De Langendijker Groentenveilingen. Wuppertal. MEEZONDEN /TIJKKIN Vleeschkeuringsdienst Geachte Redactie, Gaarne zag ik plaatsing van onderstaand ingezon den stuk. Bij voorbaat mijn dank. Het initiatiefcomité tot ondersteuning van de slachtoffers van het Wuppetaler proces publiceerde een bulletin No. 1, dat een verzameling is van leu gens over Duitschland. De onderteekenaars van dat bulletin zijn voor het meerendeel z.g.n. proletarische .dichters, vertegenwoordigers van een ondergaande dwaalleer verwarde geesten, die bij hun droomen van wereldverbetering nooit rekening hielden met de werkelijkheid, met de geestelijke gebrekkigheid van het materiaal, waarmee een nieuwe wereldorde moet worden gebouwd. Een proletariër is iemand, die niets anders bezit dan zijn zorgen, zijn vrouw en kinderen. De onder teekenaars van dit bulletin echter zijn voor het groo te meerendoel proletariërs ,die hun fantasieën op schrijven in de warme kamers van hun behagelijke landhuizen. Wij hebben dit soort lieden altijd onder scheiden voor de roode bonzen uit partij- en vakbe weging, die slechts een goed leven willen leiden op kosten der arbeiders en die verder volmaakt gespeend zijn van elk idealisme; wij hebben de ondertoeke- naars van dit bulletin tenminste voor idealisten ge houden, eerlijke en oprechte strijders, voor wie men respect moet hebben. Ook zij blijken echter heel ge wone menschjes te zijn. Want nu zij gaan Inzien hoe al hun werken tevergeefsch is geweest, nu een nieu we, onweerstaanbare opkomende geestelijke wereld beschouwing do harten der menschen verovert en hun dwaalleer, die nooit verder kwam dan de hoof den, ook daaruit verdrijft nu kunnen zij die groote teleurstelling niet verkroppen en nu maken ook zij gebruik van de minderwaardige middelen van leu gens en laster om zich zoo lang mogelijk te hand haven. Het valt ons moeilijk om nog te gelcoven in den goeden trouw van den anarchist Astor, die dit schandelijk bulletin gebruikte als aanloopje voor zijn artikel. Het is ongeveer 40 jaren geleden, dat op een dorp in West-Friesland een nieuwe jonge predikant be roepen werd. Hij was een buitengewoon sympathiek mensch en Idealist en schitterend redenaar. Hij was beroepen. Zijn roeping was het evangelie te verkon- Ui gen aan allen, aan rijk en arm; slechts wanneer de samenleving één wordt als een groot gezin, waarin het: „Hebt elkander lief en weest uws broeders hoe der", in de praetijk wordt toegepast, waarin ieder be reid is persoonlijke offers te brongen in het belang ■van de anderen, slechts dan kon het leven der men- schen mooi en goed worden. Dat te prediken aan al len was zijn taak. Maar hij was bezeten van nieuw opkomende ideeën. Hij was Marxist, geheelonthouder, tijdelijk vege tariër, hij predikte den klassenstrijd en als anti-mili- tairist de individueele dienstweigering. Inplaats van liefde predikte hij het evangelie van den haat. Buren stonden op tegen buren, kinderen van het zelfde huis tegen elkaar en tegen de ouders. Hij zelf werd gehaat en verafgood, maar het aantal volgelingen van den sympathieken en jovialen intel lectueel redenaar groeide steeds. Intellectueel ja! Het gros van zijn volgelingen begreep niets van al die nieuwe en geleerde theorieën. Slechts 1 ding hadden ze begrepen en dat deed hun al 't overige slikken op Kijn gezag. Dat eene ding was de komende verdeelïng der goederen. Jan, de arbeider verdiende 6 gulden per week. Klaas, de hoer, had er 200. Als dominee zijn zin kreeg, zouden Jan en Klaas er elk 103 krij gen. Dat had Jan er van gesnapt en dat wilde hij wel dus leve domineel Astorl Het klinkt wel zeer eigenaardig lezer, maar, zoo was het toen en is het zelfs nu bij velen nog. De ar beider verdiende ten plattelande toen f 5 a f 6 per week. Verder had hij dan meestal vrij