Uit onze omgeving. Z IJ p E SCHAGERBRUG. Zondagavond had in het lokaal van den heer S. Kuiper de bekendmaking plaats van den uitslag van den in- dit seizoen alhier gehouden tooneelwedstrijd. Op dezen avond werd, buiten mededinging, door de plaatselijke tooneelvereeniging „Euphonia", die de zen wedstrijd had georganiseerd, onder regie van den heer II. J. van Veen opgevoerd „De Kribbebij- ter", lustige familiegeschiedenis in 3 bedrijven door Max Reimann en Otto Schwartz. Toen de vereeniging te ongeveer 8 uur met haar spel begon was de zaal geheel gevuld. Waar reeds geruimen tijd tevoren, vrijwel alle beschikbare plaatsen besproken waren was dit trouwens geen verrassing. Een groot aantal belangstelenden uit Barsingerhorn, Schagen en Oud karspel, mcerendecls leden van de aan den wedstrijd deelgenomen hebbonde vereenigingen, was aanwezig. We kunnen wel direct zeggen, dat het spel van „Euphonia" het bezoek tot een genoegen heeft ge maakt. De vereeniging heeft eer van haar werk ge had. De spelers waren zonder uitzondering uitste kend op dreef en herhaaldelijk heeft het publiek har telijk gelachen om de talrijke komische verwikkelin gen, die in dit genoegelijke stuk voorkomen. De da mes. E. Schoen en A. Bruin (dochter en schoondoch ter van de Kribbebijter) en de heeren P. Bruin (de Kribbebijter) en S. Kuiper (Baron Blasewits) toon den zich weer opnieuw voortreffelijke tooneelkrach- tcn. De heeren N. Hopman (zoon van den Kribbebijter), L. Anneveldt (landeigenaar Schimmelman) en P. Schoorl (advocaat Meerenhout) gaven uitstekend vlot spel te zien. Slechts hadden we van den advocaat een eenigszins andere uitspraak verwacht. Mevr. Schipper—Koopman (de keukenmeid) en de heer W. Zuidscharwoudc (eerst postbode, later knecht), speelden hun rollen, zooals we dat van hen gewend zijn, zeer goed. De- spelers sloten uitstekend bij elkander aan. Als uitblinker zouden we even willen noemen den heer Kuiper. Het is weer eens te meer gebleken, dat het Schagerbruggcr vercenigingsleven in hem een aanwinst heeft gekregen, die een felicitatie waard is. Na afloop van het tooneelstuk bracht het publiek de spelers een ware ovatie. Hierna werd overgegaan tot bekendmaking van de In de tooneelwedstrijd behaalde prijzen. Zooals be kend namen deel de volgende vereenigingen: „Lief dadigheid" te Barsingerhorn (regisseur de heer P. Sluis) met „De Violiers" van W. Schürmann, „Veni Vidi Vici" te Schagen (regisseur de heer H. J. van Veen) met „Robbedoes" van Mw. van Bommel-Kouw en H. Bakker, en „.Tong Leven" te Oudkarspel (regis seur de heer H. Slikker) met „Van Ouds de Morgen ster" van Heijermans. De jury bestond uit Mevr. M. Breebaart—Van der Horst te Callantsoog en de heeren C. Wardenaar te Schagen, W. Blaauw te Sint Maartensbrug en K. J. Westhoeve te Den Helder. Waar de heer Westhoeve, die, naar oorspronkelijk in de bedoeling lag, de uit slag bekend zou maken, daartoe verhinderd was, ge schiedde zulks bij monde van den heer Wardenaar, Deze dankte mede namens de andere juryleden de organisecrcnde vereeniging voor de vereerde uitnoo- diging om als jury op te treden. Hij deelde mede, dat dc jury heeft gelet op algemeenen indruk van de op voeringen ,op de regie en verder natuurlijk op het spel van de verschillende deelnemers. Maximaal kon door iedere vereeniging worden behaald ISO punten. Lettende