De proclamatie van den koning te Londen IN HET LAND VAN 1 DE WINTERSPORT Een laatste groet aan den dooden inning KIJKEI1 is KOOPEf) H CLOECK Donderdag 23 Januari 1936. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9898 Rust in de anders zoo bedrijvige City >,MET DE STEM VAN TONG EN •HART PROCLAMEEREN WIJ, DAT' DE HOOGE EN MACHTIGE iVORST EDW'RD THANS ONZE EENIGE, WETTIGE LEENHEER [WORDT"* w De rouw, die deze dagen, na den dood van Koning George V, over Londen ligt, was gisteren tijdelijk opgeheven ter gelegenheid van de uitroeping in het openbaar van de troonsbestijging van Koning Eduard VIII. Uitgebreide maatregelen waren getroffen om door middel van de draadlooze telegrafie allen in het Britscihe wereldrijk, die niet wo nen in steden of dorpen, waar met de tradi tioneel© en plechtige ceremonies Koning Eduard Vin tot zijn waardigheid werd uit geroepen, aan de plechtigheden in Londen en de toejuichingen waarmee Engeland's hoofdstad zijn nieuwen vorst heeft verwel komd, te doen deelnemen. Er was een geweldige belangstelling, gisteren langs den weg dien de prachtige stoet, die ivan St, James Palace naar de beurs trok, volgde. De stoet werd geopend door voorrijders van de lijfgarde. Hier achter volgde een escadron garde- kurassiers met in de zon fonkelende borstharnassen. Daarachter kwamen de vier staatsiekarossen, waar in de functionarissen zaten, die de proclamatie moes ten voorlezen. Zij werden gevolgd door den koning. Bij Temple Bar, waar de hoogheidsrechten van de 'City beginnen, werd halt gemaakt en de maarschalk van de City vroeg met luider stemt „Wie komt daar?" waarop het antwoord luidde: „Officier van Zijne Majesteit, om Zijne Koninklijke Majesteit Ed- ward VIII te proclameeren." Een oorverdoovende ovatie brak hierop los en het volkslied werd gezongen. Vervolgens trok de stoet naar de Beurs, waar de Lord "Moyoy 'Qon driewerf hoera op den koning aan hief, dat door de onafzienbare menschenmenigte ■werd overgenomen. Op dit oogenblik heerschte. rust in de anders zoo bedrijvige City. Kantoorbedienden en steno-typisten directeuren en secretarissen, makelaars en kooplie den, hadden zich voor de Beurs en in de nabijgele gen straten opgesteld, om de proclamatie te hooren. Zoover het oog reikte, stonden zij schouder aan schouder, en tijdens het voorlezen van de procla matie was het zoo stil, dat men ieder woord kon verstaan. De proclamatie van de troonsbestijging van koning Edward VIII is opgesteld in oud-Engelsch, waarvan de vrije vertaling als volgt luidt: „Aangezien het den Almachtigen God heeft be haagd, onzen heerscher, koning George V gezegender en roemrijker nagedachtenis, tot Zich te roepen, gaat door zijn overlijden de rijkskroon van Groot-Brittannië en Noord-Ierland alleen en rechtmatig over op den [hoogcn en machtigen vorst Edward. Wij, die geestelijke en wereldlijke lords van dit ko ninkrijk, openbaren en proclameeren derhalve met bijstand van den troonrand van den overleden koning, alsmede een aantal andere heeren van rang, den Lord Mayor, de aldermen, en burgers van Londen, met de stem van tong en hart dat de hooge en machtige vorst Edward thans door den dood van onzen over leden heerscher, zaliger nagedachtenis, onze eenige wettige en rechtmatige leenheer Edward VIII, door ide genade Gods koning van het Vereenigde Konink rijk van Groot-Brittannie en Noord-Ierland, verdedi ger van het geloof en keizer van Indië wordt. Hem zweren wij volledig trouw, voortdurende gehoor zaamheid, uit geheel ons hart en in diepe aanhanke lijkheid en bidden God, door Wien koningen en ko ninginnen-rege eren, den koninklijken vorst Edward te zegenen met lange en gelukkige jaren van heer schappij over ons." Van Vrijdag tot en met Maandag zal het publiek langs de baar mogen defileeren. Londen. Het publiek zal in de gelegenheid wor den gesteld, om Vrijdag, Zaterdag, Zondag en Maan dag voorbij de baar van den overleden koning te de fileeren. Op verlangen van den nieuwen koning zullen voor de begrafenis zooveel mogelijk dezelfde maatregelen genomen worden als voor de begrafenis van koning Edward VII. Tot dusver is officieel medegedeeld, dat bij de begrafenis tegenwoordig zullen zijn de koningen van België en Denemarken, de koning en