dik die slijm los neem AKKER's ABDIJSIROOP De heldenmoed onzer voorouders". Melk, die langer dan twee maanden goed blijft. Nieuwe mogelijkheden voor onze Zuivelindustrie. Zaterdag 8 Februari 1936. 5CHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9909 die slijm is de oorzaak van Uw benauwdheid, Uw kortademigheid, Uw onophoudelijk hoesten. mm Amsterdammers voelen zich in hun vaderlandsliefde aangetast Uitvoer van melk naar Nederlandsch°Indie Sedert tientallen van jaren streven wetenschap en practijk er naar melk en room behoorende tot de belangrijkste voedingsmiddelen der menschheid, houdbaar te maken. Men heeft verschillende wegen bewandeld: condenseering, sterilisatie van de melk, enz., maar het ideaal, de melk absoluut in verschen toestand te houden, werd tot nu toe niet bereikt. De Duitsche apotheker Theodor Hofius uit Duis- berg, schijnt er thans na achttien jaren proefnemin gen in geslaagd te zijn een tank te fabriceeren, waar in de melk zeer langen tijd goed blijft. In Duitsch- land en in verschillende andere landen houdt de wetenschap zich reeds eenigen tijd bezig met de be studeering van de uitvinding van den heer Hofius. Alle rapporten, welke in de verschillende landen tot dusver over de genomen proeven werden uitgebracht, bewijzen, dat de uitvinding van Hofius goed is. Gedurende den laatsten tijd hebben met het procédé van Theodor Hofius te Amsterdam proefnemingen plaats gehad door den direc teur van den Keuringsdienst van Waren, Dr. A. van Raalte, daartoe in de gelegenheid gesteld door de Maatschappij voor Verduur zaming van Zuivelproducten „Metra" te Am sterdam, welke is gesticht met het doel de uitvinding van Hofius in Nederland in toe passing te brengen. De resultaten van de door Dr. van Raalte genomen proeven, waren verbluffend. Niet alleen bleek, dat melk en room na twee maanden nog even frisch waren als op den eersten dag, doch tevens waren de melk en de room nog veredeld, in dien zin, dat de voor velen zoo onaangename stalreuk ge heel was verdwenen, in de plaats waarvan een zeer zuivere, frissche smaak Waè'geko men. De toepassing van deze uitvinding kan voor ons land van zeer groote beteekenis worden Immers, ge durende de laatste jaren moesten vele millioenen guldens van staatswege worden beschikbaar gesteld voor steun, omdat de vroegere afzetgebieden voor onze melk en zuivelproducten geheel of voor een groot gedeelte door verschillende oorzaken onze pro ducten niet meer kunnen opnemen Alleen reeds op de begrooting van het Landbouw Crisisfonds voor dit jaar, is voor uitkeeringen ten behoeve van melk veehouders, een bedrag van f80 700 000 uitgetrokken. In totaal vermeldt deze begrooting aan uitgaven voor melk en zuivel een bedrag van f 85.689.000. De toepassing van de uitvinding in Neder land, waarvoor dezei dagen de noodige pa tentrechten door de „Metra" in ons land zijn verkregen, biedt tal van mogelijkheden, die zonden kannen leiden tot een spoedig einde van de crisis in onze zuivelindustrie. Zooals uit het rapport, dat Dr. van Raalte na zijn proefnemingen heeft uitgebracht, blijkt, blijven melk en room, welke in de Hofiustanks worden bewaard, langer dan twee maanden goed. Deze tanks, ver vaardigd uit een bijzonder soort roestvrij staal, ma ken het echter niet alleen mogelijk melk en room gedurende langeren tijd te bewaren doch tevens om deze producten over zeer groote afstanden te ver voeren. Van economisch standpunt bezien, ligt het groote belang van de uitvinding van den heer Hofius voor ons land. dat voortdurend een overschot van melk en zuivelproducten heeft, in de mogelijkheid tot het zoeken van nieuwe afzetgebieden Bij alle goede verzorging, die men vooral op de Nederlandsche passagiersschepen heeft, ontbreekt tot dusver de ver- sche melk. Men moet zich aan boord der schepen met gecondenseerde- melk tevreden stellen tenzij, wat op de groote luxe-schepen gebeurt, levende koeien worden medegenomen. Op een van de groot ste Duitsche scheepvaartlijnen van Hamburg naar Kaapstad en terug is een proef met een Ilofius-tank genomen en deze heeft ertoe geleid,-dat op de vol gende reis meer tanks werden meegenomen. Doch niet alleen, dat de melk aan boord der schepen in frisschen staat kan worden geconsumeerd, de schepen kunnen thans het overschot der Nederlandsche productie daar brengen, waar thans een absoluut te kort is. In Nedorlandsch-Indië is over het algemeen de melk, voor zoover deze te ver krijgen is, van slechtere kwaliteit dan onze melk en bovendien veel duurder. In deze