A ring eubelreparaties1 Blaauboer's Dr* Colijn in de Eerste Kamer Minister Oud niet ontevreden Zaterdag 8 Februari 1936. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9909 EDELWEISS Ouderavond 0. L. School. Bekendmaking. Vasthouden Honden. Alkmaarsche Kaasmarkt. Het Plan van den Arbeid is een luchtkasteel BEROEP OP SAMENWERKING. IN ONS LAND HEEFT OOK DE MINDERHEID RECHTEN. In de Eerste Kamer zijn gisterochtend de verschil lende sprekers bij de Algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting door den Voorzitter van den Raad .van Ministers, dr. H. Colijn beantwoord. Na een beschouwing te hebben gewijd aan de po sitie van dit gereorganiseerde kabinet Calijn ten aan zien van de Staten Generaal, zegt spreker dat men over de kwestie der concentratie van bijzondere scho len thans beter niet kan spreken, nu binnen enkele dagen de desbetreffende staatscommissie zal worden ingesteld. Spr. uit de hoop, dat zij er in moge sla gen de struikelblokken voor een politieke samen werking op tweede basis op te'ruimen. Minister Co lijn meent dat zoodanige samenwerking in 1937 nog meer noodig zal zijn, dan in de afgeloopen jaren en meent dus dat wij geschillen op onderwijsgebied kun nen missen als kiespijn. Plan van den Arbeid. Spreker ontkent dat het Kabinet zich, bij zijn cri- tielc op het Plan van den Arbeid niet los zou kun nen maken van zijn politieke denkbeelden. Dit is onjuist. Juist de economische problemen van het Plan worden beschouwd uit zuiver socialis tisch standpunt, zoodat ieder die geen heil .verwacht van Staatssocialisme, ook van de grondgedachte van het Plan tegenstander moet zijn. Ordening uit het bedrijfsleven zelf. Spreker meent dat samenbinding der bedrijfsgenoo- ten uit het bedrijfsleven zelf móet opkomen en dat de overheid op dit gebied zoomin als op dat van het geestelijk leven leiding mag geven. Groote openbare werken. Het uitvoeren van nuttige groote werken in korten tijd stuit nog veel meer af op de onmogelijkheid goede objecten te vinden en uit te voeren dan op het vinden van geld. Het crediet van het weerfonds van f 60 millioen is in zijn geheel vastgelegd; toch is er nog niet meer dan f 10 millioen van uit gegeven. Men heeft hiervan het KaÜih'ét eeri A verwijt gemaakt, maar niemand., kan sterker verlangen naar verwerking van deze-gelden dan de regeering. Ziet men nu nog niet in dat de besteding van f 600 millioen in drie jaar niet anders dan luchtkasteelen zijn? Wat het Plan voorstelt inzake woningbouw komt overeen met dat wat al jarenlang in ons land voor woningbouw is uitgegeven. Koopkrachttheorie. De aanbevolen koopkrachtverhooging zou neerko men op kostprijs verhooging. Onze concurrentiemoge- Jijkheid met het buitenland zou afnemen, waardoor in- en uitvoer beide schade zouden lijden. In de „Socialistische Gids" vroeg de heer Van den Tempel terecht of de uitvoering van het Plan zich verdraagt met de mogelijkheden van het interna tionaal verkeer. Het Plan beteekent de knechting van den landbouw en het sterkst heeft spr. zich ver baasd over de sterke staatssocialistische ten- denz bij de geordende goederenruil met het buitenland. Industrialisatie. Industrialisatie aanvaardt de regeering allang. Al leen heeft minister Gelissen daarin meer vertrouwen dan zijn beide voorgangers. Devaluatie. Devaluatie beteekent si inksche loonsverlaging. Wie devaluatie wil neme zelf het operatie mes ter hand. Deze regeering zal zich daartoe niet leenen. Dit is geen rammelen met de portefeuilles, maar uiting geven aan een ge vestigde overtuiging. Spr. is er van overtuigd dat wij er