De ontwikkeling van de Wieringermeer. Plaatselijk Nieuws. Minister Colijn over Indië. INGEZONDEN /TUKKEN Verzekerdheid of domme brutaliteit 1 Opening van de graanbeurs De Bilt seint Mijnheer de Redacteur, Bij voorbaat dank ik U voor de opnaihe van mijn stukje in uw blad. Wat mij en zeer vele anderen ongetwijfeld bij de N.S.B.'ers het meest opvalt, is de groote vrijmoe digheid!?) waarmee die heeren hunne zienswijze en kijk op diverse, meestal zeer ingewikkelde proble men, verkondigen. In dat opzicht heeft de heer J. S., blijkens zijne uitingen in Uwe courant van 11 en 22 Febr., al goede vordèringen gemaakt, als het tenminste eigen over denkingen betreft, waaraan hier uiting wordt ge geven. Eén opmerking moet mij, in dit verband, direct van het hart. Ik meende nl, dat groote denkers ech te fijne en beschaafde geesten, altijd bescheiden wa ren, maar het schijnt, dat tegenwoordig alles wordt omgekeerd! Het brute systeem van de N.S.B., hier zoowel als in het buitenland, blijkt toch in een tijd als deze, waarin internationaal nu eenmaal groote verwar ring heerscht, bij velen succes te hebben. Ik geloof echter, dat het niet het goede systeem is. Als men met groot lawaai verwachtingen bij de menschen opwekt, verwachtingen die bovendien niet hun oorsprong vinden in gefundeerde kennis van zaken, in een groote diepgaande menschelijke be schaving, maar die slechts berusten m i op lawaaie rige, domme brutaliteit, wee dan hen, die bij de meestal helaas goedgeloovige goe-gemeente, deze ver wachtingen durven opwekken. Dit is alleszins on verantwoordelijk en hei kan niet anders dan uitloo- pen op groote teleurstelling en op groote ellende. Ik meen, den heer J. S. te K. te kennen. Is dit zoo, dan is hij iemand van zeer gewone ontwikkeling. Heel gewone bijkomstigheid. Maar dan moet die gewone man niet zoo dik doen, zulke dikke woorden gebruiken, zooals hij m zijn ingezonden stukjes doet. Hij spreekt daar van het „bloedfront" van Frank rijk, Rusland enz. of ,al wat rood is hitst op tot den oorlog", terwijl het juist partijgenoot Mussolini is, die pas een oorlog heeft geforceerd, of „de Ne derlander heeft te kiezen tusschen Mussert en Wijn koop", daarmee uitschakelend alles wat daar tus- schenin ligt,n .1. een groot aantal knappe, intellec- tueele en goed-willende mannen en vrouwen, van diverse richtingen, in wiens sehaduw J. S. niet kan staan, als hij, blijkbaar tot dit doel, de bedroe vende uitspattingen van het brute geweld, in Rus land gepleegd, aanhaalt en 't even later heeft over een vacantiereisje in Duijschland, waarbij hem dan gebleken zou zijn, dat daar alles zoo goed en zoo mooi is, terwijl iedereen weet, hoe treurig het ook daar is gesteld met den economischen toestand, met de menschelijke vrijheid, met de vervolging van die arme zielsongelukkige joden, die toch ook menschen zijn, met de aanranding van de voor tienduizenden heilige godsdienstige gevoelens, dan ja dan staat men paf, over een dergelijke mentaliteit, over der gelijke brutale leugens. Arme medemensehen, die meenen, dat dit soort gidsen hun den goeden weg zullen wijzen! De groote vrijmoedigheid waarmee J. S. en dé zij nen alles gelogen heeten, wat tegen het fascisme wordt aangevoerd, grenst aan het ongelooflijke. Maar hoe kan het anders, als men school gaat bij mannen als de groote Hitier zelf! Bij het graf van den vermoorden gouwleider Gust- loff in Zwitserland zegt Hitier: „Eindelijk begaf zich de Nationaal-Socialistische beweging op weg en ik moet hier plechtig constatee- ren, dat op dezen weg onzer beweging, geen enkele door ons vermoorde tegenstander ligt. Niet één aanslag is door ons gepleegd, wij hebben dat van den eersten dag af geweigerd." De „Haagsche Post" van 22 Febr. teekent hierbij aan: „Doch hoe staat het dan met"en noemt dan voetstoots de namen van een twintigtal zeer bekende mannen en vrouwen, die wel door de fas cisten in Duitschland vermoord zijn! Wat iedereen weet! Toch zegt J. S., „de gruwelverhalen van Astor zijn gelogen"! 