Anti-Joodsche rede Siberische Me in Amerika Het ketelmeer weer vrij voor hengelaars De storm in Zuid- Oost Europa Voortzetting debatten over defensiefonds van Hitier Bij het graf van Gustloff De Bilt seint Tweede Kamer. SCHERPE CRITIEK OP FINANTI- EELE OPZET. In de gistermiddag gehouden vergadering van de Tweede Kamer werden voortgezet de debatten over het dofensiefonds en de vaststelling van de begroo ting van dit fonds. De heer Joekes (v.d.) zegt dat een deel zijner frac tie er anders over denkt, maar spreker en nog een ander lid, dat eveneens wel mee kon gaan met de verhooging onzer weerkracht, hebben zulke ernstige bezwaren tegen de fondsvorming. De heer Albarda (s.d.) erkent dat de internationale toestand zeer ernstig is, maar daarom behoeven wij niet aan de bewapeningswedloop mede te doen. Spr. wijst op de noodzaak van collectieve veiligheid door den Volkenbond en zegt dat do thans ingeslagen weg noodwendig moet leiden tot steeds stijgende defensie uitgaven. Niets verandert zoo snel als wapenen en het is daarom absoluut onjuist om door fondsvorming de thans aan te schaffen verdedigingsmiddelen over een tijdvak van twintig jaar te betalen. Als er voor defensie wat gedaan moet worden, dient dit te geschieden in het raam dor begrooting. Op deze gronden zal sprekers fractie tegen stem men. Ook de Katholieken bewonderen de fonds vorming niet. De lieer Schaepman (r.k.) heeft ook geen bewon dering voor de fondsvorming. Toch zal spr. om deze reden niet. zooals de heer Joekes, tegenstemmen, om dat daardoor de noodzakelijke militaire voorzienin gen niet tof stand zouden komen. Spr. wijst op de wenschelijkhcid om de materiaalaanschaffing voor Indiü en het moederland in een hand te leggen, waardoor goedkooper kan worden ingekocht. Ook meent spr. dat er meer bewapening van vliegtuigen moet komen. Het aangevraag de millioen voor dit doel acht spr. te kort. Hij was verwonderd over de mededeeling der re geering, dat do bommenwerpers niet zouden dienen voorh et ondernemen van vijandelijk- hedèn. Moeten zij soms visitekaartjes bij on- zo vijanden uitstrooien? Bommenwerpers werpen bommen, die waarheid dient onder oogen te worden gezien. Aantasting der christelijke grondslagen van ons volk. De beer van Houten (chr. dem.) zegt dat de re- geering zich niet bekommert om de normen van Gods zedenwet, maar zich alleen afvraagt wat wij kunnen doen ter zake van militaire voorzieningen. De heer Albarda kan evengoed voor de begrooting stemmen. Niet zijn geestelijke overtuiging, zijn pa cifisme doet hem tegenstemmen, maar finantieele en militaire overwegingen. Het groeiend oorlogsgevaar. De heer Wandelaar (lib.) merkt op dat het oorlogs gevaar groeit. Hoewel spreker de regeering zal steu nen bij versterking van de weermacht, schaart hij zich toch niet onder de milltairisten. De heer Van Houten zoide dat wij ons niet mo gen bewapenen omdat dit tegen Gods wil is, maar wij mogen op aarde toch niet het slechte laten ze gevieren. Achter de heer Albarda staat niet de geheele soci aal-democratische partij. Spreker wijst op de arti kelen van de heeren ïlartog en Boekman in „de So ciaal-Democraat". Ook deze spreker is geen bewonderaar voor de fondsvorming en vindt daarenboven de termijn van 20 jaar te lang. Hij zou de voorkeur geven aan een aflossingstermijn van b.v. acht jaar. De heer Tilanus (c.h.) uit zijn voldoening over het feit, dat dit wetsonwerp ook draagt de handieekening van Minister Oud. Dit zegt meer dan redevoeringen Ook hem kan de fondsvorming niet bekoren. Zijns