Op weg na; het Zuiden Per vrachtauto naar Hariar. Japansch officier der lijfgarde pleegt harakiri. Liftjongens te New York in staking. Dreigende overstroomingen in Zuid-Slavië. Zes dooden bij een boerderijbrand. IN EEN GEMEENTEHUIS INGEBROKEN. Het Etiopisch conflict Tokio: De eerste luitenant Aojima, die deel uitmaakte van de keizerlijke garde, wel ke tegen de opstandelingen moest optreden, heeft, evenals zijn vrouw, harakiri gepleegd. In een brief, dien hij achterliet, deelde hij mede, niet te kunnen verdragen, dat keizer lijke Japansche troepen tegen elkaar gestre den liaddfn. De daad van den jongen officier heeft zeer veel opzien gebaard. Daar prins Saionji eerst Dinsdag naar Tokio terug keert, zal de beslissing over de regeeringsvorming niet eerder vallen. In een verklaring van het ka binet wordt echter reeds thans medegedeeld, dat het nieuwe kabinet een sterke regeering zal zijn, die niet uitsluitend op de militairen zal steunen, zooals tot dusverre het geval was. Het stoffelijk overschot van den vermoorden mi nister van financiën, Takahasji, is na een groote plechtigheid in het sterfhuis overgebracht naar het crematorium. In de hoofdstad heerscht groote militaire bedrij vigheid. Troepenafdeelingen, die in verband met den opstand te Tokio waren samengetrokken, werden weer naar de stations gedirigeerd, terwijl andere troepen naar Mandsjoekwo vertrekken ter aflossing van de afdeelingen, die daar thans dienst doen. Op belangrijke punten der stad zijn kleine posten achter gebleven. New York: Zondagavond is een staking van liftjongens uitgebroken, waardoor meer dan 600 gebouwen getroffen zijn. Tusschen de stakers en werkwilligen hebben verschillen de botsingen plaats gehad. Een twintigtal personen is gearresteerd. Vier personen zijn gewond. Men gelooft, dat de staking gisteren tot 9.600 ge bouwen zou worden uitgebreid, waardoor het aantal stakers tot 142.000 zal stijgen. De politie heeft stren ge maatregelen genomen, om de orde te handhaven Het Duitsche Nieuwsbureau meldt nog, dat ook in het 102 verdiepingen hooge Empire State Building gestaakt wordt. De vertegenwoordigers der werkge vers hebben zich tot dusver niet geneigd getoond, aan de looneischen der ontevreden liftjongens te vol doen. Belgrado: In verschillende deelen van het land dreigen de rivieren buiten haar oevers te tre den. De Save is gewassen tot zeven meter boven het normale peil. Men vreest, dat het land weldra door ernstige overstroomingen geteisterd zal worden. De bevolking van de bedreigde gebieden werken in koortsachtige haast aan de versterking der dijken, in het bijzonder bij Bielina en Srmska Mistrowitza. Twee zwaargewonden. New York: Uit Canandaigua in jicn staat New- York wordt gemeld, dat bij een boerderijbrand zes kinderen om het leven zijn gekomen. Do brand brak des nachts uit; de boer slaagde er in, zijn schoon ouders en zijn vrouw te redden, hoewel hij zijn arm had gebroken. Toen stortte het huis echter in en de boer kon zijn kinderen niet meer bereiken. Hij zelf en zijn vrouw hebben zóó ernstige brandwonden op- geloopen, dat men voor hun leven vreest. De affaire Hauptmann. Geheimzinnige diefstal van brieven. T ren ton: De zoon van den vroegeren Ameri- kaanschen gezant in Mexico, Dwight Morrow, heeft den chef der politie in New-.Tersey medegedeeld, dat de brieven van zijn zuster, de echtgenoote van kolonel Lindberg, zijn ontstolen. De brieven, die volgens zijn zeggen belangrijke bijzonderheden over de ontvoe ringsaffaire en het proces bevatten, waren