De Langendijker Groentenveilingen. Uit onze omgeving. Begrafenisvereenigin g, De sneeuwval in Denemarken. IJSDAM IN DE OHIO GEBROKEN. Herdenking van George Washington. Herinnering aan de actie voor steun we gens misoogst. Hoe hebben de betrok kenen zich gered? Wat zal de steun zijn? Iets hoogere prijs voor sommige producten. Geringe aanvoer aardappe len. Lage prijzen. Geringe aanvoer rood§ kool; de beste brengt ongeveer f 9.op. Kleine aanvoer van gele kool; iets betere prijs, tot boven f9.voor de meest gewilde. Deensche witte kool vrij stationnair. Uien lager dan de vo rige week. Betere aanvoer van peen. grove brengt goede prijzen op. Geen groote aanvoer bieten; bevredigende prijs. Lage prijzen voor ruige gele kool. Toen in het begin van den winter de actie op touw werd gezet, om een steun van f 5.per week te krij gen voor de tuinbouwers, die door den misoogst ge durende den winter weinig of geen kool hadden te verkoopen, was men van oordeel, dat het hoogst nood zakelijk zou zijn, dat die steun dan ook spoedig werd uitgekeerd. Wie het spoedigst zou helpen, zou dubbel helpen, aldus werd geredeneerd. We schrijven nu bijna Maart, en nog is er van eenige steunuitkeering geen sprake. Hoe zijn die tuinders nu door de moei lijkheden gedurende enkele maanden heen gerold? Het zal velen een raadsel zijn, maar de krachttoer is toch volbracht. Toch zal dit wel niet zonder eenige hulp zijn geschied en de Burgerlijke Armbesturen zouden daar wel iets meer van kunnen vertellen. De menschen moeten toch in hun noodzakelijke levens behoeften kunnen voorzien. Het geld komt zoodoende toch uit de publieke kassen en op een of andere wijze moet het toch worden opgebracht. Maar met dat al is de steun maar uitgebleven en zal het nog wel een tijdje duren, alvorens de tuinders het in handen hebben. En hoevelen zullen het zijn, die er van profitéeren? De voorwaarden lijken ons bijzon der krap. En het lijkt ons hierop uit te draaien, dat per slot van de rekening niemand meer zal krijgen dan het bedrag, dat de ontvangsten tot 85 pet. van het vorige jaar aanvult. Dit zal echter moeten wor den afgewacht; als het anders uitkomt, valt het niet tegen en we hopen van harte, dat de Minister niet al te schriel is, want er zijn er velen onder de utin- ders, die een flinken steun broodnoodig hebben. Hoe moeten zij anders hun akkers weer bebouwen en be mesten? Schraalhans is keukenmeester in huis en op den akker. Natuurlijke teeltbeperking. De kleine verbetering, welke verleden week door de vorst was ontstaan, was op het. laatst, der week al weer verdwenen. De prijzen, die toen voor de vel schillende producten werden betaald, waren in het begin van deze week ongeveer dezelfde, iets hooger voor sommige producten. Al was er wat meer ge vraagd voor den export, in de bestede prijzen was daarvan maar weinig te bemerken. Van den export Z IJ P E ST. MAARTENSBRUG. ■Vrijdagavond hield de Begrafenisvereeniging „De Laatste Eer" een algemeene vergadering in het lo kaal van den heer Kossen. De Voorzitter, de heer P. Breed heette den aanwe zigen van harte welkom, in het bijzonder dc leden van de finantieele commissie en den voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur, den heer G. van der SI u ijs. Na woorden van dank gebracht te hebben aan de personen, die in het afgeloopen jaar belast waren met de uitvoering der begrafenissen en het onder houd van de kleeding werd het woord gegeven aan den secretaris, den heer W. Brouwer voor het lezen van de notulen. Deze werden onder dankzegging goedgekeurd. In verband met een in de vorige vergadering ge stelde vraag van den heer Elzer, betreffende crema tie te Westerveld, deelde voorzitter mede dat alle in lichtingen thans door het bestuur kunnen worden verstrekt. Vervolgens was aan de orde voorlezing van het jaarverslag, waaruit wij het