Sport van Zondag Sportberichten uit Den Helder. Districtswedstrijd te Medemblik. Maandag 9 Maart 1936. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9930 N.H.V.B. XI Helder Comb. 7=2. prettige wedstrijd. Goed nieuws voov de bondsploeg. (Van onzen Sportredacteur). Een van do vier „keur"-ploegen van den N.H.V.B. hebben we Zondagmorgen in actie gezien. Het was het elftal uit de N.Ii.V.B.-verecnigingen van het District Den Helder en Omstreken. En de tegen stander was een Helder-combinatie, waarvan de kracht een schepje boven die van Helder 3 lag en dat samengesteld was uit jongere spelers. Het is een vlotte wedstrijd geweest met een tempo en een spelpeil dat zich op royaal vierde klasse K.N. V.B.-niveau bevond. Het was het aanzien ten volle waard; de spelers deden zichtbaar hun best, al luw de de strijd eenigszins toen de voorsprong van de N.H.V.B-ploeg te groot werd. Die voorsprong was ontstaan circa een kwartier voor rust toen de Oran je-truien (wat goed gezien van de N.H.V.B.-elftal- commisie!)a an elkaar gewend waren. Die voor sprong groeide nadien als kool aan, omdat het N.H. V.B.-elftal steeds beter ingespeeld raakte en in het bezit was van Schutters! In de oranje-voorhoede speelde Hazeloop (Wierin- gerwaard) een bijzonder fijne partij voetbal. Hij was de leider der aanvallen, toonde een uitstekende tech niek en tactiek (met zijn clubgenoot Klaas Schenk wisselde hij voortdurend tlirough-passen, waarbij beiedr snelheid heel goed van pas kwam) en schoot .voortreffelijk. Hazeloop maakte een beste beurt! Ook K. Schenk was een geduchte kracht. Wij vonden hem beter en productiever dan hij gewoon lijk speelt. Eenigszins vreemd kwam het ons dan ook voor van een der elftalcommissieleden te hoo- ren; Schenk viel mij toch niet mee. Zeker is er «wel het een en ander tegen hem in te brengen. Zoo was zijn bedrijvigheid op de linksbinnenplaats van zoo'n omvang dat hij de linksbuiten Wieren als het ware „afschermde". Maar met al die ballen die hij kreeg wist hij doorgaans raad ook en zijn samenwerking imet Hazeloop was de grondslag van de heele score. Van die oranje-voorhoede hebben we reeds gezegd dat Hazeloop voortreffelijk was en Schenk goed. Linksbuiten Wieren was, voor zoover hij er aan te pas kwam, ook goed. Dat Schenk te weinig op hem speelde is een feit. Dit zat hem echter niet alleen in het feit dat hem de combinatie met een club genoot beter lag, ook in zijn eigen club toont hij de neiging zijn buitenman af te schermen en het moe- rendecl met zijn midvoor te bedisselen. Dit is niet altijd een voordeel. Wel echter in "die gevallen dat Hazeloop zeer goed speelt, zooals Zondagmorgen. Want dan klopt hun combinatie, dan snijden ze om en om met hmr snelle sprints door de vijande lijke achterhoede. Hun through-passes waren ook nu bijzonder goed. Through-passes (dit Engelsche woord •beteekent letterlijk: een voorzet er doorheen") gaan de rechte weg naar het doel. En... de rechte weg is immers de beste. We stappen nu over op den rechtsbinnen, Wijker van Atlas, Deze speler heeft in den loop van het seizoen een aantal heel goede wedstijden gespeeld. Zijn prestatie in het N.H.V.B.