Federatie Hollands Koorden k Nieuws. De Brabantsche Brief Plaa tselij Middenstands-Vergadering. Bond voor Staatspensionneoring. Uw HOEST van verdwijnt in 24 uur!. akkers Abdijsiroop Donderdagavond vergaderde in liotel Roobol onze Middenstandsvcrccniging. De voorzitter, de heer M. C Tuinman, opende de goedbezochte vergadering met een woord van welkom, in het bijzonder den heer Schmalz Senior. Deze feliciteerde hij hartelijk met zijn herverkiezing als lid van de Kamer van Koophandel, de wensch hierbij uitsprekend dat de Middenstand in Schagen nog lange jaren van de hulp en voorlichting des heeren Schmalz zou mogen ge nieten. Spr. wees verder op den slechten economischen toestand, ook voor den Middenstand, het jaar 1935 was voor allo zaken slecht geweest. En al hoorde men zoo nu en dan epns iets over verbetering in den toestand, veel lichtpunten waren er nog niét. Van organisatorisch standpunt bekeken was het voor de vereeniging en ook voor den Middenstandsbond een goed jaar geweest. Veel succes in allerlei op zicht was hier te boeken en spr. wees op de vele wetten die tot stand waren gekomen of in voorbe reiding waren tot verbetering van de positie van den Middenstand. Spr. constateerde met genoegen dat in Schagen heerschte een goede organisatie-geest en sprak de hoop uit, dat deze zou blijven bestaan, om onzen Middenstand omhoog te voeren. (Applaus). De tweede secretaris, de heer K. Roggeveen, was verhinderd en zoo las de heer C. Schmalz de notu len, die onveranderd werden goedgekeurd. Voorzitter deelde mede, dat in de jongste bestuurs vergadering was besloten om onze Handelsavond school te reorganiseeren. De le secretaris, de heer W, D. Niestadt. gaf daarna 'n uiteenzetting dezer be oogde reorganisatie, die in 't kort hierop neerkwam dat het leerplan zoo zal worden gewijzigd, dat de leerlingen, die bij einddiploma de cursussen verlie ten, zouden beantwoorden aan de eischen die de nieuwe vestigingswet aan nieuwe zakenmenschen stelt. Voldoende algemeene ontwikkeling, handels kennis enz., die vereischt woiden om zich als zaken man te vestigen, zou men zich op de Handelswinter- avondschool kunnen eigen maken en daardoor zou het voor alle jonge menschen noodig zijn deze school te volgen. De lieer Schmalz zeide, dat. ook deze zaak in de Kanier van Koophandel was besproken, hij juichte in deze de voortvarendheid van het bestuur toe en deelde mede, dat de K v K. ook mede daardoor f75 subsidie aan de Handelsavondschool had toegezegd. In dezelfde bestuursvergadering was besloten om op te richten een algemeene jongerenorganisatie. Wij willen, aldus de heer W. Niestadt, deze vormen uit een kern van oudleerlingen van onze Handels- winteravondschool. Ons dus niet alleen beperken tot de Schager leerlingen, maar ook uit die van bui ten onze gemeente. Spr. wijst op de vereenigingen van Oudleerlingen der R.L.W.S. en onze Huishoud school dat ook zeer krachtige vereenigingen zijn ge worden. Van Bondszijde is alle medewerking toege zegd en zal een spreker worden gezonden. Algemeen worden deze bestuursvoorstellen toegejuicht. Aan onze leesbibliotheek word f 10 subsidie ver leend. De glasverzekering heeft in 1935 een goed jaar ge maakt. Er was een winst van f 162, terwijl maar 75 van de premie werd geheven. De heer W. Niestadt bracht daarna een goed ge documenteerd jaarverslag uit, dat een juist beeld gaf van don druk der tijden en den stand van de Mid- donstand9bedrijven, die door de met millioenen ver minderde koopkracht, in steeds slechter positie ko men te staan en z.i. nog niet over