daders de vlucht nemen. De zakken met al het geld hebben zij moe ten wegwerpen. In de auto van de Scheepsbouwmaatschappij zat behalve de chauffeur, een bediende, die de gelden bij de bank hètd geind. Op den bodem van den wagen'lagen negen zakken, elk inhoudende duizend gulden in zilver, benevens een actentasch, bevattende een en twintigduizend gulden in bankpapier. Achter deze auto reed een tweede wagen, welke blijkens het nummerbord uit de provincie Utrecht afkomstig moest zijn. De wagen droeg het nummer L 6074 en is naar alle waarschijnlijkheid in Soest ontvreemd. Althans werd op den man, die werd ge arresteerd, een rijbewijs gevonden van een inwoner in Soest. Bij de brug over Zijkanaal I haalde de auto van de achtervolgers den wagen van de Scheepsbouw Mij. in en de bestuurder zette zijn wagen plotseling dwars over den weg, waar op dat moment geen ster veling te bekennen was, neer, zoodat de wagen van de Scheepsbouw Mij. eveneens gedwongen was te stoppen. Handen opl Op hetzelfde oogenblik sprongen twee mannen uit den ouden Chevrolet, waarvan de chauffeur aan het stuur bleef zitten. Een der twee mannen liep op den auto der N.S.M. toe, rukte het achterportier open en hield den m^t het geldtransport belasten employé 'n revolver onder den neus, terwijl hij hem toeriep het geld af te geven. De aangerande kreeg op hetzelfde oogenblik dat hij zich oprichtte een krachtigen vuist slag in het gezicht, maar was niet zóózeer verrast dat hij niet in staat was dezen prompt met een niet minder raken vuistslag te beantwoorden. De aan rander zag echter kans zeven van de zakken met zil vergeld en de tasch met bankpapier in één greep te bemachtigen, om met den belangrijken buit naar zijn eigen wagen te hollen. De overvallen employé was geen oogenblik zijn te genwoordigheid van geest en zijn bekwaamheid om handelend op te treden kwijtgeraakt; hij sprong door het nog geopende portier de straat op en zat met een volgenden sprong den vluchtenden bandiet op den rug, met wien hij bij de daarop volgende worste ling over de keien rolde. Deze wist zich echter los te rukken en met de zakken en de portefeuille zijn eigen auto te bereiken; reeds terwijl hij erin sprong gaf de chauffeur gas om met zoo groot mogelijke snelheid er vandoor te gaan. Maar de employé was reeds weer op de been gekomen en slaagde erin de auto der bandieten, terwijl deze nog in de eerste ver snelling reed, in te halen. Hij greep het portier en rukte dit open, met zooveel kracht, dat dit uit zijn hengsels gescheurd werd en kletterend op straat viel. De auto ging er toen in volle vaart met de roovers en den buit vandoor, maar de beroofde sprong weer in zijn eigen auto, welks chauffeur daarop een wilde achtervolging begon. Met een snelheid van 70 tot 80 K.M. ging het in de richting Tuindorp Oostzaan, waarbij de vluchtelingen eenige zeer scherpe boch ten met zóó weinig omzichtigheid namen, dat het een wonder mag heeten dat zij het leven eraf gebracht hebben. In de smalle straatjes van het tuindorp ge raakten zij echter vast. Op den hoek van de Maan straal en de Orionstraat vloog hun auto in de bocht tegen een hekje op. Gestrand het politiebureau. Zij hadden het niet ongelukkiger kunnen treffen. Want niet alleen werd hun wagen daardoor vrij ern stig beschadigd en werden zij wel gedwongen den wagen te verlaten, maar het toeval wilde dat zij juist tegenover het politieposthuis waren terecht gekomen, een voor hen zeer onwelkome verrassing. Het auto-ongeval was natuurlijk niet onopgemerkt gebleven. Van alle kanten kwamen de menschen reeds toeschieten, nieuwsgierig naar hetgeen er gebeurd was. De roovers wachten hun komst natuurlijk niet af, te meer omdat hun achtervolgers elk oogenblik konden verschijnen; ze kozen het hazenpad, elk in een andere richting. Een hunner nam de acten- tsch en enkele zakken met geld mee, maar hij kwam weldra tot de ontdekking, dat het geï.d hem in dit geval eer tot last dan tot voordeel diende. Hij wierp tasch enz akken daarom in zijn vlucht weg in een tuin achter de Maanstraat. Zijn vervolgers in de armen geloopen. Twee van de roovers wisten van de algemeene consternatie gebruik te maken om te ontkomen. De derdew as echter minder fortuinlijk en liep onwetend het hol van den leeuw binnen. Op zijn vlucht ontmoette hij n.1. een heer, die op een fiets zat, en aan dezen vroeg hij welke de kortste weg naar Oostzaan was. Nu was deze heer echter een politie-agent in burger, die van het geval ge hoord had en poolshoogte wou gaan nemen. Hij vermoedde dadelijk, dat hij een van de drie vluch- de man hijgde nog als een postpaard overigens zeer zenuwachtig voor zich nad. Dies versiaarae hij zich oer&a den man nlirWhItlml?