De oorlogsdreiging in het Verre Oosten De vermogens stijgen. Broodbakkerij Plaatselijk Nieuws. Linksche overwinning in Spanje Steeds grooter onrust Autobus in een sloot Nog steeds ijsgang op het IJsselmeer Ernstige botsingen in New-York De aanslag op Leon Blum. Postvliegtuig van dienst op Zuid-Amerika te laat Advertentiën. UITGESTELD tot Maandag 24 Febr. Prima Amerikaansche Petroleum Marktberichten. STEEDS ERNSTIGER GRENS INCIDENTEN. - EEN DUIZEND TAL MONGOLEN DRONGEN MANDSJOEKWO BINNEN. Naar de correspondent van het agent schap Nippon Dempo uit Hailar meldt, heeft zich aan de MandsjoerijschMongool- sche grens 'n nieuw ernstig incident voor gedaan, dat mogelijk tot uitermate moeilijke verwikkelingen zal leiden. Een ongeveer duizend man sterk Mon- goolsch detachement heeft zich ten Noorden van het Boeir-mcer op Mandsjoerijsch grondgebied begeven. De Mongolen, die met pantserauto's waren uitgerust, vielen de JapanschMandsjoerijsche troepen aan, die heftigen tegenstand boden. Na een verwoed gevecht, dat verscheidene uren duurde, werden de Mongolen die, zoo als men weet, door de Russen gesteund wer den, teruggeslagen. In officieele kringen te Tokio wacht men nadere bijzonderheden af, alvorens een ver klaring over dit incident af te leggen. De grenzen tusschen Mandsjoekwo en Buiten-Mongolië. Tokio, 16 Februari (A.N.P.) In politieke krin gen alhier wijst men er op, dat Japan op grond van het feit, dat de onduidelijke grenslijn tusschen Mandsjoekwo en Buitcn-Mongolië tweedracht zaait en aanleiding geeft tot herhaalde grensgeschillen, oprecht verlangt de grenzen nauwkeurig af te ba kenen door middel van instelling van een grens- commissie. In dit verband wijst men er op, dat de Een overzicht van het gebied waar feitelijk oorlog is, zonder dat ooit een oorlogsverklaring heeft plaats gehad. overeenkomst van Moekden van 1924 voorzag in een afbakenen der grenzen door een gemengde com missie. De grenzen nu behooren te worden vast gesteld door een commissie van de betrokken lan den. Uitgaande van deze overweging verwerpen militaire kringen met den grootsten nadruk deel neming van een derde partij, ofschoon eventueel zou kunnen worden overwogen een derde staat te doen deelnemen aan de desbetreffende besprekingen en onderzoekingen als onpartijdig waarnemer van de toepassing van fair play. Men zegt voorts volstrekt niet te begrijpen, waarom Sovjet-Rusland er op staat in deze aangelegenheid gekend te worden, aangezien toch deze grenskwestie behoort te worden opgelost door de drie rechtstreeks betrokken lan den, Japan, Mandsjoekwo en Buiten-Mongolië. Men verdenkt Rusland er van het incident van Kin Tsjang Kau op internationaal terrein te willen uit buiten. De grenzen tusschen Mandsjoekwo en Rusland. Tokio, 16 Februari (A.N.P.)Met het oog op de den laatsten tijd veelvuldig voorgekomen grensincidenten, die ernstige eventualiteiten met zich mede brengen, wint de opvatting in zekere regeerings- kringen veld, dat het raadzaam geacht moet wor den over te gaan tot afsluiting van een nonagressie pact met Rusland op korten termijn, bijvoorbeeld voor twee of drie jaar, met het doel in dien tijd de betrekkingen tusschen Japan, Mandsjoekwo en Rus land te reorganiseeren. Ook onder het publiek, al dus meldt Asahi Sjimboen, wint deze gedachte veld Kolendampvergiftiging Stoker te Arnhem dood in de verwar mingskelder. Arnhem, 16 Februari. Zondagmorgen is de