het diepste punt van inzinking heen zijn Een krachtige opwekking tot organisatie gaf het bewijs hoe de rapporteur daarin ziet één der doeltreffendste middelen om den Middenstand paraat en weerkrachtig te houden. Een warm applaus onderstreepte dit uitstekend jaarverslag. De rekening en verantwoording van den penning meester, den heer Kossen, gaf een voordeelig saldo aan van f 159.56, tegen ongeveer f 149 vorig jaar. De finantieele positie was dus zeer bevredigend Het le dental bedroeg 149, een getal als nooit te voren. De heeren Rentenaar en T. de Jong, die alle beschei den hadden nagezien, adviseerden tot goedkeuring, waartoe de vergadering besloot. Algemeen werd goedgevonden om f 100 te geven aan de plaatselijke Mica-commissie. En nadat de heer C. Schmalz namens die commissie rapport had uitgebracht, dat niet in alle opzichten optimistisch kon zijn, gaf de vergadering eveneens haar fiat om nog een klein tekort te dekken. Toen kregen wij het een en ander te hooren over de Zwartelijst. Er waren 196 posten behandeld, Er waren 13 posten ontvangen f 175.83, terwijl van 19 pos- ten, groot f701.33, f350 was afbetaald. Deze methode om schulden betaald te krijgen, werkte uitstekend. De heer Anderson, de administrateur, wekte krach tig op om nog meer als tot dusver inzage van de Zwarte lijst le nemen. Het benoemen van een huurincasseerder werd aan het Bestuur overgedragen. Het bestuur stelde voor, om lid of donateur te worden van de vereeniging IJsstrijd. Deze vereeni- ging beoogt het openhouden van vaarten en kana len bij ijsgang. De heer W. Niestadt, die dit punt in leidde, wees er op, hoe noodzakelijk als 't is. dat, nu wij aanstonds een haven en kanalen hebben, bij vorst ook deze worden opengehouden, opdat bij eenige langdurige vorst Schagens aan- en afvoer niet gesloten zal zijn.'Spr had aan deze vereeniging IJsstrijd geschreven, dat wanneer de Middenstands- vereeniging toetrad als lid of dan ook hier de kana len werden opengehouden. Deze vereeniging. die be halve van de K. v. K., alleen van Helder en Alk maar steun ontving, had daarop nog niet geant woord. liet bestuur vond het daarom beter nog even te wachten met toezeggingen te doen Spr. deelde nog mede, hoe B. en W. op eenzelfde verzoek van IJs strijd afwijzend hadden beschikt. Vanuit de vergadering werd dit laatste zeer be treurd, zeer verkeerd als men 't vond. dat Schagen zich afzijdig hield, waar toch Schagjn bij ijs en vorst niet geïsoleerd mocht blijven. Besloten werd alsnog bij het gemeentebestuur op medewerking aan te dringen. Het bestuur kreeg ver der machtiging de zaak ook finantieel af te wikkelen. Om met de opening van Haven en Kanalen zoo luisterrijk mogelijk feest te vieren, werd van alle ^kanten als de eenige juiste manier aangemerkt en 'het bestuur kreeg een hartelijk woord van hulde te incaseeren voor zijn voortvarendheid in deze en het nemen van het initiatief. De heer W. Niestadt deelde mede, dat het bestuur nog niet kan komen met plannen, maar men wilde het feest zoo grootsch mogelijk opzetten. Er zou een kerncommissie ge vormd worden uit de Hanze, die reeds medewerking had toegezegd, Algemeen Belang, dat zich nog^ niet had uitgesproken, en de Midden3tandsvereeniging. Er zal een Eerecomité worden gevormd, steun ge vraagd worden aan de K. v. K. Het gemeentebestuur was al bereids op de hoogte gesteld. Tot bestuursleden werden herkozen met nagenoeg algemeene stemmen, de heeren C. Roggeveen, A. M. Kossen en M. C. Tuinman. Als nieuw lid werd toegelaten de heer N. Tuin man. Bij de rondvraag bracht de heer