ieuwe litoffen ASPIRIN Nieuwtje. Zaterdag 8 Februari 1936. SCHAGER COURANT. Vierde Blad. No. 9909 Waarin de fabrikanten ons in het komend seizoen willen kleeden Een Siberische winter in Amerika DE MOOISTE FOTO 11^=—11111IWIIIPI —a— Het leven wordt met den dag ingewikkel der. Het wordt zóó ingewikkeld dat de uitdrukking „algemeene ontwikkeling" bijna geen zin meer heeft. Vroeger kon men iemand, die van een menigte dingen een beetje, de eerste bginselen, wist, algemeen ont wikkeld noemen. Tegenwoordig? Tegenwoordig is het bijkans onmogelijk geworden zich werkelijk op dé hoogte te houden van de ontelbare veran deringen, die iederen dag op ieder levensgebied plaats grijpen. Ik laat de vorderingen van de wetenschap geheel buiten beschouwing. De groot ste geleerde heeft nauwelijks tijd alles te lezen wat er op het beperkte terrein van zijn studievak verschijnt. De specialisatie gaat zoover als eenigs- zins mogelijk is. Dat is wellicht heel goed, want deze ver-doorgevoerde specialisatie heeft tot ont dekkingen geleid, die anders niet zonden kun nen gedaan zijn. Maar het wordt zelfs voor een huisvrouw, moeder van een gezin, moeilijk „bij" te blijven- Wat dient zij tegenwoordig niet te we ten? Zij moet met de voedingswaarde van een lange reeks spijzen en dranken bekend zijn, zij dient te weten hoeveel vet, hoeveel suiker, hoeveel koolhydraten, hoeveel en vooral welke vitaminen ieder lid van het gezin behoeft. Zij moet bovenal een smakelijken maaltijd weten te leveren, want het is niet voldoende een menu op louter-weten- schappelijke wijze samen te stellen. Dat is niet alles. Zij moet een uitgebreide warenkennis be zitten, zij dient om slechts iets te noemen te weten welke zeepsoort voor het wasschen van dit of dat weefsel de beste is, zij moet eenig be grip van ziekteverschijnselen hebben om niet ge noodzaakt te zijn voor iedere kleinigheid den dokter te halen en om in de huisapotheek het juiste geneesmiddel te kunnen vinden. Zij moet iets, en liefst heel veel, van baby-verzorging we ten en van de vele vraagstukken, die daar mee samenhangen. Zij moet wil zij werkelijk een goede huisvrouw zijn naaien kunnen en breien mazen en stoppen, zij moet van een oude japon van haar een nieuwe voor haar dochtertje weten te maken. Dan dient ze zich van de mode op de hoogte te houden, want een vrouw, die zich ver waarloost wat haar kleeding betreft, kan nooit de groote en voorname plaats in het gezin blij ven innemen, die zij behoort te bekleeden. Het is van het grootste belang dat de kinderen trotsch op hun moeder blijven. Dat blijven zij alléén als moeder geen „oude vrouw", een vrouw van haar tijd, maar niet van hun tijd, is- Moeder moet mét haar kinderen jong blijven, óók uiter lijk jong Daarom moet zij er van op de hoogte zijn op welke wijze zij baar jeugd lang, héél lang be houden kan. Dat eischt nieuwe studie een studie, die alle onderdeelen van de moderne schoonheidsleer omvat: adémhalingsgymnastiek. massage, sport, en ten slotte kennis van zooge naamde schoonheidsmiddelen, ofschoon deze laatste geen belangrijke rol behoeven te spelen. Ik spreek nu nog niet eens van allerlei andere bekwaamheden, die een vrouw bezitten moet, wil zij het middenpunt van het gezin blijven, van de noodzaak de kinderen bij het huiswerk te kunnen helpen, van raad te weten in de duizend en één „moeilijke gevallen", die haar voorgelegd worden, van de menschenkennis, die zij niet mis sen kan, wil zij het gezag en vooral haar gezag