Rondom de Secretaris-benoeming De wereld op zijn kop! Roofoverval op Parijsche Bank Zaterdag 18 Januari 1938. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9894 Een ernstige concurrent voor den Langendijk Zilverschat in de Amsterdamsche gracht Dom §3© Deensche kool wordt aangevoerd voor de zuurkoolfabrieken Dat Is nu met recht de wereld op z'n kop. Aan den Langendijk, koolstreek tot in de perfectie, wordt Deensche witte kool aangevoerd om te worden verwerkt tot zuurkool. En niet alleen Deensche witte kool wordt er momen teel uit het buitenland betrokken, ook andere kool soorten en aardappelen worden door Hollandsche handelaren in het buitenland gekocht. Naar men Hierboven zien we een partij Danske kohl lossen aan een der zuurkoolfabrieken aan den Langendijk. ons mededeelt, moet er voor den invoer van de kool een monopolie-heffing worden betaald van f2 per 100 Kg. Hieruit volgt dus, dat de prijzen in De nemarken, of waar deze kool dan ook vandaan mag komen, beel wat lager moeten zijn dan hier, wil men met de Nederlandsche Deensche witte kool kun nen concurreeren. De buitenlandsche witte kool wordt gebruikt voor zuurkool. Wanneer er echter andere kool wordt ingevoerd, of wanneer de Deen sche witte kool hier niet wordt verwerkt tot zuur kool en deze kool weer wordt uitgevoerd, naar het buitenland, dan wordt de heffing hierop, volgens onzen zegsman, weer terugbetaald. Dit beteekent dus, dat buitenlandsche kool, via Holland verzonden, nog goedkooper kan worden geleverd dan de Holland sche, hetgeen de Hollandsche koolprijzen nu juist niet. ten goede.zal komen. Wordt binnenkort het Lindbergh-raadsel opgelost Op grond van ontvangen vertrouwelijke berichten. New York, 17 Jan. De „New York American" be richt, dat nu binnenkort het Lindbergh-raadsel zal worden opgelost. Het blad deelt mede, dat gouver neur Hoffmann de executie heeft uitgesteld op grond van vertrouwelijke berichten welke door hem zijn ontvangen van een- detective, die door hem belast was met een onderzoek naar de kwestie. Volgens de ze inlichtingen zou een Pool, uit Rusland afkomstig die vloeiend Duitsch spreekt, en hetzelfde accent heeft als Hauptmann, het kind hebben ontvoerd. Vermoedelijk had deze man, als medeplichtige de vrouw, waarvan in het proces sprake is geweest. Hij lijkt sprekend op Hauptmann en had in 1932 last van de droge hoest, waarvan dr. Cordon tijdens het pro ces sprak. Schriftkundigen hebben den afgeloopen nacht koortsachtig gearbeid en stelden vast, dat het hand schrift van dezen man opvallende overeenkomsten vertoont met het schrift van de briefjes over het los geld. De politie is de verdachten dicht op de hielen en hoopt hen binnenkort te kunnen arresteeren. De verdachte Pool is reeds verscheidene malen met den strafrechter in aanraking gekomen en moet zich te genover medegedetineerden zelfs erop beroemd heb ben de bondspolitie om den tuin te leiden door zich doord en leider van deze politie, Edgar Hoover, als spion te laten aanstellen. De particuliere detectieven van gouverneur Hoff- man zouden verder van oordeel zijn, dat het gevon den kinderlijk niet dat van het kind van Lindbergh was, aangezien dit lijk 10 c.m. langer was dan het kind van Lindbergh. Het blad publiceert verder nog een aantal bijzon derheden, welke allen de bewijzen tegen Hauptmann vernietigen. 200.000 francs buitgemaakt. Parijs. Drie gemaskerde bandieten hebben een 'overval gepleegd op een bankzaak, die midden in de stad aan een drukken boulevard is gelegen. De bru taliteit, waarmede de bandieten optraden herinnert ;aan de Amerikaansche methode. Nadat de roovers het banklokaal waren binnen getreden, trokken zij revolvers. De eerste twee ban dieten hielden de employé's met hun vuurwapenen in bedwang, de derde deed een aanslag op de kas, Met 200.000 francs slaagden zij er vervolgens in te ontkomen in een auto, die zoolang voor de bank met looopenden motor bad staan wachten. Tenge volge van de razende snelheid waarmede de roovers door het dichte verkeer wegreden, konden zij ont snappen. Eenige uren tevoren trachtten vier jonge knapen een dergelijken overval te plegen op een