Verschil taliën gemeen ten om de Oost Strijd tegen zedelijkheidsexcessen bij bad- en strandleven. Donderdag 27 Februari 1936. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9923 Geruchtmakende inbraak opgehelderd Steun aan de Rundvee houderij EDELWEISS Ongeval bij Onderzee boot-oefening Ho Rilt srint bende in de hoofdstad ont maskerd. een achttal MANNEN AANGEHOUDEN NA EEN NACHTELIJKEN OVERVAL. gestolen kostbaarheden nog niet teruggevonden. Zooals men zich zal herinneren werd voor ongeveer een maand terug tijdens afwe zigheid der bewoners een inbraak gepleegd in een huis aan de Lairessestraat te Am sterdam. De inbrekers hebben bij die gelegenheid de geheele woning overhoop gehaald en maakten een groote hoeveelheid gouden en zilveren voonverpen en diamanten buit, tot een gezamenlijke waarde van rond vierdui zend gulden. De politie van het bureau Overtoom is er na een langdurig onderzoek in geslaagd deze zaak tot opheldering te brengen. Een dag of acht geleden kreeg de politie er de lucht van, dat de koffer, waarmede de gestolen kostbaarheden waren vervoerd, alsmede een even eens ontvreemden bontmantel zich moesten bevin den in een huis aan de Eerste Helmerstraat. Welk huis het precies was, wist men echter niet. De po litie had daarvan slechts pen vage beschrijving ge kregen. Bij een onderzoek bleek, dat er twee huizen waren, die min of meer beantwoordden aan het sig nalement. Voorzichtigheidshalve liet de politie de beide be waken, echter zóó dat geen der bewoners er erg in kon hebben. Deze maatregel had echter geen suc ces. Er werd niets verdachts opgemerkt Daarom besloot de politie tot een huiszoeking. In het holst van den nacht drong zij eerst de eene woning binnen en toen daar niets verdachts werd aangetroffen, kwam de tweede woning aan de beurt. Het verwachte resultaat bleef niet uit. Inderdaad werd de koffer, waarmede he+ gestolen goed was vervoerd, gevonden en ook de bontmantel. De kostbaarheden zelf -echter waren verdwenen en de eigenaar van den koffer wilde daarover niets uitlaten. De politie heeft toen nagegaan met welke men- schen haar eerste arrestant in relatie placht te staan. Dit onderzoek leidde er toe, dat in vijf dagen tijds nog zeven andere heeren in verzekerde bewa ring werden gesteld. Vier hunner hebben bij de eerste verhooren door de politie reeds bekend, dat zij iets meer weten van de inbraak in de De Lairessestraat. De-andere vier, die erVan verdacht werden als tusschenpersoon te hebben gefungeerd bij - den ver koop van gestolen goed. maar tegen wie het bewijs nog zwak is, zijn voorloopig weer op vrije voeten gesteld, terwijl hun kameraden op last van de ju stitie zijn ingesloten in het Huis van Bewaring. De nasporingen in deze zaak worden intusschen met verdubbelde kracht voortgezet, omdat van al het gestolen goed nog slechts de bontmantel die een waarde vertegenwoordigt van vierhonderd gulden is teruggevonden. De politie hoopt ook de rest van den buit weer in handen te zullen krijgen. Wellicht zullen in de komende dagen nog meer arrestaties in verband met deze zaak worden ge daan. Hoe de inbrekers te werk gingen. Omtrent de aanhouding van de daders van de in braak in de de Lairessestraat vernemen wij nog nader, dat een van de arrestanten, bij wien de kof fer, waarin de kostbaarheden zijn vervoerd, is ge vonden, door zijn compagnons was belast met de taak, te onderzoeken, waar en wanneer dezen hun BOERDERIJ. Uitkeering van f 25, f 40 of f 50 aan klei ne boeren. De minister van Landbouw en Visscherij heeft vastgesteld, dat uit het landbouwcrisis fonds aan de georganiseerden, aangesloten bij een der Landbouwcrisisorganisaties, een bedrag van f 25—, f 40.