in haar kring handhaven. Vooral tegenover per soneel en tegenover grootere zoons en dochters, die een eigen wil krijgen, is dat vaak heel lastig- Aan al deze dingen dacht ik toen ik dezer dagen de stoffen zag, waarin de fabrieken ons in het komend seizoen kleeden willen. Ik dacht daaraan omdat er ook op dit gebied een klein onderdeel van het terrein dat wij vrouwen dienen te overzien zóóveel nieuws is. dat het nauwe lijks mogelijk meer is daarover in een kort IV- stek een eenieszins volledig overzicht te geven. Vroeger kende men zijde en wol. linnen en ka toen, fluweel en moesseline. Als men het over een of andere stof had wist ieder wat men bedoel de. En de stoffen zelf deden zich in.eerlijken vorm voor, zou ik bijna zeggen. Zijde was zijde en wol was wol. Aan de gebruikte grondstof be stond geen twijfel. Nu is daarvan geen sprake meer. Als ik de nieuwe weefsels fantastisch noem gebruik ik een veel te zwak woord. In dit gezegende jaar 1936 hebben de stoffenfabrikanten vezels van kokos noten gebruikt, dunne plakjes kurk, fijngesneden veertjes, cellophaan, mica en stroo. De effecten, die deze stoffen, met wol en zijde vermengd, op leveren, zijn even interessant als onverwacht. Maar deze merkwaardige substanties zijn met zóóveel tact met de van-ouds-bekende zelfstandig heden vermengd, dat het ons voortaan bijna on mogelijk lijkt ons in een enkel-maar-wollen of alleen-maar-zijden jurk te kleeden. Het ingewik kelde leven verleidt ons ook op dit gebied te aan vaarden wat onze grootmoeders zeker nimmer zouden geaccepteerd hebben. Alle stoffenfabrikanten schijnen naar de grootst-mogelijke originaliteit gestreefd te hebben Die originaliteit spreekt zich niet alleen in de grondstof der weefsels uit, maar ook in de ge bezigde siermotieven- Op een neutraal fond zijn gekleurde paotilles gezaaid, de schotsche weef sels vertoonen een duizelingwekkende veelheid van gekleurde vierkanten en rechthoeken, de effen oppervlakte, van vele stoffen wordt onder broken door het heuvelland van opgeperst bor duurwerk en sommige weefsels zien er uit als een zee, die door een ochtendbries gerimpeld is) Namen? Zooveel u wilt, maar verwacht niet dat ik. ze in het Nederlandsch vertalen ga.: Ik zou er geen kans toe zien. Hoe zou ik „ondées de laine" moeten noemen of „crêpes de laine mo hair"? Wat is het Hollandsche equivalent voor manifijl, een stof, die in talrijke varianten op de markt is: opalmanifijl, glanzend als chan- geante tafzijde, hakry-manifijl, waarin stukjes cellophaan verwerkt zijn, en rocca-manifijl, een veelkleurig Schotsch? De familie der jerseys breidt zich meer en meer uit. Er zijn charmante jersey-stoffen, met wol in vele kleuren geborduurd, andere die kleine vierkantjes „en relief" vertoonen, weer andere, gevlamd als boekbanden. Ook in de collectie der lente-tweeds vindt men gevlamde stoffen, deze tweeds zijn in het algemeen ruw en harig, prac- tisch en sterk, maar zonder eenig spoor van „vrouwelijke zachtheid" En nu spreek ik nog slechts van de stoffen die men zich algemeen, om zoo te zeggen in de open markt, zal kunnen aanschaffen. De groote mode huizen evenwel laten speciale stoffen voor zich vervaardigen, waarvan zij, niet zonder voldoe ning, vermelden dat zij ze in exclusiviteit bezit ten. Het geheim dezer stoffen wordt tot het laat ste oogenlDlik, nl. tot de lente-collecties den vol- ke vertoond worden, goed bewaard. Men zou zich trouwens een stuk van een dergelijké ex clusieve stof moeten