Bij 's Konings laatsten gang. De „Keikplein" vordert Ons buitenlandsch beleid! Door eeo joto gegrepen Addis Abeba spreekt berichten tegen. Alexander Zoebkow overleden* KI) KEI) is KOOPEfl ijCLOECK De Nieuwe onderhandelingen? Negus begroet onze ambulance 7000 slachtoffers van het gedrang. Julius Streicher uit de partij gestooten Een avonturier met een veelbewogen leven» De koudegolf in Noor d-A m e r i k a* Woensdag 29 Januari 1936. Postrekening No. 23330 SCHAGEB 79ste Jaargang. No. 9902 CDDHANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per S maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels fO.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen!. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. „ALS HET CONFLICT MET DE WAPENEN MOET WORDEN UIT GEVOCHTEN, ZAL EEN ACTIE VAN LANGE JAREN NOODIG ZIJN." Reuter seint uit Addis Abeba: Het is de Abessinische hoofdstad ondanks alle moei te niet mogelijk zich een duidelijk beeld te vormen van den toestand aan het Zuidelijk front Van den kant der Abessinische regeering verneemt men in dit opzicht niet veel meer dan tegenspraken van ze kere Italiaansche berichten en beweringen. Intus- schen is reeds eenige dagen geleden officieel toege geven, dat Neghelli in handen van de Italianen is gevallen, hoewel daar thans met klem aan toege voegd wordt, dat het volstrekt niet waar is, dat de Italianen Wadara bedreigen. Wel is het misschien mogelijk dat een hunner verkenningscolonnes in de nabijheid van die plaats is gekomen, zonder op te genstand te stuiten, maar dit beteekent nog niets. Wat het feit betreft dat de Italianen vertellen een krachtig radiostation te hebben buitgemaakt deelt men hier mede, dat dit verhaal reeds daarom onjuist moet zijn, omdat het bewuste station vanmorgen nog met Addis Abeba heeft gewerkt. Bovendien is het zeer onduidelijk wat verstaan moet worden on der een .krachtig radiostation". De toestellen, die in het Abessinische leger gebruikt worden, beschikken over niet meer vermogen dan 250 Watt. Ten opzichte van de verliezen, die tijdens den op- ruarsch van Graziani door de Abessiniërs zijn ge leden en die door de Italianen gesteld worden op 10.000 man, wijst men er in de hoofdstad op dat dit volslagen onmogelijk is, tenzij de Italianen daarbij alle niet-militairen optellen, die tijdens hun bom bardementen gedood zijn. Abessinië wordt zich bewust van den ernst van den toestand. Bevestigd wordt, dat er ernstige plannen bestaan voor een snellen opmarsch van de troepen van Ras Nasiboe in Ogaden, met het doel 'n afleidende ma noeuvre op den Italiaanschen flank ten uitvoer te leggen, daar deze flank thans juist in verhand met ■het offensief uit Dolo betrekkelijk zwak bezet is. Volgens een D. N. B. bericht uit Addis Abeba ■wordt men zich daar thans bewust van den ernst van den toestand, die ontstaan is als gevolg van do geslaagde doorbraak der Italianen aan het Zui delijk front. Asm ara, 28 Januari (R.O.y Van Italiaansche zijde wordt verklaard, dat de groote slag aan het Somalifront bij Dolo een groot moreel effect heeft gehad op de troepen. Het gros van de troepen be vindt zich evenwel aan 't noordelijk front en men vraagt zich af, wat met deze steeds toenemende legermassa moet geschieden. Alvorens hierop te antwoorden, moet men eerst weten, of het conflict zal worden geregeld met de wapenen, of langs diplomatieken weg. Erw ordt gesproken van nieuwe onderhandelin gen en hierom moet men voor het oogenblik geen andere militaire gebeurtenissen verwachten, dan die, welke noodig zijn voor het verbeteren van het front. Gedurende