Indische Begrooting Het N.H.V.B.-elftil SPORT. Vijl menschen verdronken Moordaanslag te Havana Het portret geleek niet genoeg Uit onze omgeving. Marktberichten. Pet weifelend Abessynië een helpende hand te wor den gereikt en de menschheid kan Engeland dan ook niet dankbaar genoeg zijn, dat het onbevreesd de reddingsboei aan Addis Abeba toewerpt. Reeds gisteren wezen wij op de belangrijke rol, die Amerika bij deze laatste vredespoging kan spe len. Zonder diens hulp is een olieembargo reine on zin en wij kunnen dan ook goede hoop koesteren, dat de kopstukken te Genève definitieve toezeggingen hebben gekregen van de groote democratie aan de overzijde van de Atlantische oceaan. Tweede Kamer VERDEDIGING VAN INDIë IS EEN PRIMAIR LANDSBELANG. AANVAL OP DE SALARISSEN DER ONDER'WIJZERS-KLOOS- TERLINGEN. Gistermiddag is de Tweede Kamer doorgegaan met de behandeling van de Indische begrooting. Minister Colijn deelde mede, dat proeven worden genomen om te komen tot een Indische katoenin dustrie. De moeilijkheden zijn echter legio en men moet hierover niet te gering denken. Bij de besprekingen over de verdediging van Indië meent de heer Cramer (s.d.) dat een te groot deel der inkomsten voor defensie, doeleinden wordt ge bruikt, terwijl de heer Wijnkoop (c.p.) de gelegen heid aangrijpt om nog eens de nadruk te leggen op de Sowjetunie als groote vredesfactor in de we reld. Zoowel de heere'n Schaepman (r.k.) als Van Dijk (a.r.) bepleiten daarentegen de vorming van een krachtige weermacht. Minister Colijn zegt nog niet geheel met zichzelf tot klaarheid te zijn gekomen over den weg welke bij de verdediging van Indië moet worden ingeslagen. Spreker zal echter geen oogenblik langer wachten dan noodig is om met voorstellen te komen, maar hij moet eerst een duidelijk beeld hebben en het moet finantieel uitvoer baar zijn. Verder voert hij den heer Cramer tegen, dat de verdediging een'primair landsbelang is, zoodat de hooge uitgaven voor de verde diging ten volle zijn verantwoord. Het wetsontwerp van Oorlog en Marine wordt daarna goedgekeurd met 38 tegen 19 stemmen. Te gen S.D.A.P., C.P., Sneevliet, Arts en de vrijz.-dem. Ketelaar, Ebels, Kooiman en Bakker-Nort. Ook bij deze stemming viel dus de V.D.-fractie uit een. De veelbestreden motie-Boon. Aan de orde was toen de motie-Boon luidende: „De Kamer van oordeel, dat het met het oog op de noodzakelijke beperking der uitgaven gewenscht is een bijzondere regeling te treffen voor de salarissen van ambtenaren en onderwijzers, die buiten gezins verband in cömmunauteit leven, noodigt de regee ring uit zoo spoedig mogelijk stappen in die richting te doen, en gaat over tot de orde van den dag In zijn toelichting zegt de heer Boon (lib.), dat van katholieke zijde steeds meer verzet komt iegen deze motie, omdat men er een anti-katholieke tendenz achter zoekt. Deze strekking ontkent spreker ten sterkste. Slechts motieven van bezuiniging hebben hem tot dit voorstel gebracht. De heer Drees (s.d.) zegt, dat zijn fractie de motie zal steunen, los van alle anti-papistischc elementen die in de zaak bij sommigen een rol spelen. Nu bij de