Uit Bergen. ONDRAGELIJKE BRANDWONDEN KLOOSTERBALSEM Raad Barsingerhorn. Vergadering van den Raad op Vrijdag 7 Februari 1936, 's middags om half drie. Voorzitter de heer G. G. Loggers, burgemeester, tevens secretaris. Alle leden zijn aanwezig. Na opening komt aan de orde de behandeling van de Ingekomen stukken. Van de ingekomen stukken vermelden we: Goedgekeurd zijn eenige raadsbesluiten, o.a. het besluit tot wijziging van de brandassurantiebelas- ting en tot onderhandsche pachtverlenging; de be slissing betreffende het raadsbesluit tot hum-ver laging van onderwijzerswoningen is verdaagd. De Hoofdingelanden van de Schager Kogge gin gen accoord met de regeling tusschen de Schager Kogge en het Gemeentebestuur van Barsingerhorn inzake de verwijdering van kroosvuil bij het ge maal te Kolhorn. N.a.v. het advies van den Inspecteur van de Volksgezondheid te Den Haag, stellen B. en W. voor, over te gaan tot definitieve onbewoonbaarverkla ring van perceel C no. 64. Conform wordt besloten. Op een verzoek vs.n P. Wit, Haringhuizen om toekenning van een vergoeding ingevolge art. 13 L.O.-wet 1920, wordt gunstig beschikt. De Rijksveldwachter te Kolhorn verzocht de huur van zijn woning te willen verlagen. B. en W. stellen voor, de huur te brengen op f3.50 per week. ingaande 1 Jan. 1936. Na een toelichting van den Voorzitter wordt al dus besloten. Wijziging Ambtenarenreglement. 11 Dec. j.1. werd een schrijven ontvangen van Ged. Staten, waarbij in overweging werd gegeven: a. in het ambtenarenreglement een bepaling op te nemen van dezelfde strekking als die. voorko mende in artikel 7, 4e lid van het Alg. Rijksamb tenarenreglement. b. de voorschriften van het ambtenarenregle ment ook toepasselijk te verklaren op de ambte naren, werkzaam bij de bedrijven, wier loon bij de week wordt uitbetaald. B. en \7. stellen voor aan het sub a genoemde verzoek te voldcen door opneming van de navol gende beoaling: Gehuwde vrouwen kunnen voor aanstelling tot ambtenaar slechts in aanmerking komen in de na volgende gevallen: a. wanneer de betrokkene den 45-jarigen leef tijd heeft bereikt: b. wanneer de ambtelijke werkzaamheden wor den verricht in de echtelijke woning of in een lo- kalitsit, welke binnenshuis gemeenschap heeft met die woning; c. wanneer dit door den Raad hetzij voor een speciaal geval, hetzij voor een bepaalde categorie van ambten, wordt bepaald; een dergelijke bepa ling kan als regel slechts worden getroffen, indien het betrokken amht als een bijbetrekking wordt waargenomen. Tevens wordt voorgesteld de Commissie van Uit voering van den Vleeschkeuringsdienst de vaststel ling van de sub b bedoelde voorschriften in over weging te geven. Nu het ambtenarenreglement toch gewijzigd moet worden, stellen B. en W. voor ook de navolgende bepaling op te nemen: Art. 31, 5e: Het wachtgeld wordt niet uitbetaald tijdens het huwelijk van de ambtenares, die op den dag waarop het wachtgeld ingaat of op een later tijdstip in het huwelijk treedt. De laatste bepaling werd noodig geacht met be trekking. tot de ex-handwerkonderwijzeres te Ha- ringhuizen. Bovengenoemde wijzigingen zullen dan ingaan op 1 Maart a.s. Al deze voorstellen worden z. h. s. aangenomen. Werkverschaffingen. Van den Minister van Sociale Zaken is bericht ingekomen dat goedkeuring wordt gehecht aan: a. het afwerken van de uitbreiding der begraaf plaats te Kolhorn; b. verbetering waterafvoer achter Oude en Nieuwe Streek en verbetering van de voetpaden langs Onderhuurt en Keern te Kolhorn, een en an der in werkverschaffing. Aan deze goedkeuring wordt echter de voorwaar de verbonden, dat van de kosten dezer werkver schaffingen slechts een bedrag van resp. 400 en 600 ten laste van hoofdstuk IX 2 van den gewonen dienst 1936 mag komen. In verband hiermede stellen B. en W. voor een bedrag van f445.