Olie-sancties niet Een incident tijdens!proces der koninpoordenaars Dinsdag 11 Februari 1936. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9911 Amerika werkt niet mee Amerika's militair budget* Het Fransch Belgische militaire accoord. Groote boerderij-brand onder Helmond De verklaring over Blue Band VIIR De Bilt seint EEN SIMPEL VERVOERVERBOD IS NIET AFDOEND. PESSIMIS ME IN VOLKERENBONDSKRIN- De Commissie van petroleumdeskundigen is vrijwel met haar taak gereed. Deze Vol kerenbondscommissie had tot taak te onder zoeken de doeltreffendheid van een univer seel verbod van petroleumlevering aan Ita lië, alsmede die van een verbod van petro- leumvervoer naar dat land en tenslotte de mogelijkheid voor Italië om door surrogaten de waarde van een petroleumembargo in be langrijke mate te schade. Algemeen neemt men aan, dat de Commissie in haar a.s. Donderdag te publiceeren rapport tot de conclusie zal komen dat een universeel, dus voor de geheele wereld, afgekondigd petroleumembargo inderdaad een zeer doeltreffend middel zal zijn om den oorlog te bekorten. Daarentegen schijnt de Commissie van een ver- voerverbod niet veel heil te verwachten, omdat Ita lië in het bezit is van voldoende petroleumtank- schepen om in een bélangrijk deel van het vervoer te voorzien. ,Ten aanzien van het voortbrengen van vervan gingsmiddelen voor petroleum is de Commissie van meening, dat Italië langs dezen weg niet zou kun nen ontkomen aan de gevolgen van een universeel petroleumembargo. Alles hangt dos af van Amerika. Voor het uitvaardigen van een universeel petro leumembargo is echter de medewerking van Ame rika, als verreweg de grootste petroleumproducent, absoluut noodzakelijk. Dè vorige maand had men gereede hoop, dat het President Roosevelt, op grond van de nieuw voor gestelde neutraliteitswet, mogelijk zou zijn om in het belang van de Amerikaansche neutraliteit, een eventueel petroleumembargo van den Volkeren bond te ondersteunen. De berichten echter, die thans uit Amerika ko men, wijzen er op, dat machtige groepen bezig zijn deze nieuwe neutraliteitswetten om hals te bren gen, zoodat mag worden aangenomen, dat Amerika aan petroleumsancties direct of- indirect geen deel zal nemen. Italië herademt. Hiermede is natuurlijk een zware bedreiging voor Italië verdwenen. Was het inderdaad tot een alge meen olie-embargo gekomen, dan zou aan Italië het oorlogvoeren vrijwel onmogelijk zijn gemaakt. In Romeinsche officieele kringen spreekt men dan ook onomwonden zijn voldoening uit over de Ameri kaansche houding en gewaagt van een échec van de sanctionistische politiek. In Volkenbondskringen. Te Genève heerscht een zeker pessimisme en kijkt men met minder vriendelijke blikken naar Ame rika. Toch ware het wenschelijk, dat men ook eens de hand in eigen boezem stak. Want het blijft een feit, dat een goed gesloten front nog vóór het begin der vijandelijkheden ongetwijfeld Mussolini tot aarzelen had kunnen doen brengen. Was men voor de Italiaansche bedreiging dat een olie-embargo, oorlog zou beteekenen niet uit den weg gegaan, dan had Rome wel een toontje lager gezongen. Thans heeft de Duce gelegenheid te over gehad om groote voorraden van het kostelijke vocht op te slaan en is hij lang zoo kwetsbaar niet meer als een half jaar geleden. Gruwelyke nalatenschap uit den wereldoorlog. In Weenen „leven" tachtig mannen, die voor de wereld en zelfs voor hun fami lie dood zijn. Uit Weenen wordt gemeld: Eeh van de afgrijse lijkste nalatenschappen van den wereldoorlog be vindt zich hier op de terreinen van het groote Weensche Franz Josephzi ekenhuis. Op