volgende overnemen: Het aantal vergaderingen bleef beperkt tot 1 leden en 2 bestuursvergaderingen. De samenstelling van bet bestuur bleef ongewijzigd, ook bij boden en dra gers, terwijl in het vervoer en de bewaring van de costuums geen verandering voorkwam. Het leden tal bleef vrij stationair, t.w. 11 44 betalende leden. Het aantal diensten bedroeg 38, waarvan 24 leden en 14 niet-Ieden. De uitgevoerde diensten bedroegen voor Burgerbrug 7, St. Maartensbrug 3, Schagerbrug 11, Oudesluis 3, 't Zand 6. Verder deed de vereeniging 5 maal dienst voor een begrafenis van buiten de gemeente naar St. Maar tensbrug, 2 maal vanuit de gemeente naar elders, terwijl 1 maal een dienst werd uitgevoerd in Cal- lantsoog. Gedurende het afgeloopen 10-jarig tijdvak hadden er plaats 382 begrafenissen en wel 191 mannen en 191 vrouwen, waaronder 208 leden en 174 niet-leden. De vereeniging heeft met het afsluiten van dit 10-jarig. tijdvak een mijlpaal bereikt en 't is gebruikelijk bij een dergelijke gelegenheid eens even een blik te werpen op hetgeen achter ons ligt, om daaruit des te meer kracht te putten, weer voorwaarts te gaan op den ingeslagen weg, of wel, zoo noodig, een wij ziging in de te volgen route aan te brengen. immers, in het verleden ligt het heden, in het nu wat worden zal en in verband hiermee, zouden wij de vraag mogen stellen: hoe was de wijze van ter aardebestelling voorheen, hoe is deze thans en hoe moet deze worden? Wanneer een jaar of 10, 15 gele den iemand naar de laatste rustplaats moest worden geleid, moesten de naaste buren hiervoor zorgen, overeenkomstig de ongeschreven wet van burenplicht Dit is in theorie heel mooi, maar hoe 't hiermede in vele gevallen in de practijk gesteld was, zullen de meesten uwer zich nog wel herinneren. Zonder te kort te doen aan de oprechte en ernstige opvatting van hun plichten als dragers, willen wij er toch op wijzen, dat het bij de meesten in vele gevallen ont brak aan de meest noodzakelijke kleedingstukken, welke nu eenmaal bij een dusdanige plechtigheid be- hooren. Het was nu eenmaal zoo, dat men niet zoo vaak tot het vervullen van een zoo droeve taak werd geroepen en men dus ook niet overging tot het spe- ciaal aanschaffen van daarvoor benoodigde kleeding Daardoor kwam het dan ook zeer vaak voor, dat men in de begrafenisstoet de zonderlingste combinaties kon opmerken. Ook kwam het voor, dat de burenplicht met opgaaf van de zonderlingste redenen, soms zeer gezocht, van zich af werd geschoven, waarbij dan vaak dc grootte van de vermoedelijke dragerspenning in even redige verhouding stond, tot bereidheid om de taak te vervullen. Om iemand op dergelijke wijze de laatste „eer" te bewijzen, bleef in werkelijkheid dan ook al zeer weinig van over. Met het. in werking stellen eencr begrafenisvereen. welke zich ten doel stelt, hare leden bij voorkomende sterfgevallen, zooveel mogelijk met raad en daad bij moet de Langendijker tuinbouw het toch hebben. De cijfers van uitvoer der Langendijker tuinbouwproduc ten over de maand Januari gaven in dat opzicht een bijzonder treurig beeld te zien; er is nog veel minder geëxporteerd dan in de overeenkomstige maand van 1935, toen liet ook al zeer slecht ging met den uit voer van de verschillende koolsoorten. Nu was het buitengewoon slecht. De aanvoer van aardappelen, welke plaats vond aan beide veilingen, was niet bijzonder groot. De prij zen lokten ook niét tot verkoopen uit. Er werden er nog meer uit de liancl verkocht. Ze worden dan niet temin over de veilingen betaald. Blauwe Eigenhei mers brachten deze week ook weer niet meer op dan f2.80 a f2.90, een enkel partijtje bracht het tot f3.