De Duitscfae Rijksdagverkiezingen van 29 Meert Verhoogde uitgaven S.D.A.P. en ontwapening Dinsdag 17 Maart 1936 SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 9936 voor de Engelsche vloot Burgemeester van Ambt- Hardenberg Ach t personen aan den dood ontsnapt AKKERTJES Het bombardement Engelsche ambulance Collectief contract bouwbedrijven KIJKEI1 .s KOOPEÜ t,j (LOECK Zakkenrollers contra Chineezen Het Duitsche volk en de buitenlandsche politiek. Berlijn 16 Maart 1936. Rond 45 millioen kiesgerechtigde Duitsche mannen en vrouwen zijn door de ontbin ding van den rijksdag en door het uitschrij ven van nieuwe verkiezingen opgeroepen, hun oordeel over den stap van de Duitsche regee ring van 7 Maart te geven. En wel door mid del van een vrije, directe en geheime verkie zingsmethode, die het Derde Rijk onveran derd van de republiek van Weimar heeft overgenomen. Ook het kiesrecht heeft zijn democratisch karakter niet verloren. Aan alle meerderjarige Duitsche mannen en vrouwen is stemrecht verleend, zoodat door de verkiezing op 29 Maart het geheele Duit sche volk zijn werkelijken politieken wil zonder beperking tot uitdrukking kan bren gen. 'Alleen de Joodsche bevolking is op grond van de Rijksburgervvet van September 1935 van het stem recht uitgesloten. Stemgerechtigd zijn daarentegen wel de z.g. half- en kwartjoden, d.w.z. niet-ariërs met twee of drie arische grootouders. Men mag dus aannemen, dat daardoor ongeveer 300.000 kiezers, die bij de laatste verkiezingen op 19 Augustus 1935 nog stemgerechtigd waren, op 29 Maart niet -meer zullen mogen stemmen. Het totale aantal kiezers zal daardoor echter niet verminderd worden, daar in dien tusschentijd 400.000 inwoners van het Saar- gebied Duitschers zijn geworden, Zooals begrijpelijk ziet men dit speciaal het resultaat van de verkie zing van het Saargebied in Duitschland met belang stelling tegemoet, daar dit de eerste keer is, dat deze menschen zich over het regime moeten uitspreken. Op 29 Maart begeeft het Duitsche volk zich sinds het begin van het Derde Rijk voor de vierde maal naar de stembus. Bij de eerste verkiezingen op 5 Maart stonden nog een groot aantal partijen tegen over elkaar. Bij de volksstemming van 12 November 1933 over de vraag, of Duitschlands uittreden uit den Volkenbond werd goedgekeurd, werd tegelijkertijd de eerste uitsluitend nationaal-socialistische rijksdag gekozen. Bij deze gelegenheid stelde meerdan 95 der kiezers zich achter de Duitsche regeering. Het zal interessant zijn, het resultaat van 29 Maart met dat van de toenmalige volksstemming op 12 Novem ber 1933 te vergelijken, daar er tusschen deze beide verkiezingen een groote overeenkomst bestaat, wijl in beide gevalien het Duitsche volk zijn oordeel moest vellen over een belangrijke buitenlandsche politieke beslissing van de regeering. Nieuwe afweermiddelen. Een anti- duikboottoestel en een nieuw type schip tegen luchtaanvallen. Reuter meldt uit Londen: Lord Stanley, de parlementaire en financieele secretaris der Admiraliteit, heeft in het Lagerhuis mededeelingen gedaan over de begrootingsposten. voor de vloot. De uitgaven voor de uitbreiding van de vloot (de buitengewone uitgaven overeenkomstig het Witboek niet meegerekend) zullen f 4.645.00 meer bedragen dan in 1935. Voor de marine luchtmacht wordt 1.193.000 meer beschikbaar gesteld dan vorig jaar, en wel voor den bouw van 27 nieuwe vliegtoe stellen en voor het vervangen van 84 toestellen door nieuw materiaal. Lord Stanley deelde aan het Huis mede, dat de ad miraliteit thans beschikt over luchtdoelgeschut van ongekend vermogen en doelmatigheid, zoodat er geen sprake van is, dat men in het slagschip een verou derd en nutteloos strijdmiddel zou moeten zien. Het. is integendeel de opvatting van de admiraliteit, dat deze schepen de zeeën blijven beheerschen. Tijdens de debatten die op deze verklaringen volg den deelde het conservatieve lid De Chair, zoon van den admiraal Dudley de Chair, mede, dat Engeland