Pittman waarschuwt voor Japan De koudegolf Minister Oud over belastingen Het bombardement van Dessie I KEI) is KOOPEn bij CLOECK riipiiieer. Vinnige redevoering De schouwburgbrand te Turijn Dinsdag 11 Februari 1936. Postrekening No. 23330 SCHAGER 79ste Jaargang. No. 99H COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend numrnpr geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 0 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. „JAPAN IS VOORNEMENS, CHI NA VOOR AMERIKA TE SLUITEN, ZELFS TEN KOSTE VAN EEN OORLOG." „Ondiplomatieke, arrogante en onbe schaamde verklaring)" van de Japan- sche vlootvoogd. Reuter seint uit Washington: „Japan is voornemens, China voor Ame rika te sluiten, zelfs indien een oorlog noo- dig zou zijn, om dit klaar te spelen", ver klaarde Pittman, voorzitter van de senaats commissie van buitenlandsche zaken, in een merkwaardige rede, welke hij heden uit sprak in den senaat. Pittman eischte daarom een marine en luchtmacht van voldoende sterkte, om de rech ten van de Vereenigde Staten te beschermen. Gezien de gezaghebbende positie van den spreker, verwacht men, dat zijn rede een zeer grooten weerklank zal vinden. Ik verzoek het congres met aandrang, kennis te willen hemen van Japan's politiek ten opzichte van China en de bedoelde uitwerking hiervan op de Vereenigde Staten, zeide de senator. Nog is China een onafhankelijke souvereine staat, welke in vrede leeft met de wereld en met ons wenscht handel te drijven. Geen enkele wettige fac tor kan worden aangevoerd, om zulk een handel te gen te werken. De Japansche „bedreigingen, propaganda en arro gantie", hekelend, verklaarde senator Pittman ver der, dat Japan openlijk en zonder eenig respect het pact van den volkenbond, het Kellogg- en het negen mogendheden-pact had geschonden. Japansche schrijvers, citeerend, die zeggen, dat de Vereenigde Staten willen afzien van de vrijheid ter zee, verklaarde senator Pittman, dat de thans in behandeling zijnde n.eutraliteitswet nadrukkelijk de Amerikaansche rechten onder een internationale wetgeving, zelfs in oorlogstijd, vaststelt en opnieuw bevestigt. „Buitenlandsche regeeringen mogen gewaar schuwd zijn. dat elke restrictie, welke de Vereenigde Staten geschikt achten .om aan burgers op te leggen in tijd van oorlog, geen reden mag zijn voor een on wettige behandeling van onze burgers en onze regee- 'ring niet van het recht ontheft om vrijwillig elke nuttig geachte actie ten behoeve harer burgers te ondernemen." Zijn verbazing te kennen gevende, dat Saïto, de Japansche ambassadeur in Washington, hier den indruk tracht te verwekken, dat de Japansche leer stelling ten opzichte van China gelijk is aan de Ame rikaansche Monroedoctrine, zeide senator Pittman, dat dergelijke doctrines eenige gelijkenis kunnen vertoonen ten aanzien van de inhoudende bedreiging tegen een buitenlandsche verovering, maar dat Ame rika zich onder de Monroe-leer niet het recht heeft aangematigd, om in de Amerikaansche landen op verovering uit te gaan. „Wij hebben er naar gestreefd, de republieken van Latiinsch-Amerika te beschermen en niet ze te ver- nietilcen." Senator Pittman citeerde vervolgens admi raal Takahashi, den commandant van de Ja pansche vloot, die verklaard heeft, dat ten zij de Vereenigde Staten hun politiek van uitbreiding en bescherming van den Ameri- kaanschen handel laten varen, Japan ge noodzaakt zou zijn, den actieradius van zijn vloot uit te breiden tot Nieuw-Guinea, Cele