't Is wel gemakkelijk, om zich er zoo af te maken. Maar waarde J. S., lees dan toch „De Veensoldaten" en lees dit boek objectief! De onmis kenbare geest van waarheid, die vanaf elke blad zijde van dit sober geschreven boek tegenstraalt, moet U toch m.i. nog wel iots zeggen. Dan zal U blijken, dat „Astor" niet gelogen heeft. Ik ben, ter geruststelling van J. S. zij dit gezegd, geen geestver want van „Astor" en ook geen jood, maar daarom kan men wel objectief zijn. Ik ben, evenals ieder weldenkend mensch, ten volle overtuigd dat het in de wereld niet goed gaat, zooals het gaat, maar ik ben evenzeer overtuigd, dat de ver betering niet kan komen, van een beweging, die haar steunpunten vindt in geweld, in een op walgingwek- kende wijze opvoeren van het Nationalisme, een systeem waarbij bijv. iemand met een rechte neus, alléén maar een goed Vaderlander kan zijn, en het met geweld beperken of verbieden van een vrije mee- ningsuiting en van het belijden van dien godsdienst, waartoe men zich aangetrokken gevoelt. Mijnheer de Redacteur, ik wil het hierbij laten, daar mijn stukje anders te lang zou worden. B. TURKSCHE VROUWEN ALS GRONDWERKERS. De vrouwen in Turkije, tusschen 18 en 60 jaar, zul len worden genoodzaakt voortaan een week per jaar als grondwerkers aan de wegen te werken, indien zij per jaar geen zes Turksche ponden betalen om ze hiervan vrij te stellen. Tot nog toe werd deze be lasting alleen voor mannen geheven. In het programma dat door de Turksche regeering is uitgewerkt voor aanleg en herstel van wegen, is 250 mijl speciaal voor deze menschen, die de belas ting niet op tijd betalen, opengelaten. MET STOOM GAAT HET TOCH OOK NOG. Stoomlocomotief bereikt een snelheid van 175 K.M. Berlijn. Naar eenige dagen geleden gemeld werd, heeft een electrische stroomlijnlocomotief een snelheid van 200 K.M. per uur behaald op het tra ject Berlijn—Hamburg. Gister heeft een gestroom lijnde stoom-locomotief op dit traject een snelheid van 175 K.M. per uur behaald. FRANSCH MILITAIR VLIEGVELD AAN DE ROODE ZEE? Jeruzalem. Volgens berichten in de pers zal ter ondersteuning van de Fransche troepen te Akaba aan de Roode Zee een militair vliegveld worden in gericht. Hiermede worden de berichten over de militaire betcekenis van Akaba in verband met de ligging oos telijk van het Suez-kanaal, in zeker opzicht be vestigd. Tweede Kamer HEBBEN ONZE OVERZEESCHE GEWESTEN DE BASIS VOOR HERSTEL BEREIKT? DR. CO- LIJN ZIET PERSPECTIEF. DE SCHULD STIJGT NIET MEER. In de gistermiddag gehouden vergadering van de Tweede Kamer, heeft minister Colijn het Indische regeerbelcid verdedigd. De financieele toestand van Indië is inderdaad nog allerminst bevredigend, aldus de minister. Er is op krachtige wijze bezuinigd, de lasten zijn aanzienlijk verzwaard, doch de begrooting is nog niet werkelijk sluitend. Het budget van Ned. Indië is in de latere jaren ge baseerd op een volstrekt abnormalen toestand. De export was in eenige jaren tijds onnatuurlijk gegroeid en ongeveer verviervoudigd. Wie daarop bouwt zal blijken op zand te hebben gebouwd. Spr. wijst op den snellen groei van den schulden last; in de tijden van hoogconjunctuur is men er toch nog in geslaagd, den schuldenlast met eenige millioenen te vermeerderen. Thans echter neemt de schuldenlast niet meer toe. Voor 1937 moet 11 millioen gevonden worden om vermeerdering van den schuldenlast tegen te gaan. Inzake de mogelijkheid van verdere bezuinigingen is geen