toestellen, gebaseerd op terugkaatsing van stralen, bezit, waarmee een onderzeeboot ontdekt kan worden op een afstand, niet geringer dan die welken een on derzeeër noodig heeft om een torpedo af te schieten. Voorts heeft de admiraliteit een geheel nieuw type schip geschapen, door oude kruisers speciaal in te richten voor afweer van vliegtuigen. Op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Bij Kon. Besluit van 13 Maart j.1. is aan den heer H. H. Weitkamp op zijn verzoek, met in gang van 1 April 1936, eervol ontslag verleend als burgemeester van Ambt-Hardenberg. De onregelmatigheden te Ambt-Harden berg. Omtrent de onregelmatigheden, die den laatsten tijd in deze gemeente aan het licht zijn gekomen, lezen we nog in de „Telegraaf": Naast den reeds eenige maanden in voorarrest ver- blij venden ex-ontvanger van deze gemeente, H. B., zal zich op 17 April a.s. ook te verantwoorden hebben de burgemeester van Ambt-Hardenberg, de heer H. H. W. De heer W. wordt namelijk verdacht van me deplichtigheid aan de verduisteringen en van heling van de verdwenen bedragen. Bij de voortgezette instructie tegen den gemeente ontvanger, waren eenige bezwarende feiten tegen den burgemeester aan het licht gekomen. Het is namelijk gebleken, dat de heer W. een groot aandeel gehad moet hebben in de verdwijning der gelden, die on der het beheer van den gemeente-ontvanger waren. Het was bekend, dat de burgemeester door een ongelukkige exploitatie van veenderijen, waarin hij met anderen veel geld gestoken had, in zeer moei lijke financieele omstandigheden was geraakt, zoo dat ruim een jaar geleden het faillissement over hem uitgesproken werd. Dit heeft hem er toe gebracht en kele jaren achtereen voor privédoeleinden gelden van den gemeente-ontvanger te lecnen, terwijl hij wist, dat deze gelden niet het eigendom waren van den ontvanger, doch door dezen slechts beheerd werden voor enkele vereenigingen en het gemeentelijk elec- triciteitsbedrijf. Ook zou de heer W. geld, dat hij on der zijn berusting had van enkele crisisinstanties, voor particuliere doeleinden hebben gebruikt. Woning brandde af, terwijl het gezin lag te slapen. Toen Zondagavond de zoon van spoorwegarbeider Weterings ongeveer half elf huiswaarts keerde en de ouderlijke woning, gelegen in de Emer, gemeente Princenhage, naderde, zag hij plotseling rook en vonken uit het dak der woning te voorschijn ko men. Een geweldige schrik bevingh em, daar hij wist, dat zijn ouders en een zestal broers en zusters zich te bed moesten bevinden in het brandende huis. Waar de dichtbijzijnde woning op ongeveer 40 M. afstand gelegen was, viel aan hulp niet te denken. Hij vloog op de woning af en door met ge weld op de luiken te beuken, gelukte het hem zijn drie broers en een zusje, die op den zolder sliepen te wekken. Het was dezen echter niet meer mogelijk het huis langs de trap te verlaten, daar deze beneden reeds in brand stond. Door uit een dakvenster te springen, konden de broers ongedeerd het branden de huis verlaten, het meisje kreeg beenkneuzingen en moest zich onder geneeskundige behandeling stellen. Vervolgens spoedden de zoons zich naar het op kamertje, waar een tweetal zusjes sliep. Door het inslaan van een raam, gelukte het beiden in veilig heid te brengen. Ook de ouders konden nog bijtijds worden gered. De brandweer te Princenhage, die spoedig ter plaatse was, kon wegens watergebrek niets uitrichten. Het huis brande geheel af, alles ging verloren. Ook twee koeien en een geit kwamen in de vlammen om. Met lucifers gespeeld. Gistermiddag is brand uitgebroken in de boerderij van den landbouwer J. Vos aan de Asserstraat te Beilen. De schuur brande tot den grond toe af, ter wijl de woning gedeeltelijk behouden bleef, doordat het vuur door een brandmuur werd gestuit. Het vee werd gered. Alles was verzekerd. De oorzaak is, dat het tienjarig zoontje met lucifers had gespeeld en heth ooi in brand had gestoken. GELD VAN ZIJN VERLOOFDE VERDUISTERD Bader gearresteerd Eenigen