— of f 50.zal worden uitgekeerd, overeenkomstig de bepalingen van het Reglement Steun aan de Rundvee houderij. In dit reglement wordt bepaald, dat de georgani seerde, wiens hoofdberoep bestaat uit het voor eigen rekening uitoefenen van den akkerbouw of de vee houderij, aanspraak kan maken op bedoelde uitkee ring, indien o.a.: a. hij bij de inventarisatie in de maand Mei 1935 niet meer dan 5 H.A. cultuurgrond in gebruik had; b. te zijnen name bij een der rundveetellingen in Mei of in December 1935 ten minste één, doch niet meer dan drie melk- of kalfkoeien werden geïnven tariseerd c. hij na 1 Januari 1936 noch in een van rijks wege gesubsidieerde werkverschaffing opgenomen is geweest, noch steun heeft genoten ingevolge een door den minister van Sociale Zaken goedgekeurde steunregeling, noch is aangesloten geweest bij de werkloozenkas eener vereenicing, gesubsidieerd in gevolge het Werkloosheidsbesluit 1917; d. hij niet is aangeslagen in de Inkomsten- of Vermogensbelasting voor het belastingjaar 1935-'36. De uitkeering, waarop de georganiseerde aan spraak kan maken, bedraagt voor hem, te wiens name bi.i een der rundveetellingen, hierboven be doeld. één melk- of kalfkoe werd geinventariseerd, terwijl bij de andere rundveetelling niet 2 of 3 meik of kalfkoeien werden geinventariseerd: f25. voor hom. te wiens name bij een der tellingen 2 melk- of kalfkoeien werden geinventariseerd en bij de andere telling niet 3: f40.—. voor hem, te wiens name bij een der tellingen 3 melk- of kalfkoeien werden geinventariseerd; f50.—. Een pension in Bergen-Binnen Is beroemd om zijn heldere linnen. Maar me lieve tijd, Zegt de linnenmeid, Wat moest ik zonder Edelweiss [beginnen? De prijs van N.V. ZEEPFABRIEK v/h. DE HAAS VAN BRERO, APELDOORN slag konden slaan. Hij placht daarom kennismaking aan te knoopen met de dienstmeisjes van welgestel de lieden, die hij dan uithoorde omtrent de huise lijke omstandigheden van de menschen bij wie zij in dienst waren. Dit is ook gebeurd voor de inbraak in de Laires sestraat. De man had van de dienstmeisjes vernomen, dat de familie 's Zondagsavonds zou uitgaan en hij zelf is dien avond met de niets kwaads vermoedende dienstmeisjes van het bewuste gezin, naar de bios coop geweest- De in de Helmersstraat aangehouden 34-jarige man heeft reeds een volledige bekentenis afgelegd, hij is de hoofddader. De buit, ter waarde van bijna vier mille is voor slechts f 130 aan den reeds gearresteerden heler ver kocht. GEMEENTE WOGNUM IN HET DONKER. OOK ANDERE GE MEENTEN GEDUPEERD? Contract met het P.E.N. verbroken Ged. Staten van Noord-Holland hebben gistermiddag in een openbare zitting een kwestie behandeld, welke gerezen is tusschen de gemeenten Zwaag en Nibbixwoud eener zij ds' en de gemeente Wognum anderzijds. Een deel van de grens tusschen deze ge meenten wordt gevormd door de Zwaagdijk en ten behoeve van de straatverlichting op dezen weg, welke een. on.deLde.el. vormt .van de verbinding Hoorn—Medemblik, was een gemeenschappelijke regeling getroffen, waar bij ieders aandeel in de kosten dezer verlich ting, die totaal f420.per jaar bedragen, was vastgelegd. In het najaar van 1934 heeft Wognum het loopen de contract met het provinciale electriciteitsbedrijf ten behoeve van de straatverlichting opgezegd, om dat er