wonen, een liter melk per dag, een pond boter per week en een snees aardappelland. Maar hij maakte vooral in den zomer vaak ongelooflijk lange dagen. Lotsverbetering was noodzakelijk en de lieden die zich daarvoor in spanden, deden hun zuiver menschelijke plicht. Al leen de methode het oprukken van haat en nijd en het ophitsen tot klassenstrijd was verkeerd. Ook de boer werkte meestal samen met zijn arbeiders die lange dagen. Ook hij verorberde geen paar tarbotten kippen en kilo's biefstuk. Het was er niet! Door eerlijke, prettige kameraadschappelijke sa menwerking komen tot een grootere productie en dan die productie volgens practisch christelijk beginsel eerlijk verdeelen, dat was en is de eenig mogelijke oplossing ora te komen tot grootere welvaart voor iedereen. Practisch Christendom, dat wil het Nationaal-So* cialisme. Wij willen niet bidden op de hoeken der straten. Wij willen niet in stemmig zwart en hooge hoed statig en opvallend Zondags naar de kerk schrijden, om dan onder de preek te bedenken hoe wij den volgenden dag ons zelf zullen bevoordeolen ten koste van anderen. Wij willensocialisme, dat is recht voor allen. En wij willen leder ervan door dringen dat hem recht wordt gedaan. Want slechts innerlijke tevredenheid maakt levensvreugde, het ge nieten van betere omstandigheden, mogelijk. Een kankeraar kan niet genieten. Nooit! Er zijn nu vak arbeiders. die f 40 per week verdienen, maar met verbeten gezichten naar hun werk gaan, er nooit bij zingen, omdat ze naar hun zeggen „dag voor dag moeten sappelen voor een paar rotcenten", omdat ze innerlijk verpest zijn door een halve eeuw lang, op hitsing door misdadige roode volksmisleiders. Die geest moeten wij uitdrijven door de menschen er steeds weer op te wijzen hoe het politieke bonzen- dom hen, naar Russisch voorbeeld naar den godde- loozen chaos voert. Die strijd is zwaar, want het gif heeft ingevreten. De laatste tientallen jaren brachten een geweldige vooruitgang aan de uiterlijke cultuur. De wetenschan maakte een overvloedige productie mogelijk. Er is dientengevolge rijkelijk genoeg voor iedereen. Maar men gooit koffie in zee, laat land braak liggen. Ver nietigt groente en slacht vee af. Dat is waanzin! En die waanzin ontstond, doordat de innerlijke beschaving de uiterlijke vooruitgang niet bijhield int.egendeel, zij werd verwaarloosd! Het zuiverste" materialisme beheerscht iedereen. Ieder is te koop voor een rijksdaalder! Verdienen, eten, drinken, bi oscoop, sigaretten, wijn en vrouwen is de leuze. Als ik maar heb, mag een ander verrekken, is de heer- schende gedachte! Overal! Wij willen hel verzuim de inhalen, de klok terugzetten, teruggrijpen naar de oude deugden van het Christendom en de men schen leeren zichzelf te zien als een deel der ge meenschap, bereid tot het brengen van offers voor anderen. En wij zullen deze geest van rechtvaardig heid en liefde éérst brengen aan ons eigen volk, aangepast aan onzen eigen volksaard. Pas daarna zullen wij ons bezighouden met de internationale problemen die noodzakelijk opgelost moeten wor den, maar die slechts in vrede opgelost kunnen worden, door volkeren, die innerlijk beschaafd, be grip hebben van de behoeften en nooden der buur volkeren. En wij weten dat wij niet kunnen bouwen met de bandelooze bende die er nu is, met men schen die in de politieke winkel der verdeeldheid zijn vervuld van haat en nijd en afgunst. In een goede geordende huishouding hcerschen orde en tucht onder leiding van voders sterk gezag. Een sterk staatsgezag, orde en tucht zullen ook noodig zijn om het Nederlandsche volk op te voeden tot menschen, die weer levensvreugde en vreugde aan den arbeid zullen kennen. Iedere Nederlander, die het hooggestelde doel begrijpt, zaJ er gaarne aan meewerken. Sabotage van het groote