Toestand in het Zuiden De Italianen ontkennen niet gifgassen te hebben gebruikt De oorlog in Oost Afrika Ras Desta in ongenade? Japansch dorp bedolven Dijk bezweken bij het Noordzeekanaal Geknoei met boter Heffing van reis=belasting Een duur „dinertje' Donderdag 30 Januari 1936. Postrekening No. 23330 SCHAGER 79ste Jaargang. No. 9903 'Int Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN« TIëN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. ABESSIJNSCHE VORDERINGEN ÏN HET NOORDEN. - ONRUST IN ABESSINIE OVER DE ITALIAAN SCHE VORDERINGEN. De toestand in het Zuiden schijnt in Abessijnsche regeeringslcringen een vrij ernstige ongerustheid te verwekken. De eerste dagen na de nederlaag van ras Desta werden hierover, vooral van Italiaansche zijde, de meest alarmeerende berichten gepubliceerd, en thans vindt deze onrust ten deele haar bevestiging in de Abessijnsche mededeeling, dat men te Addis Abe ba rekening houdt met de vervanging van ras Desta door Gabre Mariam, den Abessijnschen minister van binnenlandsche zaken, die tot dusverre tot de naaste medewerkers van den negus in het Noorden heeft behoord en die naar men mededeelt zeer goed' be kend is met de strategische mogelijkheden van het Zuiden. Men zou te Addis Abeba het vertrouwen in ras Desta voor een groot gedeelte verloren hebben, omdat deze zich bij Dolo heeft laten verrassen door de Italiaansche tanks en pantserauto's en omdat hij zijn infanterie niet goed georganiseerd had, zoodat de verschillende Abessijnsche stellingen direct al hij verrassing genomen konden worden, waardoor ras Desta het grootste gedeelte van zijn oorlogsmateriaal verspeelde. Verder zijn er gisteren verschillende andere Abes sijnsche ministers per vleigtuig uit Dessie naar Addis -Abeba teruggekeerd. Abessijnsche vorderingen in het Noorden. Addis Abeba. Volgens de berichten die van het Noordelijk* front hier zijn ontvangen, houdt de oor logsactiviteit daar onverminderd aan. De Abessijn sche troepen hebben verder langzame vorderingen gemaakt. De gevechten leveren voor de Italianen buitengewoon zware verliezen op. In het bijzonder lijden de Italianen groote verliezen aan oorlogsma teriaal. Uit de berichten van bet Zuidelijk front blijkt, dat de toestand daar nog. niet is opgehelderd. Men verwacht eerst in de eerstvolgende dagen nadere bijzonderheden over de gevechten. Wel maken de berichten er reeds thans melding van, dat de op- marsch der Italianen voorloopig tot staan is geko men. Het contact, dat de laatste dagen tusschen de legergroepen van Ras Desta en de overige legerdee- len verbroken was, is sedert Dinsdag hersteld. De troepen van Ras Desta zouden ook door ziekte veel uitvallers hebben. Berichten, die melden, dat de Italiaansche leger corpsen in het Zuiden reeds het meerengebied zou den hebben bereikt, zijn niet in overeenstemming met de feiten. Ras Desta in ongenade gevallen? Rome. (A.N.P.) Stefani seint uit Aden: Volgens berichten uit Abessinië wordt be vestigd, dat Ras Desta volkomen in ongena de is gevallen tengevolge van den bij Dolo onderganen nederlaag. Hij zou uit zijn func ties worden ontheven en vervangen worden den door Gabre Mariam, op dit oogenblik nog minister van binnenlandsche zaken en goe- yerneur van Harrar. Gabre kent het Zuiden van Abessinië uit- stekqnd. Een telegram van Italiaansche zijde uit Asmara meldt, dat in het door de Italianen veroverde gebied van Abessinië door de inwoners geloofd wordt, dat ras Desta zich liever in een klooster zal terugtrek ken dan naar Addis Abeba te gaan om daar den toorn van den