Polder Wieringerwaard. Polder Callantsoog. TANORAMA Uit onze omgeving. Bond voor Staatspecsionneering Vergadering van Dijkgraaf en Heemraden met Hoofdingelanden op Zaterdagmiddag half vier, on der leiding van Dijkgra^ Haringhuizen, Afwezig de heer K. Schenk Kz. Bij de opening heette Voorzitter in het bijzonder welkom den heer A. Rot, die voor de le maal als Hoofdingeland tegenwoordig is. Ik wil, aldus Voor zitter, U feliciteeren met het vertrouwen dat de in gelanden in u hebben gesteld en hoop, dat u tot eigen voldoening deze functie zult vervullen en de belangen van den Polder behartigen. De door den Secretaris voorgelezen notulen wer den onder dank vastgesteld. Naar aanleiding van deze notulen deelde Voorzit ter mede, dat van het bestuur van Anna Paulowna bericht is ontvangen dat zij de vaargeul buiten de sluis zullen laten uitbaggeren. Het Dag. bestuur heeft in verband daarmee ook het voornemen om het gedeelte binnendijks na te zien. Verder werd medegedeeld, dat de heer K. Zijp is aangewezen als waarnemend dijkgraaf en dat de verpachting van dijken, kaden, enz. nogal gunstig is verloopen. De opbrengst was vrijwel gelijk als vorige maal. De overwegen hij de trambrug zijn verlaagd; de nieuwe brug heeft ongeveer f730 gekost. De weg is nog niet afgewerkt. Men wil hiermee wachten tot het voorjaar. Het streekhek aa.n den dijk bij de Oudesluis is geplaatst voor rekening van het Hoogheemraad schap en niet voor rekening van den polder. De erfpacht akten zijn geteeke'nd terug ontvan gen en in werkverschaffing zijn de Kruiswegvaart en de sloot achter de Nieuwesluis uitgediept. Ingekomen stukken. Van Ged. Staten Is bericht ontvangen dat over 1934 voor het kanaal verschuldigd is f 138.48. Proces-verbaal van gehouden lcasverificatie d.d. 14 December 1935. De ontvangsten hebben bedragen f 66984.82, uitga ven f 35118.6S; batig saldo f31846.14. Daarvan is ge plaatst f29449.98 bij de Boerenleenbank, op de post rekening f 1410.57 en in kas f 985.59. Als punt 4 volgde bespreking vernieuwing con tract voor stroomlevering door het P.E.N. Dijkgraaf lichtte toe, dat een schema is ontvan gen voor den stroomprijs in de toekomst, welke op 1 Juni a.s. in gaat. De meterhuur was f 163.20, wordt nu f81. Het vastrecht wordt terug gebracht van f 1500 op f 1260, terwijl vergoeding wordt gegeven voor het transformatiegebouw. De verlaging der vaste kosten zullen bedragen f454.70, terwijl de geheele verlaging cp f950 1000 wordt geschat. Het schema is toegezonden aan de Vereeniging van den Bond van Waterschappen om advies, doch dit werd nog niet ontvangen. Machiging wordt verleend aan 't Dag. Bestuur om het contract af te sluiten. Van de heeren V de Wit. C. Waiboer, Jb Koning en J. Kater is een verzoek ingekomen om de duiker in den Noord-Zijperweg te verlagen., opdat het water heter gaat afvloeien. Dijkgraaf zeide, dat de toe stand niet zoo slecht was als de heeren voorgeven, doch het Dag. bestuur is wel van meening dat de afvoer van het water bespoedigd kan worden. Voorgesteld werd om een grontere betonnen dui ker aan te brengen. Ook de duiker aan den Kruis weg blijkt iets te hoog te liggen. Nu de waterstand steeds lager wordt gehouden, zullen er waarschijn lijk wel meer komen. De kosten aan den Kruisweg werden geraamd or> ongeveer f 120 De duiker aan den N. Zijperweg zal wel iets meer moeten kosten. De heer H. Koster wees er op, dat in verhand met den verkoop van de tramhaan