op het geleverde spel heeft de jury de eerste vereenigingsprijs toegekend aan „Jong Leven" met 124 punten (Lauwertak). Opgemerkt werd daar bij, dat de jury het echter niet geheel eens was met de keuze van het stuk. De tweede vereenigingsprijs behaalde „Liefdadig heid" met 123 punten (plaquette). Ofschoon aanvan kelijk was aangekondigd, dat slechts 2 vereenigings- prijzen zouden worden toegekend, was men er later nog in geslaagd een derde prijs beschikbaar te stel len, welke nu werd behaald door „Veni Vidi Vici" met 119 punten (plaquette). Bij de toekenning van de personeele prijzen werd een puntentelling toege past, waarbij iedere speler maximaal 60 punten kon behalen. Vanzelfsprekend werd hierbij scherp onderscheid gemankt tusschen de spelers van de hoofdrollen en die van het 2e plan De damesprijs hoofdrollen be haalde Mw. SchlamilehWatertor van „Veni Vidi Vici" als Bob in „Robbedoes" met 43% punt (ver guld zilveren medaille). De heerenprijs hoofdrollen behaalde P. Kist van „Jong Leven" als Simon in „Van Ouds de Morgenster" met 48 punten (verguld zilveren medaille). De jury stond voor de moeilijk heid, dat aan een hoofdrolspeler, die als zoodanig geen prijs behaalde, ook geen andere prijs kon wor den toegekend, ofschoon hij wellicht als tooneelspe- ler beter was dan oen speler van het tweede plan. Om aan deze moeilijkheid tegemoet te komen had de jury besloten zelf nog een prijs beshikbaar te stellen voor hoofdrolspelers. Deze juryprijs, een zil veren medailleprijs, werd gewonnen door den heer S. Kuiper van „Liefdadigheid" in „De Violiers". De le damesprijs, tweede plan, verkreeg Mevr. Van 'DortNieman van „Jong Leven" als Meta in „Van Ouds de Morgenster" met 45% punt (groote zilve ren medaille). De 2e damesprijs, tweede plan, be haalde Mevr. DekkerWonder van „Liefdadigheid" als Rosalie in „De Violiers" met 45% punt (kleine zilveren medaille). Naar de meening van de jury volgden op deze dames als speelsters van het twee de plan Mevr. SchenkSleutel van „Liefdadigheid" als Rebecca in „De Violiers" en mej. A. Watertor van „Veni Vidi Vici" als Guusje in Robbedoes. De le heerenprijs, tweede plan, behaalde de heer C. Wa genaar van „Jong Leven" als Bruigom in „Van Ouds de Morgenster" met 46 punten (groote zilveren me daille). De 2e heerenprijs, tweede plan, behaalde de heer P. Sluis van „Liefdadigheid" als Van Dam in „De Violiers" met 45 punten (kleine zilveren me daille). Op deze heeren volgde als speler van het tweede plan de heer G. Kouseband van „Veni Vidi Vici" als Mr. Simon Geldens in „Robbedoes". De heer Wardenaar deelde verder mede, dat aan de spelers een critisch verslag zal worden toege zonden. opdat zij hiermede hun voordeel kunnen doen. Bij het uitreiken van de prijzen bleek wel, dat deze wijze van handelen door de betrokkenen zeer werd gewaardeerd. Het publiek deed herhaal delijk van instemming met de genomen beslissin gen blijken. De heer Van Veen dankte de jury als leider van „Euphonia" voor het verrichte werk. Aan het eeni- ge dames-lid, Mevr. M. Breebaart—Van der Horst, bood hij namens de vereeniging een prachtige bloe menmand aan. Een gezellig bal besloot dezen avond. Het Provinciaal Bestuur heeft aan deze gemeente een subsidie van f 134.27 toegekend,, wegens bijdrage in de kosten van de tuberculosebestrijding over 1935. KOE G R AS