op den ingesla gen weg kunnen komen, als allen, die leiding ge ven, den moed hebben de werkelijkheid onder oogen te zien. Boerderij verkocht. Ondanks ministerieele waarschuwing. Appelscha. In het Compascuumshotel te Appel scha had Donderdagmiddag ten overstaan van nota ris Camminga uit Oosterwolde de verkoop plaats van de onroerende goederen in eigendom toebehoorende aan den heer A. J. Reinders te Appelscha. De ver koop van deze boerderij geschiedde op aandrang van de Overijselsche Hypotheekbank. Niettegenstaande de Minister van Landbouw en Visscherij bepaald had dat de toekomstige gebruikers van bedoelde lan derijen niet als georganiseerden tot crisisorganisa ties zullen worden toegelaten, of indien zij reeds toe gelaten zijn, hun toelating zal worden ingetrokken, ging de verkoop door. De boerderij met het daarbij gevoegde land, werd verkocht aan den heer P. J. Mulder te Appelscha. Voor den verkoop bestond zeer groote belangstelling. Dit is de eerste boerderij in ons land, waarvan ondanks de ministerieele bepalin gen, de verkoop doorging. Een juffrouw uit Hoevelaken Was op Waschdag niet te genaken. Maar sinds ze haar goed Met Edelweiss doet Kan niets haar meer nijdig maken. De prijs van. I.V. ZEEPFABRIEK v/h. BE HAAS VAN BRERO, APELDOORN Grondwetsherziening. De grondwetsherziening zal zich bepalen tot de urgente punten, ook betreffende de kwestie van toe lating van revolutionnaire volksvertegenwoordigers. Met het rapport der commissie-Kooien kan de re geering niet instemmen. Ons rood-wit-blauw. Spreker wil het -rood-wit-blauw handhaven. Na 1660 komt op de vlaggenrekeningen geen oranje- blanje-bleu meer voor. De dus al 300 jaar oude rood-wit-blauw traditie wil de regeering niet verbrelceen. Verbrokkeling. Spreker ziet oorzaak der parlementaire verbrok keling in de evenredige vertegenwoordiging. Eennheid van denken en voelen, zooals de heer De Marchant zou willen, heeft reeds menig cultuur volk doen ondergaan. Het is niet mogelijk gebleken dit b 1 ij v e n d te doen voortduren. Als deze N.S.B. spreker gewaagt van den atheistischen Nederlandschen Staat en van de wederrechtelijke toeëigening van het recht door een meerderheid wordt spreker bijna stil van zooveel gemis aan begrip. (Vroolijkheid). Er is hier geen wederrechtelijke toeëige ning van macht. De mindeiiieid heeft wel degelijk rechten. De heer De Marchant is er zelf het levend bewijs van. Was hij zelf meerderheid, dan zou het wel anders zijn. Men betrachte de eenheid, dan zal het met hulp van den Almachtige mogelijk blijken de moeilijk heden van dezen tijd te boven te komen. VRIJGEZELLENBELASTING IN ONDERZOEKT OQ& BELASTING- -=~ OP BESLOTEN N.V.'S NOG NIET - LOSGELATEN. In de gisterenmiddag voortgezette vergadering vari de Eerste Kamer heeft Minister Oud, nadat Mi nister Colijn zijn rede had uitgesproken de op^ merkingen beantwoord gedaan bij de Algemeene Beschouwingen over de Rijksbegrooting voor 1936. Spreker ontkende dat de middelen voor 1936 te hoog zouden zijn geraamd. Wat de pers schrijft over de reisbelasting is volkomen voorbarig., Spreker onderzoekt de wenschelijkheid van een successie- en schenkingsbelasting voor uitwonende Nederlanders. Ook het vraagstuk van een vrijgezel lenbelasting is in onderzoek, evenals een gewijzigd systeem inzake belasting op besloten N.V.'s. Invoerbelasting op textielproducten. Op het oogenblik is in onderzoek een belasting van textielproducten, maar daar zit heel wat aan vast. Naar het oordeel van de regeering is algemeene ver hooging van-het tarief van invoerrechten niet wen- schelijk. Het dekkingsplan. Er