inziens moet de begrooting direct veel zwaarder worden belast. Ook de toestand in het Verre Oosten baart zorg en spreker dringt aan op versterking van onze vloot waarvoor hij de regee ring ino verweging geeft de gelden bij suppletoire be grooting aan te vragen. De heer de Visser (c.p.) zegt dat de regcering een economische politiok voert, waaronder broede lagen van het werkende volk ernstig lijden. De regeering erkent niet de groote vrodeskrarht in de wereld, Sovjet-Rusland, maar zij werkt integendeel aan de fasciscering van den staat. Het bezit van Indie ver hoogt onze oorlogskans. Stemmen tegen dit wetsont werp is geen lafheid maar socialistische plicht. Het enfant-terrible der S.D.A.P., de heer Duys en andere neo-socialisten uitgeschakeld, blijft de S.D.A. P. haar ontwapeningsleuze gelukkig getrouw. De heer Duys (partijloos): Zoo lang als het duurt. De heer de Visser (c.p.) ziet in het leger een fas cistisch klasse-instrument onder leiding van Gene raal Snijders. De heer Van Dijk (a.r.) meent dat men blind moet zijn voor de werkelijkheid als men de noodzaak van een goede bewapening niet inziet. De heer Arte (r.k.d.p.) blijft staan op het stand punt der nationale ontwaponing. Om kwart voor zes wordt de vergadering ver daagd tot hedenmiddag 1 uur. DE BALKAN GETEISTERD. HET NOODWEER IN BULGARIJE EN AAN DE ZWARTE ZEE. GROOTE SCHADE AANGERICHT. Naar uit alle deelen van Bulgarije gemeld wordt, heeft de sneeuwstorm, die ook de oorzaak geweest is van het gemelde ernstige spoorwegongeluk, overal groote schade aangericht. In Warna aan da Zwarte Zee zijn talrijke huizen van hun daken beroofd, honderden boomen werden ontworteld. De In de haven liggende schepen konden niet uitloopcn. Verscheidene stoomschepen zijn over tijd. Volgens berichten in de bladen heeft in den afge- loopen nacht een Duitsch stoomschip, waarvan de naam niet vermeld wordt, noodseinen uitgezonden, zonder dat men tot dusverre iets van het schip heelt ontdekt. De meeste telegrafische en telefonische verbindin gen zijn verbroken. „DE DOOR HAAT BEZETEN MACHT VAN ONZEN JOODSCHEN VIJAND, W1EN WIJ NIETS HAD- DEN AANGEDAAN". Het D.N.B. meldt uit Schwerin: In een ter gelegenheid van de bijzetting van Gust loff gehouden rede wees Hillcr er op, hoe na de No vemberdagen van 1918 allen, die zich uit zuivere liefde voor Duitschland opofferden, bedreigd zijn ge worden door een gruwzaam geweld. De opdrachtgevers der moordenaars hebben steeds behoord tot dezelfde noodlottige macht, die verant woordelijk geweest is en is voor al dit moorden. Doch ook deze daad wreekt zich op den dader. Niet Duitschland i? er door verzwakt, doch <?e macht, die deze daad heeft gepleegd. Het Duitsche volk heeft wel in 1936 een levende verloren, doch voor de toekomst een onsterflijke be komen. In zijn rede tijdens de rouwplechligheid voor Gust loff heeft Hitier o.m. nog gezegd: Het is een zeer smartelijke weg, dien de volken moeten paan, om hun geluk te vinden. De mijlpalen van dezen weg zijn steeds graven geweest, graven waarin de besten rusten. Wij, nationaal socialisten, hebben eens als solda ten aan de fronten van den wereldoorlog gestaan en hebben daar onzen plicht voor Duitschland nageko men. Toen dit Duitschl.and in 1918 In het vaderland Gisteravond laat werd gemeld: Het blijkt thans, dat de sneeuwstorm den omvang van een ramp heeft aangenomen. Reeds zijn dertig personen tengevolge van de he vige koude om het leven gekomen. Tn sommige stre ken heerscht een temperatuur van 24 graden onder nul. Boeren, die met paard