werk door een stel tuchtelooze „vrijheïd"-schreeuwers, vis sehers in troebel water en voorgangers in bande- Geen verbetering fn den toestand ge zamenlijke actie voor betere etennverlee- ning bedroevende cijfers omtrent de nog in voorraad zijnde kool het werk op den akker moot weer beginnen door tuinders zonder geld de prijzen verton nen deze week een geringe verbetering goed Langendijker kool weer roode kool boven do f 9.idem gole aan voeren echter klein Deensche witte on dervindt minder den Invloed van het winterweer nien, ondanks goede vraag, lage prijzen afwisselende prijzen voor peen idem voor ruige kool bleten goede prijs. Er komt maar geen verbetering in den toestand van den Langendijker tuinbouw. De meeste tuinders organisaties hebben dezer dagen hun jaarvergadering gehouden en overal kon men, zoowel in de openings rede van de diverse voorzitters als in de discussies, welke in de vergaderingen werden gehouden, een pessimistischen toon beluisteren. In het gebied van de Langendijker Groentenveilingen was daartoe nog te meer aanleiding door de misoogst, waardoor de hoeveelheid winterkool zoo uiterst gering is. De cij fers van de tweede inventarisatie, welke van ver schillende tuindersvereenigingen reeds bekend zijn, toonen aan, hoe weinig kool er nog slechts aanwezig is, zoodat zelfs zeer goede prijzen nog niet in staat zouden zijn om het gros van de bouwers een rede lijke financieele uitkomst te verzekeren. Het jaar 1935 was alweer slechter dan 1934. Wat moet dit met 1936 worden, nu men ervan verzekerd Is, dat de eerste 4 maanden van dit jaar, die anders een be langrijk deel van den omzet aan de veilingen voor zich opeischen, nog veel slechter zullen zijn dan de overeenkomstige van vorige jaren. Zoo ploeteren on ze tuinders maar door. Zoo nu en dan moet er een de gelederen verlaten om die der \v%rkverschaffers nog talloózer te maken dan ze al zijn. De werkzaam heden op den akker saan weer voor de deur, ver schillende uitgaven moeten weer worden gedaan, om het land geschikt te maken voor den verbouw van de tuinbouwgewassen en intusschen wachten zij maar op de noodige steunuitkeering, die maar uitblijft. De organisatiemannen zitten echter onder deze omstandigheden niet stil. Vergadering op verg." le ring wordt gehouden en men wordt niet moe, den minister en den regeeringscommissaris er van te overtuigen, hoe broodnoodig het is, nu niet langer met lapmiddelen te werken, doch eens een forsche greep te doen, ten einde tot meer afdoende hulp te komen. Daarvoor is het meer dan tijd. Voor den handel in stapelproducten werkte het weer deze week bijzonder mee. Was het reeds we ken lang zacht weer geweest met een atmosfeer over verzadigd van vocht, waardoor de kool sterk aan rot ting onderhevig was, nu was dat anders. Echt Lan gendijker weer werd het: droog en vriezend, waar door de kool In goeden toestand bleef. De handel Werd daardoor levendiger, daar er meer vraag naar onze winterkool ontstond. In de tweede helft der week ondervonden de koolprijzen daarvan de gun- stigen invloed. Met de aardappelen bleef alles zoowat bij het oude. Niet veel vraag en lage prijzen. Voor Robijn werd f 2.40 betaald. Bevelanders brachten f 2.30 tot f 2.40 op. Voor Friso werd niet meer dan f 1.50 betaaid; voor Souvenir f 1.70. Blauwe Eigenheimers werden verhandeld voor f 2.40—2.70. Deze prijzen wijzen er op, dat er maar heel weinig voor puike aardappels wordt betaald. Aanvankelijk bleven de prijzen voor de roode kool nog op dezelfde hoogte. De sorteering van 2 tot 3 pnd. bracht f 7—7.50 op, bij hooge uitzondering f 8. Toen echter het vriezend weer zijn gunstigen invloed deed gelden, steeg de prijs tot f 8—8.50, terwijl verschil lende partijen hoven f 9 stegen. Kool van iets grootere sorteering tot 4 pond bracht ongeveer