ianen melden groote Na de muiterij te Tokio K1JKEI) is KOOPEn yj CLOECK Abessinië practiscb gesproken den oorlog verloren? Autobus in sloot gereden. Radio-toespraak van Koning Edward Maandag 2 Maart 1936. Postrekening No. 23330 SCHAGER 79ste Jaargang. No. 9925 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN* TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. LEGER VAN RAS KASSA VER- NIETIGD. HIJ ZELF ZOU ZELF' MOORD HEBBEN GEPLEEGD. RAS KASSA. Rome, 1 Maart: Maarschalk Ba- doglio seint het 142e legerbericht dat als volgt luidt: „Op het Noor delijk front is het leger van Ras Kassa, dat beslis send is geslagen, in ontbinding." Te Rome doet het gerncht de ronde, dat Ras Kassa zelfmoord heeft gepleegd. Slag in Tembien door Italianen gewon nen. Van het front In Tigre, 1 Maart: Het Italiaansche leger heeft den slag in Tembien gewonnen. De verslagen Abessijnen hebben overal groote hoeveelheden wapens en munitie in de han den der Italianen achtergelaten. Het leger van Ras Kassa is vernietigd. De Italiaansche overwinning. Mede- deeling van Stefani. Rome, 1 Maart: Stefani meldt uit Asmara: De slag in Tembien, die op 27 Februari begonnen is, kan als gewonnen worden beschouwd. De vijand bood verbitterden tegenstand om een omsingeling te ontkomen. Het leger van Ras Kassa is vernietigd. De vérliezen van den vijand zijn zeer zwaar. Reusachtige hoeveelheden wapenen, dieren en ander materiaal zijn buitgemaakt. Het lot van Ras Kassa is hetzelf de als dat van Ras Moeloegheta. De luchtmacht is bezig de overwinning uit te buiten. De beslissing in Tembien. Rome, 1 Maart (A.N.P.). Het agentschap Stefani deelt in het 142ste officieele commu niqué mede: Maarschalik Badogli meldt van het front in Eritrea, dat het leger van ras Kassa vernietigd is. Asamara: (radiogram van den oorlogscorrespon dent van het Duitsche Nieuwsbureau): Sinds Vrijdag is aan het Noordelijk front in Abes sinië een groote Italiaansche militaire actie aan den gang, welke ten doel heeft de legers van ras Kassa en van ras Syoem te omsingelen. In het hoofdkwartier is men van meening, dat dit doel zoo goed als bereikt is en dat men kan zeggen, dat de Abessijnsche troepen aan het Noordelijk front verslagen zijn. Tegelijk met den opmarsch van het eerste leger corps, welke leidde tot de bezetting van aen Amba Aladzji, heeft het coprs inheemsche troepen, een grootsche actie ingezet tegen ras Kassa en ras Syoem, die met ongeveer 70.000 man voortdurend pogingen ondernamen door te breken in de richting van Haussien. Terwijl het derde legercorps ten Zuiden van de ri vier Ghewa opereerde, arriveerde het inheemsche corps ten Noorden van Abbi Addi. Op 28 Februari kon de Abessijnsche stelling op den Work Amba („goudberg") bij een verrassenden stormaanval wor den genomen. Alpenjagers en zwarthemden, die gedetacheerd zijn bij het corps inheemsche troepen, zijn, niet op gemerkt door den vijand, den bijna 2000 M. hoogen bergrug bestegen. Zij verdreven den geheel verras ten vijand in een bloedig baionetgevecht. Niettegenstaande het krachtig artillerie- en vlieg tuigbombardement, waardoor de Abessijnen werden weggemaaid, probeerden zij den geheelen dag door de stelling opnieuw te bestormen. Des avonds moesten zij evenwel onder den krach- tigen druk der Italianen het veld ruimen, met ach terlating van 3000 gesneuvelden, o.w. een comman dant en vijf onder-commandanten. De Italiaansche verliezen bedroegen dien dag on geveer 500 gesneuvelden. Op 29 Februari hebben de Italianen hun mili taire actie voortgezet De actie is nog niet ten einde. In het algemeen kan gezegd worden, dat aan het Noordelijk front alleen nog het leger van ras Imroe strijdbaar is. De