wel enkele duikers vrij komen, welke misschien gebruikt konden wor den. Voorzitter was van meening, dat deze wel kon den dienen bij de Sluizerwegvaart, doch voor den Kruisweg te klein waren, Machtiging werd verleend om deze werken te doen uitvoeren. Volgend punt is een voorstel tot plaatsing van een nieuw krooshek in de Molersloot, nabij het ge maal. Toegelicht werd, dat het de bedoeling is een hek met plankier over de geheele breedte van de molensloot, op 20 M. afstand van het gemaal. Er komt dan een groot waterverval. De ruimte is thans te klein. De kosten zullen ongeveer f600 bedragen. Een 4- tal plannetjes liggen ter tafel. Na een tamelijk breed voerige bespreking, waarbij de heeren nogal door el kander praatten, werd besloten dat het dag. bestuur ook dit in orde zal laten maken. De begrooting. Bij de algemeene beschouwingen werd door den heer Koster opgemerkt, dat bij een vorige begroo ting al eens stemmen waren vernomen om de lasten te verlagen. Spreker heeft nu tot zijn genoegen ge zien dat het dag. bestuur daarin geslaagd is. Dan werd met de behandeling aangevangen en wel het eerst met de uitgaven. Voor de Hoofdingelanden wordt f5.per verga dering begroot. De heer A. Rot zou dit willen schrap pen. Dijkgraaf wil dit ten sterkste ontraden. De heer C. Blaauboer merkte op dat door hem al eens eerder f2.50 werd genoemd. De post blijft gehandhaafd. Bij het derde hoofdstuk (gewone wegen) is voor wegverbctering geraamd f 1950 en voor alles bij elkan der (materiaal, arbeid, enz., enz.) f4580.—. Vorig jaar was het f2970.Deze verhooging is gewenscht omdat het dag. bestuur van plan is de Walingsweg geheel te teren en ook op den duur den Kruisweg Ook de post van wegen (Prov. lijst) is hooger ge raamd in verband met verbetering van den Sluizer- weg en het overteren van de Tweewegen. Ook do post voor sluizen, bruggen, woningen en duikers is met f 600.— verhoogd. Toegelicht, werd als oorzaak aanleg kabel, een rooster, verlichting, saus- werk in de hal, alsmede de inrichting van het Polder kantoor. Do heer Groneman vroeg wat of er met het loop bruggetje bij de nieuwe rij brug moet gebeuren. Voorzitter zeide dat het de bedoeling is om het af te breken. Er is wel eens over verplaatsing ge sproken, doch dat zou ongeveer f200.— moeten kosten en bovendieh zou het niet meevallen om het af te breken en weer op te bouwen. Besloten werd om het af te breken. Door den heer H. Koster werd in verband met dit hoofdstuk opge merkt, dat niet is gerekend op de flap. Het Dag. Bestuur was van meening dat de Polder Wieringerwaard geen behoefte heeft bij deze brug. Een verbreeding is een algemeen belang. De heer Koster merkte op dat de brug eigendom is van den Polder. Een brug die in een provinciale weg ligt, kan voor uitkeering in aanmerking komen. De Polder moet beginnen en een onderzoek instellen. Wanneer dit niet gedaan wordt zou het Dag. Be stuur te kort schieten. Een langdurige discussie tusschen beide heeren volgde, met als uitslag dat Dijkgraaf geen bezwaar had om een onderzoek in te stellen. De volgende hoofdstukken gaven geen aanleiding tot bespreking. Onder de ontvangsten stond vermeld als restant vorige dienst f527.14. Dit zijn nog achterstallige lasten over 1935 en een klein gedeelte over 1934. Wanneer de polderlasten met fl.