Posker ter sprake de wenschelijkheid van een spoorverbinding met onze haven. Voorzitter beloofde onderzoek. De heer Schmalz Sr. dankte bestuur en vergade ring voor de bevordering van zijn herverkiezing als lid van de K. v. K. en hoopte nog lang zijn volle werkkracht voor Schagens belangen te kunnen ge ven. (Applaus.) Hierna sluiting. van den Haar 25-jarig bestaan herdacht. De tooneelzaal van het Noordhollandsch Koffiehuis was Donderdagavond goed bezet, toen de afdeeling Schagen en de federatie Hollands Noorden een groo te propaganda-avond hielden, waarbij dan tevens het 25-jarig bestaan van de federatie werd herdacht. Dit laatste gaf aan den avond een bijzonder karak ter, want een groot aantal personen verleende mede werking en hebben ertoe meegedragen dezen avond uitmuntend te doen slagen. Die medewerking verleenden de dames en heeren musici uit SU Maarten enz., een club die ons in den loop van den avond werd voorgesteld als de Schut- band, door de Schager Orkestvereeniging, door de Propagandaclub' „Interni" van Breezand, door de Propagandaclub van St. Maarten, terwijl de honds- secretaris, de heer Ds. van Krevelen een propaganda- rede hield. Na enkele muzieknummers van de Schut-band, heette de heer C. de Vries, voorzitter van de federatie allen hartelijk welkom en deelde hij in zijn openings woord mede, dat niet het feit, dat men reeds 25 jaar had moeten strijden voor het doel, dat wordt beoogd* rede gaf tot feestvieren, doch dat de feestvreugde ont spruit uit de vele, krachtdadige hulp die wij in dien strijd mogen ondervinden. Spr. richt dan een bijzon der woord van welkom tot de ouden van dagen uit Schagen, tot de hoofdbestuursleden, de heeren Ds. v. Krevelen, de Bruin cn Kaastra, tot de vertegen woordigers van de federaties Alkmaar, Beverwijk, Enkhuizen en Waterland, tot de afgevaardigden en leden der diverse aangesloten afdeelingen en niet het minst tot de medewerkenden en tot den verte genwoordiger van de Schager Courant. Uit. aller aan wezigheid blijkt een goede samenwerking en spr. hoopt dat de vrucht van dezen avond zal zijn dat de propaganda nog krachtiger ter hand zal worden ge nomen, dat de band tusschen do federaties onderling en tusschen de afdeelingen en federatie nog hechter zal worden. Uit de geschiedenis der federatie. Door den Secretaris, van de federatie, den heer H. Woudenberg, wordt een overzicht gegeven van de ge schiedenis der federatie. Het voornaamste gebeuren in het 25-jarig tijdvak wordt daarbij naar voren ge bracht en wc worden eraan herinnerd hoe 16 Octo- ber 1910 besloten werd tot oprichting van de federa tie Schagen, welke naam doordat de afdeeling Scha gen voor eenigen tijd uit de federatie trad, later werd gewijzigd in „Hollands Noorden". Een groot aantal personen hooren we noemen, wier namen onafschei delijk verbonden zijn aan den bond v. Staatsp., zooals J. Romar, H. Limpers, Sinnighe Damsté, W. de Boer, A. de Boer, Appel, G. Metselaar enz. enz. Ook de federatie heeft haar ups ond downs gehad, want werd in 1913 een van de grootste en meest succesvolle mee tings te Schagen gehouden het aantal bezoekers was 2431 door de in 1914 volgende mobilisatie, kwijnde het vereenigingsjaar en moest ook de fede ratie daarin haar deel bijdragen. Gememoreerd wordt hoe onder de leiding van de diverse voorzitters en mede-bestuursleden op krachtige wijze de belangen van den Bond in 't algemeen en die van de federatie en de afdeelingen in 't bijzonder werden voorgestaan; hoe daarbij steeds de taak, het uitdragen van de idee premievrij staatspensioen