definitieve zekerheid te geven; spr. is het er echter mee eens dat te dien aanzien al het mogelijke gedaan moet worden. Minister Colijn zei door den toon, waarop het de bat over de Indische Begrooting in de Kamer ge voerd was, wel wat verrast te zijn geweest: vroeger gold hij altijd voor den grootste pessimist en nu hij eenige lichtpunten ziet, is de Kamer volkomen in mineur. Thans eindelijk is zonneklaar gebleken hoezeer de bevolking in de bloeijaren steeds afhankelijk is ge weest van het Westersche bedrijfsleven. De toe stand, vooral op Java, is inderdaad zorgwekkend door het grootendeeis wegvallen van gelegenheid tot loon dienst. Vele suikerfabrieken zijn gesloten, de pro ductie. is hoogstens nog een zesde van de normale. Waar nog gewerkt wordt, zijn de loonen zeer ver laagd. Op deze basis valt aan dividenden niet te denken. Hier is het eerste lichtpunt dat de suikeraanplant dit jaar verdrievoudigd zal worden, hetgeen belang rijk meer geld onder de bevolking zal brengen. Er zijn al weer fabrieken, die met winst werken en wanneer alle voorraden uitverkocht zijn, mag een verdere prijsstijging en de mogelijkheid van loonsver- hooging verwacht worden. Heden zet de minister zijn beschouwing voort. RECHTBANK PERSEN VAN „VOLK EN VADERLAND" DOOR HET HOF VRIJGEGEVEN. De redacteuren op 12 Maart voor het Hof. Amsterdam. Zooals men weet waren de per sen waarop Volk en Vaderland werd gedrukt, en die eenigen tijd geleden door de justitie te Utrecht in beslag zijn genomen, door de rechtbank te Utrecht vrijgegeven. Daar echter in de strafzaak tegen de redacteuren, die met deze inbeslagneming samenhangt hooger be roep is aangeteekend, moest ook de opheffing van het beslag opnieuw worden behandeld. De procureur, mr. W. de Gavere heeft bij request het Hof de opheffing van dit beslag verzocht; de procu reur-generaal verzette zich niet tegen de opheffing van het beslag en het Hof gelastte dienovereenkom stig de opheffing. De strafzaak tegen de redacteuren van „Volk en Vaderland die wegens beleediging terecht hebben gestaan, zal op 12 Maart a.s. voor het Gerechtshof alhier, dienen. ALGEMEENE VERGADERING V.V. „SCHAGEN". Een goed bezochte vergadering. Dinsdagavond vergaderde bovengenoemde vereeni- ging ten lokale Raven. Aanwezig 26 leden. Na het bekende Schager halfuurtje, opent voor zitter, de heer K. S. Leguit, deze vergadering. Voor zitter heet ieder hartelijk welkom, in het bijzonder de donateurs, wat blijk geeft van medeleven in de vcrccniging. Deze vergadering is belegd, aldus de voorzitter, daar er zich verschillende omstandigheden in de vereoniging hebben voorgedaan, benevens de bespreking over den feest-avond ter eere van het 25- jarig bestaan der vereoniging. Het woord wordt gegeven aan den rapporteur voor het voorlezen der notulen. Deze worden na enkele vragen der aanwezigen onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken. N.H.V.B., over Rauchbeker en Goudenkruiswedstrij- den. Aan beide tournooien zal worden deelgenomen. B.K.C. verzocht deelname aan het twee-daagsche Paasch-voetbaltournooi in Breezand. De leden vinden deelname te bezwaarlijk. Schrijven van den heer R. Rus, dat deze zich niet meer als speler beschikbaar stelt, wegens het voor gevallene in de laatste wedstrijden en het verkeerd convoceeren van de spelers door de E. C. De heer Leguit licht toe hoe een en ander mogelijk is geweest. De houding van Rus is onbegrijpelijk en voorzitter wijst het schrijven dan ook gedeeltelijk van de hand. De meening van de vergadering wordt dan gevraagd of hot bestuur in deze heeft gefaudeerd. Het blijkt dat de vergadering niet inziet dat het bestuur heeft gefraudeerd. Wel is komen vast te staan, dat men vindt dat het bestuur niet of althans