Protestvergadering Hei. Tuindersbofld Plelrose's Vergelding VERMICELLI GRATIS leder pak HONIG'S Schager Kogge- In vervolg op het korte uittreksel in ons num mer van gister van de protestvergadering, uitge schreven door den kring Langendijk van den Ne- derlandschen Tuindersbond, gehouden in de groote zaal van „Concordia" te Noordscharwoude, volgt hieronder het volledig verslag. De heer Jb. de Vries opende de vergadering met. woorden van welkom, waarna hij herinnerde aan liet ingestelde onderzoek naar de misoogst. De tuin ders in Noordholland zijn wel zeer teleurgesteld ge worden, dat slechts 800.000 gulden is beschikbaar gesteld, en dat de andere steun ook niet is gekomen, liet, geld, waar men om verlegen zit, dat men aan anderen had beloofd, en arbeiders voor had aange nomen, is uitgebleven. De 100 pet. richtprijzen wor den niet uitbetaald. Spr. schetste hoe de tuinders, eenmaal in de werkverschaffing terechtgekomen, weg zijn en niet zoo gemakkelijk er uit komen. Het is noodzakelijk dat binnen korten tijd iets wordt gedaan voor de trekpaarden van het Ned. volk, welke men heeft vergeten. Ook de offers, door hen in oorlogstijd gebrachte offers, toen zij de voed selvoorziening verzorgden en de potten vulden. Hoe moet het met de komende oorlog? De tuinbouw heeft geen reserve meer. De men- schcn gaan naar de werkverschaffing, terwijl er meer dan voldoende werk is. De nieuwe loonbijslag- regeling heeft tot gevolg, dat minder arbeiders wor den aangenomen, waardoor de werkloosheid meer permanent is. Wij zullen op waardige wijze protes- teeren in het belang van de tuinders en schouder aan schouder staan. De heer K. Kaan, Oudkarspel, sprak over het on derwerp: «Mogen wij zwijgen?" Spr. wees op de internationale verwikkeling, waarover zoo uitvoerig in de kranten wordt geschre ven. Mogen wij zwijgen over de toestand van de tuinbouw in Westfriesland? Neen, antwoordde spr. op deze vraag. Over deze toestand, over de teleur stelling, over de lage steun mogen wij niet zwij- g-'n. Velen zullen hun bedrijf niet meer kunnen voortzetten, omdat het noodige actief ontbreekt. De geldbronnen zijn uitgeput. De Boerenleenbanken kunnen niet meer doen, al zal het nu niet zoo gaan, als het idee van Raiffeissen was. Spr .wees op de groote achterstand, welke de tuin ders overal hebben bij leveranciers enz. Spr. con stateerde dat er toch nog laksheid onder de tuin ders is, als spr. de opkomst ziet en de toestand in aanmerking neemt. Spr. betreurt het, dat zij die zich nog redden, hier niet zijn. Alle tuinders moes ten hier zijn, om te getuigen dat de tuinbouw wordt achtergesteld bij de steunverleening. Wij zijn niet afgunstig op de boeren, die meer steun krijgen, maar do belooning van de tuinders is van dien aard, dat ze niet in overeenstemming is niet de rechtvaardige verdeeling. Voor een betere steun, waarmee men er bij zuinig beheer van kan komen, moesten allen opkomen. (Applaus). Meer kunnen we niet venvachten. De Regeering heeft met groote moeilijkheden te kampen. Spr behan delde het uitgeput geraken van de landerijen. Het 'and is arm en de tuinders zijn arm en nu moet er meer gebeuren. De steun in 1933 en 1934 was zeer gering, tot slechts 50 pet.. Het levenspeil van de tuinder, dat zeer wordt gedrukt, omdat men trots alles op 't eigen bedrijf tracht te kunnen werken, is zt'ér laag. Men zou tot ontstellende resultaten komen bij een onderzoek naar de toestand en de gezinnen. De tuinders willen werken, doch daarmee hun brood verdienen. Velen worden nog gesteund door familie, maar straks gaan allen te gronde. De ach terstand bij pacht etc. zal er toe leiden dat de men- schen hun bedrijven moeten verlaten. Als van het begin af aan de 100 pet. richtprijs was betaald, zouden de bedrijven in stand kunnen worden gehouden. De volkskracht der plattelanders wordt onder mijnd. Zkl de volkskracht weer op peil moeten worden gebracht, waar de regeering prijs op stelt, dan zullen de luttele milioenen gevonden moeten worden, daar waar ze zijn. De misoogstsfeun van f 800.000 is veel te gering, als men weet, dat de commissie de schade heeft be groot op 2 a 3 millioen gulden in Noordholland. De tuinders zullen weer gaan beginnen, maar zullen het niet kunnen volhouden. En als