Drie Ministers vermoord? Kanunnik Bannasch in vrijheid. De postwisselvervalschers. Het Fransche pact met Moskou Terug naar de guerrilla* De dood langs den weg* Flandin verdedigt het verdrag Opmarsch van het Roode leger in Sjansi. De Nieuwe ïtaliaansche vredesvoorstellen Vliegtuigbotsing bij Tours. Militaire putsch te Sjanghai Auto rijdt het fietspad op. Woensdag 26 Februari 1936. Postrekening No. 23330 SCHACER 79ste Jaargang. No. 9922 C0D11NT. Int. Telef, No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN* TIëN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. EEN HERINNERING AAN 1914. In een rede van ongeveer vijf kwartier door den Franschen minister-president, Flandin, gistermiddag ter verdediging van het Fransch-Russische verdrag uitgespro ken, en die de Kamer behoudens een enkele interruptie rustig heeft aangehoord, heeft de minister een historisch overzicht gegeven en de bezwaren weerlegd die buiten Frankrijk en in de Kamer zelf tegen het pact zijn inge bracht. Flandin gaf een overzicht van de onderhandelin gen, die aan de totstandkoming van het pact voor afgingen, en wees erop, hoe deze door alle landen gunstig werden ontvangen, behalve door Duitschland, terwijl Polen een definitieve bepaling van zijn stand punt vermeed. Terwijl van den aanvang af het prin cipe heeft voorgezeten, dat het pact in het kader van den Volkenbond moest worden gesloten, en het voor alle andere landen open moest blijven, is Duitsch land direct begonnen tegen het Dact een juridische en politieke campagne te voeren, o.a. door te verklaren dat het in strijd was met het Locarno-pact. Flandin wees op de continuiteit in de Fransche politiek. Het pact is gesloten, geheel overeenkomstig de politiek, die sedert 1920 steeds is gevolgd. Vervolgens bestreed Flandin verschillende bezwa ren, die tegen het pact waren ingebracht. Aan de genen, die vroegen, waarom Frankrijk zich zou laten betrekken in een conflict, waarbij het niet recht streeks was betrokken, antwoordde de minister, dat de oorlog van 1914 was ontslaan uit een incident, waaraan Frankrijk part noch deel had. Indien des tijds het egoistische standpunt van een isolement de overhand had gehad, zouden noch Engeland, noch de Vereenigde Staten, "noch Italië zich aan de zijde van Frankrijk hebben geschaard. Flandin vroeg het pact te beoordeelen, zooals het is en niet zooals het door de verkiezingspropaganda is misvormd. Na te hebben -verklaard, dat de activi teit der Komintern wellicht ntet de eenige buiten- landsch-politieke activiteit in Frankrijk is, deed Flandin een beroep op zijn collega's om de binnen- landsch-politieke kwesties toch vooral niet te ver mengen met die van buitenlandsch-politieken aard. Minister Flandin antwoordde op de opmerkingen, welke door verschillende sprekers waren gemaakt. Hij verklaarde daarbij o.m., dat. de Sovjet Unie geen ge meenschappelijke grens heeft met Duitschland. Flan din merkte nog op, dat de afstand, welke de beide landen scheidt, de gevaren voor een conflict tusschen hen aanzienlijk beperkt en, in de veronderstelling van een conflict tusschen Duitschland en Sóvjet Rus land, kan worden opgemerkt, dat een onderzoek met name naar de vraag, wie de aanvaller is, gemak kelijk zal zijn te bepalen. Flandin wees er verder nog op, dat Frankrijk het verdrag van Locarno op geen enkele wijze te niet doet. Het verdrag van Locarno verbiedt een toevlucht zoeken tot de wapenen, doch behalve voor het ge val, dat steun wordt geboden aan een aangevallen land. Het FranschSovjet Russisch pact behelst niets anders. Frankrijk wenscht vurig een groote mogendheid te Genève de plaats te zien innemen op voet van gelijkheid. Vroeg of laat zullen de Europeesche na ties