Schager Paaschloten Prijs piHitf 0.50, II loten f5.25,100 loten f45 Jan Langedijk De Groote PAASCHPRIJS ter waarde van lOOO gld. Buisman 1 v. d. Vliet TREKKING 2 APRIL 1936. weer thuis Advertentiën. Uit onze omgeving. Thans de beste rijder van Nederland Marktberichten. Schager Roosjes. Mooi partijtje Schotsche Muizenpoters te koop, met spruit in bakken, bij K. Stins, Molenvaart 257, Anna Pau lowna. Hiermede vervullen wij den treuri- gen plicht, U kennis te geven van het overlijden van onzen lieven Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, den Heer Pieter Klaver, in den ouderdom van 83 jaar. Wed. E. KLAVER- van Leeuwen. Kinderen en Kleinkinderen. Den Helder, Kerkgracht, Maart 1936. Aangeboden: Duiveboonen voor de zaai, tevens KOOLLAND te huur, bij F. A. MELCHIOR, Groet polder, Winkel. Biedt zich aan: een Dagmeisje van ongev. 16 jaar, ook voor enkele dagen per week. Brieven letter G, Boekhandel KOETEN, Aartswoud. Voor de vele blijken van hartelijke belangstelling, ondervonden bij het plotseling overlijden van onzen besten Man, Vader, Behuwd- en Grootvader den Heen K. VEL Jz.» brengen wij onzen oprechten dank. Wed. G. VEL—De Beurs M. GROEN—Vel A. GROEN en Kleinkinderen. Aartswoud, 2 Maart 1936. Verloren tusschen Wieringer- waard en Lutjewinkel, een nikkelen dop van een auto, model als een hart. Beleefd terugbe zorging bij W. Uitterdijk, Wieringer- waard. Voor direct een flinK Meisje gevraagd, voor dag en nacht, niet be neden de 16 jaar, bij Mej. M. HEER SCHAP—Evertse, Poststation Kolhorn Oudesluis Tel. no. 2 Alle Wei te koop, van 1 Mei af. F. A. F. GRONEMAN, Wieringerwaard. bieden aan prima Gerste-, Haver-, Tarwe- en Erwtenstroo. Vraagt prijs. Franco huis. Abed Maja Gerst en Binderhaver, N.A.K. gekeurd, bij R. C. WAIBOER, Kneesweg 5, Anna Paulowna. LANDBOUWER, uit N.H., 35 jaar oud, P.G., door tijdsomst. genoodz. zijn bedrijf te verkoopen, zag zich gaarne ge-s plaatst op Landbouwbedrijf Wie-" ringermeer. Uitstekend met paar den omgaan, ploegen, melken enz Indiensttreding half Maart of later klein gezin, v. g. g v. Woning moet beschikbaar zijn. Br. onder no. 392 Bur. van dit blad. Fokker 703, heeft voor deze week nog 1000 W.L. Broedeieren a 4 ct Aanbevelend, C. NIEUWEBOER, N. Niedorp. BUISMAN VAN DER VLIET Oudesluis Tel. no.2 PRIMA LAND HOOI Los en in balen. Franco huis. Te koop: Voeraardappelen, tevens beste Eetaardappelen, bij D. SCHENK, Grasweg, Anna Paulowna. Biedt zich aan: flink Meisje» voor d. en n. AdresC. K O O R N, Limmerschouw, Winkel. Te koop: 15 beste Overhouders, bij P. KOOL, Veenhuizen, Heerhugo- waard Noord. Bakkerij te koop met Inventaris, koopprijs f 4500.— Br. onder No. 30, Bureau van dit blad» Goedgekeurd bij Ministerieel Besluit d.d. 21 Febr. '36, No. 876 Vanaf heden zijn de loten verkrijgbaar aan het Hoofddepöt tegen contante betaling Hoofddepöt: N.V. v.h. TRAPMAN 6 Co., Schagen W 1ER1N GERW A ARD Onze vroegere plaatsgenoot de heer Rens Kaan thans op de onderneming Balimbingan S.O.K. heeft aldaar een koningstijger neergeschoten. Het dier had van kop tot uiteinde staart een lengte van' 2.70 meter. Het was met zijn poot in een klem geraakt en trachtte op alle mogelijke manieren hieruit bevrijd te komen. De pogingen hadden echter gen succes want een welgericht schot in den kop maakte een eind aan het leven Dit is een verkort bericht uit een Indisch dagblad. BARSINGERHORN Ledenvergadering van de afd. Barsingerhorn van ,,Het Witte Kruis", op Maandag 2 Maart 1936, in ,,De Fortuin". Aanwezig 8 leden. Voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom .Het afgeloopen jaar is een goed jaar geweest. De gehouden fancy-fair is goed geslaagd en heeft de finantiën