bes en Borneo. Nooit in de geschiedenis der modernetij den, aldus de senator, heeft iemand met een dergelijke positie zulk een ondiplomatieke, arrogante en onbeschaamde verklaring af gelegd. Het spreekt vanzelf, dat het congres niets zal na laten, om onze nationale verdediging op peil te hou den, en onzen wettigen handel met China te be schermen." Ernstig verkeers-ongeluk in Valencia Vier dooden, vijftien zwaar ge wonden. Madrid 10 Febr. (A.N.P. In Valencia is op een spoorwegoverweg een ernstig ongeluk gebeurd. Een volle tram reed daar tengevolge van het weigeren van de remmen door de spoor- boomen en werd door een electrischen trein ge grepen, De tram werd eind weegs meegesleurd en vernield.: Uit de puinen heeft men 4 lijken en 15 zwaargewonden geborgen. De conducteur van de tram is in arrest gesteld. Verhooging ontoelaatbaar VERLAGING VAN GEDISTIL LEERD- EN BIER-ACCIJNS ACHT MINISTER OUD THANS NIET MO GELIJK. GEEN AFSCHAFFING BELASTING OP DE DOODE HAND Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer, inzake de begrooting van het Depar tement van Financiën voor 1936 aan de Eerste Kamer Heffing van accijnzen. De meening van eenige le den, dat de opbrengst van den gedistilleerdaccijns ongunstigen invloed ondergaat van clandestiene fa bricage en van frauduleuzen invoer van gedistilleerd, kan de minister onderschrijven. Daarnaast werken de huidige economische omstandigheden en de af nemende behoefte aan dit genotmiddel een daling van de opbrengst in de hand. Ten aanzien van den accijns op bier hebben voornamelijk alleen de laatste twee factoren belangrijken invloed. De minister verwacht niet, dat van een verlaging van de accijnzen van bier en gedistilleerd op den duur een hoogere opbrengst het gevolg zal zijn. Wel bestaat er gegronde hoop, dat door een verlaging na eenige jaren een stabilisatie in de opbrengst wordt verkregen op een niveau, dat met de tegenwoordige opbrengst overeenstemt. Aangezien hieraan echter een overgangstijd zal voorafgaan, waarin de op brengst aanmerkelijk beneden dit niveau zal zijn, achtte de minister in verband met den huidigen toe stand van 's Rijks schatkist thans een verlaging van deze accijnzen bezwaarlijk. De minister meent, dat de belastingdruk, waarbij rekening moet worden gehouden, zoowel met de be lastingen naar het inkomen als met die naar het vermogen, voldoende aantoont, dat een verhooging van belasting ontoelaatbaar is. In een bijlage van deze Memorie is door verschillende inkomens deze druk in percenten van het inkomen uitgedrukt. De minister ziet in de omstandigheid, dat de op brengst der belasting van goederen in de doode hand beneden de raming blijft, geen grond haar af schaffing te bevorderen. De regeering onthoudt in het algemeen haar me dewerking niet, indien een gemeentebestuur ver mindering of geleidelijke afschaffing van de zake lijke bedrijfsbelasting gewenscht acht. De zorg wel ke de regeering vervult voor de Rijksfinanciën en de wensch geen nieuwe lasten op de bevolking te leg gen, maken bet echter niet mogeliik door het nemen van comnenseerende maatregelen het afschaffen van de zakelijke bedrijfsbelasting te vergemakkelijken. In het bijzonder acht de regeering een uniforme heffing van alle bedrijven in Nederland, welker op brengst. aan de gemeente ware uit te keeren, in de tegenwoordige tijdsomstandigheden ongewenscht, wijl daardoor de lasten or> de bedrijven in het algemeen vergroot zouden worden. Toestand rijksgebouwen. Dat de