de laatste weken zijn de Italiaansche Stellingen versterkt tegen overvallen van de Abes- syniërs. Het geheele front gelijkt een versterkt le gerkamp, onneembaar voor de middelen, waar over de Abessyniërs beschikken, die er niet aan kunnen denken, de enorme prikkeldraadversper ring, welke van Aksoem tot Makale is aangelegd, te doorbreken, terwijl zij bovendien de artillerie niet kunnen weerstaan. Het behoud van Makale is van belang uit moreel, religieus en militair oogpunt. De Italianen hebben hun stellingen rond Makale aanzienlijk versterkt, terwijl binnenkort het regen seizoen de rivieren zal doen zwellen tot een onover komelijke hindernis. Men weet hier, dat indien het conflict met de wapenen moet worden uitgevochten, een actie van lange jaren noodig zal zijn. Het is slechts een gering voordeel, de grens te leggen langs de rivieren Setit en Takkaze. Het eenig voordeel van een grens langs de Takkaze is de mo gelijkheid van een meer rustige actie, welke het front verplaatst in de richting van Mai Sassola of Mai Dubban. Dit zou niet beantwoorden aan het enkele verlan gen naar verovering; men schijnt de oplossing van de kwestie evenwel niet alleen in het Noorden te zoeken. Een slag zal alleen worden aangegaan wanneer men de zekerheid heeft een talrijke vijandelijke macht tegenover zich te vinden aangezien men hier overtuigd is in dit geval te zulen overwinnen. Gebaar van humanitaire solidariteit Reuter meldt uit Dessié uit aansluiting met het bericht dat de Nederlandsche Roode-Kruis-am- bulance aldaar is aangekomen: De Negus heeft den leider der ambulance dr. Winckel ontvangen en uiting gegeven aan zijn dankbaarheid jegens Nederland voor het zenden van zulk een belangrijke missie naar Abessinië, betgeen de Keizer een gebaar van humanitaire solidarieit noemde. MEER DAN TWEE MILLIOEN TOESCHOUWERS. - EEN DRUKTE ZOOALS LONDEN ZELFS NOOIT TE VOREN GEZIEN HEEFT. Gisteren hebben we reeds geschreven over de reus achtige volksmassa's, die gister bij den laatsten gang van Koning George op de been waren. Zelfs de erva ring van de Londensche politie, die toch wel wat gewend is, mocht hier niet baten en er speelden zich tooneelen af, gelijk weinigen van de Engelsche hoofd stadbewoners ooit aanschouwd hadden. Als een lawine stortten ontelbare duizenden zich over den weg. De politie was niet in staat, de me nigte in toom te houden. Versterkingen rukten aan. Ook de soldaten hielpen de menigte terug te dringen. Bereden politie werd te hulp geroepen, doch het was vruchteloos. Een deel van den rijweg moest aan het publiek worden afgestaan. Naar schatting moeten er een twee millioen toe schouwers geweest zijn. Het gedrang langs de route van den stoet was in Londen op verschillende plaatsen zoo groot, dat niet minder dan 7000 menschen voor meer of minder ernstige ongevallen moesten worden behandeld, al dus de Londensche corr. van het Alg. Hsbl. Een man vond den dood en ongeveer 150 menschen moesten naar ziekenhuizen worden vervoerd. De overgroote meerderheid van gevallen was van menschen, die bewusteloos waren geworden. Zij werden in vele gevallen over de hoofden van de menigte uit het gedrang getild en aan de ambulancemannen over gereikt. Honderden vielen flauw in het gedrang hij St. James' Street; daar ondervond de stoet het eerste groote oponthoud, waarvan het gevolg was, dat hij een half uur na den vastgestelden tijd aan het sta tion- Paddington aankwam. Het duurde meer 'dan één uur voor de stoet door St. James' Strefet was geleid. Tusschen de ko.etsen in den stoet werden menschen op draagbaren