loonbepaling niet meer alleen prestatie de doorslag geeft, maar o.a. door ongehuwdenaftrek en kindertoeslag reke ning wordt gehouden met de behoeften is het billijk dat de door den Boon bedoelde groe pen met dezelfde maatstaf als anderen wor den gemeten. i Spreker dringt- aan op publicatie van het rapport, dat indertijd de Commissie Bijleveld over deze zaak heeft uitgebracht. De heer Van Zandt (s.g.) zegt dat jarenlang groote sommen in de kloosterkassen zijn gevloeid, omdat de rechtsche groepen de katholieken veel te veel heb ben ontzien. De regeering en rechterzijde hebben de salariee- ring naar behoefte sterk op den voorgrond gesteld, maar niet ten aanzien van kloosterlingen-onderwij zers, hetgeen een grove onbillijkheid en inconse quentie is. Nadat niemand meer het woord verlangt, wordt de vergadering verdaagd tot hedenmiddag één uur. RECHTBANK. VEROORZAKEN VAN DOOD DOOR SCHULD. 1100 boete opgelegd. Het Gerechtshof te Amsterdam bevestigde gister het vonnis van de rechtbank te Alk maar, waarbij de automobilist K. H., we gens veroorzaken van dood door schuld is veroordeeld tot f 100 boete, subs. 50 dagen hechtenis. De man had in de buurt van Alkmaar een voet ganger aangereden, die korten tijd later overleed. De verdachte, die aanvoerde, dat hij door een tegen ligger verblind was geweest, verkeerde onder in vloed van alcohol. Wij zijn reeds nu in staat het N.H.V.B.-elftal van het district Den Helder en omstreken te publicee- ren. Dit elftal speelt Zondagmorgen in Den Helder tegen Helder 3, versterkt met Kiljan en Godschalk van Helder 1. Doel: Looij (Held. Boys). Achter: M. Schenk Pz. (Wieringerwaard) en F. Been (Watervogels). Midden: J. Willemse (Zeemacht), F. v. Dok (H.R.C. 4) en L. Bos (Watervogels); Ewald (Water vogels) (Helder 3), Hazeloop en K. Schenk (Wie ringerwaard) en Wieren (Helder 3). Reserve-doelman: Gras (Helder 3). Reserve rechtsbuiten: Visser (H.R.C. 4). Over den rechtsbinnen kregen we geen zekerheid. Het zal echter of een Helder 3 speler of een lid van Watervogels zijn. In dit laatste geval ligt de ver kiezing van K. Been voor de hand. De elftalcommissie trekt na het aanschouwen van dezen match onmiddellijk naar Medemblik, waar een soortgelijk elftal van het District Drechterland speelt. Zondag 15 Maart vinden ook 2 wedstrijden plaats. Een te Bergen en een te Oostzaan. Hierbij komen de districtselftallen van resp. Alk maar en Omstreken en Zaanstreek—Waterland in actie. De activiteit prijzen we ten zeerste. Er is nu groc- tere kans dat we inderdaad het sterkst mogelijke elftal uit den N.H.V.B. samen te stellen, krijgen. Dit elftal kan dan nog verschillende oefenwedstrijden spelen, alvorens naar het Vierbondentovtnooi te gaan dat met Hemelvaartsdag en den daarop volgenden Zondag gespeeld pleegt te worden tusschen de Am- sterdamsche, Haarlemsche, Leidsche en Noord-Hol- landsche voetbalbond. Wraak van Kidnappers of daad van politieke extremisten? Naar Reuter uit Havanna meldt, werd de multimillionnair Nicolas Gastano, eigenaar van een suikerfabriek, die kort geleden uit de handen van kidnappers werd gered, gister ochtend door een schot