stoker van de centrale verwarmingsinstallatie van het kerkgebouw der Evang. Luthersche Gemeente aan de Spoorwegstraat, de 55-jarige De Wit, dood in do verwarmingskelder aangetroffen, terwijl deze kelder vol kolendamp stond. Het. staat nog niet vast, op welke wijze de man den dood heeft gevon den. Een nader onderzoek zal moeten uitwijzen, of hartverlamming, dan wel kolendampvergiftiging de oorzaak kan zijn. Het stoffelijk overschot is naar het gemeentelijk ziekenhuis gebracht. In verhand met dit ongeval zijn de kerkdiensten elders gehouden. NOG STEEDS FELLE KOUDE IN AMERIKA. Chicago 16 Februari (A.N.P.) In den afge- loopen nacht is de temperatuur in het Midden- Westen wederom tot recordlaagte gedaald. en het is waarschijnlijk, dat de minister van buiten- landsche zaken, Hirota, reeds zijn aandacht aan deze gedachte wijdt. Asahi Sjimboen voegt hieraan toe, dat deze gedachte klaarblijkelijk is opgekomen, om dat men voelde, dat de door Japan onder oogen ge ziene onderhandeling over afbakening der gren zen en instelling van een grenscommissie niet vol doende zijn voor een omvattende, fundamenteele op lossing der tusschen do drie landen hangende proble men, waarvan het voornaamste is de aanwezigheid van 200.000 man Russische troepen in het Verre Oosten, welke haar oorzaak vindt in de verdenking, dat Japan in het Verre Oosten zekere bedoelingen heeft, „hetgeen volkomen onjuist is.' Mandsjoerijsch protest. Hsuking, 16 Februari (A.N.P.) Het departe ment van buitenlandsche zaken heeft een krachtig protest ingediend bij de regeering van buiten-Mon- golië in verband met het incident van Chalchins- soe. Mandsjoekwo eischt onmiddellijke ontruiming van de omgeving van het meer Boeir, dat door Mon- goolsche troepen is bezet en dat Mandsjoerijsch gebied is. Een goed afgeloopen ongeluk in den mist. Amsterdam, 17 Fcbr. In den afgeloopen nacht te half een is 'n autobus van de firma Maars- se en Kroon, die op den Sloterweg, uit de hoofdstad komende in de richting Haarlemmermeer reed, met een twintigtal reizigers in een sloot geraakt en om geslagen. Het ongeluk had plaats ter hoogte van per ceel 600; een dichte mistbank schoof over den weg en deed den autobestuurder het goede spoor bijster worden. Tot groote ontsteltenis van de inzittenden sloeg de bus rechts van den weg in de sloot, waar zij op haar kant terecht kwam. Zoodra men zich had gereali seerd, wat er gebeurd was, trapten de door elkaar geworpen passagiers de ruiten van de bus in en krabbelden met bemodderde en gescheurde kleeren, dan wel kletsnat door do ramen naar buiten. Verschillende reizi gers liepen hierbij snijwondjes op. Een jon geman echter had het ongeluk een pees van zijn rechterhand door te snijden; hij moest naar het Wilhelminagasthuis worden over gebracht. Omwonenden en voorbijgangers, die op den slag en het angstgeschreeuw waren toegesneld, hielpen zooveel mogelijk de onfortuinlijke reizigers. De auto busonderneming liet taxi's aanrukken om de passa giers verder te vervoeren, terwijl sommigen door particuliere auto's naar hun woningen of de door hen opgegeven adressen werden vervoerd. Een gelukkig verschijnseL Binnen enkele dagen zal verschijnen de eerste af levering van het Maandschrift van het Centraal Bu reau voor de Statistiek, waarin zal zijn opgenomen de uitkomsten dei Vermogensbelasting en een ver gelijking van het belastingjaar 1934/35 met de voor afgaande jaren. Uit