Een Koning wordt ten grave gedragen Openbare Aanbesteding. Kalenders Boon's 25 cent. Piano-Orgelstemmen iüto tegen afsluitboom gebotst Borgstellingsfonds Lanaendijkef markten Feestavond D. Zoetelief. P. Waiboer, SCHAGER ROOSJES Moderniseering van ons leger Provincie Noord-Holland. DONDERDAG 20 FEBR. 1936, Het bouwen van een dubbele dienstwoning ca. dubbele dienst woning en een naaldenloods ca. Boekhandel v.h. TRAPMAN Co. Propaganda» Volksonderwijs De geheele wereld deelt in den rouw voor kleine Middenstanders GEDEPUTEERDE STATEN VAN NOORD-HOLLAND maken bekend, dat op des v.m. te half elf in het gebouw van het Provinciaal Bestuur aan de Dreef, te HAARLEM, in het openbaar zal worden aanbesteed: nabij de Stolpen en van een nabij Schagerbrug, ten Zui den van het kanaal Stol- pen-Schagen in de gemeen te Zijpe. (Bestek No. 20). Het bestek is tegen betaling van f2.50 per stuk (franco per post f2.60), verkrijgbaar aan bet ge bouw van het provinciaal be stuur voornoemd en aan het bu reau voor Buitelandsche Paspoor ten, Enge Lombardstecg te AM STERDAM, geopend VRIJDAGS van 10—2 uur. INLICHTINGEN worden ver strekt op het bureau van den Pro vincialen Waterstaat van Noord holland, Nieuwe Gracht 47, te Haarlem, op Dinsdag 11 en Woens dag 12 Februari 1936, des v.m. van 10 tot 12 uur. De aandacht van belanghebben den wordt er op gevestigd, dat met de inschrijvingsbiljetten voor bo venomschreven werk dient te wor den gehandeld, als in 36 van het bestek is aangegeven. Biljetten, welke op andere wijze dan per post of aan een ander adres worden bezorgd, zijn ongel dig. Aan allen onzen harfelijken dank voor de betoonde belangstelling, den i5den Januari ondervonden. C. DE GRAAF. G. DE GRAAF-Schager. Strook, Kolhorn, Januari 1936. De nog voorradige verkoopen wij thans voor Ook andere, luxe kalenders te gen sterk verlaagden prijs verkrijgbaar ln van Afdeeling Julianadorp. op Donderdag 30 Jan 'savonds half acht bij A. ROSSEN te Julianadorp. Medewerking van de Harmonievereeniginp „Kunstzin", Kinderkoor en Film, Entrée leden 25 cl., per echtpaar. Niet-leden 25 ct. per persoon. Voor vakkundig is Uw adres Pianostemmen f 1.50 per keer. Beparatics billijk. DORPEN 88. SCHAGEN. SCHAGERBRUG, Telef. No. 11 Heeft aan te bieden Binder-, Adelaar- en Zegehaver, Abed Kenia, Abed Maja, Goud en Princessegerst. Erwten, Wierboonen en Duiveboonen gekeurd en ongekeurd. Gias-, Klaver- en Bietenzaden, Pootaardappelen, Germisan, enz, Concurreerende prijzen. Gevraagd: een Dagmeisje. Brieven letter O, Postkantoor Scha gerbrug. Te koop: Geperst Lucerne Klaver en wit Hooi, voor buitengewoon lage prijs. Tevens Kuilgras te koop. Fr. thuis contant Te bevragen bij Jn. Landman, Balg- weg No. 13, Anna Paulowna. Gevraagd: een flinke Verkooper. Brieven Postkantoor Wieringerwaarfl Gevraagd: Een i nette Baker voor de tweede helft Maart. Brievei met opgaaf ieeitijd en condities, onder letter B A, bureau van dit blad. VOOR ENKELE CENTEN per week krijst U een mooi. rijk. geïllustreerd weekblad. Indien O zich abonneert ep one GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD. ny2 et. p. kwartaal. Elk nummer telt 16 bladzijden groot formaat. Abonneert U bij de Uitgever» tu deze eonrant. Proefnummer gratis. Engeland zal heden zijn koning ten grave dragen en twee minuten lang zal het leven in de jachtige hoofdstad van het Britsche rijk stilstaan. Maar niet alleen in de hoofdstad, noen ia het geheele land ,m het geheele Rijk, dat aioh uitstrekt over alle vijf da warelddaelan en over de beide halfronden, heeft twee minuten de stilte geheerscht op het moment, dat het stoffelijk overschot van wijlen George V de kapel met de Koninklijke grafkelders te Windsor naderde. Nadat tot vannacht vier uur honderdduizenden langs de baar in de Wèstminster UfcU hadden gede fileerd, hebben de meesten van dezen zich een zit plaats langs den weg geaoefcc. Voor middernacht be gon men plaatsen te zoeicen langs de route, die de rouwstoet zou volgen. Duizenden bleven den geheelen nacht