is alle reden tot tevredenheid wat betreft het dekkingsplan. Wat is aangekondigd is tot stand ge komen. Een tweede bezuinigingswet zal niet wor den voorgesteld. Wel wordt ijverig onderzocht waar op nog verder bezuinigd kan worden. Het Plan van den Arbeid. Elk plan dat wil beginnen met meer koopkracht tes cheppen is op drijfzand gebouwd. De bouw vari een fabriek kan inderdaad de koopkracht verhoo- gen, maar de koopkrachtverhooging tijdens den bouw is slechts een bijkomend gevolg. De groote fout van de Plan-voorstanders is een grenzelooze overschatting van den Staatsinvloed op de welstandssfeer. WERKGELEGENHEID IN SIBERIE Be sovjets bieden 50.000 Tsjechen arbeid aan. Praag De sovjet-unie heeft aan Tsjecho- Slowakije, voorgesteld 50-000 Tsjecho-Slowaksche arbeiders te zenden, die in Siberië te werk ge steld zouden kunnen worden. Deze massa-emigratie zou dan over een perio de van drie jaar kunnen worden verdeeld. Daar na zou de sovjet-unie ook landbouwarbeiders kunnen gebruiken. LOONSVERLAGING TE AMSTERDAM Gaai 1 Maart a-s. in, vólgens besluit van B. en W. Vernomen wordt, dat B. en W. van Amster dam zeer binnenkort bekend zullen maken, dat zij hebben besloten de vijf procent verlaging van de loonen en salarissen van het gemeenteperso- neel en de onderwijzers, voor zoover die voor rekening komen der gemeente, te doen ingaan op 1 Maart a.s. Vrijdagavond hield de Oudercommissie een verga dering, in een der lokalen van de O. R. school. Om 8.15 opent de lieer Brouwer deze vergadering, die door pl.m. 30 personen is bezocht. Spr. heet al len welkom, in het bijzonder Dr. v. d. Sluis, die een inleiding zal houden over het onderwerp, dat zich te genwoordig zoo in de belangstelling van Noordholland Noord mag verheugen, n.1.: de tand verzorging op de scholen. De secretaris, de heer K. v. d. Ben, leest vervolgens de notulen. Naar aanleiding van de notulen deelt de heer Brou wer mede, dat door B. en W. een oproeping is ge schied voor de cursus schoolvrije jeugd. Hiervoor rneldden zibh 13 a 14 liefhebbers aan; er moesten er échter 20 wezen, zoodat de cursus geen doorgang kon vinden. Spr. heeft nog getracht een handwerkcursus voor meisjes te doen doorgaan. B. en W. beschikten even wel afwijzend. In de zomervacantie heeft een onzer leerlingen in Drente bij een onweer het leven gelaten en heeft riten en krans gezonden. Alleen de heer De Vries, logeerend bij familie in die buurt, heeft de begrafe nis bijgewoond. De kwestie, door de kanalisatie ontstaan, is geluk kig tot een bevredigende oplossing gebracht. (Zie ook verslag Volksonderwijs.) Wat betreft de tandverzorging,. is de oudercom- missfe opgedragen'een circulaire aan de ouders te sturen, waarin wordt gevraagd of zij bereid zijn voor de tandverzorging 2 cent per week en per kind bij te dragen. 95 van de ouders heeft hierop bevestigend geantwoord. Als afgevaardigde van de oudercommissie naar de hoofdcommissie is aangewezen de heer Bel, plaats vervanger de heer v. d. Ben. Deze hoofdcommissie be staat uit de heeren Sieswerda, Wi'eringerwaard, Vis ser, Schagen,. en Lichteling, Anna- Paulowna. Uit' de rekening van de penningmeesteresse blijkt, dat op de lijsten voor f570.70 is geteekend, het school- -feest heeft gekost f 528.17^, zoodat een batig saldo yty.an f.42.521/^ over bleef. fLezing door Dr. Vari der Sluis. .r-.i '■■V, i Dr, v. d. Sluis hield een inleiding óver de tandver zorging op de scholën. Waar we reeds in ons blad uitvoerige inleidingen vermeldden o.a. door Dr. De Vries over hetzelfde onderwerp, willen we niet in herhaling vervallen, en slechts