Plaatselijk Nieuws. Dinsdag 28 Januari 1936.SCHAGER COURANT. Derde blad. Wo. 9901 m* „Help Zelf". Vergadering van Wielerclubs uit Noordholland te Alkmaar. De verjaardag van den ex-Keizer. Om het hoofd van Hauptmann. Auto's belemmeren treinverkeer. AANBESTEDING DE GRUYTER. Gistermiddag om 12 u. had in 't Noord-Hollandsch Koffiehuis de aanbesteding plaats van het bouwen van een winkelhuis met magazijnen (filiaal De Gruy- ter) op de plaats waar nu „Cérès" nog staat. Ingeko men waren 27 biljetten. De uitslag was: J. Morsch, Breezand f 8900; Gebr. Boekei, Oude Nie- dorp f8465. P. Broers, Breezand f8450; S A. Knuwer, Schagen f8430; J. P. Glim, Zaandam f8200; Hartog en Bakker, Edam f7947, G. Kuipers, Hoogwoud f7820; P. Doorn's Bouwbedrijf N.V., St. Maartensbrug, f7700; A. P. Koomen, Zaandam f7630; F. Schotten, Schagen f7600; M. Schoen, Schagen f7515; H. Doorn's Aannemersbedrijf Den Helder f 7500; Schouten Anna Paulowna f7500; J. H. Lutjeharms, Schagen f7500; W. Uitterdijk, Wieringerwaard f7470; W. Houter, Zaandam f7380; G. Koning, Schagen f7370; B. P. Zee man, St. Maartensbrug f7200; J. de Graaf, Moerbeek f7000; P. de Geus, St. Maarten f6850; Geus en Mole naar, Den Helder f6749; K. Venema, Den Helder f6740; M. Schipper, Schagerbrug f6666; M. C. Tuin man, Schagen f6380; Blaauboer en v. d. Hoven, Schagen f6198; J. Henselmans, Noordscharwoude f6134;P. Tuin, 't Zand f6095. De gunning is aangehouden. i m BRANDJE. Zondagavond omstreeks 9 uur rukte de brandweer uit met het slangenwagentje om een schoor steenbrandje te blusschen bij den heer PI. in de Hoep. Met een paar emmers water was het vuur echter reeds spoedig gebluscht, niet voorgoed even wel, want een paar uur later greep het vuur ten tweeden male om zich heen. Ook toen wist men erger te voorkomen en werd men het vuur met „eigen krachten meester. EERE WIE EERE TOEKOMT. Bij de opgaaf der verschillende leveranciers aan de verbouwing van het Noordhollandsch Koffiehuis, is de hoofdleverancier vergeten, n.1. de Java Deuren- fabriek Jac. Boon, Velsen. Alle lambriseering, de buf fetten, de verschillende deuren, zoowel als de geheele voorpui, is door deze firma geleverd. En de keurige wijze waarop dit is geschiedt, legt wel het sprekendst (bewijs af van haar wijze van werken. Bij de jaarvergadering van bovengenoemde vereeni- ging, die Zaterdagavond j.1. in het N.H. Koffiehuis werd gehouden, waren een 26-tal personen aanwezig. Om ongeveer half negen opende de voorzitter, de heer N. Hoogschagen, de vergadering en heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder de heeren Groen en Vinke, resp. bestuurslid en secretaris-penningmeester van den Bond van Ziekenkassen boven het IJ.. In verband met de bespreking over het 25-jarig jubileum, had spr. grootere opkomst verwacht De notulen van den secretaris, den heer W. Kieze- ling, worden gelezen en onder dankzegging goedge keurd. In deze notulen werd de noodzaak van verminde ring der uitkeering uitgesproken. Tot nu toe werd steeds uitgekeerd gedurende driemaal 20 weken. Het viel voorzitter mee, dat men met het voorne men tot verlaging der uitkeering tot op driemaal 13 weken accoord ging. De vergadering begreep echter de noodzakelijkheid ervan, wilde men niet geheel op zwart zaad komen. Ook kwam een stem op, de con tributie te verhoogen, daar die niet zoo hoog werd geoordeeld. Uit het jaarverslag van den penningmeester, den heer C. Vlaskamp, nemen we o.a. over: Er waren 44 ziektegevallen met 1538 ziektedagen. De ontvangsten hebben bedragen f 1.169.14, waarvan aan contributie f 1.133.18; uitgaven f 1.830.84%» waar van aan ziektegeld f 1.554.57%, zoodat het nadeelig saldo bedroeg f661.70. De reserve is geslonken tot f 1.015.71%. Uit deze cijfers blijkt duidelijk dat een uitkeering van driemaal 20 weken bezwaarlijk wordt Uit de vergadering kwam het voorstel de uitkeering tot op driemaal 10 weken terug te brengen. De heer Vinke meende, gehoord de reden van de verliezen (de vele ziektegevallen) dat men er niet uitkwam zonder dat de contributie werd verhoogd. Op voorstel van den heer