De dooden worden geteld KIJKEfl is KOOPEn bij CLOECK Staking te New-York breidt zich uit De Hederlandsche ambulance in ibessinië Dinsdag 3 Maart 1936. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9926 Valsche keur stempels De salariskorting in Noord-Holland Plaatselijk Nieuws. De oorlog in Oost Afrika Op het slagveld in Tembien PRÖ.A.117-092H „Staat van bijzondere omstandigheden" over New York afgekondigd. A.N.P. meldt uit New York: De staking van de liftboys in New York, die in enkele deelen der stad reeds tot ernstige moeilijk heden- geleid heeft, heeft een verdere verscherping gekregen. Vandaag heeft de voorzitter van de vakvereeniging der huis-employés, Banbrick, het parool uitgegeven dat de staking der liftboys moest worden uitgebreid tot de groote woonhuizen, de kantoorgebouwen en wa. ren huizen van de drukke en dcihtbevolkte Oostzijde der stad. Banbrick verklaarde, dat bij de staking in totaal 6000 gebouwen en 75.000 employés betrokken zijn. Ook in de woningen van den burgemeester van New York, La Guardia en den gouverneur van den staat New York Lehman staakt het huispersoneel. Nader meldt Reuter dat zich bij de staking der lift- jongens, boodschappenjongens stokers en ander dienstpersoneel van huizen en hotels hebben aange sloten, en dat de staking onvoorziene afmetingen aanneemt, zij dreigt een groote last te worden voor het leven in een aanzienlijk gedeelte van New York Den geheelen nacht hebben de vakvereenigings- leiders hun pogingen voortgezet om in de geheele stad het werk in de huizen en hotels te doen neer leggen en alle politieagenten hebben opdracht ge kregen zich beschikbaar te houden om 24 uur lang dienst te doen. Indien geen regeling wordt bereikt, zullen meer dan 120.000 arbeiders en 11.000 gebouwen door de staking getroffen worden. De vakvereeniging eischte betere loonen en kor tere werktijden. Zij zou over een stakingskas van millioen dollar beschikken. Burgemeester Laguardia heeft de gemeentelijke autoriteiten bijeengeroepen voor een conferentie om den toestand te bespreken. De voorzitter van de vakvereeniging, Bambrick verklaart, dat hij iedere arbitrage en iedere conferentie van de hand zal wijzen. Slager, die al geruimen tijd fraude pleeg de. De ambtenaren van den Crisis-opsporings dienst zijn erin geslaagd een omvangrijke fraude op het spoor te komen, welke door den slager A. C. te Berlicum (N.-Br.) is gepleegd. Reeds lang werd de vleeschhouwer ervan ver dacht, dat hij gebruik maakte van valsche keurstempels, teneinde de keurloonen en de crisisheffing te ontduiken. Gebleken is dat dit inderdaad het geval is geweest. 's Morgens in alle vroegte werd de slagerij door een groepje ambtenaren en politiemannen omsingeld en men wist den slager op heeterdaad te betrappen, toen hij juist bezig was, op een partij vleesch, af komstig van frauduleus geslacht vee de bekende blauwe goedkeuringsstempels van denkéuringsdienst aan te brengen. De slager moest daarvoor van een nagemaakten stempel gebruik maken. In den winkel en op een slaapkamer werd een par tij frauduleus geslacht en van valsche stempels voor zien vleesch aangetroffen, die in beslag genomen werd. Eenige dagen laterd eden de ambtenaren opnieuw een inval, waarbij zij wederom, en nu een nog grootere partij, frauduleus geslacht vee vonden, welke ook ditmaal weer van nagemaakte stempel afdrukken was voorzien. Bij een grondige inspectie van de woning slaagde men er in den bewusten valschen keuringsstempel in de brandkast van den slager te vinden. Proces verbaal werd opgemaakt en alle hoeveelheden wer den in beslag genomen. Bij