architectenbureau. De architect en zijn bedienden lieten zich echter geen schrik aanjagen en wisten drie der knapen meester te worden. De vierde ont kwam. De knapen waren resp. 15, 17 en 21 jaar oud. HOUTHAKKERS DOOR EEN UIL AANGEVALLEN. New York. In de nabijheid van Duluth ln den Staat Minnesota zijn 3 houtbakkers door 'n reusach- tigen hongerigen uil aangevallen. Een der mannen werd zoo ernstig aan de oogen gewond dat hij 't ge zicht waarschijnlijk zal moeten missen. Hij moest in een ziekenhuis worden opgenomen. De twee an dere houthakkers werden eveneens gewond, doch zij konden het woedende dier, dat een vlucht van 1.35 M, had, dooden. 1 Verrassende ontdekking door een agent van politie. Een surveilleerende politieagent deed gistermiddag op de Hobbemakade een verrassende ontdekking. Hij zag aan den weikant een zilveren lepel liggen en wat meer is hij zag ook, dat in het watér zelf, nog meer dergelijke voorwerpen lagen. Een politieboot is daarop aan liet dreggen gegaan en de vangst had een gelukig verloop, want na kor ten tijd waren reeds twintig zilveren lepels en vor ken uit het water opgevischt. Waarschijnlijk zijn deze voorwerpen van misdrijf afkomstig. De politie is thans op zoek naar den recht- matigen eigenaar. Steenlawines in Zwitserland. De Rrennerweg met 1000 kubieke M. grond en rots bedekt. Milaan. Tusschen Waidbruck en Klausen op de Brennerstraat is een steenlawine neerge stort, welke den weg met ongeveer 1000 kubieke meter grond en rots bedekte. Nadat de aardmas- sa's met spoed waren verwijderd, teneinde deze verkeersader weer voor het verkeer vrij te maken, storte een tweede lawine neer. Met moeite is men erin geslaagd een doorgang voor kleiner voertui gen te maken, doch autobussen en vrachtwagens kunnen nog niet passeeren. Herhaalde steenstortingen maken het verkeer zeer gevaarlijk. WINKEL1, Januari 1936. M. de Red., Drukke werkzaamheden, mode in verband met de secretaris-benoeming te Winkel, zijn oorzaak, dat ik niet eerder tot beantwoording van Mr. Breebaart's tweede betoog ben overgegaan. Waar ik mij in mijn eerste betoog heb bepaald tot het meest zakelijke,' wil ik deze zaak ook nog van een ander standpunt bezien, op den voorgrond stellende, dat dit betoog mijn persoonlijke meening weergeeft, en ik daarvoor persoonlijk de verantwoordelijkheid draag. Ik wil beginnen met de vraag of de Kroon op re delijke gronden het besluit van den Raad kan ver nietigen en meen dat deze vraag ontkennend moet worden beantwoord. Door Mr. Breebaart en Mr. Buis kool zijn in verband hiermede genoemd de art. 102 en 185 der Gemeentewet en 145 der Grondwet; terwijl Mr. Buiskool zeer terecht daar bij voegt de wet tot verlaging der Openbare Uitgaven, kortweg: „de be- zuinigingswet" genoemd, en juist deze wet reeds voor hare inwerking treding aanleiding geeft tot moeilijk heden, zooals thans in de gemeente Winkel. Volgens allen, die in deze zaak hun licht hebben laten schijnen, heeft de Raad van Winkel volkomen wettelijk gehandeld en kan ais zoodanig dit besluit niet worden vernietigd. Of vernietiging plaats kan vinden als zijnde strijdig met het Algemeen Belang, ook daarover geven genoemde artikelen geen defi nitie. In dit verband wil ik wijzen op een uitlating van Gedeputeerde Kooiman, die o.m. schrijft: „Maar men (d.i. de Raad) heeft ook rekening te houden met de bedoeling van onze wetgeving in het algemeen en dan vraagt men zich toch inderdaad ernstig af, of een Gemeenteraad toch eigenlijk wel een besluit mag ne men, dat als hij het een week later nam, zeer waar schijnlijk in strijd zou zijn met de wet, enz." Hier raken wij m.i. de kern der zaak, waar het om gaat. Inderdaad, en dit blijkt duidelijk uit het raadsverslag, wist de Raad wat zou gebeuren als hij tot benoeming zou overgaan, en wist hij ook wat ge adviseerd was door den Commissaris der Koningin in verband met het in werking treden van de Bezuini- gingswet. Hieruit zou men dus kunnen concludee-. ren, dat vernietiging op gronden door Gedeputeerde Kooijman aangegeven, kan plaats hebben, en toch meen ik dit te moeten en kunnen bestrijden. Wat toch is het geval! Wij hebben