Vrede of petroleum- sancties In Rome niets bekend Reisbelasting R3EËÏELS Zes millioen voor het Werkfonds Postrekening No. 23330 Int. Telef. No. 20 8 PAGINA'S. Fransch - Engelsche samenwerking Auto over den kop geslagen. Engelsche arbeiderspartij tegen de regeering. Treinongeluk in Canada. Aardbeving op Hokkaido? Opzettelijke besmetting van kinderen Dinsdag 3 Maart 1936. SCHAGER 79ste Jaargang. No. 9926 COURANT. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot fs morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Een verzoenings-poging met een stok achter de deur Dat Laval door Flandin vervangen is en daar door de weifelende politiek van Frankrijk mede ten einde, blijkt wel uit het voorstel van Flandin ge steun door Eden, om de beraadslagingen van de Commissie van Achttien (de petroleum-sanctiecom- inissie) op te schorten, teneinde de Commissie van Dertien (de vredescommissie) gelegenheid te geven om te trachten op korten termijn een basis voor vre desonderhandelingen te vinden. Dat de Heeren Eden en Flandin thans één rich ting opsturen, bleek wel uit het grif overnemen door Eden van dit Fransche voorstel, dat door Engeland voorzien werd van den bekenden stok achter de deur. Eden verklaarde immers er volgaarne aan mede te werken, dat de Commissie van der tien bij elkaar komt, maar voegde hier on middellijk aan toe, dat de Britsche regeering na bestudeering van het rapport der petro- leumdeskundigen, de meening is toegedaan, dat zoo spoedig mogelijk tot toepassing van oliesancties dient te worden overgegaan, in dien de andere tot den Volkerenbond behoo- rende Staten, die petroleum aan Italië leve ren, of per schip vervoeren, eveneens daar toe bereid zijn. Blijkbaar wordt dus de medewerking van Ame rika niet langer geëischt. betgeen er mogelijk op kan wijzen, dat een bevredigende overeenkomst met de groote petroleummaatschappijen is bereikt. Nadat Voorzitter de Vasconcellos zich bereid had verklaard het Fransch-Engelsche denkbeeld ter ken nis van den voorzitter der raadscommissie van der tien te brengen, verklaarde de plaatsvervangend voorzitter dier commissie Lopez Olivan, Spaansch gedelegeerde, zich bereid reeds tegen hedenmorgen de commissie van dertien bijeen te zullen roepen. Er zijn thans twee mogelijkheden denkbaar. De eerste is dat Engeland en Frankrijk vast besloten zijn, om door middel van scherpe maatregelen, o.a. petroleumsancties, een einde aan den strijd in Oost Afrika te maken en daarom thans Mu«solini voor het laatst nog in de gelegenheid willen stellen om vredesonderhandelingen te aanvaarden op de basis van de voorstellen van September der raadscom missie van vijf en zoodoende naast het behalen van een geringe terreinwinst de eer te redden. De tweede mogelijkheid is, dat Engeland, wetend bf vermoedend, dat dank zij de laatste Italiaansche overwinningen, een soepel vredesaanbod van Abes- sijnsche zijde is te verwachten, nog eens hoog van den toren wil blazen ten bate der Engelsche binnen- landsche politiek, wel wetend, dat er van de gevaar lijke petroleumsancties toch niets komt. Gezien de politieke situatie in Frankrijk zoowel als in Engeland, lijkt ons de eerste veronderstelling verreweg de waarschijnlijkste, hoewel toch ook de tweede niet geheel kan worden verworpen. Niet alleen in het dagelijksch leven, maar ook in 'de politiek speelt men dikwijls comedie! Hoe het ook zij, er is weer l^ven en beweging In 'de Volkerenbondsactie en men krijgt sterk den in druk, dat met de krachtige knuisten van Frankrijk en Engeland aan het roer, bewust naar een bepaald doel wordt gestuurd. In dit verband dient vooral ook te worden opge merkt, dat Eden geruimen tijd heeft onderhandeld met de Sowjetgedelegeerde Potemkin en naar in be voegde kringen verluidt, met het resultaat, dat Rus land niet langer de voorwaarde handhaaft, dat