weggebracht. Bij den hoek van Jermyn Street, die parallel loopt met Piccadilly, was het gedrang zoo hevig, dat de garde-grenadiers, die met de politie te paard en te voet een cordon vormden, opzij werden gedrongen. De verkeersregeling moet zeer te wenschen heb ben overgelaten; aan de houders van kaarten was door de politie medegedeeld, dat zij om negen uur op hun plaatsen moesten zijn, maar zoowel bij Hyde Park als bij Paddington was reeds even voor achten de toegang tot de hotels en de woningen aan de route onmogelijk geworden. De politie was machteloos een doorgang voor hen te maken. Reuter meldt nog, dat zich onder de slachtoffers van het gedrang talrijke zieken bevonden, die beter thuis hadden kunnen blijven, doch wier vaderlands lievende gevoelens de overhand hadden gekregen. Een der slachtoffers was lijdende aan blindedarm ontsteking. Meer dan 5000 officieren, geneesheeren en zieken verplegers van het Roode Kruis verleenden de eer ste hulp, waarbij zij de beschikking hadden over 30 ambulance-auto's. Tienduizend kransen te Windsor. Londen. Alleen In Windsor zijn 10.000 kransen geteld. Het bleek zoo moeilijk ze alle een plaats te geven, dat tenslotte een groot deel op het grasveld buiten de kapel moest worden gelegd. Meer dan 800.000 menschen In de West minster Hall. Volgens een officieele raming hebben in het geheel meer dan 800.000 menschen in de Westminster Hall langs het stoffelijk overschot van koning George V gedefileerd. De Daily Tele- graph meldt dat de gouwleider van Frankenland, Ju-- lius Streicher uit de nazi-partij zou rijn gestooten. Zelfs naar het oordeel van over tuigd Nationaal- Socialisten ging hij in zijn anti- joodsche actie te Vijf meter vooruitgetrokken GisferavonH tijdens Zuidwestelijken wind is het eindelijk gelukt, de Kerkplein in haar ge heel vijf meter zeewaarts te trekken. Hoewel de wind tegen hoogtij kalmeerde, kwam de zee toch tamelijk hoog, zoodat er goed gehieuwd kon wor den. Ook was de zee vrij woest, hetgeen voor het vlot brengen gunstig was. Woensdagochtend vroeg bij hoogtij zal het werk worden voortgezet DE ECHTGENOOT VAN WIJLEN PRINSES VICTORIA VON HOHEN Reuter seint uit Luxemburg, 28 Jan. (R.O.) Gemeld wordt, dat de bekende avonturier Alexander Zoebkow, die gehuwd was met wijlen prinses Victoria van Pruisen, heden alhier op zes en dertig jarigen leeftijd is overleden. Alexander Zoebkow werd den 28sten September 1899 in Iwanowo, een industriestadje in de nabijheid van Moskou, geboren. Zijn vader was eigenaar van een textielfabriek. Zijn moeder was een Zweedsche van geboorte. Zoebkow bezocht het gymnasium en studeerde te Moskou in de medicijnen. Na heel veel avonturen kwam hij tenslotte in 1921 in Reval terecht, vandaar vertrok hij naar Zweden, waar hij eenigen tijd bij familieleden van zijn moe der in Warmland logeerde. In 1924 liet hij zich op de Finsche boot „Terborg" als jong matroos aanwerven, ging naar Finland en vandaar via Lübeck naar Hamburg. Daarna deed hij drie jaar lang dienst als licht matroos op een Noor- sche boot. Na een zeer avontuurlijk verblijf in Berlijn, waar hij den kost trachtte te verdienen als filmfigurant en als bordenwasscher in een restaurant, besloot hij in 1927, het nogmaals als matroos te probeeren, om op die wijze bij een familielid, een plantagebezitter in Belgisch Congo, te komen. Op reis naar Antwerpen verbleef hij ook eenigen tijd in Keulen, waar hij door een kennis in het pa leis Schaumburg in Bonn geintroduceerd werd bij de zuster van den ex-keizer, de prinses-weduwe Vic toria von Hohenzollern, met wie hij zich in het na