Plaatselijk Nieuws. Schagen-rtieuws. De neutraliteit van Amerika INGEZONKEN /TUKKEN Uit onze omgeving. DEN HELDER EEN HANDIG VERKEERSBOEKJE. Een gratis uitgave van het Verbond van Vereenigingen voor Veilig Verkeer te Utrecht. Vóór ons op de schrijftafel ligt een uitgave van het Verbond van Vereenigingen voor Veilig Ver keer te Utrecht en gaarne willen wij U hiervan iets vertellen. Veilig verkeer een gedachte, die ons door 't hoofd flitst hij het doorlezen van de kolommen der kranten, waarin zeer vaak de berichten over, dik wijls ernstige, verkeersongevallen den boventoon voeren. Veilig verkeer waar blijft het? En tóch is het er en dit handige boekske vraagt dringend de aandacht ervoor. In het voorwoord wordt 't zoo kernachtig gezegd: „Veilig verkeer wil zeggen zijn plicht doen." In oen verkeersongevallen-statistiek wordt het aantal slachtoffers tengevolge hiervan door dikke zwarte kolommen duidelijk in beeld gebracht, heel duidelijk zelfs, want er is schrikbarend veel zwart in deze statistiek en terecht wordt dan ook in een be schouwend artikel gesproken van een ^verkeerson gevallen-epidemie". Voorts geeft het Verkeersboekje duidelijke, ge- illustreerde aanwijzingen voor rijdende en stilstaan de automobolisten en wielrijders, "t Bevat tal van nuttige aanwijzingen voor gedragingen bij verkeers ongevallen en een speciaal hoofdstuk is gewijd aan wenken voor geval U met Uw auto te water mocht geraken. .Verderop weer vindt men gegevens voor het volgen van den weg ter verkrijging van een rijbewijs. Even min ontbreken de wettelijke voorschriften ten aan zien van zich voortbewegende en parkeerende voer tuigen van iederen aard, alsmede een uittreksel van de Verkeerswet 1935. Eenige bladzijden worden in beslag genomen door de in kleurendruk uitgevoerde nationale en inter nationale verkeersborden en -zuilen. Het leerzame drukwerkje, dat zeer fraai is uitgevoerd, wordt be sloten met een Jaarverslag van het Verbond van Vereenigingen voor Veilig Verkeer en een overzicht van de samenstelling der besturen, alsmede een inzicht in de tot nog toe daardoor verrichtte werk zaamheden der in 38 plaatsen van Nederland geves tigde Vereenigingen voor Veilig Verkeer. Uit bovenstaande beschrijving hebt U kunnen zien, dat het een handig boekje is, dat Verkeersboekje, en leerzaam bovendien. Het bevat vele nuttige wen ken, waarvan ieder, die dagelijks aan het verkeer deelneemt en wie doel dat tegenwoordig niet? op de hoogte moet zijn. Men kan zich er gratis van in 't bezit stellen door zich aan te melden als lid van een Verecniging voor Veilig Verkeer. Onze lezers kunnen zich daartoe wenden tot den Secretaris van de Vereeniging voor Veilig Verkeer voor Den Helder en Omstreken: F. Grunwald, Mo lengracht 7, Den Helder. De minimum-contributie bedraagt slechts één gul den per jaar. Doet mede aan Veilig Verkeer doet Uw plichtl LANGEND IJK De tuinbouwsteun bij misoogst. Naar vvlj vernemen, wordt er een wijziging gebracht in de voorwaarden, om in aanmerking te komen voor den steun bij misoogst. Dit zon betrekking heb ben op het percentage van het verschil tusschen het inkomen in 1934 en 1935. Dit percentage bedroeg bij de eerste voorwaarden 25 pet., waardoor een groot aantal tuinders van den steun zouden worden uitge sloten. Dit percentage wordt teruggebracht op 15 waardoor zeer zeker weer een aantal tuinders meer voor steun in aanmerking zouden komen. Als een en ander dus op waarheid berust, is dit weer een verbetering. NOORDSCHARWOUDE. Spoedvergadering van den raad aange vraagd. Interpellatie van B. en W. Naar wij vernemen, hebben