Kondylis' dood Het verblijf ven de Koninklijke Familie in Tirnl. Zware verliezen voor Italië* Abessijnen worden gevaarlijk E R l T-;.R f A Een Zwcedsch protest Noodlottige treinramp in Britsch Indië Weer trein-ongeluk in Amerika* Een „onvermijdelijk ongeluk". Maandag 3 Februari 1936. Postrekening No. 23330 SGHAGER Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Sétiagen 8 PAGINA'S.v 79ste Jaargang. No. 9905 Int. Telef. No. 20 Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTENt TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte' berekend* De laatste opnamen De laatste opname van de Noor- sche wereldkampioene op de schaats, Sonja Henie, die dit jaar ongetwijfeld ook de olympi sche gouden medaille aan haar reeds talrijke zegeteekenen zal toevoegen. De laatste dagen heeft het te Garmisch Partenkirchen, waar zooals bekend de olympische winterspelen zullen plaats heb ben, voortdurend geregend Zelfs den sportverslaggever vond het een last, maar het maakte hem vindingrijk, want hij liet zich in een regenjas een venster van mica „inbouwen" en kon op die wijze zijn werk ongestoorden j,op het drogevoortzetten. Ras Desta, de veel besproken aanvoerder op het Abessijnsche Zuidfront De voormalige Frmsche leger aanvoerder, generaal Weygand die zich op het oogenblik te Lux ar in Egypte bevindt, is door een ernstige longontsteking aangetast DOOR DE ITALIANEN TEN DEE- LE ERKEND. SLECHTS DRIE KANONNEN VERLOREN EN 750 DOODEN EN GEWONDEN. - Het bericht van den grooten slag aan het Noorde lijk front, waarbij de Abessijnen een groote overwin ning behaalden en de Italianen 3000 dooden en 4000 gewonden verloren en de Abessijnen 30 stukken veld geschut, 175 machinegeweren, 2653 'geweren en 18 tanks zouden hebben buitgemaakt, wordt door de Italianen ernstig tegengesproken. In Italiaansche kringen, aldus Reuter, wordt ver klaard, dat de details, welke in het Abessijnsche com muniqué worden medegedeeld over de Italiaansche nederlaag in Tembien, geheel verzonnen zijn. De fei ten, welke in dit communiqué worden genoemd, heb ben klaarblijkelijk betrekking op de actie, welke 30 Januari is gevoerd op de berg Lata bij de Warieu- pas, doch het is belachelijk, dat een divisie zwarthem- den zou zijn vernietigd, duizenden Italianen zouden zijn gesneuveld en de Abessijnen een groot aantal kanonnen en mitrailleurs zouden hebben buitge maakt. Makale. De waarheid is, dat de divisie zwarthem- den, welke de pas verdedigde, drie kanonnen .verloor, terwijl 25 officieren sneuvelden en negentien werden gewond, 389 Italiaansche soldaten sneuvelden of werden gewond en 310 inlanders werden gedood of gewond. Abessijnsche militaire kringen zijn van meening, dat de strijdkrachten van den Negus Makale zouden kunnen hernemen, indien zij dit wilden. Daar een aanval op die stad echter een groot aantal menschen- levens zou eischcn, geeft men er de voorkeur aan, de verbindingswegen af te snijden, teneinde de Italianen op deze wijze te dwingen de stad op te geven. Abessijnsche patrouilles werden gesignaleerd op den. weg MakaléAdoea en de Abessiniërs zullen hun pogingen ongetwijfeld op de bezetting van dezen richten. Volgens een Stefani-bericht heeft de Negus per soonlijk een telegram gezonden aan Ras Desta, waarin hij hem berispt. De Negus zou woedend zijn op zijn schoonzoon, omdat deze zijn bevelen niet heeft opgevolgd. De afzetting van Ras Desta is een feit, deze maatregel is onvermijdelijk geworden, aangezien de soldaten beschuldigingen tegen hem uiten. f v naoi.graï. 3CHIRE\WADUA- Oj f.PMCHETj ^A.