jaar van 1927 verloofde. Deze verloving verwekte destijds, daar de bruid l reeds een en zestig jaar oud was, groot opzien en werd in de geheele binnen- en buitenlandsche pers druk besproken. Daar de Evangelische geestelijkheid in Bonn wei gerde het huwelijk in te zegenen, geschiedde dit den 21sten Nov. 1927 volgens Grieksch-orthodoxen ritus. In Februari 1928 verbleef Zoebkow met de prinses in Berlijn. Hij diende toenmaals bij het gerecht een aanklacht in tegen het verschijnen van een boek, dat tot titel droeg „Der Herzensroman der Prinzes- sin Viktoria", doch zijn eisch werd afgewezen. Tijdens dit verblijf in de Duitsche hoofdstad ran selde Zoebkow op een goeden keer in de vroege morgenuren een piccolo af. Bij het politioneel on derzoek van dit geval bleek, dat Zoebkow's buiten landsche pas niet geldig was en dat hij geen ver lof had, om zich in Duitsclhand op te houden. Kort op zijn haastigen terugkeer naar Bonn volgde toen zijn uitwijzing. Zonder de prinses trok Zoebkow naar België. Door zijn losbandige levenswijze had Zoebkow in den tijd van één jaar de geheele vermogenspositie van de prinses ondermijnd. Ook toen hij Duitschland verlaten had leefde hij ver der op kosten van zijn vrouw, wier vermogen een vriend van hem, Iwanow, als algemeen gevolmach tigde beheerde. Toen de ontdekking van allerlei bedrieglijke transacties leidde tot de uitvaardiging van een be vel tot arrestatie van dezen persoon, werd de prin ses tegelijkertijd failiet verklaard. De openbare ver koop van de nog voor handen zijnde vermogensbe- standdeelen bracht in totaal driehonderd duizend mark, op bij een passief van ong. 100.000 mark. De door de prinses ingediende klacht tot schei ding werd niet verder in behandeling genomen, daar zij kort daarna, den 13en November 1929, tengevolge van longontsteking overleed. Voor haar begrafenis kwam Zoebkow naar Bonn, doch wegens bankbreuk werd hij, nadat hij 's nachts nog eens flink gefuifd had, 's anderen daags gearresteerd en na den 23sten November 1929 te zijn veroordeeld, weder over de grens naar Luxemburg gebracht. Voor de teruggave van zijn briefwisseling met de prinses ontving hij van de Hofkammer in Buecke- burg een bedrag van 15000 mark. Sindsdien leidde hij in Luxemburg weer het avontuurlijk leven van zijn jeugd. Eerst leefde hij noodgedwongen in Luxemburg, daar geen enkel ander land zich bereid verklaar de, hem op te nemen. Zijn naam ging van tijd tot rijd door de pers, als hij als kellner. bordenwasscher of als standma ker van een kermiskraam op de Luxemburgsche Schobermesse door een of anderen journalist ge signaleerd was. In 1934 werd dan bekend, dat hij het Fransche staatsburgerschap had verworven, nadat hij vier jaar lang in het Fransche vreemdelingenlegioen in Afrika dienst gedaan en vervolgens als kellner in Oran gewerkt had. Wijzigingen in onze traditioneele politiek?. Aan het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de begrooting van Buitenlandsche Zaken van het Dienstjaar 1936 ontleenen wij het volgende: Verscheidene leden verklaarden met groote onge rustheid de wijziging in onze buitenlandsche politiek onder leiding van dezen minister te hebben waarge-* nomen. Zij blijven aandringen op het zelfstandigheidska rakter van onze buitenlandsche politiek en zouden gaarne zien, dat ons land zich zoo weinig mogelijk mengt in de politiek der grootè mogendheden. Andere leden daarentegen juichten de houding van den Minister te Genève aangenomen ten zeerste toe en brachten de Nederlandsche delegatie dank voor hun kloek optreden in het Ethiopisch—Itali- aansch