Engeland zweert trouw De laatste uren van Koningjeorge Na het overlijden van Koning George KIJKEI)isKOOPEIUij(lOE(K aan zijn nieuwen koning De begrafenis 28 Januari Woensdag 22 Januari 1936. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9897 Kanonschoten kondigden het verscheiden aan De eedsaflegging. Heden de proclamatie van Edward's troonbestijging Indrukwekkende rede van Baldwin Koning George V ontslapen Toen koning George V was gestorven, werden op St. Jamespark en op den Tower te Londen kanon schoten gelost In overeenstemming met de traditie werd. het overlijden onmiddellijk medegedeeld aan den deken van St Pauls Cathedral, die instructie gaf, dat de klokken van den St. Peter tot acht uur gister morgen zouden worden geluid. De dorpsbewoners, die voor het hek van Sandring- ham wachtten op mededeelingen omtrent den vorst, ontblootten het hoofd, toen zij het overlijden verna men. In vele eenvoudige huizen bleven de bewoners tot middernacht op, om te luisteren naar de mede deelingen .van de B.B.C. Hoe de tijding werd vernomen. De doodstijding werd nog des nachts naar alle deelen van het Britsche Rijk overgeseind. In geheel Engeland heeft het bericht zeer groote ontroering gewekt In vele steden en dorpen werden de klok- en geluid. Te Londen werd gedurende bijna twee uur de sombere klokke toon van Westminster Abbey gehoord. In Liverpool en andere groote steden had den zich groote menigten op straat verzameld, hoe wel er een hevige regen viel. Vele vrouwen konden haar ontroering niet meester blijven en barstten in tranen uit. Dancings en theaters waren over het al gemeen reeds gesloten, toen het vast stond, dat de koning niet meer zou herstellen. Gister bleven alle bioscopen en theaters in geheel Engeland- gesloten. Deelneming tn alle landen. In de couranten van alle landen worden artikelen gewijd aan de nagedachtenis -van koning George. In Italië prijst men zijn nobele karaktereigen schappen, zijn gevoel voor evenwicht en vooral zijn altijd gematigd optreden in de binnenlandsche en buitenlandsche politiek der verschillende Britsche regeeringen, met name gedurende de periode na den oorlog, toen de crisis, waaronder alle landen hadden te lijden, de structuur van het Britsche rijk bedreig de. Het Italiaansche volk, aldus de bladen, deelt in de smart der Britsche natie. De Fransche pers herinnert eraan, dat de over leden koning, toen hij nog prins van Wales was, een graag geziene gast in de Fransche hoofdstad was. De bladen wijzen erop, dat zoowel de overleden ku ning als zijn opvolger groote vrienden van Frankrijk waren en zijn. De „Journal" schrijft, dat het Fransche volk", dat nooit de groote rol zal vergeten, die koning George gedurende den wereldoorlog heeft gespeeld, bewogen deelt in de smart van het Engelsche volk. De dood van den Britschen monarch heeft ook in de Vereenigde Staten ontroering gewekt De bladen wijden lange artikelen aan de levensge schiedenis van den overleden koning. Tegelijkertijd wijzen zij op de populairiteit van den nieuwen vorst, Edward VIII. Aan de koningin-weduwe Mary zond de president der Vereenigde Staten het volgende telegram: „Mevrouw Roosevelt en ik deelen in de smart, wel ke gij lijdt door het overlijden van hem welks hoe danigheden zulk een groóten invloed hebben uitge oefend op den wereldvrede en de gerechtigheid." Het bericht van den dood van den koning is in Canada eveneens met droefheid ontvangen. Toen het bericht bekend werd werden alle kerkklokken in het geheele land geluid. In verband met het overlijden van den koning van Engeland zijn de zittingen van den Volkenbonds raad, welke gister zouden plaats hebben, afge zegd. Gister zou de Raad bijeenkomen voor een rouw- zitting. De plechtigheden in den geheimen raad en de heide huizen van het parlement. De geheime raad is gister bijeengekomen om het overlijden van den koning te constateeren, en ken nis te nemen van de troonsbestijging van den nieu wen vorst. Dit