Gisteravond kalm ontslapen BERTELS In zijn 7Isien levensjaar en na een regeering van ruim 25 jaren LONDEN, 21 Januari. (R. O.) Koning George V, van Groot- Brittannië en Ierland, keizer van Indië, is Maandag om 23 uur 58 Engelschen tijd op het slot Sandringham in het 71ste levensjaar, na een regeering van 25 jaar en acht maanden, zacht ontslapen. Kippen nog niet aan den leg? Dinsdag 21 Januari 1936. Postrekening No. 23330 SCflAGER 79ste Jaargang. No. 9896 COURAHT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maandefi f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De aartsbisschop van Canterbury heeft den Koning in zijn laatste oogenblikken gees telijken bijstand verleend. Te twaalf uur 15 Nederl. tijd kondigde de omroeper aan, dat de Koning een paar mi nuten voor middernacht overleden was. De stem ging voort: Wij bieden de Konin gin en de geheele Koninklijke familie onze eerbiedige condolances aan en deelen nog mede, dat de eerste minister vanavond te 9 uur 30 voor de radio tot het geheele volk zal spreken. Wij sluiten nu tot 7 uur 30. De eerste radioberichten. Te 10 uur 20 gisteravond werd het radio programma van Droitwicb afgebroken. Big Ben liet tien dreunende, sonore slagen hoo- ren en onmiddellijk daarop klonk een zach te, maar duidelijke stem: Dit is Londen; het volgende bulletin is zoo juist van Sandring ham ingekomen: „Het leven van den Koning spoedt vreedzaam ten einde. Wij noodigen u thans uit voor onzen Koning te bidden." Een bewogen stem vroeg Gods hulp in dit zware laatste uur van den beminden Ko ning. Na het korte gebed, dat met het Onze Va der besloten werd, klonk de hymne O, God do make me strong, waarop de omroeper aankondigde, dat hij over een kwartier te rug kwam. De beide volgende kwartieren werd niets anders gezegd dan een herhaling van het te 9.25 uit Sandringham gezonden telegram. Ook te elf uur Greenwich-tijd werd het telegram herhaald, zonder eenige verdere toevoeging. Te middernacht werd het einde ieder oogenblik verwacht. De princess royal de dochter des Konings en de hertogin van Kent blijven bij de Koningin met den aartsbisschop van Canterbury die Hare Majes teit nu en dan woorden van troost toevoegt. Er zal geen enkel bulletin meer worden uitgege ven van Sandringham voor het oificieele overlij densbericht. Te Londen staat een zwijgende, geduldige menig te voor het paleis van Buckingham op nadere be richten te wachten. Over de stad hangt loodzware stilte. Te zes uur gisteravond is een door alle drie de geneesheeren onderteekend bulletin uitgegeven met do sobere mededeeling dat het weerstandsvermogen van den patiënt aan het afnemen is. Geen vliegers bij Sandringham. De minister van luchtvaart heeft tot alle vliegers het dringend verzoek gericht om met hun toestellen ten minste 4 mijlen (6Ü K.M.) van Sandringham ver wijderd te blijven. Het officieele doodsbericht. Het officieele bulletin dat eenige oogen blikken na middernacht is gepubliceerd, deelt mee, dat de Koning om 23 uur 55 zacht en kalm is overleden. Aan het sterfbed bevonden zich de Konin gin, de Prins van Wales, de hertog van Het leven van Koning George Een zeer populair vorst. George Frederick Ernest Albert werd den 3den Juni 1865 op Marlborough House te Londen geboren als de tweede zoon van Edward VII. Toen hij 6V2 jaar was, werden hij en zijn twee jaar oudere broer Albert Victor onder de voogdij van den geestelijke Dalton geplaatst. In 1877 werden beide prinsen adel borst aan boord van de „Britannia". In 1880 maakten zij een lange reis aan boord van de „Bacchante", waarbij zij Zuid-Amerika, Australië, de Fizji-eilan- den, Japan, Ceylon, Egypte, Palestina en Grieken land bezochten. Daarmede eindigde de gemeenschap pelijke opleiding der prinsen. Prins George bezocht het college der marine te Greenwich en werd in 1885 tot luitenant bevorderd. Hij deed op verschillende oorlogsschepen dienst; in 1S91 kreeg hij het comman do over de „Melampus". Reeds het volgende jaar moest hij dit commando aan een ander overlaten, daar het overlijden van zijn broer prins Albert, hem tot troonopvolger maakte. Als zoodanig kon hij zich niet langer uitsluitend aan de marine wijden. Zijn huwelijk. Prins George, die in dit jaar hertog van York en graaf van Inverness was geworden, trad op 6 Juli 1893 in het-huwelijk met prinses Victoria Mary, de dochter van den hertog en de hertogin van Teek. Op 23 Juni van het volgende jaar werd