Chr. Prins werd tenslotte besloten, op de eerstvolgende vergadering voor te stellen de uitkeering te verminderen tot driemaal 10 weken, met 3 wachtdagen. Deze vergadering zal Zaterdag a.s. worden gehouden. De financieele commissie, bij monde van den heer A. Schoorl, rapporteerde de cijfers in orde te hebben bevonden, waarbij een woord van dank aan den pen ningmeester niet werd vergeten. Volgde de verkiezing van 2 bestuursleden. Aftre dend waren de heeren C. Vlaskamp en P. Timmer man Sr., beiden herkiesbaar. Deze heeren werden met bijna algemeene stemmen herkozen. De heer Vlas kamp nam zijn benoeming weer aan, de heer Timmer man was niet aanwezig. Tot lid van de financieele commissie werd geko zen de heer Chr. Prins, voor den heer A. Schoorl, die niet herkiesbaar was. De vergadering ging accoord met de aanname van een lid. Voor een ander zal een doktersverklaring worden gevraagd. Het woord was daarna aan den heer Vinke die op het nut eencr herverzekering wees. De heer Vinke noemde het een plicht de balans van de ziekenkas, die ons lief is, in evenwicht te houden. Een middel daartoe kan zijn het sluiten van een herverzekering, waardoor het risico van een kas. over meerdere kassen wordt verdeeld. Met een voorbeeld toonde spr aan, hoe belangrijk het risico kan worden beperkt, wanneer de kassen dat risico gezamenlijk dragen. Het voordeel van een herverze kering is echter different; bij vele en langdurige ziektegevallen zal zij voordeel opleveren, nadeel ech ter bij weinig en korte gevallen, aangezien de kosten eener herverzekering pl.m een procent of 6 van de contributie (voor Schagen dan) zullen bedragen. Een warm applaus beloonde de korte lezing van den heer Vinke, Over deze kwestie werden verschillende vragen ge steld en het bestuur besloot, een en ander nog eens goed onder het oog te zien. In plaats van den heer Rijs, die was verhinderd, sprak daarna de heer Groen, over het lidmaatschap eener ziekenkas. Er zijn veel twijfelmoedigen, aldus deze spreker, en hen, alsmede diegenen, die nog geen lid van een ziekenkas waren, wekte spr. op lid te blijven of het alsnog te worden. Helpt eerst u zelf, alvorens naar openbare instel lingen te loopen, zeide spr., al is het mooi, dat die er zijn. Spr. schetste de voordeelen, die het lidmaat schap geeft, zoowel aan personen in vasten dienst, als werkloozen en losse arbeiders. Ook op deze uiteenzetting volgde applaus en een levendige gedachtenwisseling. Aan de orde was daarna de bespreking over het 25-jarig jubileum. Men voelde er 't meest voor, 't jubi leum, gezien den minder rooskleurigen financieelen toestand, gezellig, in besloten kring te herdenken. De kosten, welke voor een openbaren feestavond zouden moeten worden gemaakt, werden zoo hoog, dat men niet zeker wist ze te kunnen dekken, laat staan, dat zoo'n avond nog een overschot opleverde. Men twijfelde er niet aan, of in besloten kring zou het toch wel gezellig worden De heeren Chr. Prins en A. Schoorl (Loet) zegden onder groote hilariteit zelfs al toe samen een voordracht te doen. Op de volgende vergadering zou men er nog eens over praten, om dan een beslissing te nemen. De jubileumavond zal gehouden worden op 1 April, wat geen April-mop is. Bij de rondvraag verzocht de heer Vlaskamp, om toch maar stipt op tijd het ziekengeld te halen, wat voor den goeden gang van zaken zoo gewenscht is. De heer Vinke zeide, hier graag te komen; het was hier niet alleen gemoedelijk, maar ook had men met weldenkende menschen te doen. Spr. dankte dan ook hartelijk voor de uitnoodiging, waar hij graag gehoor aan had gegeven. De heer Groen sloot zich geheel bij deze woorden aan; het speet spr. niets, dat bondsvoorzitter Rijs verhinderd was, integendeel, hij kwam hier graag nog eens terug. De voorzitter sloot daarop om half twaalf de ver gadering en richtte daarbij een speciaal woord van dank tot de beide sprekers. Zondagmiddag vergaderden de Wielerclubs uit Noordholland benoorden het IJ, in het clublokaal van de A.S.V. „Victrix" te Alkmaar over de door de voor- bereidings-commissie uitgewerkte