ook de Vereenigde Staten van Noord-Amerika een petro- leumembargo zouden instellen. Deze Russische toegevendheid zou er op kunnen wijzen, dat ook van Amerikaansche zijde bepaalde toezeggingen zijn gedaan, b.v. het leveren van niet meer petroleum clan in vredestijd gebruikelijk was. Dat het ook Frankrijk thans hooge ernst is, mag worden afgeleid uit mededeelingen van Flandin, die getuigenis aflegden van den wil der Fransche regee ring, om de bestaande sancties zoo krachtig mogelijk door te zetten en hier en daar nog te verscherpen. Dat Rome door deze eensgezinde FranschEngel- Een 23-jarige studente gedood. Gisteren in den vroegen morgen is een personen auto, komende uit de richting Hilversum, in de bocht van den Tolakkerweg nabij de Hollandsche Rading geslipt en over den kop geslagen. Van de vijf inzit tenden werd de 23-jarige mej. C. J. C. van der E. uit Den Haag op slag gedood. De overige personen kwa men er met lichte schaaf- en snijwonden af. Het lijk van mej. van der E. is naar de brandweergarage overgebracht. De inzittenden waren studenten uit Leiden, drie heeren en twee dames, die familiebezoek in Blaricum hadden gebracht en op den terugtocht waren naar Leiden. Nadat de wagen over den kop was geslagen, is hij nog tien meter doorgeschoven, waarbij het voertuig geheel werd vernield. De gemeentearts dr. Steyling, heeft de eerste hulp verleend. FLANDIN. sche actie is opgeschrikt welhaast,, spreekt vanzelf. Nog midden in de overwinningsroes op de vier „Rassen", staat men een oogenblik perplex over de plotselinge activiteit van den Volkerenbond en staat ietwat verdwaasd naar de sombere dreiging der olie sancties. Zooals gebruikelijk, haast men zich in Rome om te verklaren, dat Italië de petroleumsancties met de geëigende tegenmaatregelen zal beantwoorden, maar het is duidelijk, dat men niet zonder bezorgdheid de ontwikkeling der Volkerenbondsprocedure volgt. Men spreekt categorisch alle vredesgeruchten te gen en verklaart met nadruk, dat Italië slechts heil ziet in het voortzetten van den veldtocht, maar als ondertoon valt toch in het Italiaansche commentaar te beluisteren een groote desillusie door de positieve Fransche houding, die uit het voorstel van Flandin spreekt. Het woord is thans aan de Commissie van Dertien. Laat ons hopen, dat èn haar voorstellen èn de En- gelsch-Fransche pressie Mussolini tot toegeven, al thans onderhandelen mogen brengen, opdat het gru welijk bloedbad in Afrika een eind moge nemen. Een dergelijke oplossing zou tevens bijdragen tot versteviging van de Volkerenbondspositie. En een klein steuntje heeft die thans wel noodig ER IS NOG 20 MILLIOEN BE SCHIKBAAR VOOR WERKVER RUIMING. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het zevende hoodstuk B der Rijks- begrooting voor het dienstjaar 1935. (Crediet voor werkverruiming) Aan de toelichting hiervan is ontleend: Gelijk uit het aan de Staten-Generaal toegezon den driemaandelijksche verslag van het Werkfonds 1934, loopende van 16 September 1935, blijkt, is ten laste van den begrootingspost van het Werkfonds 1934 rond f61.2 milioen geblokkeerd, waarvan rond f 17.7 millioen bestemd voor zgn. industrieele pro jecten. Inmiddels zijn deze bedragen (midden Fe bruari 1936) op respectievelijk rond f64.2 en f17.9 millioen te stellen. Laatstgenoemde som zal worden overgebracht naar de op den kapitaaldienst van Hoofdstuk 10 uit te leenen post voor te verstrekken geldleeningen aan de N.V. Maatschappij voor Industriefinanciering. Als gevolg daarvan blijft dan van het toegestaan crediet ad f60.000.000 rond f13.7 millioen beschik baar voor nieuwe plannen voor openbare werken. De regeering acht het echter wenschelijk, dat voor dit doel de beschikking worde verkregen over een som van in totaal f20 millioen. Vandaar, dat bij het bij deze memorie behoorend wetsontwerp, een