bemerken, dat de ruineuse bewapeningswedloop haar onherroepelijk naar den economisch en afgrond brengt. Flandin resumeerde, dat het FranschSovjet Rus sisch pact niet in strijd is met het pact van Locarno en voegde hieraan toe, dat, indien Duitschland er bezwaar tegen zou maken, Frankrijk bereid zou zijn de kwestie voor te leggen aan het Permanente Hof voor Internationale Justitie in Den Haag. In politieke kringen veronderstelt men, dat Don derdag tot stemming zal kunnen worden overgegaan, waarbij de regeering in de meerderheid zal blijven. Militaire maatregelen, om den inval te keeren. Peking. Van Chineesche zijde wordt medegedeeld, dat 6000 Communisten Sjansi zijn binnengedrongen. Aan de grens hebben onbeteekenende ge vechten plaats gehad. De gouverneur van de provincie neemt omvangrijke maatregelen om den inval het hoofd te bieden. Gisteren zijn door het hoofdkwartier van maar schalk Yen Si Jjan in Tai Joean Foe de reeds sinds weken in omloop zijnde geruchten over een ernstige bedreiging van de provincie Sjansi bevestigd, aldus meldt het D.N.B uit Peking. Thans wordt toege geven, dat de tegentand langs het Noord-Zuidloopen- de gedeelte van den Hoeangho ineengestort is. 6000 manschappen van het Roode Leger zijn den Hoeangho aan weerszijden van den 37sten breedtegraad overge trokken en 45 K.M. in Oostelijke richting opgerukt, waar zij thans Sjiloe belegeren. Men vreest verdere aanvallen op groote schaal op het 150 K.M. breede front. Wanneer de aanvallers voornemens mochten hebben tot grootere acties, kan verwacht worden, dat zij daarbij den nadruk zullen leggen op het na tionale, anti imperialistische standpunt, hetgeen hun onder de tegenwoordige in Noord China heerschcnde omstandigheden een grooten aanhang zou kunnen bezorgen. In verband met deze gebeurtenissen krijgen de studenten-ongeregeldheden in Peking en Tientsin, waar tot dusverre ruim 100 studenten en twee pro fessoren verdacht van communistische betrekkingen gearresteerd zijn, grootere beteekenis, evenals de boerenonlusten, die vooral in hei Zuiden der provin cie Hopei zijn uitgebroken. ABESSINISCH SUCCES AAN DE SETIT-RIVIER. BELANGRIJKE BUIT VOOR DE ABESSIJNEN. Verdeeling van het rijk van den Negus tusschen Italië, Frankrijk en Engeland, terwijl de Volkenbond met Abessinië het loodje zouden leggen. Uit het jongste door het Abessynische hoofdkwar tier te Dessie uitgegeven legerbericht blijkt, dat de Abessyniërs tot de beproefde methodes van den guerilla-krijg terugkeeren. Blijkbaar is men na de tegenslagen der laatste weken tot de overtuiging ge komen, dat het concëntreeren* van groote troepen eenheden zelfs daar, waar de terrein-omstandigheden den Abessyniërs gunstig zijn, vele nadeelen met zich brengt. Volgens het legerbericht zou een Abessynische af deeling bij het plaatsje Oemhager aan de Setit-riviei een succes hebben behaald, hetgeen te danken zou zijn aan de guerilla-tactiek. De ïtaliaansche bezetting van het dorp zou door de Abessyniërs volkomen zijn verrast. Na verovering van de munitie-depots zouden de Abessyniërs de munitiekisten in brand hebben gestoken, tengevolge waarvan een aanzienlijke voor raad munitie in de lucht zou zijn gesprongen. Boven dien is nog een groote hoeveelheid conserven, meei en andere levensmiddelen vernietigd. Volgens hetzelfde legerbericht is een Abessynische luchtafweer-batterij er- in geslaagd, bij Kebit in de provincie Wolkait een Italiaansch bombardements vliegtuig neer te schieten. De machine werd geheel verwoest. Volgens verdere Abessynische berichten blijven Ita liaansche toestellen boven de gebieden van het noor delijk front vliegen en werpen zij dagelijks bommen op kleine plaatsjes, hetgeen echter volgens Abessy nische meening