—. Voor puike aardappelen is dit een lage prijs. Blanke Eigenheimers waren nog goedkooper: ze brachten f2.10—f2.40 op. Voor Friso werd fl.90 tot f2.30 be taald, terwijl Robijn fl.70 opbracht. Met de prijzen der roode kool liep het ook niet schitterend. Voor eerste kwaliteit van 2 tot 3 pond werd f7— tot f8.20 betaald, de iets zwaardere sor teering bracht f8.30—f8.80 op, terwijl voor prima waar tot over de 1' 9.werd betaald. Voor de zwaar ste, boven de 4 pond, werd f 7.-40f8.betaald. Twee de kwaliteit bracht flfl.BO minder op. De beste echter, die niet zoo ver van eerste kwaliteit aflag, be naderde de prijzen van deze. Kleingoed bracht f2.50 tot ruim f4 op. De aanvoer was niet groot. Kleiner nog was dc aanvoer van gele kool, natuur lijk gevolg van de bijzonder geringe voorraden. Tal van bouwers zijn er reeds, die geen gele kool meer bezitten. Iets beter waren de prijzen van deze kool soort. Voor kool van 24 pond werd f8.80—f9.20 be taald, soms nog iets meer. Iets zwaardere bracht f7 tot ruim f 8.op. Voor stortgoed werd f 2.803.40 betaald. Tweede kwaliteit, waarvan er nog al wat onder schuilt, wordt over het geheel f 0.90 tot ruim f2.— minder betaald. De prijs van de Deensche witte kool week ook maar weinig af van die der laatste weken. Eerste kwali teit Denen van 2 tot 3 pond werd verhandeld voor f3.40 tot ruim f4—, groot ere tot 5 pond brachten f5.op, soms /f 5.20—f 5.60. Tweede kwaliteit werd voor aanmerkelijk lagere prijzen van de hand ge daan, n.1. f2.— tot f4—, al naar gelang van grootte en meer of mindere afwijking. Voor stortgoed was bijzonder weinig belangstelling. De prijs van de uien, welke al niet hoog was, liep nog achteruit. Voor middel groote werd van fl.70 tot f2.30 betaald, grove brachten van f2.10f2.50 op, drielingen van GO cent tot. ruim fl.terwijl voor nep f3.80—f4.10 werd betaald. De aanvoer van peen was grooter dan vorige we ken Voor peen werden goede prijzen besteed; grove bracht f2f 2.40 op, al naar kwaliteit, kleine 60 cent tot f 1.20. Minder groot was de aanvoer van bie ten; de prijzen waren goed: kleine brachten f4f5 op, middelmaat f3f3.30, groote f2.20f2.40. De aangevoerde ruige gele kool, die over 't geheel in kwaliteit te wenschen overlaat, bracht 80 cent tot f2.op. te staan, en bij overlijden ordelijk, net. en eerbie dig te doen begraven, werd dit alles in betere banen geleid. Dc uniforme kleeding van boden en dragers kon beter worden doorgevoerd, terwijl de naastbe- staanden, die vaak in een zenuwachtige stemming verkeeren, van alle beslommeringen en formaliteiten worden ontheyen, zoodat men kan zeggen, dat van laatste eer bewijzen terecht gesproken kan worden, ongeacht rang, stand, maatschappelijke positie en finantieele bevoorrechting. Wanneer dan ook nog de toestand op een be graafplaats in passende overeenstemming is, dan is dc taak om iemand naar de laatste rustplaats te ge leiden op waardige wijze te volbrengen. Ook zal een aldus geregelde plechtigheid niet nalaten een die pen indruk op te wekken bij hen, die een dergelijke stoet voorbij zien trekken en hun onwillekeurig zul len herinneren aan het „Memento Mori", dat alle schepselen is beschoren. Hoewel gezegd kan worden dat het ontstaan van een dergelijke vereeniging steeds meer voortgang vindt, toch moet het wel verwondering baren, dat er nog zooveel plaatsen zijn waar 'n dusdanige vereeniging ontbreekt, helaas. Vooroordeel en andere factoren blijken vaak even- zoovele beletsels te zijn om het ontstaan te bevorde ren. Toch is het voor menschen van zeer groot be lang, wanneer zij bij noodzakelijke verhuizing b.v. automatisch als lid kunnen worden overgeschreven. Ook in deze provincie gaat de groei van deze ver- eenigingen wel vooruit, al zouden wij 't tempo gaarne wat vinger zien. Hoe het in andere provincies daar omtrent is gesteld, is ons niet bekend, maar in Friesland b.v. heeft bijna ieder dorp zijn eigen be grafenisvereeniging. Wij willen dit verslag eindigen met de hoop uit te spreken, clat het in de toekomst zoo moge wor den, dat de