voor een ieder voor oogen werd gehouden. Krachtig daaraan medewer ken, lid te worden van den bond, daartoe worden de aanwezigen aan het einde van het overzicht op gewekt. Huldiging van een der bestuursleden. Hierna heeft de huldiging plaats van den heer J. Romar te Winkel, die vanaf de oprichting bestuurslid van de federatie is geweest en nog steeds deel uit maakt van dat actieve federatiebestuur. De Voorzitter stelt in do eerste plaats nog eens in 't licht het werk van het federatiebestuur, wijst op de inspanning en opoffering, die daarbij wordt ge troost, hoe getracht wordt kwijnende afdeelingen nieuw leven in te blazen, hoe thans weer wordt ge tracht met alle mogelijke organisaties, als Midden standsbond, Hollandsche Maatschappij van Land bouw, Ned. Tuinbouwbond, Ned. Herv. Kerkbesturen en Diaconieën contact te verkrijgen, en in die orga nisaties en lichamen op te komen voor de ouden van dagen. En aan dat mooie werk heeft de heer Romar ge durende 25 jaren meegedaan en zal hij in de toe komst nog blijven meedoen. De wijze waarop de heer Romar dat heeft gedaan, dwingt eerbied af en hier voor de troepen, zegt spr., wil ik hem daarvoor hulde en dank brengen. Alleen als blijk van groote erkentelijkheid voor alles, wat gij voor de verbetering van het lot van de ouden van dagen hebt gedaan, heeft het Bestuur der federatie een stoffelijk bewijs willen geven en ik bied U deze bureaustoel aan met den wensch, dat u in deze stoel gezeten, nog veel werk voor U zelf en voor onze federatie zult verrich ten. (Applaus). Spr: dankt Mevr. Romar voor het feit dat zij haar man zoovele uren heeft willen afstaan voor de taak die ons heilig is. De heer Romar zegt; dat hij door de verrassingen en hulde, die hem dezen dag en avond bereid en gebracht zijn, zeer getroffen is en hij dankt daar allen hartelijk voor. Na de muziek van de Schager Orkestvereeniging is dan het woord aan den heer .Ds. Van Krevelen, bondssecretaris, die een woord van gelukwensch spreekt tot de federatie en tevens een woord van herinnering. De spreker wijst er op, dat, toen tot oprichting van den Bond werd besloten, wij niet hadden ge dacht dat die strijd zóó lang zou duren, dat wij waren te optimistisch; maar we zijn gelukkig ook idealisten, immers anders hadden wij reeds lang dien strijd opgegeven. Spr. is overtuigd dat de Bond de huidige economische misère glansrijk zal doorstaan, wijst op den indirecten invloed van den Bond, op de gansch nieuwe opvatting die er bestaat t.a.v; de tehuizen voor ouden van dagen, enz. Maar achter dit resultaat ligt veel arbeid, veel moeite en tijdverlies, veel dat zoo gaarne verricht wordt door mannen als de bestuursleden der federatie, werk om te komen tot het zoo prachtige doel, het doel, dat beteekent voldoen aan de meest eenvoudige eischen van christendom en humanitetit. Maar zonder me- als Gij direct Akker's Abdijsiroop neemt. Gij zult dadelijk de gunstige werking on dervinden van de vanouds beproefde „genees-kruyden", waaruit Abdijsiroop in hoofdzaak beslaat, thans door den beken den Apcthaker Dumont nog versterkt door nieuwe, "snel werkende toevoegingen. Daardoor is nóg meer dan vroeger, nu het beproefde hoest-geneesmiddel Verlaagde prijzen t f 0.75, f 1.25, f 2. per flacon. de werking van de jongeren zullen we dat doel niet bereiken! De leus moet zijn: werk voor jongeren, pensioen voor ouderen! De federatie Hollands Noorden heeft een mijl paal bereikt, eerst wanneer ,het recht voor onze ouden van dagen zal zijn verkregen, zal de eind paal zijn bereikt, de eindpaal waarop