de gegevens blijkt, dat voor het eerst sinds het belastingjaar 1929/30 wederom een stijging in het totaal der Nederlandsche vermogens is te consta- teeren, en wel met een bedrag van 129 millioen. Veel is het nog niet, als men weet. dat sinds het begin der crisis een daling is geconstateerd van 4,2 milliard. Uit de gegevens leiden wij verder nog af dat het aantal millionnairs dat in 1929/30 bedroeg 1362 is ge daald tot 649,*terwijl het gemiddelde vermogen per aangeslagene is gedaald van f81000 in 1929/30 tot f64000 in 1934,35. Hoe men ook staat tegenover het huidige maat schappelijk stelsel, toch moet deze verhooging van de dynamische beschiklcngsmacht van ons volk tot verheugenis stemmen, daar zij ongetwijfeld een rijke belofte inhoudt voor de toekomst. Blijkens binnenkomende berichten zijn de par tijen der linkerzijde aan de winnende hand bij de Parlementsverkiezingen in Spanje. Minister-president Portela heeft per radio mede gedeeld, dat de gouverneur van Catalonië, die van rechtschen huize is, met het oog op de overweldigen de meerderheid, welke de linksche partij in Catalonië heeft behaald te Barcelona en in de provincie, is afgetreden. Waarschijnlijk zal reeds Maandag een nieuwe functionaris worden benoemd, die zal behooren tot een partij der linkerzijde. Ook in de andere deelen van Spanje hebben de partijen der linkerzijde een groote overwinning be haald. Lerroux is in zijn district verslagen terwijl thans reeds kan worden medegedeeld dat het linksche Volksfront in 29 van de 48 provincies de overwin ning hebben behaald. Of links echter een absolute meerderheid in het Parlement zal weten te verwerven is zeer de vraag. AANRIJDING MET DOODELIJKJEN AFLOOP* Sittard. In het ziekenhuis te Sittard is Zondagmiddag overleden de 59-jarige Offermans uit Berg, gem. Urmond. Offermans, die ongehuwd was, kwam Vrijdag avond, terwijl hij per rijwiel in de Koestraat te Urmond reed, in botsing met een vrachtauto van S. te Sittard, bestuurd door R. v. K. Bij den val werd Offermans ernstig gewond. Geneeskundige en geestelijke hulp waren spoedig ter plaatse. Dr. Dols uit Geleen constateerde zwa re verwondingen aan het hoofd en gelastte di rect overbrenging naar het ziekenhuis* Rijks- en gemeentepolitie maakte proces-ver haal op. Het lijk is voor nader onderzoek n beslag ge nomen. Verscheidene schepen teruggekeerd. Stoomvracht- boot „Koophandel", die bij Pampus bekneld was geraakt, op eigen kracht binnen gekomen. Amsterdam, 16 Febr. Zaterdagmorgen werd er bericht ontvangen dat dc stoomvraelitboot „Koop handel" van do N.V. Gebr. van der Boonrs Stoomboot- rcederij te Rotterdam tusschen Pampus en Marken in het ijs was vastgeraakt. De sleepboot „Pampus" van Roelof's Motor- en Lichterdienst N.V. te Amster dam werd gerequireerd om het schip te hulp te ko men en deze baande zich een weg door de ijsmassa, ton einde de „Koophandel" op sleeptouw te nemen. Vermoedelijk ten gevolge van den mist heeft de „Pampus" het schip niet kunnen vinden, hetgeen echter geen ernstige gevolgen heeft gehad, aange zien de „Koophandel" Zondagmorgen op eigen kracht de Oranje-sluizen is binnengevaren, van welk feit de bemanning van de „Pampus" die des middags terugkeerde, op de hoogte is gesteld. De ingevallen dooi ten spijt is de ijsgang op het IJsselmeer nog dermate belemmerend voor de scheepvaart, dat verscheidene sche pen, die Zondag van Amsterdam zijn uitgeva