— (sub a) en f1195 (sub b) ten laste van den kapitaaldienst te brengen, en voor deze bedragen, te zijner tijd een leening te sluiten, af te lossen in 10 jaren, rentende hoogstens 4 1/2 De Rijksbijdrage in de loonen is weer 99 ten laste van den kapitaaldienst zijn alleen gebracht de kosten van materiaal e.d. Ook met dit voorstel gaat de raad accoord. Vastgesteld wordt een 5e suppletoire begrootrng 1935. De wedden van de gemeente-ambtenaren. Het Departement van Binnenlandsche Zaken is van oordeel, dat de volgende loonen verlaagd be- hooren te worden: a. loon van den vuilnisophaler. Rekening hou dende met het onaangename van den arbeid, dient dit loon niet uit te gaan boven f 1077.— per jaar. b. Joon van de opzichters der begraafplaatsen. Geen ander motief dan dat de hier bedoelde uitgaven niet hooger bohooren te zijn dan strikt noodzakelijk is. c. salaris van den gemeentegeneesheer ad f 1540. dient in verband met hetgeen elders betaald wordt, of betaald dient te worden, met f 200.— d f 250.ver laagd te worden. d. salaris agent der arbeidsbemiddeling dient niet uit te gaan boven f 150.— in vergelijking met hetgeen een agent in soortgelijke gemeente verdient. B. en W. hebben over deze eischen het gevoelen ingewonnen van de betrokken organisaties. Zij stel len voor ingaande 1 April e.k. de navolgende salaris wijzigingen in te voeren: a. vuilnisophaler: van f 1200 op f 1140 (5 pet.); b. opzichter Westerbegraafplaats: van f 280 op f 266, pet.) c. opzichter Oosterbegraafplaats: handhaven met het oog op vermeerdering van diens werkzaamheden tengevolge van de uitbreiding der begraafplaats; d. salaris van gemeentegeneesheer van f 1540.— op 1' 1386 (10 pet.). Door deze hernieuwde verlaging wordt in totaal een korting ingevoerd welke ongeveer over eenkomt met die welke men, met inachtneming van de voorgenomen weddeverlaging, thans op de wedden van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger zal toe passen. Een korting van f 200 t 250, komt B. en W. niet gemotiveerd voor; d. salaris agent arbeidsbemiddeling: Handhaven. De vaste wedde is f 150. Met het oog op de groote toe name van de werkloosheid werd sinds 1933 een tij delijke toelage toegekend van f 100. De mededeeling van het Dep. van Binnenlandsche Zaken dat het to taal bedrag niet moet uitgaan hoven f 150 in ver gelijking met hetgeen in soortgelijke gemeenten wordt verdiend is voor zoover het gemeenten in de omge ving van Barsingerhorn betreft onjuist. Opgemerkt dient te worden, dat de heer Burger, Uitmakend de minderheid in het college van B en W.. tegen elke verlaging van wedde is. Gehoord dus de organisaties, aldus de Voorzit ter en naar aanleiding van rapporten omtrent de verrichtingen van de betrokkenen zijn we al thans de meerderheid tot deze voorstellen geko men. We hebben ons op het standpunt gesteld, aan het verlangen van den minister te moeten vol doen, maar dat verlangen mag niet te ver gaan. De heer K. Burger, als minderheid in het college van B. en W., kan aan de voorstellen z'n stern niet geven. Spr. wijst op de vele diensten, welke de ge meente-geneesheer verricht en op het groote gelde lijke nadeel van den dokter door talrijke oninbare gelden. Wat den vuilnisophaler betreft zegt spr., dat bij ongesteldheid nauwelijks iemand te vinden is, die hem vervangen wiï. Derhalve kan spr. ook met deze verlaging niet meegaan, evenals met die voor den opzichter van de Westerbegraafplaats. De 10 korting op de wedde van dezen opzichter noemt spr. al een onbillijkheid. De begrooting hebben we niet sluitend kunnen krijgen, tengevolge