is de eenige gelegenheid, waarbij de geheime raad, die uit ruim 300 leden bestaat, voltal lig vergadert. De nieuwe koning werd niet terstond fn de zittings zaal toegelaten. Men leidde hem in een nevenver- trek. Onder de diepste stilte werd de geheime raad in kennis gesteld van den dood van George V en de troonsbestijging door zijn zoon. Vervolgens werd de nieuwe koning met het gebruikelijke ceremonieel bin nengeleid. Zoodra de koning de zittingszaal was binnengeko men, trad hij toe op de lords van den geheimen raad en verklaarde hij den troon te willen bestijgen. De zitting van den troonraad, waarin formeel tot de troonsbestijging van Edward VIII besloten werd, heeft precies één uur geduurd. Volgens de traditie legde koning Edward voor de vergadering de volgende verklaring af, die nog uit den tijd van den geloofsstrijd stamt: „Voor het aangezicht Gods beken, betuig en ver klaar ik plechtig en oprecht, dat ik een geloovig pro testant ben en dat ik in overeenstemming met het ware doel der wetten, de protestantsche troonopvol ging verzekeren zal, de genoemde wetten naar beste krachten zal behouden en steunen, zooals de wet dat verlangt." Het slot Sandringham, waar het Engelsche staatshoofd den laatsten tijd van zijn leven heeft doorgebracht, Het lager- en hoogerhuis zijn vanmiddag bijeen gekomen, om trouw te zweren aan den nieuwen ko ning. Eerst legde de speaker van het lagerhuis den eed van trouw af. Hem volgden de eerste minister, de kanselier van de schatkist en de minister van bin nenlandsche zaken. D'e eedsformule van den speaker luidde als volgt: Ik zweer bij God, den Almachtige, dat ik Z. M. koning Edward, zijn nakomelingen en opvolgers, overeenkom stig de wet, trouw zal blijven. Zoo waarlijk helpe mij God. Op.dezelfde wijze geschiedde deze plechtige eeds aflegging in het hoogerhuis, waar de oorkonde eerst door den lord kanselier, en vervolgens door den lord- zegelbewaarder en den leider van het hoogerhuis on derteekend werd. Ongeveer driehonderd afgevaardigden van het la gerhuis hebben den eed van trouw afgelegd. Eenzelf de aantal leden van het hoogerhuis, benevens het grootste deel der 24 Anglicaansche bisschoppen, die lid zijn van hpt hoogerhuis, waren tegenwoordig voor de eedsaflegging. De eedsaflegging zal waarschijnlijk verscheidene dagen in beslag nemen. In aansluiting daarop zul len dan zoowel het lager- als het hoogerhuis een per soonlijke boodschap van den koning ontvangen, wel ke in het hoogerhuis door den lordkanselier en in het lagerhuis door den speaker zal worden voorgele zen. Beide huizen van het parlement zullen vervol gens moties van rouwbeklag en gelukwensch aan nemen. Eerst daarna zal het gewone parlementaire werk worden hervat. Het testament van koning George, zal niet worden gepubliceerd, daar het niet aan notarieele verplichtin gen is onderworpen en slechts bekend is aan de le den van het koninklijk huis. Londen, 21 Jan. (R.0.) De proclamatie van den nieuwen koning zal Woensdagochtend om 10 uur geschieden, volgens een oude traditie, behal ve in het St. James palace, op verscheidene open bare pleinen der hoofdstad, nl. Gharing Cross, Temple Bar en de Royal Exchange. Teneinde een volkomen vlot verloop van deze ceremonie mogelijk te maken, zullen vijf batal jons infanterie1 uit Aldershot in de omgeving der pleinen, waar de proclamatie in het openbaar zal worden voorgelezen, voor een afzetting zorg dra gen. Terwijl vandaag de vlaggen halfstok hangen en alle openbare feestelijkheden achterwege blij ven, zullen morgen, in verband met de hekend- making der troonbestijging van Edward VIII de vlaggen weer in top geheschen worden- De admiraliteit heeft instructie gegeven, dat Woensdagmiddag ter eere van den nieuwen ko ning op de geheele vloot saluutschoten zullen worden gelost. De prins van Wales bestijgt den troon van zijn voorvaderen in de kracht zijns levens en zijn 41 jaren zijn jaren geweest van wonderbaarlijke ver richtingen, aldus