Ook Raslmroe verslagen Straatroof te Haarlem Dringend beroep op de Postrekening No. 23330 Int. Telef. No. 20 8 PAGINA'S. De oorlog in Oost Afrika Zijn leger vernietigd Belangrijke politieke be sprekingen op komst Roovers in 'n stroomlijmwagen Ijsgang op den Weichsel Eden zei door Woensdag 4 Maart 1936. SCHAGER 79ste Jaargang. Nó. 9927 COURANT. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitk imend nummpr geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN* TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. „DE LAATSTE PIJLER VAN DE ABESSYNISCHE MILITAIRE MACHT AAN HET NOORDFRONT INGESTORT." Havas seint van het Tigre-front: Het leger van Ras Imroe, het laatste Abes- sijnsche leger aan het noordelijk front ,is thans ook geheel vernietigd. De Italiaansche overwinning is thans ab soluut definitief. Zelfs de laatste pijlers van de Abessijnsche militaire macht aan het Noordelijk front aldus voegt Stefani hieraan toe is hierme de ingestort. De vier uitdagende legers van ras Moeloegeta, ras Kassa, ras Syoem, en ras Imroe zijn thans herleid tot troepen vluch telingen, die trachten zich in veiligheid te stellen in de bergen en de dalen en die ach tervolgd worden door de Italiaansche vlieg tuigen. Nader wordt geseind: 'Het leger van ras Imroe is gisteren na een strijd van eenige dagen verslagen. Terwijl de slag in het gebied van Abbi Addi nog gaande was, vielen' het tweede en vierde Italiaansche legercorps in het ge bied van Sjire, ten Westen van Aksoem, aan. Ter wijl het tweede legercorps oprukte in de richting van Coitza, ten Oosten van Afaga, den tegenstand van den vijand brekend, rukte het vierde legercorps op in de richting van Addi Abo, zonder tegenstand te ontmoeten. Gisteren werd het leger van ras Imroe in het Noor den bedreigd door het vierde Italiaansche legercorps en aangezien het in den strijd tegen het tweede le gercorps van 29 Febr. tot 2 Maart aanzienlijke ver liezen had geleden, vluchtte het nu naar de Takaze, achtervolgd door artillerievuur en vliegtuigen. Omtrent de nederlaag van ras Imroe seint de oor logscorrespondent van het Duitsche Nieuwsbureau nog: De Italiaansche troepen hebben de strijdkrach ten van ras Imroe, rond dertigduizend man, na drie dagen bloedige gevechten, ten Westen van Aksoem, vernietigend verslagen. De Abessijnen trekken in wildé vlucht, achtervolgd door vliegtuigen over de Takaze terug. De Abessijnsche verliezen schijnen zeer groot te zijn. Aan Italiaansche zijde is aan den strijd deel genomen door het tweede en het vierde legercorps. Op de hoogvlakte van Tembien hebben het derde Italiaansche en het inboorlingen-legercorps na de overwinning op ras Kassa de zuiveringsactie voort gezet. Verschillende stellingen, zooals de Monte An- dino en Enda Mariam zijn bezet. Het z.g. verzoek om vrede. Koning Eduard heeft geen verzoek van den Ne- f gus ontvangen. In officieele kringen te Londen ontkent men, vol gens Reuter, dat de Koning, zooals een Engelsch blad had gemeld, van den keizer van Abessinië een verzoek zou hebben ontvangen om als bemiddelaar in het Italiaansch-Abessijnsche conflict op te treden Men voegt hier nog aan toe, dat een dergelijke pro cedure ongeoorloofd zou zijn, want, zooals Eden reeds bij herhaling heeft verklaard, kan slechts te Genève naar een oplossing gezocht worden. Hoewel aan alle kanten ontkend wordt, dat de negus bereid zou zijn vredesonderhandelingen te beginnen, meent de diplomatieke correspondent van Reuter te weten, dat de Britsche regeering reeds eenigen tijd doende is om er achter te komen, of de negus tot onderhandelen bereid is en zoo ja, op welke voorwaarden. In verband hiermee wijst men op het contact, dat de Britsche militaire attaché Holt den laatsten tijd te Dessié met de raadgevers van den negus heeft gehad. Waar is de negus? AI dagen is de radio-verbinding tusschen Addis Abeba en den keizer verbroken. Addis Abeba, 3 Maart (Un. Press.). De radio verbinding tusschen Addis Abeba en den negus is sedert vijf dagen volledig onderbroken, wijl men in de hoofdstad van de tegenwoordige verblijfplaats van den negus niet op de hoogte is. Naar het heet, houdt de negus zich „ergens in het Noorden" op. In officieele kringen gelooft men, dat hij zeer binnenkort persoonlijk het opperbevel over de gezamenlijke strijdkrachten op het Noordfront op zich zal nemen, Men concludeert 