der Italianen Hawariate leger commandant Fransch-Russische pact in-de Fransche Kamer In de Seine gestort Verbetering van onze landsverdediging De zuivelpositie en de steunverleening Hevige treinbotsing in Bulgarije Vijf dooden Fransche vliegboot vermist Rotterdam zonder elec- trische stroom Woensdag 12 Februari 1936. Postrekening No. 23330 SCHAGER 79ste Jaargang. No. 9912 COURANT. Int Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in bet eerstuitk imend numrripr geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S.- Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVRRTEN» TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Hituwe plano TROEPENVERPLAATSINGEN NAAR HET ZUIDELIJK FRONT. TEGEN- MAATREGELEN DER ABESSIJNEN. ADDIS ABEBA, 1 Febr. (A.N.P.) De toe stand aan beide fronten is de laatste acht dagen tengevolge van den regen, die iedere operatie onmogelijk maakt, niet gewijzigd. Ook aan het Noordelijk front is een zekere kalmte ingetreden. Groote operaties zijn ook daar op dit oogenblik nauwelijks te verwach ten, daar de Italianen zich uitsluitend bezig houden met het aanleggen van fortificatie- werken en bovendien troepen verplaatsen van Erytrea naar het Zuidelijk front. Volgens betrouwbare berichten schijnen de Italia nen tegen het einde van Februari groote aanvals plannen aan het Zuidelijk front ten uitvoer te willen leggen. Oorlogsmateriaal, tanks, vrachtwagens met levensmiddelen, voorts sterke afdeelingen Askari's worden aan den Ganale Doria en in hel gebied van Neghelli in gereedheid gebracht, evenals op de basis Gerlogocbi-Gorrahei-Warandab. Duidelijke teekenen wijzen op een dubbel offensief. Het eene offensief zal naar alle waarschijnlijkheid in de richting van Alatta geschieden, teneinde het merenplateau te bereiken,. De tweede aanval zal dan gericht worden tegen Harrar, met het doel de Abes- sijnsche legers in het Zuiden op twee fronten tege lijk bezig te houden. De Abessijnen treffen van hun kant alle mogelijke tegenmaatregelen. Vooral in de provincie Bali worden groote hoeveelheden troepen geconcentreerd, ten einde tegenover een Italiaansch offensief de noodige krachten in het veld te kunnen brengen. Al het voor Abessinië aankomende oorlogsmateriaal, vooral lucht afweergeschut en anti-tankgeschut wordt byna zon der uitzondering naar het Zuidelijk front gezonden. Er bestaat verder de mogelijkheid, dat de Abessijnen in Bali een Italiaansch offensief zullen willen voor zijn en het eerst tot den aanval zullen overgaan. HAWARIATE. In ijl tempo naar het Zuidelijk front? DJIBOETI. De vroegere Abessijn sche gedelegeerde bij den volkenbond, Tecle Hawariate, heeft het bevel over een Abessynisch legerkorps op zich genomen. Hij is reeds in Asba Aafari in de provincie Spersjer aangekomen, waar zijn leger groep haar garnizoen heeft. De manschapen van het korps hebben bevel ont vangen, zich voor den tijd van veertien dagen van voedingsmiddelen te voorzien, hetgeen er op wijst, dat Hawariate zich met zijn leger in ijl-tompo naar het zuidelijk front zal begeven, teneinde de Italiaan- sche divisies, die momeneel haar posities bij Negel- li consolideeren, te verontrusten en den verderen opmarsch der Italianen in dit gebied tegen te hou den. De troepen van Hawariate vormen slechts een klein deel van de Abessynische legergroepen, die zich sedert weken in opmarsch naar het Zuiden be vinden, om voor het nieuwe offensief van Graziani goed beschermde stellingen aan den rand van het hoog-plateau in te nemen. Chaos in Abessinië. Makale. Een Duitscher, die uit Addis Abe ba terugkeerde, verklaarde aan Steani. dat op het oogenblik in Abessinië een ware chaos heerscht. Twee partijen betwisten elkaar de macht; de eene wordt geleid door Wolde Georgis van Godjam, en de andere door Tekle Hawariate, de gouverneur van Addis Abeba, de leider van de ultra nationalistische jonge Abessijnen. die vijandig gezind zijn jegens allo vreemdelingen. De strijd tnsschen deze belde groepen is van invloed op de 'ournallstcn, die eveneens ln twee kampen zijn verdeeld en tegenstrijdige berich ten geven over den binnenlandschen toestand. Ethiopisch succes aan