nieuw crediet wordt aangevraagd, ten beloope van het verschil tuschen deze twee bedragen, zijnde f6.3 millioen. De werken, die zullen worden uitgevoerd, zijn onder andere de voortzetting van de scheep vaartverbinding van Groningen met de Zuiderzee en het IJsselmeer, de voortzetting van het reeds aan gevangen afwateringskanaal voor de Geldersche Val lei, van het spoorwegplan Utrecht en nog verschil lende wegenverbeteringen met name de verbindin gen Amsterdamden Haag, den Haag en Rotter damUtrecht. Van de verzoeningspogingen van Genève. ROME, 2 Maart (A.N.P.): Betreffende de geruchten, die in de bnitenlandsche pers ver spreid zijn, over z.g. vredesvoorstellen in het ItaliaanschAbessijnsche geschil aldus het agentschap Stefani wordt in gezaghebben de kringen verklaard, dat men in dit opzicht nergens kennis van draagt. Geen enkel voor stel is hieromtrent gedaan, noch van den kant van den Negus, noch van den kant van der den. Italië is in het geheel niet geïnteresseerd bij deze geruchten. Trouwens, de toestand is thans niet die van eenige maanden gele den. Italië bevindt zich thans op het punt waar het zeker was te zullen komen, vanaf het begin van het conflict. Wanneer echter vredesvoorstellen aangeboden worden, zullen zij voorwerp van bestudeering uitmaken. GEEN STEUN AAN HET HOTEL- EN PENSIONBEDRIJF. SLECHTS EEN FISCALE HEFFING TOT EEN GERING BEDRAG. Verschenen is het ontwerp van wet tot heffing van een reisbelasting. In de Memorie van Toelichting zegt de Minister dat deze belasting in de eerste en voornaamste plaats ten doel heeft de rijks middelen te stijven en elk streven naar een gedwongen ombuiging van het reizigersver keer van het buitenland naar het binnen land of naar eenige andere beperking van de bewegingsvrijheid aan deze heffing vreemd is. Als voordeel van deze nieuwe belasting noemt Ziji Excellentie het feit, dat zij slechts hen treft, die ex tra verteringen maken. De belasting is voor elke reis afzonderlijk gesteld op vijftig cent per dag voor de eerste acht dagen, op f 0.75 per dag voor de volgen de vier dagen en op een gulden voor eiken volgenden dag. Onderscheid tusschen reizen voor plezier of gezondheid wordt niet gemaakt. Bij lang durig verblijf om gezondheidsredenen (b.v. in een inrichting te Davos) kan vrijstelling of vermindering worden verleend. Kinderen, niet ouder dan zeventien jaar alsmede schoolreisjes worden vrijgesteld. Voor grensbewoners en reizigers, die zich uit hoof de van hun beroep of bedrijf regelmatig naar het buitenland dienen te begeven, is aangenomen, dat al hun buitenlandsche reizen tezamen in een ge heel jaar hun evenveel genot zullen verschaffen, als een reis van vijftien dagen aan een ander geeft, zoo dat zij tien gulden per jaar aan de fiscus zullen hebben te offeren. Bij het verlaten van het land zal men in zijn pas poort of bewijs van Nederlanderschap den dag van vertrek moeten doen vastleggen en bij terugkomst in Nederland in de paspoort een voldoend bedrag aan zegels moeten hebben gehecht en deze onbruik baar hebben gemaakt. Deze zegels zullen verkrijg baar worden gesteld op de kantoren der invoerrech ten en accijnzen en zoo mogelijk ook nog op andere plaatsen. De werkingsduur van deze reisbelasting wordt voorloopig tot een drietal jaren beperkt. Moeilijkheden bij de werkverschaffing. Londen. De Lagerhuisfractie van de Labour- party heeft gister in verband met het thans ontvan gen officieel rapport over de maatregelen ter bestrij ding van de moeilijkheden bij de Engelsche werk verschaffing een motie van wantrouwen tegen de regeering ingediend. De afgevaardigde Dalton betoogde, dat de regeering op dit gebied volkomen gefaald heeft. Tijdens de debatten, deelde de president van den Privy Council, Ramsay MacDonald mede, dat de regeering voornemens is bij de ten uitvoerlegging der bewapeningsplannen