Eden in het Lagerhuis Communistisclie propaganda Anrerika's vloot op Strijd voor het versohe cadetje KIJKEIhKOOPIIUijdOECK Extra steun aan tuinbouwers België beschermt zijn boter Noord - Californië geteisterd Smokkelaar doodgeschoten Onderwijs-bezuiniging Geheimzinnige ontvoering te Eindhoven Dinsdag 25 Februari 1936. Postrekening No. 23330 SCHAGER 79ste Jaargang. No. 992j COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkimend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., 8 PAGINA'S. Schagen Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN* TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. OPBOUW VAN EEN NIEUWE WE RELDORDE. BEWAPENING IS DE GOEDKOOPSTE WEG NAAR DEN WERELDVREDE. - DE SANC TIES HINDEREN ITALIë WEL DEGELIJ. Gisterenavond heeft Lord Eden, Minister van Bui- tenlandsche Za ken van Groot- Brittannië, een uitgebreide be schouwing gewijd aan de internatio nale situatie en het is vanzelf sprekend dat zijn woorden alge meen groote be langstelling wek ken. Eden wees er op, dat de inter nationale toe stand veel gelijkt op dien van voor den oorlog. Aller EDEN. krachten moeten dan ook worden ingespannen om de ramp van een nieuwen oorlog, die nog verschrikkelijker zou zijn dan de vorige, te voorkomen. Daartoe is een zekere actieve samenwerking tus- schen de verschillende naties noodig en Eden ziet slechts een mogelijkheid in een collectieve samen werking in het kader van den Volkerenbond, mits dezen voldoende kracht wordt gegeven door een sterke bewapening, o a van Engeland. Dc Britsche regeering denkt er echter niet aan deze collectiviteit, deze samenwerking, dienstbaar te maken aan een politiek van omsingeling. Eden ziet geen andere weg naar ontwa pening en vrede dan via een sterke bewa pening van Engeland. Hoewel hij ten zeer ste betreurde, dat in dezen tijd tot een uit breiding van de defensie moest worden over gegaan achtte hij deze weg toch nog de goedkoopste vorm om de collectieve veilig heid te herstellen. Wij hebben, zegt Eden, een belangrijke rol te spelen. Het was Groot-Brittannië dat de eerste is geweest om de wereld een parlementaire regeering te schenken en het is in deze zelf de tradtie dat de Engelsche regeering van plan is haar rol te Genève te spelen, ten einde een nieuwe wereldorde te helpen op bouwen. Ten aanzien van het Italiaansch-Abessijnsch con flict. zeide Eden, dat het verwijt alsof Engeland te lang geaarzeld had om haar houding vast te stellen, volkomen misplaatst was. Reeds 10 dagen na het uitbreken van den oorlog was Italië tot aanvaller verklaard en 50 Volkeren bondsleden hebben de sancties goedgekeurd. Het doel der sancties is de koopkracht van den staat-aanvaller geleidelijk te verminderen en als men in aanmerking neemt dat 70 van de Italiaansche uitvoerhandel ging naar de landen, die thans de sancties toepassen, dan begrijpt men dat de reserves aan geld en buitenlandsche deviezen sterk moeten Slinken. Het effect der sancties is continu en zal ten slotte een belangrijken invloed hebben op het bereiken van het hoofddoel van den Volke renbond, n.1. de staking der vijandelijkheden en het tot stand komen van een vrede op een rechtvaardige basis. Ten aanzien van de olie-sancties zeide Eden nog dat deze beoordeeld moeten worden naar hetzelfde criterium als elke andere sanctie, namelijk of de op legging er van zal medehelpen om een eind aan den strijd te maken. In zijn eindwoord zei Eden dat de meest onmid dellijke taak is het herstellen van het vertrouwen in Europa, hetgeen wij alleen kunnen bereiken door een opbouwende politiek. TURKSCH DORP DOOR SNEEUW BEDOLVEN Istanboel Het dorp Rivarik, nabij Konia, is bedolven door een ontzaggelijke hoeveelheid sneeuw, die in twee dagen zonder ophouden is neergekomen. De in hun woingen opgesloten be woners hebben gaanderijen onder den sneeuw laag uit moeten graven om het daglicht weer te