gewond, terwijl hij naar zijn kantoor reed. Nader meldt Reuter uit Havana: Omtrent den aanslag op Nicolas Castano wordt nader vernomen, dat ook zijn zoon en lijfwacht licht werden gewond. De aanslag werd gepleegd vanuit een auto, welke naast den wagen van Gastano kwam rij den. De inzittenden van deze auto schoten oenige salvo's af op den millioriair en zijn gezelschap. De drie slachtoffers konden na in een ziekenhuis te zijn verbonden, naar huis teruekeeren. De politie is van meening, dat men hier te doen heeft niet een daad van wraak, aangezien Gastano weigerde 1800 dollar te betalen aan de kidnappers, die hem ontvoerd hadden om het hun mogelijk te maken* van het eiland te vluch ten. Anderen zijn van*meening, dat hier sprake is van een aanslag van extreme politieke elementen die de bezittende klasse van het eiland willen verdrijven. Sch'lder krijgt geen honorarium, maar wel proceskosten. Een kunstschilder schilderde eenigen lijd geleden het portret van het dochtertje van een Anisterdam- sclie dame. Toen het portret gereed was, accepteerde zij het, hing het in haar salon, dochweigerde betaling. Volgens haar was het kunststuk niet vol doende gelijkend. Er was zooals dat in dergelijke gevallen mees* al gaat, geen schriftelijke overeenkomst gemaak' en de schilder kon naar zijn f190 fluiten. De kantonrechter, wiens oordeel in deze zaak werd ingeroepen, achtte het bewijs van de overeenkomst niet geleverd: hij ontzegde de vordering. De dame voerde aan, dat afgesproken was, dat zij zou beta len, wanneer zij het schilderij mooi vond. De rechtbank bevestigde het vonnis van den kan tonrechter. De schilder krijgt zijn honorarium niet en moet bovendien f 120 proceskosten betalen. POLITIE. Gevonden: een rijwielplaatje; een gymschoen en een bankbiljet. Verloren: een rijwielplaatje en een sleutelbos. EIEREN VOOR GESTEUNDEN Wanneer het blikvleesch verbruikt is Naar vernomen wordt, is het onjuist dat. wan neer het blikvleesch verbruikt is, aan de werk- looze arbeiders en andere gesteunden, die voor verstrekking van blikvleesch in aanmerking ko men, bonnen voor gewoon vleesch of spek zal worden uitgereikt. Men deelt mede, dat den werk- loozen dan goedkoope eieren worden verstrekt. Voor dat doel worden er 40 millioen stuks uit' de markt genomen. Door dezen maatregel zal dan tevens de prijs op de vrije markt worden ge steund. BARSINGERHORN Burgerlijke Stand over de maand Febr. Geboren: Akke, dochter van Albert Boltjes en van Neeltje Kwantes; Jenny Aaltje, dochter van Jan Blom en Trijntje van der Steeg; Jansje, dochter van Gerrit Koster en van Catharina van Gijtenbeek; Klaas, zoon van Klaas Swaag en van Grietje Kant; Andreas Simon, zoon van Franciscus Blommaert en van Trijntje Smit; Liefje, dochter van Jan Bakker en van Guurtje Stuij; Cornelis, zoon van Hendrik den Hartigh en van Geertje Wagenaar. Ondertrouwd: Jan Jacob Bas, oud 21 jaren, smid en Neeltje Klaaske van der Meer, zonder beroep, beiden wonende te Barsingerhorn; Klaas Rempt, oud 24 jaren, landarbeider, wonende te Schagen en ïmmetje Bakker, oud 19 jaren, zonder beroep, wo nende te Barsingerhorn; Walter Stern, oud 