— worden ver laagd, wordt het totaalbedrag van 1688 H.A., 26 A., 09 c.A. f 21947.39. De geheele begrooting sluit in ont vangst en uitgaaf op een bedrag van f60S37.45, met een post voor onvoorzien ad f6506.22. Vorig jaar was deze post f 12231.39. De begrooting werd aldus vast gesteld. Rondvraag. De heer C. Blaauboer vroeg naar de losplaats aan de Nieuwesluis. Zal afdoend worden hersteld. De heer Groneman informeerde naar de gerooide boom op het erf. Was deze ziek? Voorzitter zeide dat de boom niet ziek was doch het licht werd be-. lemmerd, terwijl het polderhuis beter uit komt. De heer A. Rot zou gaarne zien dat het Boer manswegje werd verbeterd, het is totaal onbegaan baar. De puin is veel te grof. Dijkgraaf beloofde een onderzoek in te stellen en verbetering aan te bren gen. Hierna sluiting. KOLFWEDSTRIJDEN VAN DEN LANGENDIJKER KOLFBOND. ZUIDSCHARWOUDE. In de kolfbaan van den heer Th. Rijper hadden gisteren de wedstrijden plaats van de clubs, aangesloten bij den Langendij- ker Koifbond. Het was de laatste of vijfde ronde, welke werd gespeeld. De uitslagen waren de vol gende (het eerste cijfer geeft het in de vorige 4 ron den behaalde aantal punten aan): Korpswedstrijden. Gezellig Samenzijn, Zuidscharwoude: W. Kuin 377, 81 p.; J. Engeringh 405, 127 p., W. Bergen 466, 149 p. Totaal 1251, 357 p. Op Maat, Zuidscharwoude: J. Kramer 402, 106 p.; P. Langedijk 381, 83 p.; M. Vlug, 486, 131 p. Totaal !69, 328 p. Volharding, Oudkarspel: J. Deutekom 391, 108 p.; F. Moeijes 397, 160 p.; S. Ton 376, 77 p. Totaal 1162, 289 p. Ons Genoegen, Noordscharwoude: P. van Dam, 520, 10 8p.; H. Aarts 495, 85 p.; K. Ruiter 462, n.g. To taal 1477, 193 p. Onder Vrienden, Oudkarspel: Jb. Strijbis 416, 92 p.; A. Timmerman 375, 78 p.; D. Plakman 439, 112 p. To taal 1230, 282 p. Personeele wedstrijden: J. v. d. Ham 406, 130 p.; Th. de Lange 445, 99 p beiden Gezellig Samenzijn, Zuidscharwoude; A. Boon 405, 125 p.; A. Mooij 300, 76 p.; beiden van Op Maat te Zuidscharwoude; C. Blokker 380. 106 p.; K. Dekker 368, 67 p.; J. Bak huis 92 p.; allen van Volhaiding, Oudkarspel; S. Timmerman 419, 97 p.; H. Kuiper 383. n.g.; C. Lange dijk Cz., 479, 111 p., G. Ens 351, n.g., allen Vrienden kring, Noordscharwoude. ZUIDSCHARWOUDE. Crisiscomité. Zondag werd de tweede uitvoering gegeven door de tooneelverecniging „Jong Leven" van Oudkarspel, ten bate van het plaatselijk Crisiscomité. De groote kolfbaan van den heer Kramer was ge heel bezet. De heer W. C. Bouman, voorzitter van het crisis-comité, verwelkomde de talrijke aanwezigen met eenige hartelijke woorden. Voorzitter schetste het werk van'het crisiscomité. Ondanks de critiek en de verkeerde voorstellingen van enkelen, aldus voorzitter, zal het comité het werk voortzetten. Het comité heeft in de jaren van zijn bestaan zegenrijk werk verricht. Het zij oud of jong, ieder lijdt on der dezen tijd. Het crisiscomité zal doen wat het kan. Hierna was het woord aan Jong Leven. De klucht, waarmee reeds meerdere succesavonden zijn gege ven, werd ook thans weer keurig opgevoerd. De aan wezigen hebben onbedaarlijk gelachen om de ver schillende buitengewoon kluchtige situaties, waar van het stuk doorspekt is. Het was cgn recht gezellige avond, welke onge twijfeld het comité geen windeieren heeft gelegd. De voorzitter dankte de vereeniging voor het gebodene, welke woorden met luid applaus werden onder streept. Een gezellig bal volgde. Dammen. Bij den gehouden damwedstrijd tusschen D.O.S. te St Pancras en Damlust te Zuidscharwoude, was de uitslag 3121 in het voordeel van D.O.S. We