kunnen aanschouwen. Vrouwen verspreiden onbrandbare vlug schriften op oorlogsschip. Los Angeles. De geheime dienst van de marine is er in geslaagd een communistisch propaganda- complot op de Amerikaansche vloot te ontdekken. Twee vrouwen zijn bereids gearresteerd onder de beschuldiging van „misdadig syndicalisme". Vijf andere indivuduen staan onder voortdurende controle van een aantal detectieven. Men hoopt hier door andere medeplichtigen op het spoor te komen. De beide vrouwen zijn aan boord van het oorlogs schip „Mississippigearresteerd, nadat de scheeps officieren hadden ontdekt, dat ze op alle mogelijke plaatsen van het. schip onbrandbare vlugschriften deponeerden, waarin de officieren werden bespot en de matrozen werden aangespoord, lid te worden van de derde internationale of andere communisti sche organisaties. Droeve daad in een vlaag van waanzin Toen de koster der parochiekerk van O. L. Vrouw van Goeden Raad aan den Arendsweg te Beverwijk zich tegen half zes Zondagavond naar de kerk be gaf, teneinde alles in gereedheid te brengen voor het Lof van zes uur, bemerkte hij al spoedig dat er iets niet in orde was, wijl alle lichten in het kerkgebouw brandden. In de kerk -komende, deed hij een ontstellende ont dekking, aldus de ,Msb." Biechtstoelen waren open gerukt en op het hoogaltaar was het een ware chaos. Het evangelieboek lag aan flarden gescheurd, roode en blauwe toogjes van de misdienaars waren over het altaar gesmeten, kaarsen door midden gebroken, kruisbeelden vernield, terwijl eensplinternieuw drie stel verfomfaaid in het priesterkoor lag. Een houten tabernakelkast van het zijaltaar was voorts op het hoogaltaar, waarover wierook lag gestrooid, neerge zet, terwijl boven op het baldakijn een zestal kussens lagen. Er was in een woord een ruïne gemaakt. Den geloovigen, die zich ter kerke begaven, werd meegedeeld, dat er geen Lof gehouden zou worden. Aanvankelijk meende men, dat heiligschenners hier hun woede hadden gekoeld, doch bij nader onderzoek ontdekte men in een der hoeken van de sacristie 'c meisje van pl.m. 20 jaar, dat met een arm voor de oogen stond te snikken. In een aanval van verstandsverbijstering had zij deze vernielingen aangericht. De burgemeester van Beverwijk en van Wijk aan Zee en Duin bevonden zich met de politie ter plaatse. Na gehouden overleg werd het ongelukkige meisje naar Haarlem vervoerd. Eenige jaren geleden had ditzelfde meisje in dezelf de kerk een dergelijke wanorde veroorzaakt. Groote uitsluiting in Denemarken Kopenhagen Na het mislukken der be middelingspogingen zijn de werkgevers van tot uitsluiting overgegaan. Ongeveer 125.000 arbeiders worden dbor deze maat regel getroffen. Daarna komen dan nog groepen arbeiders, die indirect door de uitsluiting worden getroffen. Als tegenmaatregel der vakvereenigingen zal Woensdag na de dagtaak een sympatbiestaking beginnen van de transport- en havenarbeiders, welke staking vooral gericht zal zijn tegen de aan de uitsluiting deelnemende ondernemingen. EEN BEDRAG VAN 800.000 GUL DEN DOOR DEN MINISTER BE SCHIKBAAR GESTELD. Voor mislukte kooloogst Naar men weet, heeft de minister van Landbouw en Visscherij besloten, uit het Landbouwcrisisfonds steun te verleenen aan de tuinders, die ten gevolge van misoogst in moeilijkheden zijn geraakt. Wij vernemen thans, dat voor deze tuin ders een bedrag van 8 ton beschikbaar is ge steld. De minister heeft tot dezen steunmaat regel besloten, speciaal met het oog op de tuinders in Noordholland wier kooloogst ten gevolge van een luizenplaag mislukt is. Verbod yan menging met buitenlandsch product. In de Belgische Staatscourant is een Kon. BesL verschenen betreffende een menging en de herkomst-aanwijzing van bepaalde catagorieën boter. Dit besluit verbiedt een menging van binnenlandsche met buiten landsche boter. Wanneer buitenlandsche boter wordt gekocht met hoeveelheden