uit zijn woning te Cambridge, waar hij studeert aan de Har- vard-universiteit, ontvreemd, waarschijnlijk door een jongedame, die zich aan hem had voorgesteld als verslaggeefster van een blad en om een onderhoud had verzocht. Dit is volgens zijn mededeelingen twee weken ge leden geschied. Uit een onderzoek is gebleken, dat liet blad, waaraan de jongedame zeide mede te wer ken, in het geheel niet bestaat. Ook de jongedame zelf heeft men niet kunnen terugvinden. Daar de inhoud van de briefwisseling tusschen Dwight Morrow en zijn zuster niet bekend is, laat zich niet beoordeelen of de brieven inderdaad zoo belang rijk zijn als de eigenaar verklaard heeft. De dader aangehouden. Gorssel: In den nacht van Zaterdag op Zon dag is ingebroken in het gemeentehuis van Gorssel en in de woning van den heer Ten Hove aldaar. De gemeentepolitie riep de hulp in van den rijks veldwachter, den heer Schaap uit Bruminen, die met zijn politiehond verscheen. Hoewel de hond eenige aanwijzingen gaf, leidden deze niet tot het spoor van den dader. Toen echter de Brummensche po litieman zich per auto naar huis begaf, zag hij te Eefde een persoon, die hem verdacht voorkwam. De man liep naast een rijwiel. De rijksveldwachter liet de auto stoppel en sprak den man op den weg aan. Uit de ontwijkende antwoorden die deze gaf, conclu deerde de veldwachter met den inbreker te doen te hebben. Hij bracht den man naar het gemeentehuis te Gorssel over, waar bleek, dat men werkelijk met den inbreker te doen had. De aangehoudene droeg o.m. een nieuwe regenjas en een paar nieuwe hand schoenen, welke het eigendom waren van den heer Ten Hove. De verdachte, die reeds eerder met de Ne derlandsche justitie in aanraking is geweest, was na gevangenisstraf te hebben ondergaan, over de grens gezet. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN Noodlottig ongeluk bij Renkum Zondagavond is de 60-jarige H. J. H. op den onbewaakten overweg nabij de stopplaats Buun- derkamp alhier, door een Dieseltrein overreden en onmiddellijk gedood. ONDERSTAANDE BRIEF VAN ONZEN CORRESPONDENT J. K. BREDERODE, WERD DOOR HEM VERZONDEN DEN 11DEN FEBRU ARI UIT HARRAR, DUS VÓÓR DE LAATSTE OVERWINNING, DIE DE ITALIANEN BEHAALDEN. - DE berichten, die van het noordfront komen, zijn niet gunstig voor de Italianen, maar evenmin voor de journalisten. Ik zou het liefst naar het noordfront vertrekken, maar we ver bindingen tusschen Addis Abeba en genoemd front zijn tenminste voor het oogenblik uitermate slecht. Van enkele journalisten, die eenigen tijd geleden per karavaan van Addis Abeba naar Dessië vertrokken, heeft men sedert weken niets meer gehoord. Ze zijn met hun ezels en muildieren ergens blijven steken en zeer zeker zullen ze wel weder terecht komen doch intusschen zijn ze, om het zoo uit te drukken, „buiten gevecht gesteld", dat wil zeggen:.ze verkeeren in de totale onmogelijkheid aan hun bladen eenig bericht te zenden. Door dit terrein, langs deze kara vaansporen en landwegen, waar thans geen automo- biclverkcer mogelijk is en enkele journalisten met ezeltjes en muildieren en zeer weinig reisgoed in den modder blijven steken, zouden de Italianen thans met geschut, met zwaar beladen vrachtauto's, meC tanks op willen rukken naar de Ethiopische hoofd stad! Men kan alleen het hoofd schudden over zulk een plan. Daar een dezer dagen een officier van den Etliiopischen generalen staf me in het oor had ge fluisterd, dat er aan het zuidfront binnenkort de mogelijkheid bestond op belangrijke gebeurtenissen, besloot