tijd geleden verklaarde 'een jongeman zich bereid een deel van het loon van zijn ver loofde, tijdens haar verblijf in een ziekenhuis, in ontvangst te nemen. Dit gedeelte van het loon werd als ziekengeld uitgekeerd en de welwillend heid van den jongeman ging zóóver, dat er geen cent meer van het geld over was toen het meisje het ziekenhuis weer kon verlaten. In totaal had hij een bedrag van f 75 verduis terd en gistermiddag heeft de politie van het bureau-Singel hem deswege gearresteerd. Geen wonder met al die zieke menschen om U heen! Weest Gij echter verstandig. Neem da delijk 'n "AKKERTJE" en van avond voor '1 naar bed gaan nog een. Tien legen één dat Ge daar- Nederlandsch mede alle narigheid voorkomt Product en morgen gezond en fiksch opstaat. "AKKERTJES" wer ken buitengewoon- bij Griep. Per 12 stuks slechts 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumont AKKER.CACHETS In de Maartaflevering van „De Socialistische Gids" schrijft ir. J. W. Albarda over het defensievraagstuk. Hij zegt daarin o.m.: „Afkeer van oorlogsgeweld mag niet leiden tot principieële verwerping van die methode om het recht te beschermen. Wel moet die afkeer waarbor gen, dat van bloedig geweld, en zelfs van de bedrei ging daarmede, niet anders dan in het geval van noodzakelijkheid gebruik worden gemaakt. Het Vol kenbondsverdrag beveelt dan ook in de eerste plaats andere dwangmiddelen aan: financieële en economi sche sancties. Sedert een half jaar zijn wij getuigen van de toepassing van deze middelen. De ervaring is zeer leerzaam. Wij zien, dat de onbloedige sancties, zelf als zij nog onvolledig zijn, een grooten invloed kunnen uitoefenen; maar ook, dat die invloed niet zoo groot is, dat hij den staat-misdadiger aanstonds dwingt tot onderwerping aan het recht. Er bestaat in onze tijd inzonderheid voor 'n kleine staat schijn noch schaduw van veiligheid, als hij geen aanspraak kan maken op bescherming van zijn zelfstandigheid en zijn rechten, en zelfs die over be langen, te onderwerpen aan rechtspraak of arbitrage; dit baat hem niet als een machtige nabuur hem plot seling het mes op de keel zet, of, erger, hem gaat overweldigen. Hiertegen kan hij slechts beschermd zijn, als die geweldenaar weet, dat hij door zijn daad in botsing zal komen met de collectiviteit der staten, die het recht geëerbiedigd wil zien. De bereidheid der collectieve macht om zich tegen den misdadiger te keeren, heeft een preventieve werking in het belang van de vrede; zij kan oorlog voorkomen. Geen enkele staat kan van de collectiviteit bescher ming verlangen, als hij zelf niet bereid is, mede te werken aan de bescherming van anderen. Wie de rechten van het Volkenbondslidmaatschap wil ge nieten, moet ook de daarmede verbonden plichten aanvaarden. Hij zal zich daarbij niet kunnen bepalen tot de plichten, die uitdrukkelijk in het Volkenbonds verdrag zijn genoemd; hij moet ook andere plichten erkennen, die het belang der collectieve veiligheid gebiedend voorschrijft. Zeker mag geen enkele staat, in een toestand van van de ITALIë ZOU HET FEIT HEBBEN TOEGEGEVEN. WERD ER UIT HET KAMP GESCHOTEN? Lord Cranbourne, ondersecretaris voor buitenland sche zaken, heeft gisteren met betrekking tot het bombardement van de Britsche ambulance bij Kwo- ram medegedeeld, dat de Italiaansche regeering op het Britsche protest had geantwoord. De tekst van dit antwoord was nog niet bekend, doch Drummond, de Britsche gezant te Rome, had het volgende ge telegrafeerd. Het schijnt, dat de Italiaansche regee ring het bombardement op 4 Februari van een kamp bij Iiworam, dat in ieder geval het Roode Kruis-tee- ken droeg, toegeeft. De Italiaansche regeering be weert echter, dat het een repressaillemaatregel be trof, aangezien men uit dit kamp op Italiaansche vliegtuigen geschoten had. Overigens blijkt uit het Italiaansche antwoord niet, dat men ook het tweede bombardement, dat een dag later heeft plaats ge vonden, toegeeft. De Italiaansche staatssecretaris van buitenlandsche