niet op vol doende wijze achter de E. C. heeft gestaan in voor komende gevallen. „Het Groentje". Het eertijds verdwenen Sportblad is weer terug ge komen. De N.H.V.B. verzocht om medewerking. Een tweede schrijven is ontvangen van den uitgever om als vereoniging toe te treden. Indien men dat doet, krijgt de vereoniging, al naar gelang van de hoeveel heid van de abonné's, een zekere plaatsruimte. Do heer Leguit zegt, dat we thans onze berichtge ving geregeld gratis mogen doen in de Schager Cou rant. Vandaar stelt het bestuur voor om het Groentje niet als officieel blad te nemen. MIDDENMEER: Onder groote belangstel ling van autoriteiten, belanghebbenden en be langstellenden is hedenochtend te Midden- meer de Graanbeurs voor den Wieringermeer- polder geopend. Het initiatief tot het stichten van deze graanbeurs, die eiken Woensdag in Hotel Smit te Middenmeer zal worden gehouden, is uitgegaan van de landbouw organisaties in de Wieringermeer, waarin de pach ters zijn vereenigd ter bevordering van de gemeen schappelijke vakbelangen. De bedoeling van deze graaniieurs is de landbouwers in de gelegenheid te stellen hun producten te koop aan te bieden en ook verder in den ruimsten zin zaken te doen, een ge bruik, dat op meer landbouwcentra in de provincie Noord-Holland en daar buiten gevolgd wordt. Het is op den marktdag, dat de boeren, de han delaren of hun vertegenwoordigers ontmoeten, hun zaken regelen en elkaar kunnen spreken. Van de zijde van den handel bleek onmiddellijk voor deze nieuwe graanbeurs groote belangstelling te bestaan, zoodat op dezen openingsdag reeds een dertigtal han delaren een gereserveerde ruimte heeft gehuurd om wekelijks zitting te houden. De voorzitter van het Beurs-comité, de lieer A. de Graaf, uit Wieringermeer, heette de velen, die zich tegen 10 uur in het beurslokaal hadden verzameld, in een korte rede welkom. Tal van genoodigden, w.o. verschillende autoritei ten, waren aanwezig. Na de begroeting door den voorzitter van het Beurs comité, heeft de heer Ir. S. Smeding de Graanbeurs met een korte rede geopend. De Zuiderzeewerken aldus Ir. Smeding zijn in het algemeen belang door den Staat ondernomen, als gevolg waarvan wij ons thans bevinden in een polder, waarvan niet alleen de dijk, sluizen, kanalen, wegen en bruggen van Staatswege zijn gebouwd, maar ook de ontginning ter hand is genomen en de kolonisatie volgens tevoren aangegeven lijnen wordt geleid. Hoewel Staatsbemoeiing niet altijd ten volle wordt geapprecieerd, wordt de hier toegepaste methode thans algemeen wel als de meest gewenschte be schouwd. Vorigen zomer is het eerste lustrum gevierd en wij hebben daarbij dankbaar kunnen constateeren dat de jonggeborene zich voorspoedig begint te ont wikkelen. Het bouwwerk begint al aardig zijn voltooiing te naderen: met Wiermgerwerf is thans het derde dorp gereed en sinds enkele dagen reeds bevolkt. Maar ook voor woningen en bedrijfsgebouwen van de pach ters is gezorgd; tal van boerderijen zijn verrezen, andere nog in aanbouw zoodat landbouwend Neder land nu heeft kunnen bewijzen niet slechts belang stelling voor, maar ook zooveel vertrouwen in het nieuwe land te hebben, dat men er zijn toekomst aan wil verbinden. Wij meenen te mogen aannemen, dat de doorsnee Wieringermeerboer zeker niet voor zijn collega's el ders zal behoeven onder te doen, terwijl overigens de voorwaarden, waaronder hier kan worden ge werkt, in verschillende opzichten uiteraard gunsti ger zijn dan elders, De Staat toch heeft hier de voorwaarden kunnen scheppen een krachtige en ge zonde samenleving te doen ontstaan; deze kan ech ter niet worden geschonken, maar zal uit de eigen kracht en uit het eigen initiatief van de polderbe woners moeten voortkomen. En