vernemen, dat tegen den arbeider J. Z. pro ces-verbaal is opgemaakt wegens onbehoorlijk optre den tegen den burgemeester, toen hij zijn steungeld niet Zaterdag kon ontvangen, docli moest wachten tot Maandag. Van arbeiderszijde deelde men ons mee, dat de afd. van den Bond van arbeiders in het landbouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf zich tot het gemeentebe stuur heeft gewend in verhand met do mogelijkheid om de arbeiders in de werkverschaffing te Schoorl te plaatsen. Tevens vernamen wc, dat de loonen wat heter waren. Van de 3 laatste weken werden ons loonstaatjes getoond, die opliepen van fS tot f 10 cn f 13. Ér waren echter ploegen die minder hadden. NOORDSCHARWOUDE. Een kabelstoring. Zaterdagmiddag was er een kabelstoring geconsta teerd in de clectrische ondergrondsche kabel van het gem. electriciteitsbedrijf, waardoor de geheele Spoor straat 's avonds in het donker kwam te zitten. Het perscmeel toog mot man en macht aan het werk, wat onder de slechte weersomstandigheden nu juist geen aanlokkelijk baantje was. Plet regende en bovendien was de grond nog hard van de vorst. Naar wij vernemen was de storing zeer waarschijn lijk het gevolg van de vorst, waardoor een kleine ontzetting in de kabel was ontstaan. De directeur van de lichtbedrijven was persoonlijk bij de werkzaamheden tegenwoordig. Na vele uren ingespannen arbeid wist men tenslot te de storing op tc sporen. Om half twaalf was er weer licht, doch duurde het toch nog tot half drie eer alle werkzaamheden beindigd waren. Bij de Zondagavond gehouden verloting van de gy.pinastiekvereeniging „Hercules en Hygiea" viel de le prijs prijs, een rijwiel of dressoir, op lot no. 2203, nl. van den heer J Kamp te Heerhugowaard. LANGENDIJK. De inaximum-prijzen voor den uitvoer naar Duitsch- latid van roode en gele kool zijn verhoogd van f9.90 of R.M. 16.50 tot f 12 of R.M. 20. Deze prijzen gelden voor eerste kwaliteit. Jammer echter'dat er zoo wei nig kool naar Duitschland wordt uitgevoerd. In de afgeloopen maand beliep de uitvoer van uien 14.378.525 K.G., tegen 15.929.108 K.G. in dezelfde maand van bet vorig jaar. De uitvoer uit Noordhol land was 2.216.690 K.G. in Januari 1936 tegen 1.979.Ó87 K.G. in de overeenkomstige maand van 1935. EEN ABONNEMENT OP SCHENKT U 'N VOORTDUREND GENOEGEN! Vraagt een gratis proefnummer aan het bureau van dit blad In de poldervergadering Zaterdag 15 Februari '36 wijdde de voorzitter eenige wóórden aan dé nage dachtenis vanx den vorigen secretaris. De heer De Heer is onverwachts van ons heengegaan, zeide spr. De Heer was een stipt en accuraat secretaris en ik hoop, dat de nieuwe functionaris in dezelfde schoe nen zal blijken te staan (Instemming). Na de sluiting, hij het gezellig samenzijn, heeft de tegenwoordige secretaris, de heer K. Roggeveen het woord tot de vergadering gericht. Het was dezen spreker een waar genoegen secreta ris geworden te zijn van den polder Callantsoog. Waar het hier een dubbel jubileum gold daarover leze men straks meer feliciteerde spr, den polder en wenschte dat men nog vele jaren van het gemaal en van den machinist zou mogen gebruik maken. In hoop de voetsporen van den heer De Heer te druk ken, aldus spr. en nóg in lengte van jaren als secre taris van den polder werkzaam te zijn (Applaus) Ja, deze vergadering bij den heer P. de Haan, die door pl.m. 20 stemgerechtigde ingelanden werd bij gewoond, stond in het teeken van het 