-elftal moet echter on voldoende worden genoemd. Zijn opstellen harmo nieerde niet met de rest van de ploeg en Hazeloop kon geen contact met hem krijgen. Dit hoeft den Atlas-speler niet te ontmoedigen. Want we herinneren ons nog zoo goed dat Ewald vorig jaar te Wieringen ook zoo'n droevige partij voetbalde, zonder daardoor uit het kladboekje der commissie te geraken. Ewald's fout. Ook nu stond Ewald weer opgesteld. Zijn technische vaardigheid is niet gering, maar tactisch maakt hij een groote fout, die meer buitenspelers hebben. Ze werken zich n.1. in hun ijver om half of back te passeeren, vast in de cornerhoek en kunnen dan niet. meer weg komen. Elk buitenspeler moet er om denken dat, wanneer hij het midden gepasseerd is tusschen middenlijn en cornervlag, zijn „passeer- tactiek" binnenwaarts gericht moet zijn. Dan loopt hij nooit vast. Om in den weg loopen van eigen spelers te voorkomen en een „lecge" buitenwenk te vermijden, moet dan de binnenspeler als de wind naar buiten snellen. Dit is geen denkbeeld, aan de fantasie ontsproten. Het is een eenvoudige wenk die elke voetbaltrainer aan zijn leerlingen geeft en aan de praktijk ontleend is. Op dit punt heeft Ewald gefaald en in zekeren zin ook Wijker die hem hierin had kunnen voorgaan De halflinie had een invaller. De Watervogels-spil Leo Bos was als linkhalf opgesteld. Bos heeft echter zeer beleefd aan de commissie doen welen dat hij de heeren en zichzelf liever een tegenvaller bespaarde, omdat hij er op die plaata niets van zou maken. Simon Ran van Helder 3, een handige jonge voet baller viel voor hem in een debuteerde niet onver dienstelijk. Van Dok (II.R.C. 4) bezette de spilplaats. Hij heeft hard gewerkt en plaatste goed. Hij was dus zeer zeker voldoende. Ook Willemse, de rechtshalf, van Zeemacht was dat. Deze speler, vroeger in H.R.C. 2. uitkomend, moet echter meer in de mars hebben dan hij Zondagmor gen liet zien. Maar daarover valt eigenlijk pas te oordeelen als er tegen een elftal gespeeld wordt van de kracht van H.R.C. 1 of Alcmaria. Het is nu een maal verbazend moeilijk uit te maken of een spe ler, gegeven een zekere prestatie, daarvoor de volle 100 procent of slechts 80 procent van zijn energie en capaciteiten gebruikt. Alleen als de duimschroe ven vaster worden aangedraaid, als met andere woor den een sterkere tegenpartij wordt ontmoet, dan valt de speler, die al aan de 100 procent toe was uit en de 80 procent-man kan nog een handlengte hooger reiken. Willemse leek ons nu zoo'n man, die slechts een procent of 60 van zijn kunnen in den strijd be trok. Daarom kon de buitenstaander de gedachte krij gen dat Schreuder, die in de Held. combinatie op de rechtshalfplaats uitkwam, te prefereeren was. Deze speler moge dan al bewegelijker geweest zijn en minstens evenveel werk hebben verzet dan Willem se, wc geven U de verzekering dat hij voortdurend met 90 a 100 procent, van zijn krachten werkte. Evenzoo was dat het geval met den Helder-speler Steenbergen, die ook zeer hard werkte en op een uitstekenden wedstrijd kan terugzien. In de achterhoede ontbrak M. Schenk van Wierin- gerwaard. Ilij kon zich helaas als „korporaal van de wacht" niet uit dienstverband losmaken. De com missie zal hem echter niet passeeren en hij krijgt zijn kans nog eens. Nu backten de gebroeders Been van Watervogels. Hoedje af voor dat verdedigingswerk. Uitgenomen de eenige fout van den linksback, uit pure nonchalance Wn11!!, tnr»n het. 70 stond, viel er niets op hen te zeggen. Ze ruimden goed op enwisten aan die weggewerkte ballen een opbouwend karakter te ge ven. Vele hechte en trapvaste achterhoedes kunnen er maar niet in slagen hun halflinie op eenigszins dragelijke ballen te vergasten. Het zijn dan onver werkbare, wilde en foutief geplaatste ballen (soms ontbreekt zelfs de bedoeling tot plaatsen), die van een halflinie meer vergen dan