waarom, geachte aanwezigen, de dag van he den nu een zoo belangrijke is? Omdat, wat thans staaf gesticht te worden, niet voortkomt uit het brein van hen die tot nog toe leiding in dezen polder hebben gegeven, doch uit het gezonde initiatief van hen. van wie het wel en wee van dezen polder in de nabije toekomst voor een belangrijk deel zal afhangen. Het doel dat de op richters van deze beurs voor oogen staat, is zeker waard nagestreefd te worden. In de eerste plaats zal hierdoor ieder gelegenheid worden gegeven zaken te doen in den ruimsten zin wat aan de economische ontwikkeling van dit ge bied en hare omgeving slechts ten goede kan komen. De heer Van Ketel is het niet eens en vindt het een belang der vereeniging om het Groentje te nemen als officieel blad. De heer Van Geelen kan zich met het standpunt van den heer Van Ketel niet vereenigen, aangezien de vereenigingskas geen enkel finantieel offer kan brengen. Het punt wordt verdaagd tot de volgende algemeene vergadering. Verslag Kascommissie. De heer E. Rus brengt verslag uit over het vorig jaar en verleent den penningmeester volledig dechar ge. Bespreking Feestavond. De voorzitter zegt dat de tijd nu wel niet rooskleu rig is om een feestavond te houden, maar als een vereeniging 25 jaar oud wordt, dan mag men dat niet stilzwijgend voorbij gaan.Het wordt een besloten avond in het Noordholl. Koffiehuis Voor leden, do nateurs, medewerkenden aan de gehouden fancy-fair, besturen plaatselijke vereenigingen en andere ge noodigden, wordt vrije toegang verleend. Voor dezen avond zijn geëngageerd Koos en Polly Speenhof, een bekend tweetal. De avond zal gehouden worden op Zondag 9 Mei. De receptie zal plaats hebben op Za terdag 8 Mei in café Peetoom. Het bestuur vraagt voor het organiseeren vrij mandaat. Aangenomen. Verkiezing E.-C. Wegens bedanken van de heeren Van Ketel. Vlot- tes en Koch. benevens de latere plaatsvervanger van den heer Van Ketel, den heer Keijzer, moet een ge heel nieuwe E.-C. gekozen worden. Een voorstel om de E.C. tot vijf leden uit te brei den wordt aangenoemen met 15 tegen 7 stemmen. Men gaat tot stemming over. Bij eerste stemming verkrijgen de heeren G. Kip, P. Krook en V. Vlottes de meerderheid. De heer Vlottes stelt zich niet be schikbaar, zoodat thans nog 3 leden gekozen moeten worden. De tweede stemming brengt de heeren Koch en Broer de meerderheid. De heer J. Broer aanvaardt z'n functie, doch de heer Koch ziet zich genoodzaakt, evenals z'n mede E.C.-lid Vlottes, te bedanken. Een herstemming vindt plaats om nog 2 leden te kiezen. Gekozen wordt de heer H. Middelbeek, welke z'n benoeming aanvaardt. De nog bestaande vacature wordt door een der bestuursleden waargenomen. De rondvraag. De heer v. Ketel kan zich niet. vereenigen met het opstellen van de adspirantcnelftallen. Het b-elftal heeft b.v. spelers, die beter zijn dan spelers uit Schagen a. Spr. vindt dat er geen voldoende ambitie is. Het bestuur zal een en ander onder de oogen zien, aangezien er ook andere factoren aanwezig zijn. Verder niets meer aan de orde zijnde, sluit voor zitter deze goed bezochte en belangrijke vergadering. Bij het tot heden gevoerde kolonisatie-beleid hebben wij steeds nagestreefd onzen polder gelegenheid te geven de eigen belangen binnen de eigen grenzen te behartigen. Dus geen orienteering op het oude land, waarvan verdeeldheid en versnippering van de eigen krachten het onafwendbaar gevolg zou zijn, maar bevordering van de eigen belangen door aaneenslui ting en concentratie van krachten naar binnen. Men heeft mij gezegd, dat deze plannen getuigen van optimisme. Ik heb dit toegestemd en mij over den moed van onze jonge boeren verheugd; optimis me is toch immers het geloof, dat tot