uit dit huwelijk Prins Edward Albert geboren. In 1901 maakte het prinselijke paar een reis door de Britsche koloniën. In November van dit jaar werd George Prins van Wales. De troonopvolging. George besteeg den Britscïfen troon op 6 Mei 1919, bij den dood van zijn vader, koning Edward VII. De Neemt dan toch proef met „Bertels' kunstkorrel"! Hiermede verkrijgt U spoedig een hooge eierproductie bij lage voederkosten. Vraagt offerte bij Uw leverancier of direct aan de fabriek. Oliefabrieken N,V. - Amsterdam kroning, die plaats had in Westminster Abbey op 22 Juni 1911, werd bijgewoond door afgevaardigden uit alle deelen van het Britsche Rijk en uit alle lan den. Later in het jaar maakten de Koning en de Ko ningin een reis naar Britsch-Indië, waar de plech tige kroning tot Keizer en Keizerin plaats vond in Delhi. Van den aanvang af hebben George en Mary er naar gestreefd, een plaats te veroveren in de harten hunner onderdanen; zij hadden belangstelling voor het leven van alle lagen der bevolking. In een con ferentie op Buckingham Palace in 1914 werd er de nadruk op gelegd, dat de functie van den Koning boven en buiten de politieke partijen stond. Gedu rende den wereldoorlog deed de Koning het uiterste om het leed der bevolking te verzachten: George heeft herhaalde malen een bezoek gebracht aan het front in Frankrijk en België. Na den wapenstilstand bezocht hij opnieuw de Fransche hoofdstad, waar hij geestdriftig werd ontvangen. In Juli 1917 werd bekend gemaakt, dat Koning George voor zich zelf en zijn Huis afstand had ge daan van alle Duitsche titels en dat het Koninklijk Huis niet langer bekend zou staan als dat van Sak sen Coburg Gotha, maar als het Huis van Windsor. Van de gebeurtenissen in het leven van Koning George in de volgqn de jaren zullen wijer slechts enkele aanstippen. In December 1918 werd de Amerikaansche presi dent Wilson op Buckingham Palace ontvangen. In Juni 1921 brachten de Koning en de Koningin een bezoek aan Belfast, waar George het nieuwe parle ment van Noord-Ierland opende. In de rede, die hij hij deze gelegenheid hield, drong hij er hij alle Ieren op aan, dat zij verdraagzaam en verzoenlijk zouden zijn. In het volgende jaar bracht het Koninklijk paar een bezoek aan Brussel en aan de slagvelden in Frankrijk en België. Een bezoek aan den Koning en de Koningin van Italië werd in 1923 gebracht; gedu rende zijn verblijf te Rome had George ook een on derhoud met den Paus. De ziekte van Koning George. Gedurende de herdenking van den wapenstilstand in November 1928, liep de Koning een verkoudheid op, die zich tot een ernstige longaandoening en pleu ris ontwikkelde. Wekenlang bestond er groote be zorgdheid voor zijn leven, doch in het begin van 1929 kon gezegd worden, dat hij de ziekte had doorstaan. In die dagen is het duidelijk tot uiting gekomen, hoe zeer de vorst bij zijn onderdanen geliefd was. Men herinnert zich nog, hoe gedurende de dagen van bezorgdheid menschen uit allo klassen der bevolking voor Buckingham Palace stonden te wachten, of hun eenige mededeeling zou worden gedaan over den toe stand van den geliefden vorst. Groot was dan ook de blijdschap, toen bekend werd, dat het levensge vaar was geweken. Het werd echter spoedig duidelijk, dat de gezond heid van Koning George in het algemeen zwakker was geworden. Sindsdien is hij vrijwel ieder jaar gedurende eenige weken aan het ziekbed gekluisterd geweest; steeds waren het de ademhalingsorganen, die aangedaan waren. In Juni van het jaar 1935 leed de Koning aan bron chitis, doch hij is toen, dank zij zijn sterke consti tutie, hersteld. De hartzwakte, die zich in zijn laat ste ziekte hij de andere aandoeningen heeft gevoegd, is den Koning noodlottig geworden. Met Koning George is een zeer populair vorst heen gegaan. Hij had een fijn gevoel voor de constituti oneel verhoudingen in zijn Rijk en daaraan vooral is het te danken, dat het Koningschap in Engeland een gezien en onverzwakt instituut is gebleven.' York, de Princess Royal, de hertog en de hertogin van Kent. Het bulletin was geteekend door de drie geneesheeren Frederic Willans, Stanley He- wett en Lord Dawson of Penn, Links: De Koning en de Koningin bij de plechtigheid der ontvangst van de onderscheiding der Orde van den Kouseband. Rechts: Koning George V met zijn neef Keizer Wil helm II van Duitschland tijdens een wandel rit.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1