punten welke haar waren opgedragen met meerderheid van stemmen in de vergadering van 15 December 1935, ook te Alkmaar gehouden. De punten welke de Commissie had uitge werkt., werden door alle afgevaardigden ter vergade ring aanwezig, als zeer goed aangemerkt, maar men kon zich niet vereenigen met het standunt om buiten het bestaande verbondje om, thans een anderen, op broederen basis gegrondvesten bond of wat dan ook op te richten. Nadat door de voorbereidings-commissie, bij mon de van den heer Lutjeharms, was medegedeeld, dat de voorbereidings-commissie niet tegen het bestaande verbondje was, maar wel tegen haar werkzaamheden, die zij thans alleen verrichtte, in casu de belangen behartigen van de aangesloten vereenigingen bij de Alkmaarsche Wielerbaan, toen kwamen tal van af gevaardigden uit den hoek. De heer Visser, uit Zaan dam, voorzitter van het bestaande verbondje, speet het, dat de commissie niet bij het verbondje was ge komen met haar plannen. Zeer zeker hadden zij die plannen in overweging kunnen nemen. Nadat de heeren Walgreen, Hoorn en Cornelissen, Zaandam, nog eenige punten naar voren hadden ge bracht, werd besloten in de volgende vergadering de zaken verder te behandelen. Deze vergadering was door het oude verbondje uit geschreven in Hotel „De Nachtegaal" ook te Alkmaar. En zoo konden dan de afgevaardigden zich na een kleine wandeling weer in debat begeven. Deze verga dering, die door den heer Visser uit Zaandam werd geleid, kon zich verheugen in een groote belangstel ling. De hierna te noemen vereenigingen waren aan wezig: Den Helder, Schagen, Langendijk, Medemblik, Hoorn, Enkhuizen, Alcmaria, Kennemerland, Victrix, Zaandam. Alleen de vereeniging Wieringen was niet vertegenwoordigd. Nadat de heer Visser had gewe zen op het in de vorige vergadering besprokene, werd direct aan de orde gesteld of men 't oude verbondje zou handhaven op denzelfden voet, zooals dat nu reeds 2 jaar werkt, in casu het alleen behartigen van de vereenigingsbelangen bij de Wielerbanen. Dit voor stel in stemming gebracht, werd met 9 tegen 1 stem (Den Helder), verworpen. Zoo heeft dus thans het oude verbondje afgedaan. Punt 2 werd thans aan de orde gesteld: Het in het leven roepen van eene organisatie zooals door de voorbereidings-commissie .bestaande uit de heeren J. Sluijs, Alkmaar, voorzitter, J. L. Lutjeharms, Schagen, secr. J. Zandvoort, Alkmaar en D. Klos Pzn., Scha gen, leden, wordt voorgesteld en aan alle vereenigin gen in Noord-Holland uitvoerig is medegedeeld. Dit voorstel in stemming gebracht, wordt dit met alge meene stemmen aangenomen. Punt 3: Het in principe besluiten tot samenwerking met de Federatie Noord-Holland te Amsterdam, wordt zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Hierdoor zal aanstonds dus een zeer machtige federatie ontstaan, waarin ruim 20 vereenigingen zitten met een 1600 leden, t.w. werkende en andere leden. Doordat thans de punten van de voorbereidings commissie zijn overgenomen, moet worden overge gaan tot het kiezen van een ander bestuur. Gekozen werden de heeren: J. Sluijs, Alkmaar, voorzitter, J. L. Lutjeharms, Schagen, secretaris, K. Verwer, Alkmaar, penningmeester en de heeren Th. D. Visser, Zaandam en J. Renaud, Langendijk, commissarissen. Dit be stuur is dan thans het vertegenwoordigend lichaam van de Wielervereenigingen in Noord-Holland benoor den het IJ. Een uiteindelijk succes derhalve voor de voorberei dings-commissie, dat zeker in het belang der Wieler sport in het algemeen zal zijn. Geen feestelijkheden in verband met den dood van Koning George. Doorn. Ex-Keizer Wilhelm vierde gister zijn 77sten verjaardag. In verband met het overlijden van Koning George van Engeland hadden in afwij king met de gewoonte, gister geen groote feestelijk heden op huize Doorn plaats. Alleen de dochter van den ex-Keizer, de Groothertogin van Brunswijk, is ter gelegenheid van den verjaardag van haar va der te Doorn aangekomen. Gisterochtend werd in de hal van Huize Doorn een godsdienstoefening gehouden, waaraan het ge heele personeel