oostelijk front. Italianen verdreven uit Koerati, 80 K.M. van Sasabané. Addis Abeba. Officieel wordt uit Harrar ge meld, dat de Abessiniërs er in zijn geslaagd de Ita lianen na een hevig gevecht uit Koerati, 80 k.m. van Sasabané te verdrijven. Aan beide zijden zijn zware verliezen geleden. Bommen op Dessie voor Negus bestemd. Voorzorgen genomen met oog op ongeval. Het bombardement van Dessie wordt, volgens het A.N.P. te Addis Abeba in verband gebracht met het feit, dat reeds eenige malen van officieele zijde te kennen was gegeven, dat de keizer voornemens was alle fronten persoonlijk te inspecteeren. De Italianen die klaarblijkelijk zeer goed geinformeerd zijn, heb ben onmiddellijk nadat dit bekend werd uitgebreide verkenningstochten met vliegtuigen langs de fronten uitgevoerd, met de bedoeling Hailé Selassié tijdens 'n bombardement te dooden, in de hoop, dat daardoor een zoodanige verwarring in het Abessinische kamp zou worden veroorzaakt, 'dat. de Italianen daardoor gemakkelijk spel zouden krijgen met een verderen opmarsch. Intusschen doet men in de Abessinische hoofdstad opmerken, dat een dergelijke hoop overdreven ge acht moet worden, aanc-ezien men wel kan nagaan, dat de Negus ale maatregelen genomen heeft voor de voortzetting der regeeringsleiding voor het geval hem iets mocht overkomen. „Roode Kruis-gebouwen of -posten nooit tot doelwit gekozen." Rome. De berichten uit Addis Abeba, dat bij het bombardement van Dessie ook gepoogd zou zijn de Nederlandsche roode kruis ambulance te treffen, worden, naar „United Press" verneemt, te Rome met klem tegengesproken. FINANCEEELE BEZWAREN. PRO EN CONTRA. Het FranschRussisch defensief verdrag, inder tijd door Laval geteekend, is gisteren ter ratificatie aan de Kamer voorgelegd. De oud-Minister van Finantiën, Lasteyrie wees er op dat de oude Russische schuld aan Frankrijk nog vijf en twintig miliiard goudfrancs bedraagt en spre ker achtte het onjuist een verdrag te sluiten met een regeering die haar verplichtingen niet nakomt. Minister Flandrin weer er op, dat de debatten niet dienden te loopen over finantieele maar uitsluitend over de politieke betrekkingen. De socialist Henry Torres, rapporteur van de com missie van buitenlandsche zaken, leverde daarna een krachtig pleidooi voor goedkeuring van het verdrag. Spreker wees er op, dat hier geen sprake was van een tegen Duitschland gerichte overeenkomst, omdat dit land zelf was uitgenoodigd dit verdrag van bij stand bij een onuitgelokte aanval te onderteekenen. De bedoeling van partijen is den vrede te waar borgen door een strikte eerbiediging van het Volken bondspact en in het verdrag wordt zelfs met nadruk gewezen op de wenschelijkheid van een algemeen Europeesch accoord, waardoor dit verdrag overbodig zou geraken. Fel werd het pact bestreden door Fernand Lau rant, die de immer kwade kansen voor Frankrijk belichtte en wees op de weinige betrouwbaarheid der Sovjets en het feit dat Frankrijk wel, Rusland echter geen gezamenlijke grenzen met Duitschland heeft. Alleen op grond daarvan zal Frankrijk de trouw aan het pact steeds met zwaardere offers moe ten betalen dan Rusland. Verder wees Laurant op de onoverkomenlijke kwestie der schulden. Hoe kon men rekenen op een land dat zijn finantieele verplichtingen niet nakomt, riep hij uit. Ook moreel achtte Laurant het verdrag onaanvaardbaar. Rusland heeft nog nimmer afgelaten van pogingen om het regeerings- gezag in Frankrijk en zijn koloniën te on dermijnen. Met vuur citeerde Laurant tal van uitingen van Russische autoriteiten over de politiek van de Sovjets. Het was duidelijk, dat deze. door tal van interrup ties van uiterst links onderbroken rede. groote in druk maakte op een aantal radicalen, zoodat hoe wel mag worden aangenomen, dat het verdrag zal worden goedgekeurd, toch de aanvankelijk gedachte groote meerderheid, sterk zal blijken te zijn ge slonken. HEVIGE SNEEUWSTORMEN IN GRIEKENLAND Soloniki (A.N.P-) Een zeer hevige sneeuw storm is plotseling losgebarsten. De sneeuw storm woedt over geheel Macedonië en Thra- cie. Men vreest, dat de verbindingen tengevolge van de groote hoeveelheden