JULIANA.DORP. Jubileum. Zondag 1 Maart jl. mocht de heer H. Stompedissel alhier den dag herdenken waarop hij voor 25 jaar geleden in dienst kwam van den Polder „Het Koe gras". Wij zullen niet beginnen met uit te wijden over de capaciteiten en goede hoedanigheden van ge noemden heer. Deze zijn immers alom bekend, en om daar veel drukte over te maken, dat weten wij zeker, zou niet in zijn geest zijn. Maar evenmin ls ACROBATISCHE DANS. Een der merkwaardige standen, die de drie beroemde Erellis bij hun acro batische dansen uitvoeren. deze dag ook maar zonder meer aan hem voorbijge gaan, en ook moeten wij er enkele regels over schrijven. Zaterdagmorgen dan kwam het Bestuur van den Polder „Het Koegras" aan den jubilaris zijn geluk- wenschen aanbieden cn als aandenken aan dezen dag werd hem namens dat Bestuur bij monde van den Dijkgraaf, den heer J. J. Verfaïlle een gouden horloge overhandigd. Voorts kwamen van verschil lende zijden een stroom van allerhande gelukwcn- schen binnen, waaruit wij mochten opmaken, dat deze dag voor hem en zijn gezin een onvergetelijken is geworden. W 1 E R I N G N Crisis-Varkensbesluit. De heffingen ingevolge het crisis-varkensbesluit 1936 (crisisheffing bij niet vrijgestelde huisslachtin gen) bedragen op 't oogenblik 6 ct. per Kg. geslacht gewicht. Volgens de nieuwe regeling wordt voorts ten aan zien van gecastreerde beeren, welke voor de fokke rij heben gediend cn uitsluitend voor eigen gebruik geslacht worden., het bedrag der heffing verminderd met 95 ten honderd, terwijl ten aanzien van dat ge deelte van een varken, hetwelk voor den verkoop in het klein onder toezicht (vrijbank) wordt bestemd, bedoeld bedrag wordt verminderd met 50 ten hon derd. Tenslotte worden de gedeelten welke zijn afge keurd of voor, sterilisatie zijn bestemd in mindering gebracht op het voor de heffing vast te stellen ge wicht. O verwerkvergunning. De fa. J. de Vries te Heemstede heeft overwerk- vergunnig bekomen, ten behoeve van het maken van verdedigingswerken aan den afsluitdijk te Den Oever. De vergunning geldt van 28 Febr. t.m. 22 Maart a.s. DEN OEVER. Verkoop. Naar men ons mededeelt heeft de heer J. Walters zijn woonhuis staande te Oosterland uit de hand verkocht aan den heer P. Ivaleveld alhier. Aanbesteding. Voor rekening van den heer C. Doves alhier zal onderhands worden aanbestred een nieuw te bou wen woonhuis aan den Gesterweg. Uitvoering hannonievereeniging „Apollo" Bovengenoemde vereeniging gaf jl. Zondagavond onder leiding van haar Directeur, den heer J. v. Glabbeek te Den Helder, haar tweede winteruitvoe- ring voor haar leden in de concertzaal „Wiron" van den heer J. Lont. Na het openingswoord van den Voorzitter werd een aanvang gemaakt met het muzikale gedeelte, bestaande uit een vijftal muzieknummers. Nog steeds kunnen wij constateeren, dat „A." vooruit gaat. De vertolking was in een woord „af". Vermelding dient nog de ouverture „La Dame de Piqué" van Suppé. Deze ouverture is door den Directeur uitgezocht als het eigengekozen nummer voor het aanstaande con cours van den Westfrieschen Bond. Gezien de nog betrekkelijk korte studie en de mooie bezetting werd deze mooie ouverture uitstekend uitgevoerd. Een woord van hulde aan den Directeur en zijn leden is hier zeker op zijn plaats. Na de pauze werd opgevoerd het blijspel in drie