deelnam. Vele gelukwenschen uit binnen- en buitenland werden op Doorn ontvangen; tal van bloemstukken werden bezorgd. Wij vernemen dat na de begrafenis van Koning George aan het einde van deze week op Huize Doorn een feestelijke familie-bijeenkomst zal wor den gehouden. De ex-Kroonprins en eenige andere zoons en kleinkinderen van den ex-Ktizer worden dan op Doorn verwacht. Zondagavond zijn een krans van den ex-Keizer en zijn gemalin naar Londen gezonden, als blijk van deelneming met den rouw aan het Engelsche Hof. Op Huize Doorn werd nog een krans in gereedheid gebracht, welke gisteravond namens den ex-Kroon prins naar Londen is gezonden. 1500 K.M. OP DE SKI. Irkoetsk. Einde Januari zal bij het Baikal-meer een ski-tocht over 1500 K.M. worden begonnen. Een speciaal vliegtuig zal de deelnemers aan den tocht van voedsel voorzien. De fabelachtige behendigheid, waarmee de drie wereldberoemde rolschaats-atristen, de drie Verona's, hun dansen uitvoeren, toont bovenstaande foto. Een millioen Engelschen heeft sedert Vrijdag zijn dooden vorst voor de laatste maal gegroet. Bo venstaand beeld geeft een indruk van de kilome ters lange file, die geduldig wachtte om in West- minsterhal te worden binnengelaten. Laatste poging van gouverneur Hof f man. Hij zal oplegging van levenslange ge vangenisstraf vragen. Trenton. Gouverneur Hoffman heeft medege deeld, dat hij het hof van genade van New Jersey voor de volgende maand zal bijeenroepen en er bij de leden van het hof op zal aandringen, dat de tegen Hauptmann uitgesproken doodstraf zal worden ge wijzigd in levenslange gevangenisstraf. Door een botsing op den overweg. Gisterochtend vroeg wilden juist op den bewaakten overweg nabij de vroegere halte Slichtenhorst tus- schen Nijkerk en Amersfoort, twee vrachtauto's el kaar passeeren. Doordat de wagens voor elkaar uit weken, geraakten ze beide terzijde van den overweg tusschen de rails. Een der vrachtwagens kon spoe dig op eigen kracht weer op den weg komen, waar door het treinverkeer in de richting Amersfoort geen vertraging ondervond. De andere, een zeer zware vrachtwagen, die de lijn van Amersfoort naar Nij kerk versperde, kon echter niet meer op den weg ko men. Hiervoor was de hulp van een kraanwagen noo- dig. Het duurde langer dan een uur voordat het voer tuig van de lijn was getrokken. Het treinverkeer in de richting Zwolle—Groningen, ondervond dientenge volge ruim een uur vertraging. Persoonlijke ongeval len hebben niet plaats gehad. UITSPRAKEN IN EEN RUSSISCH SPIONNAGE- PROCES. Vijf doodvonnissen. Chabarowsk: De bijzondere krijgsraad van het roode leger in het Verre Oosten heeft thans uit spraak gedaan in het proces tegen 21 personen, die. werden beschuldigd van spionnage in opdracht van. de in Mandsjoekwo verblijf houdende militaire mis sie van een vreemden staat. De openbare aanklager zeide in zijn requisitoir, dat opnieuw duidelijk is ge bleken, hoezeer de oorlogsaanstichters langs de gren zen der Sowjet-Unie in het Verre Oosten met vuur spelen. De krijgsraad veroordeelde vijf der beklaagden ter dood, de overige tot gevangenisstraffen van verschil lenden duur. BERUCHT SPAANSCH BANDIET IN VRIJHEID GESTELD. Cordova. Pedro Cabellos, die vroeger een be rucht bandiet was en in 1906 tot 150 jaar gevange nisstraf werd veroordeeld, is thans op vrije voeten gesteld. Cabellos, die den bijnaam „El pepino" heeft, dankt deze aanmerkelijke strafvermindering aan zijn goed gedrag in de gevangenschap. El Pepino is lange jaren met zijn bendegenooten de schrik der dorpelingen en bergbewoners in het district van Cordova geweest. Langen tijd wist hij aan zijn achtervolgers te ontkomen, doch tenslotte werd hij gegrepen, toen hij naar een der dorpen in de streek was gekomen om zijn dochtertje te be zoeken. NIEUWE KOUDEGOLF IN DE VEREENIGDE STATEN. New York. Zondag is de temperatur in een groot deel der Vereenigde Staten opnieuw aanzienlijk gedaald. De koude heeft thans ook de Oostkust be reikt. Op sommige plaatsen daalde het kwik tot 16 graden Celsius onder nul.

Schager Courant | 1936 | | pagina 9