hier niet alleen te ma ken met de tekst der wet, maar ook zeer zeker met de bedoeling van de wet, zooals de heer Kooij man terecht zegt; ik zou willen zeggen, de interpreta tie dezer wet, in verband met het door den Raad van Winkel genomen besluit, en dan lees ik op bladzijde 54 uit de memorie van antwoord betreffende het w.o. tot verlaging der openbare uitgaven: „Dat overi gens voor den Burgemeester die tevens Secretaris is, vakkennis gewenscht is, kan zeker niet als een be zwaar tegen het voorstel worden aangevoerd." Welnu, de Raad van Winkel, men leze daarvoor het Raadsverslag, wenschte een Secretaris met di ploma en kennis van Gemeente-Administratie, en waar het benoemipgsrecht nog aan den Raad was, meen ik dat hij daarmede geheel handelde in den geest van den Minister, te meer waar hij meende een grootere bezuiniging te verkrijgen. Doch daar- r over straks. Waar in dezelfde memorie van antwoord een voor beeld wordt genoemd vrijwel analoog met de benoe ming te Winkel, wil ik deze hier laten volgen. De Minister schrijft dan o.m., bladzijde 54 onder aan: „Ligt het alzoo in het voornemen in het al gemeen niet tot cumulatie te verplichten, zoolang zich niet de gelegenheid uit zich zelf daartoe biedt, in bepaalde gevallen kan dezen regel uitzondering lijden, b.v. wanneer een gemeentebestuur na de in diening van dit voorstel en vóór de eventueele in werking treding daarvan, nog tot een benoeming zou overgaan, die combinatie onmogelijk zou maken, en daarmede blijk geeft niet mede te willen werken nan het verkrijgen van de bezuiniging op de Overheids uitgaven, welke de Regeering noodzakelijk acht. In zulk een uitzonderingsgeval zou aanwijzing geschie den ook al zou daarvan het gevolg zijn, dat aan een functionaris deswege ontslag zou moeten worden ver leend," Zooals men ziet een voorbeeld dat veel overeen stemming heeft met het raadsbesluit van Winkel, en dat dan eventueel zou kunnen worden vernietigd, echter met dit fundamenteele verschil dat in Winkel niet aanwezig is, de veronderstelde mogelijkheid van niet te willen medewerken tot het verkrijgen van de bezuiniging op Overheidsuitgaven, maar juist tegen overgesteld een grootere bezuiniging kan worden ver kregen, waardoor de gronden, die voor vernietiging zouden kunnen gelden, in dit geval niet aanwezig zijn, en alzoo eiken rechtsgrond voor vernietiging ontbreekt. Thans nog een enkel woord aan Mr. Breebaart. Hij ontkent te hebben beweerd dat de verhooging van de betreffende post der begrooting mede zou zijn geschied, teneinde te kunnen becijferen dat bij com binatie der functie's bezuiniging van weinig of geen beteekenis zou zijn. Ik heb zijn artikel van 31 Decem ber nog eens herlezen en handhaaf mijn uitspraak, Den 15den Januari vierde het echtpaar C. de Graaf en G. de GraafSchagen hun 50-jarig Huwelijksfeest. De>ze dag was voor het gelukkige echtpaar een dubbel ju bileum, want op dezen gedenkwaardigen dag was de heer De Graaf tevens 50 jaar in dienst bij dezelfde familie, nJ. in het landbouwbedrijf van de familie Blaauboer in den Waardpolder. Drie generaties heeft De Graaf daarvan gediend, nJ. den groot vader J. Blaauboer, den vader G. Blaauboer en tenslotte den zoon, den heer P. Blaauboer, die nu nog het beheer over het bedrijf voert. Voor dezen langdurigen diensttijd verwierf De Graaf de zilveren me&aile van de HoJl. Mij. van landbouw* dat hij dit inderdaad heeft geschreven. Thans een enkel woord over de financieele zijde dezer zaak, zoch als ik deze zie, en dan gerekend naar de eindsala- rissen. Salaris Salaris Secr. Salaris bij Burgemeester cumulatie Ambtenaar Totaal 1936 1900.— 1500.— 1100.— 4500.—» 1937 1991.67 1500.— 1100. 4591.67 1938 2000.— 1500.— 1100. 4000.— 1939 2091.67 1500.— 1100. 4691.67 1940 2100.— 1500.— 1100.— 4700.— 1941 2191.67 1500.— 1100.— 4791.67 1942 2200.— 1500.— 1100.— 4800.— 1943 2291.67 1500.— 1100.— 4S91.67 1944 2300.— 1500.— 1100.— 4900.— Salaris Salaris Burgem. Secret. 1936 1900.— 1933.33 3833.33 1937 1991.67 2000.— 3991.67 1938 2000.t— 2033.33 4033.33 1939 2091.67 2100.— 4191.G7 1940 2100.— 2133.33 4233.33 1941 2191.67 2200.— 4391.67 1942 2200.