groote orders in werkver schaffing te plaatsen, zoomede door de vestiging van nieuwe industrieën rekening te houden met de moeilijke situatie. De regeering heeft o.m. besloten in Zuid-Wales een nieuwe wapenfabriek te openen. De motie verworpen Het Lagerhuis heeft met 357 tegen 54 stemmen de motie van de Labour-party. waarin de regeerings politiek tot verbetering van de situatie in de distric ten, die bijzonder te lijden hebben van de oeconomi sche en industrieele crisis onvoldoende werd ge noemd, verworpen. Een verstandig boer voedert Bertels' Voer De van OUDS BEK £N DE naam BERTELS waarborgt gehalte, kwa liteit en zuiverheid van Uw veekoek jes, varkens en pluimveevoeder. Let op ons ongeschonden loodje aan iederen zak Bestelt bij Uw plaatselijken voederhandelaar oi coöperatie. Oliefabrieken N.V Amsterdam Dertien dooden. Reuter seint uit Vancouver: Dertien personen kwamen om het leven, twee wor den vermist en acht zijn zwaar gewond in een hospi taal opgenomen moeten worden als gevolg van een treinongeluk, dat zich afspeelde op een afstand van ongeveer 50 kilometer van Revelstoke, ten noord oosten van Vancouver. Doordat zich sneeuw op de rails had opgehoopt, raakte een wagon van een trein los op de helling van een berg. In steeds toenemende vaart donderde het rijtuig de helling af en reed op een ploeg arbeiders in, die op de rails aan het werk waren. Zeven van de ongelukkigen werden verplet terd. De wagon ontspoorde en sloeg aan stukken op de rotsen van den berg. Van de inzittenden kwamen zes personen om het leven. Zooals gemeld worden nog twee passagiers vermist. Alle andere inzittenden werden gewond, acht van hen zwaar. Te Moskou geregistreerd. Moskou. Gistermiddag om 3 uur 29 minuten 40 seconden (Greenwichtijd) heeft het centraal seismo logisch station een aardbeving van aanzienlijke kracht geregistreerd op een afstand van 7160 K.M. van Moskou. Het epicentrum bevindt zich in Noord- Japan, in de streek van het eiland Hokkaido. De trilling van den grond te Moskou bedroeg 65 microns. Aardbeving in Zuid-Kansoe. Sjanghai. Naar thans vernomen wordt, is verleden week het district Klangloe in Zuid-Kan soe door een aardbeving geteisterd. Op vele plaat sen ontstonden groote scheuren in den grond en hadden aardschuivingen plaats. Omstreeks 1100 hui zen zijn verwoest. 50 personen kwamen om of wer den gewond. Ook is veel vee omgekomen. GEEN BENZINE VOOR BESCHONKEN AUTOMOBILISTEN New York De Warner-Quinlan Company heeft besloten, geen benzine meer te verstrekken aan beschonken autobestuurders. Aan alle 185 tankstations dezer firma in New York, New Jer sey en Pennsylvanië is dit besluit bekend, ge maakt. RAAD VAN KATHOLIEKEN DER N. S. B. De bisschop van 's Hertogenbosch ver biedt deelneming. De bisschop van 's Hertogenbosch, mgr. A. F. Diepen heeft een verbod uitgevaardigd ten aanzien van de deelneming aan en het behulp zaam zijn van den „raad van Katholieken" der N.S.B. Mgr. Diepen acht de leiding van de N.S.B. volstrekt onbevoegd, zich in kerkelijke aan gelegenheden te mengen. Merkwaardige opvatting van Turk- sche ouders Istanboel In verband met het zeer veelvul dig voorkomen van mazelen onder schoolkinde ren hebben de medische autoriteiten in Turkije een onderzoek ingesteld, waaruit gebleken is, dat de kinderen opzettelijk besmet worden. De ouders huldigen blijkbaar te theorie, dat ieder minstens eenmaal mazelen moet hebben gehad en dat de ziekte op jeugdigen leeftijd vrij onschuldig is. Daarom brachten zij hun kinderen vaak met opzet in aanraking van lijders aan mazelen. Het Turksche ministerie van gezondheid heeft maatregelen genomen om aan deze methode een einde te maken. SPAANSCHE KERK IN BRAND GESTOKEN El Ferrol (Spanje) Onbekenden hebben in het dorp Limodre de kerk in brand gestoken.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1