Auto te water gereden KIJKEn KOOPEn tj CLOECK Trouw aan de kerk in Duitschland De oorlog in Oost Afrika Groote Italiaansche overwinning. Maandag 17 Februari 1936. Postrekening No. 23330 SCHAOER 79ste Jaargang. No. 9913 COUIANT. Int. Telef, No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitk imend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTENa TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inhegrppen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DE 80.000 MAN TROEPEN ONDER RAS MOELOEGETA OP DE VLUCHT GESLAGEN. MAKALLE, 16 Februari (A.N.P.): Maar schalk Badoglio heeft een groote overwin ning behaald na hevige gevechten rondom Aradam ten Zuiden van Makalle. De Abes- sijnsche troepen, die onder bevel staan van Ras Moeloegeta, wier aantal geraamd wordt op 80.000 manschappen, zijn voor een deel op de vlucht geslagen. Het op de vlucht gesla gen deel van dit Abessijnsche leger wordt ge schat op 30.000 man. Aradam is veroverd. Sjelicok is bezet, evenals de geheele vlakte Afgol, met Antalo, met Antalo Belsat en Adi Maiciaa. De Abessijnsche verliezen, die buitengewoon groot zijn, worden geschat op 20.000 buiten ge vecht gestelde manschappen. De Italiaansche verliezen zouden bedragen ongeveer 400 doo- den en 500 gewonden. Tengevolge van dezen veldslag loopen de troepen van Ras Kassa en Ras Seyoem, die in het Tembiengebied staan opgesteld, ge vaar afgesneden te worden, wanneer zij zich niet onmiddellijk terugtrekke.n. De situatie aan het front in Eritrea. Italiaansche stemmen. Rome, 16 Febr. (A.N.P.). De bekenbmaking van het, officieele Italiaansche Iegerbericht, dat kond deed van nieuwe successen met de wapenen aan het front in Eritrea, die Zondagmiddag om twee uur in geheel Italië door de radio geschiedde, heeft overal diepen indruk gemaakt. Officieel wordt reeds medegedeeld, dat het minis terie voor pers en propaganda Zondagavond bijzon derheden zal publiceeren. In politieke kringen spreekt men de meening uit, dat de gemelde Italiaansche overwinning, welke is bevochten in een driedaagschen hevigen strijd, waar aan 5 Italiaansche divisies zwarthemden en troepen hebben deelgenomen, voor 't Abessijnsche leger een nieuwen zwaren slag beteekent, welke na het suc ces van generaal Graziani aan het Zuidelijk front ook aan het Noordelijk front de militaire superiori teit van Italië bewijst. Hoewel nog geen bijzonderheden betkend zijn, ge looft men in Italiaansche kringen, dat het in Ender- ta staande Abessijnsche leger zware verliezen heeft geleden. Men wijst er niettemin op, dat een uitbuiting en uitbreiding van het succes met het oog op den reeds aangevangen regentijd en door het bergachtige karak ter van 't land voorloopig aan twijfel onderhevig is. Legerbericht 125. Rome, 16 Febr. (A.N.P.), Legerbericht 125 luidt: „Onze troepen aan het Erythreesche front, die se dert 11 Februari een aanvang hadden gemaakt met een offensieve beweging, hebben gisteren, 15 Fe bruari, bij het aanbreken van den dag, een grooten veldslag geopend ten Zuiden vari Makalle." De veldslag ten Zuiden van Makallé. Rome, 16 Febr. (A.N.P.). Uit Asmara wordt ge meld, dat twee legercorpsen op 12 Februari des mor gens om zev.en uur den opmarsch hebben hervat. Terwijl op den linkervleugel de versterkingen, welke jnen zich tot doel had gesteld, reeds in den ochtend konden worden bereikt, hebben de strijdkrachten op den rechtervleugel, welke bestaan uit zwarthemden, verwoede gevechten moeten leveren met den vijand, Twee winkels afgebrand te Hengelo. Gistermiddag is te Hengelo door onbekende oor zaak brand uitgebroken in een oud pand in de Willemstraat, waarin gevestigd waren de slagerij van den heer De Leeuw en de manufacturenhandel van den heer Van Woerkom. De brand die ontstaan was in de woning van den heer Van Woerkom, die niet thuis was, werd door buren ontdekt, die onmiddellijk de brandweer waarschuwden. Deze kon niet verhinderen, dat beide winkels geheel uitbrandden en kon er zich dan ook slechts toe beperken, met drie stralen de be lendende perceelen nat te houden en overslaan van het vuur te verhinderen. Van de inboedels kon na genoeg niets gered