Duitschland als gelijkberechtigde! Sijksmiildelenoyer Februari Officieel Abessijnsch legerbericht Naar perikoop Nederland! Postrekening No. 23330 Int. Telef. No. 20 8 PAGINA'S. Frankrijk en België wenschen contractbreuk te doen constateeren 'i Vertrouwen keert terug Maatregelen tegen de kerk in Duitschland De oorlog in Oost Afrika Abessinië nog altijd vast besloten ;BERTELS' BERTELS' Ernstig auto-ongeluk onder Amsterdam Noodlanding op 2000 meter hoogte. Dinsdag 17 Maart 1936. SCHACER 79ste Jaargang. No. 9936 COURANT. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels iO.85, Iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Na ontvangst van het Duitsche antwoord, waarin Hitier zich bereid verklaart aan de discussies van den Volkenbondsraad deel te nemen, mits op voet ,van volkomen rechtsgelijkheid en onder voorwaarde, dat „alsbald" dus „onmiddellijk" of „zoo spoedig mo gelijk" over de voorstellen van Hitier wordt onder handeld, heeft thans de Volkenbondsraad na bestu deering van het Duitsche antwoord in geheime zit ting, den Secretaris-generaal opgedragen aan Duitsch- lands minister van buitenlandsche zaken de volgen de mededeeling te doen toekomen? „Ik heb de eer, Uwe Excellentie het volgen de te antwoorden, in naam van den Volken bondsraad, op nw télegram van 15 Maart: Duitschland zal aan de raadsbesprekingen deelnemen met dezelfde rechten als de an dere te Locarno gewaarborgde mogendheden, welker situatie volgens het verdrag dezelfde is als die van Duitschland, dns met volledig recht van discussie, doch zonder stemrecht, daar de stemmen der drie gewaarborgde mo gendheden niet ter zake doen, wanneer het geldt de eenstemmigheid van den raad te constateeren. Wat de tweede kwestie, in Uw telegram aan de orde gesteld, betreft: de raad is niet be voegd, de Duitsche regeering de verzekerinr gen te verstrekken, welke zij wenscht." Besprekingen over de voorstellen van Hitier zal dus de Volkenbondsraad niet voeren, hetgeen trou wens begrijpelijk is, daar dit de betrokken landen zelf aangaat. Aan de beraadslagingen over de Locarno-pactpro- cedure zullen de vertegenwoordigers van Hitier ech ter als volkomen gelijkberichtigden mogen deelne men. Men heeft nog geen Duitsch antwoord ontvangen. In het algemeen heerscht echter een niet te mis kennen optimisme en het is duidelijk dat men hoop koestert, de kwestie in goede banen te leiden. Ook Parijs toont zich tevreden met de gang van Zaken. In de avondvergadering gaf even voor half acht Voorzitter Bruce het woord aan Flandin. Men constateere Verdragschennis. De Fransche minister van buitenlandsche zaken zeide; In onze vorige vergadering heb ik gelegen- Ninto, het Nederlandsche Hotelplan VERBETERING VAN HET VREEM DELINGENVERKEER BEOOGD. Tusschen het Nederlandsch Instituut voor Tou risme, en „I-Iorecaf", de groote bond van hotel- en caféhouders is overeenstemming bereikt om geduren de het komende seizoen door lage hotelprijzen en 't verschaffen van bijzondere service het bezoek van .Vreemdelingen aan ons land te bevorderen. Daartoe is een z.g.n. Hotelplan ontworpen, waaraan de meeste Hotels en restaurants, maar ook de Ne derlandsche Spoorwegen en tal van scheepvaart maatschappijen medewerken. Dit plan heeft groote aantrekkelijkheid voor de vreemdelingen, omdat hij daardoor precies kan uit rekenen wat een verblijf in ons mooie land hem zal kosten en hij daarenboven verzekerd kan zijn van een ruime mate van medewerking naast zeer lage prijzen. z In zijn land zal de buitenlander b.v. een bonboekje kunnen koopen, dat hem voor een bepaalde prijs recht geeft op een zevendaagsch verblijf in Neder landsche Hotels. Daarnaast vindt hij in dat boekje een achtdaagsch spoorabonnement tegen zéér lagen prijs in een door hem verlangde klasse. Hij heeft het recht gedurende deze week in drie verschillende Hotels te logeeren, terwijl nog tal van gewaarborgde gemakken aan het bezit van dit Ho telplan-boekje zijn toegevoegd. Het ligt in het voornemen voor dit Nederlandsche