begint de Times een artikel over den nieuwen Koning. Het blad gewaagt dan van zijn rijksambassadeurschap en merkt op, dat de nieuwe Koning uitstekend voor zijn groote taak is toegerust. Een veroverende glimlach, dat is een van zijn grootste gaven geweest. Als hij kwam in over- zeesche gewesten, werd hij begroet door oud-strij ders als iemand die zijn manbaarheid had ge vonden in den oorlog en zijn sporen had verdiend bij de verdediging des rijks. Maar hij had nog vele andere gaven. Zijn innemende glimlach, „de glim lach, die Canada veroverd heeft", zijn lachgrage jongensachtigheid, soms zenuwachtig, maar altijd zichzelf meester, zijn aantrekkelijke gewoonte zich te vereenzelvigen en bloedverwantschap op te eischen met de verschillende nationaliteiten van het Vereenigd Koninkrijk en het rijk, zijn be- Gisteravond heeft Baldwin, de eerste minister voor de radio de volgende rede gehouden ter herdenking van Koning George V. Nadat hij geregeerd had volgens den wil van God werd hij ter ruste gelegd bij zijn vaderen. Deze woor den schoten mij gisteravond te binnen toen de droeve mare van 's IConings dood ons bereikte. In het ge heele rijk werd de tijding als een droef en persoon lijk verlies ondervonden. Korter dan een maand ge leden werd zijn stem nog, met Kerstmis vernomen, een Koning sprekend met zijn onderdanen, als va der van een familie. Als zoodanig betreuren wij hem heden in de eerste plaats: Een goede vriend en wijze raadgever heeft ons vaarwel gezegd. De klank van die welbekende stem klinkt nog na in onze harten als in die van zijn weduwe en naaste familie. Ieder hart in het geheele rijk denkt aan de Koningin. In haar gelukkig huwelijksleven is de onvermijdelijke dag gekomen dat een van beide echtgenooten het aardsche tooneel vaarwel zegt en de overgeblevene het pad tot het einde alleen moet voortschrijden. Maar de Koningin zal onze gevoelens kennen, zoo als zij ze dezen zomer in het jubileumjaar ondervon den heeft. Als de Koningin vandaag niet zou lijden, zou de Koning lijden, als zij de eerste geweest had moeten zijn. Wetende hoe leeg de hoogste plaatsen op deze wereld vaak zijn, wetende wat een liefheb bende echtgenoote waard is, zal het onze Koningin tot eenigen troost strekken, dat de Koning vooruit heeft mogen gaan. Welk lot zou hem beschoren zijn geweest, als hij zijn echtgenoote had moeten missen! Moge het een troost voor onze Koningin zijn, dat wij haar vandaag duizenden handen zouden willen toesteken in innig medegevoel. Wat kan ik zeggen v&n onzen beminden Koning, 24 uur na den slag die ons allen getroffen heeft? Gedurende misschien de moeilijkste 25 jaar, die eenig vorst in ons midden heeft beleefd, heeft onze Koning eigenschappen van hart en geest ten toon gespreid die het heele volk, hier en over den Oceaan, tot hem hebben getrokken. De wereld is een ernstige wereld geweest, maar hij heeft zijn rol gespeeld op heroïeke »wijze. Ik ver heug mij, dat de Koning na zijn ziekte van 6 jaar geleden nog gespaard is gebleven voor zijn jubileum jaar. Wij, zijn dokter en ministers, hebben met eeni ge zorg dit jaar tegemoet gezien, maar de Koning scheen nieuwe krachten te hebben opgedaan, en op zijn bescheiden manier mocht hij ondervinden wat het Engelsche volk voor hem gevoelde. Openlijk en zonder valsche schaamte waren wij trotsch op onzen Koning en hij sprak er tegen mij nooit anders over dan met genoegdoening, omdat hij nu wist wat hij zijn volk waard was, hoe hoog hij bij hem in eere stond, Maar wij wisten, dat de geringe reserve kracht, die de Koning nog over had, niet tegen een nieuwe ziek te bestand zou zijn en wij hoopten, dat een periode van rust zou hebben mogen aanbreken. En dezen herfst was de Koning ook nog kalmer en nog rus tiger dan anders en ik kreeg het gevoel dat hij ge reed was voor de lange reis, die hij nu ondernomen heeft. De last van het koningschap wordt nooit ver minderd, en de eenige ontsnapping is de dood. De dood