een viertal leden van den gemeenteraad aan den voorzitter van den raad een verzoek gericht, een spoedvergadering van den raad bijeen te roepen, terwijl door den heer J. van den Abeele gelijktijdig een verzoeic aan den raad is gedaan, het college van B. en W. te mogen inter- pelleeren over de tewerkstelling van de werkloozcn. Deze zaak behoort nl. tot de competentie van Bur gemeester en Wethouders. Tegen de werkverschaf fing in de Wieringermeer en de voorwaarden welke daar gelden, zoomede de wachtweken worden her haalde malen klachten geuit door de arbeiders en meermalen is reeds de aandacht op deze moeilijk heden gevestigd. In een der raadsvergaderingen aan den Langendijk werd door een der raadsleden naar voren gebracht de werkloozen naar Schoorl te doen gaan, \\aar de voorwaarden heel wat beter zijn en de gemeente zeer zeker niet voor hoogere kosten zal komen te staan, eerder voor minder onkosten. In de raadsvergaderingen kan echter over deze za ken niet worden gesproken, omdat het hier dingen betreft, welke geheel aan B. en W. zijn overgela ten. Daarom moet een interpellatie worden gehou den om er toch eenige aandrang op te kunnen uit oefenen, dat de menschen onder wat betere voorwaar den tewerk gesteld worden. Er begint in Noordscharwoude al wat meer leven In den raad te komen, na de laatste verkiezingen. Jaarvergadering V.A.R.A. Dinsdagavond werd door de afdeeling Noordschar woude—Oudkarspel de jaarvergadering gehouden ten huize van den heer A. Jonkers. De voorzitter, de heer A. Jonkers opende de verga dering met woorden van welkom, in het bijzonder lot den vertegenwoordiger van het districtsbestuur, den heer Kaagman. Spr. uitte zijn spijt over de ge ringe opkomst der leden. De secretaris, de heer A. Kwadijk Jr. las hierna de notulen voor, welke zonder wijziging werden goedge keurd, evenals het jaarverslag van den secretaris. De rekennig van den penningmeester, den heer J. Heijmans, sloot met een voordeelig saldo van f 4.80. Deze rekening werd eveneens goedgekeurd. Behandeld werden de ingekomen stukken, welke bijna alle betrekking hadden op de propaganda. De heer Kaagman gaf hierop eenige toelichtingen. De aftredende hoofdbestuursleden en van den Ver- eenigingsraad zullen weer worden herkozen. Vervolgens was aan de orde de bestuursverkiezing. De aftredenden werden alle herkozen, zoodat thans het bestuur bestaat uit de heeren A. Jonkers, voor zitter, J. Heijmans, penningmeester, A. Kwadijk, secretaris, Mej. M. Huigen en de heer A. Jes, leden. Medegedeeld werd, dat men op het oogenblik 24 spaarders had voor het Zomerfeest van de V.A.R.A. Er kunnen er nog meer worden bijgeschreven. De heer Kaagman dankte voor de gezellige verga dering en wekte de leden op, lot ledenwerving over te gaan. Na rondvraag, welke niets opleverde, volgde slui ting. Een bevordering. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer K. Bouwens, luitenant-kolonel, werzaam bij het Departement van Defensie te 's-Gravenhage, is bij Koninklijk Besluit van 24 December 1935, no. 44 met ingang van Maart 1936, benoemd en aangesteld bij het dienstvak der militaire administratie tot Kolonel. Op zijn verzoek is hem met ingang van denzelfden datum eervol ontslag verleend uit den militairen dienst terzake van langdurigen dienst. HEERHUQOWAARD ONGEWENSCHT BEZOEK. Gisteravond, tijdens de gymnastiekoefeningen door de dames-senioren van de gvmnastiekvereeniging „Lycurgus", in het gymnastieklokaal van de open bare lagere school, bemerkte de leider dier oefenin gen, dat er bezoek was. Bij onderzoek bleek inder daad dat een