ik van Dirédawa naar het zuiden te trekken, in de eerste plaats naar Harrar, de stad, die gelegen is aan den belangrijksten opmarschweg van de zui delijke Ethiopische strijdkrachten. Maar zulk een be sluit nemen en liet uitvoeren, zijn twee volkomen verschillende dingen Een reis van Dirédawa naar Addis Abeba is een heel eenvoudige zaak. Twee, soms drie maal per week is er een trein. Aan het station neemt men een kaartje en daarna gaat men op weg in een gerieflijken wagon. Het is bijna alles, zooals in Europa, alleen door het landschap en door de menschen schilderachtiger, bonter. Zoodra men echter afwijkt van den eenigen spoorweg in Ethi opië, wordt het geval anders. Er zijn bijna geen we gen meei en volstrekt geen geregelde verkeersmid delen, zooals automobieldiensten. Men moet een ka ravaan huren of zich bij een karavaan aansluiten dan wel, indien het terrein het toelaat, trachten een automobiel te vinden. Van Dirédawa naar Harrar, een afstand van bijna zestig kilometer, is het mo gelijk den tocht tc maken per automobiel, op voor waarde, dat men een automobiel vindt of bezit. Te Diréclawa wonen enkele bezitters van personen automobielen, allen Grieken, die hun voertuigen ver huren, doch deze heeren stelden me onmogelijke ei- schen In de overtuiging, dat ik hen strikt noodig had vroegen ze me prijzen, die me de haren te berge de den rijzen, prijzen, die uitkwamen op bijna een gul den per kilometer. In mijn leven hebben de laatste jaren telkens we der Tsjechen een rol gespeeld en 't was ook nu we der een Tsjech, die uitkomst bracht. Deze Tsjech is eigenlijk een knaap nog, maar een knaap, die be halve zijn moedertaal ook Fransch en de meeste landstalen van Ethiopië spreekt: Amhariek (de of ficieele Ethiopische taal), Gallaasch, Arabisch, Har- rari (de taal van de stad Harrar en omstreken) en bovendien reeds zooiets als een groot-koopman is. Hij koopt en verkoopt koffie koeien, wijn en levert vrijwel alles aan het detachement Fransche troepen, dat te Dirédawa ligt. Bij gelegenheid heeft hij, niet tegenstaande zijn jeugdigen leeftijd, eenige Griek- sche kooplieden, concurrenten, duchtig en met over tuiging afgeranseld. Met dezen knaap sprak ik over het geval van de automobiel en hij wist raad. Hij was zelfs bereid met mij de reis mede te maken, daar hij toch te Harrar groenten, koffie en ik weet niet wat nog meer wilde koopen. Hij zou voor den tocht alles wel in orde maken, voor de automobiel zorgen en ook voor de reisver gunning, want als men hier in het binnenland reist, heeft men van de overheid een vergunning noodig. Inderdaad, alles kwam in orde Binnen een uur had ik de reisvergunning en ook de reisgelegenheid per auto. Het was oen vrachtauto. Ik zou een plaats krijgen naast den chauffeur en de kleine Tsjech zou den tocht maken tusschen de vrachtgoederen, zit tend op een zak. „Het is wel niet zoo mooi als met een luxe-auto", zeide hij, „doch op deze wijze ko men we er ook en het is veel gezelliger". Het voornaamste evenwel was, dat op deze wijze de reis voor ons beiden kwam op zeven-en-een-half ten honderd van wat ik alleen zou hebben moeten betalen bij de Grieksche automobielbezitters met wie ik eerst had onderhandeld. Laat ik hier dadelijk nederig erkennen, dat ik niet verwacht in het zuiden geweldige militaire ge beurtenissen te zullen aanschouwen. Die kans is vrijwel uitgesloten. De' Italianen bevinden zich na hun mislukten aanval op Harrar op honderden ki lometers van die stad, vermoedelijk op minstens vierhonderd