staat: „geen mensch meer oud en arm". De Voorzitter dankt voor deze mooie woorden en wekt op vol te houden tot de eindpaal is bereikt. Spr. deelt mede, dat het plan bestaat om in 1937 het jaar der kamerverkiezing, een groote demon stratie te houden in Den Haag. Voor hen, die aan die demonstratie willen deelnemen, doch zelf de kosten niet kunnen dragen, zal een fonds worden gevormd en voor dit fonds zal straks een collecte worden gehouden. Spr. wekt de afdeelingen op tijdens de propa ganda- en andere avonden zulks ook te doen. De later gehouden collecte bracht een bedrag van ruim. f 32 op, een goed begin dus. De propaganda-club „Interni" van Breezand voert dan de dolle filmstudio-klucht „De schoone Slaap ster en de verliefde Prins" op, om welk één bedrij vig stukje hartelijk werd gelachen. De huldiging van het federatiebestuur. Na de pauze werd de gelegenheid geboden tot het complimenteeren van het federatiebestuur. Een groot aantal sprekers verscheen daartoe ten .tooneele, afgevaardigden van diverse afdeelingen, vertegenwoordigers van zusterverenigingen en naast de gelukwenschen die gericht werden tot het bestuur en denjubileerenden heer Romar, werd veelal tevens een propagandistisch woord gespro ken. Zoo roemde de afgevaardigde van de fede ratie Enkhuizen de eendrachtige samenwerking die tusschende federatie Hollands Noorden en hare aangesloten afdeelingen blijkt te bestaan. De heer Plu afgevaardigde van de federatie Wa terland had in het volgende gedicht zijn waardee ring voor het werk van de jubileerende vereeniging vertolkt: Wakk're werkers, taaie strijders, Vechters voor rechtvaardigheid! Echte stoere Nederlanders, Strijders voor meer menschTijkheid! Bij dit zilvTen jubileum Bij dit federatiefeest, Voelen wij wat of Uw stuwkracht, Voor ons allen is geweest. Gij toch hebt in Hollands Noorden, Krachtig, prachtig werk gedaan! Gij hebt in de punt van Holland, Ruim tweeduizend leden staan! 't Zijn de strijders in het leger Dat niet vecht met lood en kruit Maar 't zijn zij die heilig willen, Oud en arm de wereld uit. Federatie „Hollands Noorden", Bij deez' kwarteeuw van bestaan, Bied 'k als tolk der Waterlanders, U spontaan mijn hulde aan! Niemand Uwer zal versagen,- Niemand legt de strijdbijl neer, Voordat wij met blijdschap zeggen, Oud en arm, bestaat niet'meer! Als dan na den strijd van jaren 't Staatspensioen een feit zal zijn, Komt heel Neerland juichend samen, Tot een groot en grootsch festijn. Federatie „Hollands Noorden", Uwe werkkracht spoort ons aan, Dank, en nogmaals dank aan allen, Voor alles wat gij hebt gedaan. Behalve een vijftal bloemstukken, die waren ge zonden, boden de afgevaardigden van de afdeelin gen Sint Maarten en Oudesluis een envelop met inhoud aan. En toen was de beurt aan de Propaganda-club Ulvenhout, 21 Januari 1935. Menier, 'Ncn tiep. Aan den „optocht" van tiepen, dien 'k al door deu- ze feuilletons liet dèfilee- ren, ga 'k vandaag 'nen nieuwen kwiebus toevoe gen. En als ik zoo zeg „kwie bus", dan wil clat niet be- duijen, dat deuzen tiep 'nen bezondersten- kwie- dam is onder ons soort, maar dan liep clat „kwie bus" zoo vaneigens uit mijn pen. Want als we eerlijk zijn, amico, en da's toch wiedes, want de klanten vragen toch niet naar leugens voor huillie abonnementsdubbeltjes, want als we eerlijk zijn, allez, dah zijn wij allemaal kwiebussen! Als dat niet zoo was, dan was 't vak van carica- turist onbestaanbaar. „Houwes, houwes", zult ge denken: „dat geldt dan alleen maar voor den buitenkantl" Maar dan durf ik zeggen: „dat geldt zélfs voor