Het water stroomt de haven binnen Vereeniging „Algemeen Belang" Woensdag 4 Maart 1936. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9927 Een bouwsteen aan Schagen's toekomst V.A.R.A. Jubileum Avond, 600 jaar voor Christus beschouwde Thales het wa ter als het eenige element, waaraan alle lichamen hun oorsprong ontleenden en zelfs in de 16e eeuw beweerden groote geesten, als Bayle en Marggraf nog, dat uit zuiver water bij voortgezette distillatie aarde ontstond. Wij weten thans beter. Maar hoe ook het inzicht der menschheid in de samenstelling van het water is veranderd, één wetenschap geldt voor de tegenwoordige mensch in even onverzwakte mate als voor de tijdgenooten van Thales en wel: het nut Water is nog steeds niet te vervangen bij de al lereerste levensfuncties van plant, mensch en dier en trots auto, spoor en vliegmachine, stelt het de mensch nog immer in staat om op de goedkoopste wijze goederen van de eene plaats naar de andere te vervoeren. Hoe men ook moge smalen op het langzame ver voer te water, met welk een zekerheid de ondergang der schipperij reeds is voorspeld, hardnekkig ver dedigt het water zijn oude rechten en een ligging aan diep vaarwater is nog steeds een voorrecht, dat niet te hoog kan worden aangeslagen. Nu „onze" kanaalwerlcen haar voltooiing naderen en krachtige baggermachines bezig zijn het vaar water op de vereischte diepte te brengen, is ook de beurt aan de Schager haven gekomen. Gisterenmiddag zijn de sluizen, in den vorm van eenige rioolbuizen geopend en kletterend en klate rend stortte 't dartele water zich in 't toelatings kanaal en begon de groote havenkom te vullen. Puistig, centimeter voor centimeter, steeg de wa terspiegel cn toen wij gisteravond nog eens gingen kijken, stak de zware stuit aarde in het midden als een eilandje uit boven het natte element, dat zachtjes klotste tegen de schoeiingen en langzaam maar zeker zich fieervlijdde in het groote nest, dat knarsende graafmachines en puffende zandtreinen. geleid door nijvere handen en knappe koppen in den ouden West-Frieschen grond hadden uitgegraven tot heil en welvaart van onze gemeente. Want mogen de andere kanalen al mede dienen om ons achterland te verbinden met de groote wa terwegen van Nederland, de haven is voor ons, dat is een bouwsteen aan Schagen's toekomst. En wij beluisterden in het bruisen en borrelen van de rap voortschietende waterstroom, die zich haastte om bezit te nemen van het haar toegedachte terrein, een belofte voor een opbloei van onze markt plaats, thans gesteund door het element, dat reeds Thales zag als de draagster van het al. In liet-café van de N.V. H.A.B.O., bij den heer G. Jonk, werd Dinsdagavond een algemeene ledenver gadering gehouden. De belangstelling was gering en de Voorzitter, de heer Mr. Dr. J. A. E. Buiskool, sprak daarover in zijn openingswoord zijn spijt uit; punt 5 der agenda „feestelijke opening van haven en kanaal" is toch wel een punt, dat de interesse der burgerij verdient. In het afgeloopen jaar heeft de gemeente een vrij rustig bestaan gehad, groote conflicten in onze ge noeglijke samenleving kwamen niet voor en waar er een hoogst aangename samenwerking heeft be staan, hoopt spr. dat dit ook aan het einde van 1936 zal kunnen worden geconstateerd, omdat zij zal lei den tot heil van de gemeente. Hierna werden de notulen door den Secretaris, den heer L. Bolte, gelezen; ze worden onveranderd goedgekeurd onder dankzegging aan den samenstel ler. Mededeelingen. Naar aanleiding van de notulen deelt de Voor zitter mede, dat t.a v. het ijsventen wel gebleken is dat deze zaak door betrokkenen wel wat te zeer was opgeschroefd en het Bestuur deze zaak verder had laten rusten. Aan het bestuur der gemeente is gevraagd, de verbetering van den Menisweg te willen bevorde ren. Spr. hoopt dat deze weg weldra in zulk een deplorabelen toestand zal verkeeren, dat de gemeen te zal moeten ingrijpen. T.a.v. de demping van het Noord, wijst spr. op de noodoplossing. Spr. blijft voorstander van demping van het geheele Noord en hoopt dat wanneer straks