van buitengewone uitgaven (werkloosheidszorg, e.d.) Nu kwam men voor de 2e maal. in het laatst van December aan met de eisch, zoo en zoo moet het. Wat blijft er van de gemeen telijke zelfstandigheid over? vraagt spr. zich af. Alles schijnt vanuit Den Haag te moeten worden bevolen. En de verlagingen hebben nog steeds geen verbeteringen tot gevolg gehad. Volgens spr. is de uitkomst gelegen in verhooging van de koopkracht. De Voorzitter wil antwoorden, dat de gemeente toch moeilijk de slagen kan opvangen voor het ri sico van het vrije beroep; dit wat betreft de on inbare gelden. D* heer Kater vindt veel waars in hetgeen de heer Burger naar voren heeft gebracht; wordt dit voorstel evenwel niet aangenomen, wordt het dan nog niet erger vcor de betrokkenen? De Voorzitter ze^t. dat de voorstellen van B. en W. nog niet bevatten, wat de minister eischt. Op eventueels besluiten is de goedkeuring nog lang niet verkregen. De heer Vries noemt deze voorstellen een mid denweg; de minister kan ze net zoo goed kitsen, als destijds met de verordening op de schoolgeld- heffing het geval was. Spr. is overigens tegen- elke loonsverlaging; het werk is toch van dien aard, dat het loon niet schreeuwend hoog is. Bij het werk van den vuilnisophaler spreekt de heer Vries zelfs van een wantoestand. BERGER SPORT VEREENIGÏNG. Het eerste elftal voor een moeilijke op gave. Het degradatiespook grijnst tegen de reserves. Wordt Alcm. Vic- trlx cB.S.V. a voor de vijfde maal afgekeurd? Als Zondag het zonnetje zoo heerlijk schijnt als het doet, terwijl wij dit schrijven, en het veld aan den Kerkedijk is bespeelbaar, dan zullen zeker heel wat voetballiefhebbers naar het B.S.V.-terreln trek ken om getuige te zijn van den grooten strijd tus schen de reserves der Alkmaarsche Boys en B.S.V. 1. Want. al zijn de Bergenaren dan ook niet meer in de running, tegen de Boys willen de jongens toonen, dat voetballen kunnen en aan het noo- dige vuur zal het. van hun kant dan ook niet ont breken. We dénken onwillekeurig terug aan den ti tanenstrijd te Alkmaar, toen B.S.V. met 1—0. wipt te zegevieren.: na s'en spannenden, feilen kamp. Dat is de eenige nederlaag geweest, welke de Alk- maarders tot nu toe in de competitie leden en het is begrijpelijk, dat.K.V.V., op den loer liggende om van den kleinsten misstap der Boys te profiteeren, vol spanning den uitslag van den wedstrijd zal af wachten. Het spreekt vanzelf, dat de Boys belust zijn op wraak en er dus ook alles op zullen zetten om niet voor de tweede maal een paaf punten kwijt te raken. We geven inderdaad den leiders de beste kans, te meer ook omdat Cor Coevert door een tegen W.F. C. opgeloopen knieblessure nog steeds niet spelen kan. Maar we weten ook. dat BB.V. haar huid zoo duur mogelijk zal verkoopen en er alles op zal zetten om de nederlaag zoo zij deze lijden moet zoo klein mogelijk te doen zijn. Wij hopen op een mooien, maar vooral fairen wedstrijd, en wenschen aanvoerder de Moor sterkte en succes toe! De B.S.V.-reserves gaan zonder aanvoerder Ten Herkei naar Egmond, om het tweede elftal der Boys te bekampen. Denkt er om jongens, het degradatie spook grijnst jullie tegen! In Bergen werd het in dertijd een gelijk spel (2—2); het zou dus morgen wel eens op een nederlaag kunnen uitloopen en dan wordt de toestand inderdaad kritiek! Laten we hopen» dat de jongens spelen voor wat ze waard zijn; dat ze zich geven tot het uiterste. Want alleen de vaste wil om niet te verlie«en, kan morgen succes hebben. Als jullie 't veld in gaan denkt dan aan het gevaar wat dreigt en geeft den strijd niet gewonnen, vóórdat de scheidsrechter het laatéte sig naal heeft doen hooren. Do a-adspiranten moeten naar Alcm. Victrix