toestand van tal van rijksgebouwen, in zonderheid die welke ressorteeren onder het departe ment van Financiën, slecht zou zijn kan niet. worden toegegeven. Naar verbetering van belastingkantoren zal ook in den vervolge geleideliik worden gestreefd. VIJF DOODEN BIJ VLIEGTUIGONGELUK Khabarovsk Een Sovjet-Russisch verkeers vliegtuig, dat op weg was naar Alesandrov is tijdens een hevigen sneeuwstorm neergestort en verpletterd op het ijs van een kanaak in Tartarije De piloot en drie passagiers werden gedood. Twee skiloopers, deel uitmakende van een red dingsexpeditie, zijn tengevolge van de koude eveneens om het leven gekomen» NAAR NOG LAGERE TEMPERA TUREN IN DE VEREENIGDE STA TEN. OOK IN ENGELAND BUI TENGEWOON KOUD WEER. Reuter meldt uit New-York: Do verwachting is, dat de koude in de Vereenigde Staten overal nog zal toenemen. Na zwaren sneeuwval was het aanvankelijk snel gaan dooien, waardoor de straten in snelvlietende stroomen werden herschapen. Dit vond o.a. ook zijn oorzaak in het feit, dat het nog niet gesmolten ijs de putten deed verstoppen, waardoor het water in de straten soms 10 c.M. hoog kwam te staan en het ver keer ernstig belemmerd werd. In den nacht is het echter weder beginnen te vrie zen, waardoor het verkeer nog meer gestagneerd werd. Treinen en autobussen konden op tal van plaatsen niet verder en vliegtuigen konden slechts met groote moeite landen. De schaarschte aan levensmiddelen, water en brandstoffen is in talrijke gebieden nijpend gewor den. Zware storm boven Znid-Engeland. Londen: Boven Zuid-Engeland woedt op liet oogenblik een zware storm uit het Oosten, en het weer is buitengewoon koud. Te Plymouth bereikte de wind gistermorgen een snelheid van 130 K.M. per uur en binnenkomende schepen melden, dat hèt weer op den Atlantischen Oceaan buitengewoon ruw is. Overal langs de Engelsche kust staat een hooge zee en vele schepen hebben in de havens een schuil plaats gezocht. Ter hoogte van Plymouth is een sloep omgesla gen, waarbij twee personen zijn verdronken. Te Londen konden tal van winkelruiten de kracht van den wind niet weerstaan. Ook felle koude in Hongarije. Boedapest: De kortelings in Hongarije op getreden koudegolf heeft in de provincie tot hevigen sneeuwval geleid. In verschillende deelen des lands werd het spoorwegverkeer stop gezet. Op den land weg naar Stuhlweissenburg raakte een met twee paarden bespannen boerenwagen in een sneeuw storm van den weg. De boer en de beide paarden werden later doodgevroren gevonden. In de met ijs bedekte straten van Boedapest is het in den loop van den dag tot ruim twintig ongeluk ken gekomen. Een groot deel der slachtoffers moest met arm- en beenbreuken naar het ziekenhuis wor den gebracht. Sterke daling van de temperatuur In Po len. Warschau: Na zeven weken voorjaarsach tige temperatuur heeft thans een koudegolf, komende uit het Noord-Oosten in geheel Polen een plotselinge daling van den thermometer, tot 24 graden onder nul in de streek van Wilno en tot 12 graden onder nul in de omgeving van Warschau doen ontstaan. In de niet ver van zee gelegen gebieden en in de omgeving van Wilno woeden bovendien nog sneeuwstormen. Overstroomingen in Denemarken. Kopenhagen: Door de felle oostenwind van de laatste dagen is aan de kust van Denemarken het water aanmerkelijk gestegen. Nabij Kopenhagen is de kust op twee plaatsen overstroomd, waarbij en kele huizen onder water zijn gezet. Op het eiland Laaland steeg het water tot boven de kruin