begrafenisvereenigingen als een dicht net over ons land mogen zijn uitgespreid, om haar zegenrijke werking overal te kunnen uitoefenen. Onder hartelijke dankzegging werd dit keurig ge stelde verslag met volle intemming der aanwezigen goedgekeurd. Hierna bracht de financieele commissie, bij monde van den heer Correljé verslag uit van hare bevin dingen bij den penningmeester. Hieruit bleek dat de rekening in volmaakte orde werd bevonden. De ontvangsten bedroegen f3952.72, met een uitgaaf van f3841.73, batig saldo f 110.99. De keurig verzorgde administratie van den heer Brouwer legde getuigenis af van de boven elke cri- tiek verheven wijze, waarop het beheer wordt ge voerd. Aangezien niemand hierover het woord verlangde, werd de rekening goedgekeurd onder dankzegging aan den penningmeester voor zijn accuraat beheer en aan de commissie voor alle moeite die zij zich heeft getroost. De heer Bestevaar, aftredend commissielid, die op dezen gedenkwaardigen dag juist verjaarde, werd door voorz. hartelijk gefeliciteerd en een bijzonder woord van dank gebracht voor zijn bereidwilligheid Hierna volgde bestuursverkiezing. Aftreden moes ten de heeren P. Breed en P. Doorn. Alvorens tot stemming over te gaan, deelde voorzitter mede, dat, naar hij meende, zijn tijd gekomen was, niet meer in aanmerking te moeten komen voor deze functie. Van verschillende kanten gingen stemmen op, waar uit ondubbelzinnig kon worden opgemaakt, dat zij den voorzitter gaarne wilden behouden, te veel als hij voor de vereeniging had gedaan. Het gevolg was, dat bl'jkbaar niemand zich aan dit voornemen stoorde, want met schitterende meer derheid van stemmen kwam de voorzitter uit de bus Zwichtend voor do overmacht nam de heer Breed, onder dankzegging voor het vertrouwen, tot aller genoegen zijn benoeming aan. De vice-voorzitter, de heer Blaauw, meende de tolk van de vergadering te zijn, wanneer hij voor zitter hartelijk dankte voor het genomen besluit. In 't kort ging deze nog eens na, wat voorzitter en de heer Brouwer, die heide het initiatief hadden geno men tot oprichting van deze vereeniging, die in een lang gevoelde behoefte voorziet, hadden geclaan. Tot commissaris werd benoemd de heer P. Doorn, die wegens afwezigheid met zijn benoeming in kennis zal worden gesteld. De heer P. Grin werd vervolgens benoemd tot pl.verv. lid van de financieele com missie. De heer Grin nam deze benoeming met ge noegen aan. Bij de rondvraag sprak de heer G. van der Sluijs woorden van waardeering aan het bestuur, in het bijzonder aan den voorzitter en den secretaris-pen ningmeester, overtuigd als hij is dat de belangen van de vereeniging bij hen in uitstekende handen zijn. Dank werd mede gebracht namens het Alge meen Armbestuur voor de prettige samenwerking. Spreker feliciteert het Bestuur voorts hartelijk met het lQ-jarig bestaan en hoopt dat men op den inge slagen weg zal blijven voortgaan. In denzelfden geest mocht het Bestuur woorden van waardeering ontvangen van de heeren Elzer, Bestevaar en Kok. Daar de rondvraag verder geen bijzonderheden opleverde, sloot voorzitter de vergadering onder dankzegging voor de hoogst aangename en prettige besprekingen. BURGERVLOTBRUG. Zaterdagavond j.1. gaf onze vereen. Nut en Genoe gen, haar laatste bijeenkomst in dit seizoen in het café van den heer P. S. de Nijs. De voorzitter de heer J. Ploeger, vvenscht allen een hartelijk welkom, doch spreekt zijn teleurstelling uit dat de zaal maar matig met bezoekers bezet is. Ons ledental, zegt voorzitter, is door de ongunst der tij den belangrijk terug geloopen. Met het oog op het 25-jarig bestaan der ver. a.s. winter hoopt hij hot ledental wat op te kunnen voeren. Het bestuur zal er haar noodige aandacht aan schenken. Spr. hoont verder op een geanimeerde avond en houdt deze voor geopend. De rij der personen die dezen