denzelfden prijs op. De zwaarste kool werd aanvankelijk voor f 6—7 verkocht; later liep ook deze prijs met 60 cent tot fl omhoog. Voor tweede soort van de eerstgenoemde sorteering werd fo7 betaald, later 50 a 70 cent meer; grootere bracht f 67 op, terwijl voor het kleingoed f 1,60— f2.70 werd betaald. De aanvoer was echter niet groot. Ondanks zeer geringe aanvoer van gele kool was de hendel aanvankelijk weinig opgewekt. Kool van 2 tot 4 pond, eerste kwaliteit, werd verkocht voor f5 f6, soms tot f6.60, de daarop volgende sorteering bracht f66.60 op. In de tweede helft der week kwam daarin verbetering. De prijs liep ongeveer f1 omhoog. Zaterdag bracht de mooiste gele kool aan de Broeker veiling tot f9.70 op, te Noordschanvoude tot f9.10. Voor tweede kwaliteit werd f4f6 be ateed. later f 1.90f2.30 meer. Aan de Broeker vei ling werd heel wat veldgele of ruige gele kool ver handeld. Kwaliteit en grootte liepen sterk uiteen, evenals de prijzen, die afwisselden tusschen 70 cent en f3.30. Van de diverse koolsoorten werd van Deensche witte kool het grootste kwantum aangevoerd. De prijzen waren zeer verschillend. De gunstige invloed van het weer was hierbij minder merkbaar dan bij de andere koolsoorten. Eerste kwaliteit, sorteering van 3 tot 4 pond, bracht f 4.40— f5, soms een paar dubbeltjes meer op. De zwaarste, boven de 2 kilo. werden verkocht voor ongeveer f5. Tweede soort was aanmerkelijk lager in nrijs: kool van 3 pond en zwaarder gold f 1.80f3.50 enkele partijtjes hrach ten iets meer op. Voor kleingoed werd 70 cent tot f 1.40 betaald. Enkele partijtjes, welker kwaliteit te wenschen overlaat, bleken onverkoopbaar. Ofschoon over de vraag naar uien niet te klagen valt, hieven de prijzen ver heneden het bevredigen de. Voor prachtige grove uien werd f2.20f2.50 be taald, soms iets meer. Middelgroots uien brachten fl.60fZ op. Drielingen golden van 70 cent tot fl.20, terwijl voor nep, waarvan de aanvoer gering was. f.33.90 werd betaald. Voor peen worden zee- ulteenloopende prijzen betaald: vraag en aanbod analen hierbii een voorname rol. Kleine peen bracV 60 tot 80 cent op. groote f1 301.60. soms tot f2. D" aanvoer van bieten was ook deze week niet groo* Prima kwaliteit werd voor f4.50-~f4 90 verkocht kleine voor f 3.8(1—f4.10. middelsoort Yoor ongeveer f3 en grove voor ftft.5(k Gauw even naar Uw winkelier om te zorgen dat dit voordeel U niet ontgaat. Tot de hierop aangegeven datum ontvangt U voor onderstaande bon 3 pak ken Presto, waarde 22'/* ct. voor slechts 15 ct. Niet verzui men hiervan gebruik te maken, omdat Presto wat prijs en kwa liteit aangaat ongeëvenaard is. BON VOOR GRATIS PRESTO GELDIG TOT EN MET 7 MAART A.S Uw winkelier verstrekt U tegen deze bon 3 pakken Presto, 7J ct. zeeppoe der, voor de prijs van 2, dus voor slechts 15 ct. 3 pakken Presto zeeppoeder. Naam gTvTwASCHOU N F ABRI K "XXp| Neem in plaats van het GRATIS PAK PRESTO geen ander merk zeeppoeder aanl U heeft recht op PRESTO en wie U iets anders geeft, benadeelt U. PROlA 113-092 H loosheid, zullen wij ook hier niet kunnen dulden. Evenmin als men dat in Duitschland duldt. En nu zijn wij aangeland bij Wuppertal. Adolf Hitier heeft in Duitschland de werkloosheid teruggebracht tot op een-vierde van het aantal, dat er was bij 't begin van zijn bewind. Hij heeft vier jaren gevraagd. In 1936 zal in Duitschland de werk loosheid geheel verdwijnen. De organisatie „Kraft durch Freude" maakt overal de werkplaatsen licht, helder en mooi en beplant de fabrieksbinnenplaat- sen met bloemen. Zij organiseert goedkoopo va- cantiereizen voor massa's arbeiders, die trein- en scheepsreizen maken, badplaatsen en wereldstreken zien, waarvan ze nooit gedroomd hadden, er ooit te zullen komen. De winterhuln verzamelde dit jaar 360.000.000 Mark. In een volk