ko loniën, waar zeker een millioen inwoners melkgebruikers zouden worden, wanneer de ze uit Nederland kon worden ingevoerd, ligt een groot afzetgebied voor onze zuivelin dustrie. De tanks maken het zelfs mogelijk van de melk, die naar Nederlandsch Indië zou worden vervoerd, daar te lande versche boter en kaas te produceeren. De stalsmaak of „amis", zooals men dit in Indië noemt die het verbruik van melk in Indië tegen houdt, is bij in Hofiustanks aangevoerde melk, ge heel verdwenen. De nieuwe onderneming verwacht van de toepas sing van deze uitvinding in den loop der tijden het einde van de crisis in de Nederlandsche Zuivelin dustrie. Het overschot aan melk en zuivelproducten, dat onze gemeenschap thans zoo zware lasten oplegt, zal gemakkelijk kunnen worden uitgevoerd en de Verlaagde prijzen: Per flacon f. 0.7S f. 1.25 f. 2.— 1 3.50 Stel toch vertrouwen in de beproefde Abdijsiroop, dan komt de prikkeling der slijmvliezen tot staan, de aandrang tot hoesten verdwijnt, zoodra de ver zachtende genezende werking doordringt lot in de verborgensle schuilhoeken van Uw borst en longen. spt groote verliezen, welke thans ten gevolge van bederf worden geleden, zullen tot het verleden behooren. Ook in het binnenland zijn er vele mogelijkheden van toepassing der nieuwe vinding. Voor den hoer, die thans tweemaal per dag zijn melk aan de zuivel fabriek of handelaar moet afleveren, zal het mogelijk zijn deze aflevering eens per twee of drie dagen te doen geschieden, waardoor belangrijk op het transr port kan worden bezuinigd. Wanneer de aanvoer van melk gedurende eenigen tijd groot is, moeten de zuivelfabrieken deze onmiddellijk verwerken, daar dit beste volksvoedsel zeer aan bederf onderhevig is. Bij gebruik van de tanks in de zuivelfabrieken zullen deze echter in staat zijn de melk en room te bewaren, totdat de aanvoer minder wordt en dus voor de zui velproducten ook voor den uitvoer een beteren prijs kan worden bedongen. Een andere groep van ver bruikers van melk en room, in het bijzonder banket bakkers, restaurateurs, enz., die thans, wanneer des zomers plotseling op Zondag slecht weer intreedt, vooral bij onweer, soms groote voorraden zien beder ven, zal zich verder door gebruik te maken van de nieuwe uitvinding tegen dergelijke verliezen kunnen verzekeren. De nieuwe wijze van bewaren van melk en room maakt den verbruiker onafhankelijk van den leverancier en deze laatste onafhankelijk van den consument. Instellingen als ziekenhuizen en sanatoria, voor welke het van groot belang is niet alleen om steeds voldoende voorraad melk te hebben, doch ook van dezelfde kwaliteit, zullen van deze uitvinding ge bruik kunnen maken. Niet alleen echter voor de Nederlandsche zuivelindustrie zal de toepassing van belang zijn. Het ligt in de bedoeling de tanks, wel ke voor Nederland en Koloniën noodig zijn, in- ons land te doen vervaardigen, waardoor ook in de metaalnijverheid een belangrijke arbeidsverruiming kan worden verwacht. Met eenige fabrieken worden reeds onderhande lingen hierover gevoerd. Behalve in Nederland, is de uitvinding van den heer Hofius thans in 39 landen gepatenteerd, of voor patcntverleening aangemeld. Hoofdpijn, Kiespijn £Lna'o" n°£ pijnen te verdrijven is een Mijnhardt's Poeder. Per stuk 8 ct.; doos 45 et. Bij Uw Drogist. De executie van Hauptmann op 24 Maart a.s. bepaald? New York (A.N.P-) De New York Evening Journal verklaart, dat Trenchard heeft bepaald dat Bruno Richard Hauptmann, de ontvoerder en moordenaar van het kind van Lindbergh in den nacht van 24 Maart a.s. in den electrischen stoel zal sterven. Het blad voegt hieraantoe, dat gouverneur Hoffmann geen enkel verder uitstel meer zal toestaan, tenzij Hauptmann de namen van zijn medeplichtige(n), indien hij deze heeft, zou ont hullen. 55 RUMOERIGE PREMIèRE BIJ DE OPVOERING VAN DE FILM „HEL- DENKERMIS." NEGENTIEN PERSONEN NAAR HET POLITIE BUREAU GEBRACHT. AMSTERDAM. „Mijn film is niet ernstig be doeld, het is „une blague", een grap en niets anders", zeide Jacques Feyder, de Fransche regisseur van „Kermesse héroique" („Heldenkermis") in een inter view van de film, die Donderdagavond haar ietwat rumoerige première in Tüschinski beleefde, en he laas is de bedoeling van de film niet goed begrepen door een deel van het publiek. Er is over deze film, zooals men weet, al heel wat te doen geweest. In België hebben Vlaamsch Nationa listen de film een' hoon voor het Vlaamsche volk genoemd. Ook in Amsterdam is de vertooning niet zonder ernstige ordeverstoringen