Negus te riskeeren. Verlaten de Belgische officieren Abessinië? Djiboeti. Stefani bericht, dat dé Belgische offi cieren sedert vele maanden geen soldij meer hebben gehad en derhalve het Abessijnsche leger hebben verlaten. Zij worden dezer dagen te Djiboeti verwacht om naar België terug te keeren. Deze geste van de Belgische officieren heeft groo- ten indruk gemaakt in politieke kringen, men be sluit hieruit, dat de binnenlandsche toestand van Abessynië niet beter is dan de militaire en dat de Belgische officieren vreezen voor de kwade gevolgen hiervan en nu het uitblijven van de soldij als voorwendsel hebben genomen om zich tijdig in veiligheid te stellen. Dit vermoeden is zeer gegrond, aangezien deze zelfde officieren bijzonderheden hebben verstrekt over de opstanden, welke zich iederen dag uitbrei den in Abessinië. Wat zijn de plannen van den Negus? Rome. Het agentschap Stefani seint uit Dji boeti: Uit Addis Abeba is bericht ontvangen, dat, aangezien de toestand aan het Somali-front zeer dreigend is geworden, de Negus zijn plannen om naar Addis Abeba terug te keeren, heeft gewijzigd, en thans besloten heeft zich naar het Oostelijk front te begeven, teneinde het commando van het daar opereerende Abessijnsche leger op zich te ne men. Het Zuidelijk front. De inname van Negelli, het hoofdkwartier der Abessiniërs, door de Italianen, wordt thans ook te Addis Abeba toegegeven. Van hieruit zal Italië het offensief voortzetten. Adua*Adigmt'» [Mafste lAhialo4 y Amba AUtfnc "t- ScËofa T AU \t F ^3 MagttaU jjrf .Dasie r r Het Noordelijk front, waar de Abessijnen op hun beurt nog steeds vorderingen maken. Aan dit front was het, dat de vorige week de groote veldslag heeft plaats gehad, waarbij duizenden manhen aan beide zijden sneuvelden. (van een specialen correspondent) Rome, Woensdagavond. Het officieele communiqué omtrent de Italiaansche verliezen aan het Zuidelijk front heeft te Rome tot velerlei veronder stellingen aanleiding gegeven. Het verhaal doet de ronde, dat de beruchte slag bij Makallé zonder eenigen tegenstand werd gewonnen, daar de Italiaansche vliegtui gen de Abessijnen reeds te voren door middel van gasbommen buiten gevecht hadden gesteld. Dat zou de reden zijn, waarom gene raal Graziani geen enkelen tegenstand ontmoette en waarom er tevens geen ver liezen zijn geleden. Deze lezing van het Italiaansche com muniqué wordt van overheidszijde niet onderdrukt of tegengesproken. In offi- eele kringen heeft men evenwel tot nu toe het gebruik van gas niet willen toe- geven. (copyright News Chronicle-A-N.P.) Tokio 29 Jan. (A.N.P.) In de provin cie Foekoesjima is een dorp met 95 in woners bedolven. Tot dusverre zijn 17 dooden bekend. BIJ DE WERKEN TOT VERBREE DING VAN HET NOORDZEEKA NAAL; VEENMASSA'S IN BEWE GING; HET VERKEER MOEST WORDEN STOPGEZET. Gisteravond tegen acht uur is er werking geko men in den nieuwen dijk, die gelegd is voor de verhreeding van het Noordzeekanaai langs den nieu wen betonweg van Amsterdam naar Veisen, in de nabijheid van Buitenhuizen. Zandzuigers van de firma Bos en Kalis spuiten dagelijks de zandmassas uit het kanaal en uit de zandbakken achter dezen nieuwen dijk Onder den dijk bevindt zich een groote veenmassa, die waar schijnlijk tengevolge van den druk van het opge spoten zand is gaan werken Het gevolg was, dat het veen naar hoven geperst werd en in den dijk een gat van ongeveer vijf meter werd geslagen. De waterbrij en moddermassa's van een tusschen den dijk en het kanaal gelegen groot reservoir stortten zich door het gat van den dijk over den