van 60.000.000, acht maal zoo groot als het onze. Dat zou voor Neder land heteekenen 45.000.000 Mark of 27 000.000 gulden. Wie kan dat hier bijeenbrengen? Dat kan niet zoo lang de geest van offervaardigheid, van Christelijke liefde in de practijk er niet is. Die wordt in Duitschland gewekt en die groeit daar ook; elk iaar is de opbrengst voor de Winterhulp weer groo- ter! De Duitschers lijden honger dat weet ieder een behalve de Duitschers zelf! Er was een tij delijk tekort aan vleesrh en vet. Maar de statistiek bewiist dat dit ontstond, doordat het gebruik per hoofd in het land zoo sterk is toegenomen en nu veel hooger is dan in het „rijke, democratische, ge lukkige Nederland!" Wie behalve ziin nartii-leuzen- krant „Volk en Vaderland" of „Het Arbeidsfront" leest, kan daarin de juiste cijfers vinden, de waar heid! Wuppertal is een centrum der textielindustrie Deze industrie is noodlijdend In de geheele we reld, ook hier! Door de Janansche concurrente, die hongerloonen betaMt. Voor Duitschland komt daar nog bij de boycot door ioden en ronden in de werld. Daardoor gaat de verbetering in Wunpertal lang zamer dan elders in Duitschland. Dat weten de roode ophitsers en ze maken er gretig gebruik van. De groote bonzen, de misdadigers achter de scher men. d'e met zakken vol arheidersgeld tijdig ge vlucht zijn en nu in Parijs. Londen of Praag le ven, schrijven hun onhitsende pamfletten. Betaalde creaturen. (O. niet zij zelf, die bonzen!) 'smokkelen ze Duitschland binnen. En de kleine bonsies, die vroeger zoo'n aardig bourgeois-leven leidden met carrière over de arbeidersruggen in 't vooruitzicht, en die nu weer moeten werken, verspreiden het. ver gif gaarne. En de arme opgehitste arbeiders leggen het. loodje. Als steeds en overal! Het nieuwe Duitsch land duldt geen sabotage bij zijn opbouw. De rech ter in Wuppertal spreekt de misleide arbeiders va derlijk toe. tracht hen te overtuigen en zii krijgen lichte straffen! De bonsjes, die hun vroegeren in vloed in partij of va^heweging misbruikten, wor den zwaar gestraft. Het Duitsche strafrecht is uitge breid. Daar is niet alleen het vergiftigen van het li chaam strafbaar, maar ook het even erge vergiftigen van den geest! Hier nog niet. maar het komt! Het nationaal-socialisme in Duitschland wordt geleid door menschen en menschenwerk is altijd on volmaakt! Er zullen dus hardheden voorkomen. De gruwelverhalen van Astor zijn echter gelogen! Dit soort geschiedenissen is goedkooD tegenwoordig. Het gevluchte schorriemorrie en hankoplichters, dat ook onze groote steden hier bevolkt, levert wat men wil, voor een hoterham een onderdak, eeld en protectie. De verschillende gewetenlnoze, financieel sterke an- M-fascistische propaganda diensten konnen ze gaarne' En dan worden ze gebruikt, zelfs onder een rubriek ..Geestelijk Leven". Die de Duitsche toestanden en het Duitsche regime kent uit eigen aanschouwing, weet dat die gruwelen iuist daar niet, kunnen voor komen. De bedrijver zou tuis* daar ontzMtPnd zwaar gestraft wordeni Duitschland is geen Rusland! J. S. te K. VEEL GESCHREEUW. 't Was in den nacht van Zondag op Maandag weer buitengewoon rumoerig op straat en het wordt hoog ijd, dat de politie tegen dat nachtelijk straatrumoer eens wat krachtiger optreedt. Men viere binnenshuis feest zoo uitbundig als men maar wil, maar Iaat men op straat het lawaai-maken toch achterwege laten! Aldus de klacht, die ons Maandagmorgen gewerd met het kennelijk doel om er in de krant gewac van te maken. En waar we de klacht volkomen on derschrijven, geven we volgaarne gevolg aan den wenk» Kring Barsingerhorn. Vergadering van de Commissie van Uitvoering van den Vleeschkeuringsdienst in den Kring Barsinger horn, op Zaterdag 8 Februari 1936, 's namiddags 3 uur, in ctfé „De Beurs" te