afgeloopen. Reeds voor de voorstelling een aanvang nam begon het; een auto hield voor het theater stil, waaruit drie personen stapten. Eenige rechercheurs, die een scherpe neus hadden voor a.s. ordeverstoorders, vonden aanleiding om de heeren eens wat nader te bekijken en weldra bleek, dat zij in het bezit van stink bommen waren. Het politieposthuis is dicht bij en de heeren zaten weldra in de Halve maansteeg. Ze zouden spoedig gezelschap krijgen. In de hall werden nog vier mannen aangehouden, die in het bezit waren van buisjes met scherp riekende vloeistoffen, die bedoeld waren om als stinkbommen te wor den gebruikt. Tegen den tijd, waarop het journaal begon te draaien, had de politie reeds zeven man aangehouden en naar het posthuis getransporteerd. Toen de film „Heldenkermis" begon, werd het ook in de zaal direct onrustig; iemand had een stink- bommetje stukgetrapt in de parterre; inspecteur Heyink en zijn mannetjes zijn er direct bij. In min der dan geen tijd is hij verdwenen; het publiek gaat weer zitten om verder van de uitstekende film te genieten. Een minuut of wat is het rustig en dan roept iemand bij een vroolijk scènetje op het. doek, dat niet erg vleiend is, vanwege het minder heldhaf tige gedrag van onze voorvaderen: „schande". In minder dan geen tijd was hij op weg naar het po litieposthuis. De scène, die aangeeft, hoe de Spanjaarden die eigenlijk vijanden zijn, maar die door de burgerij van het stadje Boom (en meer in het bijzonder door het vrouwelijk gedeelte) als vrienden worden ontvan gen, ontlokt weer eenige kreten van afschuw, weer verdwijnen enkele lieden in gezelschap van stevige en doortastend optredende rechercheurs. Er waren er die zich gezellig lieten „uit leiden", er waren er ook, die heftig, doch zonder succes protesteerden. Het grootste deel van dit „opbreng"-tumult speelde zich buiten de zaal af; een inspecteur nam een heer in smoking, die zich verzette in de kraag en de man rolde weldra de trap af. Dank zij de zachte tapijten bleef de schade beperkt tot een overhemd, dat „uit de plooi" raakte. Toen de dames van het aloude 17e eeuwsche stadje Boom, waarvan de sfeer door den regisseur uit muntend is weergegeven, een eereboog opstelden met het opschrift „Welkom aan onze gasten", riep een bezoeker: „schande, dat zijn onze voorouders niet; ik protesteer!" Ook hem wordt maar weinig tijd gegeven om te protesteeren. Hij verdwijnt, evenals een dame, die met hooge stem gilt: „ik pro testeer óók!" Een oogenblik gaat het licht op; uit de bovenste rangen worden strooibiljetten geworpen, waarin wordt aangespoord om te protesteeren tegen „de „aanranding van den heldenmoed onzer voor ouders". De rust keert weer en een daverend applaus onderstreept de meening van het overgroote deel van het publiek: „een goede film". In totaal bevinden zich 19 personen op het post huis Halvemaansteeg. Dank zij de uitgebreide politiemaatregelen is het niet, tot ernstige ongeregeldheden gekomen. In to taal waren meer dan dertig inspecteurs en recher cheurs in de zaal aanwezig. Na de voorstelling zijn den regisseur Jacques Feyder en zijn echtgenoote Fantjoise Rosay, die de hoofdrol vervulde op het tooneel bloemen en kran sen aangeboden; hartelijke toejuichingen besloten deze ietwat rumoerige première. Vier personen blijven in arrest. Het overgroote deel der rustverstoorders behoor de, zooals uit de politieverhooren bleek tot de N.S. B„ Dinaso's en Zwart-Fronters. Van de 19 gearresteerden aijn er 15 op vrije voeten gesteld, nadat zij verhoord waren en hun proces-verbaal wegens ordeverstoring was aange zegd. Vier gearresteerden, een oud-sergeant, een kruier, een timmerman en een grossier zijn in het bureau Singel ingesloten. Behalve stinkbommen, waarvan de vloeistofsa menstelling nog niet bekend is, zijn ook doosjes met poeder gevonden. Bij een der gearresteerden werd een lange glazen buis aangetroffen. Deze is naar den politiedeskundige, dr. van Ledden Hulsebos, gezonden om op den inhoud te worden onderzocht. Bij de verhooren hebben allen opgegeven te heb ben gehandeld uit protest tegen een h. i. onvader landslievende film. Tijdens de voorstelling is ook nog een Haagsch ambtenaar gearresteerd, doch niet wegens ordever storing, maar wegens diefstal: men zag n.1. dat hij een aschbak wegnam en in zijn zak stak. Wat hij hiermee voor had, is niet gebleken. Het ls niet on waarschijnlijk, dat hij de aschbak als projectiel wilde gebruiken. Hij is eveneens ingesloten.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5