Winkel s Raadsbesluit vernietigd Verkoop „Der Stfirmer" Genève wacht op antwoord Wegens strijd met het algemeen belang De Negus bereid iot onderhandelen Echtelijk drama te Vierlingsbeek Donderdag 5 Maart 1936. Postrekening No. 23330 SCHAGER 793te Jaargang. No. 9928 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitknmend nummer geplaatst. -r Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN« TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De Secretaris-benoeming zou dus nu van de baan zijn! Zooals den lezers bekend, was bij Ko ninklijk besluit van 14 Januari 1936, de ge ruchtmakende secretarisbenoeming te Win kel tot 1 Juli 1936 geschorst, wat dus wilde zeggen, dat het betreffende raadsbésluit van den 27sten December 1935 voorshands niet tot uitvoering zou komen. Verschillende mogelijkheden waren na dit Koninklijk besluit nog denkbaar. Onder zocht zou worden, of bet raadsbesluit in strijd was met de wet, of met het algemeen belang. De Kroon is volgens het onderstaande thans gekomen tot de bevestigende beant woording van laatstgenoemde vraag, wes halve het raadsbesluit zal worden vernietigd en de secretaris-benoeming te Winkel daar mee van de baan is. Het betreffende Koninklijke Besluit tot vernietiging van bet Raadsbesluit luidt als volgt: Wij Wilhelmina, bij de gratie Gods, Ko ningin der Nederlanden, Prinses van Oran- je-Nassau, enz., enz., enz. Op de voordracht van Onzen Minister van Binnenlandsche Zaken van 25 Januari 1936, No. 1388 af deeling Binnenlandsch Be stuur; Overwegende, dat de raad der gemeente Winkel in zijn vergadering van 27 Decem ber 1935 heeft besloten tot benoeming van P, J. Korver tot secretaris dier gemeente; Overwegende, dat bij paragraaf 17 van de wet van 29 November 1935, Staatsblad no. 685, in werking getreden op 1 Januari 1936 Wij Ons onder meer de bevoegdheid hebben voorbehouden, de gemeenten van 5000 zie len en daar beneden aan te wijzen, waarin de bediening van secretaris door den bur gemeester wordt bekleed; dat Wij Ons deze bevoegdheid hebben voorbehouden met het oog op de onder de huidige tijdsomstandigheden zoozeer nood zakelijke verlaging van de openbare uit gaven; dat een mogelijkheid tot verlaging van de openbare uitgaven grootendeels wordt te niet gedaan, indien een gemeente van 5000 zielen of daar beneden, kort voordat wij hebben kunnen bepalen, dat in die gemeen te de bediening van secretaris door den bur gemeester wordt bekleed, uit eigen beweging in de vacature van secretaris voorziet door benoeming van een ander persoon dan den burgemeester dier gemeente; dat het nagenoeg geheel teniet doen van deze mogelijkheid tot verlaging van de open bare uitgaven, gelet op de hnidlge tijdsom standigheden, is in strijd met het algemeen belang; dat mitsdien de raad der gemeente Winkel, door zijn voorgenoemd besluit te ne men, heeft gehandeld in strijd met het al gemeen belang; Gelet op artikel 185 der gemeentewet; Den Raad van Staten gehoord (advies van 4 Februari 1936, no. 28. Gezien het nader rapport van Onzen voornoemden Minister van 13 Februari 1936, No. 4319, afdeeling Binnenlandsch Bestnur; Hebben goedgevonden en verstaan; Voornoemd besluit van den raad der ge meente Winkel van 27 December 1935 te ver nietigen wegens strijd met het algemeen be lang. Onze Minister van Binnenlandsche Za ken is belast met de uitvoering van dit be sluit, hetwelk in het Staatsblad zal worden geplaatst en waarvan afschrift zal worden gezonden aan den Raad van State, Ober-Reimswaldan, den 22 Febr, 1936. (get.) WILHELMINA. De Minister van Binnenlandsche Zaken, (get.) J. A. DE WILDE. COMMISSIE VAN DERTIEN BE REIDT ZICH VOOR OP BELANG RIJKE BESLISSINGEN. HOOG ZIJN