van meer dan 5 kg. moet op goed zichtbare wij ze de vermelding „vreemde boter"' aange bracht zijn. Alg. Hsbld. Gisternacht ontdekten Duitsche douanebeamb ten uit Kleef, die in de omgeving van de Neder- landsche grens surveilleerden, dat twee personen per rijwiel de grens passeerden, in wie zij een paar bekende smokkelaars meenden te herken nen. Zij sommeerden hen zich aan visitatie te onderwerpen. Toen de mannen daaraan geen ge volg gaven, lieten zij hun diensthond op hen los. Ook dat was voor de wielrijders geen beletsel om in snelle vaart te vluchten. Toen de douane- NOODWEER EISCHT TAL VAN SLACHTOFFERS. OVERSTROO MINGEN EN DIJKDOORBRAKEN Lawines in Colorada NEGEN DOODEN. Ouray (Colorado), 24 Febr. (A.N.P.) Camp Bird en de daarbij gelegen mijn- bouwinstallaties zijn door lawines bedolven. Het telefoonverkeer is versperd. Volgens eerste berichten zijn negen perso nen om 't leven gekomen, terwijl veel perso nen gewond zijn. De bergingswerkzaamhe den worden zeer bemoeilijkt, daar den laaf- sten tijd meer lawines hebben plaats gehad, tengevolge waarvan de toegangswegen ver sperd zijn. Reuter seint nog uit San Francisco: IJzige wind, gepaard gaande met sneeuwstormen en overstroomingen, hebben een uitgestrekt gebied in Noord-Californië geteisterd, tengevolge waarvan zeven personen om het leven gekomen zijn en naar schatting voor een bedrag van bijna 1 millioen dol lar schade aan den landbouw is aangericht. Als gevolg van de ingetreden dooi en de voortdu rende regens, die reeds twee weken lang uit den he mel neergutsen, zijn 48 dijken van de Sacramento-ri- vier doorgebroken, in verband waarmede de autori teiten de stad Stockton-Oakdale hebben doen ontrui men. Meer dan 15.000 H.A. grond staan onder water. Over een afstand van 160 kilometer heeft de Sacra- mentorivier een breedte bereikt, varieerende van 2 tot 11 kilometer. Meer dan 300 personen bevinden zich in de besneeuwde vlakten van de Siërra Neva- da geheel van de buitenwereld afgesloten. De plotselinge stijging van de temperatuur in het Zuiden en de voortdurende sneeuwval in het Noor den hebben het gevaar van overstrooming van uit gestrekte gebieden langs de Missouri en de Missis sippi nog doen toenemen. Bovendien woeden in de staten Colorado, Texas, Oklahama en Nebraska zware zandstormen, die de kudden en den plantengroei bedreigen en het ver keer belemmeren. De Ohio uit haar ijskluisters bevrijd. Evansville (Indiana). De onverwacht ingevallen dooi dreigt een catastrophe te doen ontstaan. De Ohio heeft zich het eerst van haar ijsboeien ont daan en dreigt thans de dalen te overstroomen. Vijfhonderd kolonisten, die zich op de oevers van den bovenloop der Ohio hebben gevestigd, hebben dan honderd kilometesl ange ijsbarrière, waarin de welke geweldige ijsschollen medevoeren, verlaten. Vijf-en-tvvintig honderd gezinnen, die meer stroom afwaarts hun nederzettingen hebben, zijn door de autoriteiten aangespoord, naar de hooger gelegen districten te trekken. Het begin van de overstrooming in het Ohio-dal vormde een grandioos natuurschouwspel. De meer dan honderd kilometer lange ijsbarrière, awarin de rivier was veranderd, begon onder razend geweld te barsten, waarna onmiddellijk de watermassa's over het ijsdek en de laag gelegen oevers gutsten. Duizenden toeschouwers hadden zich op eenigen af stand van den oever verzameld en aanschouwden bet indrukwekkende tafereel De enorme ijsblokken worden stroomafwaarts medegevoerd. De bewoners van het Ohio-dal vreezen de ergste overstroomingscatastrophe, welke sedert 25 jaar dreigt plaats te hebben. beambten merkten, dat zij zouden ontsnappen,- losten zij eenige schoten in de richting van de vluchtenden, met het gevolg dat een der mannen in den rug werd getroffen, van zijn rijwiel stort te en kort daarna overleed. Het was een man, die reeds twintig maal wegens smokkelarij was veroordeeld. Hij bleek