den buitenkantl" Zoo zeker als geen twee blaaikens van eenen boom 't zelfde zijn; als geen blaaikens in ons bosch van tien millioen hoornen congruent zijn, zoo zijn ook geen twee menschen gelijk. Ja..., geen twee... vinger afdrukken, waarom dan ook sommige „vaklui" wer ken met handschoentjes aan! Maar evenmin als er op heel de weareld twee een dere gezichten zijn, dubbelgangers zijn uitgevon den voor verhaaltjes, evenmin zijn er twee zielc- mentcn gelijk. Wat dan ook wel een van de grootste wonders in de Schepping is. Zéker: één bewijs voor de Almacht van den Schepper. Die ons schiep naar eigen beelte nis en gelijkenis, maarmet veul onvolkomen- heidjes, onvolmaakthedcns, die we zelf hebben bij te fatsoeneeren. 'n Soortement van levenstaak, waar de meesten nooit mee gereed komen, tusschen 2 haak jes. Aan den buitenkant, ochja, daar kan den kleermaker en den barbier nog wel 'n plooike glad strijken, maar aan den binnenkant, daar moeten we zélf „barbieren" en dan... dan blijkt dat het veul eenvoudiger is om 'n ander z'n haren te knippen, dan die van oew eigen. Dat 't gemakkelijker is om do leelijke bobbeltjes en wratjes bij 'n ander te bespeu ren, dan bij oew eigen! En da's toch zeker allemaal wel heel erg kwiebus- achtig! Als ik dan ook criticus was van mijn ambacht en ik zocht 'nen schuilnaam, dan onderteekende ik al m'n critieken maar met „Kwiebus". Maar laat ik 'ns gaan voorstellen den tiep voor mijnen Optocht, want als ik praten blijf over 't kwie- bussendom in 't algemeen, dan komt Mijnheer Schmoelen de eerste jaren nog niet aan de beurt. Ja, Mijnheer Schmoelen, want niemand heeft 'm ooit anders genoemd. Geen „Janus", „Dorus", „Toon", noch gemoede lijk „Schmoel" of „Schmoeleke" of lijk wij zouwen zeggen: „den Smoel"; „Mijnheer Schmoelen", dat was zijnen Zondagschen, doordc- weekschen, zijnen volledigen naam. Hij was dus, lijk ge al geraden zult hebben, 'nen eeuwigen vrijgezel. Want voornamelijk vrijgezellen heeten met huiliën voornaam „Mijnheer", als ze 'n vak uitoefenen, waarbij 'n boordje gedragen wordt. In 't ander geval dragen ze meestal heelemaal geen voornaam. Ik weet niet hoe dat komt, maar wel heb ik dik wijls gemorken. dat met ouwere vrijgezellen wat min der gemoedelijk won" omgesprongen en dat zal wel aan den vrijgezel zelf liggen. Waarmee geen haarkc kwaad bedoeld is. Want den eenen mcnsch is met wat meer gemoedelijkheid gezegend, dan den ande ren, wat ook nog niet altij zoo'nen kolossalen zege is. Want daar is 'n soort van gemoedelijkheid, 'n kleffe soort, die op oew lijf springt als 't vriendelijke pad en waar ik niks van hebben moet. B.v. de ge moedelijkheid van 'nen Amsterdamsehen tramcon ducteur, die teugen me zegt: „soo, faodcr, waoermot jaai nao toe?" Mijnheer Schmoelen was fotograaf, maar daarmee is te weinig gezegd van zijnen stiel. Hij ontving in zijnen atelier wel bruiden en brui degoms, communiekanten en korporaals, die daags tevoren de citroenschillen (de strepen) hadden ge kregen, maar het fotografisch werk aan deuze „su jetten" liet ie maar aan zijnen knecht over. De bruidsparen en de kersversche korporaals von den dat wel goed, want onder 't portret kwam later tóch, in 'n slo^dig-artistiek letterke „Schmoelen" te staan en dat was in die dagen den prijs dik waard! Mijnheer Schmoelen zelf fotografeerde alleen „Eer sten sneeuw", artistieke mesthoopen, koeien en 'nen verrimpelden boer en zoo. En ik moet zeggen: hij dee dat mee veul ambitie, hij dee 't schoon, hij dee 't kunstig. Maar 't leverde natuurlijk niks op. Niemand kocht den verrimpelden