24 ja ren, landbouwer en Martha Himmelreich, oud 23 jaren, zonder beroep, beiden won. te Barsingerhorn. Getrouwd: Jan Bakker en Jansje Kuiper; Jan Ja cob Bas en Neeltje Klaaske van der Meer; Klaas Rempt en Immetje Bakker. Overleden: Trijntje van Eeten, oud 71 jaren, we duwe van Pieter Wiggers: IJke Schaafsma, oud 6 jaren, zoon van Klaas Schaafsma en van Aafke de Bruin; Arie Beers, oud 59 jaren, echtgenoot van Anna Hoogland; Jacob de Boer, oud 68 jaren, echt genoot van Maartje Kossen; Catharina Stet, oud 68 jaren, weduwe van Johannes Bakkum. Ingekomen en vertrokken personen in de maand Februari. Ingekomen: H. Adler, H. Alexander, W. ten Brink, Mej. A. Cohen, H. Cohn, Mej. H. Elsbach, H. Gut- mann, Mej. L. Hertz, G. Ikenberg, F. Lissauer, F. Lön, O. Messing, Mej. H. Rosenthal, W. Pagener, M. J. Schwabacher, Mej. S. Smuck, Mej. R Winter, TI. Bacil, F. Cosmann, W. Mlinzer, E. Haas, Mej. I. Chrzanowski uit Ouitschland, A. Epstein uit Sche- veningen, naar Werkdorp Stichting Joodsche Ar beid te Nieuwesluis; A. Boone van Zwaag naar C 92; Mej. S. L. Krokké van Winkel naar Kolhorn: Nieuwe Streek E 26; Mej. N. Groet van Nieuwe Nie- dorp naar A 60; K. de Boer en gezin van Groes- beek naar Kolhorn. Keern. Vertrokken: K. Katzensfein en W. Sterzenbach naar buitenland; S. Edelmuth naar Zuid Amerika; F.. Friedlënder naar Engeland; A. Bouma naar Win kel, Strook; F, J. Vonrk naar Sint Jans+een A 203; Wed. Schoorl naar Alkmaar, Kruislaan 14; Mej. R. van Her Heide naar Bloêmëndaal. Z. Stationsweg 19; G. J. P. Savelkoul naar Amsterdam, J. Bernnrdus- straat 1 huis; C. Koorn en gezin naar Winkel, Strook E 14; Mei. M. Buik naar Schoorl, Damweg E 29; Wed. H. H. Dubbplman en gezin naar Haar lem, Ziilweg 14; C. J. de Gier en gerin naar Medem blik, Middenmeer, Torenstraat 21: E. J. Mandema- ker naar Zijne, Srhagerbrug, p.a. Stöve; F. Rein- harz naar buitenland. T 4 N r, E N n IJ K OUDKARSPEL. Rectificatie. Door het wegvallen van een regel is in het artikel over Jan Langedijk in het nummer van gisteren een storende fout geslopen. In de laatste alinea staal: „In de koffiekamer van het. station wilde hij niet gehuldigd worden." Dit moet zijn: „In de koffiekamer van het station werd hij hartelijk toegesproken. Meer wilde hij niet gehuldigd worden." Van een huldiging op de Langendijk, zooals het vorige jaar, zal dus niets komen. Nader kan worden meegedeeld, dat I.ancedijk bij die gelegenheid nog een kunstvoorwerp als herinne ring werd geschonken. -- ZUIDSCHARWOUDE. De afdeeling ZuidscharwoudeBroek op Langen dijk van den Bond van Staatspensionneering heeft thans definitief besloten op Zondag 15 Maart in de tooneelzaal van den heer Kramer een propaganda- avond te houden. De tooneelclub O.K.K. verleent be langeloos haar medewerking, door opvoering van het mooie tooneelstuk Zonsopgang, waarmee zij enkele weken geleden zooveel succes oogstte. W 1 E R l N a V V „Van graan tot brood". Door de afdeeling Wieringen van den Bond van Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen, werd Dinsdagavond j.l. te 8 uur een filmavond gegeven in Cinema de Haan. Te ongeveer acht uur opende