bedrijven, getiteld „Mijnheer en Mevrouw" van Ja mes Yoland. Dit stuk met zijn bijzonder komische verkikkelingen werd goed opgevoerd en oogstte veel bijval. De traditie getrouw besloot een geanimeerd bal dezen uitstekend geslaagden avond. R ARE N K A RSPEL Dirkshor n Alhier is verloren een dekkleed gemerkt Koster en van Batenburg, zij die eenige inlichtingen kunnen verschaffen gelieve zich bij de politie al hier aan te melden. LANGEND IJ K Proces-verbaaL Naar wij vernemen, is door den burgemeester de zer gemeente proces-verbaal opgemaakt tegen mej. S. te Zuidschanvoude, wegens het met meer dan twee personen naast elkaar fietsen. Men zij gewaar schuwd. Aanbesteding. Door den bouwkundige, den heer S. Vis werd voor rekening van den heer P. Kooij Wz. alhier in het lokaal van den heer C. Vis aanbesteed het amovec- ren van een schuur en het bouwen van een winkel huis te Noordscharwoude. De uitslag van deze aan besteding was als volgt: Metselwerk: K. Blok, Verlaat f791; J. Henselmans Noordscharwoude f 745; H. Metselaar, Zuidscharwou de f 650, in massa zonder schilderwerk f 1950; J. Tromp, Oudkarspel f 758. Timmerwerk: Van Loenen en Swager, Dirkshorn f 1398; K. Bruin, Oudkarsnel f 1385; J. Valkonet. f 1430; A. Schram, St. Pancnis f 1305, in massa f 2058; A. Kardinaal, Oudkarspel f 1373; J. Vroegop, Broek op Langendijk f 1317; timmer en metselwerk f 1967; J. Balder, Broek op Langendijk f 1340, in massa f 2210; Van Gelder, Broek op Langendijk f 1356, in massa f 2006; W. Giltjes f 1466, in massa f 2181; Gebr. Boe kei, Oude Niedorp in massa f 2450; Van der Plas, Br. op Langendijk f 1304, in massa f 2229. Verf- en glaswerk: Ide Zijp, Noordscharwoude f 338, J. Saks, Westerblokker f 431. De gunning werd aangehouden. De heer Vis heeft nog onderhands aanbesteed: het bouwen van een nieuwe wachtkamer met apotheek en kelder voor centrale verwarming, van den heer Dr. J. de Wit te Oudkarspel. Het timmerwerk is ge gund aan K. Bruin te Oudkarspel en het metselwerk aan den heer J. Tromp aldaar. Het schilderwerk aan den heer K. de Vries te Noordscharwoude. Operette „Polenbloed". De Operetteclub „Ceacilia" heeft Zondag de twee de uitvoering gegeven van de operette „Polenbloed". Deze tweede uitvoering was wederom heel goed be zocht. De vereeniging heeft deze operette weer op heel vlotte wijze vertolkt en het was over het al gemeen een nog betere uitvoering dan verleden week. Dc operetteclub „Caecilia" heeft door deze beide uitvoeringen getoond, een moeilijke operette te kunnen weergeven. Men beschikt over heel goe de krachten. Wij zullen dan ook niet alleen staan als wij zeggen, dat er op deze beide Zondagen iets goeds door de vereeniging is gepresteerd. Voor de medewerkenden, niet minder voor den directeur en diens echtgenoote, zijnd eze beide uitvoeringen een belooning geweest voor het vele werk en de vele studie hieraan besteed. „Jong Leven" 's succes te Schagerbrug. Op de te Schagerbrug gehouden tooneelwedstrijd behaalde de tooneelvereeniging Jong Leven, regie de heer IL Slikker'de eerste prijs met 124 punten. Verder werden drie personeele prijzen veroverd. De heer P. Kist had de eerste prijs voor de beste eerste plan-speler, de heer C. Wagenaar voor de beste bijrol-vertolker. Mevr. A. Niemanvan Dort was de beste vertolkster van een bijrol. Alzoo vier prijzen. Een mooi succes. SINT