manspersoon, in manchesterpak, pet op, klompen uit, in het gebouw vertoefde. Op de vraag van den heer Knol, wie hij was en wat hij kwam doen, werd een minder vriendelijk antwoord gegeven. Aan den wenk om toch maar te verdwijnen, werd evenwel gevolg gegeven. Of 'smans belangstelling nu gold de oefeningen van de dames, of dat hij meer interesse zóu hebben gehad voor eventueel onbeheerd achtergebleven tasch- jes o. d., we weten het niet. Maar men zij gewaar schuwd! De bazar van H.U.G.O. is weer achter den rug. Maandagavond werd een bal-masqué gehouden, dat tot laat in den nacht duurde en waarbij het heel vroolijk toe ging. Van de paren werd de eerste prijs gewonnen door mej. G. Stekelbos en mej. N. Bas, voorstellende kinderwagen met kind. Bij de groepen kwam de eerste prijs aan de heeren J. Moeijes en A. de Groot, die het Nederlandsch elftal voorstelden. Mej. A. Rezelman won de le prijs bij de fantasie- costuums als „bloemenmeisje", terwijl de le prijs bij de nabootsing- cosluums gewonnen werd door den heer Werner uit Wormerveer, voorstellende een kik ker. Over het algemeen is het bezoek aan de bazar niet bijzonder groot geweest, alleen Maandagavond was er heel wat publiek. Maar de opbrengst is des on danks nogal meegevallen, zoodat het doel het ver krijgen van de financiën voor aankoop van instru menten voor het jongeren-corps is bereikt. Het bestuur van II.U.G.O. kan tevreden zijn over het bereikte resultaat De hoofdprijzen van de door H.U.G.O. georgani seerde verloting vielen op de volgende nummers: le prijs op no. 149; 2e prijs no. 2984, 3e prijs no. 121. W ER1N GEN De Zuiveldag. Rectificatie: In ons blad van gisteren staat onder het berichtje: „Zuiveldag" vermeld, in „Con- cordia". Dit moet zijn: „Cinema de Haan". Wij haasten ons dit abuis met dit bericht te ver beteren. Z IJ PE Burg. en Wethouders dezer gemeente hebben aan den heer G. Zwaan te Kolksluis ingevolge de bepa lingen der bouwverordening vergunning verleend tot het bouwen van een woonhuis aldaar. Tot tijdelijk onderwijzer aan de O. L. school te St Maartensbrug is aangesteld zulks wegens on gesteldheid van de onderwijzeres de heer J. J. de Vries, wachtgelder te Schagen. Naar wij vernemen heeft de Commissaris der Koningin aan den Burgemeester dezer gemeente ver lof wegens ziekte verleend. BLOEMBOLLENVEILING VEREENIGING „WEST-FRIESLAND" TE BOVENKARSPEL. De eerste veiling van plantgoed werd gister ge houden, waarvoor zeer groote belangstelling bestond De oude soorten waren practisch niet te verkoopen. De nieuwere soorten goed gevraagd. Ook was nog 'n weinig leverbaar aangevoerd, welke nog steeds op het lage niveau van de maand December stonden. Het zijn voor de gewone handelssoortcn slechts en- keiccentcn per 100, zoodat wij deze. noteering wel achterwege kunnen laten. De noteering voor plantgoed was: Albatros 46 20 America 58; Belinde 2—4 10 ct. per Liter, Oharles Dickens 610 2026; 2—4 45 ct. per L. Early Sun- rise 4-6 1416; 2—4 24 ct. per L.; Halley 6-10 3; lTmmaculee 46 10; Liebesfeuer 6—10 18; idem 46 13; Leviathan 6—10 6; Mac Laren 6—10 30; 4—6 20; Maagd van Orleans 2—4 185; Pfitzers Triumph 4— 6 22—24 2—4 65-95 per L; Roi Soleil 6-10 5—7; 4 —6 3—4; Th. Edison 6-10 11—13; 4—6 7; Trudel Grotz 24 20 ct. per L; Venus 610 4; 4—6 2; Vir- ginia 4—6 14; in centen per L. Kralen: Beatt All 2.60; Dr. Bennett. 