ion Falcon Cb. I.Th. SCHMALZ WEDSTRIJD Landbouwers C Roggeveen C! 0.75 1.95 0.60 1.15 2.25 Tuinman's fijne Fruitzaak j 6.00 Mevrouw Meneer Groenten- en Fruitzaak Wasohmactiines o^l£CütL Êaiticoafa vragen uw aandacht Regenkleeding- Etalage, bij heeft een verrassing. oveiheerlijke Kinawijn van 70 ct. voor 30 ct. N. TUINMAN. Uit voorraad leverbaar A.S.F. KORRELS N.V. G. J. KROL Co's Alkmaar-Den Helder Wieringen, op Zondag 1 Maart, Hippolytushoef WINKEL en ten in de speciale SCHAGEN Bij aankoop van aardappelen, groenten en (ruit ter waarde van f 1.—, geven wij vanaf heden tot 7 Maart een flesch Flesch gratis. Geheel Nederlandsch fabrikaat. WESTLANDSCHE DRUIVEN. Aanbevelend, H.H. VRUCHTBOOMEN-CARBOLINEUM en andere be strijdingsmiddelen van plantenziekten. SPROEI- MACHINES, Tuindersglas. Tonkingstokken, Heining- palen in verschillende maten. Hout- en Kleurcarbo- lineum. alle Teersoorten. Creoline. enz. enz. Alle soorten KUNSTMESTSTOFFEN, waaronder voor volledige bemesting, de reeds zoo gunstig be kende in 12 verschillende samenstellingen. CHILISALPETER, ouderwetsche en in korrelvorm, Zwavelzure-Ammonlak. In korrel of in suikervorm. ULTRA SUPER. 14. 17, 18 of 20 extra droog. KUNSTMESTSTROOIERS, merk ..ILTIS". Aanbevelend. Kunstmesthandei. voorheen Fa. Joh, F. Morra, ALKMAAR ELASTIEKEN KOUSEN ELASTIEKEN KNIEKAPPEN ELASTIEKEN WINDSELS. Patent BEENWINDSELS. ENKELSOKJES, KUITSTUKKEN, VOETCORSETJES, enz., enz. Afwijkende modellen worden naar maat onder volle ga rantie geleverd. Prijzen 6cherp concurreerend bij J. H. VRIELINK „Het Groene Kruis" HOOGZIJD1 US SCHAGEN. Bezoekt de groote in CONCORDIA te Optreden o.a. van D. KLINK cn Jb. KUIPER. Aanvang 7.30 uur. Entrée 50 cent. Werkloo-zen op vertoon van kaart 30 ct. BAL NA. Wij denken aan U. U denkt aan ons. en koopt bij ons, wanneer U deze lage prijzen ziet. WERKTUIGEN, geheel leder, met prima strengen, thans WERKHOOFD. STELLEN, thans 3.00 en Prima PAARDEN. BITTEN, los en vast model, vanaf WERKLEIDSELS met Knippers, vanaf PAARDEN. DEKKEN, één kwaliteit, de prima soort, a KOEHALSBANDEN, vanaf LANDGRIMMEN, vanaf KETTING. GRIMMEN, vanaf SPONSBORSTLAPPEN, ZWEEPEN, enz., enz. Neemt eens proef met ons prima STRENGENTOUW. U koopt bij ons buitengewoon voordeehg. Reparatie aan Tuigen kan op gewacht worden. Aanbevelend, Zadelmakerij TouwhandeL Hoogzijde 114 Schagen TEL. 73. Door omstandigheden: aangeboden op drukken stand. Ruime broodwinning. Lage huur. Flinke bergruimje. Billijken prijs. Br. No. 1 'JO, Bureau v. d. blad. Electrisch Wederverkoopers en Win keliers gevraagd. Lage prijs, hooge provisie. Importeur: W. F, STOEL's Handel Mij.. Alkmaar. Uit den Langendijk. BROEK OP LANGENDIJK. Bestuursvergadering L.G.C. Vergadering van het bestuur op Dinsdag 25 Febr. 1936, 's namiddags half 3 in het betaalkantoor, on der leiding van burgemeester Slot. In de maand Januari was het vorig jaar geveild voor f 74.740.42 en nu f S4.782.31. Ingekomen was een schrijven betreffende het telen van vervroegde eigenheimers. Degene welke een teelt vergunning bezitten, moeten voor 1 Mei 1936 een lijst teekenen op het betaalkantoor met opgaaf der te betelen oppervlakte, daar zij onder dezelfde regeling vallen als de vroege aardappelen. Van de verceniging ,de Koophandel" een verzoek om toepassing van het juiste gewicht op het bordje, evenals zulks in Warmenhuizen geschiedt. Zal als voorstel geplaatst worden op de agenda der alg. vergadering. Ingekomen was het accountantsrapport van de re kening van den penningmeestero ver 1935 met ex ploitatierekening. Na afschrijving van f 6348.62 op gebouwen, sloot de rekening met een saldo van f 733.26. Besloten werd het interieur der veiling te laten verven in Mei a.s. Bij de behandeling van de agenda Centraal Bu reau werd uitvoerig van gedachten gewisseld over het voorstel betreffende toepassing landbouw-uit- voerwet inzake verzending goede kwaliteitsproduc ten voor export. Uit de discussies