avond voor het voet licht zullen verschijnen, wordt geopend door den heer C. Kok, met een lezing, getiteld „Twee Jantjes", van Justus v. Maurik. Mej. N. Wezel zong daarna een gevoelvol lied: „Ouderhuis", waarmee zij veel applaus oogstte. De mandolineclub „Tonegido" kwam daarna ten too- neele, onder leiding van den heer C. Schrijver met een drietal nummers, waarvan „Twee oogen zoo blauw" met Mej. N. Wezel als refreinzangeres wel het meest insloeg. Voorts wercl opgevoerd een tooneclstukje „Corpus Delictie" met Jo Brouwer als de scherpzinnige advo caat, Mej. Corri Visser als Christien, de jaloersche echtgenoote; Cor Delver, als de op zijn naam gestelde hotelier en Pietertje Delver als de kleine uitgeslapen hotelrat, die het moest afleggen tegen de gewiekste advocaat. Het werd vlot gespeeld en gaf ons een aardig gevonden doch plotselinge ontknooping. Het blijspelletje „Cosmopoliet" bracht heel wat mis verstand teweeg in het hoofd van Jo Groot, als Betje en haar vriendinnen Sijtje Laurens ais Grietje, en Pietertje Delver als Aaltje, die de zaak voor Betje niet duidelijker, eer ingewikkelder maakte en het woord „cosmopoliet" onder wisten te brengen in al lerhande duistere genoodschappen en variété's. Totdat Jac. Raven als zeeman „Karei", de juiste verklaring bracht, waarmee alles weer in 't reine kwam. Met het oog op de jonge krachten, niet on verdienstelijk gespeeld. Wij zullen geen aanmerking maken op het spel der dilettanten, alleen een op merking over het tooneeleffect. Hier kan nog wel wat verbeterd worden, zooals grimage, voetlicht en tooneelbekleeding. Vervolgens het tweede optreden van „Tonegido" en Mej. N. Wezel, zang, met drie prachtnummers. „Ho- noloeloe-wals" was prachtig; „Ons mooi water landje" een heerlijk lied. „Boero Kaka" een voor treffelijke krontjong-melodie, zeer vrij en ongebon den gespeeld. „Hoedje van Juffr. van Dalen" en „Eenmaal moet je gaan varen" brachten zeker stem ming onder 't publiek, dat de refreintjes spontaaru meezong, evenals „Lot is verzot op een ijscoman". „Tonegido" heeft zich dezen avond weer van haar beste zijde laten hooren. Een mandolineclub, die met haar beschaafd en beheerscht kunstzinnig op treden aller harten verovert. Alle eer aan haar be scheiden directeur, den heer C. Schrijver, die gerust eens een keer meer naar voren mag komen. Deze club was zeker de clou van den avond. Ten laatste optreden van vier dames met „Neuzenrevue", een vroolijk comisch zangnummer, wat veel bijval oogstte Tusschen de bedrijven door vroolijke opwekkende, ja zelfs schitterende muziek der „Jolly-Band". Al met al een avond die voor amateurs op hoog peil stond. Laten de omwonenden bedenken, welk een mooie vereeniging hier in stand gehouden dient te worden, die geestelijk verhoogt en het beschavings peil opvoert. Blijft lid, of zij die het niet zijn, wordt lid; werkelijk gij kunt trotsch zijn op uw vereeni ging. Voorz. zegt een woord van bijzonderen dank aan „Tonegido" en haar onvermoeide directeur, be nevens aan dc dilettanten die allen hun beste been tje voor gezet hebben en gezorgd hebben voor de zen geslaagden Nutsavond. Sluiting. S G H0 0 RL AVOND VAN N.V.V. en S.D.A.P. Zaterdag werd in het lokaal van den heer N. Schuijt de 2de avond van het Plan van den Arbeid belegd. De voorzitter, de heer C. Blom, opent met een har telijk woord van welkom, in het bijzonder den spr., E. Vermeer. Spr. memoreert daarbij de vergadering van dc vorige week, waar de heer Constandse niets anders heeft gedaan dan het Plan afkeuren. Door de com missie waren nog op deze vergadering uitgenoodigd de heeren Constandse, Kriller en Dekker, doch de heeren zijn niet verschenen. Daarna krijgt de heer Vermeer het woord, die een uitvoerige uiteenzetting geeft over den crisis, het Plan en den Landbouw. Waar deze materie in ons blad reeds van alle zij den