zonder eenige militaire beteekenis is. Ook de omgeving van Dessie en de vlakte van Boro Mieda is gebombardeerd, zonder dat echter be langrijke schade is aangericht. ADDIS ABEBA, 25 Febr. (DNB.): Omtrent de gevechten aan een straatweg naar Adoea zijn thans V Op bevel van Hitier, na tusschenkomst van den nuntius. Naar Havas uit r.k. kringen te Berlijn heeft ver nomen, is de domheer van de kathedraal te Berlijn, Bannasch, die voor het volksgerechtshof moest ver schijnen terzake van hoogverraad op bevel van Hitier in vrijheid gesteld. Bannasch werd er van beschuldigd den pauselijken nuntius inlichtingen over den toestand van de r.k. kerk in Duitschland te hebben verstrekt, die naar men meende van vertrouwelijken aard waren. Men neemt aan dat Bannasch de vrijheid ber kregen heeft, dank zij tusschenkomst van den nuntius Een groot aantal geestelijken is indertijd gear resteerd tengevolge van de in beslag neming van do cumenten die in het bezit van Bannasch waren. Men weet niet of deze geestelijken eveneens in vrij heid zijn gesteld. van Ras Imroe nadere berichten ontvangen, volgens welke de Abessyniërs eenige duizenden uniformen en groote hoeveelheden wapens, munitie en ander oorlogsmateriaal zouden hebben buitgemaakt. Voorts zouden omvangrijke hoeveelheden levensmiddelen in hun handen zijn gevallen Bij het in de lucht laten vliegen van het ïtaliaansche munitiedepot zijn 50 man door ontploffende bommen aan stukken gereten en ongeveer 100 gewond. De troepen van Ras Nasiboe hebben, naar gemeld wordt, opnieuw met de hulp van cavalerie-detache- menten ïtaliaansche gemotoriseerde troepen, die na bij Warandab, aan den linkeroever van de Fafan, verkenningstochten ondernamen, teruggedrongen. REGELING ETHIOPISCH CON FLICT OPNIEUW BEPROEFD? AFGEZANT VAN MUSSOLINI ZOU TE LONDEN POGINGEN DOEN EEN VERGELIJK TE VIN DEN. Reuter seint uit Brussel: Uit Londen wordt gemeld: In goed inge lichte kringen alhier verluidt, dat een af gezant van Mussolini te Londen pogingen zou doen om de grondslagen te leggen voor een formule tot regeling van het Italiaansch-— Ahessijnsche conflict. Deze formule, die de standpunten van Rome en Londen zou vereenigen, zou haar oorsprong vinden m een uiteenzetting aan de pers van een plan tot oplossing van het conflict van generaal sir C. W. Gwynn, die in 1931 is gepensionneerd en deel heeft uitgemaakt van de commissie tot afbakening van de grens tusschen den Soedan en Abessinië. De voornaamste trekken van dit plan, dat wel als een Italiaansch proefballonnetje zal moeten worden beschouwd zijn de volgende: le. De veroveringen van keizer Menelik zijn een last voor het Amharische Abessinië. 2e. Deze gebieden moeten onder soeverein bestuur komen van Frankrijk,Italië en Groot-Britannië tegen betaling. 3e. Deze betaling zou aa nden Volkenbond ge schieden ter financiering van leeningen aan Abes sinië. 4e. Het grootste deel dezer gebieden is genoemd in het plan Laval—Hoare. 5e. Frankrijk en Engeland zouden de niet-Amha rische gebieden krijgen, die aan bun huidige bezit tingen grenzen. 6e. De veiligheid en soevereiniteit van Abessinië zou door den Volkenbond gewaarborgd worden. 7e. Abessinië zou voorrechten krijgen ten aanzien van de exploitatie van ertsen in de afgestane ge bieden. Zooals men ziet, komt dit plan neer op een ver deeling van het grootste deel van het rijk van den negus tusschen Italië, Frankrijk en Engeland, Italië zou er vrijwel precies mee verkrijgen, wat het altijd heeft willen hebben en de Volkenbond zou, met Abessinië het loodje leggen. Een bestuurder redt zicli met valscherm Parijs Boven het bosch van Amboise (bij Tours) zijn twee toestellen van bet tweede eska der jachtvliegtuigen bij een oef en vlucht