in de buurt YAn Westminster bij White Hall, bij Hyde Park Cocner, waar het standdbeeld van Wel lington een uitsj^kende uitkijkplaats garandeerde, en verder in Hytfe Park zelf bij de Marble Arch en ver schillende andere plaatsen op den weg naar Padding- ton Statioiji. Het was vanmorgen nog volslagen donker toen te gen vijf uur ondergrond, bussen en trams begonnen te rijden, en de menschen in massa's aanvoerden. Te gen half acht was in de meeste straten langs de rou te al geen doorkomen meer mogelijk en hoewel pas togen acht uur het geheele verkeer in de vier mijl Jange zone langs de route officieel werd stopgezet, was het practisch al veel eerder tengevolge van de drukte gestaakt. Ongeveer op dezen tijd arriveerden op verschil lende plaatsen langs de route de troepen, die den weg zouden afzetten. Bij Westminster Hall stelde zich een eerewacht op van grenadiers van de garde, marine en luchtvaarttroepen, van elk dezer wapens vijftig man. Tot aan de Mali werd de afzetting ge vormd door marinetroepen, en matrozen en verder door garde-regimenten, troepen van het Londensche garnizoen en van de luchtmacht. Bij Paddington Station was wederom een eere wacht betrokken door marinetroepen, troepen van de luchtmacht en een afdeeling van de Welsh Guards. In vele straten langs de route waren masten met rouwwimpels opgericht. De tribunes, die op tal van plaatsen wapen opgesteld, waren dicht bezet met toeschouwers, die zich tegen vrij hooge prijzen van deze plaatsen hadden verzekerd. Zeer waarschijnlijk zullen velen, die recht op een plaats hebben gehad, tengevaïge van de enorme drukte, niet in staat zijn geweejst do tribunes tijdig te bereiken. Bovendien hadden tienduizenden zich een goede plaats verze kerd voor de vensters van de huizen langs de route, die de stoet zou volgen. Tegen negen uur werden door de politie ook geen "voetgangers meer doorgelaten en stond het geheele verkeer absoluut stil. Reeds voor dien tijd begonnen de troepen, die den rouwstoet zouden volgen, zich op te stellen. De kop begon bij de Mali en verder langs de Horse Guards Parade en White Hall naar Westminster. Tegen kwart over negen verlieten de leden der Koninklijke familie en hun gasten het Buckingham Palace en arriveerden ook de vertegenwoordigers der vreemde staatshoofden en regeeringen en de le- voor alles wat hij oók in het afgeloopen jaar voor de vereeniging heeft gedaan. Deze woorden gingen ver gezeld van een klein stoffelijk blijk van waardee ring. Verder deelde de voorzitter mede. dat van den beschermheer, den heer J. H. Smits, bericht was in gekomen, dat hij aan de vereeniging aanbiedt ter aanmoediging van de wandelsport, gratis deelname van tenminste 2 leden aan de z.g. „vierdaagsche" te Nijmegen, zomer 1936. Voorzitter brengt namens de ver., den bescherm heer hartelijk dank. Na de pauze kregen wij het werk van de dames en heeren te zien Ook hier konden groote vorde ringen worden geconstateerd. Zoowel aan rek als aan brug toonde de directeur, dat er voor de leden nog heel wat valt te leeren; zijn oefeningen waren in één woord af. Als slot een keurige gecostumeerde bewe- gingsgroep, uitgevoerd door de dames. Een gezellig bal, onder leiding van den balletmeester Cor Hoog- vorst, besloot dezen avond. Onderling Veefonds. Bovengenoemde vereen, vergaderde op 27 Januari in café P. Huibers te Groet. Aanwezig 49 leden. De voorzitter-directeur, opende de vergadering met een woord van welkom aan de talrijke aanwezigen en hoopt dat 1936 een goed jaar voor 't fonds en le den moge zijn. De notulen worden vervolgens gelezen en onver anderd goedgekeurd. De voorzitter doet daarna mededeeling van het bij wonen eener vergadering waarin hoofdzakelijk werd besproken het goed, zonder gebreken verkoopen van vee. De verkooper staat 6 weken garant voor het rund, dat hij heeft verkocht. Hier staat natuurlijk tegenover dat men weinig aan de garantie heeft als op den kooper geen verhaalmogelijkheid blijkt bij gebrek aan geld. Spr. is voor een arbitragecommissie