VROUW, OA\ODL ONZE GOEDKOOPE PATRONEN. JAPON VAN EFFEN FLUWEEL. VKK 1778. Fluweel is de groote mode en als wij nu toch 'n andere japon gaan maken, waarom zullen wij onze keus dan niet eens op dit flatteuse materiaal laten vallen? Natuur lijk krijgt men ook een mooie ja pon, indien de voorkeur wordt gegeven aan stof, temeer daar het model zoo bui tengewoon goed kleedt. In het laatste geval is echter een shawl kraag en afhan gende slippen van fluweel wel aan te bevelen. Het voorstuk van het lijfje heeft een aange knipte punt, die zich tot de rok voortzet en wordt met de kleine zij stukjes die inge haald worden, verbonden. Rug uit één deel, evenals de achterbaan, waar aan bei de zijkanten uitnaadjes worden aange bracht. Knoopgarneering. De rok is tot op kniehoogte glad gehouden en wordt daar na aanmerkelijk ruimer, zoodat de onder kant klokt. Knoopgarneering van hetzelfde materiaal. Patronen verkrijgbaar in maten 42, 44 en 46 a f 0.58. BESTEEDT AANDACHT AAN DE HOU DING VAN HET JONGE KIND. Wij allen herinneren ons uit onze kin derjaren hoe wij tot vervelens toe steeds moesten hooren: „Rechtop loopen". Nauwe lijks waren wij de kamer binnen gekomen of het oog van een zorgende moeder ont dekte reeds, dat wij toch weer niet recht liepen. Zaten wij aan tafel en wilden wij beginnen te eten, dan klonk weer een ver manend: „Recht zitten." Wij vragen ons af of deze aanmaning in derdaad wel zoo'n veelvuldige herhaling behoefde. Een verstandige grootmbeder zei- de eens: Waaraan is het toch te wijten, dat er zoo weinig goedgevormde menschen zijn? Hoe komt het, dat zoovelen kromme beenen en ronde ruggen hebben en dat de lengte van de beenen niet in verhouding tot het bovenlijf is, waardoor geenszins goede figuren ontstaan? De meeste kinderen, die men ziet worden gezond, en goed van pro porties geboren. Wij kunnen deze grootmoeder slechts antwoorden, dat vele dezer fouten, die zich op lateren leeftijd openbaren, vermeden hadden kunnen worden, indien op het juiste oogenblik de noodige aandacht aan kinderen besteed was geworden. Moeders moeten reeds van de prilste jeugd af op de houding harer kinderen let ten en niet als het reeds zoover is, dat zij telkens vermaand moeten worden recht te men.zitten en te loopen. De grondfout schuilt in de wijze, waarop het kind op den arm wordt gedragen, af gezien van het feit, dat dit reeds veel te vroeg geschiedt. Kinderen moeten zoo lang mogelijk plat liggen, waardoor de rugge- graat recht blijft terwijl zij toch over ge noeg ruimte moeten beschikken om vrij te trappelen met handen en voeten, waardoor de spieren zich ontwikkelen. Indien het jonge kind gedragen wordt, denkt men er niet aan of zijn houding goed is, doch meestal zal zoowel de eene helft van het bekken als een der schouders hooger zijn dan die aan den anderen kant. Aangezien de spieren nog zeer zwak zijn zakt het kindje bij het dragen in elkander, en naar voren, waardoor de rug zich kromt. Het laat zich begrijpen, dat het nog weeke VROOLIJKHEID IN UW HUISKAMER. I Frissche kleuren Mn op de kussens. Ze werden niet dade lijk door een ieder met gejuich begroet: de mo dern, grillig gevormde kussens met haar vaak te felle kleurenschakee- ring en asymetrische figuren. Toch wisten zij zich te handhaven, na tuurlijk, hoe kan 't ook anders, wanneer men zich beweegt in een moderne huiskamer, zijn de kussens onmis baar. Toch vindt men on der de leeljjkste en smakelooze dikwijls de mooiste en warmste tinten en de vorming der kussens is vaak heel origineel. Op bijgaand prentje zien wij eenige moderne kussens, welke niet, evenals de voor-oorlogsche kussens, te fijn zijn om er op te leunen. En waarom ook zou men geen ander plezier van uw stoel en divankussens hebben dan het gezicht alleen. De nieuwe kussens zijn prettig en aangenaam voor de omgeving. Ja vaak vroolijken zij het geheele interieur op. Moderne kussens maken kan feitelijk MEISJESKLEEDING. Eenvoudige- en feestjurken. Pestallozzi, de groote paedagoog, heeft eens gezegd: „opgeprikte kinderen zijn mij een gruwel". Deze uitspraak zullen wij al len gaarne onderschrijven, doch uiterlijk weinig verzorgde kinderen maken toch eveneens een treurigen indruk. Niets doet ons