een afgele gen gedeelte van die tprreinen staat een klein ge bouw. Vreemdelingen mogen het niet naedren, oud- verpleegden van het ziekenhuis, die het geheim weten, blijven vrijwillig uit de buurt. De eenigen, wien de toegang niet geweigerd wordt, zijn een zes tal -met zorg uitgekozen doctoren en ongeveer 25 verpleegsters. In dit gebouw „leven" tachtig „doo- de mannen", slachtoffers van den wereldoorlog. De wereld gelooft, dat zij dood zijn. Zelfs hun fa milieleden is officieel meegedeeld, dat zij gevallen zijn: op de officieele doodenlijsten komen zij voor onder de namen van hen, die „gevallen zijn op het veld van eer". Maar zij leven nog steeds. De reden van hun geheime afzondering is hun afgrijselijk uiterlijk en hun verminkingen veroor zaakt door bommen en gifgassen. Ieder van deze tachtig wrakken, die eens krachtige jone-e mannon Waren, is thans geheel verlamd, blind, doof en stom Het eenige, dat zij volgens hun verzorgers kun nen doen, is ademhalen en eten. Niemand weet en niemand zal ooit weten, wat zij denken, indien zij althans nog in staat zijn te denken en welke folteringen zij doorstaan, want geen klank ontsnapt ooit aan hun lippen. Zij liegen in bedden, die den vorm hebben van waschmanden, waarin zij gemakkelijker vernleegd kunnen worden dan in gewone bedden. Sommigen waren bijna nog jongens, toen de oorlog uithrak, dip hen misvormde tot wezens, hulneloozer dan een kind Al deze IS jaren hebben zij geleden in hun „waschmanden" als stomme getuigen van den we reldoorlog. Een staf speciaal opgeleide doctoren waakt over hen, alles in het werk stellende om hun folteringen zooveel mogelijk te verzachten HET GROOTSTE, DAT OOIT IN VREDESTIJD WERD OPGESTELD Volgens een bericht van United Press uit Washington is door de begrootingscommissie van het Huis van Afgevaardigden gistermid dag het grootste bewapeningsbudget aange nomen, dat ooit in de Vereenigde Staten in vredestijd is opgesteld. Het budget voorziet in een bedrag van 543.341.000 dollar voor de bewapening te land en in de lucht, alsmede voor de kustverdedi ging gedurende het begrootingsjaar 1936 1937. Het vorig jaar bedroeg het bewapeningsbudget 422.897.000 dollar. De commissie heeft de verhooging met 120.444.000 dollar eerst goedgekeurd, nadat hooge ambtenaren van het ministerie van oorlog verklaard hadden, dat de Vereenigde Staten ingeval van een oorlog zich in een zeer gevaarlijke en onveilige positie zouden be vinden. Het toegestane bedrag zou evenwel grootendeels worden aangewend voor doeleinden, welke geen zui ver militair karakter hebben. Zoo zou o.a. een bedrag van 168.359.985 dollar worden besteed voor de uit breiding van havens en verschillende rivierwerken. Het budget voorziet in de volgende versterking van de Amerikaansche strijdkrachten: Ten eerste, het staande leger zal van 140.000 tot 150.000 manschappen worden uitgebreid. Ten tweede, er zullen 565 nieuwe vliegtuigen worden gebouwd.- Ten derde, voor de kustverdediging zal een bedrag van 8.5 millioen dollar worden beschikbaar gesteld. Ten vierde, het aantal officieren en manschappen van de nationale garde zal van 195.000 tot 200.000 worden verhoogd. Men vermoedt, dat voor den bouw van nieuwe oorlogsvliegtuigen een bedrag van 45.540.177 dollar zal worden besteed, d.i. 16.038.000 dollar meer dan hel vorig jaar. De leider van de Amerikaansche militaire lucht vaart, generaal-majoor Oscar Westover, heeft in de commissie verklaard, dat sedert 1931 de Amerikaan sche luchtvloot voortdurend in sterkte is afgeno men, en dat, naar zijn schatting, de Vereen. Staten op 30 Juni a.s. nog slechts