Raad Keerhugowaard Raad Harenkarspel. elrose's Zaterdag 15 Februari 1936. SCHAGER COURANT. Vijfde Biad. No. 9914 Feu illeton Woensdag 12 Februari 's namiddags 2.30 kwam de Baad dezer gemeente ter vergadering bijeen. Voorzitter de heer Sutman Meijer, burgemeester, opende de vergadering met een kort welkomstwoord. Wel is de eerste maand van het jaar 1936 reeds ver streken, aldus Voorz., doch ik kan niet nalaten U allen een goed en gelukkig jaar toe te wenschen. Een goed jaar in stoffelijk, doch ook in bovenstof felijk opzicht. Er is in het afgeloopen jaar heel wat geschied. Ik behoef dat allemaal niet voor U te her halen. O.a. kreeg onze gemeente een nieuwe Raad; wij zien hier vele andere gezichten. Ik hoop dat de besprekingen vruchtdragend mogen zijn en tot heil van de gemeente, dat wij zullen trachten elkaar te hegrijpen en te waardeeren. De notulen werden tot de volgende vergadering aangehouden. Ingekomen stukken. Verzoek van P. Bleeker om ontheffing van school geld. Aangezien het belastbaar inkomen herzien is, wordt besloten ontheffing te verleenen tot een bedrag van f 0.90. Verzoek van P. Dekker om een renteloos voorschot .van f 160, voor de aanschaffing van een kunstbeen. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikkené Nadat hier eerst in 't openbaar wat over gediscus sieerd was, werd besloten dit onderwerp in comité te behandelen. Verzoek van C. Kuiper om ontheffing van school geld. Aangezien bij onderzoek gebleken is dat het belastbaar inkomen gehandhaafd is en alleen een afschrijving is verleend, wordt op dit verzoek afwij zend beschikt. Verzoek van Sj. de Vries om ontheffing van school geld, wegens ziekte van het betrokken kind. Aange zien het betrokken kind in verband met de leerplicht ingeschreven moet blijven en mitsdien de ouders schoolgeldplichtig zijn, terwijl overigens de verorde ning geen ontheffing wegens ziekte kent, wordt op het verzoek afwijzend beschikt. Ongeteekend en ongedateerd verzoek van 63 werk- loozen, inzake stempelrecht. Aangezien deze aangelegenheid alleen tot de be voegdheid van B. en W. behoort, stelt dit College voor dit schrijven buiten behandeling te laten, het geen de raad goedkeurt. In verband hiermede zegt de heer Dekkers, dat hij hoopt dat B. en W. rekening met den wensch van deze menschen zullen houden en eenige soepelheid zullen toepassen. Mededeellngen. Ged. Staten hebben vastgesteld: De gemeenterekening over 't dienstjaar 1933; De rekening van het G.E.B. over 't dienstjaar 1933. Ged. Staten hebben goedgekeurd: Het raadsbesluit van 19 Dec. 1935 tot conversie van een geldleening; Het raadsbesluit van 19 Dec. 1935, tot het aangaan van een kasgeldleening; Het raadsbesluit van 19 Dec. 1935 tot verhuur van het sportterrein; Het partieel uitbreidingsplan. Ged. Staten hebben vastgesteld het werkloosheid quotiënt ingevolge de wet op de Financieele verhou ding. Voor kennisgeving aangenomen. Uitbreiding straatverlichting. B. en W. stellen voor: le. In de 4e Kil 4 lantaarns bij te plaatsen. Kosten per' jaar f 27.11, 2e. In het dichtstbebouwde gedeelte van den Mid denweg 7 lichtpunten te plaatsen. Kosten f 56.64 per jaar. Voorzitter heeft zich persoonlijk op de hoogte ge steld van de verlichting van de Killen, en had op gemerkt dat de Kil bij Stam, bij Rood en bij Kamp wel eenige verlichting hadden, doch dat de Kil bij Ranzijn geheel donker is en vond dit ook niet billijk. De heer Tromp vindt de kwestie nogal moeilijk. Onze gemeente, zegt spr., is in aanmerking genomen, dat het een polder is, zeer goed verlicht en spr, voelt niet voor uitbreiding, daar spr. bang is dat als de verlichting niet meer in eigen beheer is, daar 't toch in de niet zoo verre toekomst waarschijnlijk aan het P.E.N. zal overgaan, grootere kosten mee zal bren gen, en er een tijd zou kunnen komen dat wij tot be perking zouden moeten overgaan, in zooverre heeft spr. er bezwaar tegen. De heer Oudeman zegt dat er dan wel meer paden zijn, die er recht op hebben, b.v. in 't Noorden van den