Hotelplan in ruime mate in het buitenland reclame te maken. Volgens een bepaald schema zal men reeds trach ten met de a.s. bollendagen de buitenlanders naar ons land te lokken. Dat de aanbieding volgens dit Ninto-plan werke lijk aanlokkelijk is. moge blijken uit het feit, dat b.v. een zevendaagsche reis, 3e klas trein, 2e klas boot, vanuit Londen, met volledig 3e klas spoor- abonnement, volledig pension en terugreis slechts 10 pond sterling of ruim f70 zal kosten. Wij hopen dat dit groot opgezette plan, aan wel ker uitvoering met groote voortvarendheid wordt gewerkt, een daaraan evenredig succes zal hebben. heid gehad uiteen te zetten waarom de Fransche delegatie en dé Fransche regeering den Raad van den Volkenhond gevraagd hebben vast te stellen dat Duitschland het pact van Locarno en artikel 43 van het verdrag van Versailles heeft geschonden. Ik wil daar nu geen verdere opmerkingen aan toevoegen. Namens de Fransche en de Belgische regeeringen, de laatste heeft mij de bevoegdheid gegeven in haar naam te spreken, heb ik de eer den Raad de volgende gemeenschappelijke resolutie voor te leggen De Raad van den Volkenbond constateert, naar aanleiding van het verzoek dat België en Frankrijk op 8 Maart hebben gedaan, dat Duitschland art. 43 van het verdrag van Versailles heeft geschonden, daar het op 7 Maart troepen gebracht en gestationneerd heeft binnen de gedemilitariseerde zone, ge noemd in de art. 42 e.v. van genoemd ver drag, en in het verdrag van Locarno. De raad besluit krachtens art. 4 par. 2 onmid dellijk den onderteekenaars van het ver drag van constateering dezer feiten mede deeling te doen. Rede van Bruce. Bruce, de voorzitter, zeide den raad niet te wil len voorstellen onmiddellijk de resolutie, voorge steld door de Fransche en de Belgische regeeringen, te bestudeeren. Noch wilde hij voorstellen de Zater dag begonnen discussie voort te zetten. Ik stel voor, aldus Bruce, deze resolutie te overwegen en de bij eenkomst te verdagen. Benesj acht toestand ernstig, maar niet hopeloos. Praag. De president der Republiek, Dr. Benesj,, heeft tegenover Duitsche en Tsjecho Slowaaksche journalisten o.m. verklaard, dat de internationale toestand ernstig is, maar dat hij er van overtuigd is, dat er geen reden is hom met pessimisme te bezien. DE ONGEREGELDHEDEN TE MADRID Motorverkeer blijft minder opbrengen INDIRECTE BELASTINGEN DA LEN. STIJGING IN DE OP BRENGST DER DIRECTE BE LASTINGEN. Over de eerste twee maanden van 1936 heb ben de directe belastingen ruim acht mil- lioen meer opgebracht dan in Januari en Februari 1935. De indirecte belastingen daarentegen lie pen met f5,211.426 terug. De omzetbelasting ging met ruim drie ton achteruit, de successierechten met 2 mil- lioen. Ook de accijnzen op bier en wijn gingen weer achteruit; alleen het gedistilleerd bracht twee ton meer op. Ook de motorrijtuigenbelasting bracht ruim twee ton minder op. Groote belangstelling bij ter aar- dëbestelling van slachtoffer. Madrid 16 Maart (A.N.P.) Een groote me nigte, welke zeer veel roode vlaggen en banieren meevoerde, heeft een jeugdig extremist, die gis teravond bij een botsing met fascisten om het leven was gekomen, naar zijn laatste rustplaats gebracht. Van de Gestapo en van minister Kerl. Uit Berlijn meldt Havas, dat de Gestapo maatrege len genomen heeft tegen de predikanten van de Be lijdeniskerk. In Hessen-Nassau zijn ds. Baehringer en zeven leden van zijn gemeente gearresteerd, wegens „het verwekken van onlusten door een religieuze week te organiseeren. Te Spandau heeft de Gestapo de Belijdeniskerk verboden diensten te houden. De minister van eeredienst heeft verder alle hoog leeraren in de theologie verboden, deel te nemen aan conferenties, welke door de Belijdeniskerk zijn georganiseerd. Freiburg i. Br. bewerkt met strooibiljetten. Aartsbisschop protesteert. Op Zondag 1 Maart reed rond het middaguur een open auto door de straten van de stad Freiburg in Breisgau, waarin zich drie mannen in S. A.