de beschikking zouden hebben over 777 bi-uikbare vliegtuigen, terwijl dit getal aan het einde van 1931 nog 1477 bedroeg. Het einde der abattoirstaking te Londen. Woensdag heropening der trale Smithfield. vleeschcen- Reuter meldt uit Londen. Volgens een officieele mededeeling wordt de vleeschcentrale Smithfield Woensdagmorgen weer geopend. De staking der slagers en slagersgezellen is daarmee ten einde. De werknemers hadden voor de hervatting van het werk de volgende eischen gesteld: 1. Alle arbeiders moeten weer worden aangesteld. 2. Binnen drie dagen na de hervatting van hel werk moet de arbitragecommissie bijeenkomen, om de eischen der werknemers met betrekking tot de loonen en de overige arbeidsvoorwaarden te regelen. Aan deze eischen is voldaan. De vakvereenigingsvertegenwoordigers hebben ver klaard, dat het dagelijksch bestuur verplicht is een officieele staking af te kondigen ingeval het niet mocht gelukken een bevredigende regeling tot stand te brengen. EERST NU DOOR GASAANVAL IN 1917- Londen In het tehuis voor blindgeworden soldaten is tijdens het weekend een man opge nomen, die tijdens den veldslag van Atrecht in 1917 gegast was, en die eerst nu daardoor blind is geworden. Dit is het vijftiende geval in de laatste twee jaar, dat iemand in het blindenhuis is opgeno men. die het gezichtsvermogen heeft verlo ren tengevolge van „vertraagde uitwerking" van mosterdgas. DE OP DE IJSSCHOTS AFGEDREVEN AR BEIDERS OMGEKOMEN? New York Men vreest, dat de zeven arbei ders, die in de nabijheid van Kaap God bij East- brewster in Massachussetts op een ijsschots naar open zee zijn afgedreven, om het leven zijn ge komen. De bemanning van een vaartuig, dat ter assistentie was uitgevaren, heeft den omtrek tot drie mijlen afgezocht zonder ies te zien. Bewo ners van het nabijgelegen Rock Harbor hebben de ongelukkigen nog een oogenblik gezien, haar zij verklaren. In verband met het slechte weer konden geen vliegtuigen aan de reddingspogin gen deelnemen NA DEN MOORD OP GUSTLOFF Hitier zal vermoedelijk de ter aardebestelling bijwonen. Reuter meldt uit Berlijn: Waarschijnlijk zal Hitier persoonlijk tegen woordig zijn bij de plechtige bijzetting van Gust- loff, den nationaal-socialistischen leider, die te Davtts is vermoord. De kist zal te Schwerin aankomen per specia- len trein, met de familie van Gustloff en een eere-delegatie van de organisatie van de natio- naaïjsocialistische partij in Zwitserland. Van nacht zou de kist in de stad plechtig worden opgebaard. ACTIE IN HET VLAAMSCHE LAND VOOR OPZEGGING VAN DIT ACCOORD. EEN REGEE- RINGSVERKLARING TE VER WACHTEN? De actie voor opzegging van het Fransch-Belgische militaire accoord, welke, in het Vlaamsche land, zien- deroogen veld wint, wordt door de Belgische regee ring met groote aandacht gevolgd, aldus de Brussel- sche corr. van de N.R.Ct. Vooral het feit dat het Ver bond van Vlaamsche Oud-Strijders, uit alle hoeken van de Vlaamsche landstreek, enthousiaste blijken van instemming met de tegen 22 Maart te Brussel belegde straatbetooging heeft ontvangen, alsmede de toetreding van minister van staat van Cauwelaert tot hoogerbedoelde actie, heeft veel indruk op de mi nisters gemaakt. Van regeeringswege zou men er dan ook aan denken, ten einde de huidige actie, zoo mogelijk, te stuiten, van de eerste gelegenheid in de Kamer of in den Senaat gebruik te maken om een officieele verklaring betreffende de draagwijdte van het bestaande accoord af te leggen. De verlenging van den militairen dienst tijd. Vandaag gaat het wetsontwerp waarschijnlijk naar de Kamer. In het departement van