dan ook prettiger aan, dan een eenvoudig gekleed kind, dat evenwel verraadt, dat goede zorgen aan hem be steed zijn. Verstandige moeders zullen reeds vroeg beginnen met het hun zelf te laten doen, zoodra zij er de noodige handig heid voor hebben. Kleine meisjes kunnen zelf drukknoopen aanzetten, een torntje naaien en de groote- re moeten zorgen voor het onderhoud van hun ondergoed en kousen. Ze worden hier door niet alleen veel handiger, doch het gevoel voor verantwoordelijkheid wordt aangekweekt. Na deze kleine afdwaling, gaan wij eens even enkele mantels en jurken bespreken. In de eerste plaats de beide mantels, waar van het eene model gemaakt is van dikke wollen stof en speciaal geschikt is voor de school. Het eenvoudige, stportieve model kan een garnituur hebben van bont of bont- stof, waardoor het wellicht al te sobere mo del veel wordt opgehaald. De andere mantel is meer gekleed en voldoet bijzonder goed van de mooie wol len velours-stof of van Lindener fluweel, dat zeer sterk is. Een wollen tusschenvoe- ring is echter wel gewenscht. Het is prac- tisch om steeds een mantel voor alle dag te hebben, want met spelen kunnen kinde ren zich niet te veel ontzien. De wollen meisjesjurken zijn dezen win ter, wat model en stof betreft, bijzonder aardig en voldoen aan practische eischen, hetgeen voor schoolgaande kinderen noo- dig is. De fluweelen kraagjes en manchet ten worden meer en meer gedragen en hoe aardig en frisch de piqué en linnen stelle tjes ook staan, toch vragen ze veel werk, want ze moeten er onberispelijk uitzien. Plooien vallen zeer in den smaak, daar om geven wij een afbeelding van een feest jurk, waarvan de voorbaan smalle plooien te zien geeft. De echt gekleede jurken wor den zoowel van wollen als zijden stoffen gemaakt en wij zien ze meermalen met een ronde pas, waaraan de hanger gezet wordt; om het middel een ceintuur, die de ruimte bijeen houdt. Het haar wordt weer langer gedragen en wij zien de strikken weer herleven, thans niet meer in reusachtige afmetingen, doch meer bescheiden. Nieuw is het lint, dat glad over het hoofd wordt gedragen met een kleine strik op zij, ook worden wel weer strikken gedragen, die de langere lokken bijeen houden. Op vallend is het toch zeker te noemen, dat alles, wat mode geweest is, weer terugkomt en eenvoudig een cirkelgang is. EIGEN WONING. Waar worden de schoenen opgeborgen? x Schoenen kunnen veel lan ger mee, indien ze goed on derhouden en doelmatig op geborgen worden. Steeds meer worden de schoenen op leesten en spanners weggezet, waardoor de goede vorm be waard blijft. Men moet ech ter tevens over een goede bergplaats beschikken en voor dit doel zijn schoen- Kasten zeer geschikt, die te vens een aardig meubelstuk van slaap- en kleedkamers vormen. Men kan zoo'n kast heel gemakkelijk maken van een vruchtenkist, die iedere fruit- aandelaar gaarne voor een luttel bedrag verkoopt. Meer malen hebben deze kisten reeds dwarslatten en anders moeten ze er in gemaakt worden, waarna het binnenge- deelte met stevig papier of zeildoek wordt beplakt. Het laatste is iets duurder, doch veel sterker. De bovenkant wordt bespan nen met cretonne of chintz, evenals de zij kanten, waarna om den bovenkant een klein strookje met kleine spijkertjes ge hecht kan worden. Een gordijn onttrekt de inhoudt aan het oog en wordt aan een roe geschoven, die in twee trapoogen hangt of in een paar voor dit doel bestemde huisjes. Heeft men beperkte ruimte, dan is het aanbrengen van een schoenenrek zeer prac- tisch, b.v. in de muurkast of aan den bin nenkant van een kleerkastdeur. De schoe nen worden eerst van spanners voorzien, daarna opgehangen aan de hakken. beenderstelsel gemakkelijk vergroeit al is 1 zulks nog niet onmiddellijk te bespeuren, doch zich in den regel kenmerkt zoodra 't kleintje gaat loopen. In den aanvang denken vele moeders, dat dit alles nog wel terecht komt en vergroeien zal, maar wanneer het kleintje ouder wordt en hard groeit, dan bemerkt men min of meer lichte afwijkingen in den vorm van een kromme rug, een scheeve schouder e.d. Vermaningen helpen niet meer, doch de weg is om zich thans in verbinding te stel len met een orthopaedisch arts, die het