uitzicht was op een voordeeliger contract. De aanbieding van het Prov. Electriciteitsbedrijf voor een nieuw contract bleek evenwel niet gunstiger te zijn en daarom achtte Wognum, dat noodlijdend is, het niet langer verantwoord, de straatverlichting te handhaven. De raad besloot de straatverlichting op te heffen en tevens de overeenkomst met Zwaag en Nibbixwoud te verbreken. Tegen dit raadsbesluit waren de gemeentebestu ren van Zwaag en Nibbixwoud in beroep gekomen bij Ged. Staten. Zij waren van oordeel, dat de straat verlichting op den drukken Zwaagdijk gehandhaafd diende te worden. Opneffing van een deel dier ver lichting zou voor Zwaag en Nibbixwoud hoogere kosten veroorzaken, omdat zij geheel aansprakelijk zouden worden voor de aflossing der aanlegkosten der straatverlichtirigsinstallatie op den Zwaagdijk. De bezwaren van Zwaag en Nibbixwoud werden voor Ged. Staten nader toegelicht, door den heer J. Wiering, burgemeester van Zwaag. Hij betoogde dat Wognum volkomen baas is in eigen huis, maar dat men een gemeenschappelijke regeling niet omver kan werpen zonder goedvinden der andere partijen. De burgemeester van Wognum, de beer J. Comman deur, zei, dat het gezien den financieelen toestand der gemeente, niet geoorloofd was, belangrijke be dragen voor straatverlichting te besteden. Spr. meen de, dat door eventueele niet-goedkeuring van het raadsbesluit Wognum niet gedwongen kan worden een nieuw contract met het Prov. Electriciteitsbedrijf aan te gaan. De voorzitter, jhr. mr. dr. A. Röell, merkte op, dat al is het contract met het Prov. Electriciteitsbedrijf vervallen, daaruit nog niet volgt, dat. de gemeen schappelijke overeenkomst te niet gedaan is. Bij de replieken bleek nog dat. de handhaving van de verlichting op den Zwaagdijk aan Wognum onge veer f 120 per jaar za' kosten en dat Wognum de gestelde opzeggingstermijn voor de gemeenschappe lijke regeling niet in acht had genomen. Ged. Staten zullen later uitspraak doen. Kwartiermeester over boord geslagen en verdronken. Dinsdagmorgen, waarschijnlijk tusschen vier en vijf uur, is aan boord van H.M.'s onderzee boot O. 15, welke oefeningen hield ter hoogte van Callantsoog. door onbekende oozaak de kwar tiermeester G. A. Bossers over boord geslagen. Zoodra men ontdekte dat. hij zich niet meer aan boord bevond heeft men alles in het werk gesteld, de vermiste terug te vinden Zoo werd aan deze hulppogingen deelgenomen door H. M.'s Z 7. "Z.8 G.16, door de „Nautilus", de sleepboot „Utrecht" een viertal onderzeebooten en verschillende wa tervliegtuigen. alles echter zonder resultaat. De kwartiermeester Bossers was gehuwd en vader van twee kinderen. Tweede Kamer DE N.S.B. ACHTER DE REGEE RING. STEUNT HET MOE- DERLAND NIET VÓLDOENDE? In de gisteren gehouden vergadering van de Tweede Kamer vervolgde Minister Colijn zijn rede met de mededeeling dat de directeur van Economi sche Zaken van Ned. Indië, de heer Hart, naar Ne derland onderweg is. teneinde geheel op de hoogte te worden gesteld van het vele dat Nederland voor zijn koloniën doet. Zoowel van Duitschland als van Frankrijk is het gelukt belangrijke concessies te verkrijgen inzake invoer van palmolie, koffie, en copra uit lndië, waar voor Nederland zich economische opofferingen heeft getroost. Ook van Tsjecho-Slowakije, Spanje, Portu gal, Denemarken en Polen zijn voordeelen verwor ven voor de Ned. Indische artikelen, veelal ten kos te van den Nederlanschen uitvoer. Alcohol en suikerbieten. Men is bezig