koningin van Noorwegen, px-ins-regent Paul van Joego-Slavië, de kroonpi-ins en prins George, van Griekenland, prins Felix van Luxemburg, Emir Zaid van Irak, een spe ciale ambassadeur van Japan en veldmaarschalk ,von Mannerheim van Finland. De flottiljeleider „Montrose" en vier torpedojagers zullen den koning van België en zijn bi-oer, den graaf van Vlaanderen, de souvereinen van Noorwe gen en den koning van Denemarken tijdens den over tocht over het Kanaal escorteeren. Koning Edward en de hertig en hertogin van York en Gloucester zijn gistermiddag per spoor van Lon den naar Sandringham teruggekeerd. De koning was voornemens, te vliegen, doch ten gevolge van den mist is hij per spoor gegaan. Tevoren had de ministei'-president den nieuwen koning zijn eerste officieele bezoek gebracht. Gistermiddag kwai't voor drie zijn de beide huizen van het parlement opnieuw bijeengekomen, om de eedsaflegging aan den nieuwen vorst voort te zetten. Vóór deze plechtigheid las de „Speaker" een aan Vooral In GarmlschPartenkirchen ïn Beieren, waar dit jaar de Olympische spelen woi-den gehou den, viert de wintersport op het oogenblik hoogtij. Uitgebreide maatregelen zijn getroffen om het ver keer daarheen, dat ongetwijfeld enorm zal zijn, zoo goed mogelijk te doen plaats hebben. Zoo is de weg van München naar Garmisch er straks op berekend, om dagelijks meer dan ÏO.OCO auto's in beide rich tingen te kunnen vei-werken. Tot verhooging van de veiligheid woi'den alle spoorwegovergangen verme den en worden voor dit doel tunnels door de rotsen geboord, waarvan sommige een lengte hebben van 60 tot 227 meter. Links boven ziet men den ingang van een dergelijken tunnel. Onder de buitenlandsche deelnemers aan de spe len, die bereids te Gai-misch zijn gearriveerd, bevin den zich ook de Italiaansche ski-loopsters (rechts boven). Eiken dag kan men ze zien trainen. Voor over gebogen is de Italiaansche kampioene, Paula Wiesinger. Tenslotte links-onder nog een prachtig en ka rakteristiek beeld uit de Dolomieten in de nabijheid van Cortina. De gunstige ligging maakt het in deze streek mogelijk, dat nog tot vér na Paschen de win tersport kan worden beoefend. tal condoleance-telegrammen voor, welke uit het bui tenland waren ontvangen, o.a. van het Fransche, Portugeesche, Hongaarsche, Albaansche, Tsjechische, Joego-Slavische, Noorsche en Italiaansche parlement. Het hoogerhuis heeft van de senaten van verschei dene landen condoleance-telegrammen ontvangen, welke door de lordkanselier werden voorgelezen, Hefc stoffelijk overschot wordt vandaag naar Westminster Hall gebracht. Vanmiddag te kwart voor drie zal de kist met het stoffelijk overschot van Koning George V aan het Kings Cross-station aankomen. De weg die de stóet zal volgen naar Westminster Hall zal door de poli tie worden afgezet. Slechts de leden van het Ko ninklijk Huis zullen in dien stoet meekomen. Ko ning Eduard VIII en zijn broers, zullen te voet ach ter de kist gaan, die op het affuit zal worden ver voerd dat ook Koning Eduard VII op zijn laatsten tocht heeft gedragen. Men rekent er op dezen weg in ongeveer vijf kwartier af te leggen, zoodat de stoet tegen vier uur in de Hall verwacht wordt. Tot 10 uur 's avonds zullen genoodigden dan gelegenheid krijgen langs de kist te defileeren en Vrijdagmorgen wordt de Hall voor het publiek opengesteld, dat vier dagen lang van 8 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds dezelfde gelegenheid van defileeren krijgt. De hertog van Norfolk, die als Earl Marshall de begrafenisplech tigheden regelt, heeft gisteren afgekondigd dat het de wensch van Koning Eduard VHE is geweest, aan een zoo groot mogelijk aantal menschen gelegen heid te geven den overleden Koning een laatste bewijs van hulde en trouw te brengen, zoodat de Hall vier volle dagen opengesteld zal zijn. Het nemen van foto's zal verboden zijn. Het pu bliek zal door den St. Stephens ingang toegelaten worden en de Hall weer langs Palace Yard verlaten. Dinsdag geschiedt de begrafenis. De begrafenis is thans definitief bepaald op Dinsdag. De negus over den dood van Koning George V. Naar Reuter uit Dessié seint, heeft de Negus, naar aanleiding van den dood van koning George tot de Engelsche journalisten