zaken merkt verder in zijn ant woord op, dat er eon verschil is tusschen de lezing, zooals die door het Italiaansche hoofdkwartier is gegeven en die van het Internationale Roode Kruis. Deze verschillen zouden speciaal betrekking hebben op het aantal transportauto's, en dat der Roode Kruis-teekens. Lord Cranbourne gaf het Lagehuis de verzekering, dat de zaak met de uiterste energie verder zou worden behandeld met de Italiaansche regeering, zoodra verdere bijzonderheden van dr. Melly, den leider van de Britsche ambulance, zouden zijn ont vangen. De Zweedsche ambulance blijft tot Juli actief. Reuter meldt uit Stockholm, dat de Zweedsche ambulance in ieder geval nog tot het einde van Juni aan het Abessijnsche front werkzaam zal blijven. Er is nog geen besluit genomen wat er na dien tijd zal gebeuren. De contracten van het personeel zijn nog niet tot na Juni verlengd. Arbeiders naar Oost-Afrika. Het stoomschip Lombardia is gisteren naar Oost- Afrika vertrokken met aan boord eenige officieren en verder arbeiders. Reuter meent te weten, dat Flandin, Woensdag avond of Donderdag Londen zal verlaten. De com missie van dertien zal Woensdag bijeen komen. Een aanval op een niet-militair kamp. De Italiaansche regeering heeft den secretaris generaal van den Volkenbond een nota doen toeko men, waarin een verslag wordt gegeven van een aanval die Abessijnsche krijgers 13 Februari op een kamp, waarin zich Italiaansche werklieden bevon den, hebben gedaan. De Italiaansche nota vestigt de aandacht op het feit, dat deze aanval op een kamp, dat een niet-militair karakter had is gepleegd. Onder de slachtoffers bevonden zich ook een ingenieur en zijn vrouw. EEN ZWEEFVLIEGTUIG IN DE STRATOSFEER Reeds is gemeld, dat dezer dagen een Rus sisch zweefvliegtuig een hoogte van 10.360 meter heeft bereikt. Het heeft daarmee het bestaande record aanzienlijk verbeterd, dat door Duitsche zweefvliegers bij een vlucht over de Alpen op ruim 7000 meter was gebracht. Het zweefvliegtuig, dat twee verzegelde hoogte meters aan boord had, werd door een gewoon vliegtuig gesleept. Allebei de piloten waren van zuurstoftoestellen voorzien. De opdracht was zoo hoog mogelijk op te stijgen, daar te zien, of het zweefvliegtuig zijn eigen weg kon gaan en dan te dalen op het punt van uitgang. Op 10.360 meter hoogte, bij een temperatuur van 60 graden onder nul, maakte het zweefvliegtuig zich los Een kwartier, nadat het vliegtuig geland was, bereikte ook het zweefvliegtuig de aarde op de voorgeschreven plaats. dreigend oorlogsgevaar, de veiligheid voor anderen verminderen en daardoor het oorlogsgevaar voor ge heel Europa en misschien wel voor de geheele wereld vergrooten. Daarom kan Nederland op dit oogenblik niet overgaan tot nationale ontwapening. Er is in ons land nu voor nationale ontwapening bij lange na geen meerderheid. Het zou bedenkelijk zijn als die meerderheid er wel was en nu haar wil doorzette. Laat ons dit ronduit erkennen. Hoe men ook over het vermogen der Nederlandsche weermacht moge denken, als zij nu belangrijk werd verzwakt, zou dit alom in de wereld worden verstaan als een aanbod van doortocht voor Duitsche troepen, die over Bel gië Frankrijk willen binnenvallen of onze zeehavens willen bezetten om Engeland te bedreigen. Het zou zijn alsof wij tot de heeren van het Derde Rijk zei den: wij Nederlanders hebben in de laatste jaren ons wegennet verbeterd en sterke bruggen gebouwd over onze rivieren. De gemotoriseerde legerafdelin gen, die gij in de nabijheid van onze grens gereed houdt, kunnen daarover beschikken voor een in val en voor een doortocht. De Duitsche generale staf zou 't zich voor gezegd houden; maar ook de West- Europeesche staten aan deze en aan gene zijde van het Kanaal zouden er het hunne van denken en zeggen! De posities van Zweden, van Denemarken en van Zwitserland zijn niet in alle opzichten gelijk aan die van Nederland. Er is onderscheid, maar er is ook overeenkomst. Het moet ons ook tot nadenken