475; Bleu Tri- umphator 1600; Capt. Bo ton 60; Sesar 475; Early Sunrise 50; Gladness 185; Maagd van Orleans S5— 165; Oranje Blossom 150; Oranje Princes 220—280; Oranje Imperator 4.75 Pf. Triumph 50—95; Picardie 15520; Poolijs 875950; Scarlet Blader 75; Salmon Finenor 2.60; Trudel Grotz 50; Alles centen per Liter Lilum Regale 9—12 per K.G. Lil. Teunifolium 1 ja rig 19—22; Lil. Teunifolium 8.50—9.75. De minimumprijzen voor kralen is vastgesteld op 50 ct. per Liter. De maat 2—4 wordt steeds per L. geveild mete en minimum van 10 ct. per Liter. RIJKSPOSTSPAARBANK. Opgave betreffende het kantoor der posterijen te Schagen. In den loop dér maand Januari 1936 werd aan bo vengenoemd kantoor op spaarbankboekjes ingelegd f19954.83 en terugbetaald f44410.31. Derhalve min der ingelegd dan terugbetaald f24455.48. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 31. Programma voor Zondag 16 Februari. N.V.V. ISchagen I. 2 uur. Vertrek per bus 1 uur. D. Arnoldus. J. Peetoom, V. Vlottes. S. Grootes, R. Rus, H. Middelbeek. D. Schoorl, W. Rus, G. J. Boontjes, C. de Moor, Res.: E. Rus. Jb. Dekker. M.L.D. I—Schagen II. 2 uur. Vertrek per bus 12.30. J. Everts. P. Boon, A. Slikker. G. Paulusma, J. Weeland, P. Boontjes H. Veenstra, D. Ruig, P. de Vries, S.S., W. J. Biersteker Res.: P. Kistemaker. Schagen IIIWieringerwaard II. 11.30. T. Bij post J. Broer, J. Franzen. H. Naber, M. Slikker, J. v. d. Oord. P. Schoorl, T. Moransart, J. Boontjes, G. Koch Jb. Broersma. Res.: W. v. Geelen. Ledenvergadering op Dinsdag 25 Februari, des avonds 8 uur, ten huize van den heer H. Raven. Tot 20 Februari kunnen kaarten aangevraagd wor den voor den wedstrijd Holland-België bij den heer C. Keijzer, Schagen. HET WAPEN-EMBARGO TOT 1 MEI 1937 VERLENGD. GEEN GROOTE WIJZIGING IN DE TOT NOG TOE GEVOLGDE NEUTRALI TEITSPOLITIEK. Reuter meldt uit Washington: De Senaatscommissie van buitenlandsche zaken heeft met algemeene stemmen het wetsontwerp aangenomen, waarbij het tegen woordige wapen-embargo tot 1 Mei 1937 wordt verlengd, doch het houdt de Amerikaansche republieken, voor het geval deze door niet- Amerikaansche landen mochten worden aan gevallen, buiten de toepassing hiervan. Het nieuwe wetsontwerp is een compromis waar uit twee bepalingen van het in Januari door de re- georing ingediende wetsontwerp geheel zijn wegge laten en wel: le. de bepaling, waarbij de president gemachtigd wordt voor den uitvoer van oorlogsma teriaal contingenten te doen vaststellen, gebaseerd op den uitvoer in vredestijd; en 2e. de bepaling, waarbij van den president verlangd wordt, dat hij onder bepaalde omstandigheden bekend maakt, dat Iedere handel met oorlogvoerende mogendheden voor rekening en risico der handelaren geschiedt Dit bij wijze van compromis ingediendewetsont werp houdt daarentegen bepalingen in, waarbij de president gemachtigd wordt een embargo af te kon digen op credieten aan oorlogvoerende staten. Men gelooft dat het nieuwe wetsontwerp snel door Jen Senaat zal worden aangenomen, en door het Huis van Afgevaardigden zal worden goedgekeurd. Het feit, dat de Senaatscommissie van buitenland sche zaken met algemeene stemmen het bekorte re- eeeringsvoorstel goedgekeurd heeft, waarbij de thans geldende neutraliteitswet wordt verlengd tot 1 Mei 1937, beteekent dat de commissie zich derhalve ver klaard heeft voor de bestaande neutraliteitswet, be houdens de gestelde beperking. De minister van buitenlandsche zaken, Huil, heeft, nadat dit besluit was bekend gemaakt, medegedeeld, dat de regeering met deze beslissing accoord zal gaan. In antwoord op een desbetreffende vraag verklaar de Huil nog, dat de regeering niet de competentie heeft den uitvoer van voor den oorlog bestemde grondstoffen aan oorlogvoerenden te verhinderen. SLACHTOFFERS VAN HET IJS Jongen en meisje verdronken De 