van den dijk, zoodat vele weilanden werden overstroomd. Te Sonderburg werd de havenwijk overstroomd, op sommige plaatsen tot 2 meter hoog, zoodat men met booten door de straten kan varen. Het schijnt, dat dit de grootste overstrooming is, welke Denemarken in de afgeloopen 30 jaar heeft ge kend. ABESSIJNSCH COMMUNIQUÉ SPREEKT VAN „OPZETTELIJKE POGING" OM NEDERLANDSCHE AMBULANCE TE TREFFEN. ADDIS ABEBA, 10 Febr. (A.N.P.) Om trent het bombardement van Dessie heeft de Abessijnsche regeering een officieel commu niqué uitgegeven, waarin zij spreekt over een „opzettelijke poging" tot bombardeeren van de Nederlandsche Roode Kruis- eenheid. Honderden bommen werden zoo gaat het communiqué verder op Dessie geworpen door zeven driemotorige Caproni- bommenwerpers. Eén persoon werd gedood drie werden gewond. De eerste beide bom- men waren opzettelijk gericht op het Ne derlandsche Roode Kruis en kwamen slechts op een afstand van enkele meters daar vandaan neer. Nederlandsche ambulance ternauwernood aan vernieling door bombardement ont snapt. Addis Abeba, 10 Febr. De Abessijnsche regee ring deelt mede, dat twee bommen de Nederlandsche ambulance op een haar na gemist hebben. De bom men kwamen neer op een afstand van slechts een paar meter van de ambulance, die, zooals men weet, in het gebombardeerde Dessie vertoeft. Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis deelt mede, van Dr. Winckel een telegram te hebben ontvangen, waarbij werd medegedeeld, dat bij het borbardement van Dessie op 9 dezer de leden der Nederlandsche Roode Kruis ambulance onge deerd en al het materiaal onbeschadigd is gebleven. Nadere bijzonderheden over het bom bardement. Reuter meldt uit Addis Abeba, dat eerst thans nadere bijzonderheden bekend zijn geworden om trent het bombardement van Dessié. De Italiaan- sche vliegtuigen verschenen Zondagmorgen negen uur boven de stad. Het weer was helder. Het bom bardement was minder heftig dan dat van 6 De cember. De vliegers hadden het klaarblijkelijk ge munt op den Negus, de zich nog steeds te Dessié bevindt, in tegenstelling met de geruchten, dat hij de stad al verlaten zou hebben. De omvang van de schade en het totaal aantal slachtoffers zijn nog steeds niet bekend. Slechts wordt gemeld dat een Abessinisch Roode Kruis-vliegtuig, dat zich op het. vliegveld te Dessié bevond, tijdens het bombarde ment licht werd beschadigd. De Iialiaansche verliezen sedert het be gin van den veldtocht. Rome. Het ministerie van oorlog maakt tJhans officieel de lijst, bekend van de ïtaliaansehe verlie zen sedert het begin van den veldtocht in Oost- Afrika. Voor het z.g. thuisleger bedragen deze ver liezen 844, waarvan 427 in den strijd gevallen zijn. 396 stierven in dienst of door ziekte, 4 tengevolge van verwondingen en 17 worden er vermist. Ruim de helft van dit aantal dooden is gevallen, in de maand Januari; hiervan vielen 341 in den strijd, 4 stierven door verwondingen en 92 kwamen aan ziekten om het leven. Aan het. Somalifront vielen de laatste maand 3 officieren 10 onder-officieren, soldaten en zwarthem- den. Aan het Erythrea-front 24 officieren, 24 onder officieren, 30 soldaten en 250 zwarthemden. Twaalf gewonden Milaan 10 Febr. (A.N.P.) De groote brand in den koninklijken Schouwburg in Turijn heeft het tooneel en de toeschouwersruimte volkomen vernield. Slechts enkele garderobestukken en muziekinstrumenten konden worden geborgen. Van binnen is het geweldige gebouw niet meer dan een groote ruine. Bij