proeven te nemen voor de bereiding van alcohol uit suikerbieten. Eprst bij een Kostprijs van 14 cent per liter zou met benzine kunnen wor den geconcurreerd Deze prijs bedraagt thans echter 21 cent. Slagen de pogingen, dan zou de steun voor de bietenverbouwers niet meer noodig zijn. Stenn aan de koffie. Een steunverleening aan de koffiecultuur is in voorbereiding. Ernstige internationale toestand. Spreker wijst, op de zoo juist uit Japan ontvan gen berichten en bespreekt dan de ernstige interna tionale toestand waarin wij thans leven. Echter diene men een nerveuze stemming te be strijden, daar die eerder hei gevaar vergroot, dan het te verminderen. Een andere N.s.B. dan de Nederlandsche. De N.S.B. staat in Indië volkomen achter de regee ring. dit in tegenstelling met Nederland, waar zij een oppositie voert van bijna ordinaire soort. Het is niet doenlijk van hieruit een oordeel uit te spreken over de houding der regeering tegenover de N.S.B. ginds. Goed beleid van den G.-G. De critiek óp d4n G.-G. kan spreker niet deelen. Ongetwijfeld zijn fouten gemaakt, maar dat doen wij allen. De G.-G. heeft met. vaste hand het gezag gehandhaafd en een groote versoberingsarbeid ver richt op finantieel gebied. Daarenboven is de volks beweging niet noodeloos gehinderd. Wij gaan voort in Indië onze zedelijke roeping te vervullen. Replieken. Bij de replieken zegt de heer Sneevliet, dat zelfs In de rijke oorlogsjaren nog tal van Javanen verhon gerden. Nu is de toestand onhoudbaar. De heer Cramer (s.d.) meent dat de Minister niet het recht heeft te zeggen dat 24 millioen voor het Indische deel van het Plan van den Arbeid onpro ductief zou zijn. terwijl ettelijke millioenen voor mi litaire uitgaven worden gevoteerd. De heer Roestom (c.p.) pleit voor een eigen Indo nesische industrie met eigen kapitaal, teneinde de winsten in Indië te houden. Ook meent spr., dat de N.S.B. niet achter de regeering staat, maar omge keerd de regeering achter de N.S.B. De heer Joekes (v.d.) becritiseert ook de te lage loonen in Indië en dringt aan op samenwerking met de goede inheemsche elementen. Na nog eenige opmerkingen van de heeren van Kempen (lib.) van Boetzelaar van Dubbelman (c.h.) van Poll (r.k.) en Westerman (n.h.) wordt de verga dering verdaagd-tot hedenmiddag één uur. Minister Colijn zal dan dupliceeren. Krachtige gezag s politiek Ds. van Duyl niet strafbaar bevonden. Aan de zoo juist verschenen Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer, betreffende de begrooting van het departement van justitie ont- leenen wij dat de minister voor alles een krach tige gezagspolitick zal voorstaan. Over de moeilijkheden betreffende de toepas sing van het nieuwe Duitsche huwelijksrecht, dient niet de regeering maar de rechter te oor- deelen. Zedelijkheid van het Bad- en Strandleven De regeering houdt zich allerminst afzijdig ter bestrijding van excessen op het gebied van het Bad- en Strandleven enz. Echter rust regeling hiervan in de allereer ste plaats op de gemeentebesturen, die daar bij rekening kunnen houden met plaatse lijke omstandigheden. Buitenlandsche -propaganda in ons land ongewenscht. Ook de regeering acht politieke organisaties van vreemdelingen die in ons land heimelijk of openbaar propaganda maken voor Buitenland sche politieke beginselen, zeer ongewenscht Geen strafbaar Anti-Semitisme geconstateerd Uit de politiaire rapporten is niet kunnen 'dijken dat de heer Van Duyl zich in de bewuste vergadering in het Concertgebouw