noodig moest zijn. Over de verrichtingen van de familie Been zijn we niet ontevreden, al willen we daarmee niet zeggen dat zij nu meteen maar voor vast aangenomen moe ten worden. Men houde er rekening mede dat een zwaardere tegenpartij hoogere eischen had gesteld. Keeper Looy keepte uitstekend. De ploeg van Helder was als volgt samengesteld: Muller (II. 2); Schotting en Van der Wal; Schreu- ders, Steenbergen en Quant (H. 1.); Vcnema, Kiljan (H. 1); Vermeulen, Nijpcls en Godsschalk (H. 1.) De spelers waar niets achter staat, zitten in Hel der 3. Dit elftal speelde niet slecht (Quant, Schreuder, Kiljan en Steenbergen vooral niet); maar was in hechtheid en productiviteit alleen belangrijk minder dan de voortreffelijke N.H.V.B.-ploeg. De doelpunten van den N.H.V.B. maakten Hazeloop (4), en Schenk (3). Bij Helder Vermeulen en Kiljan. Scheidsrechter Van Dam leidde in een woord slecht! Tevredenheid. De commissieleden waren zichtbaar tevreden over hun menschen. Natuurlijk mag men niet zonder meer een juich toon aanheffen. Men weet daarvoor veel te goed, dat elke uitslag voor het grootste deel afhangt van de tegenstander, die men kiest, om als „proefkonijn" te dienen. Maar, hoe het ook zij, over het algemeen M.F.C. I—DISTRICTSELFTAL DRECHTERLAND. 4—2. Strijd zonder veel gezichtspunten. De wedstrijd M.F.C. I tegen het kcurelftal van het district Drechte^l^nd, had mede door het ideale weer, heel wat voethalliefhèLbers naai- het Medem- blikker Sportpark gelokt. Spijt zullen zij daar wel niet van gehad hebben, daar zij toch hun favorietclub M.F.C. wederom heb ben zien werken. We zeggen met opzet wederom, om dat M.F.C. toch een zeer fraaie kans heeft om dit jaar als kampioen harer afdeeling te eindigen. Of de heeren van den N.H.V.B. zoo hebben genoten, meenen we sterk te mogen betwijfelen. Hen ging het toch niet om getuige te zijn van een als kijkspel aar dig partijtje voetbal, zij toch waren naar Medemblik gekomen om daar eventueel materiaal voor een zoo sterk mogelijk N.H.V.B. elftal te ontdekken. We zijn van de andere candidaten hunner capaciteiten niet algeheel op de hoogte, maar we gelooven toch niet dat het district Drechtcrland één of meerdere spelers voor het N.H.V.B. elftal zal opleveren. In het officieele team was als doelman opgesteld Scholten van W.-Frisia III, maar daar deze uitste kende keeper verstek liet gaan, trad als doelwach ter op de reserve, Dirkmaat, van de tweede klasser Aartswoud. Deze doelman, welke anders zoo'n goe den indruk op ons heeft gemaakt, was dezen middag lang niet betrouwbaar. Zeker, hij heeft ook vele goe de dingen gedaan, een groote fout van hem was dat hij de ballen uiterst los had. Het kwam ons voor dat de zenuwen bij Dirkmaat een hartig woordje mee spraken. De hacks Scheer van Andijk en van der Kuurat van Hollandia III, waren vrij goed. Scheer vonden wij verreweg de mindere van zijn collega uit Hoorn. Het opstellen van hem bij een M.F.C. aanval was bijv. steeds foutief, steeds trol^hij terug, waar door de M.F.C. aanval zoo goed als nooit buitenspel kon staan. Van der Kuurat was er vooral voor de rust goed in, hij was toen zeker de beste Drechter- lander, na de rust werd hij minder, maar toch altijd nog voldoende. De halflinie Claij van Berkhout, Stapel en Winkel beiden van Twisk, was geen sterk trio, best mogelijk dat zij in hun club tot de uitblinkers behooren. maar voor een vertegenwoordigend elftal zijn hun kwali teiten verre onvoldoende. Zoo had Stapel steeds de gewoonte om de ballen als hij