geschil. Deze leden betreurden dat niet nog krachtiger, o.a. door snellere inwerkingtreding der petroleumsancties, was ingegrepen en waren er van overtuigd, dat daar-* door veel onheil zou zijn voorkomen. Eenige leden, overigens de sanctiepolitiek der regeering goedkeurend, stelden de vraag of het niet wenschelijk zou zijn dat Neder-* land zich, juist uit eerbied voor het Volken-* bondsideaal, uit de sanctiepolitiek terugtrok indien onder leiding van enkele groote mo gendheden, beducht voor de militaire gevol-* gen van het doorzetten der sancties, een met het Pact strijdige „vrede" zou worden gesloten of een sanctiepolitiek zou worden ge voerd, die slechts een gering effect zal' sorteeren. Rijn-Scheldeverbinding. Verscheidene leden wezen op de verbetering der betrekkingen met onze Zuiderburen, doch wezen op de voor ons onvervulbare eisch der Belgen van een Rijn-Scheldeverbinding. Zij zouden dan ook onderhandelingen op deze ba^ sis zeer betreuren. Erkenning der Sovjets. Tegenover de meening van enkele leden, dat het aangaan van normale diplomatieke betrekkingen met de Unie der Socialistische Sowjet Republieken wenschelijk is, stelden vele anderen dat ten opzich te van het aangaan van politieke betrekkingen met Rusland nog steeds de uiterste behoedzaamheid moet worden betracht Reeds 235 personen om het leven geko men. Volgens *n bericht van United Press uit New-Yorlc heeft de koudegolf in Amerika thans in uitgestrekt heid en intensiteit alle records sinds 1912 gebroken. Zij strekt zich uit over het geheele bondsgebied van den Atlantischen tot den Stillen Oceaan en van de Canadeesche grens tot de Golf van Mexico. Er is geen staat, die geen vorst registreert en in bijna de helft van de staten is de temperatuur tot 17 graden beneden het vriespunt gedaald. Honderden personen zijn met bevroren ledematen in de hospitalen opgenomen. Het verkeer op de spoorlijnen en verkeerswegen wordt ernstig belem merd. Honderdtallen automobielen zijn met bevroren koelers in de hooge sneeuw blijven steken. In den staat Iowa wordt het lijden der bevolking nog verergerd door het gebrek aan kolen, dat ont staan is door' een staking der mijnwerkers. Reuter seint nog uit. Chicago: Sinds Woensdag heeft het zeer koude weder in Amerika 235 slacht offers geëischt. Hiervan in Ohio alleen 47. Gedurende drie achtereenvolgende dagen is de Nl- agara-waterval bevroren geweest, hetgeen sinds men- schenheugenis nog niet is voorgekomen. Doodeluk ongeluk te Breda Gisteravond ongeveer zeven uur werd op den Academiesingel te Breda de 14-jarige slagers leerling Verwijmeren uit Beek (gem. Princen- hage) die met een vriendje per fiets huiswaarts keerde, achterop gereden door een vrachtauto Bij het passeeren van de beide jongens schijnt de vrachtauto iets naar rechts te zijn uitgewe ken, waardoor de jonge Verwijmeren door den auto werd gegrepen en tegen den grond geslin gerd- Hij kwam hierbij zoo ongelukkig terecht, dat een van de achterwielen hem over het hoofd ging, waardoor hij op slag werd gedood. De chauffeur schijnt niets van het ongeluk te heb ben bemerkt en is in de richting Princenhagen doorgereden. De politie heeft de zaak in onder zoek. NOG EEN SLACHTOFFER Op den weg Amsterdam-Purmerend bij Wa tergang is het ongeveer zesjarige jongentje L. Zijp, bij het oversteken van den weg door een auto uit Stompwijk gegrepen en tegen den grond geworpen. Kort na het ongeluk is het slachtoffer in een nabij gelegen woning, waar het was bin nen gedragen, overleden. De auto is in beslag genomen.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1