van de afdeeling zeer gunstig be ïnvloed. De notulen van de vorige vergadering worden ge lezen en goedgekeurd. Voorzitter deelt naar aanleiding van de notulen mee dat tot bode is benoemd de heer K. Bood.. Uit bet jaarverslag van het Witte Kruis valt o.m. te vermelden: dat het ledental met 2 daalde en 374 bedroeg. In Barsingerhorn werden aan 67 pers. 92 Stuks materiaal, in Kolhorn aan 52 pers. 77 stuks uitgegeven. Jaarverslag wijkverpleging. De wijkverpleegster legde 2279 bezoeken af, het bezoek aan zuigelingen had 270 maal plaats. Jaarverslag t.b.c.-bestrijding. De wijkverpleegster legde 119 bezoeken af, 2 patiënten werden in sana toria opgenomen. De Emmabloemcollecte bracht f 66.65 op. Gedurende 1935 waren 10 gezinnen met 9 patiën ten onder toezicht van de wijkverpleegster. Voorzitter stelt aan de orde de rekening over 1935: Witte Kruis, ontv. f 2189.98, uitg. f 831.46, voordee- lig saldo f 1358.52. Zweminrichting ontv. f 177.30, uitg. f285.28, nadeelig saldo f 107.98. Buitengewone ontv. voor Zweminrichting f 400 van Witte Kruis, wat mo gelijk was door de gehouden fancy-fair. De schuld aan den Boerenleenbank ten behoeve van de zwem inrichting is met f 400 afgelost. Wijkverpleging ontv f 1613.38, uitg. f 1777.46, nadee lig saldo f 164.08. Onder de ontvangsten zijn o.m. be grepen een bedrag van f 10 en f 5 zijnde giften als erkenning voor verleende diensten door de wijkver pleegster. T.B.C.-bestrijding: ontv. f 1831.72, uitg. f 1773.62, voordeelig saldo f 58.10. De comm,, belast geweest met de rekening nazien bestaande uit de heeren L. Kaper en P. Kater, brengt bij monde van den heer Kater verslag uit en advi seert tot onveranderde vaststelling. Alles werd in goede orde bevonden. Den penning meester wordt dank gebracht voor het richtige be heer. Ook de commissie wordt dank gebracht. Voorzitter brengt verslag uit' van de Algemeene Vergadering, waarbij het 60-jarig bestaan werd her dacht. Mevr. TeekensKunst werd tot Hoofdbe stuurslid benoemd. Dr. Werner bespreekt de wenschelijkheid van het instellen van een commissie van toezicht op het Materiaal. Het nut wordt daar inderdaad van in gezien. Tot leden van die commissie worden be noemd Zr. Bunders, Mevr. Loggers en Mevr. G. D. Geertsema, terwijl Dr. Werner als adviseerend lid wordt benoemd. De benoemden zullen ermee in kennis worden gesteld. Besloten wordt de ijzeren ledikanten van het Wit te Kruis aan het Armbestuur te geven. Wellicht kan deze instelling er nut van hebben. Er ontwikkelt zich een discussie over het niet lid zijn van de afd. Wijkverpleging, terwijl het soms voorkomt, dat toch hulp wordt verleend door de wijkverpleegster. Er wordt den nadruk op gelegd, dat dit niet gaat. Wanneer de wijkverpleegster naar een patiënt gaat moet de zekerheid er zijn, dat een dergelijke patiënt lid is. Dr. Werner acht bet streng doorvoeren van deze maatregel zeer moeilijk. De vergadering is toch van oordeel, dat het niet aangaat, dat personen, die wel lid kunnen zijn, en dit niet zijn, toch worden geholpen door de wijk verpleegster. Voor armlastigen zal overleg met het Armbestuur worden gepleegd. De wijkverpleegster zal met een en ander in ken nis worden gesteld. De vergoeding voor het gebruik van de Hoogtezon wordt bepaald op f0.25 per keer. De dokter zal opgave doen aan den penningmees ter van het gebruik. De penningmeester zal de pa- tienten dan een kwitantie aanbieden. Bij de rondvraag zegt Dr. Werner, dat er op het moment gevallen zijn, die voor uitzending naar Sa natoria in aanmerking komen. Er zal aandacht aan geschonken worden. De vergadering wordt hierna onder dankzegging gesloten. LANGEND TJ K OUDKARSPEL. Heel ongemerkt, of er niets