-ZZE *APPl| X SCHEUKOTf/ J/oraMHMeKib'aftM. De plek aan het Noordelijk front, waar de groote slag plaats vond. &*&•-* EEN BEZOEK AAN HET FRONT. Mak allé, 2 Februari (A.NP.) (Radiogram van den oorlogscorrespondent van het Duitsche Nieuws bureau). Het bezoek aan' het front, waartoe de Italiaansche legerleiding de oorlogscorrespondenten te Asmara sedert verscheidene dagen gelegenheid heeft gegeven, heeft Woensdag de vérvooruitge- schoven Italiaansche stellingen ten Zuid Oosten van Makallé gegolden. De geest der troepen is vol gens de correspondent, goed. De pauze in de krijgsverrichtingen, welke thans is ingetreden, wordt besteed voor wegenaanleg en het boren van bronnen, doch vooral met het aan brengen van goed beschermde versterkingen. Ten Zuiden en ten Zuid-Oosten van Makallé krijgt men den indruk, alsof de bergen met sper- forten zijn bezaaid. De stemming der Abessijnsche bevolking komt den correspondent pro-Italiaansch voor. Niettemin zijn overal maatregelen getroffen ter voorkoming van aanslagen. Overigens worden de bewoners scherp gecontroleerd. De Abessijnen worden ten aanzien van de te volgen tactiek goed geadviseerd. Men verklaart te Makallé, dat ook Griek sche officieren in de Abessijnsche troepen- afdeelingen werkzaam zijn. Als bewijs voor het goede advies, dat de Abessijnen ont vangen, wordt genoemd de grootsch opge zette Abessijnsche doorbraakpoging in het gebied van Tembien tusschen Adoea en Makallé. BRAND TE TOKIO VERWOEST 120 WONINGEN Tokio Zondagochtend vroeg brak een brand uit in bet dorp Jogosjima in de profectuur Ka- nagawa. Het vuur breidde zicb snel uit en 120 huizen werden verwoest. EEN BEROERTE WAS DE OOR- KONDYLIS. Naar uit Athene gemeld wordt, verklaarde pro fessor Melissio- nos, die het stof felijk overschot van de plotseling gestorven Griek- schen staatsman Kondyles, heeft gebalsemd, dat de doodsoorzaak een aanval van een beroerte was welke weer het gevolg was van het doorbreken van een slagader gezwel, veroor zaakt door de asthma, waaraan de generaal reeds jaren leed. Van eenige ver giftiging, waar over geruchten liepen, is dus geen sprake. Zondag is het stoffelijk overschot van generaal Kon dylis plechtig bijgezet, nadat te voren bijna alle be woners van Athene voor de in de Kathedraal opge baarde kist waren gedefileerd. Ook de koning heeft aan de rouwplechtigheid deel genomen, hoewel hij lijdende is aan een lichte griep. Na de plechtigheid in de Kathedraal werd de met de nationale vlag bedekte kist op een affuit gedra gen en overgebracht naar het Larissa-station. an daar werd het stoffelijk overschot per trein naar Trikkala gebracht, waar de generaal naast het graf van zijn moeder zal worden bijgezet. Politieke moeilijkheden. De dood van generaal Kondylis heeft grooten in vloed op militaire kringen uitgeoefend. Het schijnt dat de actieve officieren van het leger een sterke actie hebben waargenomen van de officieren, die deelnamen aan de revolutie van Maart en derhalve uit het leger werden verwijderd. Het is bekend, dat do actieve officieren een verzoek hebben gericht tot Sophoulis, de leider van de partij der Venizelïsten, die nit den verkiezingsstrijd als de sterkste partij naar voren kwam, onderhandelt op het oogenblik met de andere Grieksche partijen tot vorming van een nieuw kabinet. den leider van de volkspartij, Tsaldaris, een eens gezind front te vormen tegen de Venizelisten. Verder verzetten zij zich tegen het weder in dienst stellen van de officieren, die aan de Maart-revolutie deelna men, evenmin verlangen zij een regeering, die met de communisten samenwerkt. De minister van oorlog heeft evenwel een verkla ring gepubliceerd, waarin hij zegt, dat het leger den Koning trouw is en zich niet met politiek bemoeit. Een blad, dat in den loop van den ochtend een extra editie uitgaf, waarin wordt medegedeeld, dat een re volutie zou uitbreken, zal worden vervolgd wegens het verspreiden van valsche geruchten. Tenslotte wordt nog vernomen, dat de anti-Veni- zelisten een partij willen stichten onder den naam „Volksvereeniging". Indien geen coalitie-regeering kan worden gevormd, zullen nieuwe verkiezingen worden gehouden volgens het meerderheids-systeem. Beschuldigingen aan het adres der Zweedsche ambulance. Geen munitie vervoerd. Stockholm. Het „Tidningarnas Telegrambyra* deelt mede: „Het Italiaansche dagblad Popoio d'Italia heeft een onbelangrijk artikel gepubliceerd onder den ti tel „oproep aan de studenten in Europa", welk arti kel de volgende zinsnede bevat: „Voor dezen de Abessijnen verzorgt het Zweedsche Roode Kruis munitie onder een valsche benaming". Het Telegraafagentschap verneemt van het Zweed sche ministerie van Buitenlandsche Zaken, dat hier slechts sprake kan zijn van de auto's, welke de Zweedsche ambulance na de recenten Italiaanschen opmarscb aan het Zuidelijk front in den steek heeft moeten laten en welke, volgens het Italiaansche le- gerbericht nummer 108, door de Italianën werden buitgemaakt en met 27 kisten munitie zouden zijn geladen geweest. Volgens de verklaringen van het personeel' der Zweedsche ambulance bevond zich in de auto's, toen men deze moest achterlaten, ge e n munitie. De mu nitie moet er derhalve later zijn ingeladen. Dit is natuurlijk niet door het personeel gezien. Zweedsche stap te Rome. De Zweedsche gezant te Rome heeft opdracht ont vangen bij de Italiaansche regeering te protsteeren tegen de in verband met dit voorval in de Italiaan sche pers tegen het Zweedsche Roode Kruis gerichte beschuldigingen. (Van een specialen A.N.P.-verslaggever). I g 1 s 2 Februari. Het weer was ook Zondag weinig fraai. Den ge- heelen dag viel er natte sneeuw, die slechts in schijn voor enkele uren een sneeuwlandschap schiep. Wel licht is dit echter een aankondiging van betere dagen. H.M. de Koningin heeft den dag in het hotel door gebracht. H.K.H. Prinsns Juliana maakte met het gevolg een autotocht naar Gótzen in hetSellrain,, waar tevens het daar aanwezige skigebied werd .ver kend. Na afloop gebruikte, het liooge gezelschap de,' thee in de conversatiezaal van het hotel. In een schrijven heeft H.M. de aanwezige Nederlanders be dankt voor de bloemen van den vorigen avond. In den loop van den avond hebben H.M. de Ko ningin en H.K.H. Prinses Juliana de in het hotel aanwezige Nederlanders aan zich doen voorstellen en zich gedurende eenigen tijd met hen onderhouden. Trein rijdt door een stootblok heen en komt in de wachtkamer terecht. Vele personen gedood. Raxaul (Bihar). Een goederentrein, die met te groote snelheid het station alhier binnenreed, is door het stootblok heengereden. De locomotief schoot .daarna door een muur heen en reed ver volgens de wachtkamer en het kaartjesbureau bin nen. Daar bevonden zich een groot aantal men- schen. Verscheidene personen werden gedood, waaronder ook de stationschef. Tot nu toe zijn vijf lijken geborgen. Spoorwagon van 18 meter hooge brug gestort. 30 gewonden. Cincinnatti. Dicht bij het hoofdstation heeft een ernstige treinbotsing plaats gehad. Een spoorwagen is van de 18 M. hooge brug ge stort, Tot nu toe zijn 30 gewonden geteld. De twintig omgekomen negers te Scottsboro. Scottsboro. Na een ingesteld onderzoek naar het ongeluk, waarbij 20 gevangen negers, die met een kooiwagen naar hun werk gereden werden door het ontploffen van een vat benzine levend verbrandden, verklaarde de leider van de staats- gevangenisafdeeling Alabama, Hamp Draper, dat men hier te doen had met een „onvermijdelijk on geluk", dat men niet had kunnen voorkomen. NOG STEEDS DE LINDBERGH-AFFAIRE. Trenton De gouverneur van New Jersey, Harold G. Hoffman, heeft den bevelhebber der politie in dezen staat, Kolon. Norman Schwarz- kof, dringend verzocht, antwoord te geven op alle vragen in de Lindbergh-ontvoeringszaak, waarvan bij het antwoord weet.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1