c en als het terrein weer wordt afgekeurd, waar groote kans op bestaat, dan zal dat voor de vijfde maal zijn en begint dezen wedstrijd welhaast een nachtmerrie voor de jongens te worden. We hoeven er dan ook niet nog eens over te schrijven. De adspiranten we ten dat het een zworen strijd wordt in het Alkmaar sche Sportpark, maar ze zullen er voor vechten, niet waar? Het programma voor morgen. Het programma voor morgen luidt als volgt: B.S.V. 1—Alkmaarsche Boys 2, 2 uur. Egm. Boys 2B.S.V. 2, 2.30 uur. Verlrek per fiets om half 2 van de Breelaan. Alcm. Victrix c—B.S.V. a, 11.30 uur. Vertrek per fiets om kwart vóór 11 van de Breelaan. De opstelling der elftallen. Eerste elftal: J. de Moor (doel); P. Beeldman en D. Min (achter); J. de Groot, D. de Jong en B. van Diepen (midden); M. Kroon, A. v. d. Berg, H. Filet, J. Tuin en A. Rampen (voor). Reserve: N. Klink hamer. Tweede elftal: A. van Diepen (doel); M. de Beurs en J. Ludding (achter); R. Koning, H. Plomp en A. v. d. Berg (midden)'; C. Kroon, J. Halff, S. de Haan, E. Tuin en J. Vogelenzang (voor). ReServe: P. Franzen. Adspiranten a: K. Colnot (doel); G. Kuipers en C. Jansen (achter); J. Kramer, J. v. d. Plas en R. Maa- sen (midden); H. Busselman, P. Wijers, J. Eriks, N. v. d. Berg en D. Oosterling (voor); Reserve F. Mays. KEGELBAAN TE BERGEN. De Rustende Jager de altverkoren pleats en als centrum de beste gelegenheid. Gisteravond had in de Rustende Jager de 2e be spreking plaats tot het inrichten van kegelbanen te Bergen. De voorzitter van den Alkmaarschen Kegelbond, de heer Joh. Diepen, heette alle aanwezigen welkom en besprak op de allereerste plaats den toestand, welke zich thans had voorgedaan, door een schrij ven, hetwel door de directie van de Rustende Jager aan het bestuur van den A.K.B. was gericht. Twee jaar geleden aldus spr., hebben besprekingen plaats gehad met de directie van de Rustende Jager, De Voorzitter: Maak het niet te erg. De heer Vries geeft het de heeren te doen, dat koopie weg te halen. Voor de opzichters van de begraafplaatsen, wil de heer Kooijman gelijke monniken, gelijke kappen laten gelden. De Voorzitter zegt, dat het loon in Barsingerhorn hooger is, wegens de meerdere begrafenissen. In Kolhorn stelt men voor niet te verlagen, omdat hier meer werk zal komen. De heer Smit houdt een pleidooi voor goed on derhouden begraafplaatsen; dat is je ware. Op een opmerking van den heer K. Burger ant woordt de Voorzitter, dat wanneer we de opzichters aanstellen voor een zeker bedrag, zij hun werk zaamheden ook goed hebben te doen. Na ruggespraak met den heer Kistemaker neemt spr. het voorstel over om de wedden van beide functionarissen met 5 te verlagen. De voorstellen worden dan stuk voor stuk in stemming gebracht. Salaris vuilnisophaler: verlaging aangenomen; tegen de heeren Vries, D. Burger en K. Burger. Idem salarisverlaging opzichter Westerbegraaf plaats. Verworpen werd het voorstel tot verlaging der wedde opzichter Oosterbegraafplaats; tegen de heeren Vries, Kater, K. en D. Burger. Salarisverlaging gemeente-geneesheer aangeno men; tegen de heeren Vries, D. en K. Burger. Het salaris van den avent van de arbeidsbemid deling blijft gehandhaafd. Rondvraag. Op verzoek van de heeren Kater en Smit zullen B. en W. zich in verbinding stellen met de aanne mers Den Breejen en v. d. Bout, om te trachten, dat door dezen eenige voorzieningen zullen worden getroffen. De heer Vries zegt te hebben vernomen, dat in een woning een bedstede zou worden gebouwd. De heer Kistemaker zegt, dat het geen bedstee, maar een groote kast zal worden. Op verzoek van den heer Vries, zullen B. en W. hun aandacht schenken aan een woning langs het Keern. Hierna