correspondent heeft het hoofdkwartier te As mara bij zijn terugkeer feestelijk verlicht gezien. De vice-gouverneur heeft ten toespraak gehouden, waarin hij de succesrijke gevechten roemde. In militaire kringen te Asmara verklaart men, dat Abessinië van militair standpunt bezien, thans den oorlog heeft verloren. Nog weinig nieuws bekend Abeba. te Addis Addis Abeba: In Abessijnsche kringen ver klaart men, dat de Italiaansche troepenbe wegingen in de richting van den Amba Aladzji zijn voortgezet doch dat uit het Abessijnsche hoofdkwartier nog geen bijzon derheden zijn gemeld. Bijzonderheden over den slag in Tem bien. Asmara, 1 Maart (A.N.P.). (Radiogram van den oorlogscorrespondent van het Duitsche Nieuwsbu reau): Omtrent het verloop der ecente gevechten in Tem bien worden de volgende bijzonderheden bekend: Na de vergeefsche pogingen den Work Amba ten Noorden van Abbi Addi te heroveren, trok het Abes sijnsche leger, dat niet 70.000 doch slechts '15.000 man sterk was, uit Abbi Addi terug, waar het door het uit het' Zuiden naderende derde legercorps werd omsingeld. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag slaagde ras Kassa er in met een deel zijner troepen door de Ita liaansche troepen heen te breken en te vluchten in de richting van de Takazze Italiaansche bommenwerpers hebben een achter volging ingezet en Kassa's troepen met bommen be stookt. Zaterdag werd de kring om het bij Adi Addi inge sloten leger, dat zich wanhopig verdedigde, steeds nauwer. De Abessijnsche soldaten werden in bloedige gevechten afgemaakt. Het aantal dooden aan Abes sijnsche zijde moet vele duizenden bedragen. Het aantal gewonden moet ontzettend zijn, hoewel op het oogenblik nog geen nauwkeurige cijfers bekend zijn. De Italiaansche verliezen zouden betrekkelijk ge ring zijn. Of ras Kassa nog heelhuids naar de binnenlanden van Abessinië zal kunnen ontsnappen, moet men af wachten. Het Abessijnsche front is, behalve de uiterst lin kervleugel geheel ingestort. De situatie van de troe pen op dezen vleugel, die 30.000 man sterk zijn, wordt evenwel hopeloos beschouwd. Vele vluchtende soldaten hebben hun wapens weg geworpen om voor vreedzame bewoners te kunnen doorgaan. De Italiaansche buit aan wapens en mu nitie moet zeer groot zijn. De slag de tweede groote manoeuvre van maarschalk Badoglio. De slag in Tembien is de tweede acte- van de grootsch opgezette manoeuvre, welke maarschalk Ba doglio heeft voorbereid. De eerste groote slag, die Badoglio den Abessijnen heeft toegebracht, was toen hij ras Moeloegeta bij den Aradam-berg heeft versla- DE OPSTAND VOLKOMEN BE DWONGEN. LEIDERS DER RE BELLEN IN GEVANGENSCHAP. Admiraal Okada blijkt ongedeerd Nadat het hoofdkwartier der rebellen, de ambts woning van den minister-president, na de overgave weer door de regeeringstroepen werd bezet, is Okada levend teruggevonden. Het schijnt, dat Okada zich in zijn ambtswoning bevond, toen de muiters daar binnendrongen, doch dat hij nog net op tijd was ge waarschuwd, om zich te kunnen verbergen. Hij hield '.ich den geheelen dag schuil, terwijl de rebellen zijn ambtswoning bezet hielden, doch Donderdag slaagde hij erin te ontsnappen. Vrijdagmiddag diende hij door bemiddeling van Goto zijn ontslag in. De keizer heeft echter»geweigerd het ontslag te aanvaarden, zoodat Okada ministerpresident blijft. Volgens een nader bericht zou admiraal Okada echter geen minister president blijven, en dat in een officieel communiqué is meegedeeld, dat de Japan- sche natie thans een stgrke nationalistische regee ring wenscht. Een verklaring van het kabinet. Het gevoelt een groote verantwoordelijkheid. Tokio. Het kabinet heeft een verklaring gepu bliceerd, waarin