toeeigenen en dat chemisch laten onderzoeken om aan de weet te komen welke substanties er in verwerkt zijn. Tegenwoor dig is dat zóó-maar niet meer te zeggen. Een paar goed oogen is niet langer voldoende. Maar doet het er eigenlijk wel iets toe of wij Tengevolge van de hevige koude zijn reeds 500 personen om het leven gekomen. De koude die Amerika thans reeds drie weken teistert, begint veel te lijken op een Siberischen winter. Sedert tientallen ja ren is in de Vereenigde Staten de tempe ratuur niet zoo gedaald. Hevige sneeuw stormen woeden in het MiddenWesten. Het geheele auto- en spoorwegverkeer van de Rocky Mountains tot de Alleghanies is belemmerd. De sneeuwstormen hebben in Grand Rapids, in den staat Michigan een snelheid bereikt van 100 k.m. per uur. De politie heeft touwen over de straten gespannen, waaraan de voorbijgan gers zich kunnen vasthouden, teneinde tegen den storm te kunnen opworstelen. In Michigan, Illinois en Wisconsin liggen straten en spoor banen onder een laag opgewaaide sneeuw, die soms vier tot 8V2 meter dik is an die door do koude tot een harden ijskorst is aangevroren. In vele steden in het Midden-Westen begint reeds een schaarscbte aan levensmiddelen op te treden. De prijzen voor vleesch en eieren gaan sprongsgewijze de hoogte in, Vooral het gebrek aan melk wordt nijpend. In de groote steden moesten de scholen reeds gesloten worden. In Chicago komen de treinen met vertragin gen, soms van 24 uur, aan. Sedert het bestaan van de spoorwegen, aldus verklaren de autori teiten, zijn dergelijke verkeersstoringen nog niet voorgekomen. Bij Jackson in Wisconsin is Maandag in hoog- opgewaaide sneeuw een sneltrein vastgevroren. 89 Passagiers konden eerst Woensdagavond uit den vastgevroren trein bevrijd worden. In Noord-Dakota, in den staat Minnesota, zijn twee goederentreinen ingesneeuwd. Men heeft ze tot dusverre nog niet kunnen bereiken. In de hoofdstad van Iowa, heerscht groot gebrek aan steenkolen. Het treinverkeer is bijna volledig stopgezet. Tengevolge van de koude zijn tot dusverre 500 personen om het leven gekomen. De tempera turen bewegen zich tusschen de 22 en 43 graden Celsius onder nul. In het zuiden en aan de kust van den stillen Oceaan daarentegen is het beginnen te dooien. De sneeuw smelt daar, zoodat nu weer gevaar van hoog water dreigt- Liefde en inbrekers Een verliefde jongelingdie een inbreker helpt arresteeren Als men jong en verliefd is en men is dan. met zijn twee. dan wenscht men wel eens te dolen over donkere paadjes, ver van het drukke stads gewoel. Zoo dacht er ook een dezer avonden hot jonge paartje over, dat hand in hand drentelde over het onverlichte binnenpad, dat tusschen Olmen en Iependaal van het Rotterdamsche Tuindorp Vreewijk ligt. Het was er heel donker en het was er heel stil en de twee jongelieden spraken geen woord. Toen opeens.. De jongeman bleef staan en hij hield het meisje tegen. Zij blikte naar hem op, stillekens hopend dat hij haar nog eens zeggen zou, wat hij haar al meer had gezegd, maar dat zij nooit moe zou worden te hooren. teedere woordjes van liefde en min.Maar hij ons in een mengsel van linnen en mica of in een melange van gestampte veertjes en zijde kleeden? Het resultaat alléén telt. Als wij er goed en aan trekkelijk in uit zien beantwoordt de nieuwe voorjaarsjapon volkomen aan haar doel- Brussel GERTRUDE komen bij ons klimaat ge regeld voor; huioa. stuoU iueiftt het product van vertrouwen. Zwaarmoedig landschapsbeeld aan den