bijzonders gebeurd is de laatste maanden, is Jan Langedijk dezer dagen weer thuis gekomen. Het was slechts aan weinigen en nog wel op het laatste nippertje bekend, dat Jan Langedijk thuis zou komen. Hij werd nog lang niet verwacht, want de trip, welke hij met zijn collega Koops naar Noorwegen maakte, was geschat op een duur van ongeveer drie weken. Van die drie weken was er nauwelijks een om, of Langendijk kwam weer huistoe. Er moest dus wel iets bijzonders aan de hand zijn geweest om dit plotselinge terugkeeren te wettigen. Jan was, toen wij hem Maandagmorgen bezochten, gaarne bereid, de noodige inlichtingen te geven. Hij had onder de hand zijn dagelijksche be zigheden al weer hervat en was met zijn vader be zig, een partijtje echte Hollandsche gele en Holland- sche Deensche witte kool te laden voor de veiling Hij was het werken nog niet verleerd, al heeft hij twee maanden in het buitenland doorgebracht, dat door velen wordt beschouwd als een vacantie-uit- stapje, maar dit integendeel lang niet is. Er moet wel degelijk gewerkt worden, al is het dan ander werk dan wat een tuinbouwer onder werken verstaat Trainen en nog eens trainen, is het parool ge weest gedurende deze maanden en ook vóór zijn ver trek werd een groot gedeelte van Jan's vrije tijd ge bruikt om te trainen. Vanaf September jl., vertelde Langendijk ons, hebben we in Amsterdam elke Za terdag getraind onder leiding van een bekwamen trainer. Thuis liet hij het er ook niet bij zitten en de wielersport was een probaat middel om de ku4t- spieren op kracht en „los" te houden. Verder hebben we Langedijk meerdere malen een „wanedling" zien maken, welke ongeacht de weersomstandigheden goed waren of slecht, doorging. Dat deze training goede resultaten heeft opgeleverd, hebben we uit de diverse berichten in de kranten kunnen lezen. Jan Langedijk is dit jaar ongetwijfeld de beste Neder- landsche schaatsenrijder geworden, die zijn superio riteit boven Van der Scheer heeft bewezen. Hij is evenals verleden jaar, weer een stuk vooruit gegaan in zijn prestaties. Dat hij niet onder de allereersten kon worden opgenomen bij de verschillende wed strijden, waaraan hij deelnam, ligt aan het feit, dat ook de Noren weer een eind vooruit waren gegaan in snelheid. Maar toch is het voor Langedijk een voldoening en een belooning dat hij thans als de bes te Nederlandsche rijder staat aangeschreven. Aan hemzelf kun je daarvan niets bemerken Hij is nog steeds dezelfde gebleven en houdt er heelemaal niet van, omhoog geheven te worden. Dat heeft nooit in zijn aard gelegen en dit zal wel niets anders worden ook, verwachten wij. In de huiskamer van de familie Langedijk, waar wij vriendelijk werden ontvangen, liet Jan ons de verschillende door hem veroverde voorwerpen zien. Hieruit blijkt wel, dat, hoewel hij niet onder de eerste-prijswinnaars gerangschikt was. hij zich uit stekend verweerd heeft Uit Noorwegen had Lange dijk een paar prachtige lepels, soep-, aardappel- of bowl-lepels, wij weten bet niet. Herinneringspla quettes van de wedstrijden te Davos en Garmisch Partenkirchen, en 'n beker van de Europeesche kam pioenschappen passeerden de revue, terwijl tevens een aardige attentie van den heer Lotsy werd ge toond; welke hem door dezen heer namens voetbal lend Nederland was aangeboden voor zijn prestatie op de 5000 Meter te Garmisch-Partenkirchen. Van Garmisch Partenkirchen waren de Nederland sche rijders naar Noorwegen gegaan om daar op ver schillende wedstrijden te rijden, maar, vertelde Lan gedijk, het kon daar niet veel worden, aangezien de belangstelling voor de schaatsensport ongunstig werd beinvloed door een gehouden ski-week, welke met veel belangstelling