Middenweg zijn ook donkere paden. De heer Groen zou dit tot een volgende vergade ring aan willen houden. De heer Dekkers vraagt of die paden in 't Noorden wel kilpaden zijn; spr. dacht dat dit meer landpaden waren. De heer Kooij meent dat dit ook zoo is. Nadat hier nog enkele opmerkingen over zijn ge daan, zegt Voorzitter: Wij hebben het licht nu over kil- en landpaden laten schijnen, laten we nu in 't donker eens- een onderzoek hieromtrent instellen en dit punt tot de volgende vergadering aanhouden, het geen werd goedgekeurd. Aangaande de 7 lichtpunten in den Middenweg wijst Voorzitter op het drukke verkeer, het uitbrei dingsplan en de kerkgangers. Voorzitter vindt het wel noodig dat hier eenige lichtpunten bij komen, mede met het oog op de veiligheid. Met dit voorstel kan de heer Tromp zich nog veel minder vereenigen dan met de Kilverlichting, en zou het ten zeerste betreuren als hier een overbelichting zou zijn en het op een andere plaats zou moeten worden afgesneden in de toekomst. Voorzitter zegt dat dit verschil van inzicht is. De heer Quant vraagt waar de lichtpunten moeten komen. Voorzitter zegt van den Hondenweg tot de Ned. Herv. Kerk. De heer Poland is het met den heer Tromp eens, mede met het oog op de kanalisatie, als het verkeer zou worden omgelegd. De heer Quant is bang dat er meer aanvraag zal komen. De heer Dekkers stelt voor ook dit punt tot de volgende vergadering aan te houden. Voorzitter zegt dat iedereen hier den toestand wel kent en stelt een stemming voor. Het voorstel wordt met 8 tegen 3 stemmen verwor pen. Tegen stemden: de heeren Poland, Quant, Tromp Groenland, van Elten, Commandeur, Pancras en Ou deman. Commissie van bijstand voor het Gem. Electriciteitsbedrijf., Ter benoeming van drie leden voor de Commissie van Bijstand voor het G.E.B. dienen B. en W. de na volgende aanbeveling in: A. 1. A. Quant, 2. W. Groenland; B. 1. P. Tromp, 2. C. Poland; C. 1. S. Dekkers, 2. H. van Elten. In verband hiermede deelt de heer Poland mede dat hij niet in aanmerking wenscht te komen. Gekozen worden de heeren Quant met 9 st., van Elten met 8 en Commandeur met 6 stemmen; laatste heer buiten de voordracht om. Onbewoonbaarverklaring. Onder overlegging van het advies van den inspec teur der Volksgezondheid stellen B. en W. voor de woning Midden B 177 onbewoonbaar te verklaren. Wordt goedgekeurd. Schattingscommissie voor de directe be lastingen. Daar bij K. B. van 31 Dec. 1935, S. 824 de schattings commissies opgeheven zijn, wordt het voorstel van B. en W., de heeren D. Wijnker, C. Pool en P. Borst eervol ontslag te verleenen, met ingang van 1 Jan. 1936 onder dankbetuiging voor de door hen in deze functie bewezen diensten, goedgekeurd. Personeele belasting. Heropening der beraadslagingen inzake het raads besluit tot wijziging van het tarief voor de perso neele belasting naar den grondslag biljarten, gezien in verband met het raadsbesluit tot verlaging van huurwaarde van koffiehuizen enz. voor de personeele belasting. Besloten wordt het raadsbesluit in te trekken. Burgerlijk Armbestuur. In verband met het periodiek aftreden van den heer P. Smit als lid van het Burgerlijk Armbestuur, bieden B. en W. de navolgende voordracht aan: 1. P. Smit, 2. P. Blauw. De heer P. Smit wordt met 11 stemmen herkozen. Bouwverordening. 1. Inzake de wijziging van de bouwverordening bij raadsbesluit van 13 Nov. heeft een uitvoerige brief wisseling tusschen Ged. Staten, den Inspecteur der Volkshuisvesting en B. en W. plaats gehad. Het is niet gelukt de gerezen bezwaren uit den weg te rui men, weshalve B. en W. voorstellen het betrokken raadsbesluit in te trekken, hetgeen wordt goedge vonden. 