kilometer. Van Harrar in de richting der Italiaansche troepen bestaan feitelijk geen we gen, nauwelijks karavaansporen. Het gevechtsfront heeft een breedte van verscheidene honderden kilo meters en van een aaneengesloten aan vals- of ver- degingsfront kan hier dus geen sprake zijn, daar men voor de volkomen bezetting van zulk eèn uitgestrekt front geen duizenden, maar vele honderdduizenden soldaten noodig zou hebben. Zelfs indien de beide strijdende partijen over zulke massa's troepen be schikten, zouden ze zulke legers hier toch niet in het vuur kunnen brengen, daar de aanvoerwegen ontbreken om dergelijke massa's van het noodige te voorzien. Slechts een onbegrijpelijk gunstig toeval zou me in staat kunnen stellen iets van de eigenlijke krijgsverrichtingen te zien. Trouwens aan het noord- front is het niet veel anders voor de journalisten, die zich te Dessie. vele honderden kilometers van het eigenlijke gevechtsterrein bevinden. In den wereld oorlog. in België waren er steden die vielen en soms weder terugveroverd werden, er werden gevechten, kleine veldslagen geleverd, waarvan men zijn in drukken door de nabijheid van steden en dorpen met telegraaf en geregelde postverbinding spoedig kon verzenden. Later, aan den IJzer, waar het front was vastgeloopen, kon de Belgische generale staf soms aan vertrouwde journalisten veroorloven onder ge leide een nachtelijken tocht te maken naar een der vooruitgeschoven posten in de inundatie. Aan hot Russische front later, dat al eveneens vrijwel onbe wegelijk was geworden, stond de generale staf soms toe in een waarnemingspost de uitwerking van een bombardement op de vijandelijke stellingen te aan schouwen. Aan het westfront waren de afstanden bovendien gering In Rusland was dit niet het ge val, doch er bestonden daar bijna over al spoorwe gen en automöbielwegen. Hier in Ethiopië is dit vol komen anders. Mijn tocht naar het zuiden, die me zeer zeker ook wel eenige bijzondere inlichtingen zal opleveren, beeft evenwel in de eerste plaats een ander doel. Maanden ben ik nu reeds in Ethiopië en over het land en zijn bewoners heb ik nog zoo goed als niets geschreven. Ik dien er bij te voegen, dat het ook niet zeer gemakkelijk is land en volk eenigszins grondig te leeren kennen. Enorm uitgestrekt is Ehti- opië en talrijk zijn de rassen, die het bewonen. Ver schillende godsdiensten worden er beleden, vele ta len gesproken en gering is het aantal betrouwba re boeken, dat erover bestaat. En de weinige goede, voor een deel echter ook weder verouderde boeken zijn niet steeds gemakkelijk te verkrijgen. Onder de boeken der laatste jaren kenmerken vele zich door een groote mate van partijdigheid ten nadeele van Ethiopië. Ten slotte kan het bestudeeren van boeken over een land niet alles leeren. Noodig is ook nog eigen waarneming. In vele boeken (ook van menschen met naam) heb ik over verschillende landen, die ik zelf bezocht, zoovele onjuistheden en onwaarheden gelezen, dat ik niet meer voetstoots aanvaard, wat me in we tenschappelijk schijnende boeken wordt voorgezet. Mijn reis naar het zuiden zal me in de gelegenheid stellen een voor mij nieuw, niet aan den spoorweg gelegen deel v.an het land en zijn bewoners te leeren kennen en mijn jeugdige Tsjechische reismakker, die verschillende der landstalen spreekt en te Harrar en omstreken volkomen thuis is, daar hij vroeger in genoemde stad woonde, zal me daarbij van groot nut kunnen zijn. J. K. BREDERODE. DRIE DOODEN OP EEN FRANSCHE OVERWEG Parijs Bij Brioude in