en wagen waren inge sneeuwd, werden geheel bevroren teruggevonden. In de industrie-stad Sliven werd het grootste deel der fabrieksschoorsteenen omgewaaid. Overal in het land werden monschen gewond. Het treinverkeer ondervindt groote moeilijkheden en de Orient-express is Woensdagavond met een ver traglng van 20 uren uit Turkije aan de grens gearri veerd. Waarschijnlijk 15 dooden bij treinongeluk. Het definitieve aantal bij het spoorwegongeluk te Stara Zagora om het leven gekomen personen staat nog niet vast, daar het bergingswerk tengevolge van de hoog opgewaaide sneeuw zeer moeilijk is. Men vreest, dat het aantal dooden tot 15 zal stijgen. Tot dusverre werden acht gewonden geborgen. Het spoorwegverkeer op de lijn Philippopel—Burgas heeft men, tot de lijn geheel bevrijd zal zijn, moeten stop zetten. Omtrent de toedracht van het treinongeluk meldt Reuter nader nog het volgende: De heide locomotieven en 35 personen- en goede renwagens werden zwaar beschadigd of geheel ver brijzeld. De wagens schoven in elkaar zoodat men de onderdeelen moest loszagen om de dooden en gewonden uit hun benarde positie te verlossen. Boven de Adriatische Zee. De storm, die op het oogenblik boven de Adriati"- sche Zee woedt, heeft nog zeven slachtoffers gemaakt. Het visschersvaartuig Leone di Capera is mot de uit zes koppen bestaande bemanning in dc golven ver dwenen. Een matroos van het visschersschip Nettu- no werd door een golf overboord geslagen. Sleepbooten met duikers aan boord trachten op het oogenblik het op de kust geworpen Spaansche vrachtschip Rita Garcia vlot te brengen. Boven Venetië. Boven Venetië en vooral boven de lagunen heeft een geweldige storm gewoed. Verscheidene booten werden ernstig beschadigd. Acht personen zijn tij dens den storm gedood. Griekenland geteisterd. Sneeuwstormen, begeleid door een aardbeving blij ven op het geheele Grieksche gebied woeden en de bevolking in angstige spanning houden. Volgens te Saloniki binnengekomen berichten zijn er veel ge wonden en ook dooden te betreuren. De telegrafische verbindingen, evenals de spoorwegverbindingen, zoo wel de binnenlandsche als de internationale, zijn ver broken. HET EINDE NOG NIET TE VOOR ZIEN. IN NEW-YORK DE STRA TEN MET EEN GEVAARLIJKE LAAG IJS BEDEKT. Uit New York, waar de straten sedert het begin van de hevige koude-golf met een ge vaarlijke laag ijs zijn bedekt, worden momen teel het grootst aantal ongelukken gemeld, welke ooit in deze wereldstad hebben plaats gehad. Op één dag hebben honderden ver keersongevallen plaats. Moer dan 18.000 per sonen zijn tengevolge van de koude gewond. Talrijke menschen zijn door'de koude bevan gen, van wie sommige zóó ernstig, dat zij naar een ziekenhuis moesten worden vervoerd. Een New-Yorksch taxi-chauffeur heeft gisteren een e 'onaardige vondst gedaan. Diep in de sneouw weg gedoken, trof hij namelijk in een der straten in de nabijheid van Hudson een eend aan. De man bevrijd de het dier uit zijn ijspantser en hoopt thans, dat hel zijn arctisch avontuur te boven zal komen. Do Siberische koude, welke inmiddels nog steeds aanhoudt, heeft in vele streken tot gevolg, dat het wild van de koude omkomt. De autoriteiten van zijn doodelijken stoot kreeg, trachtten wij diegenen te nekeeren, die toen werktuigen waren van een gruwelijke Oovensiaaische macüt. Toen begou de roode bloedige terreur in D uitschland te woeden. Er werden Duitsche mannen vermoord, niet omdat zij iets hadden misdaan, neen, alleen omdat zij niet gedoogen wilden, dat tnans uet einde van het