*,Z,en' e„cnter lue<' naar "-"oswaan maar naar het meest naoije pontie-posthuis. waar hii t? veI2eKerQ« bewaring werd gesteld. Intusschen was de mobiele Drigaae der centrale recherche van het gebeurde in Kennis gesteld en onder leiding van hootinspecteur A. Luteyn en ln- specteur J. Posthuma werd heel de omgeving alge siet. De bedienden van de Scheepsbouw Maatschap pij waren ondertusschen ook op het tooneel van °°plI?g v?rschen«n en gaven de politie een nauwkeurig signalement op van de beide nog voortvluchtige lieden. Nummer drie werd door hen pertinent herkend als dem an. die naast den chauf- reur in de Chevrolet had gezeten. Deze heeft dan ook inmiddels een gedeeltelijke bekentenis afge- ^„"ivoivers zijn tot nog toe niet gevonden. Waarschijnlijk heeft een van de voortvluchtige le den van de bende die nog bij zich. Het is ook mo gelijk, dat men er zich onderweg van ontdaan heeft door ze ergens in het water te gooien. Fleschjes met aether gevonden. Wat men wel in de auto heeft gevonden, zijn drie fleschjes met aether. Uit deze vondst blijkt dat de roovers aanvankelijk van plan zijn geweest hun slachtoffers te bedwelmen. Het geheele bedrag van f 30.000 is teruggevonden. De gestolen auto. De politie van het bureau Adelaarsweg heeft van de politie te Soest bericht ontvangen, dat het num mer wat op de nummerplaat van de auto, waar mede de dieven hun slag trachtten te slaan, voor kwam, te Soest niet bekend is, evenmin als de eigenaar, die aldaar woonachtig zou zijn. Deze naam bestaat niet in Soest. De gearresteerde N., die in de Binnen Brou wersstraat to Amsterdam woont, heeft aan den hoofdinspecteur Luteyn, die het verhoor afr~m, verklaard, dat hij wel met de beide andere man nen het plan beraamd heeft, doch dat hij niet de gene is, die het geld uit de geldtransportauto ge haald heeft. Ook zou hij niet de namen weten van zijn beide medeplichtigen. Vanzelfsprekend staat de politie vooral tegenover deze la3t.«te verklaring zeer sceptisch. Gisteravond omstreeks ne?en uur was van de bel de andere naenders nog geen spoor bekend. Het gebied thans uitgebreid tot geheel Noord-Holland boven het LI. Zooals wij reeds in ons blad van Donderdag kon den melden, zal de Keuringsdienst in Alkmaar blij ven bestaan. Uit latere berichten is gebleken, dat de dienst zal worden uitgebreid met de gemeenten Assendelft, Beverwijk, Heemskerk, Jisp, Koog a. d. Zaan, Krom menie, Uitgeest, Westzaan, Wijk aan Zee, Wormer, Wormerveer, Zaandam en Zaandijk, waardoor ge heel Noord-Holland boven het IJ tot het Keurings district Alkmaar gaat behooren. Tengevolge van deze uitbreiding zal het contro leerend personeel, dat in begin 1934 met 6 man was verminderd, thans weer met 3 man worden ver sterkt. Staking heeft gedeeltelijk succes. Parijs: De actie der rechtsche studenten te Pa rijs heeft daar gistermorgen geleid tot heftige bot singen met links-georiënteerde studenten en de po litie. Twee agenten werden gewond, 12 studenten wer den voorloopig in arrest gesteld. In het Quartier Latin, waar sterke afdeelingen po litie de orde bewaren, is de opwinding groot. De staking der studenten had zich 's middags uit gebreid. Men heeft alle colleges van de medische fa culteit moeten staken, aangezien de betoogende stu denten hen, die niet aan de staking deelnamen, belet ten het gebouw der faculteit binnen te gaan. De sta king is slechts gedeeltelijk bij de faculteiten van exate wetenschappen en letteren, de technische scho len en de „école des hautes études." Verwachting: Krachtige tot matigen, later afne- menden Noordelijke tot Westelijken wind, tij delijk opklarend en later zwaar bewolkt, met sneeuw- en hagelbuien, lichte vorst des och tends, overdag lichte dooi. Verdere vooruitzichten: buiig met tempe ratuur om het vriespunt. Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 745. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 3 gr. C. 45 gr. F. UW BRIL STUK! Opticien Teriep repareert vlug en goedkoop. TERLEP'S DROGISTERIJ EN FOTOHANDEL Hoogzijde 103 Schagen. Door een vrouw te Megen met gloeienden pook mishandeld. Een schuur als nachtverblijL Het „Alg. Hhld." doet mededeelingen over schande lijke mishandelingen, waaraan een vrouw te Megen zich bij haar ondergebrachte voogdijkinderen heeft schuldig gemaakt. Het onderzoek in deze zaak, dat thans geëindigd is, heeft afschuwelijke bijzonder heden aan het licht gebracht. De zaak werd bekend, toen een der kinderen des middags weigerde van school naar huis te gaan. Toen de onderwijzer vroeg, wat er aan de hand was, vertelde het hortend en stootend, dat het met een gloeiende pook op de voe* ten was geslagen. De onderwijzer constateerde daar na, dat eenige teenen geheel verschroeid waren, De burgemeester stelde een nader onderzoek in, en daarbij bleek, dat de rug van het kind tientallen zware brandwonden vertoonde. Overigens waren de sporen van hevige slagen duidelijk zichtbaar. Ook de andere kinderen bleken zoo behandeld te zijn, terwijl zij bovendien in sterk verwaarloosden toestand ver keerden en totaal ondervoed waren. Het bleek, dat de vrouw de kleinen in een schuur op den grond en zonder dek liet slapen. Hun voedsel bestond groo- tendeels uit afval; de mishandelingen met den gloeienden pook waren systematisch gepleegd. De justitie te 's-Hertogenbosch is daarna in de zaak gemoeid en na vele verhooren heeft, de vrouw volle dig bekend. Zij zal op 27 Januari a.s. voor de recht bank te 's-Hertogenbosch terecht staan. Door planten in het leven gebleven. Reuter meldt uit Madrid: ,31 Liberal" verneemt uit Palma de Majorca, dat een jager, die Sedert 31 dagen verdwenen was, le vend is teruggevonden onder de volgende omstan digheden De man was half door een aardverschuiving be graven en kon zich niet bevrijden. Hij voedde zich met planten, welke hij binnen het bereik van zijn handen vond. Hij werd gevonden door een jacht hond, die door zijn gehuil de aandacht trok. De jager Is naar een ziekenhuis gebracht en men hoopt hem in het leven te houden. Op de boerderij van den heer A, Donker te Hoogwoud heeft zich gistermorgen het merk waardige feit voorgedaan dat bij een koe vier kalveren werden geboren. Men deelde ons mede, dat, voor zoover men zich kon herinneren, iets dergelijks de laatste 30 Jaar niet in ons land is voorgekomen. Hierboven zien wij het moederdler met haar, helaas, vier overleden kinderen, De Nedcrlandsche Groenten- en Fruit-Centrale heeft de volgende maximum-factuurprijzen voor betaling over de clearing vastgesteld, terwijl voor het aan- voerpercentage op 100 werd bepaald: Bloemkool f 10.50 Roode en gele kool f 9.90 Deensche witte f 6.90 Spruiten f 15. Prei f 6. Uien (middel) f 3.60 Uien (drielingen) f 2.10 Voor ui'enuitvoer moet het nummer van de Devi- sen Genehmigung en de naam van de Duitsche klant aan de Afdeeling Uitvoermonopolie van den Centrale worden opgegeven, waarna nadere beschikking volgt. Niet in alle gevallen zal hiervoor uitvoermachtiging worden verleend. Contingenten niet opgebruikt. Vrees voor de valuta dwingt de Belgische regeering tot invoerbeperking. De taak der Nederlandsche regeering. Het is opvalld, dat de uitvoer van onze groenten naar België in 1935 zoo sterk is terug- geloopen. Bedroeg de export in 1934 van witte en savoye-kool nog 5.450.000 Kg. tot een waarde van f 145.000, het afgelopen jaar werd door België slechts 3.920.000 Kg. afgenomen tot een waarde van f90.000. Ook de roode kool en blöemkool vertoon-* den een sterke achteruitgang. Van het eerste pro duct bedroeg de uitvoer in 1934 een gewicht van 5.943.000 Kg. tot een waarde van f 174.000 en in 1935 slechts 2.958.000 Kg. met een waarde van f 112.000.