COURANT. Winkels Raadsbesluit geschorst Tot 1 Juli 1936 Mussolini tevreden over de recente_successen Ontmoediging in Abessinië. Ds strafzaak tegen bankier Schaap Egyptische regeering afgetreden Verschillende mogelijkheden zijn nu denkbaar De situatie wordt kritiek voor den Negus. De bezetting van Neghelli Donderdag 23 Januari 1936. Postrekening No. 23330 SCHACER 79ste Jaargang. No. 9898 Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f180. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Wij Wilhelmina, bij de gratie Gods, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, enz., enz., enz. Op de voordracht van Onzen Minister van Binnenlandsche Zaken van 9 Ja nuari 1936, no. 409, afdeeling Binnen- landsch Bestuur, tot schorsing van het besluit van den raad der gemeente Win kel, d.d. 27 December 1935, strekkende tot benoeming van P. J. Korver tot secre taris dier gemeente; Overwegende, dat het wenschelijk is om hangende het onderzoek naar de vraag, of dat besluit in strijd is met de wet of met het algemeen belang, het in werking treden daarvan te voorkomen; Gelet op de artikelen 185187 der Ge meentewet; Hebben goedgevonden en verstaan: bovenvermeld besluit van den raad der gemeente Winkel tot 1 Juli 1936 te schorsen. Onze Minister van Binnenlandsche Zaken is belast met de uitvoering van dit besluit, hetwelk in het Staatsblad zal worden geplaatst. Het Loo, den 14 Januari 1936. get. Wilhelmina, De Minister van Binnenlandsche Zaken, get. J. A. de Wilde. Blijkens bovenstaand Koninklijk besluit is dus de secretarisbenoeming te Winkel tot 1 Juli 1936 geschorst, dat wil derhalve zeggen dat dit raadsbesluit voorshands niet tot uit voering komt. Verschillende mogelijkheden zijn nu denkbaar. Onderzocht wordt thans of het raadsbesluit in strijd is met de wet of met het algemeen belang. Komt de Kroon tot een bevestigende beantwoording van deze vraag, dan wordt het raadsbesluit vernietigd en is de secretaris-benoeming te Winkel van de haan. Bantwoordt de Kroon de vraag, of het raadsbesluit met wet of algemeen belang in strijd is, ontkennend, dan volgt geen Konink lijke vernietiging en treedt het raadsbesluit tot benoeming- van den heer Korver 1 Juli 1936 in werking, óf het treedt reeds eerder in werking als bij Koninklijk besluit de schorsing reeds eerder wordt opgeheven (hetgeen naar de wet gezien ook mogelijk ls). Dat alles schh'nt eenvoudig en belangheb benden hebben dus oogenschijnlijk nu maar het verder verloop van deze zaak af te wach ten. Intusschen zouden wij ons kunnen voorstellen, hoewel vast staat dat behande ling voor den Raad van State (afdeeling voor geschillen van bestuur) niet zal plaats heb ben, dat zij toch niet geheel werkeloos blij ven.en in audiënties of schriftelijk hun mee ning zullen trachten ingang te doen vinden, voor zoover deze pogingen tot dusver niet reeds zijn geschied. Maar een nieuwe vraag dringt zich nu aan ons op. Het raadsbesluit tot benoeming van den heer Korver treedt voorshands niet in werking. De gemeente Winkel is inmiddels bij Koninklijk besluit aangewezen als ge meente waar de betrekking van secretaris door den burgemeester wordt bekleed. De gemeente moet een secretaris hebben, hetzij tijdelijk, hetzij definitief. Wie vervult nu zoolang de schorsing van het raadsbesluit voortduurt, het secretariaat van de gemeen te Winkel? Volgens artikel 112 van de Gemeentewet wordt de secretaris hij ongesteldheid, afwe zigheid of ontstentenis vervangen op de wij ze, bij het reglpment van orde voor de ver gadering van den raad te bepalen. Die zoo bepaalt art. 112 eveneens buiten het geval van ongesteldheid van den secretaris, met de waarneming zijner bediening, gedu rende meer dan een maand, onafgebroken is belast geweest, heeft voor dien tijd op de daaraan verbonden jaarwedde aanspraak. Naar wij meenen geschiedt volgens het reglement van orde voor de vergadering van den raad van Winkel de aanwijzing van den vervanger Van den secretaris bij ongesteld heid, afwezigheid