wijst er op, dat een dergelijke instelling in den om trek van Schagen bestaat en hoopt dat deze zich over heel Noord-Holland zal uitbreiden. Vervolgens wordt een finantieel verslag uitgebracht waaruit blijkt dat in ontvangst en uitgaaf een bedrag van f 3339.96 met een saldo van f 634 aanwezig is. De finantieele commissie rapporteert bij monde van den heer Kazenbroot tot goedkeuring en dechar ge. Uit het jaarverslag, dat nu volgt, stippen wij aan dat het fonds uit 79 leden bestaat, vorige jaar 84, met 709 runderen, vorige jaar 800, met een totaal bedrag aan verzekering van f 847.40; dat 22 runderen zijn afgekeurd, welke f 919.44 hebben opgebracht en waarvoor is uitbetaald f 2461.50. Van deze afgekeur de runderen heeft de regeering er 2 overgenomen. De jaarpremie bedraagt f 3.10, terwijl deze vorige jaar f 3.30 was. Het verzekerde vee is tegen brand en blik seminslag verzekerd voor f 150.000, terwijl dit op voorstel van den voorzitter wordt verlaagd tot t 120 duizend. Bestuursverkiezing. Het geheele bestuur moet om de 5 jaar aftreden Gn is terstond herkiesbaar. De heei j. Delis Sr., wenscht alvorens te gaan stemmen, dat voorzitter art. 13 van het reglement voorleest, hetgeen b «helst den van hét diplomatieke corps bij Westminster Hall. Koning Erward arriveerde per auto in gezelschap van de Koningin-Weduwe. D.e auto's reden af en aan. Achter Parliament Square stonden de rijtuigen ge reed voor Koningin Mary en de andere vrouwelijke rouwdraagsters. Om ongeveer 10 uur zal de kist met het stoffelijk overschot, gedekt door de Eng. vlag, naar buiten worden gedragen. Op dit oogenblik zal elke minuut een kanonschot dreunen uit Hyde Park en van den Tower. De historische affuit, waarop ook het stoffelijk overschot van Koningin Victoria en Edward VII is vervoerd, wordt getrokken aan lange witte touwen door 142 matrozen van de opleidingsschool te Cha- tham. Acht-en-negentig manschappen in rijen van zes trekken de'affuit voort en veertig rtiatrozen vol gen en dragen de witte touwen, waarmede de vaart van de affuit eventueel ingehouden kan worden. Op de kist. die gedekt wordt door de Union Jack, staan de symbolen van het koningschap, de kroon, de rijksappel en de scepter. Ter weerszijden van deze groep, waarin het blauw der matrozenuniforra overheerscht. loopen de in kleurige roode uniform gekleede grenadiers van de garde. Deze tocht door de straten van Londen zal twee uur duren, twee uur langs de dicht opeen gedron gen, duizendkoppige menigte, die een eerbiedige laat ste groet aan den overleden vorst brengen. De weg voert naar het Paddington Station, waar de konink lijke trein gereed stond om het stoffelijk overschot naar Windsor te vervoeren, waar het in de slotkapel naast dat zijner voorvaderen ter ruste zal worden ge legd. Ook daar hadden zich reeds vroeg in den ochtend vele tienduizenden geschaard langs den weg, die vah het. ruime station naar Windsor Castle leidt. Tegen tien uur in den ochtend werd het verkeer stop gezet en op dat oogenblik was de massa aan gegroeid tot een groote menigte die zwijgend wachtte op het groote oogenblik, dat de trein uit Londen zou aankomen. He zou echter nog ruim 2 uur duren, alvorens de Koninklijke trein uit het groene heuvelland rond om Windsor uit den grooten bocht voor het station zou verschijnen. De ontroering van de menigte was hier sterker merkbaar dan in Londen, hier, waar zoo velen in nauwer persoonlijk contact met den overleden vorst waren geweest dan in de millioenenstad mogelijk was. Als de rouwdienst in de St. Georges Kapel zal aanvangen, zal er een doodsche stilte heerschen en eerst wanneer de doffe roffels der trommen de nadering van den stoet zal aankondigen, zal zacht jes het orgel beginnen te spelen. Na den dienst zal langzaam de katafalk met de kist naar de zich onder het altaar bevindende graf kelder afdalen. Op dat moment zal de klok half twee aanwijzen en een dreunend kanonschot de twee minuten van stilte aankondigen. De echo van dit schot wordt