het blusschingswerk zijn 10 brandweerlie den en twee pionniers gewond. Het theater was verzekerd voor een bedrag van 8 millioen lire. Het zal zoo spoedig mogelijk weer opgebouwd worden. ge DE EERSTE SLACHTOFFERS Boor het ijs gezakt Capelle a. d. IJsel 10 Febr. Hedenmiddag omstreeks 1 uur is de 12-jarige jor-ren, J. de Wilde, gewoond hebbende in de Da Gostastraat te Capelle a. d. Usel nabij de openbare Lagere School No. 4 aan de Tollensgracht door bet ijs gezakt en verdronken. Zijn lijk is later opgehaald- Zondagmiddag te omstreeks vier uur is het negenjarig zoontje van den heer T. Janssen te Stein, die door zijn kameraadjes met een slede öp het zwakke ijs van een leemkuil werd geduwd door het ijs gezakt. Eerst na veertig minuten slaagde men er in het jongentje boven te bren gen. De levensgeesten waren toen reeds geweken Ingezonden stukken. Anna Paulowna, 10 Febr. 1936. Geachte Redactie, Ik geloof dat ik niet de eenige ben die in de ge publiceerde uitslagen van den Langendijker too- neelwedstrijd (zie de Schager Crt. van Maandag), re den heeft gevonden er met deze en gene een boom over op te zetten. Wat toch. zien wij. De vereeniging Varia te IJmuiden wint de eerste prijs, met als tweede Helmers uit Amsterdam. Maar de prijs voor de beste regie, de prijs voor het beste samen spel, de prijs voor de beste hoofdrolspeelster, de prijs voor de beste speelster op het tweede plan, vielen allen aan Helmers ten deel. Hoe, zoo vraag ik mij af, kon de eerste prijs dan evengoed langs Helmers' neus gaan? Kan een der juryleden zelf, of misschien uw correspondent de motiveering meedeelen?. Bij voorbaat dankt. Een Tooneelliefhebber. De school te Wieringerwerf. Naar wij vernemen bestaat er vrij groote zekerheid dat het nieuwe schoolgebouw te W.Werf Maandag 17 Febr. a.s. in gebruik zal worden genomen. Het heet, dat ook het postkantoor eveneens op dien da tum zal worden in bedrijf gesteld. Succesvolle rattenvangst. Reeds sedert eenige dagen wordt door een specia listrattenvanger uit Katwijk 'n verdelgingsmiddel toe gepast op W.Meer-ratten. De resultaten zijn buiten gewoon, want naar wij vernemen raapte men in sommige schuren tot ruim 150 doode ratten. Inder daad pracht resultaten. Het heet dat de uitvinder het patent heeft verkocht aan een Zweedsche firma. De winter brengt stagnatie in de werk zaamheden. Als gevolg van de ingevallen winter zijn de arbei ders werkzaam bij de Werkverschaffing tijdelijk ont slagen. Eveneens zijn reeds onderscheidene personen bij de Cult. Mij. tijdelijk ontslagen. Al is de winter voor sommigen dus een onaangename verrassing, de schooljegd daarentegen geniet reeds van het nog zwakke ijsvlak op de slooten. De in- en uittocht. De groote verhuizing vooro nzeW.-Meerdorpen is thans dan ingezet. Reeds Zaterdag begonnen eenigen te Slootdorp de rij verhuizers te openen, doch Maan dag was eigenlijk de groote dag. Op den kouden Maandagochtend, geteisterd door een ijzige koude Oostenwind kon men de verhuizers reeds om 6 uur bezig zien om kachels, bedden, ledikanten enz. buiten te plaatsen op den verhuiswagen. Hoewel een verhuizing bij deze lage temperatuur niet prettig is, mag men zich althans m zonneschijn verheugen, hetgeen nog verre is te verkiezen boven een druilerigen regen. Politie. Verloren: vermoedelijk aan den Hoornschen weg, bankbiljet van tien gulden. Bij terugbezorging volgt 1 belooning. Inlichtingen politie Middenmeer.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1