of ontstentenis van den secretaris door den gemeenteraad. (Het ge val van ontstentenis doet zich hier voor.) Eenerzijds kan men beweren, dat tijdens den duur der schorsing deze bepaling toe passing moet vinden en dan zal daarvan wel het gevolg zijn, dat de heer Korver, zoolang het benoemingsbesluit niet vernietigd is, dus ook gedurende de schorsing, het secre tarisambt bekleedt, zij het niet definitief, dan toch in dit geval als waarnemend secretaris. Maar anderzijds kan men wellicht bewe ren, dat nu in toepassing moet komen, tot dat door vernietiging of handhaving van het benoemingsbesluit definitief zal zijn beslist, het Koninklijk besluit tot aanwijzing van de gemeente Winkel als gemeente, waar het secretarisambt door den burgemeester wordt bekleed. Twee opvattingen botsen hier tegen elkan der aan. In het eene geval treedt de heer Korver op als waarnemend secretaris, in het andere geval bekleedt de burgemeester het secretariaat, tot dat wellicht het raadsbesluit tot benoeming van den heer Korver als defi nitief secretaris alsnog in. werking treedt. Een nieuwe staatsrechtelijke puzzle. Staats rechtelijke fijnproevers zullen misschien ook hieraan hun aandacht willen geven. En ten slotte nog een vraag. Als de schaal overhelt naar de zijde van den burgemees ter, dat wil zeggen, dat deze voorshands al vast het secretarisambt moet gaan beklee- den. moet hij dan vooraf in de raadsvergade ring nog als secretaris beëedigd worden? Wij zouden het willen wagen hierop zelf alreeds een antwoord te geven. Ook voor den secretaris, die burgemeester is, schrijft de Gemeentawet nog steeds voor. dat hij in de vergaderinsr van den raed door den voor zitter beëedigd moet worden. De wet maakt tusschen vast en tüdelijk geen onderscheid. Tn elk geval moet dus naar ons oordeel de burgemeester, zou hii als secretaris kunnen optreden., in een raadsvergadering beëedigd worden. Dat moet dan geschieden in handen van den voorzitter, in dit geval derhalve van den wethouder, die tqp behoeve van deze beëpdïging den burgemeester vervangt. Wij dachten goed te doen op deze nieuwe twijfelingen, welke zich kunnen voordoen, publiekelijk de aandacht te vestigen. Gaarne uiten wij den wensch, dat uit het warnet van moeilijkheden, dat zich in deze zaken steeds meer vormt de gemeentebe langen ongehavend te voorschijn zullen treden. GRAZIANIS TROEPEN BEZETTEN NEGHELLI, DE HOOFDSTAD VAN GALLAS BORANA, WAARDOOR ZE ZONDER GEVAAR IN HUN RUG, HUN ACTIE OP HARRAR KUNNEN VOORTZETTEN. Andermaal hebben de troepen van Grazianieen groote overwinning behaald: Neghelli, een be langrijk strategisch centrum der Abessyniërs, is door de Italianen bezet. Be ernstige Abessijnsche nederlaag op het Zuidelijk front zou een zeer demoraliseerenden invloed op de Noordelijke troepen uitoefenen. Het heet intusschen dat Nasiboe eindelijk zijn troepen in beweging heeft gezet, teneinde te trachtenden Italiaanschen opmarsch te stuiten Be Europeesclie raadgevers van den negus zijn naar Bessie vertrokken, waar een oorlogsraad zal worden gehouden Nu bekend is geworden, dat de Italianen Neghelli hebben ingenomen dit onoet Zondag reeds geschied zijn is ook de hoop der Abessiniërs vervlogen, dal Desta zich nog binnen afzienbaren tijd zou kunnen herstellen. Ook met de hulp van het „oude Turksche strijdros" Wehib pasja zal er voorloopig wel weinig meer te doen zijn, dan te trachten de troepen zoo goed en zoo kwaad als het gaat bijeen te houden. Ras Desta zelf seint nog steeds optimistische berich ten naar Addis Abeba, doch de mcdedeelingen van Italiaansche zijde, als zouden zijn troepen volslagen gedesorganiseerd zijn en als wilde horden de bevol Icing lastig vallen om aan voedsel te komen, klinken niet onwaarschijnlijk. Reeds voordat de strijd in het Zuiden ontbrand was, meldde Ras Desta, dat hij moei lijkheden met zijn troepen had, in verband met de slechte voedselvoorziening. Dat. Desta's leger vernie tigd is, blijkt ook wel uit het feit, dat de Italianen