succes leidt. Uit de aanwezigheid vari zoovele belangstellenden uit „het oude land" moge de conclusie worden ge trokken, dat wat hier staat te gebeuren, niet onop gemerkt is gebleven en niet onbelangrijk worrtt ge acht. Dat ook de consulenten hier gevraagd en te genwoordig zijn, moge als een teeken worden be schouwd, dat de moderne voorlichting hier een rijk arbeidsveld zal kunnen vinden. Of de verwachtingen te hoog gespannen en teleurstellingen er het gevolg van zullen zijn? Kan het begin moeilijk anders dan bescheiden zijn, de voorwaarden voor een gestage ontwikkeling zijn, door de steeds in aantal en belangrijkheid toenemen de gemeenschap, aanwezig. Wij kunnen dan ook niet anders, dan deze nieuwe beurs van harte welkom heeten en haar een ontwikkeling toewenschen, even redig aan het enthousiasme, waarmee de initiatief nemers haar in het leven hebben geroepen, in het be lang van onzen eersten Zuiderzeepolder en in dat van Nederland. Met deze woorden verklaarde spr. „de beurs" van de Wieringermeer geopend. Vervolgens voerden nog eenige vertegenwoordigers van landbouworganisaties het woord, die hun beste wenschen voor het slagen van de nieuwe beurs uit spraken. Onmiddellijk daarop werd de eerste beurs gehouden, waarna de genoodigden zich vereenigden aan een koffiemaaltijd. Teeltheffing aardappeloogst 1935. s Restititie of ontheffing van betaling vervallen 1 Maart. Naar van bevoegde zijde vernomen wordt, zal met ingang van 1 Maart de mogelijkheid om rstitutie resp. ontheffing van de betaling van de teeltheffing voor den aardappeloogst 1935 te verkrijgen vervallen. Verzoeken om teruggve resp. ontheffing, welke na dien datum inkomen, zullen der halve niet meer in behandeling kunnen wor den genomen. DROEVE LEVENSAVOND. Zondagavond tusschen half acht en tien uur heb ben inbrekers zich toegang verschaft tot de woning van den bejaarden Vermeulen aan den Zuiderwal te Culemborg en hebben uit een trommeltje een som van ongeveer f920 ontvreemd. De daders zijn door het forceeren van de achterdeur de woning binnen ge drongen en waren blijkbaar geen onbekenden, want er was verder niets overhoop gehaald. Door dezen diefstal is de oude man van zijn spaar penningen beroofd. NIEUW GEVAL VAN SABOTAGE OP DE BRITSCHE VLOOT. Londen: Op den torpedobootjager „Velox", lig gende op de marinewerf van Chatham, is, volgens een mededeeling van de admiraliteit van gistermorgen een vermoedelijk geval van sabotage voorgekomen. Dit is het vierde geval in de laatste maanden. Het vorige geval deed zich voor op den kruiser „Cum- berland" op dezelfde werf. HEVIGE BRAND IN HET POOLGEBIED. Moermansk. Bij een hevigen brand, welke ge woed heeft in een bij Kaap Scialaurow (Poolgebied) gelegen dorp zijn de huizen, levensmiddelenmaga zijnen en het radiostation vernield. De toestand der bewoners is zeer critiek, daar zij nu gebrek aan voedsel hebben en het ter plaatse zeer koud is. Hulp voor de slachtoffers is onderweg. IN EEN KUIP MET WATER GEVALLEN. Tweejarig ventje verdronken. Gisteren is het tweejarig zoontje van den bak ker H te Vorden, in een onbewaakt oogenbiik in een kuip vol met water gevallen. Het kind kon zich niet meer oprichten en verdronk. Verwachting: Matige Noordoostelijke tot Noor delijke of Noordwestelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, weinig of geen neerslag, tempe ratuur om het vriespunt tot lichte dooi. Verdere vooruitzichten: Weinig verande ring. BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 766. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 2.5 gr. C. 36 gr. F. „DAT IS GOED BEKEKEN!" Maar dan ook door een TERLEP'S BRIL! TERLEP'S DROGISTERIJ, Apothekers-Assistenten Hoogzijde 103 Schagen,

Schager Courant | 1936 | | pagina 8