kanaal en haven geheel klaar zullen zijn, een defi nitieve, royale oplossing zal worden verkregen. Wat de boomen op de Loet betreft, het blijkt wel dat het gemeentebestuur langzamerhand een ande re houding aanneemt, men komt meer tot de over tuiging, dat er iets moet gebeuren. Van den A.N.W.B. is een schrijven ingekomen, waaruit blijkt dat de verschillende bezwaren die Al gemeen Belang t.a.v. de wegwijzers had ingebracht, worden toegegeven en wijzigingen zijn aangebracht. Dat heeft 5 jaar geduurd en het vijfde request heeft dit resultaat gehad. Spr. hoopt, dat als onze ver eeniging weer eens aan den A.N.W.B. adresseert, het dan geen vijf jaar zal duren en geen vijfmaal behoeft te worden gerequestreerd. De pogingen om gedaan te krijgen dat het post vervoer door Wieringermeer naar Wieringen door een autobusonderneming vanuit Schagen zou plaats vinden, inplaats via Den Helder en Haukes, heb ben tot nu toe geen succes gehad. De finantiën der vereeniging. Volgt rekening en verantwoording van den pen ningmeester, den heer A. Zijdewind. Nadat de bescheiden door een commissie waren nagezien, wordt de rekening onder dankzegging aan den penningmeester goedgekeurd; de ontvang sten bedroegen f675.50, de uitgaven f322.59, batig saldo al zoo f352.91, wat een vooruitgang over het afgeloopen jaar beteekent van f70.25. De drie aftredende bestuursleden, de hoeren Mr. Dr. J. A. E. Buiskool. C. Breet en S. Stam worden herkozen en de heeren Buiskool en Breet, die ter vergadering aanwezig zijn, nemen die herbenoeming aan. Tot voorzitter wordt opnieuw gekozen de heer Mr. Dr. Buiskool, die dank zegt voor het in hem gestelde vertrouwen en zegt, de benoeming met veel genoegen te aanvaarden. De feestelijke opening van haven en kanaal. Hierna brengt de Voorzitter in bespreking de plan nen tot feestelijke opening van haven en kanaal en de vraag of door de vereeniging „Algemeen Belang" aan die feestelijke opening zal worden deelgenomen. Het bestuur is van oordeel, dat onze vereeniging door finantieelen steun te verleenen en door de benoeming van een 3-tal commissieleden, aan het feest dient deel te. nemen. Het vraagtfcdaartoe een blanco mandaat voor een eventueel maximum fi- nantrefel bedrag, door de vereeniging tedoen ver leenen. Het is thans nog moeilijk te zeggen wat er zal ge beuren, doch spr. deelt mede, dat vorige weck een gemeenschappelijke vergadering heeft plaats gehad met de besturen van de beide middenstandsvereeni- gingen en van Algemeen Belang, waar de plannen uitvoerig zijn besproken. In de bestuursvergadering van „Algemeen Be lang' is in principe besloten, volle medewerking te verleenen, immers het tot stand komen van kanaal en haven is een groot gemeentebelang en onze ver eeniging zou haar naam niet waardig zijn, wan neer zij zich nu afzijdig hield. In de gecombineerde bijeenkomst kwamen ver schillende meeningen naar voren wat betreft het tijdstip van de feestelijkheden. Spr. oordeelt dat het openingsfeest moet plaats vinden wanneer de daadwerkelijke openstelling van kanaal en haven geschiedt, wat naar de meening van den hoofd ingenieur-directeur van den Prov. Waterstaat, den heer Jhr. Reigersman, waarschijnlijk eind Mei of be gin Juni zal zijn. Voor den middenstand echter wordt het beter geacht het feest in het begin van het najaar te houden. Op de vraag aan den heer Jhr. Reigersman of de openstelling in September zou kunnen plaats vin den, antwoordde deze, dat gezien de vorderingen der werkzaamheden dit uitgesloten moet worden geacht Ook is gevraagd of de wegen klaar zouden zijn, wanneer de opening van kanaal en haven zou plaats vinden en is geantwoord dat de Prov. wegen wel voorzien zouden zijn van een hard dek, dus in een dusdanigen toestand dat toegang tot de terreinen der openingsplechtigheid mogelijk zou zijn. Door den heer Wissekerke was te dien aanzien overleg gepleegd met den gemeentearchitect en aan de hand van een teekening wordt de vergadering meegedeeld, dat de bestrate weg rondom de haven kom gereed zou zijn. Niet de primaire weg Loet Havenweg—Lagedijk zou klaar