landsverdediging is de laatste hand gelegd aan het wetsvoorstel tot verlen ging van den militairen diensttijd, dat reeds zooveel stof heeft opgejaagd en bijna tot een kabinetscrisis heeft geleid. Het voorstel zal Dinsdagochtend door den koning en de ministers worden onderteekend en zeer waar schijnlijk reeds in den loop van den middag bij de Kamer worden ingediend. Verwacht wordt, aldus de Brusselsche corr. van de N.R.Ct., dat de regeering op een zeer spoedige behan deling van het voorstel zal aandringen. Gistermiddag half drie is tengevolge van een de fect aan een schoorsteen, brand ontstaan in de ka pitale boerderij bewoond door den landbouwer v. d. Heijden en in eigendom toebehoorend aan de stich ting „Croy". De boerderij, welke onder de gemeente Helmond aan een binnenweg naar kasteel „Croy" is gelegen, stond in een minimum van tijd in lichter laaie. De brand werd ontdekt, toen de landbouwer en zijn knecht bezig waren met dorschen. Zij vonden nog juist den tijd om een vijftien stuks rundvee, als mede twee paarden uit de stallen te redden. Toen de brandweer arriveerde, was de boerderij reeds bijna geheel afgebrand. Verzekering dekt de schade, welke circa f 10.000 bedraagt. Dergelijke verklaringen zullen niet meer ter publicatie worden algegeven. Mi nister Slingenberg onaangenaam getrof fen door de tendenz van een der vragen. Op de schriftelijke vragen van den heer van Ves- sem, betreffende een door het rijksinstituut voor de volksgezondheid afgegeven verklaring omtrent pak jes Blue Band margarine. 1. Heeft de minister kennis genomen van de door den directeur van het rijksinstituut voor de volks gezondheid in reclamevorm afgegeven verklaring omtrent pakjes Blue Band margarine, welke op 30 Januari jl. in verschillende dagbladen als adver tentie op de eerste bladzijde is geplaatst en door welke verklaring de indruk wurdt gewekt, dat bet gebruik van Blue Band margarine voor de volksge zondheid beter zou zijn dan het gebruik van de bes te Hollandsche winterboter? 2. Is de minister bereid te" onderzoeken, door welke invloeden de bedoelde ambtenaar er toe is ge komen op deze wijze met terzijdestelling van het belang der volksgezondheid zijn ambtelijke positie aan te wenden ten behoeve van reclame voor een in ternationaal margarinebedrijf en ter benadeeling van het nationale zuivelbedrijf en van de nationale veehouderij? 3. Is de minister bereid maatregelen te treffen, waardoor herhaling van een dergelijke handelwijze voorkomen kan worden? Heeft de minister van sociale zaken geantwoord: 1. Deze vraag wordt bevestigend beantwoord. 2. De ondêrgeteekende is niet voornemens het ge vraagde onderzoek in te stellen. De insinueerende tendenz. die aan deze vraag ten grondslag ligt, heeft den ondergeteekende zeer onaangenaam getroffen. 3. Verklaringen, als in verschillende dagbladen opgenomen, zullen voortaan niet meer ter publicatie afgegeven worden. BIJTIJDS GERED Gistermiddag is een rietsnijder uit Naarden door een stuk ijs gezakt, Hij heeft met zijn klomp het ijs stukgeslagen en is zoodoende naar den vasten wal gekomen, waar hij verstijfd en ver kleumd bijna geheel onder water zat, toen twee mannen die op zijn geschreeuw waren toegeko men hem vonden. Onmiddellijk hebben zij hem naar een huis in de buurt gebracht, waar bet na ruim een uur mocht gelukken de, levensgees ten weder op te wekken. DOOR VRACHTAUTO AANGEREDEN Slachtoffer tijdens vervoer naar het ziekenhuis overleden. Gistermiddag is de 58-jarige heer Wolfswinkel op de Varkensmarkt te Amersfoort bij het ver laten van het trottoir aangereden door een vrachtauto, welke uit de richting van de Utrechtschestraat kwam* De aangeredene werd zeer ernstig gewond en is tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleden. Verwachting: Matige wind uit Oostelijke rich tingen, helder tot licht of half bewolkt, waar schijnlijk droog, des ochtends matige, later lichte vorst. Verdere vooruitzichten: tijdelijk toene mende bewolking met minder vorst des nachts. Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 768. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 3 gr. onder 0 26 gr. F. NOG RHEUMATISCH? Dè,n heeft U Terlep's Rheumatieksmeersel nog niet geprobeerd, anders was U al van Uw pijn verlost! Prijs f 0.65 per flesch. Alleen verkrijgbaar in TERLEP'S DROGISTERIJ, Apothekers-Assistenten, Hoogzijde 103 Schagen. EEN POLITIECOMMISSARIS, DIE OPZIJ WERD GESCHOVEN. DE KANSEN VAN BEKLAAGDE KARLJ STIJGEN. Het steekspel te Aix, waarin het proces t> moordenaars op koning Alexander meer en m aardt, heeft gisteren weder eens een aardig opgeleverd. De beklaagde Karlj blijft beweren, dat hij laatste moment den moordenaar Kalemen. steek heeft gelaten en nog voor den aanslag ongeveer half 5 te Aix zou zijn gearriveerd De hotelhoudster daarentegen blijft volhé; Karlj eerst om 6 uur het hotel is binnenj de beklaagde verklaart dit door het feit, een zijgang naar zijn kamer zou zijn ge wapens in zijn matras verstopt, daarna achteruitgang naar buiten is gegaan, et rookt en dan pas door de vooringang komen. De politiecommissaris van Aix kwan dat de hotelhoudster ook hem direct ha(| den beklaagde eerst om 6 uur voor het i ben teruggezien. De klap op Plotseling vroeg toen de verdediging missaris niet twee dagen na den aap gebeld door iemand uit 't hotel, die deelde, Kralj daar reeds even over viej gezien. Tot aller verbazing luidde prompt hej Ja, dat is zoo. Stomme verbazing bij hof en publiek! De president laakte in lang niet malse dingen de houding van dezen politiecommn een dergelijke belangrijke verklaring niet onderzocht., omdat de police mobile de zaE den had genomen! Duidelijk bleek dat de Commissaris uit hoogere politiefunctionarissen opzij was en aan zijn mededeelingen niet voldoende was geschonken. Een slechte beurt voor den Commissaris van die toch als politieman dit spoor had dienen te gen, maar een nog veel slechtere beurt voor het heele Fransche politiewezen, dat een zeer mal onbeholpen figuur slaat. Aix vol-* Auto botst tegen een boom. Doodelijk ongeluk In Eys-Wittem. Gisteravond omstreeks kwart over zes heeft te Eys- Wittem een ernstig ongeluk plaats gehad. Een auto, bestuurd door den heer C. uit Vaals, reed tusschen Esy en Over-Eys ter hoogte van café J. door tot nog toe onbekende oorzaak tegen een boom en kwam ver volgens in de beek terecht, welke langs den weg stroomt. Hulp was spoedig ter plaatse. De heer C., wiens toestand zorgwekkend bleek, wgrd bij den heer B. binnengebracht. Hier overleed hij spoedig. Een me de-inzittende bekwam ernstige hoofdwonden. Een jongen van 15 jaar, die achter op den wagen zat, wist er nog op tijd af te springen en werd slechts licht gewond. EEN GROOTE DRUKKERIJ Moskou, 10 Februari (A.N.P.) Bij Perm zal een boekdrukkerij en binderij worden ge bouwd, die de grootste van Rusland zal zijn. De kosten bedragen ongeveer IV2 millioen gul den, de drukkerij zal 120.000.000 boeken per iaar kunnen afleveren. Per dag zullen 400.000 boeken gebonden kunnen worden. In de nabijheid van het voor de fabriek bestem de terrein verrijzen reeds huizen en men ver wacht,, dat er een geheele stad zal ontstaan.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5