Ha den hevigen slag aan het Noordelijk front Geen Duitscher wil oorlog De mijnbrand in Japan De brand op de Jorro Castle" Belangrijke verklaring Goebbels van Het vlotbrengen van de „Kerkplein" „Samenwerking" in den aether Vliegtuigen neergestort KIJKEO rs KOOPEfl tij CLQECK Doodelijk verkeersongeluk bij Laren (G.) De weg van den afsluitdijk naar Sneek en Heerenveen Ontploffing in oliereservoir Maandag 27 Januari 1930. Postrekening No. 23330 SCHAGEH 79ste Jaargang. No. 9900 COURANT. Int. Telef. No. 20 Bit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. - Bij - Inzending - tot - *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.K. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. BE ABESSIJNEN ZEGGEN BEN BUIT NOG NIET TE HEBBEN GE HELD. DUIZENDEN DOODEN. {(Van onzen specialen correspondent Stuart Emeny.) DESSIE, Zondagavond. Maarschalk Badoglio is er met zijn lang voorbereid Offensief in het district van Tembien niet in ge slaagd de Abessijnen aan het Noordelijk front terug te drijven. Makallé wordt nog steeds aan drie zijden door de troepen van ras Kassa en ras Syoem be dreigd. De berichten over den slag, die nog steeds uit Ma kallé binnenkomen, bewijzen, dat het een der hevig ste gevechten was, die zich tot nu toe hebben afge speeld. Het was een botsing tusschen primitieve, barbaar- sche kracht en het doodend mechanisme der moderne wetenschap. De Abessijnen behaalden de overwinning; de Ita lianen zijn teruggedreven op hun versterkte posities te Goebralta ten Noorden van Makallé. De zwarte troepen trotseerden een hevige artillerie- en mitrailleurvuur en stormden onder een regen van granaten over de prikkeldraadversperringen en raak ten handgemeen met de Italianen. Hoewel zij verre in de minderheid waren, wisten zij de Italianen op de vlucht te drijven. Verderaf ge legen posten, mitrailleursnesten en artillerie, 1000 meter verder, moesten het afleggen tegen een ver woeden aanval. Honderd Italiaansche mitrailleurs en tien veldgeweren zijn veroverd, maar het Abessijn- sche communiqué voegt daar laconiek aan toe: „We hebben nog niet alle geweren, mitrailleurs en tanks, die we hebben veroverd, kunnen tellen." De Italianen zouden duizend man hebben verloren. Er zijn geen betrouwbare inlichtingen omtrent de Abessijnsche verliezen te verkrijgen, maar men zegt, dat zij hevig zijn. De beide „rassen", die voortdurend hebben samen gewerkt, komt de eer voor de overwining voor het grootste deel toe. "(Copyright News Chronlcle-ANP.J Dultschland heeft koloniën noodig. De correspondente van den Paris Soir, mevr. Te- 'tayna, heeft een onderhoud gehad met Hitier, waarin deze o.a. zeide, dat er geen enkele Duit scher was, die den oorlog wilde. Den laatsten oorlog heeft Dultschland twee millioen menschen en zeven en een half millioen gewonden gekost en daarom verzet zich de menschelijke logica tegen een terrl- torialen oorlog. Op de vraag, hoe de Führer over het vredesver drag van Versaille dacht, zeide hij, dat elk besluit, dat de persoonlijkheid van een volk vernedert, slechts bitterheid en haat tengevolge heeft. Ieder volk heeft het recht om op zijn gebied te leven op zijn eigen wijze. Het is even absurd de arbeiders te bevoordeelen ten koste van den boer als omge keerd. Zoo is het eveneens met de staten. De durende vrede kan slechts geboren worden uit het even wicht dus uit de gerechtigheid. Duitschland heeft 68 millioen inwoners, dus 68 millioen wezens, die eten, wonen, zich kleeden en leven willen. Hieraan kan geen verdrag iets ver anderen. Op de opmerking of Hitier op grond van de toenemende volkskracht voor Duitsch land koloniën noodig acht, antwoordde Hit- Ier met de wedervraag: „Vindt U dat ook niet?" Ten aanzien van de Anschluss van Oostenrijk zeide Hitier, dat deze kwestie niet acuut was. De Oostenrijksche politici hebben haar noodig om bin- nenlandsche politieke redenen. „En de rol der vrouwen? Gelooft u dat zij er wer kelijk alleen maar zijn om van de mannen kinde ren te krijgen Lachend vroeg Hitier of mevr. Titayna deze mee ning uit de dagbladen had geput. De vrouw, die niet trouwt, heeft In Duitschland evenveel .recht om haar brcod te verdienen als de man. Er zijn echter beroepen, die voor haar niet geschikt zijn en zij moet geen werk doen waarvoor de man geschapen is. Na een opwekking tot de Franschen om in groo- ten getale naar Duitschland ts komen tijdens de Olympische Spelen en daarnaast h«*t geheele land eens te doorkruisen, ten einde e"n eigen indruk tc