bleek dat men wel voor de uit voering der wet is, maar gevreesd werd voor de toe passing. Daar echter het behoud der export-mogelijkheid welke alreeds zoo klein is, een groot belang geacht magw orden, werd besloten voor het voorstel te zijn. Betreffende de overige voorstellen kan men zich vereenigen met de prac-adviezen van het groeps bestuur. De heer J. Glas vraagt Qf er al iets bekend is van den steun, welke half Februari zou verstrekt wor den. De heer Moerbeek vraagt of alleen tuinbouwers in aanmerking komen voor het telen van blauwe ei- eigenheimers en niet zij die onder de landbouw crisis-organisatie vallen. Geantwoord werd wanneer deze een teeltvergun ning hebben dan wel, anders niet. De heer Jb. Bakker spreekt er zijn ongenoegen over uit dat de één wel in aanmerking komt voor steun misoogst en de ander niet, omdat die maar een derde tuinbouwbedrijf .hebben, terwijl de inkrimping dier bedrijven toch is geschied op last der regeering. Voorzitter antwoordt dat de gedachte is 2/3 land bouwbedrijf wordt gesieund en dan mag niet vast gesteld worden dat 1/3 tuinbouw-bedrijf ten onder gaat door mis-oogst. Schietwedstrijd der Bijz. Vrijw. Landstorm en Burgerwachten aan den Langendijk. Bovengenoemde afdeelingen hielden hun jaarlijk- schen schietwedstrijd in het café van den heer J. de Boer op Maandag 24 Febr. Dat deze wedstrijden steeds weer in het teeken dr belangstelling staan blijkt wel, dat daaraan door 129 schutters is deelgenomen. Verschillende autoriteiten waren aanwezig. De heer Koolaard, als voorzitter van de Broeker burgerwacht, overste van Houten en kapitein Ha maker voeren het woord, terwijl Burgemeester Van Spengler wijst op de onverflauwde belangstelling. Betreurd wordt dat de subsidiën voor deze insti tuten verminderd worden. Met een toepasselijk woord werden vervolgens door spr. de corpsprijzen uitgereikt aan de Burgerwacht te Noordscharwoude, welke een door burgemeester Slot beschikbaar gestelde medaille won met 1382 p., daarop volgde de Burgerwacht van Broek op Lan gendijk met 1373 p., welke in liet bezit kwam van een medaille, beschikbaar gesteld doord en bond van burgerwachten. No. 3 was de landstorm van Broek op Langendijk met 1362 p. en 4 de Burgerwacht van Zuidscharwoude met 1308 p. Den heer H. Metselaar werd wederom opgedragen de uitreiking der personeele prijzen welke beston den uit fraaie kunstvoorwerpen en levensmiddelen. NOORDSCHARWOUDE. Ds. van Duijl spreekt. In Concordia sprak voor de N.S.B. Ds. Van Duijl. Er was ongeveer honderd man tegenwoordig. Na een kort openingswoord werd het woord aan den spreker gegeven. Spr. begon met te wijzen, op den „laat maar waaien" geest welke in het Ned. volk heerscht Van eenige fut of energie is niets te bespeuren. Voor het leven van het volk is het noodig dat er weer iets terug komt van krachtig leven, van de oude glo rie. Dat is eerder noodig dan een nieuwe staatsin richting, want bij dezen toestand van het volk zal de nat. soc. staatsinrichting niets geven. In de eerste plaats dient de „geest" te worden gebracht. Spr. wees op de baldadigheid en bandeloosheid van de jeugd. Voor de verbetering hiervan wil de N.S.B. alles geven. De N.S.B. wil zijn de verzamelplaats van die man nen en vrouwen, die het wel mcenen met hun land, hun provincie en hun gemeente, om gezamenlijk dit doel te bereiken. Er wordt gezegd, dat de N.S.B. een beweging is, die alleen demagogie bedrijft. Er zal zich wel eens een spreker een oogenblik vergeten, maar dan is dat niet geweest om aan te vallen, maar ook om te verdedigen. De methoden van Dr. Polak. Sluijzer, Kleerekooper, Asser etc, wordt door de N.S.B. veraf schuwd. Spr. zal geen bepaalde personen aanvallen Vervolgens besprak de heer Van Duijl hoe het er in den nat. soc. staat zal gaan. Wij zijn kinderen van een volk, en een volk is een samenhoorend geheel. Aan het hoofd van dat samenhoorend geheel be hoort een regeering te staan, welke