een korte samenvat ting weergeven. Dr. v. d. Sluis dan, begon met te wijzen op het feit, dat het bezit van een goed gebit door alle klassen van de bevolking nog niet naar waarde werd geschat. Uitvoerig behandelde spr. de gevaren van een slecht gebit en het ontstaan ervan. Ook in verband met de groote rol bij de spraak is een gaaf gebit gewenscht. Voorts kwam spr. -tot den bouw van den tand, het nut van een goede verzorging van het melkgebit, om voor de pauze nog den invloed van het voedsel op het gebit en de mondreiniging aan een bespreking te onderwerpen. Hierna aanbieding van zoetigheid, wat zooals werd opgemerkt, niet tactvol was en zeker in strijd met de voorwaarden tot het behoud van een goed ge bit! De plaatjes, na de pauze geprojecteerd, illustreer den op duidelijke wijze, wftt reeds door Dr. v. d. Sluis naar voren was gebracht. Op de meest realistische wijze werd ons de ellende van een slecht gebit afge schilderd. Dr. v. d. Sluis, zijn inleiding vervolgende, trad nu in beschouwingen over de bestrijding van tandbe derf. Wat de financiering betreft, gaf spr. er de voor keur aan om de gemeente en de ouders gezamenlijk in de kosten te laten bijdragen. Met de bijdrage van de ouders van 2 cent per week zou men er volgens spr. niet komen. Spreker rekende voor, dat er van dat bedrag (f 4000.niet veel voor den arts zou overblijven. Van deze 4000 gulden zouden n.1. veel kosten moeten worden betaald. Een combinatie van schoolarts met particulier arts achtte spr. hoogst on- gewenscht, daarvan kon een verwaarloozing van den schoolartsendienst het resultaat zijn. (Applaus.) Dr. v. d. Sluis stelde vervolgens eenige vragers te vreden en zeide o.a. alleen het blijvend gebit te wil len behandelen. Het werk bij de kinderen van de U.L.O. school zal grooter zijn, dan bij die van de lagere school. In- VOOR n Speciaal het betere werk! Meubelmagazijn - Schagen BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SCHA- GEN; Gelet op artikel 31 der Algemeene Politieverorde ning dezer gemeente; GELASTEN: le. den eigenaren van honden, wonende in de wij ken G, H, J en K hunne honden vanaf heden tot 1 Mei a.s. vast te leggen en vast te houden. 2e. eigenaren of geleiders van honden, zoodra deze gedurende genoemden tijd met hunne honden buiten de kom der gemeente komen, deze aldaar niet los te laten loopen. Overtreding zal worden gestraft met een geldboe te van ten hoogste f25.of hechtenis van ten hoog ste 6 dagen. Schagen, 7 Februari 1936. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. CORNELISSEN. De Secretaris, ROGGEVEEN. tusschen zal echter de bijdrage van de ouders van de U.L.O. school, die wellicht meer kapitaalkrachtig zijn, even groot zijn dan die van de ouders van de lagere school. Spr. gaf toe, dat het jammer was, dat een bedrag van 2 cent was genoemd; men kon nu moeilijk weer verhoogen en progressie is practisch niet uit te voe ren. Het financieele gedeelte zou het lastige punt blij,- ven. De heer Bel gaf hierop een verslagje van de laat ste vergadering van Burgemeesters en Secretarissen, in het voormalig kanton Schagen 4 waar vooral het financieele vraagstuk ter sprake kwam. Uit een berekening, daar gelanceerdd oor Dr. de Vries, bleek wel, dat de moeilijkheden niet gering zullen zijn Men ging met groote voortvarendheid te wenk en naar spr.'s meening forceerde men den, toestand/ Spr. geloofde, dat we eerst de hand in eigen boezem moeten steken, dan kunnen de an deren daar zich later bij aansluiten; misschien wel een egoistisch standpunt. Dr. v. d. Sluis voelde er ook veel voor, eerst een