P A N C R A S Burgerl. stand over Febr. '36. Geboren: Jacob, zoon van Cornelis de Pee en Geer- truida Verwer, Cornelis, zoon van Marinus Arie Grijs en Geertje Riedel; Greta, dochter van Klaas Bakker en Neeltje Kloosterboer; Geertje, dochter van Joan- nes Ploeger en Hillegonda Schuyt; Jacob, zoon van Pieter Koedijk en Trijntje Kooij; Jan, zoon van Jan Jongejan en Hillegonda Biersteker. Gehuwd: Geene. Overleden: Levenloos aangegeven kind van Jacob Groen en Lena Kou wen. Arijaantje Groen, 45 jaren, echtgen. van Arie Dekker. Ingekomen personen: Antje Hoekstra, z.b. van Het Bildt naar No. 108; Pieter Majoor, kapper, van Be verwijk naar No. 177A. J. W. Lelieveld, schoenma ker, van Ridderkerk naar No. 198. Vertrokken personen: Pieter van Vuure, bakkers knecht, van No. 11 naar St. Maarten; Jan Stam en gezin, groentenventer, van No. 224c naar Koedijk; Dirk Hopman en gezin, arbeider, van No. 28b naar Alkmaar; Trijntje Kloosterboer, huishoudster, van No. 197 naar Zuidscharwoudc; Anna Kuyper, dienst bode, van No. 109 naar Alkmaar. CALLANTSOOG Bouwvergunningen. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeen te is vergunning verleend aan den heer P. Volkers tot het bouwen van een garage; aan den heer J. de Vries te Leeuwarden tot het bouwen van een hou ten zomerwoning; aan de Coop. Verbruiks vereeniging „De Tijdgeest" te Winkel tot het bouwen van een winkelhuis; aan den heer Jb. Vel tot het bouwen van een vee stalling. Standplaats bioscoop. Aan Kok en Co. is standplaats verleend tijdens de a.s. kermis voor een bioscooptent. Vacature. In de vacature K. Tensen, als lid van de commis sie van advies voor de loonbijslag in de bloembol- lenbedrijven, is voorzien door de benoeming van den heer J. C. Jelierse. Om te zien hoe of iemand, die een auto wil besturen* op het verkeer in de straat reageert, wordt in d« straten van New-York een apparaat opgesteld, waar in de adspirant-bestuurder plaats neemt, en waai* mee dan de bestuurszekerheid wordt vastgesteld. Ook bij verkeersongevallen, waarbij men twijfelt aan de capaciteiten van den bestuurder, kan het toestal goede diensten bewijzen. HOOGWOUDI AARTSWOUD. Na een lange rustperiode trokken de voetballers van het le elftal met tien personen naar de Wierin- germeer om Flevo I te bekampen. Het resultaat was dat ze verloren met 0—2. Weer geen puntje. EEERRUGO WAARD Toen de winkelier G. alhier zich deze week ver voegde bij een gezin in den Hondenweg wegens een vrij groote schuldvordering, aan geleverde warenj ontstonden, er zulke handtastelijkheden, dat poltiie- hulp moest worden ingeroepen. WETENSCHAPPELIJK ALLE RLE L EEN KIPPEHART LEEFT EEUWIG. New-York, Februari 1936 (U.P.). In het labora torium van het Rockefeller Instituut voor medische onderzoekingen ligt een klein stukje vleesch in een steriel glazen reservoir. Niets bijzonders is er aan te zien en toch is het 't merkwaardigste stukje vleesch ter wereld, niets meer of minder dan een wonder: want het leeft eeuwig. Den 17den Januari 1912 sneed Dr. Alexis Carrel dit stukje vleesch uit het hart van een ongeboren kuiken en plaatste het in 't glazen reservoir. Pompen voorzien het sinds dien dag van een onafgebroken stroom van een bloedroode vloeistof, die in 't labora torium wordt samengesteld en het stukje vleesch in het leven houdt; speciale buizen voeren de afval