stemmen, dat in die landen de sociaal-democraten van nationale ontwapening hebben afgezien sedert ITitler aan de macht kwam." Ir Albarda concludeert, dat in dit tijdperk de zelf verdediging tot de plichten behoort, die een volk heeft te aanvaarden, als het de internationale rechtsorde wil versterken en de collectieve veilig heid tot werkelijkheid wil maken. „En als wij het er over eens kunnen zijn, dat al leen door de bevestiging van de internationale rechts orde en de verzekering van de collectieve veiligheid een duurzame vrede kan worden bereikt, mogen wij dan een plicht, hoe zwaar ook, ontkennen, waar van de vervulling voor de bereiking van dat groote doel noodzakelijk kan zijn? Ook bij de beantwoor ding van deze vraag is het woord niet alleen aan het verstand, maar heeft het geweten zijn machtige stem in het kapittel." Verwachting: Zwakke tot matige Noordweste.- lijke tot Westelijken wind, meest zwaar bewolkt of betrokken, weinig of geen neerslag, zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: weinig verande* ring. BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 771. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 5 gr. C. 41 gr. F. VETPUISTJES! Verdwijnen spoedig door Dr. May's Bloedzul- verende thee. Prijs per pak f 0.75. TERLEP'S DROGISTERIJ, Apothekers-assistenten Hoogzijde 103 Schagen. Overeenstemming bereikt, Tusschen de besturen van werkgevers en werknemersbonden in de bouwbedrijven is overeenstemming bereikt over een nieuw af te sluiten collectieve arbeidsovereenkomst, welke bij goedkeuring der wederzijdsche le den zal gelden tot 1 Maart 1937. De voornaamste wijziging is de loonsverlaging. Deze bedraagt voor Amsterdam, Den Haag en Haar lem drie cent per uur; "de loonen worden daardoor 64 ct. voor geschoolden en 59 cent voor geoefenden en hulpkrachten. In Rotterdam zullen de loonen vijf cent per uur zakken. Utrecht, Zaandam, Velsen en Schiedam da len twee a drie cent per uur. Alkmaar, Arnhem, Groningen, Dordrecht, Leiden, alsmede het Gooi hebben een verlaging van twee cent. Deze laatste verlaging geldt ook voor de kleinere steden met dien verstande, dat Middelburg en Vlissingen geen loonsverlaging ondergaan, Apeldoorn, Zutphen en Coevorden worden uit het contract gelegd. Eenige andere plaatsen worden in klasse verlaagd. Bij een aantal plaatsen in Groningen is de vacantie niet langer houdbaar gebleken. De loonen gaan van 64 cent in Amsterdam-tot 31 cent op het platteland. De bedoeling is, dat de nieuwe overeenkomst Maandag 16 April zal ingaan. UIT ONZE OOST Vechtpartij op den passer Een Chinees stapte op een middag bij de groentenloods op den Centralen Passer te Medan uit een autobus. In de drukte trachtte een In- landsche zakkenroller den Chinees tot zijn slacht offer te maken. Een chineesche vruchtenverkoo- per kon zijn landgenoot echter bijtijds waarschu wen en op het geschreeuw kwamen andere groen- tenboeren uit de loods gesneld. De zakkenroller bleek evenwel ook niet alleen te zijn, want spoedig had ook hij een leger land- genooten om zich heen verzameld. De Chineezen wapenden zich met pikolans en daarmede werden rake klappen uitgedeeld Het slot was dat de In landers de vlucht namen achtervolgd door de Chineezen. De achtervolging werd tot nabij den verkeersagent op het kruispunt Wilhelminastraat Hakkastraat voortgezet Wraak De zakkenrollers lieten deze nederlaag niet op zich zitten (een van hen moet naar men aan de „Sum Post" meldt een gebroken rib hebben opgeloopen) en keerden te circa half zes met stee- nen gewapend terug. Een bombardement op de groentenloods en de vruchten- en groentenboe- ren volgde. Een der Chineezen wrd daarbij aan het hoofd gewond. De zakkenrollers gingen na hun wraakneming op de vlucht. De politie, die kort daarop ver scheen, vond in de loods een twintigtal keien De daders worden thans gezocht. Een negental personen is aangehouden, die verdacht worden betrokken geweest te zijn bij de vechtpartij^

Schager Courant | 1936 | | pagina 5