ren, onverrichterzake moesten terugkeeren. Tot deze behoorde ook een motorvracht scheepje van schipper Bakker uit Amersfoort, dat evenwel vanmiddag, toen het weer op klaarde, opnieuw een poging heeft gewaagd om zich door de vaargeul tusschen de door de Oostenwind opgestapelde ijsschotsen een weg naar de Eem te banen. Tusschen politie en werkloozen. New York 16 Febr. (A.N.P.). Tusschen ongeveer 300 agenten van politie en twaalf duizend werkeloo- zen die trachtten van de drukke Madison op te mar- cheeren naar het werkverschaffingsbureau is een handgemeen ontstaan, dat ongeveer een half uur heeft geduurd. Daarbij werden ongeveer 100 perso nen door slagen met den gummistok of door uit glijden op de met ijzel bedekte straten, gewond. Het republikeinsche congreslid Mare Autonio en twaalf andere leiders van den stoet zijn wegens on behoorlijke gedrag gearresteerd, maar spoedig weer vrijgelaten, omdat men hun niet het genoegen wilde geven op een goedkoope en gemakkelijke wijze tot martelaar te worden gepromoveerd. De politie had de optocht wegens den toestand der straten die met sneeuw en ijzel bedekt waren, verboden. Drie royalisten zullen worden vervolgd Parijs Tegen de drie als verdacht van deel neming aan den aanslag op Leon Blum gearres teerde jongelieden is een vervolging ingesteld wegens het toebrengen van lichamelijk letsel. Zij zijn in een gevangenis opgesloten. Berlijn, Het Duilsche postvliegtuig, dat Zaterdag komende van Zuid-Amerika in Afrika moest arriveeren heeft zijn plaats van bestemming niet bereikt. Het is mogelijk, dat de radio-installatie van de vliegboot in het ongereede is geraakt en dat het toestel op een andere plaats aan de kust van Afrika is geland. Er wordt een onderzoek ingesteld. DE ZEE VAN AZOF DICHTGEVROREN. Moskou Na een krachtigen storm, tijdens welke ook veel sneeuw neerkwam, is de zee van Azof geheel met ijs bedekt geraakt. BOTSINGEN IN BORDEAUX. Parijs. In Bordeaux is het Zaterdag tusschen aanhangers van de Action Franq.aise en politieke te genstanders tot botsingen gekomen. De politie moest handelend optreden om de órde te herstellen. De in cidenten ontstonden, toen socialisten vlugschriften verspreidden waarin de arbeiders werden opgeroepen tot deelneming aan de protestdemonstratie van het Volksfront van heden, hetgeen niet naar den zin was van de aanhangers der Action Franqaise. BESTUDEERING VAN DE STRATOSFEER. Leningrad. In de laatste zes jaren heeft het In stituut voor Aerologie voor de bestudeering van de situatie op groote hoogte een druk gebruik gemaakt van de radiosonden, zooals door prof. Motsjanof zijn geconstrueerd. In 1935 zijn 770 ballons met souden opgelaten, die hoogten hebben bereikt van 14 ot 30 K.M. Het instituut laat dagelijks twee ballons met son- den opa een om 12 uur en een te middernacht. Deze opstijgingen geschieden op twaalf verschillende plaat sen in de Sovjet-Unie, o.m. te Moskou, Sebastopol, Kief en Archangel. BARSINGERHORN KOLHORN. DAMMEN. Vrijdagavond 24 Februari jl. had de ontmoeting plaats van de damclub T.O.G.,. Wognum tegen de Kolhorner damclub, waaraan door 40 personen werd deelgenomen. Na een welkomstwoord van den voorzitter, den heer K. Keuris, werd om half negen met den wedstrijd begonnen, die tot 12 uur aanhield. Het was een mooie sportieve strijd, die als uitslag aangaf: Wognum 19 punten. Kolhorn 21 punten. De vorige wedstrijd die op Vrijdag 31 Jan. gehouden is