Auvergne is een auto op een overweg door een trein gegrepen. Van de vijf inzittenden kwamen er drie om het leven; de beide andere werden zwaar-gewond. De wagen werd bestuurd door een dame, die onbevoegd was TWEE LICHTE AARDSCHOKKEN TE LOS ANGELES Los Angeles 2 Maart (A.N.P.) Met een kwartier tusschenruimte zijn Zondag in de stad en de omgeving twee lichte aardschokken gevoeld Er is geen schade aangericht. OVERSTROOMINGEN IN INDIANA De Wabash en de White Rivier in den Ame- rikaanschen Staat, Indiana, zijn buiten haar oevers getreden. De wegen bij Terre Haute en Hazelton zijn overstroomd. Gevreesd wordt, dat de overstroomingen zich zullen uitbreiden. SKILOOPER VERMIST Innsbrueck Zondagmiddag zijn bij Axams ten westen van Innsbrueck, twee skiloopers in de diepte gestort. Een hunner kon onmiddellijk ge red worden; hij was ongedeerd; de andere was, hoewel den geheelen nacht gezocht is, vanmor gen nog niet gevonden. DE VREES VAN DE ONDERWERELD Minneapolis Mrs. Liggeth, wier echtgenoot een dagbladeigenaar, door bandieten is gedood, heeft haar blad verkocht en is uit de stad ver trokken. Zij verklaarde, dat zijzelf en haar twee kinderen niet veilig waren met het oog op de voortdurende bedreigingen door gangsters. Het Maandblad „Theorie en Techniek van het Mid- denstandsbedrijF' In nieuw gewaad. Het Januari-nummer van het maandblad „Theorie en Techniek van het Middenstandsbedrijf" verscheen in een geheel nieuw gewaad. Het omslag is gloed nieuw. Titel, de uil-van-Minerva-voorstelling en Mer- curius-emblemen zijn schetsmatig in blauw uitge voerd op okerkleurig papier. Het tijdschrift telt nu 16 pagina's per aflevering, terwijl het verrijkt blijkt met een reclame- en etalagerubriek. Uit een inleidend woord der redactie in nieuw gewaadIn nieuwe banen blijkt, dat een nieu we uitgeefster, n.1. de N.V. de Zuid-Hollandsche Boek en Handelsdrukkerij, afd. Zuid-Hollandsche Uitge vers Maatschappij te 's-Gravenhage, dit maande- lijksch tijdschrift, gewijd aan middenstandsvraag stukken, is gaan verzorgen. Het blad is uiterlijk en .innerlijk versterkt en verfraaid. Het Januari-nummer biedt verscheidenheid aan lectuur. Dr. F. L. van Muiswinkel snijdt het thans weer brandend geworden vraagstuk: „Werkt overbe zetting prijsverhoogend?", welke vraag hij in ont- kennenden zin beantwoordt, aan. „Statistiek en in ventarisatie voor den kleinwinkelicr", is een kort artikel van A. van Leeuwen: Drs. Lagendijk geeft een orienteerende beschouwing over „Organisatie en or dening". De „bijzondere regelingen" (n.1. die voor bakkers, slagers, meubelwinkeliers, restauranthou ders enz.) bij. de heffing der omzetbelasting en het beroepsrecht, is het onderwerp, waarvan A. Swaan zegt, dat bij de komende technische herziening van de Omzetbelastingwet deze een wettelijke basis moe ten krijgen. Practische wenken geeft E. A. Broester- huizen aan de betrokken middenstanders in zijn ar- titel „Schotel- en serviescontrole". Ir. F. E. Eyken, ingenieur bij den Rijksnijverheidsdienst, geeft in een rijk geïllustreerd artikel een uitvoerige beschou wing over „Het Transportvraagstuk in de midden- standsbedrijven", waarbij de voordeelen van de meest efficiente transportmethoden in fabriek of werkplaats worden aanbevolen. a De rubriek voor bedrijfsinrichting en reclame, die onder redactie staat van den heer A. E. Gelink geeft wenken voor goede reclame en practische literatuur over etaleeren. Deze rubriek is eveneens geïllustreerd. Ingezonden stukken. Nieuwe Niedorp, 1 Maart 1936. Gaarne zagen wij