'hieruit, dat de negus vast besloten is, -r "Ier te strijden. De overwinnings-roes te Rome na de behaalde zege in Oost-Afrika. Hierboven een groote menigte voor het Koninklijk paleis, Koning Emanuel toe juichende, die op het balkon staat. BRUTALE BEROOVING OP KLAARLICHTEN DAG. DAME HAAR TASCHJE MET GELD ONT- zelfde was, die gelijk met haar voor het loket van de Incassobank had gestaan. Hierdoor was het de politie reeds aanstonds mo gelijk een signalement vast te stellen en den eigenaar van het autonummer op te sporen. Toen de commissaris van politie op zijn dichtbij gelegen bureau aan de Smedestraat bericht kreeg van het gebeurde, trof hij onmiddellijk alle maatregelen om de dieven te pakken te krijgen. De vogels ble ken echter te zijn gevlogen of zich ergens in Haar lem-te-hebben verborgen. Een gestolen auto-nummer. Hét -nummer van de auto, HZ 28416, bleek te be- hooren aan een Hagenaar, de eigenaar bleek echter geen auto te bezitten, doch wel motor te rijden. Hij verklaarde niets met het geval te maken te hebben en de politie was' ook van meening, dat de mogelijk heid van het gebruiken door de roovers van een wi-1 lekeurig nummer verre van uitgesloten is. De dader en zijn buit. Omtrent dader, auto en tasch zijn de volgende bij zonderheden bekend. De" auto was gemerkt HZ 28416, licht beige van kleur, plaats biedend aan vier personen, stroomlij n- model. D.e. dader is een slank jongmensch van ongeveer 28-iarigen leeftijd. Hij heeft lichtblond haar, dat slor dig achterover is gekamd, zijn gelaatskleur is bleek. Hét is een ongunstig uitziend type, was bloots hoofd, had een beige wollen sjaal hoog tegen den hals en was gekleed in een blauwe winterjas. De man is ongeveer 1.75-a 1.80 meter lang. RUKT. Gistermiddag heeft een onbekend geble ven jongeman van ongeveer 28 jaar op de Nieuwe Gracht te Haarlem aan een 50-jarige dame een taschje ontrukt, dat ruim f 160. bevatte. Ofschoon de politie onmiddellijk aan het werk getrokken is, had men tot gisteravond nog geen klaarheid in deze geraffineerde be- rooving kunnen brengen. De dame had zich om 12 uur naar het bijkantoor van de Incassobank aan den Kruisweg begeven om wat geld te halen. Terwijl zij daar stond, verscheen er een jongeman, die inlichtingen vroeg over den koers der marken. Hij treuzelde eenigszins en wacht te tot de dame gereed was met het opbergen van het geld. Nadat de dame de bank had verlaten, ging zij de Nieuwe Gracht op. Zij had het geld in haar taschje geborgen, dat zij in de hand hield. Toen zij het per ceel no. 50 genaderd was, stopte plotseling een auto naast haar, iemand stapte er uit, rukte haar het taschje uit de hand en verdween spoedig met den auto. Zooals te begrijpen, schrok de dame hevig, maar zij had nog de tegenwoordigheid van geest het num mer van den auto te noteeren. Ook had zij gezien, dat de jongeman, die uit den auto was gestapt, de Bevestigd wordt, dat binnenkort te Rome belangrijke besprekingen inzake Midden- Europa zullen plaatsvinden, en wel ongeveer op den verjaardag van het tijdstip van af sluiting van de Italiaansch-Hongaarsch- Oostenrijksche accoorden van 17 Maart 1934. Er was reeds sprake van een reis van den Oos- tenrijkschen kanselier Schuschnigg, en men voegt hier thans aan toe, dat generaal Goemboes op den- zelfden datum eveneens naar Rome zou komen-. Op hot oogenblik zou deze ontmoeting der Italiaansche, Oostem-ijksche en Hongaarsche regeeringsleiders in voorbereiding zijn. Zij zou ten doel hebben, de poli tiek van vriendschap, die in 1934 is ontworpen, ce versterken. Bombardementsvliegtuigen, pioniers en sappenrs tegen pakijs, Kattowitz. Volgens berichten in de bladen heeft de ijsgang op den Weichsel, in het gebied van de wojwodeschap Kielce, zóó bedenkelijke vormen aan genomen, dat men Zondag jl. is moeten overgaan tot uitgebreide afweermaatregelen. In de nabijheid van Solec had zich een pakijs- dam gevormd van ongeveer vijf K.M. lengte. Het water werd hierdoor opgestuwd en begon over de oevers te stroomen. Op sommige plaatsen braken de dijken reeds door Zeven dorpen werden over stroomd en moesten door de bewoners worden ont ruimd. Aangezien de toestand steeds dreigender werd en dynamiet niet meer hielp, werd een eskader van acht bombardementsvliegtuigen te hulp gezonden. Tijdens het bombardement van den ijsdam werd de bevolking uit de gevaarlijke