van zijn zuster gaf hem een grooten schok, de gemeenschappelijke herinneringen uit de kinderja ren verbleekten. Het was geen formeele band die den Koning aan zijn zuster bond; alle avonden belde de Koning haar op als hij haar niet gezien had, en vertelde haar wat hij dien dag had gedaan. Thans is geschied, wat langzaam werd gevreesd, En ernstig bleek door: 't klimmen Zijner jaren, Wat hulp van menschen opheft, .noch geneest, Al kende men nauwkeurig de gevaren. Het oogenblik van 't groote afscheid kwam, Voor Hem, Die iets steeds blijvends heeft geschapen, De groote George, zwak van levensvlam, Is zacht en kalm voor altijd ingeslapen. Men wachtte zwijgend voor Zijn stil paleis, Nooit was een volk zijn goeden koning nader, Nooit bracht dit volk een grooter eerbewijs Aan den beminden, plichtsgetrouwen Vader. En 't was of deze fel-bewogen tijd, Met al zijn nooden, die Hem steeds ontroerden, En Vorst en volk in hun saamhorigheid, Bij 't groote afscheid vaster samensnoerdenl In t machtig rijk heerscht groote droefenis, Een hechte grondslag is hier weggevallen, Hier sluit een tijdperk der geschiedenis Met een symbool voor honderdduizend-tallen, Dat leefde voor de eenheid en de eer Van 't groote rijk, verspreid langs d'oceanen, Dat in zijn diepste wezen telkens weer, Den weg naar 't hart van allen wist te banen! O, Vorst, die 't doel zag van Uw levenspad, Uw levenswerk vond hierin zijn bekroning, Gij hebt zooveel en innig liefgehad, Als Koning-vader en als Vader-koning! Zóó hebt Ge steeds Uw hoogen plicht volbracht, Vol naastenliefde, eer en mededoogen. Nu trilt de stem van heel Uw volk: „Rust Zacht!" En sluit Ge ia vollen vrede thans Uw oogen! Tanuari. (Nadruk verboden) KROES. dachtzaane taktiek, zijn vriendelijkheid en mede gevoel, zijn liefde voor kinderen, zijn verblijdend ge voel voor humor, zijn lichamelijke actie en liefde voor sport, zijn scherpe geheugen voor gezichten, zijn gemis, ondanks alle waardigheid, van per soonlijk of officieel vertoon, zijn conversatietalent en de merkwaardige buigzaamheid van zijn stem, zijn geheugen en zijn groote hoedanigheid als spre ker in het openbaar in andere talen dan het En- gelsch dat zijn alle onschatbare kwaliteiten ge weest, grootelijks te danken aan het voorbeeld en de opvoeding thuis, die hij ontving van zijn vader en moeder, en zij hebben hem dierbaar gemaakt aan allen, die hij ontmoet heeft op zijn reizen door het rijk. Maar niet alleen in de naties van het rijk over zee heeft hij deh arten van tallooze mannen, vrou wen en kinderen gewonnen, hier, thuis, op ontel bare wijzen heeft hij niet minder zeker zijn greep op de aanhankelijkheid van zijn volk gevestigd. Dag in dag uit heeft hij zich nimmer gespaard. Hij heeft het land doorkruist en bestudeerd van het eene eind tot het andere, heeft vriendschap geslo ten met alle soorten en standen van zijn arbeiders zich een interne kennis verworven van zijn nijver heid en onder den Koning, zijn vader, zijn plaats ingenomen aan het hoofd van elke nationale actie tot leniging van ziekte en lijden en nood. Als man heeft hij een ware Britsche liefde voor de sport en eiken vorm van gezonde inspanning, en naar alle uiterlijke kenteekenen schijnt hij niet te weten, wat physieke angst beteekent. Als Koning zullen de na tie en het rijk tegen hem op kunnen zien als tegen iemand met een staatsmanskennis en welwillend begrip van de nooden en belangen van het volk van elk geloof en ras, waarover hij geroepen is te regeeren, en als een waardig opvolger van den ge liefden vorst, wiens verlies wij thans zoo diep be treuren. Ik zag den Koning de laatste maal toen wij afscheid namen voor de Kerstvacantie. Wij gingen die va kantie vieren met kinderen en kleinkinderen in onze eigen huizen. Toen kwamen de eerste berichten van de ziekte en gistermorgen belde de secretaris van den Koning mij op en zeide, dat hij dacht, dat het einde nabij was. En ofschoon veel van die laatste oogenblikken