onderstaand stukje in Uw veel gelezen blad opgenomen, waarvoor bij voorbaat on zen dank. Tot vreugde van vele vrouwen lazen wij, dat ge tracht zal worden te N Niedcrp pen afd. van de Alg. Ned. Vrouwen Vredesbeweging op te richten en zijn onze gedachten, dat het de plicht van iedere vrouw is, mede te strijden voor het mooie vredesdoel. Er wordt zoo gemakkelijk gezegd: „Och, wat zal het baten, er komt toch niets van". Doch daar mogen wij ons niet bij neerleggen. Juist door samenwerking van alle vrouwen, welke politieke richting zij ook mogen hebben, kan iets bereikt worden. Het is nog altijd gebleken, dat eendracht macht maakt. Laten moeders eens goed bedenken, wat het zal zijn als hun kinderen weg moeten om menschen te dooden of zelf gedood te worden. Kan dit niet worden voor komen, dan hebben zij toch hun best gedaan en treft hen geen zelfverwijt. Dus vrouwen en meisjes, laat nu eens alle laksheid varen en gaat allen 3 Maart des avonds 8 uur naar Kossen, om lid te worden van dezen Neutralen Bond. Eenige huisvrouwen. WOENSDAG 4 MAART. HILVERSUM (1875 M.) VARA-uitzending; 10.00 VPRO. 8.00 Grampl; 9.30 Kookpraatje; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Ka mermuziek, Radiotooneel, voordracht, lering en gr. pl; 12.001.45 Grampl. en Orvitropia; 2.00 Grampl; 2.15 Viool en piano; 2.45 Grampl; 3.00 Voor de kin deren; 5.30 Fantasia en solist; 6.30 Zang en orgel; 7.00 Sport; 7.15 Kinderkoor; 7.40 Lezing; 8.00 Be richten; 8.15 VAR A-orkest; 8.45 R.'damsch Plec trum-kwartet; 9.00 Vervolg orkestconcert; 9.30 Ra diotooneel; 9.55 Berichten; 10.00 Residentie-orkest en soliste; 11.00—12.00 Mignon-kwartet en Grampl. HILVERSUM (301 M.) NCRV-uitzending. 8.15—9.30 Grampl; 10.30 Mor gendienst; 11.0012.00 en 12.15 Ensemble van der Horst; 1.15 Grampl; 1*45 Orgelspel; 2.45 Grampl; 3.00 Chr. lectuur; 3.30—3.45 Grampl; 4.00 Sopraan en piano; 5.00 Kinderuur; 6.00 Landbouwhalfuur; 6.30 Afgestaan; 7.00 Berichten; 7J5 Reportage; 7.30 Friesch halfuur; 8.00 Berichten; Grampl; 8.15 Arn- liemsche Orkestvereeniging; 8.45 Lezing; 9.15 Ver volg concert mmv. solist; 10.15 Berichten; 10.20 Causerie; 10.35—11.30 Grampl. DROITWICH (1500 M.) 11.20—11.50 Grampl; 12.05 Orgelspel; 12.35 BBC-Em- pire-orkest; 1.35—2.20 BBC Schotsch orkest; 3.10 Pi anorecital; 3.35 Sted. orkest Bournemouth mmv. so liste; 5.05 Kwintetconcert; 5.35 Dansmuziek; 6.20 Berichten; 6.50 Orgelconcert; 7.10 Lezingen; 7.50 Dansmuziek; 8.20 Gevar. programma; 8.50 Sympho- nieconcert mmv. solist, koor en orkest (Om 10.10 Berichten); 11.00 Bridgewater Harpkwintet; 11.35 12.20 Dansmuziek. RADIO-PARIS (1648 M.) 7.20 en 8.20 Grampl; 11.20 Nat .orkest; 2.50 Orkest- concert; 4.20 Zang; 4.35 Grampl; 5.50 Orkestcon cert; 9.05 Radiotooneel; 11.0512.35 Dansmuziek, po pulair concert. KEULEN (456 M.) 5.50 Orkestconcert; 11.20 Omroepkleinorkest; 1.35 Grampl; 3.50 Orkestconcert; 5.20 Gevar. programma 8.05 Hoorspel; 8.50 Concert; 9.50—11.20 Omroepklein orkest, piano-trio en solisten; BRUSSEL (322 en 484 M.) 322 M.: 12.20 Giampl; 12.50 Klein-orkest; 1.50—2.20 Grampl; 5.20 Zigeunermuziek; 6.35 en 7.20 Grampl; 8.20 Omroeporkest en solisten... 10.30— 11.20 Accor- deonmuziek; 484 M.: 12.20 Grampl; 12.50 Zigeuner muziek; 1.50—2.20 Grampl; 5.20 Dansmuziek; 6.20 6.50 en 7.35 Grampl; 8.20 Symphonieconcert; 10.30 11.20 Gramofoonplaten. DEUTSCHLANDSENDER (1571 M.) 7.35 Vocaal concert; 8.30 Gevar. programma; 9.20 Be richten; 9.50 Pianorecital; 10.05 Weerbericht; 1020 11.20 Kamermuziek.

Schager Courant | 1936 | | pagina 2