plaatselijken dienst in het leven te roepen en zich, ten dien einde met de tandartsen alhier in verbin ding te stellen. De heer Brouwer zou dan eerst de zaak met de hoofdcommissie willen bespreken. Daarna pas zou men eventueel een eigen dienst kunnen stichten. Ook de heer Joh. de Veer noemde dit de juiste gang van zaken, we moeten de hoofdcommissie nog wat den tijd laten. De heer Brouwer zeide, dat op de eerstvolgende vergadering van de hoofdcommissie de beslissing dan zal vallen; men zal met definitieve voorstellen kamen en we kunnen zien of we ons moeten aan sluiten of afsplitsen. Spr. brengt Dr. v. d. Sluis dank voor zijn dui delijke en belangwekkende inleiding en tevens dankt spr. den heer Waiboer, die dokter heeft ge assisteerd. Bij de rondvraag verlangt niemand het woord. De voorzitter deelt nog mede, dat we weer met een keerkracht minder zitten, als gevolg van een ver mindering van het geboorte-ciifer en door ver huizingen. De klassen zijn hierdoor weer grooter geworden en men zal meer militair moeten optre den. Hierna sluiting. MARKTOVERZICHT. Gezien en gehoord de markten elders, deze week, mochten wij direct niet klagen op onze markt Donderdag j.1. De handel was wel iets trekkend bij de vorige week. Toch werd er een vette koe ver kocht voor den prijs van f 210, afkomstig van den. heer J. K. Boontjes alhier aan slager S. Dijks hoorn, Den Helder, een best beest was het. Ook op de vetmarkt werd een pracht schot verkocht door den heer Tienis Blokker, een bekend koopman, aan slager K. Ploeger alhier. Het beest had veel bekijks. Daar zal Ploeger wel succes mee hebben. De handel in kalfkoeien was goed. Naar gelde- koeien werd ook wel gevraagd. De handel in vaar zen was matig. De aanvoer van wintervarkens was lang niet slecht. Een maand verder, zijn het weer drukke markten. Gehoord een bekend koopman in nuchtere kalveren, vertelde deze: hier in Schagen zijn de kalveren duurder dan elders. Nu, deze han del was dan ook zeer vlug. Oude slachtschapen 18 25 gld., handel goed, duur. Jonge vette schapen weinig aanvoer, duur, vlug. Overhouders matige handel. Veel paarden aangevoerd, handel goed. Handel in vette varkens trekkend, 18 ets. hoo- gere noteering. Doordat het spek goedkoop is, gelden de biggen en schrammen ook hier minder, deze handel was aan den stuggen kant. De big- genkooplieden kunnen er de laatste weken niet aan winnen. Handel in bokken en geiten weinig waard tegenwoordig. De aanvoer op de kippenmarkt was zeer klein, handel iets terug. De stalletjesmarkt gaat steeds vooruit. Dat trekt veel menschen. De verbetering, die in de lucht scheen te hangen, is vooralsnog uitgebleven. Weer was f 18.50 de hoogste prijs, die werd betaald, ter wijl de gang met ongeveer 117.— vrijwel ge lijk was aan die van de vorige week. Over 't algemeen genomen, leek de markt iets flauwer dan Vrijdag j.I. Het begin was on veranderd, later scheen de vraag echter iets af te nemen. Wellicht is een en ander t^e te schrijven aan het feit, dat de aanvoer tegen de ver wachting niet noemenswaard is verminderd, al vraagt men zich met eenige verwondering af, hoe het mogelijk is, dat de geringe hoe veelheid, die aan de markt komt, zooveel moeilijkheden schijnt op te leveren. DOMINEE TE BRUNSWIJK TOT MAANDEN VEROORDEELD Brunswijk Een speciale rechtbank heeft dominee Georg Althans tot zes maanden gevan genisstraf veroordeeld, omdat hij zijn leerlingen had verzocht „niet deel te nemen aan het anti- semietische getier" en wijl hij God had gebeden „het arme vervolgde Joodsche volk te bescher men.

Schager Courant | 1936 | | pagina 9