thans in het bezit van een partij koffie, tabak en cacao. Zijn medeplichtige wist te ontkomen, maar het is mogelijk, dat ook hij door een der schoten is getroffen. DE WET AFGEKONDIGD Gisteren is uitgegeven het Staasblad no. 100, bevattende de wet van den 22sten Fe bruari 1936 tot verlaging van de openbare uitgaven voor het onderwijs. Gemaskerd en overmeesteren een zestien jarig meisje. Slachtoffer uit rijdende anto geworpen. Zondagavond vonden voorbijgangers in het dorp Aalst bij Eindhoven een meisje bewuste loos op straat liggen. Daar zij ook enkele wonden aan het gelaat had, vermoedde men dat er een ongeluk had plaats gehad en men bracht het meisje daarom bij een nabij wo- wonend geneesheer binnen. Deze constateerde bij het meisje, dat intusschen tot het bewust zijn was teruggekeerd, verschillende verwon dingen aan gelaat en handen en een lichte hersenschudding. Hij waarschuwde daarop den gemeenteveldwachter die zich in verbinding stelde met de marechaussee uit Eindhoven. Doordat het meisje, dat bleek te zijn een 16-jarig meisje uit Eindhoven, in zeer opgewon den toestand verkeerde, werd zij naar de marechaus seekazerne te Eindhoven en vervolgens naar de ou derlijke woning vervoerd. Gistermorgen vervoegde zih de marechaussee te haren huize om nadere inlichtingen. Men kreeg toen het volgende verhaal te hooren aldus de „Msb." Zondagavond tusschen half zeven en half acht liep het meisje op het Gerardusplein te Eindhoven, toen zij werd aangesproken door twee gemaskerde hee- ren. die zij voor Carnavalvierders aanzag. Plotse ling werd zij beetgepakt en met geweld in een daar staande auto geduwd. De mannen haastten zich met de auto in de richting Valkenswaard. Aan een stillen landweg hebben zij toen getracht het meisje aan te randen. Van haar luide hulpgeroep zouden de twee onverlaten échter geschrokken zijn, waarna zij haar weer in de auto hadden geduwd. Volgens de verklaring van het slachtoffer is zij in Aalst uit de rijdende auto geworpen. Tot zoover het ver haal van het meisje. Den geheelen dag hebben naar aanleiding van dit alles de marechaussees gisteren nasporingen ver richt, doch gisteravond kon men in het belang van het onderzoek nog geen nadere gegevens verstrek ken over de resultaten daarvan. Oud-minister Posthuma aan het hoofd der actie. Gistermiddag heeft in „Kras" te Amsterdam de heer L. Snapper de leiding van het Comité van Ac tie voor het versche cadetje, overgedragen aan dr. F. E. Posthuma. Dr. Posthuma zeide, dat overal in het buitenland versch brood aan het ontbijt is te verkrijgen en hij acht dit, zonder tot de nachtarbeid terug te vallen, ook voor Nederland bereikbaar. Spreker zeide het een vreugde te achten een co mité te mogen leiden, dat de Nederlandsche Staats burger zal trachten te bevrijden van een dwang die naar sprekers meening is een domme toepassing van een goedbedoeld stelsel. (Applaus). Nadat nog enkele leden van het comité hun be kende meening hadden gezegd, deelde de heer Posthuma mede. dat in het comité zullen optreden als vice-voorzitter mr. dr. E. W. Catz, als secretaris de heer Ph. Vos en als penningmeester de heer P. Stolk. Tenslotte deelde de voorzitter mede, dat in stemming hadden betuigd met het streven van het Comité: het Nederlandsch Verbond van Werkgevers, de exploitatie Maatschappij „Scheveningen", de Kon. Ned. Middenstandsbond en de voorzitter van de Al gemeen e Vereen, voor Vreemdelingenverkeer. De vergadering werd gesloten. DE AFFAIRE-HAUPTMANN Hoffmann zegtdat Whited liegt Trenton Gouverneur Hoffmann heeft een officieele verklaring uitgegeven, waarin hij den getuige a charge in het proces-Hauptmann van leugen beticht. Het is mogelijk, dat een aanklacht wegens meineed tegen Whited zal worden in gediend en dat in verband daarmede het geheele proces-Hauptmann weer aan de orde komen zou.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1