tegen el kander gebotst. Beide vliegtuigen zijn verongelukt en geheel verpletterd. De piloot van een der beide toestellen kon zich door\ gebruik making van zijn parachute redden. Naar uit Tokio wordt gemeld, heeft daar een militaire putsch plaats gehad. Veel bij zonderheden zijn evenwel niet verkregen, aangezien een scherpe censuur is ingesteld op het telegraafverkeer, terwijl telefoonver bindingen geheel zijn verbroken. Het gerncht gaat, dat verscheidene vooraanstaande poli tieke leiders zonden zijn vermoord. O.a. zonden de minister van Financiën Thakahashi, minister-president Okada en de minister van binnenlandsche zaken Goto zijn vermoord. Deze geruchten worden even wel niet bevestigd. Naar vernomen wordt, werd de staatsgreep uitgevoerd door een 3000-tal militairen, geleid door jongere officieren. De soldaten bezetten de woningen en bureaux van den minister president en van den minister van binnen landsche zaken, terwijl ook het hoofdbureau van politie werd bezet. De tijdelijke garde heeft opdracht ontvangen de opstandelingen te onderwerpen. Te 's-Gravenhage 56 postwissels geind. In verband met de postwisselvervalsching, waar van de Posterijen in de groote steden van ons land het slachtoffer zijn geworden, vernemen wij, aldus meldt de „Msb.", dat wat Den Haag betreft, de beide Amsterdammers, die respectievelijk te Parijs en Brus sel zijn gearresteerd, de postagentschappen afgeloo- pen zijn op 3 Febr. j.1. en kans zagen 56 postwissels geind te krijgen, tot een gezamenlijk bedrag van om streeks 1000 gulden. De te Brussel aangehouden Amsterdammer is ook van de Haagsche politie geen onbekende. Voorts kan nog worden medegedeeld, dat één der Amsterdammers verzocht werd, zich op een post agentschap te 's-Gravenhage te legitimeeren, waarop hij een pas vertoonde, die natuurlijk valsch moet ge weest zijn. De postwissel bleek geadresseerd aan een gefingeerd persoon in de Pauwenlaan. Na deze „le gitimatie" werd de aanbieder van den postwissel boos,, nam den wissel terug en zeide tot de postamb- tenares, dat hij wel naar het hoofdpostkantoor zou gaan. Nog een verdachte gearresteerd. Door de centrale recherche te Amsterdam is in verband met het aanbieden van valsche postwissels bij verschillende postagentschappen hier ter stede en elders, een derde verdachte gearresteerd en op het hoofdbureau van politie ingesloten. Welk aandeel deze derde man heeft in de verval- schingen der postwissels, maakt nog 'n onderwerp van onderzoek uit. GRIEKSCH SPORTVLIEGTUIG VERONGELUKT. Twee dooden Athene Een Grieksch sportvliegtuig is op het vliegveld Tatoi verongelukt. De beide inzit tenden werden op slag gedood. Fietsend paar op slag gedood. Bestuur der doofde de lichten en reed in volle vaart door. Gisteravond omstreeks kwart over 7 zijn te Apeldoorn op den Arnhemschen weg nabij de grens van Beekbergen twee jonge men- schen, de 22-jarige mej. J. Blnmmink uit Velp en de 19-jarige K. de Bruin uit Arnhem, die daar samen over het rijwielpad in de rich ting Beekbergen fietsten, aangereden door 'n hen tegenkomende auto en op slag gedood. De autobestuurder moest uitwijken voor een voor hem uitrijdend voertuig, bespannen met een paard en bestuurd door B. uit Apeldoorn, waarbij de auto bestuurder geheel op het voor hem linker rijwielpad terecht kwam en met volle vaart op de fietsers in reed. De vrouw werd in een langs den weg loopen- de spreng geworpen, de fietser kwam op den rijweg terecht. Beiden waren ernstig gewond en op slag dood. De autobestuurder, die het ongeluk veroorzaakte, gooide het stuur onmiddellijk weer om, doofde vol gens ooggetuigen de lichten en reed met groote snel heid door in de richting Apeldoorn. Onder leiding van den commissaris van