Rotterdam io de branding Breede amnestie in Spanje Neem Centrale Verwarming Uitbreiding!! DE V RIES M. Klercq Zoon KIJKEI1 is KOOPEfl tij CLOECK Overstroomingen in Nieuw-Zeeland 22 PAGINA'S. Postrekening No 23330 De ernstige aardbeving in Midden-Japan Reeds 4 maanden regen in Portugal De regeering zwicht Brand door gloeiende kolen op het tapijt IHKiBilIHlIHlIffllllHillliaiIBi Moderne foto's en vergrootingen van buitengewone kwaliteit i Geopenddagelijks, ook Zondags Fotogr. Atelier Arpad Moldovan Nieuwe N ie dor p ZULLEN DE SOCIALISTISCHE WETHOUDERS AFRTREDEN? RONDE WOORDEN VAN DEN BURGEMEESTER. Nadat Wethouder de Zeeuw t's.d.) In de Raadsver gadering van gisteren het bekende socialistische standpunt nogmaals had uiteengezet, dat de re geering schuld was aan het vastloopen van Rotter dams finantiën, omdat zij tegenover Rotterdam een uitzonderlijk standpunt inneemt, nam de burgemees ter het woord, om zijn afwijkende meening te uiten, omdat hij het dringend noodig oordeelde, dat men in den Raad precies weet wat men aan elkaar heeft. In tegenstelling met de meening van wethouder de Zeeuw is spreker van oordeel, dat de regeering niet van standpunt zal veranderen. Er zullen dus lëér uitzonderlijke, zelfs zeer harde maatregelen noodig zijn om aan de wenschen der regeering te gemoet te komen. Dit zal een zeer moeilijke taak zijn, maar ons ver antwoordelijkheidsgevoel brengt mede, dat wij onze stad in finantieelen zin niet mogen laten vastloopen. Gepraat over rechten, verlangens en verwachtin gen geeft thans niets meer. De chaotische toestand die zou ontstaan als een gemeente als Rotterdam, haar salarissen, loonen en andere schulden niet meer betaalt, moet voorkomen worden. Beschouwingen kunnen we, zegt spreker, wel houden, als deze moeilijkheden achter den rug zijn, thans moeten we ons aan de werkelijkheid wijden. Na deze ernstige verklaring van den burgemees ter kwamen weer tal van sprekers los, die elkaar overstelpten met verwijten en opnieuw in allerlei toonaarden de schuld op de regeering trachtten te leggen. Toen de voorzitter te half twaalf de vergadering sloot, zeide hij het practische verloop der discussies zeer onbevredigend te achten en het ten zeerste te betreuren, dat de wethouders blijkbaar niet bereid waren om onverwijld tot uitzonderlijke maatrege len over te gaan. Alle rivieren buiten haar oevers getreden. Reuter seint uit Wellington (Australië): Bij wer ken tot kanaliseering van de rivier de Ashley in Nieuw Zeeland is een groep arbeiders door eeri wer velstorm overvallen, die het water van de rivier der mate deed rijzen dat 50 man zich slechts konden red den op den hoogsten top van den dijk, die ze zelf aangelegd hadden. Hier hebben ze 30 uren in koude en regen en tot de knieën in het water doorgebracht, voordat hun toestand en afwezigheid opgemerkt was en zij met roeibootjes uit hun benarde positie konden worden verlost. De stroomende regens hebben duizenden hectaren bouwland overstroomd in de provincie Canterbury. Alle rivieren zijn buiten de oevers-getreden en be schadigden wegen en spoorlijnen en bruggen. Veel vee is omgekomen en de graanoogst heeft ernstig geleden. Nieuwe sneeuwstormen in t Denemarken Verkeersmoeilijkheden duren nu reeds drie dagen. Kopenhagen, 21 Febr. (D.N.B.) Drie dagen duren nu reeds de door den sneeuwstorm veroor zaakte verkeersmoeilijkheden. De toestand is nog verergerd doordat vandaag nieuwe sneeuwstormen zijn begonnen. De trein uit Duitschland, die van morgen om 6 uur in Kopenhagen had moeten aan komen, maar onderweg was blijven steken, arriveer de pas vanmiddag om 5 uur, dat wil zeggen met een vertraging van elf uur te Kopenhagen. Twee personentreinen, met ongeveer 200 reizigers zijn gisteren op Seeland in de sneeuw vastgeloopen. De reizigers moesten den geheelen nacht en een deel van vandaag in de treinen doorbrengen, totdat deze er in slaagden de reis voort te zetten. Kopenhagen heeft vandaag niet meer dan de helft van de gewone hoeveelheid melk en slechts een vijfde deel van de noodige hoeveelheid vleesch ontvangen. Radio-rede van Edward VIII De Koning zal Zondag 1 Maart zijn volk toespreken. Londen. De koning zal op Zondag 1 Maart een rede tot het Britsche Rijk richten, welke om 4.20 uur Amst. tijd begint en over de radio wordt uitgezonden. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitk ïmend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Zaterdag 22 Februari 1936, SCHAGËR 79ste Jaargang. No. 9919 CODBANT. VIJF DOODEN EN ZESTIEN GEWONDEN GEBORGEN. Tokio. Na de hevige aardbeving, welke Midden Japan heeft geteisterd, (zie ook el ders in dit nummer) zijn alleen in de haven stad Osaka tot nu toe vijf dooden en 16 zwaargewonden geborgen. Te Osaka zijn ten gevolge van de aardbeving 29 huizen ver woest, terwijl door den tegelijkertijd uitge broken brand nóg 12 huizen vernield zijn. In een andere plaats, welke gelegen is tus- schen Osaka en Kobe zijn 10 arbeiders bedol ven. Men vreest voor hun leven. Ontzaggelijke watermassa's veranderen het landschap in een moerasveld. DE WET REEDS THANS AFGE KONDIGD „OM WILLE VAN DEN VREDE". OOK RECHTS WERKT ER AAN MEE. MADRID. De permanente commissie van de Spaansche Cortes heeft het door minister president Azana ingediende wetsontwerp in zake de amnestie goedgekeurd. Onmiddellijk daarop heeft de president der republiek, Zamora, de wet onderteekend, wel ke heden zal worden gepubliceerd. Het wetsontwerp bestaat slechts uit één artikel, dat bepaalt, dat amnestie wordt ver leend voor politieke en sociale vergrijpen, be nevens aan de gemeenteraadsleden, die in September 1934 waren veroordeeld, omdat zij waren bijeengekomen, hoewel de regeering de gemeenteraden had ontbonden. Naar verluidt, zullen tengevolge van de am nestie ongeveer 30.000 politieke gevangenen op vrije voeten worden gesteld. Men verwachte aanvankelijk, dat het wetsontwerp niet zonder eenige discussie zou worden goedge keurd, daar de permanente cortescommissie, zooals men weet, bestaat uit gedelegeerden, die zijn aan- geweze ndoor de ontbonden cortes, waarin het cen trum en de rechtsche partijen de meerderheid had den. Deze gedelegeerden waren van meening, dat daden als de overval op de Spaansche Bank te Ovie- do in October 1934, waarbij de revolutionnairen 14 millioen peseta's roofden, niet beschouwd kunnen worden als „politieke, of sociale misdaden". In den loop van den middag deelde evenwel Ji- menez Fernandez, vice-president van de permanente cortes-commissie en lid van de „Accion Popiair", mede, dat hij en zijn vijf collega's het amnestie decreet zouden goedkeuren, omdat de regeering ver zocht had, den vrede tusschen de Spanjaarden on derling te herstellen. Miguel Maura, de leider der conservatieve repu blikeinen, die eveneens lid is van de commissie, keurde deze houding goed en zeide het voorbeeld van zijn collega's te zullen navolgen, omdat, naar hij verklaarde, het herstel van den vrede dezen maat regel eischt en het volk zich voor amestie heert uit gesproken. De verwachting, dat de cortes-commissie het ont werp niet heden zou kunnen afhandelen, daar ver scheidene leden niet tijdig genoeg in Madrid zouden kunnen zijn. bleek eveneens een vergissing te zijn. Behalve de reeds genoemde leden der commissie, die hun goedkeuring aan het ontwerp hechtten, deelde ook de links-Catalaansche gedelegeerde Santaio, die Madrid niet tijdig genoeg kon bereiken, telefonisch mede, dat hij voor aanvaarding van het decreet was, zoodat het vereisrhte quorum werd bereikt. In den heden gehouden kabinetsraad hebben de ministers den toestand in het land, welke langza merhand weder normaal wordt, besproken. De ka binetsleden waren van meening. dat de oorzaak van de meeste ongeregeldheden is geweest, dat verschei- Meubelmakerij - Stoffeerderij Matrassen en Beddenmakerij en Gordijnen-atelier Door uitbreiding van bovenstaande werkplaatsen, kunnen alle orders - hoe groot ook - in den kortst moge- lijken tijd uitgevoerd worden door bekwaam personeel. Spoorstr. 