ze vrij had, steeds te hebben de spelers niet nagelaten datgene wat ze in zich hebben, en wat er door de elftalcommissie in hen werd gezien, naar voren te brengen. Daarbij mag de conclusie luiden dat de N.H.V.B. voozoover de Noordkop, daaftian haar aandeel kan bijdragen na zorgvuldige schifting en oefening van de geschik te „keur"-spelers een elftal op de been kan brengen dat van een ploeg als H.R.C. 1, West Frisia of Alc maria niet zonder meer behoeft te verliezen. En dat biedt een goede waarborg voor een uitste kende prestatie in de ontmoetingen met andere bon den. We vermelden verder nog dat de geheele elftal commissie, bestaande uit de heeren Mars, Baas (bei den Zaandam); Sougé (Alkmaar), Teer (Twisk) en Vlam (Den Helder) aanwezig was. Voorts stemde het ons aangenaam, voorzitter Delvaux (Pumerend), al hoewel geen deel uitmakende van de elftalcommis sie, op het vroege uur in Den Helder aanwezig te zien. Mogen we dit als symbolisch beschouwen voor de nieuwe inzichten, die ten aanzien van de bonds- vertegenwoordiging door het eigen N.H.V.B.-elftal zijn doorgebroken? Onze Nieuwe Niedorper correspondent vertelt U het een en ander over het gebeurde en vertoonde in Medemblik, waar na den middag is gespeeld. ver voor hem uit te spelen, waardoor hij dikwijls den bal onnoodig kwijt raakte. Plaatsen, was een woord en ding waarvan de halflinie wel eens gehoord had, maar in praktijk hebben zij het nimmer gebracht. Komen we aan de voorhoede, de opgestelde links buiten de Weger van Hollandia III was absent, zijn plaatsvervanger Van der Oord van Hoogkarspel was niet gelukkig, daar hij bij de rust moest uitvallen, toen viel in als laatste linksbinnen Koorn van Twisk. Verder bestond de aanval van links naar rechts uit Tonneman, Hollandia III, Kuin, Hoogkarspel, Last en Muske van W.-Frisia III. Grootsch spel hebben deze menschen niet te zien gegeven, de midvoor Kuin, een groote, flinke boy, had wel een hard schot in zijn beenen, maar er is nog iets anders noodig om een goed midvoor te zijn. Zoo hebben we hem nimmer zien koppen, waardoor veel goede kansen onbenut bleven. Ook zijn spelverdeeling was onvoldoende. Koorn was lang niet de minste, Muskee en Last wa ren, wel goede spelers, maar te weinig doortastend, hun spel was verder veel te kort. Tonneman was als linksbuiten o.i. onvoldoende. Gaaii wc over tot bespreking der zegevierende te genpartij M.F.C.. Het was M.F.C. aan te zien dat zij er prijs op stelde van Drechtcrland te winnen, steeds hebben zij er een flink tempo in gehouden. Daartoe werden zij voornamelijk in staat gesteld door een zeer goede halflinie. Toch, de linie Hart, Bruma, Linden- berg is wel het sterkste deel der M.F.C. ploeg. Ste vige menschen mot een goede technische ontwikke ling en kijk op den bal. Ook de achterhoede, met Verleg in het doel en Makkus en van der Wetering als backs, is ook betrouwbaar. Verleg kreeg weinig werk, maar wat hij kreeg, werkte hij goed af. De Me- demblikker aanval bestaande uit Bookel, de gebroe ders S. en K. Boortcls, Schaap en Kramer, heeft ta melijk goed gespeeld, maar naar we vernamen had den zij vandaag lang hun dag niet, dit zal wel zoo zijn, do linksbinnen Schaap maakte hierop een uit zondering, hij had zijn dag blijkbaar wel. Vier maal wist hij Dii'kmaat te passeeren, hiermede alle MFC- doelpunten voor zijn rekening nemende. Zoo er nog een speler is die voor de keurploeg in aanmerking komt, is het o.i. Schaap. Niet alleen dat hij topsco rer was, ook zijn verdere spel maakte op ons