ging strijkèn. Daardoor waren de plaatselijke vereenigingen, waarvoor hij eigenlijk naar Noorwegen was gekomen, niet erg te vinden voor het organiseeren van wedstrijden, waar»buiten- landers aan meededen, daar dit uiteraard meerdere onkosten met zich bracht. Het gevolg hiervan was, dat het beter gevonden werd, maar naar huis te rug te keeren. Ziedaar de reden. De verhoudingen tusschen de rijders onderling en tusscben de rijders en de leiding van de equipe, wa ren uitstekend dit jaar. Ik heb, aldus Langedijk, nog nooit zoo'n prettige reis gehad als dit seizoen. Door de heeren Van Laar en Mr. Eecen, maar vooral door de eerste, is veel voor de rijders gedaan. Jammer was het, dat in Davos het ijs niet in goe den staat was, tengevolge van de weersomstandighe den, anders had Ballangrud zeer zeker een paar we reldrecords naar beneden gehaald. Hij was daar best in vorm. En zoo vertelde Langedijk verder. Overal waar ze waren geweest, was de ontvangst en de behandeling keurig in orde geweest. Het is wel leuk, als je naam zoo af en toe eens in de krant komt, merkte Langedijk op. Vanmorgen kreeg ik nog een brief van iemand uit Leeuwarden, die vroeg of hij misschien familie van mij was, om dat des schrijvers moeder ook Langedijk heette en voor zoover hij wist dit de eenige familie Langedijk in Nederland was. Nu, laat hem maar eens op den Langendijk komen, zeide Jan, dan kan hij kennis maken met wel vijf verschillende families Lange dijk. We kunnen het ons indenken, dat men gaarne familie is van een beroemdheid, maar in dit geval zal de heer uit Leeuwarden toch teleurgesteld moe ten worden. Over de ontvangst van Langedijk kunnen wij nog vermelden, dat ondanks de onverwachte aankomst, het bestuur van de Wielerclub „Ons Genoegen" en van de ijsclub „Volharding", aan den trein waren om Jan af te halen. In de koffiekamer van het sta tion wilde hij niet gehuldigd worden. Eenvoud is het kenmerk van het ware. ANNA PAULOWNA Tooneelwedstrijd „Ormenio" Met de opvoering van „Freuleken" heeft T.A.V.E. N.U. van den Helder Ormenio's tooneelwedstrijd be sloten. Kosten noch moeite heeft Tavenu gespaard voor de aankleeding van dit stuk, vertelde de heer V. Kaan, Ormenio's voorzitter, reeds in z'n openings woord. Nu speelt „Freuleke" zoo omstreeks 1780 op een landhuis in den Achterhoek en de sierlijke, of zoo ge wilt, overdadig weelderige gewaden der da mes en de daarvoor niet of weinig onderdoende klee ding der heeren van dien tijd. de meubelen en de zachte glans van het „levend" kaarslicht, doen dit stuk voor een groot deel ook een „kijkspel" zijn, dat de figuren en de entourage voor meer dan één schil derstuk zou kunnen leveren. Soms. bijv. toen het doek voor de eerste maal geopend werd, voelden we ons dan ook minder toeschouwer bij een tooneelclub dan wel beschouwer van een schilderij. Of voor dit schilderij de juiste verve was gebruikt, of het in den goeden toon was gehouden en meer nog, in hoeverre Tavenu geslaagd is er door woord en gebaar een „levend" schilderij van te maken, dat zal ons met Paschen, als de uitslag van den wedstrijd bekend gemaakt wordt, de jury vertellen. Het is in den laatsten tijd eenige malen voorge komen, dat uit personenwagens zoowel als uit be stelauto's en ook van bagagedragers van fietsen voor werpen gestolen zijn. Zoo miste iemand uit z'n auto een reisdeken, een winkelier een paar blikjes siga ren en een reiziger een koffer met stalen. Men zij dus op z'n hoede en late niets onbeheerd langs den weg staan. AFVALLIGHEID IN DE NAZIPARTIJ?. Verscheidene ambtenaren nemett hun ontslag als lid. --—t Havas meldt uit Berlijn: Gedurende de laatste maanden zijn verschillende functionarissen