sluiting van het openbaar gedeelte; de raad gaat in comité ter behandeling van eenige recla mes inzake schoolgeld en hondenbelasting. doch deze pogingen zijn toentertijd mislukt. Voor en kele maanden terug heeft het bestuur van den A.K.B. wederom pogingen aangewend tot het verkrijgen van kegelbanen in Bergen en beeft zich toen in verbin ding gesteld met den beer Nieuwendijk, eigenaar van café „Ilillebrand". Deze besprekingen hadden een zoodanigen vorm aangenomen, dat op 14 Januari do eerste vergadering in café „Hillebrand" plaats had en reeds in principe werd besloten de kegelba nen aldaar te doen bouwen, zoodra de obligatiegelden waren volteekend. Door het schrijven van de directie van dc Rustende Jager aan ons gericht en aan de hand van verschillende ideën door ons aan direc tie en aandeelhouders van de Rustende Jager gedaan is het bestuur van den A.K.B. van mcening, dat de kegelbanen zeer zeker meer op zijn plaats zijn in de Rustende Jager. Het is vreeselijk jammer, aldus spr., dat de zaak met den heer Nieuwendijk (café .Hillebrand") niet tot stand is gekomen, doch wij blijven van mee ning, dat „de Rustende Jager" dè gelegenheid is voor de Kegelsport. Evenals in de vorige vergade ring spoorde spr. aan tot propaganda van de ke gelsport en tot aandringen van steun door de Ber genaren. Nogmaals herinnerde snr., dat de obliga- •tieleening ten volle wordt gedekt door de Amstel- brouwerij. Gedacht werd f 500 per- jaar uit te loten uit de opbrengst van de baanhuur. I11 Schagen is men op dezelfde wijze te werk gegaan en aldaar was deo bligatieleening in enkele jaren reeds afge lost. Wij van onzen kant zullen onze moreele 'steun geven aan de verschillende kegelclubs, in structies geven, het organiseer en van wedstrijden, enz. Ons doel is dus alleen het aantal kegelaars van den A.K.B. uit te breiden. Ook voor het Vreean delingenverkeer achte spr. de kegelsport in Bergen van belang en daarom juist spoorde spr. vooral de zakenmenschen aan, niet achter te blijven. Vanuit de vergadering volgden hiernae enige vragen om trent kosten van baanhuur, kegel jongens, enz., welke door den voora. werden beantwoord. Ook de prijzen, welke bij een eventueele wedstrijd worden uitgeloofd, worden gekocht bij die zakenmen schen in Bergen, welke lid zijn van een kcgelclub of kegelbond. De vorige maal is reeds voor een aar dig bedrag geteekend en spr. hoopte dat deze obli gatiehouders ondanks de verandering van lokaliteit hun woord gestand deden. Hierna werd wederom gelegenheid gegeven tot plaatsen van obligaties. De voorz. kon met genoegen mededeelen, dat het be drag op een paar honderd gulden na was voltee kend en dankte allen die hun steun hadden ver leend. Hierna verkreeg de heer Vis het woord. Spr. was van meening, dat gezien de loop van deze zaak de heer Nieuwendijk zeer zeker aanspraak heeft op schadevergoeding, hetgeen door het bestuur van den A.K.B. volmondig werd erkend. Deze schade vergoeding aldus de voorz., zal t.z.t. tusschen het bestuur en den heer Nieuwendijk geregeld worden. Spr. dankte nogmaals voor den steun en belang stelling en sloot de vergadering. r a ,v n f v n 1.1 Over den gang van zaken met betrekking tot de tewerkstelling van werkloozen, is men hier in arbei derskringen verre van tevreden. Ook in de kringen van raadsleden (en zelfs van wethouders) wordt geoordeeld, dat de colleges van B. en W., althans de meerderheid, niet voldoende meewerken, om aan ge rechtvaardigde wenschen te voldoen. Op 't oogenblik ligt weer een spoedeischend adres van arbeidersor ganisaties al geruimen tijd op afdoening te wachten, wat de menschen natuurlijk verbittert. Getracht zal nu worden een spoed-raadsvergadering te