gehoord over de ge heele aarde. Het klinkt in de straten van Londen en de voorsteden, in Schotland en in Noord-Ierland, maar ook over de prairiën van Canada en door de oerwouden van Indië, over de vlakten van Au stralië en in de bergen van Zuid-Afrika. Het schot wordt gehoord op de Britsche nederzettingen iri het Poolgebied en op de Britsche eilanden in de Stille Zuidzee. En overal verstomt plotseling het leven, overal waar de Britsche vlag waait, word het even stilte en stilstand. Het zal slechts twee minuten duren, want dan kondigt een nieuw kanonschot het einde van deze grootsche hulde aan den ontslapen heerscher over dit enorme Rijk aan dat niet-leden geen bestuursfunctie mogen vervullen. De voorzitter hoopt echter dat zal worden rekening gehouden met het prettige en accurate werk, dat het betrokken bestuurslid steeds heeft gedaan en hoopt op herkiezing. Bij eerste stemming werden alle bestuursleden her kozen. Aan de orde komt nu het punt salarissen. Deze zijn voor directeur-boekhouder f 150 en voor de 4 commissarissen-branders elk f 40. Voorzitter stelt voor deze salarissen te laten, zooals ze zijn, daar ze ook in de hoogconjunctuur nimmer zijn verhoogd. Bij stemming blijkt de meerderheid voor een verla ging te zijn, waarna de voorzitter, na overleg met de bestuurders voorstelt om f 10 voor directeur en f 5 voor eiken brander te verlagen, wat wordt aangeno men. Hierna volgt de rondvraag, waarin speciaal gespro ken wordt over jonge runderen en kalveren, welke in het fonds zouden moeten worden opgenomen. Men is tenslotte van oordeel, dat zoo soepel mogelijk moet worden gehandeld. De heer P. Stoop zou graag willen zien dat afge keurd vee steeds bij een noodslachter kwam. De heer J. Keete, het niet-lid-bestuurder zegt dank aan de vergadering voor het in hem gestelde vertrou wen en hoopt steeds in het belang van fonds en leden zijn best te doen. Hierna sluiting. Een ongeluk dat nog betrekkelijk goed afliep. Haaksbergen: Zondagavond, terwijl de trein van kwart over acht uit de richting Gelderland op komst was en de boomen aan den overweg gesloten waren, naderde uit de richting Hengelo een personenauto, waarin gezeten waren een drietal jongelui, allen af komstig uit Enschede. Het schijnt, dat de bestuurder de achttienjarige A. J. E. geen aandacht heeft besteed aan de stopborden, met als gevolg, dat de auto dwars door den afsluitboom vloog, waardoor deze laatste een V.vorm kreeg. Midden op de rails kwam het voertuig tot staan. Onmiddellijk reed de auto te rug, en koos het hazenpad althans een poging daartoe werd gedaan en full speed sloeg men den Parallelweg in. De vreemde gasten waren zeker niet met de situatie ter plaatse op de hoogte, immers, aan het einde der fabriek van de firma Odink en Koen- derink loopt deze weg dood. In razende vaart met gedoofde lichten vloog de wagen voorbij. Een buurtbewoner, die toevallig het ongeval in de verte zag gebeuren en daarna den wagen op zich zag aankomen, kon nog net het veege lijf redden, om even daarna het voertuig boven van de verhooging in het bouwland te zien storten. Daar kwam de wagen tot staan. De jongelui gingen aan den haal, maar kwamen later terug, De voorruit van den wagen, alsmede de lampen waren bij de botsing vernield. Bij het poli- tie-onderzoek, dat geleid werd door den rijksveld wachter Schuiten, kwam vast te staan, dat de be stuurder geen rijbewijs had. Voor de deelnemers aan dit tochtje zal d't ongetwijfeld een kostbaar uit stapje worden. Maar zij kunnen nog van geluk spre ken, dat zij juist even voor het binnenrollen van den trein den boom doormidden reden, en zoodoen de een botsing met den trein ontliepen. Ook bet onge val dat zij later met hun wagen kregen, liep won derlijk goed af. Naar we vernemen zal op Dinsdag 4 Febr. a.s., een vergadering worden gehouden in het Stadhuis te Alkmaar, om te komen tot het oprichten van een borgstellingsfonds voor Middenstanders in Noord- Holland Noord. Uitgenoodigd zijn o.m.: Kamer van Koophandel, gemeentebesturen