Schagen. Aanwezig de volledige Commissie, uitgezonderd de afgevaardigde van Callantsoog. Voor Wieringer- waard en Zijpe zijn de plaatsvervangende leden aanwezig. Tevens zijn aanwezig de Voorzitters van de gemeenteraden, niet tevens lid van de Commissie zijnde, n.1. de Burgemeesters van Schagen, Wierin- gerwaard en Winkel, benevens de heer C. Haring huizen, voorzitter van de Studiecommissie. Voorzitter, de heer G. G. Loggers, opent met een woord van welkom, in het bijzonder aan de heeren Cornelissen, Kaan en Zwart. Spr. hoopt dat deze te genwoordigheid een vlotte behandeling van de uit breidingsplannen in de Raden tengevolge zal heb ben. Voorts wordt welkom geheeten de heer Ha ringhuizen, die als Voorzitter van de Studiecommis sie de zoo omvangrijke arbeid verbonden aan het samenstellen der regelingen bereidwillig op zicli heeft genomen. Voorzitter betreurt de afwezigheid van het Com missielid, den heer Mr. D. Breebaart, en hoopt op een spoedig herstel. Deze vergadering is de belangrijkste sinds de op richting van den dienst, omdat hij de eerste offici- eele stap beteekent in de richting van de uitbreiding van het destructordistrict. De notulen van de vergadering van 12 November 1935, worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. De mededeelingen en ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Voor de aansluiting van de buitengemeenten, heeft de Studiecommissie, bestaande uit de heeren Haringhuizen, Breebaart en Loggers, de volgende regelingen ontworpen: a. Gemeenschappelijke regeling tot splitsing van den Vleeschkeuringsdienst en de exploitatie van den destructor met centrale noodslachtplaats. b. Gemeenschappelijke regeling voor de exploi tatie van den destructor met centrale noodslacht plaats in het destructordistrict Barsingerhorn. c. Gemeenschappelijke regeling voor den Keu ringsdienst van Vee en Vleesch in den Keuringa- kring Barsingerhorn. Deze ontwerpen zijn besproken met de Hoofd ambtenaren van de Provinciale Griffie en met een vertegenwoordiger van de Staatscommissie inzake het destrurtiewezen. Met de gemaakte opmerkingen is bij de ontwer pen rekening gehouden. De Commissie van Uitvoering kon zich, behoudens enkele kleinere onderdeelen, met de ontwerpen ver eenigen. Een voorstel om de huiden niet uit te betalen, zoolang de inrichting met verlies werkt, werd ver worpen. Voor sfemden de vertegenwoordigers van Winker en Oude Niedorp. Eveneens werd verworpen een voorstel om van elk gemeentebestuur een vertegenwoordiger in het Bestuur aan te wijzen, waardoor een Bestuur van 34 personen zou ontstaan in tegenstelling met het ontwerp, waarbij het Bestuur door 11 leden zou worden gevormd. Voor stemden de vertegenwoordi gers van Oude Niedorp en Zijpe. De heer Cornelissen meent, dat nu misschien de naam Kring Barsingerhorn, veranderd kan worden in Kring Schagen. De inrichting staat in Schagen en dan is de naam Barsingerhorn dikwijls verwar rend. De vergadering is van oordeel, dat uit waardee ring tegenover de oprichters, de naam Barsingerhorn gehandhaafd moet worden. Ten aanzien van de Gemeenschappelijke regeling voor den Keuringsdienst van Vee en Vleesch, we.nschten enkele vertegenwoordigers de mogelijk heid te onderzoeken, om den dienst op andere wij ze voort te zetten. Vervolgens werd het voorstel tot splitsing met n'gpmeene stemmen aangenomen. De gemeenschappelijke regeling voor de exploita tie van den destructor met centrale noodslachtnlaats werd eveneens met algemeene stemmen goedge keurd. Bij de stemming over de gemeenschappelijke re- -elin»» voor dan Keuringsdienst van Vee en Vleesch onthielden de vertegenwoordigers van Winkel en Nieuwe Niedorp zich van stemming, de vertegen woordiger van Oude Niedorp stemde tegen. Hierna volgde sluiting.

Schager Courant | 1936 | | pagina 2