krijgen van de rust en orde. benevens de wil tot zelf opoffering, die in het Dultsche volk leeft, eindigde dit intervieuw, da* circe 59 minuten duurde. WAARSCHIJNLIJK ZAL HET HEDENMORGEN GELUKKEN. Egmond aan Zee, Zondag. De pogingen om de „Kerkplein vlot te brengen vorderen naar wensch. Nadat men er reeds Za terdag in geslaagd was het schip eenige meters af te sleepen, was men er Zondagmorgen - zoo deelde men ons van bevoegde zijde mede - van overtuigd, dat de „Kerkplein" Zondagmiddag tusschen 4 en 5 uur met behulp van de sleep- booten „Humbert" en „Hoek van Holland" vlot gesleept zou worden. De weersomstandigheden waren voor een welslagen van deze poging zeer gunstig geworden. Waarschijnlijk zal het Maandag ochtend gelukken. Nader werd gemeld, dat de „Kerkplein" tij dens den vloed van Zondagmiddag met den steven nog verder naar zee is gedraaid. Men verwachtte, dat het schip Maandagochtend vroeg tijdens het hooge water van half zes eindelijk zou vlot komen De beide sleepbooten van L- Smit Co., zouden het schip vannacht blijven vasthouden. Zooals te begrijpen is, was de belangstelling voor het bergingswerk Zondagmiddag zeer groot. Prinses Elizabeth van Engeland, de oudste dochter van het hertog- paar van York, die door der dood van ho ning George erf gename gewor den is van den I Engelschen troon. De K.R.O. en de V.A.R.A. op dezelfde kabel ge schakeld. Een samenwerking, die al te innig was. Hilversum. Zaterdagmiddag tegen 2 uur hoor den de radio-luisteraars op de korte golf, die naar de K.R.O.-uitzending luisterden van den heer F. Ver laan, die in het halfuurtje voor de rijpere jeugd sprak, een merkwaardig verschijnsel. Het scheen dat een andere stem het noodig vond, de rijpere jeugd vooral te willen wijzen op de waarde van de moder ne muziek van Ravël, en van meening was, dat vooral het muziekleven en de belangstelling daarvoor de rijpere jeugd moest worden opgedrongen. Althans was de stem niet tot zwijgen te brengen en bleek uit het door elkaar praten spoedig, dat deze tweestem migheid zeker niet de vooropgezette bedoeling van de programleiding van de K.R.O. was. Want terwijl het verschijnsel precies één minuut na tweeën begon, hoorde men vier minuten later een derde stem, die verklaarde, dat deze vorm van .samenwerking" in den aeher al te innig was en ontstaan was door een storing, die spoedig opgehe ven zou worden en inderdaad na enkele minuten verdwenen was. Bij informatie bleek ons, dat tengevolge van een misverstand in de meetkamer van P.T.T. op het postkantoor te Hilversum, waarheen de zendkabels uit de studio's der omroepvereenigingen voeren en vanwaar de programma's verder te leiden naar de zenders, de uitzending van de VARA, voor welker microfoon de heer P. Tiggers sprak over het onder werp: ,Hoe de toonkunst groeide", op denzelfden kabel was geschakeld waarlangs het KROprogram- ma naard en korte golf zender wordt doorgezonden. Met een enkele schakeling kon het misverstand dan ook hersteld worden. KNAAPJE ONDER DE TRAM. Doodelijk gewond er onder vandaan ge haald. Heerlen. Zondagmiddag om half vijf is het achtjarige zoontje van de familie Dunkel, wonende Rennemichstraat te Heerlerheide bij het spelen on der de electrische tram van de lijn HeerlenSittard geraakt. Het knaapje werd zwaar gewond vanonder de tram vandaan gehaald. In de verbandkamer van de Oranje Nassaumijn m is het slachtoffer korten tijd na het ongeluk bezweken. Het stoffelijk over schot is naar het Sint Jozef ziekenhuis vervoerd. Reeds 20 arbeiders om het leven geko men. Tokio. Naar thans bekend is zijn twintig mijn werkers omh et leven gekomen en worden er nog negen vermist bij den mijnbrand, die ontstaan is in de Yosjikoema-mijn nabij Foekoeoka. 57 Personen werden gered. Aangezien echter de brand voort blijft woeden geloof men, dat verdere pogingen tot red ding vruchteloos zullen blijven. De kapitein en twee anderen schuldig bevonden. New-York. De kapitein en eerste machinist be nevens nog een derde persoon van de „Morro Cast le", die in September 1934 geheel verbrand is, zijn schuldig bevonden aan misdadige nalatigheid. Deze uitspraak is gevallen bij monde van de jury van het federale gerechtshof. Mexicaansch generaal doodelijk gewond. Mexico stad, 26 Jan. (A.N.P.) Generaal Rafael Chazaro Perez, de commandant van de militaire school is gisteravond laat doodelijk gewond tenge volge van het feit, dat een vliegtuig, waarmede hij een proefvlucht maakte op het militaire vliegveld neerstortte. In Texas