krijgen, ten einde een uitspraak te verkrijgen. Door de voorstanders van het openbaar onder wijs, leden van het Belang der Jeugd te Broek op Langendijk wordt, een fonds gevormd, waardoor het mogelijk wordt, een derde leerkracht aan de o. 1. school te bekostigen, nu het salaris wegens het dalen van het aantal leerlingen, ntet meer door het Rijk wordt vergoed. De voorstanders van het o. 1. onder wijs, waarvan de meesten on- of minvermogend zijn, brengen op die wijze vrijwillig f 400 per jaar bij een. Hulde! Is men in Zuidscharwoude nog steeds doende om te trachten hier dit jaar de Nationale Kolfwedstrijden te krijgen, in Oudkarspel heeft de club Volharding besloten, overeenstemming te verkrijgen met Onder Vrienden, om gezamenlijk die wedstrijden voor 1938 te ontvangen. Voor dat jaar is Volharding te Oudkarspel aange wezen als gastvrouw voor de ontvangst van de alge- meene vergadering en de Nationale Kolfwedstrijden van den Ned. Kolfbond. NOORDSCHARWOUDE. Gerei. Jongelings- en Melsjesvereen. Onder leiding van haren eere-voorzitter, Ds. Rachel hielden de Geref. jongel. ver. „Timotheus" en de Geref. meisjesver. „Wees een zegen", hun gecombi neerde jaarvergadering in de Geref. kerk. De kerk was voor deze gelegenheid met groen en bloemen vorsierd en geheel bezet, toen de leider te ruim 7 uur deze feestvergadering opende. Na de verschillende felicitaties van afgevaardig den en het uitbrengen der jaarverslagen van beide DE VELLEN HINGEN ERBIJ Dank xl| KLOOSTERBALSEM komt zi|n hand weer goed in orde „'t Gebeurde door kokend heete olie en mijn rechter hand was geheel en al wond. Ik was ten einde raad en huilde van de ondragelüke pijnen. Mijn man heeft mijn hand dadelijk verbonden met Kloosterbalsem, welke we altijd voor ons kleintje in huis hebben. U kunt er zich geen voorstelling van maken, noe dat ineens heerl(jh verzachtte. Ik geef U de heilige verzekering, dat ik zelf verstomd sta over het wonder. Binnen 14 dagen was mijn hand weer gewoon." Umr H Fr le V(J_ AKKER'S ORIGINE EL TER INZAGE „Oven goud zoo goed" Onovertroffen bjj brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bij Rheamatiek, spit en pijnlijke spieren -•chroefdoo* 85 et Potten 624$ ct. en 1.04 vereenigingen, werd het programma afgewerkt, het welk bestond uit drie onderwerpen en elf voordrach ten, waaraan een wedstrijd verbonden was. Hierna werden een tweetal tableau's opgevoerd, de een voorstellende „de notenbalk", waarbij een mooie potpouri werd gezongen en de andere voorstellende „de Regenboog". De eerste prijs in den reciteerwed- strijd van de jongens werd toegekend aan H. Kra mer Cz., de tweede prijs aan P. Wijnstra, van de meisjes de eerste prijs aan Annie Heeringa, de twee de prijs Cathr. Kleimeer. Om ongeveer 1 uur sloot Dr. Rachel deze feestelijke vergadering, nadat vooraf gezongen werd: „Ik wil IJ o God mijn dank betalen" en H. Reek is voorafge gaan in dankgebed. ZUIDSCHARWOUDE. Bij de gehouden biljartwedstrijden tusschen Z.E.- K.Z. en O.K.K. alhier was de uitslag 403462 in het voordeel van Z.E.K.Z. Nu met April a.s. ook hier een onderwijzer op wachtgeld zal moeten worden gesteld, en de 0. 1. school dus een tweemansschool wordt, wordt door voorstanders van het 0. 