te Wognum. had als uitslag: Kolhorn 21 punten, Wognum 15 punten. Totaal uitslag: Wognum 34 pun ten, Kolhorn 42 punten. Hieruit blijkt, dat onze club, zich. iets sterker heeft getoond. Begrafenisvereeniging „DE LAATSTE EER' le Koegras. Door omstandigheden wordt de Algemeene Vergadering, uitgeschreven op Woensdag 19 Februari 1936, HET BESTUUR. NIEUWE NIEDORP. FeestAJitvoering wegens 20-IARIQ BESTAAN der Zangver. NIEDORP's OEM. KOOR Dir.: Ib. I. HOVENIER, op Zondag 23 Februari in de PRINS MAURITS. Benevens Zang. opvoering van „De Landelijke repetitie" en „De Verloofdschool". Aanvang half acht. Entrée bij kaarten voorverkoop 30 ct., aan de zaal 40 ct. Tijdens de uitvoering verboden te rooken. Na afloop BAL met attractie's. met flink WOONHUIS en TUIN, gelegen te Krabbendam. Billijk te huur of te koop. Te bevragen bij P. N. LEERING Gzn.# Oudorp. S cent p. liter p. vat. G. BUTTER, Jz., Winkel. Biedt zich aan: een nette Schoonmaakster. Adres P. I. RUITENBURO, Lotweg 2, Anna Paulowna. BOUWEN. Door den heer J. Bakker, Noord alhier, is een aanvraag ingediend tct het koopen van een per* ceel bouwterrein aan de Heerenboschstraat alhier* waarop door hem gebouwd zal worden een woon- en winkelhuis. VERKOCHT. Het woonhuis in het Heerenbosch, eigendom vart en bewoond door den heer J. J. de Vries, is verkocht aan den heer Dr. J. M. Nij'land, rustend .geneesheer te Utrecht. GESLAAGD. Onze plaatsgenoote, mejuffrouw Tiny SclioorT slaagde voor het diploma machirte-schrijven aan dq Handelsschool te Den Helder. N.H.V.B. IA. Ook in deze afdeeling werden alle wedstrijden af gelast, zoodat we voor den volledigen stand naar on$ no. van Maandag j.1. verwijzen. i WIERINGER WAARD. Namens den leider van de Propagandaclub D.E.V« werd ons verzocht, alsnog mede te deelen, dat bij ge* legenheid van hun 25-jarig bestaan ook nog bloe* men zijn aangeboden door den grimeur, den heer E< Karsten en door de afdeeling Barsingerhorn van dén; Bond voor Staatspensionneering. ALKMAAR, 15 Februari 1936. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 36 nuchtere kalveren (slacht) waarvan de prijzeïj f3—f7.50. X ALKMAAR, 15 Februari 1936. Op de heden gehouden Botermarkt werd betaalcf voor groothandel 77.5—82.5 cent en kleinhandel 80—85 cent. I-landel goed. Kipeieren (groothandel)] f3f3.50 en eendeieren f2.70. Handel matig. V; ALKMAAR, 15 Februari 1936. N.V. Eierveiling voor Holl. Noorderkwartier. 1 Aanvoer: 155.000 kipeieren: 5658 Kg. f3.203.4Ö, 58—60 Kg. f 3.30-3.40, 60-62 Kg. f 3.30-3.50, 62^-64 Kg. f3.40—3.60, (>4—66 Kg. f3.50—3.80, alles per 100 stuks. i WARMENHUIZEN, 15 Februari 1936. Roode kool, le kw. f6.109.10, 2e kw. f6.10—8.60, gele kool, le kw. f7.30—8.60, 2e kw. f 5.50—7.60, Deen sche witte kool, le kw. f5.30—5.70, 2e 'kw. f2.10—5. drielingen fl.20, uien f2.30—2.60, grove uien f2.60- 2.70, peen f2.10, kleine peen f 1.10—1.40, eigenhei mers f2.50, bieten f4.60. Aanvoer: 51.800 Kg. roo de kool, 9200 Kg. gele kool, 22700 Kg. *D. witte kool: 10925 Kg. uien, 2225 g. peen, 200 g. aardappelen, 32$ Kg. bieten. BROEK OP LANGENDIJK, 17 Febr. 28000 Kg. uien f 1.60-2.10, grove f 1.80—2.20, 3000 Kg. peen f 2—2.40. 8000 Kg. roote kool f6.70—8.70, 4000 Kg. gele kool f3.20—7.70, 2000 Kg. D. witte kool f 2.70-5.20. i XOORDSCHARWOUDE, 17 Februari 1936. 2500'Kg. uien 2.20—2.30, drielingen 70—80 ct., gróVe 2.40, 2580 Kg. D. witte kool 5.20.

Schager Courant | 1936 | | pagina 3