-uniform bevonden, die in alle straten en op. alle pleinen der stad strooibiljetten uitwierpen, waarin een felle aan val gedaan werd op de katholieken en op het boek waarin de wereldbeschouwing van Rosenberg als on wetenschappelijk wordt veroordeeld. De inhoud van het uitgestrooide pamflet was zoo beleedigend, dat de aartsbisschop van Freiburg het noodig oordeelde nog dienzelfden avond in alle ker ken en kapellen der stad een protestschrijven vanaf den kansel te laten voorlezen. Aan dit herderlijk schrijven ontleenen wij het volgende: GROOTE VELDSLAG BIJ ANTA- LO EN SJELIKOT. Kworam, ten Zuiden van het Asjiangimeer, is gisteren zeer heftig gebombardeerd. Er is echter nog geen slag gaande tusschen de Ita- liaansche troepen en het leger van den negus. Volgens een Abessijnsche mededeeling heb ben er Zuidelijk van Makallé bij Antalo en Scelicot gevechten plaats gehad. Mededeelin- gen uit dezelfde bron willen, dat ras Syoem en ras Kassa nog steeds het Westen van Tem- bien bezet houden. Gisteren is er opnieuw een Abessijnsch" communiqué gepubliceerd, dat de ernst van de Italiaansche overwinningen ontkent. Het communiqué, dat wat vaag gesteld is, zegt, dat er ook in de buurt van Aksoem nog Abes sijnsche troepen zijn. Te Rome liep gisteren het gerucht, dat ge neraal Graziani aan het Zuidelijk front Dzjid- zjiga heeft bezet. Ook uit Addis Abeba komt het bericht van een mogelijke hervatting van den Italiaanschen opmarsch in het Zuiden. Deze opmarsch zon op Harrar gericht zijn. Een officieel Abessijnsch communiqué. Het D.N.B. seint uit Addis Abeba: Na een pauze van tien dagen heeft de Abessijnsche regeering Maandag weer een officieel communiqué inzake den toestand aan het Noordelijk front ge publiceerd. Volgens dit communiqué heeft het legercorps van Malese Fari instructie gekregen zich uit tactische overwegingen uit de zone van Makalé terug te trek ken. De Italiaansche voorhoede was daarentegen versterkt met twee legercorpsen, waarop zich bij Antalo en Sjelikot een groote veldslag ontwikkelde. De Italianen poogden de Abessinische troepen te omsingelen, hetgeen hun echter niet gelukt is. On middellijk na dezen strategischen terugtocht zijn de troepen van Malese Fari aangevuld met leger corpsen uit de provincies Wollo en Galla, waarna zij aan den linkervleugel een tegenoffensief hebben in gezet, waarbij het hun gelukt is wederom de peri ferie van Makalé te bereiken. Naar het officieele communiqué verder uiteenzet, bevinden zich de Abessinische troepen op het oogen- blik ten noordoosten van de Amba Aladji in nauw contact met het leger van Malese Fari. De leger corpsen in Tigré en Behemder zijn volledig intact en blijven Tigré en het dal van de Takatzé verder bezet houden. Ook de legers in Semien en Godjam zijn gereed voor den strijd. Zij zetten dagelijks de bezetting van de gebieden in de omgeving van Ak soem voort. De Abessinische regeering spreekt tegen, dat Ras Kassa in contact zou zijn getreden met de Italiaan sche autoriteiten. Eveneens wordt ontkend dat So- kota door de Italianen zou zijn bezet. De Abessinische generale staf is van meening, dat al te snelle op marsch der Italiaansche troepen den toestand van het Italiaansche leger dagelijks onaangenamer maakt. Alle verbindingen van de voorste linies der Italianen met de oorlogsbasis zijn afgesneden. Opmarschen vand ezen aard kan men niet beschou wen als een geregelde bezetting en verovering van de daartusschen liggende gebieden. Het comunique constaeert dan, dat Abessinië vastbesloten is de Italianen uit zijn gebied te ver drijven en de militaire toestand rechtvaardigen de zen wil. Abessinië heeft op dit oogenblik de voor stellen tot vredesonderhandelingen aanvaard, aan gezien het steeds bezield is geweest door den wensch een regeling binnen het kader van den Volkenbond te vinden. Een nieuwe Italiaansche actie op Harrar? Uit Addis Abeba wordt gemeld: Aan het Zuidelijk front zijn de Italianen begon nen met een sterke actie van de luchtmacht, in de richting Sassa Baneh er het