het verdere onderzoek kwam vast te staan, dat de slager maandenlang slechts eenige varkens per week voor slachting had aangegeven, doch in werkelijkheid een veel grooter aantal frauduleus had geslacht. Op deze wijze ont dook hij in de eerste plaats de hooge keurloonen van de gemeente en bovendien de crisisheffing, welke zes cent per kilogram geslacht gewicht bedraagt. gróóte. Wat? Je moeder neemt anders toch altijd Uiipe aardappelen? t JLawel, maar -waodaag moet gWto». GEDEPUTEERDE STATEN HEBBEN THANS AAN DEN WENSCH VAN DE KROON VOLDAAN. Ged. Staten van Noord-Holland hebben thans voldaan aan de uitnood) ging van de Kroon om de salarissen en loonen van het provinciaal per soneel te herzien overeenkomstig het voorstel dat de Prov. Staten eenigen tijd geleden verworpen hebben. Er is door Ged. Staten bepaald, dat ambte naren, wier bezoldiging, vergeleken met de be zoldiging. inclusief de garantietoelagen, welke zij op 28 Februari 1935 genoten met meer dan 5 procent daalt, gedurende ten hoogste drie jaren na de inwerkingtreding van dit besluit een tij delijke toelage zullen ontvangen, welke zal be dragen: Van 1 Maart 1936 tot en met 28 Februari 1937 75 pet. van bedoeld meerdere, van 1 Maart 1937 tot en met 28 Februari 1938 50 pet. van bedoeld meerdere, en van 1 Maart 1938 tot en met 28 Februari 1939 25 pet. van bedoeld meer dere. De nieuwe salarisregeling zal in werking tre den op 1 Maart 1936, behalve voor een groep ambtenaren wier standplaats in de als bijlage E aan het bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijks ambtenaren 1934 gehechte lijst gerangschikt is in de vierde klasse, ten aanzien van wie dit be sluit op 1 September 1936 in werking treedt. In drieën verdeeld; twee onder- doelen naar het Noorden; de ba sis blijft te Dessié. Reuter meldde gisteren uit Addis Abeba: De Nederlandscbe Roode Kruis-ambulance is in twee secties verdeeld, een onder leiding van dr. Van der Does en een onder dr. Van Schelven. De eerste sectie is naar het Noorden getrokken en bevindt zich op bet oogenblik vermoedelijk in de buurt van het Asjangi-meer, de tweede is vermoedelijk nabij Waldia. Dr. Winckel, de leider van de ambulance blijft in de basis te Dessié Verpleegsters gearresteerd Havas meldt uit Weenen: Een aantal verpleegsters van het gevangenis hospitaal is gearresteerd, verdacht van mede plichtigheid aan de ontsnapping van den natio- naal-socialistischen leider Fitztum. Fitztum was in 1934 veroordeeld wegens een bomaanslag en kortgeleden werd bij in het zie kenhuis opgenomen. Hij maakte van zijn ver blijf in het ziekenhuis gebruik om te ontvluchten en bet schijnt, dat hij reeds op Duitsch grond gebied is aangekomen. In verband met de her nieuwde activiteit van de nationaal-socialisten zijn de schildwachten voor de openbare gebou wen wederom sterker bewapend. SCHAKEN. Vrijdag jl. kwamen verschillende schaakliefheb bers bijeen in Café „Het Oude Slot" om een bespre king te houden tot oprichting van een schaakclub voor Schagen en omstreken. Deze besprekingen had den tot resultaat dat tot oprichting is besloten. De clubavonden zullen gehouden worden Donder dags. THEATER ROYAL. „Suikerfreule", de nieuwste Nederlandsche film naar het bekende boek over Indië van Henri van Wermeskerken, draait deze week in Theater Royal. Over deze kostbaarste en rijkst gemonteerde film die tot nu toe in Nederland werd vervaardigd schreef de pers het volgende: De Telegraaf: Men heeft zich geamuseerd en met onverdeelde aandacht van begin tol eind het vermakelijke spel dat zoo smakelijk werd opgediend, gevolgd. De lach weerklonk