19-jarige J. Penders uit Geleen schaatste gistermiddag met de 17-jarige mej. Burger uit Lindenheuvel op den grooten vijver, gelegen in de nabijheid van het kasteel te Obbicht. Plotse ling zakten beiden door het ter plaatse tamelijk zwakke ijs. Omstanders trachtten beiden nog te redden, waarbij zekere J. uit Geleen te water raakte. Deze kon echter nog tijdig op het droge worden gebracht. Alle overige reddingspogingen misluk ten. Na een half uur werden de lijken der twee slachtoffers opgehaald. SCHOENER VERGAAN IN DE SONT Alle opvarenden omgekomen In de Sont is Dinsdag een onbekende schoener gezonken. De geheele bemanning is omgekómen- Het Deensche schip „Alabama" zag noodseinen van den schoener die echter reeds in de golven verdwenen was voor de „Alabama" het in nood verkeerende schip had bereikt. Alleen een mast stak boven water uit. Uit een volgeloopen reddingboot werd een man opgepikt. Hoewel alles in het werk werd ge steld om hem in leven te houden, stierf hij als gevolg van het blootgesteld geweest zijn aan de koude voor hij iets omtrent den verdwenen schoe ner kon mededeelen. Dat Is de tweede maal, dat jullie drom- melsche straatjongens, die voetbal door m'n ruit heen schopt! Het is 'n schade! U hebt groot gelijk, juffrouw Knalpot, de keeper brengt er niets van terecht!.. De Zaak Onnes. In Mei as. weer in behandeling. Naar het A. N. P. verneemt, zal de strafzaak tegen den heer Onnes van Nyenrode hoogstwaarschijnlijk in Mei a.s. weer worden behandeld. Zooals men weet, is de heer Onnes langen tijd on der behandeling van een dokter geweest, na een keel operatie te hebben ondergaan. Met het oog hierop was de behandeling van deze strafzaak in hooger beroep uitgesteld, tot de toestand van den heer On nes voldoende was verbeterd om zijn belangen te be pleiten. Als verdediger van den heer Onnes, die in eerste instantie door de rechtbank te Amsterdam is vrijge sproken, zal wederom optreden mr. Th. Muller Mas- sis. JEUGDIGE KERKDIEVEN TE NIJMEGEN. Op heeterdaad betrapt De politie te Nijmegen is op-het spoor gekomen van een bende jeugdige dieven die er hier werk van maakten offerbussen in kerken te lichten en andere diefstallen te plegen. Gistermiddag Werden drie jongens in de Do minica nerkerk aan de Broerstraat aldaar op heeterdaad door den koster betrapt, die hen met behulp van eenige burgers aan de politie over leverde. Tegelijkertijd werd door de politie zekere H. de L. aangehouden, die de gestolen goederen van de jongens opkocht. EPIDEMIE AAN BOORD VAN AMERI- KAANSCH-OPLEIDINGSSCHIP New York He opleidingsschip „California State", dat zich op het oogenblik in de Panama kanaalzone bevindt, heeft medische hulp verzocht aangezien een epidemie van hersenvliesontsteking aan boord is uitgebroken, welke 70 leerlingen en 23 man van de bemanning bedreigt. Een leerling is overleden en velen zijn ziek. De torpedojager „Tattell" is van Balbao vertrokken met drie dok toren en speciaal serum aan boord. Zuidscharwoude, 11 Febr. 1936. Geachte Redactie, Naar aanleiding van het ingezonden stuk van den tooneelliefhebber te Anna Paulowna, die zich er over verwondert, dat „Helmers" niet den eersten prijs had, terwijl deze Amsterdamsche Kamer toch de bes te hoofdrolspeelster en de beste speelster op het tweede plan had, bovendien de regie-prijs won, met die van het beste samenspel, zou ik gaarne dezen heer op het volgende wijzen: De uitslag is opgemaakt volgens een puntentel ling. Het verschil tusschen eerste en tweede-prijswin naar was heel gering, slechts 68/100 punt. Hieruit volgt dus, dat de prestaties van de beide