2. Voorstel tot wijziging van de bouwverordening. In verband hiermede zegt Voorz. dat reeds in 1916 een verordening was vastgesteld, waarin het werd verboden, dat privaten op de sloolen stonden. In de nieuwe bouwverordening wordt hier met geen enkel woord gesproken, derhalve zou men zich in uitzon derlijke gevallen nigt kunnen beroepen. De heer van Elten vindt 't op 't oogenblik geen geschikte tijd om een dergelijke verordening te handhaven, daar de kosten voor de meeste menschen zeer moeilijk te dragen zijn. Voorz. zegt dat hij toestanden heeft aangetroffen, die toch niet houdbaar zijn, aangezien 't onhygiëni sche. De heer Dekkers vraagt zich af waar de menschen er dan mee heen moeten aangezien er hier geen op haaldienst is, komt 't drek toch weer in de sloot te recht. Spr. zegt dat de kleinste huizen T meest in 't nauw komen. Voorzitter zegt dat 't voor de nieuwe huizen het zelfde is. Verder licht Voorz. toe, dat de raad niet moet denken, dat B. en W. van plan zijn om nu die verordening streng te handhaven, doch deze toe te passen als werkelijk blijkt dat omwonenden er hin der van mochten hebben. De heer Dekker zegt dat Sals hij 't goed heeft be grepen de verordening meer een wapen kan zijn in geval van hinderlijkheid voor omwonenden. Voorzitter bevestigt dit, De heer Poland zegt dat hij ten zeerste verbaasd was over dit voorstel en houdt een pleidooi voor de bezuiniging, waar 't eenigszins kan, moet men be zuinigen. De tijdsomstandigheden zijn van dien aard dat men de lasten zoo licht mogelijk moet maken. Spr. zegt er tegen te zijn. Voorzitter zegt dat als men zich op het standpunt plaatst: bezuinigen waar te bezuinigen is, wij op een vlak belanden, waar wij niet af kunnen komen. Dat is onmogelijk. Wij moeten 't eigenbelang niet op den voorgrond stellen. De heer Poland, zegt Voorzitter, spreekt van een benauwde tijd, doch Voorz. weet niet, zegt hij la chend, wat meer benauwend is, als een privaat zoo dicht bij je slaapkamerraam staat. Nadat hier nog enkele woorden over worden ge wisseld, vraagt de heer Poland stemming aan, het geen door de heeren Dekkers en Commandeur wordt ondersteuhd. En wat zien wij gebeuren? De heele raad, ook de heer Poland, stemt voor 't voorstel van B. en W. Hoewel wij wel gelooven, dat 't bij laatstgenoemde een misverstand was. Voorschotten aan bijzondere scholen in de exploitatiekosten, B. en W. stellen voor de navolgende voorschotten te verleenen: Op de vergoeding ingevolge art. 101 der Lager Onderwijswet 1920 te betalen in 4 termijnen: Schooi Parochie H. Dionysius 80 van 270 keer f 13.10 is f 2775.60. In de haven. Houtsnede. School Parochie H. Hart 80 van 248& keer f 13.10 is f2552.01. Chr. School voor Nationaal Schoolonderwijs 80 van 471/4 keer f 13.10, verminderd met 80 van f60 (schoolgeld) is f437.73. School Parochie H. Familie 80 van I6I72 keer f 13.10 is f 1660.22. Goedgekeurd. Hierna sluit Voorzitter de vergadering met een woord van dank aan den raad voor de opkomst, en aan de pérs. Vergadering van den Raad op Donderdag 13 Febr, 1936, 's middags om 2.30 uur. Voorzitter de heer H. Nolet, burgemeester; Secre taris de heer G. H. Essing. Alle leden zijn aanwezig. De Voorzitter opent de vergadering; spr. wenscht, alhoewel het reeds midden Februari is, de leden en hunne gezinnen nog een voorspoedig Nieuwjaar toe. De notulen worden gelezen, ze worden onder dank zegging aan den secretaris onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken. Ingekomen is o.a.: Een bericht van Ged. Staten, houdende dat niet tot verhooging der wedden van de wethouders kan wor den overgegaan. Goedgekeurd is o.m. het raadsbesluit tot vaststel ling van de verordening op de heffing van keurloo- nen, dat betreffende het tarief voor de personeele be lasting, op de heffing van opcenten op de gemeente- fondsbelasting en dat op de heffing van begrafenis- rechten. Proces-verbaal van kasopname; in kas was en moest zijn f 1935.80. Het raadsbesluit tot verkoop van een gemeente-wo ning aan Dr. Groehhart is verdaagd; tevens is ver daagd de beslissing ten aanzien van de begrooting 1936; goedgekeurd werd de begrooting 1935. Een stuk van C. Noordstrand, n.a.v. het schrijven van B. en W. inzake de tuinders-credieten. Al deze stukken worden voor kennisgeving aange nomen. Benoeming van leden van de commissie tot wering van