sneeuw, die neerko men, verbroken zullen worden. OVERSTROOMINGEN IN BULGARIJE Sophia De Gradetz is buiten zijn oevers ge treden en heeft de streek van Siraitli wederom onder water gezet. De brug bij Esverite is ver nield, zoodat de verbindingen tusscben Nevro- kop en Sophia verbroken zijn. Tegelijkertijd woe den in geheel Bulgarije hevige sneeuwstormen en orkanen, zoodat bet spoorwegverkeer ernstig te lijden beeft,. Drie arbeiders bij de Pont du Carrousel omgekomen. Parijs. Gisterochtend is een cabine van een kabelbaan, die gebruikt wordt bij de verbreeding van de Pont du Carrousel te Parijs in de Seine gestort, In de cabine be vonden zich drie arbeiders. Men heeft wei nig hoop ze te kunnen redden. Het ongeluk gebeurde in enkele oogenblikken. Men nam proeven met een soort kabelbaan dwars over de Seine, bestemd voor het vervoer van mate rialen. Op eiken oever was een stelling geplaatst, waaraan de kabel was bevestigd en een hiervan brak juist op het oogenblik toen de cabine zioh 30 meter boven de Seine bevond. De cabine kwam daar op met een slag in het water terecht. Direct werd de brandweer gewaarschuwd, die onmiddellijk met het reddingswerk begon. Duikers trachten thans de plaats te bepalen, waar de cabine ligt. Daar deze echter een gewicht van vijf h zes ton heeft, vreest men, dat zij reeds met een dikke laag modder is bedekt. In den loop van den middag hoopt men echter de cabine boven water te hebben gebracht, waartoe de hulp van een sleepboot noodig zal zijn. DE BOUW VAN KAZEMATTEN IN HET OOSTELIJK DEEL DES LANDS. De Staatscourant bevat aankondiging van binnen kort te houden aanbestedingen vanwege de eerstaan- wezend-ingenieurs der genie voor de bouw van kaze matten en verdedigingswerken, en wel: 13 Februari te Nijmegen: het maken van vier kaze matten van gewapend beton c.a., waarvan twee te Ravenstein en twee nabij Grave. 17 Februari te Zwolle: het bouwen van verdedi gingswerken te Kampen en nabij Zwolle. 18 Februari te Nijmegen: het bouwen van 4 kaze matten van gewapend beton in de omgeving van Roermond en Buggenum. 19 Februari te Breda: het bouwen van een kazemat van gewapend beton te Heusden. 12 Februari te Arnhem: het bouwen van twee ka zematten van gewapend beton op het Verdedigings werk bij Westervoort Deze werken vormen een onderdeel van de ver betering van onze verdediging, welke de regeering met de instelling van het weerfonds beoogt. Met bovenstaande materieele verbetering van de verdediging houdt blijkbaar verband de veranderde personeelsbezetting, waarbij o.m. het hierboven reeds genoemde plaatsje Ravenstein een garnizoen van po- litietroepen ter sterkte van 120 man heeft gekre gen. B O E R D E R IJ. NU DE VOORRAAD VLEESCH IN BLIK BINNENKORT VER BRUIKT ZAL ZIJN. DE NEU TRALE BOND ADVISEERT NIET TOT VERDERE AFSLACHTING OVER TE GAAN. De Neutrale Bond van personeel in de voedings bedrijven heeft zich met een adres tot den minister van landbouw en visscherij gewend betreffende de zuivelpositie, zulks in verband met bet feit, dat thans een behoefte is ontstaan aan aanvullenden steun, nu de voorraad vleesch in blik binnenkort ver bruikt zal zijn. De Bond adviseert den minister, niet tot verdere afslachting over te gaan, en. zoo mocht worden over gegaan tot afslachting van 100.000 melkkoeien, het vleesch in elk geval niet meer in te blikken. In de plaats van de vleeschverstrekking wil de Neutrale Bond 'melk- en zuivelproducten stellen, hetgeen te vens aan de te groote melkproductie ten goede zal komen. De voorzitter van het hoofdbestuur van den Neu tralen Bond, de heer B. Holtrop, deelde aan het A.N.P. mede, dat de Bond om tweeërlei redenen voor het hier beoogde doel zuivelproducten in de plaats zou willen stellen van vleesch. Aan melk moet boven vleesch de voorkeur worden gegeven in verband met haar hoogere voedingswaarde. De vleeschverstrekking aan werkloozen heeft plaats om het vleesch op de iuiste manier te verwerken. Het doel van de afslachting lag op een ander ter rein. De heer Holtrop zou 2 liter melk per koe wil len bestemmen om aan ondersteunden te worden verstrekt. Het gevolg daarvan zou zijn, dat er meer stabiliteit