politie den heer Barrelo en hoofdinspecteur van politie, J. Helder werd een uitgebreid onderzoek ingesteld, waaruit kwam vast te staan, dat de. auto, ongetwij feld aan de linkerzijde moet zijn beschadigd. Voorts moet de voorruit gebroken zijn, terwijl een wieldop werd gevonden, naar alle waarschijnlijkheid afkom stig van den auto, waarvan verder alleen bekend is, dat het een zes-persoons Chevrolet was. De beide lijken, die vreeselijk verminkt waren, zijn naar het ziekenhuis te Apeldoorn overgebracht. Een ooggetuige, zekere J. Brouwer uit Beekbergen, die op een afstand van 35 a 40 meter achter de ver ongelukte personeh reed, kon zich slechts in veilig heid brengen door ijlings op den berm van den weg te vluchten. Een extra politiebericht per radio. Per radio is in den loop van den avond een ver zoek van de politie te Apeldoorn omgeroepen de beschadigde auto, waarvan slechts een vaag signale ment bekend was, aan te houden. DOOR EEN VRACHTAUTO OVER REDEN EN GEDOOD. De beschonken chauffeur van den vracht auto reed door. Maandagavond is te Deurne een verkeers ongeluk geschied, dat aan het 20-jarig meisje Meulendijks aldaar, het leven heeft gekost. Om ongeveer negen uur bevond mej. M. zich op den straatweg te Liessel, gemeente Deurne aan de rechterzijde van den Rijksstraatweg. Plotseling is zij door een haar achteropko mende vrachtauto overreden. Zij werd ter zijde van den weg geslingerd en bleef bewus teloos en hevig bloedend liggen. De chauffeur van den vrachtauto bekommerde zich niet om het slachtoffer en reed in razende snel heid verder in de richting van de kom te Deurne. Intusschen had de politie te Liessel de rijksveld- wacht te Deurne gewaarschuwd, die erin slaagde de vrachtauto in de kom der gemeente aan te houden. Het bleek een vrachtauto te zijn van een stoomzui- velfabriek uit Uden, bestuurd door den ongeveer 40 jarigen chauffeur van deze fabriek, zekeren G. de K. Mede inzittenden in de cabine waren twee inwoners uit de gemeente Volkel, zekere V. en M. Allen ver keerden onder invloed van sterken drank. Zij zijn onmiddellijk in arrest gesteld. Intusschen had dr, Wiegersma na gewaarschuwd te 'zijn eerste hulp verleend. Het slachtoffer had verschillende been fracturen en een hersenschudding opgeloopen. Terstond werd mej. M. naar het zieken huis te Deurne gebracht, waar zij even na aankomst aan de gevolgen is overleden. Het lijk is door de justitie in beslag genomen. Dr. Hulst uit Leiden zal vandaag sectie verrichten. De bestuurder van de vrachtauto is gistermorgen gevankelijk naar Roermond gebracht, waar hij in het huis van bewaring is opgesloten. Beide andere aangehoudenen zijn in vrijheid gesteld. De vracht auto, die sporen van aanrijding vertoonde, is even eens in beslag genomen. OP SLAG GEDOOD. Bij het oversteken van den weg door auto gegrepen. Gisterenmiddag te half één is de 50-jarige onge huwde timmerman C. Menthem uit Rheden op den Rijkstraatweg aldaar bij het oversteken van den weg door een personen-auto gegrepen en op slag gedood. MEISJE TE BREDA DOOR AUTO GEGREPEN. In hopeloozen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Gisteravond had te Breda op de Baronielaan een ernstig verkeersongeluk plaats. Toen de 18-jarige dienstbode Mej. Hermans uit Princenhage per rijwiel den weg wilde oversteken, werd zij door een auto gegrepen, en werd zeer ern stig aan het hoofd gewond. Dr. Ruding verleende geneeskundige hulp, terwijl de zeereerw. heer pastoor van de H. Hart-kerk gees telijken bijstand verleende. In hopeloozen toestand werd het meisje naar het St. ïgnatius-ziekenhuis vervoerd, waar geconsta teerd word een schedel-basisfractuur en een her senschudding.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1