ook een samen hoorend geheel moet zijn; als dat niet zoo is, deugt die regeering niet. Men zal zeggen, dat dc N.S.B. de 54e partij is, maar daar voegt spr. aan toe, dat dat wel zoo is, maar die 54o is in staat de andere 53 partijen den nek te breken. In een samenhoorend geheel behoort geen verschil van geloof te zijn. Dat is het terrein van de kerk. De geestelijken die tegen de N.S.B. waarschuwen, doen dit niet om het Christen lom, maar voor hun politieke partijen. Wanneer zij dit werkelijk deden, zouden zij de straat op gaan. en zouden zeggen, dat men zich vereenigen moet. Doch dat doen ze niet. Achter hun christelijkheid verbergt zich het grijn zend gezicht van den Mammon. Het samengesteld geheel moet geleid worden, niet omdat het kindsch is, maar orndat een' volk eenmaal geleid moet wor den. Een der ingez. stukken schrijvers zegt: leider is de rcchtstreeksche vertaling van fier Duitsche Fiihrer. Dan kan spr. wel zitggen: minister-president is de vertaling van het Fran*«che minister-presi dent. Spr. liet dc revue passeeren degenen, die thans de leiders van ons volk zijn. waarbij hij mede deelde. dat zekere Mannheime: ongeveer 400 mil lioen verdiend heeft aan zijn speculatie tegen den gulden, terwijl hij toen in 1914 niets bezat. Spr. behandelde hierna liet beleid van de econo mische leiders van het Ned. volk, waardoor men verdwaalt in een labyrinth van crisiswetten Wat zal de N.S.B. geven? Spr. belooft niets. Niet dat de hoogconjunctuur-tijd weer terug zal komen, of iets dergelijks. Het gaat echter niet aan, bepaalde groepen in het ruilverkeer voor te trekken bij en ten koste van een andere groep. De N.S.B. hoopt op te bouwen tot. de ordening waarin ieder van het volk organisch wordt opge nomen In den corporatieven staat. Na te hebben gewezen op de noodzakelijkheid van maatregelen om Ned. Indië te verdedigen en op het oorlogsgevaar dat de Westersche beschaving be dreigt, besloot spr. zijn rede met te zeggen, dat de uitwijzing van dr. Kortenhorst uit Duitschland juist was gezien en op te wekken mede te werken, eerst nationaal, dan internationaal aan de handhaving van de West-Europeesche beschaving. Deze rede werd met aandacht gevolgd en ver scheidene malen met applaus onderstreept. Na de pauze werden verschillende vragen gesteld en beantwoord. LANGENDIJK. Volgens het. verslag van den Vleeschkeuringsdienst zijn in het afgeloopen jaar voor vee- en vleeschkeu- ring aangeboden 2154 stuks en in de noodslacht- plaats 238. Van de 135 in nood geslachte dieren wer den 86 onvoorwaardelijk,, 32 voorwaardelijk goedge keurd en 17 afgekeurd. We vernamen, dat men nog steeds pogingen m het werk stelt, om aan het Oostpunt van het Kerke- pad te Zuidscharwoude, over het. nieuw te leggen kanaal een rijbrug te krijgen in plaats van een voet brug, zooals op het ontwerp van het kanalenplan is aangegeven. Echter schijnen de kosten daarvan zoo hoog te zullen worden, dat er, in den tegenwoordigen tijd van financieele zorgen voor de gemeenten, wel niets van dit overigens sympathieke plan zal komen. Werkverschaffing. De ongunstige berichten over de Wieringermecr zijn de laatste weken wel wat verstomd. De loonen schenen weer wat beter te zijn, terwijl de klachten over loonen van f6 en f7 wel wat overdreven ble ken. Wel kan worden vastgesteld, dat. de arbeiders de werkverschaffing in Schoorl prefereeren boven dio in de Wieringermeer. De voorstelling van een paar R.K. voormannen in de arbeidersbeweging, als zou den de gemeentebesturen maar hebben tc bepalen, waarheen hun werkloozc arbeiders in werkverschaf fing moeten worden gezonden, is intussclien niets meer dan een fabeltje gebleken. We kunnen ech ter thans mccdeelen, dat verkregen is, dat de niet- valide arbeiders tot een beperkt getal in Schoorl kunnen worden geplaatst. Dit, kan tot gevolg hebben, dat de ploegen, welker loonen thans gehandiept wor den door de zwakke broeders, met meer geld thuis zullen