in de melkprijzen zou komen, terwijl met de melkverstrekking tevens een volksbelang wordt gediend. Distributie van blik vleesch. Het tijdstip van stopzetting. De „Stand." meldde gisteravond uit goede bron te vernemen, dat het bericht, als zou de distributie van goedkoop blikvleesch 1 Maart a.s. beëindigd worden, onjuist is. „Het is, aldus het blad, gebleken, dat de aanwezige voorraad nog voor langen tijd toereikend is." We mogen er in dit verband op wijzen, dat van officieele zijde niet 1 Maart doch 1 Apirl is genoemd als de datum, waarop ongeveer de voorraad zou zijn uitgeput. Van een stopzetting op 1 Maart is officieel dan ook nooit sprake geweest. TWEE TREINEN IN DEN DIKKEN SNEEUW OP ELKAAR' GELOOPEN. Sofia 12 Februari (A.N.P.) Dinsdag avond tegen acht uur zijn dicht bij het station Asparuchowo twee z-g. gemeng de treinen, d.z. treinen, die bestaan uit personen- en goederenwagens, in den dikken sneeuw met elkander in botsing gekomen. Naar tot nu toe is komen vast te staan zijn vijf personen bij dit ongeluk om het leven gekomen. Zes personen werden ten deele ernstig gewond, terwijl drie personen worden vermist. Hoewel nadere bijzonderheden ontbre ken, wordt omtrent de oorzaak slechts medegedeeld, dat een der treinen in een bevigen sneeuwstorm het stationnetje van Asparuchowo was gepasseerd en op den van den tegen overgestelden kant komenden trein is gebotst. Met vijl man aan boord ia de „Ville de Bnenos Aires" tusschen Natal en Dakar verdwenen. Door schepen van de „Air France" wordt, naar Reuter gisteravond meldde, op het oogenblik in het zuidelijk deel van den At- lantischen Oceaan gezocht naar het Fransche watervliegtuig van den trans-atlantischen dienst „Vile de Buenos Aires", waarvan men sedert geruimen tijd niets gehoord heeft Het blad „Paris Soir" meldt, dat de vermiste vlieg- noot ,Vile de Buenos Aires" vloog in den geregelden postdienst Frankrijk—Zuid-Amtrika. De bemanning bestaat uit vijf personen. Toen het toestel gister morgen om 8.50 uur uit Natal vertrok, waren de weersomstandigheden buitengewoon slecht. De ma chine had benzine aan boord voor 27 vlieguren. De Cubaansche aviateur Mendondez, die gisteren om 2 uur te Natal was gestart voor een solo vlucht over den Zuidelijken Atlantlschen Oceaan, ie nergens meerg ezien. De Fransche minister voor Luchtvaart deelde gis teravond mede, dat de „Ville de Buenos Aires" nog niet gevonden was. De vliegboot „Ville de Rio" zal aan de opspo ringspogingen deelnemen. Rotterdam: Gistermorgen te 7.13 uur is in de Centrale van het Electriciteitsbedryf aan de Ga- lileïstraat een storing opgetreden, tengevolge waar van de stroomlevering aan Rotterdam stil kwam te staan. Na zeven minuten was de storing in de centrale, voor wat betreft de levering van krachtstroom, op geheven. Voor wat den lichtstroom betreft, duurde de storing in sommige stadsdeelen iets langer, op enkele plaatsen zelfs een half uur. De oorzaak was thans niet, zooals eenige jaren te rug, door een ongeval ontstaan, doch van zuiver tech- nischen aard. De trams te Rotterdam hebben door de storing ver traging ondervonden, welke vertraging varieerde van zeven minuten tot een half uur. De treinen op de electrische lijnen RotterdamDordrecht, ondervonden eveneens stagnatie. Hier bedroeg het grootste opont houd een kwartier. In de ziekenhuizen heeft men uiteraard weinig hinder van de storing ondervonden, aangezien hier automatisch de hulpinstallaties ingeschakeld wor den, wanneer de stroomlevering van de gemeente in gebreke •blijft. Hetzelfde geschiedt bij den tele foondienst. Vele huishoudingen hehhen nog, hoewel het daglicht reeds voldoende helder was om te kun nen zien, moeilijkheden onedhvonden, doordat de klokken bleven stil staan. HET CANADEESCHE VLTFLING-BEDRIJF Toronto De regeering van den staat Ontarlo is voornemens, in de nabijheid va het hospitaal te Calander. waar de vijfling Dionne wordt ver pleegd, goede verplijfplaatsen voor toeristen en een park voor kinderen in te richten. Men ver wacht, dat dit jaar een half millioen menschen hun belangstelling voor de vijfling zullen tooneu

Schager Courant | 1936 | | pagina 1