Neghelli met een „vliegende" colonne, bestaande uit pantserauto's en lichte tanks, genomen hebben. Een zelfde „vliegende" colonne nam eens Sasah Baneh in en werd er even „vliegend" als zij er ingetrokken was, weer uitgezet door de Abessinicrs, omdat de verbin dingen met de hoofdmacht van het leger ontbraken en de colonne dus als een eiland in de Abessijnsche bezetting kwam te zitten. Dit avontuur heeft den Ita lianen toen bijna twee maanden gekost en het is moeilijk te verwachten, dat zij opnieuw tot een der gelijke actie zouden overgaan, als zij nu niet ge vaarloos was. De inneming van Neghelli ls inderdaad bijzonder belangrijk voor de Italianen. Ras Desta had hier zijn basis en ongetwijfeld bevat het Italiaansche belicht, dat. den Italianen groote voorraden in handen ge vallen zijn, waarheid. Ook strategisch is de plaats belangrijk. Neghelli was het eindpunt van den karavaanweg, die eenige jaren geleden na een overeenkomst tusschen de Abes sijnsche en de Britsrhe regeering was aangelegd en die in Kenia begon. Langs dezen weg kregen de Abessiniërs tijdens den oorlog hun voedsel- en wa penvoorraden uit Kenia en hieraan is dus nu een einde gekomen. Dit is misschien belangrijker, dan de eigenlijke overwinning zijn kan. De Italianen zijn thans bezig de verbindingen in het Zuiden tot stand te brengen. Vermoedelijk zullen de troepen dus de eerste dagen wel geen nieuwe actie voeren. Het blijkt dat de Abessiniërs in deze gevechten 10.000 dooden en gewonden verloren hebben De slag, die de vernietiging van ras Desta in Abessinië teweeg heeft gebracht, blijkt wel zeer ernstig te zijn. Van alle kanten'duiken berichten op over onrust. Te Addis Abeba schijnt men reeds betoogingen gehou den te hebben ten gunste van een directe regeling met Italië en als ook aan 't Noordelijk front de suc cessen uitblijven, dan is te verwachten dat deze on rust zich nog zal uitbreiden. De berichten over den opstand in Godjam zijn te verward om een conelu sie toe te latend maar dat hier de rust hersteld is, gelijk men van Abessijnsche zijde tracht aan te too- nen, is wel zeer onwaarschijnlijk. De negus is verder nog niet naar het Noordelijk front vertrokken. Het schijnt dat zijn Europeesche raadgevers, die reeds op weg waren naar Addis Abe ba, in allerijl terug ontboden zijn. Ook het nieuwe mobilisatiebevel schijnt op tegenstand te stuiten. De moeilijkheden van den negus blijven dus allerminst beperkt tot die aan de fronten. En als de Italiaansche berichten als zouden hun troepen in Tembien weer met eenig succes opereeren waarheid bevatten, dan ziet het er op het oogenblik bijzonder ongunstig voor hem uit. Het 103e Italiaansche legerbericht. Rome, 22 Jan. (R.O.) Het 103e Italiaansche leger bericht luidt als volgt: Maarschalk Badoglio telegrafeert: Op den ochtend van 20 Januari hebben vier escadrons van de Genu- eesche dragonders en lanciers van Aosta, na een schitterende en zeer snelle actie, den hevigen tegen stand van den vijand te Neghelli, de hoofdstad van Gallas Gorana gebroken en de .plaats bezet. Neghelli bevindt zich 380 K.M. van Dolo de basis, vanwaar onze troepen vertrekken. De overwinning van Ganale Doria, welke generaal Graziani heeft behaald, heeft zoo het land van de Gallas Borana verlost van het gehate bestuur van de Abessyniërs. De hoofden van dit gebied hadden reeds in de overeenkomst van 1886 te Argasa Ascc- bo door Vittorio Bottego de" souvereiniteit van de Ita lianen erkend. De stamhoofden en notabelen van de Gallas Bora na hebben zich onmiddellijk aan de Italiaansche autoriteiten onderworpen en spraken hun voldoening uit over de bevrijding van hun land. Onmiddellijk boden zij zich aan mede te werken aan de actie tegen de regeering te Addis Abeba. Ook langs de Webbi Gestro, waarlangs onze troe pen oprukken, hebben de stamhoofden en notabelen van de Gallas Arussi hun onderwerping aangeboden. Steeds meer krijgsgevangenen worden overgebracht naar de bases achter het front. De buit, welke de