de tuinder een maal in de werkverschaffing komt, is hij er niet moer uit te krijgen. Alles in deze streek is verbon den aan het welzijn van de tuindersbevolking. Wij vragen niet te veel, als men in aanmerking neemt Oorspronkelijke Roman door ARTHUR E. STRATTON 39. „Neen, mijnheer, dat zou ik niet beslist kun nen zeggen. Het is meer gebeurd, dat mijnheer Clifford telefonisch werd weggeroepen, en eerst een paar dagen later terugkeerde Hij heeft ook nu met die, mogelijkheid rekening gehouden want hij nam het kleine koffertje mee, waarin de noodzakelijk dingen zitten voor een verblijf in een hotel". „Dank, Maxwell", zei Bennett. „Mijnheer Clifford had gelijk: „de zaak tusschen ons beiden was al afgedaan. Maar het spijt me toch, dat hij zoo op stel en sprong moest vertrekken". Maxwell boog. „Mag ik dan een taxi voor u aanroepen? Ik weet. dat ik daarmee in den geest van mijnheer Clifford handel". „Doe dat, Maxwell". De bediende verliet de kamer. Een oogenblik bleef Bennett besluiteloos staan. Toen haalde hij de schouders op en scheurde de chèque van vijf honderd pond uit het boekje. „Waarom ook niet?" mompelde hij. „Of hij ze me geeft, of iV haar néém voor mij was ze toch bestemd:" wat de tuinders aan de Regeering hebben opge bracht. Spr. zei de, dat er wel eenige schuld bij de tuinders ligt, dat men het nu niet iets beter heeft. Wanneer men een aantal jaren eerder er aan ge dacht had, dat er nog een slechtere tijd zou kun nen komen, en men was overgegaan tot organisatie, dan zou men nu nog wel te klagen hebben, doch het zou toch iets anders zijn. De nog jonge organi satie zal echter in dezen crisistijd haar best doen, om de kans te krijgen, te komen tot een betere tijd, (Applaus). De heer P. Hart, Koedijk, sprak over het onder werp: „Hoe kunnen wij verder!" Wij zijn hier bij elkander gekomen om te pro testeeren tegen iets dat ons op het oogenblik wordt aangedaan, zeide spr. Spr. herinnerde aan de vergadering over de mis oogst in liet najaar van 1935, met de gemeente besturen etc. uit deze streek. Het beste werd toen geoordeelde en baggerregeling te verkrijgen en daar na een sociale verzekering te krijgen voor de tuin ders, welke zoo gauw mogelijk moet komen. Wij hebben in de Kamerverslagen kunnen lezen, dat verschillende Kamerleden er op gewezen hebben, dat de steun te gering was en de vaste lastenrege- ling geen uitkomst kan geven voor de tuinders. De minister heeft geantwoord, dat men met 1 millioen ook niet tevreden zou zijn geweest. Dat is inderdaad zoo, want de schade is bij een redelijke vergoeding tusschen 2 en 3 millioen. De hooge prijzen der pro ducten en de vergaderingen welke thans gehouden worden, rijmen niet op elkaar voor oningewijden. Sommigen hebben wel een goed 1935 gemaakt., maar voor velen is het de vraag: Hoe moeten we verder komen. Spr. stelde vast, dat het niet waar is dat de tuinbouw het gunstig heeft, in verband met de hooge prijzen der producten. Dat is niet awar! Wat moet er nu gebeuren? Aan de baggerrege ling komt een eind voor de tuinders; nu moet de tuinder zich de heele dag wijden aan het landwerk. Daardoor wordt alles uitgebuit: 's morgens te bag geren en 's middags naar het land. Hij zal alles doen, om op z'n bedrijf te blijven. Wij vragen een sociale zorg en tewerkstelling op het eigen bedrijf, waaraan de Minister niet begint, hetgeen wel eenigs zins begrijpelijk is, daar de industrie dan ook komt, Er is echter een groot verschil tusschen een fabriek en een tuinbouwbedrijf. Een fabriek kan men slui ten, de machine in smeren; met de tuinbouw kan dat niet. De volle 100 pet. richtprijs is niet uitbe taald daarom hebben we recht om te protesteeren. Omdat er nog een tekortkoming is, vragen wij een sociale steun. In 1935 is de steun volgens deskun digen tot 65 pet. uitbetaald. Actie voeren voor de volle 100 pet. steun en sociale, zorg is heel juist, maar wat moeten we doen. Maandag hebben we er nog niets aan, het geld is er nog niet, ook niet van de 800.000 gulden. De baggerregeling der tuinders is niet om de bagger, maar voor het dagelijksch le vensonderhoud. Nu de baggerregeling aanstonds voor de tuinders onherroepelijk zal moeten ophou den, zal er niets anders overblijven dan naar het Burg. Armbestuur. In