omliggend gebied. Aan Abessijnsche zijde wordt verband gelegd tus schen deze vluchten en de groote Italiaansche troe penbewegingen en materieel-transporten aan het Zuidelijk front in het gebied van de Webbe Sjebeli, Danane, Gorrahai en Gerlogoebi. Dit alles wijst er op, dat een nieuwe Italiaansche aanval aan het Zui delijk front te wachten is. KUNSTKORRÉL Hooae eierproatwtie ij, /ape voederkoilenf^ Het ocan/aipLiirnjjeeiJoecier merken, Daten a/en /wtna/e/tooroi/geknxc/i/ 17s tegio, a/ocA o/e meeaten /tonner 2)te geven weinig groei en /Crotc/i/. te/'BerörfsKufLrÜiffrrel2$ '/anders; ///npluimveegroei/, is nimmer ziek; De kippen woro/en /eg7rwteAinjts Uw ren een eierenjfaJrriek f OLIEFABRIEKEN rt.v._ AM5TERDAM.O.' Nadat de Aartsbisschop eerst het pamflet had voor gelezen, vervolgde de Kerkvorst: „Wij zijn het aan de waarheid en tegenover de eer van onze Kerk en den vrede onder ons volk verplicht, dat wij de katholieken van onze stad oproepen, om de hier aangevallen Katholieken geschriften (tegen Rosenberg) zelf te lezen, zoodat zij zich een oordeel kunnen vormen of de inhoud van het pamflet juist is of niet. Bovendien betreuren wij het buitengewoon, dat de strijd tegen de Kerk in den laatsten tijd weer dus danige vormen aanneemt, die niet geëigend zijn om de volksgemeenschap te bevorderen, maar veeleer óm deze te verstoren, nog totaal afgezien daarvan, dat zij totaal in strijd zijn met de wettelijke bescherming van de godsdienstige overtuiging en met den geest en den letterlijken tekst van het Concordaat, en dat zij in het naburige buitenland, geheel in het nadeel van ons volk, de overtuiging vestigen, dat bij ons een heftige Kulturkampf ontbrand is." Vijf gewonden naar het Ziekenhuis. Amsterdam. Gisteravond omstreeks tien uur reden op den straatweg tusschen Duivendrecht en het Abeoudermeer twee auto's achter elkaar, toen de bestuurder van den voorsten wagen door de lichten van een tegenligger werd verblind en de macht over het stuur verloor. Met een hevigen slag kwam de wagen tegen een boom terecht, welke tot midden in de auto drong. Alle vijf inzittenden, de heer en mevrouw F. K. uit Haarlem, de heeren J. v. D. en F. v. D. en mej. M. K. bekwamen kwetsuren, welke overbrenging naar het Ziekenhuis noodzakelijk maakten. De slachtoffers werden overgebracht naar het O. L. Vrouwe Gasthuis te Amsterdam, waar bleek, dat een hunner een onderbeenfractuur had opgeloopen, een ander had een bovenkaakfractuur, terwijl twee personen hoofdwonden en een een wonde aan de kin hadden gekregen. Allen zijn in het Gasthuis ter verpleging, dan wel in observatie opgenomen. Verkeerstoestel WeenenRom,e zwaar beschadigd. Weeyien Een verkeerstoestel Weenen Rome is heden gedwongen geweesttijdens een hevigen sneeuwstorm een noodlanding te maken in het gebied van de 2000 Meter hooge SaurAlpen. Het vliegtuig werd zwaar beschadigd. Een passagier van Italiaansche nationaliteit werd gewond. Aangezien de draadlooze installatie van het toestel in tact was gebleven, kon het vliegveld in Klagenfurth op de hoogte worden gebracht. Be proefde berggidsen en ski-loopers waren dan ook spoedig onderweg naar de plaats van het ongeluk. Vermoedelijk zullen zij nog in de loop van den avond de verongelukten bereiken. Buitengewoon zware sneeuwval en mist maken het reddings werk echter zeer moeilijk. OFFICIER VAN JUSTITIE EN GETUIGE NEERGESGOTEN Reuter meldt uit Stockholm: In het gerechts gebouw te Nykoeping, een stadje gelegen op 100 K.M. ten Zuiden van Stockholm, heeft zich een bloedig drama afgespeeld. Een advocaat, die zich wilde wreken, omdat hem het recht was ontnomen voor de rechtbank te pleiten, drong de zaal binnen, met in elke hand een revolver. Hij doodde den ambtenaar van het O.M.., benevens een arbeider, die gehoord werd en verwondde een advocaat, Nadat hij ongeveer 12 schoten had gelost en de beide wapens leeg waren, haalde hij een derde revolver voor den dag, waarmede hij zelfmooyd pleegde.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1