herhaaldelijk zoo daverend, dat men de spelers op het doek vaak niet kon verstaan. En meer en meer werd het den aanwezigen duidelijk, dat on ze artisten op het witte doek onder voortreffelijke leiding ook tot uitzonderlijke prestaties in staat zijn Het verheugde te mogen vaststellen, dat men einde lijk in Annie van Duyn de jonge vrouw heeft gevon den, die jeugd en schoonheid paart aan talent. En de oude bekenden deden zien, dat men niet ver geefs de hoop had gekoesterd, hun filmtalenten te zien ontwikkelen in stijgende lijn. Algemeen Nieuwsblad van het Gooi: De film, welke Haro van Peski heeft vervaardigd naar den bekenden roman van Henri van Wermes kerken, „Suikerfreule", is zonder twijfel de beste Nederlandsche speelfilm die tot nog toe is geprodu ceerd. Zij heeft de geroutineerde vlotheid van de nor- male Duitsche speelfilms, doch komt daarboven uit. door haar inhoud en karakter, die typisch Hol landsch en typisch Indisch zijn. Dit bleek bij de première in Concordia. Het publiel was niet alleen zeer voldaan, het was opgetogen. Wie werkelijk van film houdt, mag „Suikerfreule" niet overslaan. 1 CATIE VAN DEN NEGUS EN VREDESAANBIEDINGEN VAN OPVOLGER. Uit niet-officieele, doch betrouwbare bron verluidt, aldus een bericht van United Press uit Rome, dat men in Italië op een spoedige abdicatie van den negus ten gunste van den kroonprins rekent. Men wijst erop, dat deze gebeurtenis van groote beteekenis zon zijn voor de Italiaansche armee in Oost-Afrika. Men meent verder te weten, dat de opvolger van den negus dra tot het voeren van vre desonderhandelingen zal overgaan. Reuter seint uit Asmara: De troepen van het eerste en het derde legercorps zijn thans, naar Stefani meldt, bezig met het ver zamelen van den oorlogsbuit op het oorlogsterrein in Tembien en met het tellen van de gedoode vij anden. De luchtstrijdkrachten achtervolgen nog steeds de vluchtende Abessijnsche afdeelingen. De genie heeft een aanvang gemaakt met het aanleg gen van een weg in de bezette gebieden. Speciale dagbladcorrespondenten aan het noorde lijk front seinen aldus Stefani uit Rome, bijzon derheden over de overwinning in Tembien, waarbij zij o.m. doen uitkomen met welke hardnekkigheid, vuur en drift de Abessijnen gevochten hebben tij dens de wanhopige pogingen, om den Amba Work te hernemen, den berg, waarvan de alpenjagers en zwarthemden zich hadden meester gemaakt, na een schitterende beklimming gedurende den nacht van een bijna loodrechten wand aan de zuidzijde van den berg. Twaalf malen vielen de Abessijnen zonder succes den Amba Work aan: Ras Kassa wierp zelfs manschappeh van de intendance-dien sten in het vuur. Volgens de eerste tellingen hebben de Abessijn sche troepen alleen reeds in den slag om den Amba Work meer dan drieduizend dooden op het slagveld achtergelaten. De correspondenten melden aan hun bladen dat Ras Seyoem er niet in geslaagd is te vluchten en zich nog steeds in Tembien verbergt, waar hij ach tervolgd wordt door Italiaansche detachementen. De stemming te Addis Abeba. De stemming in de Abessijnsche hoofdstad schijnt gespannen te zijn, tengevolge van de dreiging, uit Noord en Zuid en de moorddadige gevechten op het front. Men is van meening, dat de oorlog thans wer kelijk is begonnen en spoedig in een beslissend sta- lium kan komen. ROME. Omtrent de onderhandelingen te Genève •nde berichten over vredespogingen is men in poli- ieke kringen van meeningf, dat de vredesvoorstellen aanvaardbaar zouden zijn, wanneer zij rekening hiel den met alle Italiaansche eischen. Uiteraard gaan deze eischen thans zeer veel verder