de presidente der afdeeling, mevr. de Haan—Bos- ker, aan de talrijke aanwezigen, een hartelijk wel kom toeroepende, eri den wensch uitsprekende, dat dit een leerzame avond zal worden. Daarna werd de film „Van graan tot brood gedraaid". Deze film begint in Amerika, waar op de cinde- looze velden de tarwe wordt verbouwd voor de bloemfahricage en laat ons z:en hoe deze daar wordt behandeld en vervoerd. Daarna gaat ze over den Oceaan naar de Internationale graanhavcn van Rotterdam, waar ze wordt overgeladen of in de meelfabriek wordt opgeslagen. Vervolgens wordt ons getoond hoe het mogelijk is om van die kleine korreltjes de fijne blanke bloem te malen, die men dagelijks gebruikt om het blanke wittebrood te ma ken. Tot in de kleinste bijzonderheden laat de film ons zien hoe de bloem wordt verwerkt. Alles bij elkaar genomen, was het een zeer mooie en leerzame film. Tn de pauze zong mej. Cathr. Bruul nog een drie- *al liederen voor ons en wel „Sikkels klinken' sik kels blinken" (bijzonder toepasselijk) en een Höl- 'andsch lied en Slaap nu mijn prinsje. Dit laatste vooral zette de kroon op haar werk, een dankbaar ■^onlaus was dan ook zeker verdiend. We zagen ook nog een tweetal komische films velke de lachspieren danig in beweging brachten. Aan het eindo der film dankte mevr. de Haan— "*osker den heer v. d. Blonk voor zijn keurige uit- "nzetting en de aanwezigen voor hunne aanwozig- •eid. Ook door den heer v. d. Rlojik werden dank woorden gesproken. Mevr. de Haan—Bosker doet nog eenige mededeen'ngen over te houden leerzame avonden en ook dat thans het ledental van den Bond van Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen bedraagt 150, en dat na een oprichting nog geen jaar terug met 48 leden, een prachtsucces. Het lid- Noodlottig auto=ongeval te Sneek SNEEK. In den afgeloopen nacht, te om streeks 12 uur, keerden 5 personen uit Leeuwarden, 4 heeren met een dame, die het café Reen aan het Martinplein te Sneek be zocht hadden, per auto huiswaarts. Waarschijnlijk door den mist misleid, en mede tengevolge van onbekendheid van den weg, is de chauffeur in de stadsgracht aan genoemd plein gereden. De gracht is daar ter plaatse zeer diep, zoo dat de wagen geheel in de diepte verdween. Een hoofdagent van politie, die het onge luk bemerkte, riep direct assistentie in. Met medewerking van een viertal agenten slaagde men er met veel moeite in, de auto aan de bovenzijde te openen. Door deze ope. ning wist men de 5 inzittenden naar boven te brengen. Zij werden naar het onmiddellijk in de nabiiheid gelegen politiebureau ver voerd, waar een 6-tal inmiddels gewaar schuwde doctoren met zuurstofapparaten trachtten de levensgeesten op te wekken. Evenwel zonder resultaat. De namen der omgekomenen zijn: de café houder Hempenius met echtgenoote de hee ren De Vries, Oosterhoi en Jansen alle wo nende te Leeuwarden. maatschap van dezen bond bedraagt van fl.50 tot f 2 per jaar. Tot assistent-telefoniste aan het postkantoor der P.T.T. tc Hippolytushoef is benoemd mevr. T. Noor den-de Vries. Tandhygiëne. Binnenkort zal alhier door Prof. Heeringa gespro ken \vorden over