geheiligd zijn, mag ik u toch wel dit zeggen: de Koning had oogenblikken van bewustzijn en in die oogenblikken was het steeds een woord van dank dat hem ontsnapte, of een woord van vrien delijke bezorgdheid voor zijn gade of kroost, maar tot zijn secretaris zeide hij nog: Hoe is het met het Rijk. En de secretaris antwoordde: Allright Sire. En de Koning glimlachte en sliep weer in. En in zijn onderbewustzijn heeft de liefde voor zijn volk, voor de familie, tot welke hij met Kerstmis nog gesproken had. zijn laatste oogenblikken onge twijfeld verhelderd. Achter den luister van zijn hooge positie, arbeidde hij in den staat, in welken Godh em had geplaatst. Plicht doen was het motto, dat hem zijn leven lang bezield heeft. Hij onder wierp ale andere karaktereigenschappen aan dat plichtsgevoel tegenover zijn volk en -zijn rijk. Hij was de eerst gentleman in het land en de achting van zijn volk veranderde eerst in vereering en de vereering tenslotte in liefde, en bij het jubileum heeft het volk hem dat duidelijk gemaakt. Dit moeten wij voor oogen houden, als wij denken aan den zoon, die thans den last van het koningschap zal dragen. Wij moeten den jongen Koning schra gen in dit uur en kunnen dit niet beter doen dan door de herinnering aan de deugden van zijn over leden vader. De jonge Koning, die Iedereen in het groote rijk kent, mag nu zijn gaven van moed, kracht en weerstandsvermogen toonen. Koning George's regee ring werd gekenmerkt door constitutioneele ver anderingen, ongekend in onze geschiedenis. Hij laat den troon echter na aan zijn zoon met de waardig heid en het moreele gezag nog versterkt en ver meerderd. De jonge Koning kent het vertrouwen dat wij op hem vestigen. Hij weet dat millioenen harten tot hem uitgaan en onze gebeden hem ver gezellen in dit uur. Moge God hem steeds genadig leiden. God save the King! Een kort dankgebed volgde op de rede van den premier. Sandringham, 21 Januari (R.O.): Reeds was de duisternis ingevallen, toen heden avond de stoet met het stoffelijk overschot van ko ning George zich in beweging zette van het pa leis naar de kleine parochie-kerk van Sandringham. Het was somber weer; er viel regen, gemengd met natte sneeuw. Treurmuziek begeleidde den droeven stoet. In een tweetal auto's hadden de leden der konink lijke familie zich reeds ter kerk begeven, om er het stoffelijk overschot af te wachten. Nadat de lijkkist in het kerkje was opgebaard, vond een korte rouwplechtigheid plaats. De trein met het stoffelijk overschot van den over leden koning zal Donderdag om twaalf uur 's mid dags van het op drie en een halve kilometer van San dringham gelegen station Wolferton naar Londen vertrekken. De kist zal naar Wolferton worden overgebracht op een affuit, getrokken door artilleriepaarden. De le den van de koninklijke familie zullen de baar te voet volgen. De orde zal worden gehandhaafd 'door de po litie "an Norfolk. Te Londen zal Donderdag het stof felijk overschot worden opgebaard in de groote hall van Westminster. Een opmerkelijke hulde wordt den overleden sou- verein, als constitutioneel en democratisch koning, gebracht in een verklaring van den nationalen raad der arbeiderspartij, welke op Buckingham palace is overhandigd door Attlee, den leider der partij. In deze verklaring wordt tevens den nieuwen koning trouw betuigd, en hem een lange regeering in vrede en voorspoed toegewenscht.. De speciale dienst, die gister voor koning George in St. Paul's kathedraal is gehouden, werd door meer dan vierduizend personen bijgewoond. De teraardebestelling van koning George V zal plaats hebben op Dinsdag 28 Januari. In de St. Ge- orge-kapel van het kasteel Windsor zal de rouwdienst gehouden worden. Het stoffelijk overschot zal rusten in een chapelle ardente van de Westminster Hall, van Donderdag a.s. tot Dinsdag. De rouwstoet zal trekken van de Westminste-Hall naar Paddington station.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5