zou hebben schuldig gemaakt aan strafbare uitingen. Er wordt nog een nader onderzoek ingesteld. Een smaakvolle pullover in frissche kleuren met bijpassend rokje en een elegant hoedje op de blonde krullen, ze roepen beelden in uw herinnering op van het komende voorjaar Ingezonden stukken. Waarde Redactie, Mag ik, naar aanleiding van een verslag in Uw blad van 25 Febr., betreffende een door de S.D.A.P. te Schoorl gehouden vergadering, een enkel woordje tot verweer, ter plaatsing aanbieden? Waarvoor bij voorbaat vriendelijk dank. Snobbisme. Het betreffende verslag zegt: „De voorzitter, de heer C. Blom, memoreert de vergadering van de vo rige week, waar de heer Cönstandse niets anders heeft gedaan dan het Plan afkeuren. Door de Com missie waren nog op deze vergadering uitgenoodigd de heeren Cönstandse, Krill er en Dekker, doch de heeren zijn niet verschenen." Ik zie in gedachten Blom staan oreeren, met een van opwinding hoog roode kleur en met oogen die schitteren van overwinningstrots, want zie, zij die ons bestrijden, doen dit slechts vanuit hun veiligen hoek, waar niemand, evenals in de kerk, hun kan tegenspreken. Want nu hebben wij hier onze mata- dór, laat hen nu in 't strijdperk treden, dat zal iets anders zijn dan te debatteeren met een boerenjon gen als ik. Maar zie, nu zijn de heeren niet versche nen. Als bloodaards zijn zij weggebleven:*' Het is wel wat anders gegaan dan u beweert, waarde Blom. Wij zijn begonnen met aan uw orga nisatie te vragen een debatavond over het plan van den arbeid, met gelijke spreektijd-verdeeling. Hierop hebt u afwijzend geantwoord. Daarna hebt u een ver gadering gehouden over het plan, alleen toeganke lijk voor genoodigden. Wij ontvingen geen uitnoodi- ging. Toen hebben wij zelf een openbare vergadering uit geschreven en U verzocht voor een debatter te willen zorgen. Wij hebben op die vergadering uitvoerig onze meening over het Plan van den Arbeid gezegd. U hebt daar de gelegenheid gekregen om ons te weerleggen wat dan ook getracht heeft te doen. Hiermede werd door ons, de bestrijding van Uw plan te Schoorl voorloopig als voldoende beschouwd. Waarom wij dan ook aan U geen toezegging deden, op de daar te houden vergadering aanwezig te zul len zijn. Mogelijk waren wij toch wel gekomen, ware het niet, dat wij meenden iets beters te kunnen doen, dien avond. Ik moet U dus de illusie, als zouden wij uit angst, voor hef strenge woord van Uwen profeet, van Üw vergadering zijn weggebleven, ontnemen. Voor ons is het bestrijden van Uw plan, doordat het geen en kel perspectief bezit, ten opzichte van het opheffen van den toestand, waarin wij thans leven, een zeer gemakkelijke taak. Wanneer de S.D.A.P. dan ook met ons, hierover wenscht van gedachten te wisselen, dan zijn wij daartoe, mits een gelijke spreektijd in acht geno men wordt, gaarne bereid. Beleg met dat doel een vergadering te Schagen, te Alkmaar, of waar dan ook en wij zijn Uw man. C. KRILLER. Verwachting: Meest matige, wellicht toenemen de Westelijke tot Zuidelijken wind, zwaar be wolkt tot betrokken, waarschijnlijk eenige re gen, zachter. Verdere vooruitzichten: betrokken en re genachtig, zachter. Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 754. Het dunne pijltje geeft den vorigen stan(f aaa TEMPERATUUR: 3 gr. C. 37 gr. F. „DAT IS GOED BEKEKEN!" Maar dan ook door een TERLEP'S BRIL! TERLEP'S DROGISTERIJ, Apothekers-Assistenten Hoogzijde 103 Schagen.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5