een zeer goeden indruk. Bewegelijk als hij was, was hij steeds daar waar het noodig was om het de tegen partij lastig te maken. Het was voor M.F.C. een goede oefening in haar strijd om het kampioenschap. Dit jaar toch is de kans daarop zeer groot, met nog 2 wedstrijden voor de boeg: Hoogkarspel en Berkhout, waaruit zij twee punten noodig hebben, zijn zij zoo goed als binnen. De wedstrijd werd bijgewoond door een aantal N.H.V.B. officials, o.a. de heeren Delvaux, voorzitter van den Bond, Souge, voorzitter E.C., Wagtendonk, burgemeester Teer van Twisk, h^, eerelid Baas, Vlam en Stuurman E.C. leden. Scheidsrechter was de heer Langereis, welke zijn niet moeilijke taak goed heeft vervuld. Tenslotte dit: de heer De Graaf, welke des mor gens de districtswedstrijd in Den Helder had ge leid, vertelde ons, dat claar stukken beter was ge voetbald, zijns inziens eenige klassen beter. Dat ziet er slecht uit, Drechtcrland! PROGRAMMA K.N.V.B. 15 Maart. Afd. I. Eerste klasse: XerxesK.F.C.; Ajax—R.C.II. Hermes D.V.S.V.S.V. Afd. II. Eerste klasse: Feijcnoord—Blauw Wit, Afd. I. 2 A: A.F.C.—E.D.O.; 't GooiBloemendaal; VriendenschaarZeeburgia. 2 B: West FrisiaO.S.V.; W.F.C.B.F.C.; Z.V.V. O.V.V.O. 3 A: Zaandijk—Helder; Purnierstcijn—Volewijckers 4 A: Andijk—Strandvogels;'N Niedorp—Sparta. (Sportkroniek). PROGRAMMA N.H.V.B. 15 Maart. In 1 A wordt, met het oog op den wedstrijd van het N.H.V.B.-elftal, niets gespeeld. Voor 1 D staat o.a. PettonHeld. Boys uitgeschre ven. Men wist ons nog niet mee te deelen of P. vrij krijgt omdat Vriesman in Bergen uit moet komen. Mocht het toch doorgaan, dan verwachten we een gelijk spel. Wieringerwaard krijgt eindelijk gelegen heid om Helder 3 te kloppen. Het zal de roodbroe- ken niet meevallen, dat voorspellen we ze bij voor baat. Een overwinning is mogelijk, maar dan zal het beste spel vereischt zijn. Atlas heeft een kleine overwinning in het zicht op Succes 2, dat haar bezoekt. 2 D: D.T.S. 2 wordt door Koedijk 1 bezocht. Koedijk won thuis met 5—3. Zal D.T.S. een herhaling toela ten? 2 E: Kampioenscandidaat Strandvogels 2 zal zich Aartswoud van het lijf houden. 2 F: Het is niet denkbaar dat de kampioen Zee macht tegen het bezoekende Helder 4 zal falen. H.R.C. 5Texel 2 is een open strijd. In 3 F loopt Zeemacht 2H.R.C. 7 op een punten- verdeeling uit. B.K.C. 3 zal Succes 3 in den Polder kloppen, terwijl Watervogels 2 een heel zware wedstrijd krijgt tegen H.R.C. 6. 4 J. Dirkshorn 1 gaat naar Sparta 3 om haar doel punten- en winstpunten op te voeren. Callantsoog 1 klopt N. Niedorp 3. Petten 2 doet. zulks in Dirkshorn met het tweede elftal ter plaatse. Dosko 2 zal een heele dobber hebben aan het bezoekende B.K.C. 4, maar wint toch wel. Wieringerwaard 2 slaat Call. 2. 4 K: Flevo 2 moet uit naar Wijdenes 2, doch is vol strekt niet kansloos. Voor de adspirantenafdeelingen bereikten ons de volgende aankondigingen. Adsp. K: D.T.S. aUitgeest a; Adsp. L: N. Nie dorp a—C.S.V. a. Adsp. M: D.T.S. bUitgeest b. Adsp. P: V.C.L. aHem a. Adsp. S: Succes aHelder d. Adsp. T: Succes bHelder e. Als D.T.S. a wint is zij van het gevaar af, want dan is Uitgeest vast hekkcsluiter. N. Niedorp a behoeft tegen C.S.V. a maar gelijk te spelen om kampioen te zijn. Dus nog even! D.T.S. 1) moet Uitgeest b kunnen hebben. V.C.L. a zal roemloos ten onder moeten gaan tegen kampi oen^) Hem a. Succes a kan winnen door hard werken. De tweede plaats blijft evenwel zelfs bij verliezen, behouden. Voor Succes b zal het vrijwel zeker een nederlaag