— Voor bloemkool was de val niet min der groot. Van een gewicht ad 5.015.000 Kg. in 1934 liepen wij terug tol 2.098.000 Kg. in 1935, terwijl de waardew as resp. 207.000 Kg. tot 103.000 K. Bij nadere beschouwing van de oorzaken blijkt dat naast de ontstane verarming door de franc-, devaluatie, ook de minder vlotte houding van de Belgische regeering bij de invoertoewiizingen een reden moet worden .geacht van de achteruitgang. Het is beeriipelijk, dat de Belgische regeering op alle mogelijke manieren de zwakke valuta wil steunen, maar een eenmaal toegestaan contingent dient niet door allerlei administratieve rompslomp en stroeve behandeling van aanvragen te worden gesabotteerd. Bij het straks opnieuw te sluiten handelsver drag legt het zeker op den weg onzer onderhan delaars om op grond der ongenade ervaring van! de Belgische regeering een grootere soepelheid in de uitvoering der contingenteeringsvoorschriften te vorderen. Ook vraagt de totaal lamgeslagen zuur koolexoort naar België de speciale aandacht van onze regeering. Bij de thans door Belgie geheven hooge invoerrechten op dit artikel is uitvoer vrij wel uitgesloten. In het afgeloopen jaar werd er door de aardap pelhandelaren tegen gewaarschuwd, om pootaard appelen naar Italië te verzenden in verband met te verwachten betalingsmoeilijkheden. Blijkbaar heeft ook Engeland dit gevaar gevoeld, althans be richten uit tlalië maken gewag van moeilijkheden bij de uitplant van poters. De Duitsche pootaard appelen, welke men thans gebruiken wil, zijn, al dus meldt de Tuinderij, slechts in beperkte hoeveel heden te verkrijgen, zoodat men hoofdzakelijk op de inlandsche poters is aangewezen, hetgeen ver slechtering» van het pootgoed en van den aardappel oogst met zich zal brengen. Voor den export zijn de zuiver Italiaansche aardappelen niet gevraagd. Er is dus alle kans, dat in het komende vroege aard appelseizoen meer vraag zal bestaan naar de Hol- landsche aardappelen, hoewel ook andere landen op verbetering van afzet rekenen tengevolge van de uit schakeling van den. Italiaanschen concurrent. Over December kon een meer-export worden aan gewezen van: uien f 190.000; appelen f 173.000; vruchtenpulp f 54.000, spruitkool f 5000, tomaten f 4000 terwijl een vermindering moest worden geconsta teerd van: sluitlcool f 17.000, bloemkool f 19.000, peen f 8000, schorseneeren f 5000, druiven f 46000. De vermeerderde uien-export ging hoofdzakelijk naar Duitschland en Engeland. Deze beide landen zorgden ook voor de vermeerdering van onze appe- lenuitvoer. De vrij goede prijzen voor bloem- en sluitkool en de misoogst drukken hun stempel op het bedrag van de export dezer artikelen. Bij de vaststelling der maximum-prijzen voor uien werd vastgesteld voor partijen van 15000 Kg., eerste kwaliteit, middensoort en klein een prijs van R.M. 6.20 en voor grof R.M. 6.95 per 50 Kg. Bij partijen van 5000 Kg. worden deze prijzen resp. R.M. 6.35 en R.M. 720. Da Leuvebrug te Rotterdam onder stroom. Gistermorgen om goed half tien deed zich op de Leuvebrug te Rotterdam een vreemd tafereel voor. Een paard en wagen reed de brug op en toen het paard de beenen neerzette op de ijzeren platen, die Drug en brughoofd verbinden, begon het dier te stei geren. Het paard maakte sprongen van meer dan een meter. Aan den anderen kant kwam er ook een paard en wagen de brug oprijden en ook dat paard begon te steigeren en groote sprongen te maken. Een vreemd gezicht was het. Menschen, die kwamen toeloopen, voelden hevige schokken en sprongen ook de lucht in. De brug bleek onder electrischen stroom te staan. Ongelukken heeft dit gelukkig niet veroorzaakt. De politie zette de brug aan beide zij den af, waarna personeel van het G.E.B. een onder zoek instelde. Een defect aan één der kabels die on der de brug loopen, moest de oorzaak zijn. Men kon echter zoo.gauw niet nagaan, waar het defect zat, zoodat. om de brug vrij van stroom te krijgen, een kabel moest worden doorgehakt. Om elf uur werd de afzetting van de brug opgeheven. Men had toen nog niet ontdekt, waar het defect zat. Hiernaar wordt nog verder gezocht.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5