door verschillende spreker, o.a. door dr. Vos zelf, is belicht, meenden wij den heer Vermeer in zijn betoog niet op den voet te moeten volgen. In de pauze kunnen schriftelijke vragen worden ingediend, terwijl tevens een mondeling debat toege staan en gewenscht is. De eerste spr. is de heer Elfring van Bergen, die hulde brengt aan de uitwerkers van het Plan, maar toch graag meer internationaal werk zou willen zien. De heer P. Wildeboer vraagt hoe het Plan zal wer ken ten aanzien van onze Indische gewesten en de neer P. den Das Jbz. vraagt naar de mogelijkheid om de gelden, voor het Plan benoodigd, direct uit de inkomstenbelasting te trekken. De heeren R. v. Keten en W. den Hartog betwijfelen de uitvoering van .het Plan als de anarchisten en communisten niet meewerken. Op de eerste schriftelijke vraag, hoe wij tegenover het Plan moeten staan, is het antwoord, dat wij doel bewust het Plan zullen dienen te aanvaarden en uit te voeren. Op de vraag of alle 18 werken tegelijk zullen worden aangepakt, zegt spr. dat dit niet mogelijk is, daar dan veel meer geld benoodigd zal zijn dan de opzet aangeeft en op de opmerking, dat wij moe ten wachten, daar de regeering niet de volle mede werking heeft toegezegd, antwoordt spreker dat wij spoed moeten betrachten. Van verschillende kanten is reeds medewerking toegezegd. O.a. heeft een R.K. leeraar van de handelshoogeschool te Tilburg zich in deze reeds spontaan uitgelaten. Nu beantwoordt spn. de mondelinge vragen en zegt tot den heer Elfring. dat reeds internationaal wordt gewerkt, maar dat verschillende obstakels in den weg staan. In andere landen wordt het vraag stuk echter op de zelfde manier aangepakt. Den heer Wildeboer merkt spr. op, dat onze over- zeesche gewesten wel degelijk van dit plan zullen profiteeren en tegen den heer den Das zegt hij, dat het niet mogelijk is, om de belasting nog meer te verhoogen, waarop echter de heer den Das inter- Kopenhagen. Gedurende het weekeinde is er nauwelijks eenige verbetering gekomen in het door den grooten sneeuwval belemmerde verkeer, Op 28 trajecten ligt het treinverkeer nog geheel stil; op 25 andere baangedeelten rijden de treinen slechts voor zoo ver de omstandigheden het loelaten. Op de straatwegen blijven honderden auto's in de sneeuw steken. Een ruit van een locomotief werd door een massa sneeuw, die door den feilen wind was opgenomen, verbrijzeld; daarbij werd de stoker zóó ongelukkig door een scherf getroffen, dat hem de halsslagader werd doorgesneden. Twee hulpwagens f leven in de sneeuw vastzitten en toen de trein eindelijk de plaats van bestemming had bereikt, had de stoker zooveel bloed verloren, dat zijn toestand bedenkelijk wordt geacht. Een soortgelijk ongeval trof den machinist van een trein, die op hetzelfde traject reed; deze man liep snijwonden aan gezicht en handen op. In een deel der Deensche wateren begint zich ijs te vertoonen, doch in het algemeen ondervindt de scheepvaart daarvan nog weinig last. In de haven van Kopenhagen hadden gisteren de kleinere vaar tuigen reeds met moeilijkheden te kampen. Het eiland Fejoe is sedert acht dagen geisoleerd. De pogingen, die tot dusverre in het werk zijn ge steld om den bewoners levensmiddelen te brengen, zijn mislukt. Bij de laatste poging bleef de postboot in het ijs steken. Zij zal bevrijd worden door een ijs- breker, die tevens een vaargeul naar het geisoleerde eiland moet breken. Een visscher van het eiland Laoland, die gisteren met zijn zoon in een klein vaartuigje was uitgeva ren om de netten na te zien, is tot dusverre niet te ruggekeerd. Men heeft een onderzoek ingesteld, waaraan ook door eenige duikbooten werd deelge nomen. De vermisten zijn echter niet teruggevonden. New York; Bij Uniontown in Kentucky is een enorme ijsdam in de Ohio-rivier gebroken, waar door groote brokken ijs in