schoolverzuim. B. en W. stellen voor over te gaan tot opheffing van de drie bestaande commissiën tot wering van schoolverzuim en tot ontslag der zittende leden en instelling van een commissie voor de geheele ge meente. In principe werd tot deze opheffing besloten in de vergadering van 26 Juni j.1. Den heer Molenaar komt het vreemd voor dat het bijna allen tuinders zijn, die op de aanbeveling voor komen, waarom geen arbeiders? Spr. geeft in over weging een volgende maal met deze wenk rekening te houden. De Voorzitter kan dit niet toezeggen; bij het op maken van de aanbeveling werd aan geen onder scheid gedacht. De heer Molenaar beveelt aan om op een arbeider (Th. Entes) te stemmen. Uit de ingezonden aanbeveling van B. en W., van een tweetal benoembaren voor iedere te vervullen plaats worden dan de volgende heeren benoemd: P. J. Thijm, C. Dekker Mz., P. Danenberg, H. Dekker en R. v. d. Laan met resp. 6, 10, 9, 9 en 10 stemmen; (Th. Entes 5 stemmen.) Verzoek om bijdrage in de van het doktersfonds. contributie Het adres van den Ned. Tuinbouwbond, afd. Haren karspel, houdende het verzoek om tuinders een tege moetkoming te verleenen in de te betalen contribu tie voor het doktersfonds werd ter afdoening in han den gesteld van B. en W. B. en W. stellen voor op dit adres afwijzend te be schikken, omdat in het geval, dat tuinders in te groote financieele moeilijkheden komen te verkee- ren, er gelegenheid bestaat, dat deze in de werkver schaffing worden opgenomen en dan na verzoek automatisch worden opgenomen in de regeling voor toeslag op de contributie van het doktersfonds. B. en W. achten het niet gewenscht deze toeslag regeling verder uit te breiden, omdat een zekere be perking met het oog op de gemeente-financiën in acht moet worden genomen, welke beperking zou vervallen, indien een besluit zou worden genomen om in 't algemeen tuinders in de regeling op te ne men. De behandeling van dit adres wordt tot de volgen- Oorspronkelijke Roman door ARTHUR E. STRATTON 17. „Zeker weer weinig nieuws?" vroeg hij. „Drie brieven", antwoordde Wendsworth met het gezicht naar de slaapkamer deur- „Eén van uw makelaars Morris en Morris, dat zij zonder moeite er in geslaagd zijn, het door u gewensch- te pand op de markt in Ghelmsford te koopen, belangrijk onder den prijs zelfs, dien u als maxi mum had gesteld. Verder een brief van een mijnheer Ellington uit Painswick, waarin hij mededeelt dat me vrouw Burke de taak van chaperonne van Cice- ly Sherman met genoegen op zich genomen heeft en dat de beide dames gisteren naar Zwitserland vertrokken zijn. Het derde schrijven is van zeke ren Pinkard, u kunt de gevraagde garage geheel voor uw persoonlijk gebruik krijgen tegen een huur van vier-en-half pond in de maand. Dan is er nog een stapeltje circulaires en prospectus sen, die ik van geen beteekenis acht",, „Ik zal ze straks zelf nog even doorzien. Ant woord Pinkard, dat ik met zijn aanbod accoord ga en morgen in den middag bij hem zal komen, om samen een auto te gaan uitzoeken. O ja, "Wendsworth", klonk de stem uit de slaapkamer, „zet er bij tusschen twee en drie uur, dan kan hij voor me thuis blijven. Bericht verder aan 'notaris Ellington in Painswick dat hij vooral niet vergeten moet, voortaan duidelijk op zijn enve loppen „privé" te schrijven. De zaak, die ik met hem heb te regelen, gaat derden niets aan". Wendsworth haalde de schouders op en zette zich aan den arbeid. Hij was al gewend aan de vrij onhebbelijke manier, waarop zijn werkgever zich nu en dan uitdrukte. Na een paar minuten kwam Sir Charles de zitkamer weer binnen. „Warm vandaag", zei hij- „Beestachtig", antwoordde Wendsworth, ter wijl hij voortging met schrijven, Maar na een oogenblik legde hij zijn penhouder neer en zag Melrose strak aan. „Is er iets?" vroeg deze kortaf. De secretaris kuchte even verlegen. „Ja er is iets", zei hij daarop. „Ik hoop, mijn heer Clifford, dat u mij niet kwalijk zult nemen, maar ik had er u al eerder over willen spreken. Begrijpt u eigenlijk