komen en dat de zwakken onder de arbeiders een wat meer dragelijk leven zullen krijgen. ZUIDSCHARWOUDE. Biljarten. Bij den gehouden biljartwedstrijd tusschen De 'drie Ruilen II te Alkmaar en O.K.K. II alhier, was de uitslag 500263 in het voordeel van De drie Ruiten II. We vernemen, dat in de volgende raadsvergade ring aan de orde zal komen een voorstel van B. en W., om aan den heer H. van den Berg, onderwijzer aan de o. 1. school, eervol ontslag te verleenen als overcompleet in verband met de gewijzigde leerlin- genschaal. Door de Architect F. Klein, te Middenmeer werd voor rekening van de Coöperatieve Ver- bruiks^ereeniging „De Tijdgeest" G.A. te Winkel in het café R. Laan aanbesteed het verbouwen en gedeeltelijk vernieuwen van een winkel en kantoorpand. De aanbesteding bad als volgt plaats: Speets Kaaij, Winkel f 2090,-. P. de Geus, St. Maarten f 2250,-. Fa. J. Lutjeharms, Schagen f 2490.- Broers Schouten, Anna Paulowna f 2500,- (hoogste) W. Uiterdijk, Wieringerwaard f 2162,- G. H. Geus, Dèn Helder f 2300,- D. Veul Schagerbrug f 1850,- (laagste) De gunning werd aangehouden. WINKELER BESTUURDERSBOND Voor den „Winkeler Bestuurdersbond" werd op Maandag 24 Februari een openbaren film avond gegeven, welke verzorgd werd door „Arfi" Toen de'voorzitter, de heer Faber, de bijeen-, komst opende, was de zaal .vrij goed bezet met belangstellenden. Het N.V.V. filmprogramma was er een dat er zijn mocht en werd buitengewoon vlot afgewerkt, doordat men twee projectietöestellen had. Met het voorprogramma maakten de aanwezi gen kennis met de internationale arbeiderssport- beweging, de Varastudio en met datgene, wat de arbeidersbeweging bouwde aan vacantie- en her stellingsoorden, werkkampen, scholen enz. Daarna voerde een spreker, de heer Staal het woord, die de aanwezigen met een gloedvolle rede wist te boeien en daarbij de arbeiders met hunne vrouwen wees op de moderne vakbeweging en juist in dezen tijd van zware beproevingen hech ter en sterker te maken, want, aldus spr. wij den ken nog terug aan 1914, toen de moderne arbei dersbeweging niet in staat was om den oorlog, den grootsten geesel der menschheid, te keeren en velen ontmoedigd en teleurgesteld de beweging den rug toekeerden en daar niet meer in geloof den en ook thans, nu het werkloosheidscijfer het half millioen reeds heeft bereikt, maakt zich weer ontmoediging en teleurstelling van heil meester, waarvan de reactionnairen trachten te profiteeren, zoodat het-facsisme een internatio nale dreiging wordt en men reeds vreesde, dat vanuit het Oosten de fascistische vloedgolf ook over ons land zou komen. Spreker waarschuw de ernstig tegen bet fascisme, daar het in schijn den strijd voert tegen bet kapitalisme, doch in wezen daarmede samenwerkt en we trekken onze leering uit de fascistische landen, waar ons hoogste goed, de vrijheid in woord en daad, aan banden is gelegd. Ordening, uitvoering van groo te werken, dat moet er komen om uit de ellende te geraken instede van voortdurende loonsverla gingen en verlagingen van de steunnormen. Spreker roept de aanwezigen toe, de moderne arbeidersbeweging juist in dezen tijd te steunen opdat zij niet, als reeds in andere landen, aan vernietiging ten prooi valt. Met een hartelijk applaus werd spreker be loond. Nadat nog eenige propagandafilms voor de coöperatieve gedachte en de arbeidersverzekering ..De Centrale" waren vertoond, kwam de hoofd film, „20.000 jaar Sing-Sing." Deze film geeft ons in hoofdzaak een kijk op het gevangeniswezen in den staat New York waar zich de geschiedenis in hoofdzaak afspeelt maar van alle franje ontdaan, een pleidooi is voor humaniseering van het gevangeniswezen. Resumeerende was het een avond waar veel gezien en veel geleerd is en de zeer goed geper- fectionneerde „Arfi" zij er van overtuigd dat zij een uitstekenden indruk heeft achtergelaten* zoowel met film, materiaal als operateur.

Schager Courant | 1936 | | pagina 2