gezegd: „Wij hebben met groote droefenis het overlijden vernomen van koning George V, dien wij de eer hadden persoonlijk te kennen, sinds wij zijn gast geweest zijn te Londen in 1924. Bij die gelegenheid hebben wij zijn groote deug den hoogelijk leeren waardeeren. Wij gaven er ons rekenschap van, dat Engeland, dank zij Hem, een bloeiend land kon blijven en in de wereld het ge wicht van zijn beschaving, zijn grootheid en zijn volmaakt evenwicht kon laten gelden. „Toen wij onzen troon bestegen, heeft koning George ons de volgende woorden geschreven, die wij nimmer zullen vergeten: „Pas in uw land op ver standige wijze de weldaden derb eschaving toe,waak voor de rust op Uwe grenzen, dan zal Engeland nimmer Uw onafhankelijkheid of de integriteit van Uw gebied aantasten." „Heel Abessinië deelt in den rouw van het En gelsche koninklijke huis, het Engelsche volk en alle volken, die de eer hadden hun bloei te zien toe nemen onder de hooge leiding van dien doorluchti- gen overledene". EEN NIEUW TIJDPERK TEGEMOET. Londen. In het middelpunt van de beschou wingen der Engelsche bladen staat op het oogen blik de persoonlijkheid van koning Edward VIII. De „Daily Mail" zegt: „Wij maroheeren een nieuw tijdperk binnen, waarin de jeugd, de man nelijkheid en het inzicht van den nieuwen koning hun volle uitwerking kunnen hebben." De „Daily Telegraph" verklaart, dat de koning, wanneer hij zijn eigen karakter kan verbinden met de beste karaktertrekken zijner beide voor gangers, een toekomst, die frissche winden en stij genden vloed zal brengen, met vertrouwen tege- De zittingszaal in het St. James-paleis te Londen, waar de proclamatie van den nieuwen Engelschen koning plaats vond. - moet kan zien. De grootste trots van den koning bestaat in het feit, dat hij oud-strijder is. Zijn. groote bezorgdheid voor het welzijn der oudstrijders en zijn sterk medegevoel voor ongelukkigen, werk- loozen en armen hebben hem een plaats veroverd in de harten van het Britsehe volk. Nooit tevoren, aldus vervolgt de „Daily Tele graph", heeft Engeland een koning gehad die,, zooals Edward, door de armenwijken der groote steden en door de vergeten straten der werklooze mijnwerkersdorpen is geschreden. Zijn troonsbe stijging zal nergens met meer vreugde worden be groet dan juist in die kringen. De koning bestijgt den troon in het zekere bezit van de vriendschap en de toewijding van zijn volk. De „Times" schrijft, dat de koning den scepter overneemt op een oogenblik van ernstige inter nationale verwikkelingen. Zijn eigen meer dan ge wone ervaringen, opgedaan in de Engelsch-spre, kende landen, de dominions en de Vereenigde Sta ten, schijnen hem uit te noodigen, op de bres te staan voor een sterkeren band tusschen al deze landien. Alle deelen van het rijk zijn het er over eens dat de koning met alle kracht zal streven naar het geluk en de veiligheid zijner landen en naar de bevordering van den wereldvrede. De „Morning Post" schrijft, dat de koning de Britsehe soldaten in de loopgraven heeft leenen kennen. Hij heeft het leger gekend, toen dat bijna de geheele natie vertegenwoordigde. Koning en na tie, die beiden de groote ervaring van den wereld-, oorlog hebben, zijn daarom één van hart. BRUTALE DIEFSTAL. Winkelier voor S 310 besloten. Te Waalwijk hebben twee rondtrekkende koop vrouwen kans gezien om van den bejaarden winkelier F.R. 31 biljetten van 10 te stelen.' De vrouwen kochten voor 5 aan huishoudelijke artikelen en verzochten briefjes te mogen tenjg ontvangen, waarop een vrouw in Zeeuwsche kleederdracht voorkomt. De gemoedelijke win kelier noodigde de vrouwen uit om in de kamer zelf maar mee te zoeken- Toen de vrouwen ver dwenen waren, bleek dat 31 biljetten van 10 waren verdwenen. VERSCH BROOD AAN HET ONTBIJT. Referendum onder de bakkerspatroons. Naar wij vernemen, hebben de vier nationale bakkersbonden het noodig en nuttig geacht, dat ook de bakkerspatroons, zoowel de georganiseer- den als de ongeorganiseerden, van hun meening omtrent de kwestie van de opheffing van het af leveringsverbod van versch brood, blijk geven en derhalve besloten terzake een referendum uit te schrijven onder de ongeveer achttienduizend bakkers van Nederland

Schager Courant | 1936 | | pagina 5