8-10, Tel. 206, Den Helder Een ernstige boting in de straten van Madrid. In talrijke steden, waar de aanhangers der linksche partijen bij duizenden door de straten trokken, kwam het niet zelden tot ernstige botsingen, waarbij harde klappen vielen, zooals ook de onderstaande foto laat zien. dene civiele gouverneurs zijn afgetreden en hun posten hebben verlaten, zonder te wachten tot hun opvolger was benoemd. Steeds meer gevangenen in vrijheid. r De balans der excessen. Hoe meer de officieele verkiezingsuitslagen bekend toorden, des te duidelijker teekent zich de groote meerderheid der linksche partijen af. Op grond van de officieele resultaten zijn bereids 377 van de 473 cortes-zetels verdeeld, waarvan het linksche front er 216, de rechtsche partijen 123 en de centrum-groepen 38 zullen verkrijgen. In enkele Spaansche steden is de amnestie dooi de gevangenisdirecteuren reeds terstond doorgevoerd zonder dat de uitvaardiging van het desbetreffende decreet werd afgewacht. In de Asturische hoofdstau Oviedo zijn 885, in Gyon 200, in Pamplona 130, en in Madrid, Barcelona, Santander en vele kleinere ste den een geringer aantal gevangenen bevrijd. Nog steeds worden uit talrijke politieke centra van het land uitspattingen en onlusten gemeld. Se dert den verkiezingsdag is het aantal bij politieke botsingen om het leven gekomen personen tot negen tien gestegen. Vier-en-negentig personen werden ge wond: tien kerken werden in brand gestoken of zwaar beschadigd, terwijl negen bureaux van rechtsche bla den werden vernield. Incidenten te Barcelona. Politie gaf tenslotte toe. - Barcelona. De linksche partijen hebben met toestemming van de politie een demonstratie-optocht gehouden. De betoogers voerden talrijke roode en separische vlaggen met zich mede, zongen de In ternationale en het z.g. Katalansche volkslied, en riepen „leve het communisme", en „leve het vrije Katalonië". Toen de politie trachtte, het meedragen der sepa ratistische vlaggen te verhinderen, nam de menigte een dreigende houding aan. Om botsingen te ver mijden, gaf de regeerings-gedelegeerde voor open bare orde en veiligheid in Katalonië ten slotte toe. De menigte trok daarop naar het Kafalaansche re- geeringsgebouw, waar een der vertegenwoordigers van den gouverneur-generaal mededeelde, dat de centrale regeering te Madrid reeds de eerste stappen voor de verleening van amnestie had gedaan en dat de vrijlating der gevangenen binnenkort kan wor den verwacht. Het aantal betoogers wordt op 30.000 geschat. In Portugal regent het reeds vier maanden onop houdelijk. De ontzaggelijke neerkomende watermas sa's hebben het landschap in één groot moerasveld veranderd. Bewerking van den grond is onmogelijk. Duizenden landarbeiders zijn dientengevolge werke loos geworden. Bij Villa Franca, ten Noorden van Lissabon, heeft de Tejo den dijk vernield. 150 K.M2. vruchtbare wei degrond kwam onder water te staan. Het vee kon slechts met de grootste moeite in booten gered wor den. Het gebied is volkomen van de buitenwereld af gesneden. Eenige bewoners moesten zich in veilig heid brengen door in boomen te klimmen. Sedert 27 jaar is een zoo groote overstrooming niet voor gekomen. Op vele plaatsen zijn de spoorlijnen ver broken. Ook in Spanje. Groote overstroomingen in Sevilla. Madrid: De overstroomingen in de provincie Sevilla hebben een sinds lang niet voorgekomen om vang aangenomen. Tot dusverre zijn' ruim 2000 ga zinnen, die dakloos waren geworden, in noodwonin gen ondergebracht. Vooral ernstig getroffen is de streek rondom Triana. Brand door vergasser Brand door gashaard en U voorkomt veel schade en leed! TTECHN. BUR. ALKMAAR - TEL. 2197-3897. „Honderden referenties"

Schager Courant | 1936 | | pagina 1