vrije en eerbare Duitschland zou zijn gekomen, omdat zij strijden wilden voor de toekomst van dit Duitsche volk. Eindelijk begaf zich de nationaal-socialistische be weging op weg en ik moet hier plechtig constatee- ren, dat op dezen weg onzei beweging geen enkele door ons vermoorde tegenstander ligt. Ai et één aan slag is door ons gepleegd; wij hebben dat van den eersten dag af geweigerd. Nooit bebben wij met deze wapenen gestreden. Daartegenover stond een eindeloos lange rij Van vermoorde nationaal-socialisten, op laife wijze afge maakt. bijna steeds uit een hinderlaag. Achter iederen moord echter stond dezelfde macht, die verantwoordelijk is voor dezen moord. Achter de onschuldige kleine volksgenooten, die opgehitst wa ren, staat de door haat bezeten macht van onzen Joodschen vijand, van een vijand, wien wij niets hadden aangedaan, maar die trachtte ons Duitsche volk te onderdrukken en tot zijn slaven te maken' die verantwoordelijk is voor ai het ongeluk, dat in de daarop volgende jaren Duitschland teisterde. Gelijk zfj allen gevallen zijn, deze partijgenooten en brave kameraden, zoo was het ook anderen toege dacht. Zoo zijn vele honderden als verminkten achter gebleven, zwaar gewond, blind, veilamd, ruim 40.000 anderen werden slechts gewond. Zoo heeft nu ook het natioiiaal-sucialisme in het buitenland zijn eersten bewusien bloedgetuige gekre gen, een man, die niets anders deed dan voor Duitschland optreden, wat niet. slechts zijn heilig recht was maar zijn plicht. Het is geen toeval, het is een leidende hand, die deze misdaden heeft georganiseerd en verder orga- niseeren zal. Ditmaal is de verantwoordelijke voor dezo dooden voor het eerst zelf te voorschijn getre den; voor de eerste maal werd de geestelijk© verant woordelijke zelf tot dader. Wij begrijpen deze oorlogsverklaring en aanvaar den haai*. Mijn waarde partijgenoot, ie bent piet te vergeefs gevallen. Gelijk het Vjoeger niet mogelijk was door zulke daden den zegetocht Van onze bewe ging te remmen, zoo zal ook deze daad niet het lid maatschap der Duitscbers in het buitenland van on ze beweging en van het Duitsche vaderland remmen. Integendeel, nu heeft iedere plaatselijke groep van het buitenland zijn nationaal-socialistischen patroon, zijn martelaar, van deze beweging en van onze idee. New Jersey hebben thans maatregelen getroffen, om deze sterfte onder het wild te voorkomen. Gisteren zijn namelijk drie vliegtuigen van de nationale gar de opgestegen met 2500 pond mais, tarwe en haver om deze als voer voor de dieren naar beneden te werpen. Het einde van de koude is nog niet te voorzien, wijl nieuwe ijzige luchtstroomen uit Arktisch Ca nada in aantocht zijn. Men vreest dan ook, dat de binnenscheepvaart dan nog meer stagnatie zal on dervinden. In het Michigan-meer zijn reeds drie stoomschepen ingevroren en alle pogingen van ijsbrekers, om deze te bevrijden, waren vergeefsch. In Iowa is de brandstof zoo schaarsch geworden, dat vele gezinnen stukken huisraad in brand ste- 'ken, om zich tegen de felle koude een weinig te kunnen beschutten. Verwachting: meest zwakke veranderlijke wind nevelig tot half bewolkt, weinig of geen neer- slag, lichte vorst tot öm het vriespunt. Verdere vooruitzichten: weer toenemen de vorst. BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN t 8 UUR: 770. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 3 gr. C. 37 gr. F. NOG RHEUMATISCH? D&n heeft U Terlcp's Rhcumatieksmeersel nog niet geprobeerd, anders was U al van Uw pijn verlost! Prijs f 0.65 per flesch. Alleen verkrijgbaar in TERLEP'S DROGISTERIJ, Apothekers-Assistenten, Hoogzijde 103 Schagen. Uit Schoorl. Witte Kruis. De afd. Schoorl van Het Witte Kruis hield heden avond een vergadering met het onderwerp: „Wat hebben wij noodig, om gezond te leven"?, te behan delen door Prof. Snoek uit Amersfoort, Voorzitter, Baron van Fridagh, opent met een woord van welkom aan de vele aanwezigen, en in 't bij zonder aan den spr. en B. en W. alsmede de be stuursleden van de afd. Koedijk. De spreker zet bp zeer uitvoerige wijze uiteen wat men moet doen om de kostbare gezondheid te behou den. De meeste menschen leven in een sleur en den ken er niet aan om hun gezondheid in eere te hou den. Te veel wordt gerekend op het goede gesternte en als het verkeerd gaat, dan pas gaat men er toe over om iets te doen voor de gezondheid, maar dan is het dikwijls te laat. Spreker gaat de sanitaire toestanden in verschil lende streken van ons land na en zegt, dat men, als medicus, er soms verstelt van staat, hoe een mensch nog zoo kan leven. Kinderen worden in het algemeen niet met ziekten geboren, maar deze worden successievelijk aange kweekt. Het eenig noodige voor een gozond lichaam is lucht, licht, water, beweging en voeding. Het zon licht geeft alle kracht welke men noodig heeft en doodt alle schadelijke microben. Frissche lucht moet in woonvertrek en werkplaats, maar vooral in de slaapkamer onbeperkt kunnen worden ingeademd. Veelal is het anders. Do slaapkamer en het woon vertrek zijn in den regel te veel afgesloten. Laat ANTWOORD VAN DEN MI NISTER VAN LANDBOUW ÉN VISSCHERIJ AAN TWEE BELANGHEBBENDE ORGA- NISATIES De „Nederlandsche Bond voor ds Hengelsport*' en de'„Centrale Collegiale Commissie" heeft op een schrijven waarin om een audiëntie verzocht werd betreffende het vrijgeven van het Amstel- meer voör denbaarshengel, van den minister van Landbouw en Visscherij het volgende antwoord ontvangen; „Naar aanleiding van nevenvermetd, schrijven kan ik u ntededeelendat tus- schen de departementen van Financiën en van Landbouw en Visscherij overeen stemming is bereikt omtrent het vrij geven van het Amstelmeer voor den baarshengeldi. den hengel geaasd met steurkrap of garnaalof met den worm Lezer dagen heeft aan het departe ment van Financiën een bespreking plaats met de tegenwoordige pachters van het water van het Amstelmeer, waarbij de aangelegenheid nader zal worden geregeld, zoodat het zich laat aanzien dat bij den aanvang van het nieuwe vischseizoen in het Amstelmeer met den baarshengel mag worden ge- vischt door hendie in het bezit zijn van een domeinvergunningwelke t.z-t. bij de ontvangers der registratie en domei nen kan worden aangevraagd. In verband hiermede komt het mij niet noodig voor de gevraagde bespre king aan mijn departement te houden"' De minister van TMndl)ouw en Visscherij Wat er nu verder zal gebeuren z&l afhangen van de bespreking der departementen van Fi nanciën. Landbouw en Visscherij met de beshiur- deren der beroepsvisschersvereenigingen van Ewijcksluis en Wieringen, welke conferenties op 4 en 11 Februari hebben plaats gehad toch vooral de frissche lucht binnen6troomen. Water is ook zeer noodzakelijk voor de gezondheid. Mefc water houdt men 't lichaam poreus en slank. Veel water drinken is beter dan melk. Op plaatsen, waar waterleiding is, behoort ook een badhuis te zijn. Gymnastiek en wandelsport zijn voor het lichaam onmisbaar en gelukkig wordt dit de laatste jaren in toepassing gebracht. Vooral op scholen is lichame lijke oefening