het uiting geeft aan zijn leedwe zen over de laatste incidenten. Het gevoelt een groote verantwoordelijkheid voor die gebeurtenis sen, doch betuigt tevens er zijn voldoening over, dat de bevolking haar kalmte heeft bewaard en het za kenleven normaal heeft gefunctionneerd. Tenslotte gen, waarbij hij zich de mogelijkheid schiep den Am- ba-Alidzji te bereiken. De volgende belangrijke fase zal zich waarschijn lijk binnenkort afspelen op den uitersten rechter vleugel van het Italiaansche leger. Bij die gelegen heid zal beslist worden over het lot van de legers van den Negus. Mussolini spreekt tot het volk. Rome, 1 Maart (A.N.P.) In tegenwoordigheid van den koning en Mussolini -werd Zondagochtend aan het graf van den Onbekenden Soldaat een plechtige mis in de open lucht gecelebreerd ter eere van de vandaag veertig jaren geleden bij A- doea gesneuvelde Italiaansche militairen. Alle troepen van het garnizoen Rome, zoomede alle manschappen der fascistische militie en ande re op militairen leest geschoeide partij-organisaties woonden de plechtigheid bij. De manschappen stonden opgesteld op het Piazza Venezia en bij het nationale monument. De toegangswegen waren door tienduizenden per sonen bezet. Groot was het enthousiasme toen Mus- suloni op het balkon van zijn paleis verscheen. Mussolini zeide. o.m.: Onze helfhaftige soldaten rukken voorwaarts. De feiten spreken en zullen nog meer spreken. De „Nachtegaal" in den modder weggezakt. Op het vliegveld Ciampino hij Rome. Het uitgaande Indië-toestel „Nachtegaal" dat Zaterdag van Schiphol was vertrokken, is dien dag te Rome, inplaats van op het vliegterrein Littorio, dat als onbruikbaar was opgegeven, op het vliegvéld Ciampino geland. Ook dit terrein bleek ongeschikt te zijn, want het toestel is na de landing in den modder weggezakt. Het Vlieg tuig kon dientengevolge Zondag niet vertrekken Men moet nu afwachten, of de „Nachtegaal" Maandag zal kunnen opstijgen. Passagiers bekwamen slechts en kele schrammen. Gisteravond omstreeks zes uur werd een au tobus welke den dienst onderhoudt tusschen Weesp en Muiden, achter op gereden door een personenauto. Bij het voorbijrijden, kwam het achterwiel van deze wagen in aanraking met het voorwiel van de bus, met het gevolg, dat de bestuurder van laatstgenoemd voertuig de macht over zijn stuur kwijt raakte en in een sloot reed, na eerst nog een paal van het telefoonnet te heb ben doorgebroken. De zes in de autobus gezeten passagiers, waaronder zich twee kinderen bevon den, bekwamen slechts enkele schrammen, Met natte voeten bereikten zij het weiland, waarop de bus, waarvan de ruiten gebroken werden, ge deeltelijk was terechtgekomen. ADMIRAAL OKADA. worden autoriteiten en bevolking aangemaand, haar plicht te doen en zich van excessen te onthouden. Rebellenleider pleegt zelfmoord. Tokio, 1 Maart (A.N.P.) Het militaire hoofd kwartier deelt mede, dat de leider der rebellen, kapitein Nonaka, zelfmoord heeft gepleegd. De meeste leiders van de revolte, onder wie drie oud-officieren, zijn naar de gevangenis overgebracht terwijl de lagere officieren en de manschappen, die zich ebben overgegeven, in hun barakken bewaakt worden. In een communiqué wordt gezegd, dat alle jonge officieren, die bij de revolte betrokken zijn, uit den militairen dienst zullen worden ontslagen en afstand zullen moeten doen van rang en eerc- teekenen. De politie te Tokio deelt mede, dat bij de opstandige beweging vijf agenten zijn gedood, terwijl een zesde gewond is. De mikado heeft beslist, dat de minister van financiën. Takahasii, burggraaf Saito. generaal Watanabe en kolonel Matsoea, die bij den opstand vermoord zijn, posthuum geeerd zullen wor