zone verwijderd. On danks het bombardement echter braken van den ijsstuw slechts betrekkelijk kleine brokken af, zoo dat nog in den nacht pioniers en sappeurs aan het werk gezet moesten worden. Na gebruik van veel dynamiet brokkelde eindelijk de ijsstuw zoodanig af, dat het'water spoedig begon te dalen en de bevolking weer naar haar haardste den kon terugkeeren. EEN MERKWAARDIGE WEDSTRIJD. Een niet alledaagsche wedstrijd heeft dezer dagen in cle Fransche Alpen, in de nabijheid van Briancon plaats gehad. Het ging n.1. tusschen sneeuwploegen, waarbij verschillende modellen aan den start verschenen en waarvan de bedoeling was, om langs dezen weg de beste constructie vast te stellen. ENGELAND ALS STRIJDER VAN DEN VOLKERENBOND. WELKE TOEZEGGING HEEFT AMERIKA GEDAAN? Aan Mussolini en de Negus is door de Commissie van Dertien uit den Volkerenbond het volgende tele* gram verzonden: „De Raadscommissie van Dertien, handelen de krachtens de opdracht die de Volkenbonds raad haar bh" resolutie van 19 December 1935 heeft toevertrouwd, richt een dringend beroep tot de twee oorlogvoerenden om onmiddellijke onderhandelingen binnen het kader van den Volkenbond en in den geest van het Volken bondsverdrag te openen, teneinde tot een spoe dig ophouden van de vijandelijkheden en tot een definitief herstel van den vrede te ko men. De raadscommissie van dertien zal op 10 Maart bijeenkomen om kennis te nemen van het antwoord der twee regeeringen." Feitelijk is dit telegram een verzoek van Frank rijk en Engeland en heeft de Commissie van Dertien er slechts haar goedkeuring aan verleend en er haar stempel op gedrukt. Want direct na het gisteren besproken voorstel Flandin, heeft deze Staatsman zich met Eden aan de conferentietafel gezet en eerst na zeer langdurige besprekingen zijn de beide heeren het eens gewor den over de tekst van het telegram, dat de Commis sie van Dertien aan de oorlogvoerenden zou kunnen verzenden. De taak van deze Commissie was toen zoo eenvou dig en bestond slechts in het goedkeuren en verzen den van het telegram, waarin men dus moet zien een Engelsch-Fransche poging tot oplossing van het geschil. Dat Frankrijk nog niet zoo vurig is in zijn wil om Mussolini de duimschroeven aan te leggen, kan blijken uit de termijn, die de strijdenden is gelaten om te antwoorden. Het is bekend, dat Eden zeer beslist stond op ant woord binnen 48 uur, maar blijkbaar heeft Flandin hem toch weten te bewegen tot 10 Maart gedyld te oefenen. Dat Eden echter niet van plan is van uitstel af stel te maken, moge blijken uit de voorwaarde, waarop hij met de door Flandin gewenschte langere antwoordtermijn is accoord gegaan. Uitdrukkelijk heeft hij verlangd, dat de Commissie van Achttien haar technisch voor bereidend werk voor de inwerking treding van de oliesancties ononderbroken zou voortzetten opdat de sancties onverwijld in werking kunnen treden, indien het laatste beroep van den Volkerenbond op de oorlog voerenden niet mocht baten. Blijkens de laatste berichten zijn Eden en Flan din het tevens eens geworden over een resolutie, die aan de Commissie van Dertien namens hun beide landen zal worden overhandigd. De drie voornaamste punten in deze resolutie zijn: 1. De vijandelijkheden moeten gestaakt worden. 2. Onderhandelingen moeten worden ge opend om een einde aan den oorlog te maken, 3. Van de belligerenten wordt binnen den kortst mogelijken tijd antwoord verwacht. Langzamerhand trekken de wolken weg, die een juist inzicht in het gebeurde te Genève belemmer den. Wij krijgen thans steeds duidelijker te zien een vastberaden Engeland, dat het goed willende, maar toch nog altijd kopschuwe Frankrijk, voor zich uit duwt in de richting van collectieve veiligheid. De successen van Maarschalk Badoglio ma ken 't Londen duidelijk, dat de weerstand van de Abessijnen wel eens plotseling zou kannen verslappen en dit zou niet alleen een nederlaag zijn voor het land van den Negus, maar een nog grootere slag voor den Volke renbond. Deze bond immers heeft zich door zijn sancties en uitspraken ten volle achter Abes- synië geplaatst en het heldhaftig verweer der Abessijnen kwam tevens het prestige van den Volkenbond ten goede. Thans dreigen ernstige gevaren! Wil men Abessynië, wil men den Volkenbond als collectief veiligheidstatuut, redden, dan dient aan

Schager Courant | 1936 | | pagina 1