25-jarige jubi leum, om ongeveer half twaalf opent de voorzitter en heet allen hartelijk welkom. Spr. vraagt of de aanwe zigen het goedvinden, wanneer aan ieder 2 stuks ge lag en een sigaartje wordt verstrekt voor rekening van de polderkas, een en ander in verband met het jubileum. De vergadering gaat hiermede gaarne accoord. De notulen worden onveranderd vastgesteld. Goedgekeurd is het besluit tot verkoop van de Nol len; voor het geld heeft men de beschikking gekre gen over waardevolle papieren, rentende 4 pet. Een verzoek van den heer S. Kooger Az. om over schrijving erfpacht wordt ingewilligd. De heer Koo ger zal f 5 van de achterstallige erfpacht over het laatste jaar betalen. Van den heer A. Kooger zijn n.1. nog achterstallige gelden te vorderen. De heer v. d. Plas zegt, dat de kans er was het geld van Arie Kooger los te krijgen. De heer W. Zeeman merkt op, dat dit wel waar kan zijn, maar v. d. Plas is toen naar Arie Kooger toegegaan en heeft gezegd of heeft hem althans la ten weten, dat hij maar niet betalen moest, want de polder had nog wel. De heer v. d. Plas antwoordt, dat de heer Zeeman de zaak verdraait. Arie Kooger is bij hem geweest en zei de kwestie met den heer Kruisveld behandeld te hebben en toen dacht spr.: dan is het wel goed. Maar zoo de heer Zeeman het uitlegt, zoo is het niet. De voorzitter zegt, dat Arie Kooger nooit bij hem is geweest. Besloten wordt om te trachten de achterstallige gel den alsnog te vangen. Een verzoek van C. Kuiper om een verkeerd ge plaatste afscheiding in erfpacht te mogen laten staan, wordt aangehouden. Aanbieding van een huldeblijk. De heer Bregman 25 jaar machinist. De Voorzitter brengt in herinnering, dat voor 25 jaar het motorgemaal in bedrijf werd gesteld. De machinist, de heer D. Bregman, is 25 jaar in vasten dienst geweest, als onze machinist. Vindt de verga dcring het goed, wanneer we Bregman een blijvend aandenken aanbieden? (Instemming). Bregman is een man van tijd, alleen zomers niet, dan let hij slechts op het peil, we hebben daarom gedacht hem een gouden horloge aari te bieden. (Instemming). Het doet me plezier, zegt spr., dat de vergadering met algemeene stemmen z'u goedkeuring aan ons idee hecht. (En vervolgens tot Bregman): Ik bied U, mijnbeer Bregman, dit horloge als blijk van waardeering aan en hoop met heel m'n hart, dat U er jaren plezier van zult hebben. De heer Bregman brengt aan allen z'n dank voor dit mooie horloge. Algemeene felicitatie volgt. Op de gezondheid van den jubilaris wordt dan het eerste gelag gedronken. Rondvraag. De heer Koeman: Kunnen de polderlasten niet naar de laagte? De Voorzitter: Je moet maar rekenen, Koeman, op de volgende begrooting zijn de lasten nog een rijksdaalder hooger! (Vroolijkheid). De heer Koeman zegt, dat de lasten moeilijk zijn op te brengen. Verder dringt de heer Koeman- op verbetering van den Duinweg aan; deze weg is te glad voor paarden. Andere ingelanden bevestigen dit laatste. De Voorzitter zegt, dat Koeman bij de gemeente moet wezen; wij hebben niets over den weg te zeggen. Overigens gelooft spr. wel, dat de weg op den duur stroever zal worden. De heer P. Brerner vraagt of niet op anderen tijd vergaderd kan worden. Als we om 11 uur vergade ren, is de heele dag gebroken. Bovendien wordt het altijd kwart voor twaalf. Waarom niet om 's och tends om 9 uur vergaderd. Spr. vindt 't zoo niet jofel De Voorzitter denkt, dat het om 9 uur