producten even snel weg als het vleesch ze produ ceert. Elke week moet er een deel van het stukje vleescK worden weggesneden, want het groeit, groeit onop houdelijk en moet toch klein genoeg blijven om ia het reservoir te passen. Zoo sterk groeit dit vorm- looze, ruwe leven, dat het zonder deze wekelijksche operaties volgens de berekeningen der geleerden reeds de gansche aarde bedekt zou hebben! Alles wijst, er op, dat dit stukje kippevleesch het eeuwige leven bezit. Het heeft thans reeds vijf kip- pengeslachten achter zich gelaten en is deson danks, voorzoover de observeerende biologen kun nen vaststellen, niets „puder" geworden, dan het was toen men met de proefnemingen begon. De vloeistof die dit voortwoekerende stukje vleesch in het leven houdt, is van een samenstel ling, waartoe men op grond van een eindelooze reeks experimenten gekomen is. Ze ziet er als kwik zilverchroom uit en bestaat uit gassen, chemicaliën en eenige bestanddoelen van het bloed. Het vleesch' baadt zich in dit levenelixer en voert onafgebroken de samentrekkende bewegingen uit, die de taak vatt een werkelijk levend hart uitmaken. Door niets on derscheidt het zich van dit orgaan, zoo verklaart Dr. Carrel, dan door zijn onsterfelijkheid, die zoo lang duurt als de pompen het van de voedingsvloeistof voorzien en de afvalproducten verwijderd worden. Dit onaanzienlijke stukje kippehart is dus de eenige levende materie op de wereld, dat den dood nooit zal leeren kennen. WEER EN GLETSCHERBEWEGING. In één opzicht althans onderscheiden zich de glet- schers van de rivieren, waarmede zij zoo vaak ver geleken worden. De rivier namelijk stroomt steeds met de zelfde snelheid voort. of het dag of nacht is, warm of koud; de gletscher echter richt zich naar het weer en naar den tijd van den dag. Dit feit is thans definitief komen vast te staan door waarnemingen van de Amerikaansche Harvard- Dartmouth Crillon-expeditie, die geruimen tijd ach tereen uurmetingen op de groote Crillon-gletscher in Alaska heeft verricht. Men constateerde, dat het gletscherijs bij helder, warm weer bijna twee maal zoo snel stroomde als op donkere, bewolkte dagen. Menigmaal kwam het ijs zelfs volkomen tot staan, terwijl het onder hijzonder gunstige omstandighe den een snelheid van meer dan twee voet per dag bereikte. DE WALVISCH SLACHTOFFER DER TECHNIEK. Reeds geruimen tijd gaan er stemmen op en hun aantal neemt steeds toe die er met bezorgd heid op wijzen, dat het aantal walsvisschen in alle wereldzeeën snel afneemt en dat reeds thans het tijdstip te berekenen is, waarop deze groote zeebe woners uitgestorven zullen zijn. De moderne metho den van walvischvangst., die de eens zoo gevaarlijke jacht tot een eenvoudig rekensommetje maken, en daardoor tevens de opbrengst van de jacht vermeer deren, doen den walvischstand van jaar tot jaar meer afnemen dan hij door de voortplanting der die ren aangroeit. Tengevolge van de vermindering van het aantal walvisschen daalt natuurlijk ook het ge boortecijfer, en wel In nog sterker mate dan het totaalcijfer der volwassen dieren. In de vakwereld is men dan ook algemeen van oordeel, dat alleen energieke samenwerking en vrijwillige beperking van de vangst deze diersoort, voor een definitieven ondergang zal kunnen behoeden. DE TROUWE NEWFOUNDLANDER.

Schager Courant | 1936 | | pagina 8