zelf wel, waarom u een par ticulier secretaris hebt aangenomen? De paar brieven, die wij dagelijks ontvangen, motiveeren een dergelijke aanstelling toch allerminst". „Zoo, vind je dat?" Sir Charles haalde de wenkbrouwen op. „U geeft mij een groot salaris" hield Wends worth aan, „en ik heb altijd maar het idee, dat ik hier eigenlijk volkomen overbodig ben. Ik zou graag mijn salaris verdiénen, mijnheer Clifford". „Ik dacht, dat je mij nu toch al goed genoeg kende, Wendsworth", antwoordde hij koel, „om te weten, dat ik absoluut niet filantropisch ben aangelegd. Je slaat je verdiensten heusch veel te laag aan, mijn waarde. Ik ben door mijn lange afwezigheid Londen ontgroeid en ik ken hier niemand meer. Jij gaat met me lunchen en di- neeren, je verzorgt mijn correspondentie, hoe gering die op het oogenblik ook nog mag zijn. Ze zal al spoedig heel wat omvangrijker worden, maak je daar maar niet ongerust over. En dan, wanneer het winterseizoen is aangebroken, Wendworth, wil ik iemand hebben, die mij naar de theaters en concerten kan vergezellen. Ik heb er een hekel aan, alleen te zijn. Je kunt me ver der van dienst zijn, door mij hier en daar te introduceeren- Geloof me, beste jongen", er was nu een welwillende klank in Melrose's stem, een klank, welken Wendsworth zoo uiterst zelden hoorde, -„naar mijn opvattingen ben je het sa laris, dat ik je geef, ten volle waard. En met die opvattingen zou ik nu maar uitsluitend rekening houden als ik jou was". „Ik wilde wel, dat ik een zelfden kijk op de zaak kon hebben als u", zuchtte Wendsworth. „De warmte zit je vandaag in den weg", zei S;r Charles onverschillig, terwijl hij zijn wande ling door het vertrek hervatte. „Nu wat an ders. Ik ga een auto koopen, zooals je gehoord hebt. Ben je in staat te chauffeeren?" Wendsworth ontkende. „Een prachtige gelegenheid dan, om je die ga ve eigen te maken. Zie je wel, dat je functies zich al spoedig gaan uitbreiden? Natuurlijk verlang ik geen chauffeurs-diensten van je", vervolgde hij glimlachend op den verwonderden blik van zijn secretaris, „maar het lijkt me prettig, zoo nu en dan samen te rijden en om beurten aan het stuur te zitten- Half Ocober betrek ik een huis op Albert Road, in de onmiddellijke nabijheid van Regens Park, ik wil in mijn eigen boel zitten en mijn leven niet op gemeubileerde kamers slij ten. We staan trouwens voor meer veranderin gen, Wendsworth, daar zal je te gelegener tijd wel van hooren. Maar om op den beganen grond terug te keeren, jonge man je zult vanmiddag in je eentje moeten lunchen. Ik heb een confe rentie met een meneer Brisbane in verband met dat huis op de markt in Chelrasford, waarover Morris en Morris bericht hebben gezonden". „Uitstekend, mijnheer Clifford. Als het niet te veel gevergd is, zou ik u vandaag ook liefst alleen laten dineeren. Ik heb een invitatie, ziet u, bij Lady Susan Ballentine. Bestaan er bezwa ren?" „Niet de minste. Ik hoop, dat je je uitstekend zult amuseeren" „Dank u". Hij maake zijn brieven af en schoof ze Sir Charles toe, die ze doorlas en ondertee- kende. „Apropos", zei Melrose na een oogenblik, „de naam Ballentine komt me niet onbekend voor. Als Lady Susan dezelfde is, die ik bedoel, moet zij toch anmerkelijk ouder zijn dan jij, Wends worth". „Dat is ze ook. Maar zij heeft er bijzonderen slag van, haar waren leeftijd te camoufleeren Ik beschouw haar als een oprechte, moederlijke vriendin, en daarom durf ik ook namens haar met een eigenaardig verzoek tot u komen. Ziet u, Lady Susan schreef me, dat ze door onvoor ziene omstandigheden op het oogenblik wat krap in haar geld zit". „Enwou jij nu misschien een voorschot ter wille van je vriendin hebben?" „Van dat soort is Lady Ballentine niet, mijn heer Clifford", antwoordde Wendsworth scherp „Zij is een dóór en dóór fatsoenlijke vrouw!" Sir Charles maakte een afwerend gebaar met de hand. „Wanneer alle vrouwen, die door één van baar beste vrienden eens uit de verlegenheid worden

Schager Courant | 1936 | | pagina 17