Italianen hebben behaald, is zeer groot. Hieronder bevinden zich een groote menigte dum-dum-patronen. Te Neghelli heeft onze cavalerie zich meester ge maakt van de magazijnen en depots, welke Ras Des ta hier heeft aangelegd, toen hij het zuiden van Ita- liaansch Somaliland wilde aanvallen. Aan het noordelijk front is in het gebied van Tem bien een groote actie gaande. Zoowel aan het noordelijk als aan het zuidelijk front is de luchtmacht actief in bombardementen en verkenningsvluchten. De luchtmacht heeft veel -'gedragen tot de overwinning. Er wordt in journali stieke kringen opgemerkt, dat de val van Neghelli een basis vormt voor een offensief op Harrar en een ernstige bedreiging vpor Addis Abeba, dat slechts 2420 K.M. in vogelvlucht van deze plaats af is gele gen. De Duce aan Graziani. „De overwinning heeft de ziel van het Italiaansche volk doen trillen van vreugde". Rome, 22 Jan. Stefani.) Mussolini heeft aan ge neraal Graziani te Neghelli het volgende telegram gezonden: „De overwinning na den slag tegen de troepen van Ras Desta heeft de ziel van het Italiaansche volk doen trillen van vreugde. Ik wensch uwe excellentie, uw officieren, en manschappen, Italianen zoowel als in- landsche troepen, geluk met het behaalde succes en met het uithoudingsvermogen, welke gedurende de actie is ten toon gespreid. Ik ben ervan verzekerd, dat onder uw sterke lei ding de troepen ook verder succes zullen behalen." (Van een specialen correspondent.) Rome, Woensdagavond. Maarschalk Badoglio blijft berichten zenden over schitterende overwinningen aan het Zuidelijk front, maar hij laat zich slechts voorzichtig uit over de ge beurtenissen in het Noorden. Volgens het officieele bulletin van vandaag is Neghelli in het district Ogaden in handen gevallen van twee Italiaansche motorcolonnes, die zich 237 mijl van Dolo bevonden. Mén hécht strategische beteekenis aan de verove ring van deze plaats, die zoo klein Is, dat zelfs de Italiaansche kaarten den naam niet geven. Ras Desta zou ef echter zijn hoofdkwartier hebben gehad en het zou bovendien het beginpunt van een kara vaanroute zijn geweest, welke naar Kenya leidde. Deze route is jaren geleden door de Engelschen aan gelegd. Zij werd gebruikt om voorraden uit Kenya naar de Abessijnsche hoofdkwartieren te vervoeren. De Duce is zoo opgetogen over het jongste succes, dat hij een persoonlijke boodschap aan generaal Graziani heeft gezonden, waarin hij hem mededeel de, dat „de ziel der Italiaansche natie trilt van trots". Anderzijds schijnen hardnekkige gevechten aan het Noordelijk front plaats te vinden: een feit, dat wel niet wordt toegegeven, maar dat in het bulletin van vandaag vluchtig wordt genoemd. In militaire krin gen acht men het waarschijnlijk, dat de maarschalk van plan is een opmarsch te beginnen. Men vermoedt echter, dat hij het aanvalsplan zal wijzigen en waar schijnlijk tot een zijdelingschen aanval in plaats van tot een fron taan val zal overgaan. Inmiddels kan niet worden ontkend, dat de Abes- sijnen het den Italianen in. het district Tembien erg lastig maken en hun opmarsch in hooge mate he iemmeren. Het bericht, dat Aksoem zou zijn heroverd, wordt hier met verontwaardiging tegengesproken. (Copyright News ChronicleA.N.P.). Op 30 Januari a.s. voor de Haarlemsche Rechtbank. Haarlem Naar wij vernemen zal 30 Jan. a.s. voor de Haarlemsche Rechtbank de strafzaak dienen tegen den bankier Schaap uit Wor- merveer- Amsferdamscbe Gemeenteraad verwerpt loon voordracht opnieuw Met 29-13 stemmen. Amsterdam De gemeenteraad heeft heden middag de voordracht betreffende de loonsverla ging van het gemeentepersoneel opnieuw ver worpen, thans met 29 tegen 13 stemmen. Kairo Januari Gistermiddag is het kabinet Nessim Pasja afgetreden, teneinde plaats te ma ken voor een kabinet van het eenheidsfront. Naar vernomen wordt heeft de leider van de Wafd, Nahas Pasja, de vorming van een nieu we regeering van de hand gewezen.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1