DE VERWACHTINGEN NIET GESPANNEN. Na de spannende eerste dagen van deze week is de rust voorloopig teruggekeerd. Eden, Flandin, Paul Boncour hebben Genève verlaten, doch zullen natuurlijk volgende week Dinsdag hier weer terugkomen voor de belangrijke zitting van de raadscommissie van dertien, die dan de antwoorden van Ita lië en Abessynië op haar beroep van gisteren om onmiddellijk onderhandelingen over sta king van den strijd en het sluiten van den vrede te openen, zal behandelen. Men verwacht, dat voor deze zitting van de raads commissie van dertien ook verscheidene andere sta- Protestvergadering van den Vrijheidsbond te Amsterdam GROOTE BELANGSTELLING EN HEFTIGE INCIDENTEN. TEN SLOTTE EEN FORMEELE KLOP PARTIJ. Onder buitengewoon groote belangstel ling is gisterenavond in de groote zaal van „Bellevue" een openbare protestvergadering gehouden, belegd door de afdeeling Amster dam van de Liberale Staatspartij „De Vrij heidsbond" naar aanleiding van het feit, dat door een lid der N.S.B., beheerder van den sigarenwinkel „Het Nederlandsch Sigaren- bedrijf de Driehoek" in de Kalverstraat, het blad „Der Stuermer" van Julius Streicher zij het op bedekte wijze werd verkocht, Twee bekende figuren van de Liberale Staatspar tij, mr. W. C. Wendelaar, voorzitter en lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, zoomede het lid der Kamer mr G. A. Boon, hebben in deze verga dering het licht van hun oordeel over het gebeurde doen schijnen en een krachtig pleidooi gehouden voor het behoud van de geloofsvrijheid in ons land. Na een inleidend woord van Mr. K. Jansma krijgt Mr. Wendelaar het woord, die verklaarde zich ter voorbereiding van zijn onderwerp van dezen avond verplicht had gezien, kennis te nemen van den in houd van oenige exemplaren „Der Stuermer", Spr. ten, die een zetel in den Volkenbondsraad hebben, hun ministers van buitenlandsche zaken naar Ge nève zullen afvaardigen, aldus de Geneefsche corr. van de N. R. Ct. Men verkeert hier intusschen in het algemeen nog in groote onzekerheid of de volgende week wordt onderhandeld over de staking der vijandelijkheden dan wel over vaststelling van den datum der inwer kingtreding van de petroleumsancties. De voorspellingen over den aard van het door Mussolini te geven antwoord loopen zeer uiteen. Mis schien zal geen van beide alternatieven hier de vol gende week geschieden, n.1. indien het antwoord van Mussolini niet onvoorwaardelijk toestemmend is, doch toch geacht wordt nader overleg met Rome te rechtvaardigen. Over de vraag of het antwoord van Mussolini inderdaad nog nadere voelingneming met Rome rechtvaardigt, zal natuurlijk nog heel wat meeningsverschil kunnen ontstaan. Het is zelfs te ver wachten, dat Mussolini zijn antwoord opzettelijk zoo zal inkleeden, dat de eendracht tusschen Frankrijk en Engeland over den verderen gang van zaken weer in gevaar zal worden gebracht. Wat zullen Rome en Addis Abeba ant woorden? Rome: In afwachting van den Italiaanschen ministerraad van a.s. Zaterdag, welke stelling zal kunnen nemen inzake den oproep van de commissie van dertien, blijven officieele kringen zeer gereser veerd en men merkt alleen op, dat de toespelingen van Eden op de verscherping van de sancties in Ita lië geen goeden indruk hebben gemaakt. Te zelfder tijd verklaart men evenwel, dat de op roep van de commissie van dertien niet den indruk van een ultimatum maakt. Dit is van groot belang, want gisterochtend verklaarde men te Rome, dat Italië onmiddellijk de voorstellen van de commissie zou verwerpen, indien deze „gebiedend zouden zijn gesteld." Alles wijst er wel op, dat de ministerraad Zaterdag den oproep niet zonder meer van de hand zal wij