tooneelvër- eenigingen vrijwel gelijkwaardig waren en ze feite lijk beiden een eersten prijs verdienden, maar het was een wedstrijd. Bij een wedstrijd heeft dege ne die het hoogste aantal punten behaalt, de over winning en waar hier slechts één eerste prijs te win nen was, werd deze toegewezen aan „Varia" te IJmuiden, welke vereen, de meeste punten had, zoo lichtte de voorzitter van de jury de zaak ongeveer toe. Logisch. Hoe het puntenverschil uit te leggen? Stel de beide vereenigingen eens tegenover elkaar, „Helmers" had de beste tooneelspeelster, eerste plan met 31.25 p. „Varia" de beste tooneelspeler eerste plan met 32.25 p. Helmers: de beste tweede plan-speelster met 32.5 p.; Varia: de beste tweede plan speler met 32.25 p. en nog een extra prijs voor een tweede-plan speler met 31 p. Behalve de prijzen-winnende spelers zullen ook zij, die geen prijs winnen bij de beoordeeling hebben meegeteld. Daardoor kan natuurlijk ook een verschil ontstaan. Helmers had de beste regie met 17.5 van de 20 p. Varia de beste tooneelaankleeding met 19 van de 20 punten. Verder had men de grime als punt van beoordoe- ling. Deze was van Helmers met verschillende ge breken, die van Varia goed. De costumeering van Helmers was goed, met een enkele uitzondering; van Varia schitterend. De tooneelschikking en detailleering van Helrhers was niet overeenkomstig redelijk te stellen eischen, terwijl bij Varia geen bijzondere op- of aanmerkin gen werden gemaakt. Allemaal dingen, die bij de beoordeeling van personen van geen, of minder be lang waren, maar daarentegen voor de kamers als geheel wel van importantie. Hopende, dat den inzender na deze toelichting de prijzentoekenning duidelijk is geworden, althans ver klaarbaar, teekent Hoogachtend, uw correspondent, M. KUIPER Fz. Schoorl, Februari 1936. Mijnheer de Redaceur, Uit Bergen komt een protest tegen „G. L." van Astor. Aibonné B. beschuldigt Astorv an politieke ophitserij. De overpeinzingen van Astor hadden voor B. zeer veel interesse, en nu plotseling is dit ver anderd. Volgens B. zou men alleen over Duitschland mogen oordeelenals men er jarenlang is ge weest. Astor zal echter wel oppassen om naar Duitschland te gaan. Voor ieder die niet 100 pet. Nazi-gezind is, is Duitschland een oord der verschrik king geworden. Om over Duitschland in bewondering van geestelijk opbouwenden zin te schrijven, is een onmogelijkheid. Weerleggen, hetgeen Astor over Wuppertal schrijft, doet B. heelemaal niet. Astor be roept zich volgens B. op eenige tendentieuze boeken enk ranten. Toevallig komt in de Schager Courant van Zaterdag 'n bericht, voor over 'n predikant die aan zijn leerlingen verzocht om niet mee te doen aan het anti-semitisohe geschetter en hij had God gebeden om bescherming van het Joodsche Volk. De domine werd veroordeeld tot6 maanden gevangenisstraf. Volgens B. zijn dit natuurlijk ten dentieuze berichten. Wij weten beter do Schager Courant is geen tendentieus blad maar neemt alle berichten uit Duitschland op. Zij die lust gevoelen om het huidige Duitschland te verdedigen krijgen ook plaats in de Schager Courant,Maar Astor en vele anderen voelen dat zij de huidige situatie in Duitsch land moeten becritiseeren. Het publiek kan dan zelf oordeelen, wat er voor en wat er tegen het Nazi-regiem wordt geschreven. Ahon- né B. vergist zich als hij dit bestempelt als politieke ophitserij. Jammer is alleen dat zij die tegen Astor schrijven, alleen maar weten te schimpen zonder weer legging der feiten van Astor. In dank U voor de plaatsruimte. P-,

Schager Courant | 1936 | | pagina 10