bij een vliegongeluk drie perso nen gedood. Itaca (Texas) 26 Jan. (A.N.P.) Vijf mijl ten Zui den van deze stad is gisteren een vliegtuig neerge stort. De piloot en twee passagiers kwamen om het leven. DUITSCHLAND WIL NIET EEN TWEEDE ABESSINIë ZIJN EN DE BESCHAVING THUISBE ZORGD KRIJGEN MET VLIEG TUIGEN EN BOMMEN. Londen, 27 Januari (A.N.P.) De Daily Tele- graph meldt uit Berlijn, dat Dr. Goebbels te Keulen in het gedemilitariseerde gebied in zijn redevoering nog eenige mededeelingen heeft ge daan, welke niet in de Duitsche pers zijn gepu bliceerd. Dr- GOEBBELS Dr. Goebbels zeide: „Wij spelen thans de ouver ture". Men neemt de wereld pas in vertrouwen, wanneer men haar voor een fait accompli wil plaatsen. Indien wij de geschiedenis van ons leger prae- matuur zouden hebben onthuld, dan zouden an dere legers ons land zijn binnengemarcheerd. Wij willen niet een tweede Abessinië zijn en de beschaving thuisbezorgd krijgen met vliegtui gen en bommen. [Prins Karei van Zweden, die den 27sten Februari 75 jaar wordt ,is een der meest vooraanstaande persoonlijkhe den in het inter nationale Roode Kruis. Hij is als candidaat voor Jen vredes-nobel- "rijs voorgedra- Vrachtauto, bestuurd oor een dronken chauffeur, vloog uit de bocht. Een wielrijdster gedood, een tweede zwaar gewond. Gistermiddag is in het Geldersche dorpje Laren een- doodelijk ongeluk gebeurd. Op den weg van Laren naar Lochem, een kilo meter buiten de kom van eerstgenoemd dorp, reden twee meisjes op de fiets, rechts van den weg. Uit de richting Lochem kwam met groote snelheid een vrachtauto. In de bocht kon de chauffeur de wa gen niet houden. Het voertuig vloog uit de bocht en reed de beide meisjes aan. De auto kwam na de aanrijding ter zijde van den weg in een weiland te recht. De uitwerking van de aanrijding was ver schrikkelijk: de ongeveer twintigjarige mej. Endeman uit Laren was op slag dood en mej. Wevers, eveneens uit Laren, van ongeveer dezelfden leeftijd, moest in zeer ernstigen toe stand" naar het ziekenhuis te Zutfen worden overgebracht. De chauffeur, zekere R. uit Hengelo, die onder de invloed bleek te zijn van sterke drank, bekwam slechts enkele schrammen door glasscherven. Hij is voorloopig in verzekerde bewaring gesteld, terwijl de auto door de gemeentepolitie in beslag is genomen. Een lang verwachte verbinding. De A.N.W.B. schrijft onst Den vierden Februari a.s. zal door den Rijkswa terstaat worden aanbesteed bestek no. 52 (werkver ruiming) voor den aanleg van de aardebaan van een nieuw te leggen gedeelte van den Rijksplanweg Afsluitdijk-Sneek-Heerenveen, van den afsluitdijk tot aan den weg Witmarsum-Bolsward. Dit ruim 5 kilometer lange wegvak krijgt een ge middelde kruinbreedte van 21 m., waarvan 6 m. be stemd voor rijbaan, terwijl, gelegenheid bestaat voor verbreeding tot 9 meter. Op een der bermen zal een vrijliggend rijwielpad worden aangelegd. Voor den aanleg van dezen weg zal vooral In Friesland belangstelling bestaan, want daarmede wordt een begin gemaakt met de lang verwachte rechtstreeksche verbinding van den afsluitdijk" met Heerenveen, waarop zoo lang en zoo herhaaldelijk is aangedrongen en welke route thans gaat over smalle, bochtige wegen, terwijl tusschen Sneek en Joure een verbinding geheel ontbreekt, zoodat de eene plaats van de andere uit slechts met een groo ten omweg te bereiken is. De plannen voor een rechtstreeksche verbinding tusschen deze plaatsen zijn in een vergevorderd sta dium. Ook dit zal door de talrijke betrokkenen met vreugde worden begroet. Voor een belangrijk deel van Friesland beteekent een en ander een groote verbetering en ook aan de directe noordelijke verbinding tusschen het Westen en het Oosten des lands komen deze werken ten goede. Weer een inbraak in Amsterdam Zuid Bult van 2000 gulden. Amsterdam, Het aantal inbraken en insluipin gen, dat den laatsten tijd in „Zuid" is gepleegd, is weer met een vermeerderd. In den afgeloopen nacht hebben tot dusverre onbekend gebleven personen in een benedenhuis aan de Zuider-Amstellaan in gebroken. Zij hebben er een geldkistje met 2000 gulden, dat in een kast was geborgen, buit gemaakt. Tokio. Volgens een door de admiraliteit ultgege ven communiqué zijn zes burger-mecaniciens gedoo< en twaalf anderen ernstig gewond, tengevolge vai een ontstane ontploffing in een olietank van den torpedojager Yayoi, die voor het ondergaan van re paraties te Sasebo in het vlootdek was opgenomen.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1