zen. De Chambrun, de Fransche ambassadeur, had gisterochtend een onderhoud met Suvich. In Volkenbondskririgen verwacht men niet, dat er vóór Dinsdag antwoord uit Rome op het voorstel van de Commissie van Dertien zal komen. De Duce zou eerst nog eenige ophelderingen wenschen, o.a. aan gaande de voorwaarden tot het staken der vijandelijk heden. Men gelooft dat Mussolini twee of drie vragen zal stellen alvorens de onderhandelingen te beginnen: één betreffende de bedreiging met petroleum-sancties; de andere met betrekking tot de onmogelijkheid in de oogen van het Italiaansche volk van elke onderhandeling onder handhaving der sancties. De Negus bereid tot onderhandelen? Addis Abeba, 4 Maart: Van semi-officieele zijde wordt vernomen, dat de Negus vermoedelijk zou toestemmen in vredes-onderhandelingen in het ka der van den Volkenbond en in den geest van het Pact. Men vestigt er evenwel de aandacht op, dat het ten eerste zeer moeilijk zal zijn een wapenstilstand tot stand te brengen, in verband met den guerilla, welke wordt gevoerd door de Abessijnen, en op de tweede plaats gelooft men niet, dat Italië de garantie zal ge ven, dat het zijn troepen van Abessijnsch gebied zal terugtrekken, zooals het Volkenbondspact eischt. Vrouw door vijf messteken ern stig verwond. Gistermorgen heelt in de Noord-Brabantsche gemeente Vierlingsbeek de ongeveer 35 jarige arbeider Sch. zijn echtgenoóte na een woorden twist een vijftal steken met een mes toegediend. De vrouw is in vrij ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Boxmeer vervoerd; de dader heeft zich bij de marechaussee in deze gemeente aan gemeld en is in arrest gesteld. Sch. was werkzaam op een landgoed te Vier lingsbeek en hem was over eenige maanden we gens gebrek aan werk ontslag aangezegd, welk feit hij zich erg schijnt te hebben aangetrokken. Hij stond gunstig bekend. De Haarlemsche roovers Hun auto in Amsterdam gesig naleerd. r-i De auto, waarmede Dinsdagmiddag te Haar lem een roofoverval gepleegd werd op een dame die juist geld van de bank had gehaald, is gis teren gesignaleerd in Amsterdam. Een inspcteur van politie zag den wagen rijden, doch'had geen gelegenheid meer de auto aan te houden. De wagen verwijderde zich zeer snel in de richting van het Centraal Station. Aan alle politiebu- reaux en posthuizen is onmiddelijk opdracht ge geven met verdubbelde werkzaamheid uit te zien tot nog toe echter heeft de politie geen spoor van den wagen meer kunnen ontdekken. Storm teistert Italië Vijfhonderd personen gewond. Reuter seint uitTavanto (Italië) Tijdens een ontzettenden storm, welke nog niet te schatten schade aanrichtte, zijn driehonderd personen ge-r wond. Tal van rjvieren zijn buiten haar oeversge- treden, tengevolge waarvan vele huizen instort ten. De werkloosheid in de Ver. St. Roosevelt kondigt nieuwe maat regelen aan. Washington President Rooseveldt heeft aangekondigd, dat hij in het congres binnenkort nieuwe maatregelen zal voorstellen tot hulp aan de werkloozen. De totale kosten hiervan zullen 1 a 2 milliard dollar bedragen. adviseerde de vergadering, dit voorbeeld niet na te volgen, want die inhoud is onsmakelijk, walgelijk en goor! (Krachtig applaus). Het blad is zeide spr. in strijd met de mensehelijke waardigheid, het geen hij, enkele rubrieken besprekende en passa ges voorlezende, aantoonde; er op wijzende, dat wat de hoofdpagina's vermelden zuivere pornografie is. Als spreker het woord „Stuermer" vertalen moet, zou hij dit doen met' de woorden „lawaaischopper", en „dolleman". Wij Nederlanders willen in onze medeburgers menschen van vleesch en bloed zien als wij zijn; menschen, die wij kunnen vertrouwen en voor wie wij, ongeacht