den. Men verzekert, dat te Tokio de normale toe stand is teruggekeerd. Van het heerlijke lenteweer op Zondag hebben talrijke hoofdstedelingen gebruik gemaakt om uitstapjes buiten dc stad te maken. Trams, bussen en treinen waren overvol. EERSTE BOODSCHAP AAN ALLE DEELEN VAN HET BRITSCHE RIJK. Londen: Koning Edward VIII heeft gister middag zijn eerste radio-redevoering uitgesproken sinds zijn troonsbestijging. Na hulde te hebben gebracht aan wijlen zijn va ler en na begroetingswoorden te hebben gericht tot de prinsen en het volk van Indië, zeide de koning: Koningin Mary, mijn familie en ik zelf hebben een grooten steun gehad in de betuigingen van ernstige deelneming, welke uit alle deelen der wereld tot ons zijn gekomen. Wij zullen de sympathiebetuigingen, welke wij van duizenden personen hebben mogen ontvangen, niet alleen uit het Britsche Rijk, doch ook uit den vreem de, nooit vergeten. Het is ons buitengewoon aangenaam te weten hoe zeer de groote politiek van mijn vader werd gewaar deerd. Op mij rust de taak zijn werk voort te zetten. Ik ben bij de meesten uwer beter bekend als prins van Wales, d.w.z. als den man, die gedurende den oorlog en daarna de gelegenheid heeft gehad in con tact te komen met de volken van bijna alle landen der aarde en hun te leeren kennen. Hoewel ik tot u spreek als koning, ben ik nog steeds dezelfde en mijn voortdurend streven zal er op gericht zijn voort te gaan het welzijn van mijn medemenschen te bevorderen. Dat de toekomst vrede en een goed wederzijdsch begrip moge brengen over de geheele wereld en wel vaart en geluk aan het Britsche volk en dat wij ons onze erfenis waardig mogen betoonen. Protestvergadering van den Vrijheidsbond Tegen Duitsche antisemitische lectuur in de N.S.B. sigaren winkel "TT" De afdeeling Amsterdam van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" houdt op Woens dag 4 Maart a.s., des avonds te 8.30 uur, in de groote zaal van Bellevue, ingang Leidsche kade een openbare protestvergadering tegen de Duit sche anti-semitiscke propaganda van de N.S.B. gevoerd door den verkoop van Julius Strcicker's beruchte blad „Der Stuermer" in de N.S.B.-siga- renwinkel in de Kal verstraat, waarover het li berale Tweede Kamerlid Mr. G. A. Boon reeds een aantal vragen heeft gesteld aan den Minister van Justitie. Het woord zal hier worden gevoerd door den voorzitter van den Vrijheidsbond M. W.G.Wen- delaar en door Mr. G. A. Boon. beiden lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal Elf draai-orgels in vlammen opgegaan Bij brand in een opslagplaats te Rotter dam. De Rotterdamsche straatmuziek heeft een zwaar verlies geleden, want niet minder dan elf draai orgels, welke opgeslagen waren in het benedenge deelte van perceel Van Alkemadeplein 13, zijn in den nacht van Zaterdag op Zondag een prooi der vlammen geworden. Om vijf uur ontdekten voor bijgangers, dat er brand was in het pand. Zij alar meerden onmiddellijk de brandweer, die spoedig met eenige handspuiten ter plaatse was. Aangezien de vuurhaard gemakkelijk te bereiken was, behoef de met niet meer dan drie stralen water te worden gegeven en het duurde dan ook niet lang, of men had den brand onder den knie. De leiding van het blusschingswerk berustte bij hoofdman Van Sillc- voldt. Het geheele gelijkvloersehe gedeelte van het huis is uitgebrand. Behalve de „pierementen", is ook een aantal muziekboeken verloren gegaan. De opslagplaats was in gebruik bij den heer P. Timmermans verhuurder van straatorgels, die ver zekerd was. De boven de bergruimte gelegen verdie pingen kregen lichte brand- en waterschade. De oorzaak van den brand is onbekend.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1