moeilijk gaan zal. Het bestuur vergadert eerst nog vooraf en dan zouden we om een uur of acht beginnen moe ten en dat is een beetje vroeg. De heer Koeman is bet eens met den beer Bremer. Waarom vergadert het bestuur eigenlijk in een herberg? vraagt spr. (Gelach). De heer Kooger zou het jammer vinden, wanneer Koeman niet meer op de vergadering zou kunnen komen. Je bent wel gezellig en er wordt om je ge lachen, zegt spr. Nadat de discussie op deze wijze is voortgezet, wordt besloten den middenweg te kiezen en voortaan om 10 uur te vergaderen. De heer P. Kruisveld complimenteert het bestuur met het jubileum van den machinist; dat men nog vele jaren plezier van hem mag hebben! De heer Zeeman brengt hulde aan den Voorzit ter. Kruisveld is de eenige aanwezige voorvechter van het gemaal en nu dat gemaal 25 jaar bestaat, feliciteert spr. hem. Zijn doel is volkomen bereikt en de polder is zeker wel 65 pet. vooruit gegaan. De voorzitter: Ja, door het water en de kunstmest. De voorzitter sloot hierna liet. officieele gedeeltr van deze. vergadering, nadien bleef men nog gcrui men tijd gezellig bijeen. Langendijk DE GLADHEID Zaterdagmorgen was de straat bijzonder glacl tengevolge van de regen op de hardbevroren grond. Het verkeer ondervond hiervan tamelijk veel last. Wij vernemen dat een paar automobie len weggegleden zijn, waarbij eenige schade werd toegebracht aan hekken- Pensoonlijke ongevallen kwamen niet voor, dank zij het spoedig strooien, van zand. Het was voor de wandelaars en fietsers heel moeilijk zich zonder ongelukken langs de straat te hegeven. HET PLAN VAN DEN ARBEID Vrijdagavond werd in het lokaal van den lieer P,« Schoenmaker te Zuid-Scharwoude een bijeen komst gehouden, waar de heer J. v. d. Abeele' een inleiding hield over het Plan van den Arbeid Behandeld werd de tewerkstelling van de 200.000, zooals in dit Plan is opgenomen Er was vrij veel belangstelling. Noordscharwoude Naar wij vernemen worden er door dè „Har monie Excelsior" pogingen aangewend om een Jeugdcorps op te richten, teneinde deze jongelui op te leiden voor werkend lid van het Harmonie-: gezelschap. V- De Kleuterschool OUKDARSPEL. Naar wij vernemen is er, nu de houw van eeiï kleuterschool zal doorgaan, in zeer korten tijd reeds ongeveer f 1000 bijeengebracht voor het sticht ingska* pitaal. FEDERATIE ALKMAAR. In het gebouw De Unie vergaderde Zondag de Fe deratie Alkmaar van den bond voor Staatspension- neering, onder voorzitterschap van den heer H. Bruin Deze opende met de gebruikelijke plichtsplegingen de bijeenkomst, wijzende op de noodzakelijkheid van onverdroten strijd voor het staatspensioen. De heer H. Boskamp van St. Pancras bracht daar na liet jaarverslag uit. Er bleek uit, dat 3 leden en) 3 bestuursvergaderingen waren gehouden. In het be stuur was een wijziging gekomen, doordien de heer Keppel van Bergen was vervangen door den heen J. Bruin van Oudkarspel. De Federatie had ween heel wat werk verricht in het belang van de ouden van dagen, doch zichtbaar resultaat had het helaas niet opgeleverd. De secretaris wekte op, om voort te gaan in den kamp tot uiteindelijke bereiking van het; premievrij staatspensioen. De heer Boskamp oogstte den dank der verga* (lering, waarop 12 afdeelingen waren vertegenwoor- digd, voor de wijze, waarop hij een en ander had bc* licht en weergegeven. Als bestuursleden werden herkozen de heeren tï* Bruin en Zeekant, beiden 'te Alkmaar, die hun