— 2200.— 4400.— 1943 2291.67 2200.— 4491.67 1944 2300.— 2200.— 4500.— Zoooals men ziet, slaat de schaal der bezuiniging over naar geen cumulatie. Zou de raad van Win kel besluiten bij niet benoeming van den heer Korver zijn salaris te verhoogen, en Mr. Breebaart" schijnt, indien ik de strekking van zijn betoog be grijp, te meenen dat daarvoor wel andere argumen ten zijn te vinden, die deze verhooging zouden rechtvaardigen, zou een nog grooter verschil ont staan ten nadeele van cumulatie. En thans nog een enkel woord over een ambte naar. Mr. Breebaart brengt daarbij de werkkracht' van onzen oveleden secretaris te spake. Ik zal hem hierin niet volgen, ik heb met geen enkel woord hierover gesproken, en zal dit ook niet doen o.r. dit geen zin heeft en geheel buiten de zaak staat waar het om gaat. In mijn eerste ingezonden stuk heb ik er reeds op gewezen, dat ik mij vorig jaar tegen salaris- verhooging had verklaard, omreden ik meende dat de gemeente Winkel zich de weelde niet kon ver oorloven, naast den secretaris een bekwaam amb tenaar te hebben, die voldoende wordt gesalari eerd, wat niet zeggen wil, dat de secretaris het al leen wel zal kunnen doen. Zoolang er echter in onze omgeving nog meerdere gemeenten zijn, waar volontairs werkzaam zijn, die reeds enkele jaren hebben gestudeerd, soms Hoogere Burgerscholen hebben bezocht, enz., zonder daarvoor salaris te ontvangen, meen ik dat de gemeente Winkel de-ze zaak ook wel eens van dien kant mag bekijken, en wil zij dan daarvoor nog een bedrag uittrekken, bestaat daartoe de mogelijkheid, zonder dat daar door de bezuiniging die wij beoogen en verkrijgen, in ons nadeel zou overslaan. Het „Secretaris-ambt" wordt dan niet naar be neden gehaald, want dan zal er iemand zijn voor het tikken der notulen of het bijhouden van de bevolkingsboekhouding e.a. Voorts geeft ik Mr. Breebaart in overweging eens te lezen wat de mi nister over de verschillende functies in zijn me morie van antwoord schrijft, misschien dat hij daarin aanleiding vindt middels de organisatie van Gemeente-ambtenaren voor de „Eer van het Se- cretaris-ambt' op te komen. Dankend voor de opname, P. VAN ZCONEN. verdrijft men door in wrijving en inademing van Wat Miinhardt maakt is goed LUCHTVAART. ELLSWORTH IN LEVEN. Londen. Er is een bericht van den ge zagvoerder van de „Discovery" ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat de Zuid- poolreizigers Ellsworth en Kenyon, die ver mist werden, nog in leven zijn en zich in goeden welstand bevinden. Na de vliegramp in Columbia Bogota (Columbia) Het is gebleken, dat bij de vliegramp tusschen Puerto Boy en Tres Esquings de Duitsche kapitein-ter-zee Robert Staake, die in dienst is van het Columbiaansche ministerie van marine, en de Engelsche kapitein-ter-zee Charles Adams ernstig gewond zijn. Volgens de officieele mededeelingen zijn tien menschen bij het ongeluk om het leven gekomen; vijf inzittenden zijn ernstig, drie licht gewond, terwijl een der inzittenden onge deerd is gebleven. Deze laatste, sergeant Pardo, vol bracht na het ongeluk een zeer moeilijken tocht door het dichte woud. Na dertig uur bereikte hij den oever van de Micaya. waar hij er in slaagde, de aan dacht der- bemanning van eenige motorbarkassen te trekken. De reddingsexpeditie, die naar de plaats des on- heils was vertrokken, wordt vanavond te Puerto Boy verwacht met de gewonden. De expeditie voerde ook kisten voor het stoffelijke overschot, der slacht offers mede, doch personen, die het oerwoud ken nen, zijn van meening, dat de lichamen, nadat zij sedert Dinsdag den ontbindenden invloed van het heete klimaat hebben ondergaan, niet meer vervoerd zullen kunnen worden, zoodat zij op de plaats zelve zullen moeten .worden begraven. DE VLIEGRAMP IN ARKANSAS. Washington. Het departement van handel heeft bevel gegeven tot het instellen van een speciaal on derzoek naar de oorzaken van de vliegramp bij Goodwin in den staat Arkansas, waarbij 17 menschen het leven verloren. De president der United States Airlines heeft met een aantal autoriteiten de plaats van de ramp be zocht.

Schager Courant | 1936 | | pagina 9