zijn, maar de bestra te weg aan den oostkant van de haven, de weg die met een bocht langs de haven den Havenweg met het einde van het Noord zal verbinden. Door den heer Jhr. Reigersman werd nog medege deeld, dat er nog geen zekerheid bestond of vanwege de provincie een officieele opening op touw zou wor den gezet, maar in ieder geval werd het noodzake lijk geacht dat de voorzitter der feestcommissie den heer Jhr. Reigersman op de hoogte hield van de plan nen, ten einde in bespreking te komen met den Com missaris der Koningin. Het bleek wel dat in Haar lem een feestelijke opening in principe werd toe gejuicht. Een ruiterdag! De Voorzitter deelt dan verder mede dat hij als voorzitter van dé Landelijke Rij vereeniging „Buce- phalus" te Barsingerhorn getracht heeft de dit jaar te houden springkampioenschappen voor het district Noord-Holland te Schagen te doen plaats vinden, met het resultaat dat aan de beide landelijke vereenigin- gen „Bucephalus" en „Westfriesland" is toegestaan deze ruiterfeesten in Schagen te doen houden. Ook de federatievergadering heeft dit goedgevonden. Waar aan deze ruiterfeesten door een 180—190 paar den wordt deelgenomen en dus een groot deel van de landbouwende bevolking er aan zal deelnemen, is het houden van dezen ruiterdag in Schagen van groot belang te achten. En als deze ruiterdag dan te com bineeren was met de kanaal- en havenfeesten, zou dat voor de organisatiecommissie van groote beteeke nis zijn. Combinatie zal echter alleen mogelijk zijn wanneer de feesten worden gehouden in den door Jhr. Reigersman gedachten tijd, eind Mei—begin Juni. Is combinatie echter niet mogelijk, dan zou, naai de meening van het bestuur evengoed getracht die nen te worden dat 't kampioenschapspringen hier toch wordt gehouden en finantieelen steun, indien, noodig daarvoor toe te zeggen. Na deze inleiding volgt de gedachtenwisseling, waarbij de heer Niestadt als zijn meening uitspreekt dat de zomermaanden voor de te houden feesten on geschikt moeten worden geacht. Spr. acht het mo gelijk dat de provincie bereid zal zijn, indien de wensch om het feest in September te houden wordt kenbaar gemaakt, daartoe haar medewerking te ver leenen. Voor de feestelijkheden is een breede finan tieelen opzet noodig en spr. vreest dat de commissie in een korte spanne tijds niet klaar zal komen. Spr, noemt de poging om H.K.H. de Prinses te bewegén de intocht te doen houden, voorts het organiseeren van kermisvermakelijkheden, het houden van een verloting enz. Van andere zijde wordt gewezen op de mogelijk heid dat de provincie zelf de officieele opening tep hand neemt en het daaroni moeilijk zal zijn een tijd stip te bepalen. Aan de gecombineerde commissie zal daarom moeten worden overgelaten wanneer de feesten zullen plaats vinden en de commissie zal daarom met spoed moeten handelen. Omdat het hier betreft de openstelling van een provinciale zaak, wordt het inderdaad niet onmoge lijk geacht dat de opening door H.K.H. de Prinses zal geschieden. Na deze bespreking stelt de heer Niestadt dan voor, om voor de haven- en kanaalfeesten een blanco-cre- diet te verleenen, en voor den ruiterdag, indien deze apart wordt gehouden een crediet van maximaal f 100, al naar.de finantieele omstandigheden voor dien rui terdag. Het bestuur neemt dit voorstel over en de vergade ring vereenigt zich er mee. Tot leden van de commissie, vertegenwoordigende „Algemeen Belang" worden benoemd de heeren Mr, Dr. J. A. E. Buiskool, M. Wissekerke en H. de Raat, De heeren Buiskool en Wissekerke nemen de benoe ming aan, den heer De Raat zal bericht worden ge zonden. Bij de rondvraag geeft de heer A. Koning in over weging om zoo spoedig mogelijk bekend te maken welke feestelijkheden zullén worden gehouden. Als bijv. een bloemencorso wordt gehouden en het wordt vroegtijdig gemaakt, dan behoeft het dikwijls met weinig kosten gepaard te gaan. De Voorzitter zegt toe, dat bij de andere vereenigin- gen op spoed zal worden aangedrongen. Ook in de gecombineerde bijeenkomst is reeds gedacht aan een gondelvaart. De heer J. de Moei