hun ras of geloof, waardeering heb ben. Op het stuk van geloofvrijheid in ons land heeft onze Koningin, die enkele jaren geleden de Hoofdsynagoge te Amsterdam bezocht, het voorbeeld gegeven en deze voorbeelden zijn door bekende Ne derlanders als Minister van Lidt de Jeude en bur gemeester De Vlugt nagevolgd. Spr. heeft voor vele uitingen van den Dnitschen geest den grootsten eerbied, doch door tal van nobele werken naar den brand stapel te verbannen, hebben de Duitschers zich onstervelijk geblameerd. Voor één keer wilde spreker dit voorbeeld volgen, en de daad bij het woord voegende, verbrandde hij voor het front der vergade ring een exemplaar van „Der Stuermer" voor welk gebaar hem door 1800 aanwezigen een ovatie werd gebracht. Mr. Boon, hierna sprekende, bracht met nadruk onder de aandacht van zijn gehoor, dat hij zijn vragen over het gebeurde niet dan na grondig on derzoek heeft ingesteld. Persoonlijk heeft hij in een achterkamer van den winkel een exem plaar van ,Der Stuermer" gekocht, waarbij hem op het hart is gedrukt het blad in het openbaar niet te vertoonen. Eerst toen men lont rook en begrepen had, dat het blad ook voor niet N.S.B.-ers was ge kocht, heeft men de nog voorhanden zijnde voorraad van „Der Stuermer" uit de zaak verwijderd. Dat de N.S.B., volgens de gisteren verschenen pro clamatie van haar hoofdbestuur, in geen enkel op zicht bij den verkoop van het blad in den bewustcn winkel betrokken is, moge formeel waar zijn; materieel is het een leugen. Ook de tweede ont kenning van het hoofdbestuur, n.1. dat het de in houd van het blad afkeurt, is niet waar, want spre ker weet, dat „Der Stuermer" o.a. verkrijgbaar is in het Kringhuis van de N.S.B. te Rotterdam (gefluit). Spr. constateert, dat hier m,eer anti-semitisme is dan vroeger en dit verschijnsel moet in de kiem ge smoord worden. Er is een zeker publiek, dat vatbaar is voor deze dingen en daartegen kan niet genoeg worden gewaakt. Laat men niet vergeten, dat ons land door een wisselwerking tusschen Joden en Chris- 'enen groot is geworden. Laat Nederland met het kostbare erfgoed van zijn vrijheid, gebracht door Willem van Oranje, voorzichtig zijn. Onze Koningin zet deze traditie van vrijheid voort, getuige Haar: „Wij willen ons zelf zijn en blijven!" (daverend ap plaus). Wat na eeuwen strijd in Nederland is veroverd, kan niet. verloren gaan; wij vertrouwen, dat wij ons vrije Nederland, ons Nederland met Oranje, vrij: aan onze kinderen zullen kunnen overgeven. Staande werd bierna den beer Boon door de vergadering een ovatie gebracht, waarna het „Wilhelmus" werd gezongen. Het feit, dat een aantal personen het volkslied met ge- strekten arm meezong en zich op deze wijze als tegenstanders kenbaar maakter, gaf aan leiding tot heftige incidenten, die in een for- meele kloppartij overgingen. Slechts met moeite kon de orde worden hersteld en kreeg mr. Jansma gelegenheid voor het spreken van een slotwoord. Onder krachtig applaus vereenigde de ver gadering zich met een door het bestnur der afdeeling in den geest van het besprokene voorgestelde protestmotie tegen het anti semitisme, als zijnde in flagranten strijd met het Nederlandsch volkskarakter. Naar aanleiding van de incidenten, die zich aan het einde van de vergadering in de zaal hebben af gespeeld, is een vrouwelijk lid van de N.S.B., die er van beschuldigd werd, dat zij een der aanwezigen een klap op den neus had gegeven, door enkele agen ten naar het bureau Leidscheplein overgebracht. Na dat de kwestie aan de hand van verschillende, nogal verwarde getuigenverklaringen onderzocht was, is haar de vrijheid teruggegeven.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1