noodzakelijk. Kinderen hebben hier aan zeer veel behoefte. Spreker wijst op het groot aantal ziekenverloven in Amsterdam, hoewel daar toch veel aan sport enz. wordt gedaan. Hier werken echter weer andere oor zaken. Voor de keuring der militie werden daar niet minder dan 49 pet. der dienstplichtigen afgekeurd. Spr. raadt aan om bij de keuze van een beroep het oordeel van den geneesheer te vragen. Ook de huwelijkskeuze is voor het komend geslacht zeer belangrijk. Van een gezond en krachtig ouderpaar komen slechts bij hooge uitzondering mismaakte of ongelukkige kinderen. Veel is er gedaan voor den arbeider in de werkplaats, voor de kinderen op de scholen, maar toch is de groote vijand, de t.b.c. nog lang niet overwonnen. De grootste schuld hieraan ligt bij de menschen zelf. Er wordt over veel dingen te licht gedacht, men leeft teveel in een sleur. Na de pauze toont spreker aan de hand van licht beelden aan welke ellende in vele gezinnen bestaat door vervorming en ziekten wegens te dompe wo ningen zonder lucht en licht. Hij laat ook zien en kele beginstadia welke bij spoedig ingrijpen konden worden hersteld. Voorkomen is echter beter dan ge nezen en om ernstige ziekten te voorkomen dient men zich te beheerschen. De voorziter sluit deze mooie en leerzame avond, den wensch uitsprekend.dat op de gewone ledenver gaderingen ook meer leden zullen komen. INTERN. VEREEN. BELLAMY. Bovenstaande vereeniging, afd. Schoorl, hield een propaganda-avond in café De Roode Leeuw alhier. Als voorzitter opent de heer W. Pastoor dezeu •avond en heet de weinige aanwezigen welkom, iu het bijzonder de spreker, de heer Kohnert van Alk maar, die een rede zou houden over het onderwerp: „Wat wil Bellamy". Spr. schetst de crisis welke, in Amerika begonnen, den toestand dermate heeft verslechterd, dat men begint te zoeken naar een beteren toestand. Deze nu wordt door de Bellamy-gedachte mogelijk gemaakt. In de tegenwoordige wereld, met veel geld, naast groote armoede, met vernietiging van groenten en vee, naast honger, heerscht sociale onrechtvaardigheid. Spr. zegt, dat genieën de gemeenschap moeten dienen, doch het individu niet egoïst moet zijn ten koste van anderen. Bellamy wil een maatschappij zonder geld. Wat is tenslotte geld, vraagt spreker. De millioenen papier marken welke nog in Nederland opgestapeld zijn uit den na-oorlogstijd, zijn immers niets dan gewoon napier geworden. Wie zegt ons dat bij onB het niet evenzoo zal gaan? Bij Bellamy moet ieder naar zijn krachten helpen aan de productie. Het onderwijs zal dan tot 't 21e jaar voortduren, waarna men 3 jaar als corveeër In dienst komt Eerst op 24-jarigen leeftijd wordt men tot de produc tie toegelaten. Op 4550, ten hoogste 55-jarigen leef tijd zal men wordeng epensionneerd De mogelijkheid is wetenschappelijk onderzocht door deskundigen. Hoe gaat het tegenwoordig? Men leest bijna dage lijks van corruptie en schandalen. Spr. noemt er en kele. Maar dit zal in den Bellamijstaat niet gebeu ren. Daar heeft men aan een bewijs van aandeel van een ander niets. Diefstal is in dien staat onmo gelijk. Spr. eindigt zijn rede met een opwekking om over het gesprokene na te denken en er desnoods een conclusie uit te trekken. Een schriftelijke vraag over het samengaan met een politieke richting wordt naar genoegen beant woord. Ds Boeke vult de mooie en duidelijke uiteenzet- fing van den heer Kohnert nog met enkele voorheel den uit Amerika aan, waarna de voorzitter met een woord van dank de vergadering sluit.

Schager Courant | 1936 | | pagina 2