snelle vaart den stroom, afzakten. Het peil der rivier steeg met drie voet per uur, zoodat talrijke bewoners hun huizen hebben moeten ontruimen. Het Roode Kruis heeft drie posten in Indiana en twee in Kentucky ingericht. Men vrees de aanvankelijk, dat een groot gebied zou worden overstroomd, doch er bestaat kans, dat de overstroo mingen tot een kleinere oppervlakte beperkt blijven* Stofstormen. Gedeelten van de staten Oklalioma, Texas, Colo- rado en Kansas hebben Zondag van stofstormen te lijden gehad. Op sommige plaatsen was ieder zicht onmogelijk. Uit Truckse in Californië wordt gemeld, dat meer dan zevenhonderd wintersport-enthousiasten, die zich in verband met een skitournooi ophielden in de buurt van den berg Donner, in moeilijkheden zijn gekomen door het losbreken van een feilen sneeuwstorm. Zij waren gedwongen, het einde van den storm af te wachten op de wegen en de berghellingen. Bij San Diego is een militair vliegtuig in een dich ten mist verongelukt, waardoor de luitenant-vlieger, die het toestel bestuurde, zeer ernstig werd gewond. Kustvaartuig door het ijs ingesloten. Uit Boston wordt geseind, dat een vaartuig der kustwacht ter hoogte van Point Allerton door het ijs is ingesloten. Aan boord bevinden zich achttien per sonen. Er schijnt geen onmiddellijk gevaar te bestaan. Zilveren dollar over de Rappahannock gegooid. Fredcricksburg, (Virginia). Walter Johnson, de beroemde basebal-speler en de aangebedene van dui zenden Amerikaansche sportenthousiasten, heeft gis ter een zilveren dollarstuk over de gedeeltelijk be vroren Rappaliannock-rivier geworpen. Dit geschied de als onderdeel van de herdenkingsplechtigheid van den verjaardag van George Washington. Walter heeft in drie worpen twee zilveren dollar- stukken over de 372 voet breede rivier gegooid, en, naar het schijnt, zonder al te veel moeite. Op deze wijze is gebleken, dat het verhaal, dat Washington een zilveren dollarstuk over de Rappa hannock heeft geslingerd, niet slechts een legende behoeft te zijn. Brand in een badplaats. Waardevolle voorwerpen verloren ge gaan. Londen. In de bekende Engelsche badplaats Bath heeft in den afgeloopen nacht een felle brand gewoed, waardoor een uit dc 18e eeuw stammend ge bouw, clat een museum en een theater bevatte, ge deeltelijk is verwoest. Het museum bevatte verschil lende herinneringsstukken aan koningin Victoria en andere leden van het koninklijk huis; van deze waardevolle voorwerpen kon slechts weinig gered worden. Het vuur sloeg over op het theater en later ook op het arbeidsbureau, die eveneens veel schade leden. Eerst tegen den morgen was het gevaar voor uitbreiding geweken. EEN DOODE BIJ EEN LAWINE IN DE TATRA. Warschau. Zondag heeft nabij de Poolsche win tersportplaats Zakopane een lawine plaats gehad, welke drie toeristen heeft bedolven. Hoewel onmid dellijk hulp ter plaatse was, kon een van hen niet meer worden gered. KINDJE GESTIKT. Gilze. Gistermorgen vond de vrouw van den winkelier Broenen in de Nieuwstraat alhier haar éénjarig kindje in de dekens gestikt. Dr. Hoeks kon slechts den dood constatecren. rumpeert, dat dit zeer goed mogelijk is, en toont dit ook aan. De spreker, de heer Vermeer, zegt dan dat belas- tingpolitiek een geheel andere zaak is, op een vraag van de heeren van Esten en Hartog antwoordt spre ker dat wat de communisten afbreken, wij moeten opbouwen. De splijtzwam van hun heeft reeds veel kwaad gedaan, waarvan spreker verschillende ge vallen noemt. Tijdens deze uitgebreide argumentee ring wordt verschillende malen door den heer Har- tog geinterrumpeerd. doch steeds feller wordt hij door den spreker bestreden, zoo scherp zelfs dat wij na het debat verschillende malen de opmerking hoorden: „Is er nog wat van je over". De voorzitter wekt op te blijven strijden voor het Plan,

Schager Courant | 1936 | | pagina 6