tandhygiëne op de scholen. OPMEER BENOEMING NIEUWE BURGEMEESTER. Bij Kon. besluit is, met ingang van 20 Maart 1936 benoemd tot burgemeester der gemeenten Opmeer en Spanbroek H. J. M. K e ij z e r. A N V A PAULOWN 4 Zooals uit een kleine annonce reeds is gebleken, houdt de afd. A. P. van den Bond voor Staatspens. Zondag: een propaganda avond, waarop door de too neelclub „Levenszon" van mevr Loevens wordt op gevoerd. Voor nadere bijzonderheden zie men ad vertentie in het blad van Zaterdag. BREEZAND. Verkooping. In café Borst had Dinsdag de verkooping plaats van perceelen bloembollenland met woonhuis en bloembollenberging, gelegen aan den Middenweg groot .4.25.20 ha. en eigendom van den heer W. Ko ning J. Wz., ingezet op f 10000 werd bij afslag niet ge mijnd. Het bod was van den heer D. Lubbert g.g. PURMEREND, 3 Maart 1936. Gemeentelijke Kaasbeurs. Verhandeld 15 partijen, wegende 18000 Kg. Handel goed. Hoogste prijs f 18.50. 3 partijen kleine boerenkaas per 50 Kg. met rijks- merk f 19, 301 Kg. boter f 1.60—1.65 per Kg. Wei- boter f 1.4-01.50 per Kg. Runderen, totaal 447 stuks. 187 vette koeien 32- 48 ct. per Kg., handel stug; 65 geldekoeien fSO—135 per stuk, handel stug; 175 melkkoeien f 110175 per stuk, handel stug; 20 stieren 32—38 ct. per Kg. handel stug; 27 paarden f60—130 per stuk, handel matig; 44 vette kalveren 3055 ct. per Kg., handel stug; 1094 nuchtere kal veren: voor de slacht f3—10, voor de fok f8—13 per stuk, handel matig; 179 vette varkens: voor de slacht 3436 ct. per Kg., handel vlug; 50 magere varkens f 16—26 per stuk, handel stug; 2S0 biggen f9—15 per stuk, handel matig; 835 schapen f10—22 per stuk, handel matig; 16 bokken f39 per stuk, handel matig; kipeieren f2.753.25, eendeieren f2.40 per 100 stuks: piepkuikens 57V^65 ct. per Kg., konijnen f 0.401.75 per stuk; eenden 30—70 ct. per stuk; duiven 40 ct. per paar; 417 eendeieren A f2.20—2.40, 6362 kipeieren A f2.80—3.10 per 100 st Coop. Centrale Eierveiling Purmerend G.A. 110.000 eendeieren f2.55—2.65, 90.000 kipeieren: 70— 80 Kg. f 3.70-4.10. 65G6 Kg. f3.10—3.30, 63—64 Kg. f3—3.20. 60—62 Kcr. f2.80—3, 5S—59 Kg. f2.80—2.90, 56—57 Kg. f2.70—2.80. 53—55 Kg. f2.60—2.70, 50—52 Kg. f2.40—2.50 per 100 stuks. WARMENHUÏZEN, 3 Maart 1936. Roode kool, le kw. f7.20—9.60, 2e kw. f 5.70-9, gele kool. Ie kw. 9.10—11.30. 2e kw. 6.70—9.30, Deen- sche witte kool. le kw. 5—5.60e 2e kw. 3.50—4.60, drie lingen 1.10—1.30, uien 2.40—2.60, grove uien 2.70—3, neen 2—2.20. Aanvoer: 35000 Kg. roode kool, 11900 Kg. gele kool. 20100 Kg. Deensche witte kool, 4700 Kg. uien, 2100 Kg. peen. BROEK OP LANGF.NDTJK, 4 Maart 1100 Kg. uien f 2.40—2.80, driel. f 1.30—1.50, grove f 2.S03, 3600 Kg. neen f 2.20—2.60, 140 Kg. Ruige gele kool f 2.70, 8100 Kg. roode kool f 3.30—9.90, 5200 Kg. gele kool f 2.70—11.50, 925 Kg. D. witte kool f 0.90 4.70. NOORDSCHARWOITDE. 4 Maart 1936. Eigenheimers f 2.20, uien 2.20—2.60, dreilingen 1— 1.30. grove 2.70—2.90. gele nep f3, peen 2.20—2.40, kleine peen 0.90—1.30. roode kool 9.40, doorschot 6.20, gele kool 10.70, D. witte kool 4.20—5.30, door schot 3.S05.

Schager Courant | 1936 | | pagina 2