be noeming weer aanvaardden. De rekening van den penningmeester, den heef, Zeekant werd in volkomen orde bevonden. De ont vangsten hadden f 190.50, de uitgaven f 117.31 bedra* gen, zoodat het voordeelig saldo f 73.19 bedroeg. Uitvoerige besprekingen werden dan nog gehou den over de propaganda. Er werd aan herinnerd, dat} het in de bedoeling ligt, in 1937 een demonstratieve betooging te houden in Den Haag, wijl in dat jaar de verkiezingen voor de Tweede Kamer plaats hebben* Om zooveel mogelijk deelnemers te krijgen, is een werkfonds gesticht, waarin de opbrengst van eollee* ten op propagandaavonden wordt gestort. Op het oogenblik wordt reeds over een flink be drag beschikt. Opgewekt werd om alle afdeelingen.' voor dit fonds te doen werken en het op propagan- da-avonden niet te vergeten, in de aandacht van (le voorstanders van staatsoensiocn aan te bevelen. Op die wijze zal het mogelijk worden velen in de gele genheid te stellen voor de invoering van het staats* pensioen t.e denionstreeren. Opgehelderd werd het beklag van de afd. De Rijp, dat noch de voorzitter, noch de secretaris voor de propaganda-vergadering was opgetreden. Er bleek' uit, dat de eerste verhinderd was door bijwoning van de feest verga dering van Hollands Noorden, de laatste door ongesteldheid. Tevens kon met vreug de worden geconstateerd, dat De Rijp weer als lid! van de Federatie was toegetreden, nadat daar een.' ander bestuur was gekomen. Teleurgesteld was (le vergadering over de houding van Minister Oud, die vroeger, aan de Hoofdbe- stuurstafel gezeten, zoo voor het Staatspensioen op kwam, betoogde, dat de gelden ervoor wel konden! worden gevonden en nu zelfs niets doet voor dó 60000 uitgesloten en. Uitvoerige besprekingen werden nog gehouden' over de al- of niet-noodzakelijkheid van propagan da onder de rechtsche partijen, in het bijzonder ook onder de R.K. Sommigen vonden dit wel gewenscht, anderen achtten het vereeefsch werk. Jammer vond men het ook, dat liet N.V.V. met zijn honderddui zenden leden niet wat meer actief voor het staats pensioen opkomt. Aan de aanvraag om meer kranten beschikbaar te stellen voor de propaganda kan worden voldaan. Met een opwekkend woord om den strijd voor het mooie dool van don B. v. S. voort te zetten, werd de vergadering gesloten. Een sensatie in de tandheel kundige wereld. ABSOLUUT PIJNLOOS KIEZENTREKKEN. New York. 14 Fcbr. (U.P.—V.P.B.) Na 18 Jaar experimenteeren heeft de Amerikaansche tandarts Dr. Hartman een medicament samengesteld, dat een absoluut pijnloos behandelen der tanden en kiezen mogelijk maakt. Dit bericht heeft groote sensatie verwekt, niet alleen in de kringen der tandartsen,- doch ook in de leekenwereld. die thans de drogisten bestormt om zich het nieuwe middel voor den ge ringen prijs van 75 cent per half ons aan te schaf* fen. Eenige doctoren hebben daarop de vrees uit gesproken, dat het middel door leeken aangewend gevaarlijk zou kunnen zijn. Dr. Hartman heeft nu in een interview met United Press medegedeeld, dat deze vrees ongegrond is, al gaf hij toe. dat zijn me dicament voor tandartsen en dentisten bestemd was. Het middel maakt de tanden en kiezen voor 20 lot 60 minuten geheel gevoelloos. Tandartsen en den tisten kunnen het medicament zelf zonder meer sa menstellen. De formule luidt: een vierde deel thyraof op een deel elhyl-alcohol cn twee deelen zwavel* aether naar gewicht.

Schager Courant | 1936 | | pagina 7