betonweg in de slooten van den Spaarndammerpolder Op den rijweg stond het water Woensdagavond circa 15 c.M. hoog en op de fietspaden zelfs 20 25 c.M. hoog, over een afstand van ongeveer een halven kilometer. Auto's uit beide richtingen worden aangehouden en het geheele verkeer werd over Spaarndam geleid. Het is een geluk dat de verzakking zoo spoedig ge signaleerd werd. Met man en macht is men begon nen het gat met zandzakken te stoppen., opdat het verkeer over den belangrijken verkeersweg zoo spoe dig mogelijk hersteld zou kunnen worden. Verschillende ambtenaren van den Rijkswater staat waren spoedig ter plaatse. Men neemt aan, dat ook de zware regenval van de laatste dagen in be langrijke mate tot het ongeval heeft bijgedragen. Duitsche en Belgische magarine worden op groote schaal binnengesmokkeld. Dezer dagen is de Crisisdienst van de Centrale Re cherche *er achter gekomen, dat er veel margarine die uit Duitschland en uit België gesmokkeld wordt, te Rotterdam aan den man wordt gebracht. Een boterhandelaar kwam bij den Crisisdienst me- dedeelen, dat in een bepaald stadsdeel, waar hij veel klanten had, zijn afzet sterk verminderde, hetgeen, naar hij meende, kwam omdat de menschen mar garine, die gesmokkeld was, betrokken van niet bona fide handelaren. Een onderzoek had tot resultaat, da' de politie bij een kleermaker in het bewuste stadsdeel kwam, die Duitsche margarine, in pakjes, aan ver schillende menschen leverde. Later werden nog vier adressen gevonden, vanwaar deze gesmokkelde ma garine werd verkocht. De Duitsche margarine wordt door schippers van Rijnaken naar Rotterdam gesmokkeld. Parlevinkers nemen de partijtjes over en zorgen er voor, dat deze in de stad terecht komen bij adressen, vanwaar de margarine aan het publiek wordt verkocht. De politie heeft deze margarine laten keuren door den Keuringsdienst van Waren, waarbij is komen vast te staan, dat deze margarine van inferieure kwaliteit is. De Crisisdienst, gevestigd in het hoofdbureau, ver zoekt hen, die deze margarine betrokken, evenals bo- terhandelaren, die plotseling hun afzet zien vermin deren, zich tot het geven van inlichtingen bij het hoofdbureau te willen melden. Behalve uit Duitschland wordt te Rotterdam ook uit België gesmokkelde margarine verkocht. Meestal wordt deze margarine met auto's over de grens ge bracht. In de laatste twee maanden zijn aan de grens vijf Rotterdamsche auto's, waarop gesmokkelde mar garine was geladen, aangehouden. Wie mocht denken, dat de volledige Wester scha beschaving nog niet tot het Verre Oosten is doorgedrongen, vergist zich deerlijk. Hierboven zien we het Enropeesche stadsdeel van Sjanghai, dat zich in niets onderscheidt van de reusachtige wereldsteden elders op aarde. Hitier en de „minder be= schaafde rassen" Japan verwonderd over de denkbeelden van den Fuehrer Tokio In verban*! met de onlangs gehouden rede van Hitier zeide de woordvoerder van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken: „Wij zijn verwonderd over de denkbeelden van Hitier, waar deze zegt, dat Europa bestemd zou zijn, om te heerschen over de „minder beschaaf de rassen". Het zal moeilijk zijn om reacties in de Japan sche pers tegen te gaan, niettegenstaande de eerbied, welken men hier heeft voor dit staats hoofd, indien Hitier voortgaat met dergelijke dis criminaties, waardoor wij ons getroffen voelen"* De woordvoerder, Gaimusbo, voegde hieraan toe, dat deze uitlating bewijst, hoe ver de beweer de Japansch-Duitsche overeenstemming nog verwijderd is. Tarief van 50 ct. tot f 1.per dag. De „Telegraaf" meldt dat het ontwerp tot heffing van een reisbelasting voorstelt een tarief te heffen van 50 cent per dag voor de eerste vijf dagen, 75 cent per dag voor de volgende vier dagen en fl. per dag voor alle volgende dagen, van een verblijf in het buitenland, tot een maximum van f25. Men kan zich voor f25 een „abonnement" voor het geheele jaar nemen, zoodat zakenmenschen er betrekkelijk weinig last van zullen ondervinden. Wie voornemens is naar het buitenland te gaan, moet daarvan den dag te voren mededeeling doen aan het plaatselijk belastingkantoor in zijn gemeente. Het wordt dan aangeteekend in zijn pas. Zoodra hij terug is en de grens passeert, zullen de controlee- rende ambtenaren door een stempel aantoonen, dat hij in het land is teruggekeerd. Het verschuldigde be drag kan hij dan voldoen aan het plaatselijk be lastingkantoor en daarvan wordt aanteekening ge houden in den pas. Zeer ingrijpende bezuinigingen noodig. Reeds geruimen tijd was het duidelijk dat het met Rotterdam's finantiën vast ging loopen. Thans gaat het echter extra spannen. De Bank van Nederlandsche Gemeenten schijnt haar crediet te hebben ingetrokken, zoodat de ge meente vrijwel uitsluitend is aangewezen op de ge wone inkomsten. Dat van de gemeentelijke schatkist de bodem zicht baar is bleek o.a. uit het feit, dat de maandsalarissen die steeds op den 28ste of 29ste van de maand wor den voldaan, ditmaal eenige dagen later zullen wor den uitbetaald. Ook de voldoening van subsidies ging in den laatsten tijd trekkend. Het is duidelijk dat deze toestand niet bestendigd kan blijven en het gemeentebestuur van Rotterdam zal dan ook thans wel genoodzaakt zijn, zij het met tegenzin, zeer ingrijpende bezuinigingen, vooral op de bedrijven, toe te passen. MUIZEN KNABBELEN ACHT MILLE OP. F 13000 TUSSCHEN HET PLAFOND. De heer M. v. d. S., wonende Esscheweg te Vught, had, zoo meldt de „Bossche Crt.", zijn spaarduitjes, circa 13.000 gulden, in een kistje geborgen, met net oog op de vele diefstallen verstopt in het plafond zijner woning Geen mensch zou het daar hebben gezocht Toen hij dezer dagen zijn duiten, alles in papieren geld, eens wilde natellen, kwam hij tot de ontstellende ontdekking, dat de muizen zich zooda nig voor zijn spaarpenningen hadden ge-interesseerd dat ze nagenoeg alles hadden opgepeuzeld en niets dan een handjevol snippers hadden overgelaten. Een onderzoek bij de Nederlandsche Bank maakte het mogelijk, uit deze snippers nog ongeveer f 5000 aan waardevol papier bijeen te zamelen. De eigenaar, die als zuinig en zeer vasthoudend bekend staat, heeft door dezen muizenmaaltijd toch altijd nog 'n strop van een dikke f8000. Autobus met schoolkinderen verongelukt Drie scholieren en conducteur gedood. Twaalf kinderen zwaar gewond. C o a 1 g a t e (Amerika)Een geheel met school kinderen bezette autobus is op een door de vorst glad geworden landweg gaan slingeren en over den kop geslagen. Drie kinderen en de conducteur kwamen om het leven. Twaalf andere kinderen werden zwaar gewond. EINDJE DOODGEREDEN. Wiel van een vrachtauto ging over het hoofdje. Te Eist is het 5-jarig dochtertje van den wisselloo- per Meewessen, dat gistermiddag met haar broertje van de bewaarschool huiswaarts keerde, door de vrachtauto van den fruithandels r W. J. aangere den. Het achterwiel ging het kind Jver het hoofd en de kleine werd op slag gedood. Het ongeval schijnt te zijn ontstaan door een samenloop van omstandighe den. De chauffeur treft waarschijnlijk geen schuld.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1