boer, want 't is heel gevaarlijk voor de familie-reputatie, om 'nen ouwen boer in de sa lon boven de piano te hangenI Koeien?Ging nog! Hoewel, ge kocht voor 'n tientje 'nen „echten" Mauve, voor welke handteekening toch maar 'n haast onzichtbaar enneke (N) stond. Mpt „Eersten sneeuw" en Louis Apol, was 't juust zóó gesteld. Gelukkig bleven de optimistische bruidsparen hard nekkig voorrijen op den wekelijkschen trouwdag, er stonden soms wel 3 stoeten tegelijk voor de etage van Mijnheer Schmoelen, ook de koropraals hiel den voorbeeldig vol en zoo streed den knecht den ongelijken strijd, tusschen Mijnheer Schmoelen aan den eenen kant en ,,'n Mauve" en ,,'n Louis Apol" aan den anderen kant, met degelijk succes. Maar voor Mijnbeer Schmoelen was dat toch niet nlazierig. Hij zou liever de helft verdiend hebben aan z'n verrimpelde boeren en mesthoopen, dan ie nou verdiende aan de mutaties bij den Burgerlijken Stand en 't Leger. Zoodoende was Mijnheer Schmoelen met z'n mooie zaak, met zijn mooie vak, met zijn groote bekwaam heid een goeien naam, toch weinig gelukkig. Zijn talenten wieren niet betaald. En hij wist don ders goed, dat Willem Jansen, zijnen knecht, den kost verdiende voor hem. Evengoed wist ie, dat Jan Willemsen en lederen 1 anderen ambachtsman in 't vak datzelfde kost pres- teeren. Welke wetenschap hum nog dieper in z'n zie- lement vrat. Eiken dag knaagde, 'n bietje meer, 'n bietje dieper, want Mijnheer Schmoelen was 'nen gewetensvollen mensch. Of er in zijn denken 'n fout of 'n gat zat, da's bijr zaak in dit geval: hij dècht er zoo over en ver- chagrijnde 'n bietje. Z'n vestje begost hoe langer hoe ruimer te plooien want chagrijn vreet 't vleesch van den mensch z'n botten. (Welk recept hierbij gratis zij verstrekt aan alle modegekkinnekens). Hij wierd óók kleiner. Want as ik 'm op den bul ten teugenkwam, dan liep ie meer en meer gebogen onder z'n zware kiekkast en 't pootenstel. Ik sprak 'm dikwijls. Want hij moest nog al 'ns over mijnen grond en dat kwam ie altij zeggen. „Mijnheer Schmoelen, ga toch oewen gaank, ge wit er alles van, gij hebt altij vrij baan dat kost ik éenen keer zeggen, dat kost ik honderd keeren zeg gen, hij antwoordde: „Dré, ik weet 't maar ik heb gèren dat ge weet, dat ik in oew land zit. 't Is zoo- veul als jouw atelier, en op mijn atelier komt ook niemand zonder da'k het weet." En als ie dan 'ns bij ons thuis was en daar stond 'n prachtig zonneke op de plavuizen te gloeien, of op 'n ..stilleven" van emmers en koperen kannen naast de pomp, dan dan kost ie daar ineens naar kij ken, als 'n kat naar 'n muis. Veul portretjes heeft ie hier gemaakt, hij noemde ze „stukskens" en ik moet zeggen: 'k heb weinig mijnheeren op ons gedoeike gehad, die zooveul pla- zier hadden in kleur en licht, in zonnekes en ouwe meubels, in «glanslichties en gezellige rommelhoeken op erf en in stallen, als hij. Als ie iets aanraakte, wier 't mooier Waardevol ler. Sjuust zooals 't schoonste ding in sommige „klauwen" plots vergrauwt, verarmoeit Zooals 'n zelfde muziekstuk onder den eenen kwiebus z'n lei ding opgevoerd wordt tot 'nen heksenketel, bij den andere tot 'n klankenharmonie, die lijkt te smel ten als 'n zon aan den kim. Op 'nen keer was ie 's morgens heel vroeg op den erf. Belast met z'n zware gereedschap. Als ie de spullen teugen den notenleer had gezet, dan stond daar ineens 'n heel ander keareltje voor me. Z'n witte gezicht was rossig getint Z'n oosen stonden als twee zonnen. Hij rekte z'n eigen uit, kwam met groote

Schager Courant | 1936 | | pagina 10