kind op deskundige wijze zal weten te be handelen, Bepaalde gymnastische oefenin gen (die echter geheel afwijken van die op de school) zullen worden toegepast. Zoo'n behandeling vereischt echter van de zijde der ouders veel geduld, want een afwijking die eerst na jaren behandeld wordt, kan niet in twee, drie maanden genezen. Meestal zal tevens massage noodig zijn om de spie ren sterker te maken, die door de verkeerde iedere handige vrouw. Oude, overgescho ten lapjes kunnen hier goede diensten be wijzen. Fluweel, peau de suède en dikke wollen stof zijn wel het dankbaarste mate riaal. Zijde is mooi, maar niet degelijk, ten minste wanneer men practisch nut van een kussen wil hebben. De kleurencombinatie is louter een kwestie van smaak. Bij het kleuren kiezen moet men echter de omge ving, waarin de kussens worden geplaatst, niet uit het oog verliezen. belasting minder gebruikt en dienovereen komstig minder ontwikkeld zijn. Gymnastiek en massage dragen er samen toe bij, dat de minder ontwikkelde li- chaamsdeelen normaal gaan werken, zon der de andere overmatig te belasten. Vooral tien- tot achttien-jarigen gewen nen zich vaak aan om een gedrongen hou ding aan te nemen bij lezen en schrijven en hebben meermalen een weinig flinke houding bij het gaan, een euvel, waaraan zelfs vele ouderen zich schuldig maken. Went men er zich aan om met rechten rug, schouders, naar achteren en opgehe ven hoofd te loopen, dan zal dit het geheele figuur ten goede komen en een krachtige persoonlijkheid weergeven. WAAROM EEN MODEBLAD? Ook voor U van belang! Waarom een Modeblad? is een vraag, die wel eenigszins gerechtvaardigd is. Waarom juist nu, nu er op alles moet worden be zuinigd, nog meer uitgegeven voor de klee ding? En dan zijn wij meteen waar wij zijn moeten. Een modeblad beteekent, ondanks de kosten van het blad op zich zelf, bezuini ging. Nu kijkt U misschien verwonderd en gaat U rekenen, wat U een modeblad kan kosten. Maar U vergeet dan eenige dingen Het Modeblad, dat wij als premie voor onze lezeressen beschikbaar stellen, is juist een blad, dat op de bezuiniging is ingesteld. Dat wil zeggen, dat het U leert op de meest goedkoope wijze Uw kleeding te ma ken. Dit alleen is al een verdienste, die het zeer kleine bedrag, waarvoor U deze pre mie kunt krijgen, ruimschoots rechtvaar digt! Onze premie laat U op bevattelijke wijze onder meer zien, hoe U van oude kleeding nieuwe kunt maken. En dat beteekent im mers bezuiniging! En als U nieuwe klee ding wilt maken, is daar het Modeblad, dat U den weg wijst, dat U zegt, op welke wijze U dit het best en.het voordee- ligst kunt doen. Wie zou niet eens willen kennis maken met deze premie? De eenvoudigste weg is, even te schrijven aan de Moderedactrice, Muzenstraat 5 B te .'s-Gravenhage, twaalf cents aan postzegels bij te sluiten. U kunt ook gireeren ten name van den Knippatronendienst te Den Haag (giro 191919). U krijgt dan het blad omgaand franco toegezonden en zult er ongetwijfeld veel genoegen van beleven. Doe het daarom nog heden! INNEMEN VAN MEDICIJNEN. Alhoewel de moderne artsen reeds veel minder medicijnen voorschrijven, zijn er toch gevallen, dat chemische preparaten 't genezingsproces bevorderen. Er zijn steeds vele menschen (vooral vrouwen!) die be weren, dat ze eenvoudig geen medicijnen kunnen innemen. Pillen of tabletten, die een suikerlaagje hebben, moeten niet stuk gekouwd wor den, evenmin moet men ze in den mond laten smelten, daar ze een bitteren of an deren leelijk smakenden kern hebben. Wie moeilijkheden heeft bij het doorslikken, neemt eenvoudig na iedere pil een slokje water of indien dit niet in strijd is met het voorschrift van den dokter, wat thee of vruchtensap. Het spreekt echter vanzelf, dat hier veel verbeelding in het spel is, want vaak worden heel wat grootere brok ken zonder de minste moeite doorgeslikt. Moet men volgens voorschrift tabletten in water oplossen, dan moet men niet te veel nemen, doch liever wat water na drinken. Aspirine wordt door vele menschen met een gevoelige maag niet goed verdragen, hetgeen voorkomen wordt door een tablet in spuitwater op te lossen of met dubbel- koolzure soda te gebruiken. Wonderolie is iets, dat