1. onderwijs de noodzakelijk heid gevoeld, om te trachten den derde leerkracht te behouden. Wil dit bereikt worden, dan zullen de be- noodigde financiën wel uit particuliere beurzen moe ten worden bijeengebracht. OUDKARSPEL. Bij de verkieezing van land der N. H. Kehrk werd het z.g. Kerkeweidje gehuurd door den heer P. Jon ker, vrachtrijder alhier en een gedeelte' van het Vrouwelandje door C. van der Hoven, alhier. De gunning der andere perceelen werd voorloo- plg aangehouden. W1ER1NGE RW AARD Ongeveer 40 dames en een paar heeren waren Don derdagavond ter vergadering van den Bond van Boe rinnen en andere plattelandsvrouwen, in de kolfbaan van Mevr. Wed. H. v. d. Woude, alwaar door den tuinbouwleeraar den heer Van der Laan een lezing is gehouden over groententeelt en kamerplanten. De Presidente sprak haar verwondering uit over de ge ringe opkomst, heette de aanwezigen welkom, in het bijzonder den heer en mevr. Van der Laan en de pers. Mededeelingen: A.s. Donderdag wordt er te Wie- ringen een film afgedraaid tegen Bleu Band, dus Zui vel propaganda. Het bestuur zou het zeer op prijs stellen, wanneer wij in grooten getale daar heen gin gen. Wij als boerenvrouwen moeten in een lange rij protesteeren tegen Bleu Band en ons eigen standje hoog houden. Wanneer er 25 dames mee willen gaan, zal er een bus worden besteld voor rekening van de kas. Zij, die niet ter vergadering waren, kunnen zich nog tot Maandag aanmelden. Een tweede mededeeling is, dat de Bond in sa menwerking met het Nut op 21 en 22 Maart een huis- vlijttentoonstelling wil houden, waarvoor aller mede werking wordt ingeroepen. Voor de kinderen worden prijzen beschikbaar ge steld, terwijl het werk der ouderen zal worden be kroond. Verschillende attracties zullen er aan verbonden worden. Als bijzonderheid zal op die tentoonstelling aanwezig zijn: zuigelingenkleeding, kleuterkleeding en handwerk, van meisjes van 8—14 jaar. Dit gaat uit van het reizend museum voor ouders en opvoe ders te Rotterdam. De heer Van der Laan wil nu voor de pauze spre ken over groenten kweeken en daarna over kamer planten, verduidelijkt door lantaarnplaatjes. Spre ker moet zich bepalen, om een en ander in groote trekken weer te geven. Nederland is bij uitstek ge schikt voor groententeelt. In het kort werd nu ver teld hoe de Ned. Tuinbouw is ontstaan, hoe het kwee ken van onze producten moet gebeuren, het bewer ken van den grond, de zaaitijd: hoe men moet zaaien enz., enz. Bij de bespreking der diverse groenten werd door spreker in het bijzonder aanbevolen de pronk- boon, die in Nederland nog weinig bekend is. Na de pauze een zeer uitgebreide collectie kamer planten, welke allemaal door den heer Sieswerda met de projectielantaarn worden belicht op het witte doek en waarvan de naam, de bet eekenis en verdere bijzonderheden door den heer v. d. Laan werden ver- eld. Dit gedeelte was voor de dames bepaald interes sant Wat spreker voor de pauze over groententeelt heeft verteld, was ook voor heeren zeer zeker ge schikt geweest. Met een woord van dank aan den heer Van der Laan voor zijn mooie en leerzame uiteenzetting, werd de vergadering om ongeveer elf uur gesloten. CALLANTSOOG Burgerlijke stand over Januari 1936. Geboren: Simon, zoon van D. Prins en E. Raven; Cornelia, dochter van A. Schenk en Tr. Pluister; Jo- hanna Petronella, dochter van L. Bakker en A. Doorn; Geertje, dochter van J. Mooij Mz. en G. van Wachendorff van Rijn; Elisabeth Geertruida, doch ter van G. de Wit en G. Kramer; Andreas Cornelis, zoon van P. J. Strooper en N. Filmer. Ondertrouwd: Sake Heida, oud 33 jaar en Anni Leijen, wed. van R. W. Zon, oud 27 jaar. Overleden: Neeltje van Twuijver. oud 70 jaar, echt- genoote van C. Langereis; Iefje Blom, oud 74 jaar, wed. van A. van Gelderen. Loop der bevolking over Januari 1936. Ingekomen: Amels, Willem J. van Den Helder naar C 69, inw.; Andringa, Jacob L. van Den Helder naar Kolksluis; Leijen Anni en gezin, van Den Helder n. 3 45. Vertrokken: Bouwens, Izaak en gezin naar Den Helder; Wagenaar, Gauke naar Zijpe, Burgerbrug; Biersteker, Marijtje, naar Hoogwoud; Toes Jan en gezin, naar Barsingerhorn, Kolhorn.

Schager Courant | 1936 | | pagina 6