worden. De schade wordt door verzekering gedekt. Na den noodlottigen brand in de hoofdstad. Toestand der overlevenden redelijk wel. Amsterdam, 16 Februari. - Naar wij vernemen was Zondagavond de toestand van de vier overle venden van den noodlottigen brand opd en O. Z. Achterburgwal, die in het Binnen Gasthuis ver pleegd worden: de 44-jarige A. Postma, zijn zeven jarig zoontje A. Postma, de 39-jarige Eggermond en diens 36-jarige vrouw, redelijk wel. STARACE, generaal-secretaris van de fascistische partij, die naar het Italiaansche front is ver trokken. welke werd gesteund door tien kanonnen. Om vier uur in den middag was tlev ijand verslagen, dank zij de versterking, welke werd ontvangen van een divisie Alpenjagers, de doeltreffendheid der artille rie, die de vijandelijke batterijen verwoestte en de goede samenwerking, welke van de luchtvaartaf- deeling werd ontvangen. Intusschen trok ook het derde legercorps op, ge steund door artillerie-bombardementen en aanvallen der vliegtuigen, hoewel de vijand verwoeden tegen stand bood. Op 13 en 14 Februari hebben het eerste en tweede legercorps de bezette stellingen geconso lideerd. Een poging der Abéssijnen in het gebied van Adi Acheiti tegenaanvallen te ondernemen, werd door artillerievuur ongedaan gemaakt. Ondanks het slech te weer was de ravitailleering der troepen uitstekend. Op 15 Februari zijn de beide Italiaansche vleugels verder opgerukt. Om elf uur dien dag ontketende de vijand nog een krachtigen tegenstand, welke tot 6 uur in den mid dag op wanhopige wijze werd volgehouden. Toen hadden de Alpenjagers Antalo bereikt. Zij keerden zich toen naar den Amba Aradam, welke door deta chementen zwarthemden onder bevel van den hertog Pistoja werd bezet. De Italiaansche driekleur werd boven op den berg gepla'nt. Brand en explosie in een bakkerij te Nijmegen GROOTE SCHADE AANGERICHT. Gistermorgen omstreeks zeven uur werd door een agent van politie brand ontdekt in de Eure- ka-Bakkerij van de firma Beekhoven aan de Van Goorstraat te Nijmegen. De onmiddellijk gewaarschuwde brandweer tastte met kracht het vuur aan. Toen men de bakkerij binnengedrongen was, ontstond er plotseling een hevige explosie", welke vermoedelijk ontstaan was door toevoer van lucht. De ontplof fing was van zulk een kracht, dat de achtermuur van de eerste en tweede ver dieping totaal uiteengeslagen werd en neerkwam op de binnenplaats. Aan den voorkant sloegen de deuren en de rui ten naar buiten en kwam het glas aan de overzijde van de straat terecht. De muur van het helende perceel, het pak- muur van 't belendende perceel, het pak- kreeg een diepe scheur- Het mag een wonder heeten, dat niemand van het brandweerpersoneel of omstanders ge wond werd. De brand zelf was spoedig gebluscht. De bak kerij brandde grooten deels uit. terwijl de daarbo ven gelegen verdieping, doordat de zolder door brandde, danig van het vuur te lijden had. De winkel en de woning van den heer B. konden ge spaard blijven. De schade loopt in de duizenden guldens en wordt door verzekering gedekt. Men vermoedt, dat de brand ontstaan is boven de oven van de bakkerij. 1 doode. Haarlem 16 Februari Twee jongelui uit Enkhuizen van 26 en 27 jaar bezochten in de af- geloopen nacht met de 25-jarige Mej. v. H- uit Haarlem een nachtfeest en maakten alvorens hét meisje naar huis te brengen nog ,een toertje door de stad. 3 Zondagmorgen omstreeks 6 u. is de be stuurder, blijkbaar door onbekendheid met den weg bij de Turfmarkt in den Kampersingel gereden. De beide heeren konden zich, door het inslaan van een ruit naar buiten werken en door voor bijgangers op het droge gebracht wor den. De 25 harige mej. v. H. slaagde daarin echter niet en kwam jammerlijk om bet leven. Na een half uur hebben politie en leden van den Ongevallendienst het stoffelijk overschot uit de auto gehaald. Het is naar het St. Elisabeths- gasthuis overgebracht- De bestuurder en zijn vriend, die zooals ge zegd, gered konden worden, zijn naar het politie bureau overgebracht, waar bij onderzoek bleek, dat zij alcoholische dranken gebruikt hadden. Zij konden eerst laat op den dag verhoord wor den. Omtrent het