uit het gebied der kamer, Districts bestuur Kon Ned. Middenstandshond, Crisiscomité's, en andere belanghebbende instellingen. Zooals bekend mag worden verondersteld heeft de Regeering bij brief van 2 December 1935 een wets voorstel ingediend om rentelooze voorschotten aan kleine middenstanders gedeeltelijk door het Rijk te doen garandeeren. In de toelichting tot dit wetsontwerp zegt de mi nister, dat naar is gebleken de oorspronkelijk ge troffen regeling tot finantieelen steun aan midden- standsbedrijven die in liquiditeitsmoeilijkheden zijn geraakt, niet kon dienen tot hulp aan die zeer kleine bedrijven, welke zich veelal door hard werken een bescheiden bestaan verwerven en wier finantieele draagkracht menigmaal voor die van werknemers onderdoet. Het verdient uit psychologisch en sociaal oogpunt de voorkeur deze personen te helpen voordat zij blij- veYtd ten laste van de organen der armenzorg komen. De minister verwijst dan naar de veelal goed ge slaagde pogingen om via geldschictbankcn en borg stellingsfondsen deze kleinste onder de middenstan ders te helpen en stelt dan voor om deze zeer toe te juichen pogingen tot finantieele opheffing te steu nen door 40 pet. der noodige borgstellingen voor re kening van het Rijk te nemen. Voor dit crediet zal in beginsel iedere kleine mid denstander, die in moeilijkheden verkeert in aanmer king komen, uitgezonderd zij die niet reeds in Janu ari 1932 zelfstandig een zaak dreven. Het is te hopen, dat de te houden vergadering zal leiden tot het oprichten van zulk een nuttig borg stellingsfonds ook voor Noord-Holland Noord. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Anna, dóchter van Theodorus Boekei en van Catharina Maria Zeeman; Cornelia, dochter van Cornelis Dirk Scheltus en van Bregje de Leeuw Overleden: Trijntje Boender, oud 82 jaar, echt- genoote van Dirk van der Vlies; Jansje Krans, oud 75 jaar; Jacobus Cornelis de Schutter, oud 71 jaar, echtgenoot van Johanna Lindenberg. POLITIE. Gevonden: een vulpenhouder; Ver loren: een rijwielplaatje, Nederland krijgt een eskadron pantserwagens In de memorie van antwoord der regeerinj* aan de Tweede Kamer van het wetsontwerp tob instelling van het defensiefonds, lezen wij dafi de regeering van plan is op 1 April a.s- een es kadron pantserwagens op te richten, deel uiti makend van de lichte brigade. Het licht in het voornemen om nog een twee-, dc eenheid dezer moderne gevechtsmiddellen te| forceeren. Voorloopig wordt, wegens de hocgeg kosten, afgezien van de oprichting van tankaf-i deelingen. Niet zal worden overgegaan tot het aanschaf-, fen van chemische aanvalswapenen, doch men; zal zich op dat gebied voorloopig uitsluitend be perken, t,t bescherming tegen strijdgassen doou aanschaffing van gasmaskers en andere bestrijd di n gsm idd ellen. Ook ligt het in de bedoeling jacht-, verken- nings- en bombardementsvliegtuigen aan te schaffen. Met nadruk wijst de regeering er op, dat het allerminst de bedoeling der bovengeschetste; matregelen is om mee te doen aan den bewape ningswedloop, maar dat wij dringend noodigj onze achterstand moeten inhalen. De regeering merkt hierbij op, dat zij niets zal nalaten om de Volkenbondsorganisatie te steu nen. Ook de regeering betreurt, dat thans in' deze moeilijke tijden een niet onaanzienlijk be-< drag voor militaire doeleinden moet worden be steed, maar zij is van oordeel, dat het bescher men van ons onafhankelijk volksbestaan deze zware financieele offers rechtvaardigt. BROEK OP LANGENDIJ, 28 Jan. 25000 Kg. uien f 1.50—2.10, drielingen f 1.10—1.30, grove f 2.10—2.30. Roode kool f 1.80—7.30, gele kool f 1.50—7.60, D. witte kool f 0.70—4.90. NOORDSCHARWOUDE, 28 Januari 1936. Uien 1.602.10, dreilingen 0..90—1, grovea 2.20— 2.40, peen 1.501.70, kleine peen 70—80 ct. 30.600 Kg. roode kool f 6.10—7.60, doorschot f 4.60— 6.90, 7800 Kg. gele kool f 4.30—6.50, doorschol f 3.90 —5.50, 44300 Ke. D. witte kool f 1.50—4.50, doorschot i 1.404.20.

Schager Courant | 1936 | | pagina 3