deelt mede, dat Maandagavond het bestuur van „de Hanze" heeft vergaderd. Dit be stuur sympathiseert bijzonder met de plannen, en wanneer de personen, die aangezocht zullen worden om zitting te nemen in de commissie, daartoe bereid zullen zijn, zal spr. morgen, dus Woensdagavond hier van reeds mededeeling kunnen doen. De heer P. Deutekom deelt t.a.v. het postvervoer voor Wieringermeer mede, dat des Zondagsmorgens de post van Slootdorp via Zijpe naar Alkmaar wordt vervoerd. De Voorzitter heeft gemerkt dat t.a.v. het postver voer over Schagen onderhandelingen worden gevoerd en het stemt tot groote tevredenheid dat de direc teur van het kantoor Schagen daarbij ook nu weer alle medewerking verleent. De heer J. Keesman Cz. feliciteert de vereeniging met de herbenoeming van een voortvarenden voor zitter als de heer Buiskool is. De Voorzitter deelt mede dat ongeveer anderhalve week geleden, de vice-voorzitter, de heer Keesman, 35 jaar getrouwd was. De naam van den heer Kees man komt reeds voor op een presentielijst van 1902 en na zijn vestiging hier is de heer Keesman dus al spoedig lid van Algemeen Belang en zeer spoedig ook bestuurslid geworden. Hij heeft dus reeds een be stuursperiode achter zich, die vermeldenswaard is, Spr. wenscht hem geluk met zijn 35-jarig huwelijk, en hoopt dat hij nog vele jaren gelukkig getrouwd zal zijn, maar ook een prettig bestuurslid van Alge meen Belang. Hierna volgt sluiting van deze zeer geanimeerde bijeenkomst. Eindelijk was ie daar dan: de lang-verbeide V.A.R.A. Jubileum-avond! Lang reeds had men z'n gedachten op dit gebeuren geconcentreerd nu was het zoover. Om ongeveer 8.15 heette de voorzitter van de plaat selijke afdeeling, de heer K. v. d. Ben, voor een uitverkocht huis, allen hartelijk welkom en in het bijzonder het college van Burgemeester en Wet houders (applaus) en verder den spreker van dezen avond, den V.A.R.Ai-voorzitter A. de Vries, alsmede de andere medewerkenden. Erkentelijk was spr. di verse afdeelingsbesturen, die hun leden in staat stelden dezen avond bij te wonen. Spr. bracht te vens woorden van dank aan secr. Orsel, die wel het leeuwenaandeel van de organisatie voor zijn reke ning had genomen. Er is een wijziging in het programma gekomen, doordat een gedeelte van het gezelschap pech heeft zoo deelde spr. mede, en daarom zou eerst het woord voeren de heer A. de Vries. Voorts riep spr. de pers een welkom toe en be sloot met den wensch uit te spreken, dat van dezen avond weer propaganda mocht uitgaan en nieuwe V.A.R.A.-vrienden en -begunstigers gewonnen zou den worden. (Applaus). Axend de Vries spreekt. De heer A. de Vries wierp naar aanleiding van het 10-jarig jubileum, dat men nu al een jaar bezig is te vieren, een blik achter ons. 1 Nov. 1925 aldus spr. kwamen in Parkzicht te Amsterdam 75 radio amateurs bijeen en werd het besluit genomen om, als moderne arbeidersbewe ging, zelfstandig van den radio-omroep gebruik te maken. Toen reeds wilden we samenwerking en het officieele standpunt van de soc.-dem. was: één groot radio-instituut. Op dat standpunt staan we nog, dat is de beste vorm van radio-omroep. Er wordt ons wel eens in de schoenen geschoven, dat wij de boel zouden versplinteren. De toestand, zooals die nu is, is echter ontstaan ondanks ons. De sociaal-democraten wildon de retributie invoe ren: iedere luisteraar zou dan verplicht zijn, in den omroep bij te dragen en er zou geen strijd om den luisteraar zijn. Dit standpunt, werd verworpen en toen was het dus noodzakelijk geworden den strijd om den luisteraar te beginnen. Het is toch redelijk, dat iedere luisteraar betaalt, daartegen is niets in te brengen. Spr. heeft evenwel de overtuiging, dat de burgerlijke groepen dachten, wij kunnen het we1 betalen, maar de arbeiders niet. Vooral de Telegraaf heeft getracht het de arbeiders onmogelijk te maken om uit te zenden. Dit klinkt misschien wel onaangenaam, maar de nobele onder gronden van de Telegraaf daar tilt spr. niet zoo zwaar aan. Enfin, 1 Nov. 1935 werd de V.A.R.A. geboren; het

Schager Courant | 1936 | | pagina 5