dan eenige maan den geleden. Omtrent den omvang van de Italiaansche eischen wil men echter geen mededeelingen doen. Men legt er echter den nadruk op, dat Italië er niet bijzonder veel prijs op stelt, deze kwestie aan te snijden. Men voelt te Rome het feit als beslisend, dat vier belangrijke Abessijnsche legercorpsen, welker sterkte men hier op minstens vijftig duizend man schat, een verpletterende nederlaag hebben geleden. De Inlandsche deserteurs te Addis Abeba, Havas meldt uit Addis Abeba de volgende bijzon derheden over de desertie uit het Italiaansche leger. Toen de deserteurs kort geleden in Italiaansch- Somaliland aankwamen, zwoeren zij, dat zij zouden gehoorzamen aan het teeken, dat hun leider, Gras- matsj Tsagai zou geven. Dit teeken zou bestaan in het afschieten van een revolver op den Italiaanschen kolonel. Toen nu de Italianen bij den aanval aan het Zui delijk front bij Melka Moeri aan de Dawa Parama aankwamen, schoot Tsagai op den kolonel en sloeg de kolf van zijn revolver op het hoofd van een Ita- liaansch officier aan stukken. Tsagai toont te Addis Abeba thans nog de stukge slagen kolf. De stemming in de hoofdstad schijnt evenwel ge spannen te zijn. Men is van meening, dat de oorlog thans werkelijk is begonnen en binnenkort in een beslissend stadium kan komen. Versterking zijn naar Sidamo vertrokken, evenals de gereorganiseerde Zweedsche ambulance. Aantal auto's neemt af. Uit de thans verschenen jongste statistiek, ten aan zien van het aantal motorrijtuigen in ons land blijkt, dat onder den invloed van de economische crisis de jaarlijksche toeneming van het aantal motorrijtuigen van 1928 tot 1934 geleidelijk verminderd is. Van 1928 op 1929 bedroeg de vermeerdering nog 17.284 motor rijtuigen en van 1933 tot 1934 slechts 7.921 motor rijtuigen. Mede als gevolg van de verhooging der tarieven voor de motorrijtuigen-belasting is hierop van 1934 op 1935 zelfs een teruggang gevolgd van 3672 mo torrijtuigen. Deze daling wordt bij de groep der per sonenwagens, der autobussen en der vrachtwagens teruggevonden. Alleen de groep der motorrijtuigen op twee of drie wielen vertoont van jaar op jaar nog een stijging, in hoofdzaak als gevolg van de groote toeneming der tot deze groep behoorende rij wielen met hulpmotor. VRACHTAUTO VAN EEN DIJK GEREDEN. De bestuurder licht gewond. Gistermiddag is een vrachtauto van de oliemaat schappij Purfina op den Maasdijk te Lithoyen ge slipt en van den dijk gestort. Het voertuig kwam tegen het huis van den heer C. v .d. Heyden aldaar terecht. De botsing geschiedde met zulk'een kracht, dat het achterhuis ernstig werd gehavend. De chauf feur van den vrachtauto liep lichte verwondingen op De auto kreeg averij en is later gelicht. GEVECHT TUSSCHEN 2 SMOKKELAARS Eén zwaar gewond; de dader gearresteerd. In den nacht van Zondag op Maandag is op het Hageland te Ossendrecht een messengevecht geleverd tusschen twee smokkelaars. De smok kelaar O. uit Ossendrecht kreeg ruzie met B.ï eveneens uit Ossendrecht. Op zeker oogenblik trok O. een mes en bracht B. verscheidene ste ken in de borst toe, waarbij zijn linkerlong werd geraakt. Het mes brak af en met dit stuk heeft O. B. nog een snede over een der slapen gegeven O. die spoedig gearresteerd werd, heeft gister ochtend tegenover de marechaussee een beken tenis afgelegd. De toestand van den getroffene, die naar de ouderlijke woning is vervoerd, is zorgwekkend. Zij zouden een nat. soc. leider hebben helpen ontsnappen uil het hospitaal van de gevangenis ROME'S VERWACHTINGEN. MEN REKENT REEDS OP ABDI-

Schager Courant | 1936 | | pagina 5