velen tegenstaat, doch wanneer men een eierdopje gedeelte lijk met koffie vult en hierop de olie doet, is het veel minder bezwaarlijk. Andere pre- fereeren sinaasappelsap of lauwe melk, ook citroensap. Poeders neemt men heel gemakkelijk in, indien men op een schoteltje met zèèr weinig water een ouwel legt, deze kan men bij den apotheker koopen. In het midden komt de poeder en er overheen vouwt men de ouwel, die op een theelepeltje geschoven en achter in den mond wordt gebracht, doorslikken, een slokje water na en de poeder is verdwenen. OVERGOOIER VOOR MEISJES van 6—8 jaar. VKK 1782. Schoolgaande meisjes moeten eenvoudige, prac tische kleeding dragen, iets waar aan 'n overgooier zeker wel voldoet. Gemakkelijk en vlug te maken van weinig stof, niet meer dan 1 hoogte van 1.30 M. breed; is de aanschaffing al leszins billijk te noemen. De uit snijding aan de voorzijde is lager dan aan den rug, terwijl zoowel vóór- als achter 'kant uit één stuk geknipt zijn, dat tot op kniehoogte aansluit, daarna aanmerkelijk rui mer wordt. Aan de rugzijde zijn afgeronde stofreepen geknipt, die met een knoopsgat op de aan de voorkant aangezette knoop sluiten. Zeer practisch is zoo'n overgooier om over jumpers gedragen te worden. Prijs van dit patroon voor meisjes van 68 jaar is 38 cent. TOK 1782 Ten gerieve onzer lezeressen wor den van de modellen in de rubriek „goedkoope patronen" tegen inzen ding van 25 cent postzegels aan „Het Practisch Modeblad", Post bus 36, Den Haag (Giro 203203). schitterende patronen franco toe gezonden. Zjj, die van deze goedkoope patronen willen profiteeren, dienen het nummer en de maat van het gewenschte patroon bene vens naam en adres duidelijk op te geven. Indien men tegelijk met het patroon te vens gaarne het laatste nummer van „liet Practisch Modeblad" wenscht te ontvangen, dient men 10 ct. extra in te sluiten. Het verkrijgbaar stellen van deze fraaie patronen is uitsluitend ingesteld om de lezeressen van deze krant te gerieven. Wij hopen gaarne, dat U ook Uw kenissen. die misschien nog geen abonnee zijn, op deze mogelijkheid wilt wijzen, zoodat ook zij in de gelegenheid gesteld worden van de vele voordeelen, die een abonnement op deze krant biedt, te genieten. EENVOUDIGE MIDDAGJAPONNEN. G 7, G 8. Prys per patroon f 0.25. Het eerste model is gedacht van wollen stof of wel met zijde en is eenvoudig doch gekleed. Het bovengedeelte wordt onder broken door twee smalle nervures, die vanaf het midden der zijnaad tot de V- vormige hals-uitsnijding oploopen, terwijl aan de linkerzijde een garneering van knoopen wordt aangebracht. De mouw wordt aan den pols aanmerkelijk wijder en is met een smalle bies afgewerkt. De rok bestaat uit één achterbaan en een voorbaan uit drie deelen, waarvan de mid delste dicht langs den kant is opgestikt, een smalle ceintuur met gesp. Verschillende variaties zijn mogelijk om de japon telkens een ander aanzien te ge ven. Nu eens draagt men er een garnituur op van zijde of velourschiffon, terwijl een geplisseerde chabot eveneens zeer goed kleedt. Het model leent zich eveneens zeer goed om van zijde of fluweel gemaakt te worden, alleen vervallen in het laatste ge val de nervures. Patronen verkrijgbaar in de maten 44, 46 in 48. De rechter japon is een zeer vlot model, waarvan de groote kraag aan voor- en rugzijde is en in het midden openvalt, terwijl een strik van taf zij de een aardige garneering geeft. Deze kraag kan van ver schillend materiaal gemaakt worden en is hier slechts in een lichte kleur aangegeven om meer tot uitdrukking te komen. Op een effen donker groen japonnetje staat een Schotsch fluweelen garneering bijzon der aardig, terwijl bruin b.v. weer terra vraagt, zwart en koraal vormen een har monisch geheel. Wordt tafzijde verwerkt, dan geeft het aanbrengen van 5 of 6 rijen stiksels onmiddellijk iets aparts. Het bovenstukje wordt even vloeiend aan de rok gezet tegelijk met het uit twee deelen bestaande schootje. Een smalle cein tuur onttrekt de naad aan het oog. Aan sluitende mouwen met kappen, van het zelfde materiaal als de kraag- en knoop garneering. Patronen in de maten 40, 42, 44 en 46 verkrijgbaar a f 0.25.

Schager Courant | 1936 | | pagina 16