door openbare diensten uit de nationaal-socialistische partij getreden. De afvalligheid is zoo groot ge worden, dat de rijksminister van binnenlandsche zaken last heeft gegeven een onderzoek in te stellen naar ieder afzonderlijk geval. Het onderzoek zal tot ontslag van den ambte naar kunnen leiden. ALKMAAR, 2 Maart 1936. Andijvie f0.904.20, Bloemendaler kool f310, boerenkool f 1.507.10, gele kool f5.60—11, groene kool fl.50, knolselderie f 3.9010.50, prei f 1.506.90, peterselie f8.10, rabarber f2—9, raapstelen f2.60, roode kool f5.60—11.40, selderie f56.20, spinazie f 1.37, spruiten f5.50—12, uien f 1—2.90, witte kool f2.60, wortelen fl.503.40, boswortelen f 1314, wit lof I 5-7, II f 3.50-4.50. ALKMAAR, 2 Maart. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 67 vette koeien f 100—185, han del redelijk; 3 kalveren: vette f 40—65, per Kg. 60—85 ct., 278 nuchtere kalveren (slacht) f 3—12, 259 vette varkens zware p. Kg. 3236 ct. Handel stuk. AMSTERDAM, 2 Maart. Graanmarkt. Rogge f 7.257.50, chev. gerst f 4.755, wintergerst f 4.60—4.85, haver f 6.156.35, duiveboonen f S—S.50, paardeboonen f 5.505.75, groene erwten f 89.25, p. 100 Kg., karwijzaad f 11 en blauw maanzaad f 8 8.50 p. 50 Kg. AMSTERDAM, 2 Maart 1936. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 588 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kw. 4750 ct., 2e kw. 4045 ct., 3e kw. 323S ct., per Kg. slacht- gewicht; 96 melk- en kalfkoeien f 140—190 per stuk; 71 vette kalveren: le kw. 5460 ct„ 2e kw. 4853 ct., 3e kw. 40—46 ct. per Kg .levend gew.; 118 nuchtere kalveren f3—6 per stuk; 71 schapen f 1620 per stuk; 538 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90 tot 110 Kg. 4243 ct. per Kg. slachtgewicht, enkele boven noteering; zware varkens 4142 ct., vette varkens 3940 ct. per Kg. slachtgewicht; 10 paar den f70—100 per stuk. Overzicht: runderen ruime aanvoer, le kwal. echter kort aangevoerd met stug ge handel, ruim prijsh. andere soorten kalme han del met neiging tot dalende prijzen. Vette kalve- veren, korte aanvoer, handel willig en prijsh. Nuch tere kalveren: ruime aanvoer, handel niet vlug en nauw, prijsh. Schapen behoorlijke aanvoer, handel stug en prijshoudend. Varkens behoorlijke aan voer. handel sleepend met dalende prijzen voor alle soorten. AMSTERDAM, 2 Maart 1936. Aardappelen. (Bericht van den Mak. Jac. Knoop)'. Zeeuwsche bonten f2.50—2.80. Z. blauwen f2.50— 2.80, Z. Eigenheimers f 1.90—2, Z. Roodstar f2—2.10, Blauwen en bonten poters f2—2.20, Haarlemmer meer en IJpolder Bevelanders fl.70—1.S0, dito bon ten f2.50—2.80, Flakk. Eigenheimers f 1.90—2, dito poters fl.601.80, Spuische eigenheimers f2—2.10, dito poters fl.60—1.80, Anna Paulowna Zand met ringvuur f 1.80—1.90, zonder ringvuur f2.252.80 Hillegommer zandaardappelen f 1.802.80, Noord- Holl. eigenheimers fl.70—1.80 met pok er op; dito bonken fl.701.80. kleinvallende N.-H. blauwen 1.90 —f2, alles per 70 kilo. Verder per 100 kilo: Nieuw- landsche zandaardappelen f2.90—3; Bintjes f3— 3.50, Bonken f2.60—2.80 Zandbonken. BROEK OP LANGENDIJK, 3 Maart 1936. 33000 Kg. uien f 2.20—2.60, drielingen f 1.20—1.40, grove f 2.60—2.80, 4000 Kg. peen f 2.50—2.60. Ruige gele f 1.80—4.20, kroten f 4.70—4.80, roode kool 4.30—9.80, gele kool 3.60—11.50, Deensche witte kool f 1.405.60. NOORDSCHARWOUDE, 3 Maart 1936. BI. eigenheimers f 2.60, bl. aardappelen f 3.20, Friso f 2.40. uien f 2.10—2.50. grove f 2.50—2.70, drie lingen f 1.10—1.50. peen f 2.30—2.50, kleine peen 1,10 —1.30, kroten 3.80, roode kool 7.20—9.70, doorschot 6.68.60, gele kol 9.60—11.50, doorschot 7.80—10.40, D. witte kolo 3.40—5.40, doorschot 3.60—5.20.

Schager Courant | 1936 | | pagina 3