auto-ongeluk, dat een meisje het leven kostte, vernemen wij nog het volgende: De auto kwam van de Turfmarkt en werd be stuurd door den 27-jarigen koopman P. B. uit Enkhuizen. Achter in de auto zat de 26-jarige G. v. d. B., leeraar aan de H.B-S. te Enkhuizen, en het meisje, de 25-jarige mej. E. G. L. van Haarlem, wonende in de Harmen Jansstraat te Haarlem. De jorfgelui hadden met het meisje kennis gemaakt en zouden haar des morgens om 5 uur met de auto naar huis brengen. Eerst werd nog wat rondgereden en omstreeks kwart voor zes. kwam men op de Turfmarkt- Het was donker en mistig en de bestuurder is recht doorgereden, waardoor de auto naast de brug met de wielen omhoog in het water terecht kwam B. wist zich door een portierraampje te red den, v. d. B. kroop eveneens door een raampje naar buiten. Zij werden op den hoogen wal ge holpen door een politie-agent en eenige bur gers, die zich' daarna te water begaven om ook het meisje te redden. Door den val was het koets werk van de auto echter ontzet en zij slaagden er niet in de portieren te openen. Eenigen tijd later is de auto met een kraan wagen opgehaald het meisje lag achterin,. Een dokter kon slechts den dood constateeren. Het stoffelijk overschot werd naar het St. Elisabeths- gasthuis vervoerd, en ook de beide Enkhuizena- ren werden daarheen overgebracht, In den loop van den middag zijn zij door de politie verhoord- Zij konden geen verklaring van het ongeluk ge ven. Wel gaven zij toe, dat zij in het cabaret bier en sterken drank hadden gebruikt, Het onder zoek van de politie zal moeten uitwijzen of drankgebruik de oorzaak van het ongeluk is. De zwaar beschadigde auto is in beslag ge nomen. EEN BERUCHTE GUILLOTINE VERKOCHT. Parijs Het mes van de guillotine, waaronder Lodewijk XVI het leven heeft gelaten, is gisteren in openbare veiling verkocht voor 12.500 francs BET DANSERESJE IN CARNAVALSTEMMING Ernstige brand in Montana New York, 16 Februari (A.N.P.) Bij een brand te Carter (Montana) zijn vier kleine kinderen levend verbrand. De moeder en twee andere kinderen hebben levensge vaarlijke brandwonden opgeloopen. De brand was ontstaan door een ontplof fing in een kachel. Een herderlijk schrijven vanaf den kan sel voorgelezen. Kardinaal Faulhaber over de rechten der bisschoppen. Munchen, 16 Februari (A.N.P.)Ter gelegen heid van zijn 25-jarig bisschopsjubileum, dat hij op 19 Februari a.s. hoopt te vieren, heeft de kardinaal aartsbisschop van Munchen en Freising, Mgr. AL Faulhaber, Zondag in alle kerken van zijn aartsbis dom een herderlijk schrijven van den kansel doen voorlezen, waarin gehandeld wordt over het bisschop ambt, in het bijzonder over het leergezag, het priester ambt en de kerkelijke bestuursbevoegdheid der Ka tholieke bisschoppen. De kardinaal legt in dit herderlijk schrijven nog eens den nadruk op het verbod, door de bisschops conferentie van Fuldau uitgevaardigd, om bladen of boeken te lezen, waarin het leergezag der bisschop pen wordt aangetast. De geloovigen behooren, aldus de kardinaal, eer der te luisteren naar hun bisschoppon dan naar hen, die ook op theologisch gebied het beter meenen te weten, ofschoon zij op dit punt geenerlei scholing hebben gehad, ja zelfs den catechismus, voor kinderen niet kennen. Betreffende de bestuursbevoegdheden der bisschop pen in kerkelijke aangelegenheden zegt het schrijven, dat de bisschoppen, wanneer zij omtrent de vorming der gewetens, andere rechten der kerk, verordeningen uitvaardigen, geen politiek voeren, doch niets anders doen dan de rechtmatige rechten der kerk uitoefe nen. Tegenover de bedekte en openlijke vervolgingen, waaraan tegenwoordig de bisschoppen bloot staan, verzoekt de kardinaal de trouwe aanhankelijkheid aan hun kerkelijke leiders. UIT GARMISCH. Eenige interessante op namen tijdens t kanst rijden. Links de Oos tenrijker, Karl Schafer, Olympisch kampioen. Midden: het Oosten- rijksche paar Pausin, broer en zuster, die de zilveren medaille voor het paarrijden kregen. Rechts: de Dnitscher Ernst Baier, die samen met Maxi Herber de gouden medaille won en 2de werd na Schafer.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1