worden. K.N.V.B. H.R.C. 1—HOLLANDIA 1, 3—1. Be roodhemden behalen in een middel matig gespeelden wedstrijd een verdien de overwinning. Zooals boven gezegd stond de wedstrijd niet op een hoog peil. Hot is een vrij matte vertooning ge worden, waarbij H.R.C. het beste van 't spel behield. Hollandia, dat ons zeer is tegengevallen, had al leen in de tweede helft iets fn te brengen. De ach terhoede van II.R.C. leek ons niet erg safe en we ge looven dan ook, dat, met een meer doortastender en schotvaardiger voorhoede tegenover zich, er meer doelpunten bij Van Es zouden zijn gevallen. De mid denlinie van II.R.C. was goed De midhalf opende mooie aanvallen op de vleugels en was zoowel ver dedigend als aanvallend goed. In do voorhoede viel Joop Sanders, de eminente reentsbuiten, weer op, door mooie staaltjes van solovoetbal, terwijl z'n voor zetten eveneens „af" waren. Dissel was op de links buitenplaats niet zoo goed. als we van hem ge wend zijn. Het binnentrio was ook ruim voldoende, We geven H.R.C. in de nog restc-erende wedstrijden dan ook een goede kans. Hollandia hield het spel te kort. Ook het plaats was slecht. De leiding werd op een enkele uitzondering na, goed verzorgd. De wedsctrijd. H.R.C. speelt eerst tegen zon terwijl de wind, die dwars over het veld staat, van geen behing is. De eerste aanvallen zijn voor Hollandia en zij zijn niet van gevaar ontbloot. liet spel wordt mooi open gehouden. Maar dan weet H.R.C. zich los te werken en het verdere deel van de eerste helft heeft Hol landia bitter weinig meer in te brengen. Gevaarlijke aanvallen op het Hol), doel volgen, maai de keeper blijkt voor z'n taak berekend. We zien bij Racing mooi combinatie-spel Een harde kopbal van Kuiper uit een voorzet van Zymni komt tegen de lat. De Iloll-doelman krijgt nog meer gevaarlijke ballen te verwerken. Eenige corners volgen. Het spel krijgt nu een kleine inzinking. Toch komt in deze periode het eerste H.R.C. doelpunt. Na ongeveer een half uur spelen krijgt Sanders den bal. Hij passeert op meesterlijke wijze eenige Ilollandianen en zet dan voor. Kuiper kogelt de bal onhoudbaar in, 1—0. H.R.C. komt keer op keer terug. De keeper stopt op waarlijk fraaie wijze een hard schot van Dissel, maar slaat de bal weg. Sanders zet voor en na vijf minu ten is de stand door Zymni opgevoerd tot 2—0. Tot halftime blijft de druk op 't Ilollandia-doel voortdu ren: Eén keer weet een van de Holl. hacks de hal van de doellijn te koppen. De rust gaat in met den stand 20. Na rust schijnt het alsof we een herhaling krijgen te zien van de eerste helft. Het Holl. doel wordt di- recht vveer zwaar op de proef gesteld. Na ongeveer tien minuten moet een van de Holl. spelers wegens een verwonding vervangen worden. Het spel wordt nu en dan wat ruw, maar de scheidsrechter is op z'n hoede. Als de tweede helft twintig minuten oud is, verandert het aspect van den wedstrijd. II.R.C. wordt teruggedrongen en Hollandia weet een licht overwicht te verkrijgen. Van Es krijgt eenige gevaar lijke schoten te verwerken en met een beetje meer geluk zou Holl. al een tegenpunt. gescoord hebben. Het Holl. overwicht levert nu echter niets op. Nog vijf minuten zijn er te spelen, als Van Til een straf schop krijgt te nemen. Een hard schot volgt, maar tegen de paal. De hal sprinjrt het veld in en Holl. Geïnspireerd door de geweldige afmetingen bracht een teekenaar het bovenstaande in beeld: Een Oceaanstoomer in het droogdok om een schoonmaakbeurt, te ondergaan

Schager Courant | 1936 | | pagina 4