oever van de rivier. Jansen kocht een simpel lootje Op weldadigheids-gebied, Maar hij trok, ai naar gewoonte, Weer een kostelijke niet. Al z'n oude vrinden gnuifden Wel wat hebben we gezegd? Man, wat doe jij met een lootje, Daar komt nooit iets van terecht! Jansen woonde in een straatje, Niet te groot en niet te klein, Waar in allerhande soorten Eiken dag weer nieuwtjes zijn, Nieuwtjes, die zich graag vervormen Tot een onherkenbaar feit, En met veel bizon derheid jes Smaak'lijk worden toebereid! Hebt D 't .al gehoord van Jansen? 0, ik zie, U schudt van nee! Het blijft onder ons natuurlijk, Maar die loopt het lang niet mee! En nog enk'le dagen later: Apropos, zeg, weet je dat? Jansen is zoo stil geworden, Die heeft leelijk pech gehad! Na een kleine veertien dagen Was het nieuwtje kant en klaar, En men maakte opgewonden Links en rechts geheim misbaar. Niemand wou de zegsman wezen, Maar dit was het eind van 't lied: Jansen? Ja, da's niet" te zeggen, Haalt ie 't nog? Ik weet het niet! Zoo kwam het vervormde nieuwtje Schichtig langs de straat gegaan, Tot 't zich jammerlijk verstrikte In zijn eigen leeg bestaan! Want toen Jansen uit ging breiden Zei men bij het oop'ningsfeest: Zeg, dat praatje van dien Jansen Is alweer niet waar geweest! KROES Portret-Atelier* JAC DE BOER Keizerstraat DEN HELDER keek niet naar zijn meisje, hij tuurde naar de plek waar iets verderop een donkere gedaante bij een keukendeur stond. Het was een man, die kennelijk bezig was de tuindeur te forceeren. Even later was de deur open en de man glipte naar binnen. De jongeman aarzelde geen oogen- blik maar offerde het herdersuurtje met haar gaarne op voor het algemeen belang. Hij vroeg zijn meisje zoo snel mogelijk naar de politie te gaan, terwijl hij, teruggetrokken, achter een muurtje op wacht ging staan. Nauwelijks was het meisje weg of in het huis klonk een verschrikkelijk kabaal. Op de eerste verdieping werd een raam obengegoóid en uit het venster- sprong de dief te voorschijn- Hij kwam op een plaje en daarna op den grond te recht. Dadelijk was hij weer overeind en hij zette het op een loopen. De jongeman zette hem terstond na. Achteraf is gebleken, dat de man inderdaad had willen inbreken, maar dat de bewoners thuis waren gekomen, zoodat zij hem op heeterdaad in hun huis betrapten. De man was toen via het venster van de eerste verdieping gevlucht. Door het nachtelijk stille tuindorp renden twee gedaanten vliegensvlug achter elkaar aan. Plotseling bleef de inbreker staan en hij riep tot zijn achtervolger, dat als deze niet dadelijk rechts omkeert maakte, hij hem aan zijn mes zou rij gen, waarna hij zijn vlucht haastig voortzette. De achtervolger liet niet af, maar volgde den vluchteling, zij het dan ook op een wat groo teren afstand dan te voren. Via Smeet-landschen- dijk en den Breeden Weg ging het naar IJs- selmonde's grondgebied. Het meisje had inmiddels de politie van een en ander verwittigd en een rechercheur wist bij den Dortschenstraatweg eerst den jongeling en daarna den vluchtenden dief in te halen. Laatst genoemde werd gegrepen. Vervolgens hield men een juist passeerenden auto aan, die rechercheur jongeling en arrestant naar het bureau aan de Paul Krugerstraat overbracht, waar laatstge noemde werd opgesloten en het paartje elkaar tenslotte heeft teruggevonden- Dien nacht heeft althans één Rotterdamsche schoone met gegronde reden van haar gelant als een held kunnen droomen.

Schager Courant | 1936 | | pagina 13