Koedijk hebben de tuinders- organisaties een gezamenlijke vergadering gehouden en een adres gericht tot B. en W. Op de begrooting 1935 was daar f 1000 uitgetrokken voor steun aan tuinders, deze post heeft de noodlijd"'--dn gemeente verhoogd tot f 1S0O. Ook een taak voor de gemeente raden is het, er voor te weri.en, dal gelden beschik baar worden gesteld om oaar, waar Sociale Zaken achterblijft, door de gemeenten te doen- helpen. In Koedijk hoeft men een regeling gemaakt met een steunbedrag van f 6.50 plus een kindertoeslag van f 0.50 tot een maximum van f 10. Die steun kan beginnen op Maandag a.s. De gemeenten moeten hung eluid laten hooren en niet zeggen: Wij zijn noodlijdend, maar het probeeren. We moeten ijve ren voor 100 pet. richtprijs en een sociale steun als tewerkstelling op het bedrijf. Spr. noemde een voorbeeld van iemand, die op 2 H.A. 235 Kg. kool teelde. Het is onze taak en die der gemeenten in de bres te komen staan, opdat deze menschen niet ten ondergaan. We moeten blijven ijveren voor gezinsinkomsten, al is het dan via het Burg. Armbestuur. Het gemeentebestuur van Koedijk heeft, aangedron gen op bospoediging van de verstrekking der voor schotten op de 8 ton. Spr. wekte de tuinders op, aaneen gesloten aan de arbeid te gaan voor de in standhouding van de bedrijven. (Applaus). Als laatste spreker voerde de heer A. Hoogland te St. Pancras het woord over het onderwerp: „Waar om protesteeren wij?" Spr. herinnerde aan de in stemming, welke minister Deckers betoonde bij de woorden van den heer Van de. Heuvel, over de pro testvergadering te Alkmaar. Wij kunnen geen pro testvergadering houden, welke instemming bij de re geering heeft, constateerde spr. De minister heeft het wel cinisch gezegd, dat. de tuinders met 1 millioen ook niet tevreden zouden zijn. Die ontevreden tuindersWij protesteeren niet Feuilleton Daarop nam liij zijn handschoenen en hoed. Even later volgde Bennett den bediende, die was komen melden, dat de taxi voorstond, naar den uitgang Het was ongeveer middernacht, toen Sir Char les weer thuis kwam en met een glimlach van voldoening constateerde- hij, dat de chèque uit zijn boekje verdwenen was HOOFDSTUK XIII. HET VERRAAD Wanneer Sir Charles Melrose zich iets met beslistheid had voorgenomen, liet hij over de uit voering van zijn plan geen gras groeien. Van deze gewoonte week hij niet af in het geval-Ben- nett. Den volgenden morgen, even na negen uur, belde hij het kantoor van Morris en Morris op. Stiptheid was één der grondslagen van de firma, ook wat den aanvang der dagelijksche bezig heden betrof. Melrose verwonderde er zich daar om in het minst niet over, dat zijn vraag, of de oudste firmant reeds aanwezig was, bevestigend werd beantwoord. „Goeden morgen, mijnheer Morris", begroette 'uj hem door de telefoon. „U spreekt met Melrose Sir Charles, ja. Ik moet u een onaangenaam \<>orval meedeelen. Naar alle waarschijnlijkheid ,?al u vandaag .vóór twaalf uur een door mij ge- voor ons plezier. Liever hadden wij een delegatie aan den minister gezonden om hem te danken voor een voldoende steunverleening. Maar er blijft niets anders over dan protestceren. Wij protesteeren er te gen, dat reeds in September met de actie is begon nen voor de misoogst, terwijl men nu nog maar een toezegging gekregen heeft. In oorlogstijd kon men wel vlug werken. Laat ze nu ook eens spoediger wer ken. Wij protesteeren er tegen, dat er niets gehoord wordt op de actie, gevoerd door de gemeenten, en te gen hot feit, dat de tuinders naar de werkverschaf fing gaan en het land onbewerkt blijft. Hoe moet dit op deze menschengeesten inwerken. Spr. gevoelde met deze menschen mede. De heer Hart noemde straks iemand, die nog een paar honderd gulden heeft, maar deze voor zijn gezin noodig heeft, Het is nog erger! Er zijn er die tweehonderd gulden schuld hebben bij de leveranciers en geen cent in huis heb ben. De meesten kunnen niet meer beginnen, stelde spr. vast. Als de tuinbouw goed gesteund wordt, komt dit ten goede aan de industrie, want er is behoefte aan alles, hier. De industrie heeft een be staan als de tuinbouw het heeft. Spr. citeerde: „de Tuinderij" om te laten hooren hoe men er nog over kon denken. Daar staat: Als de tuinder de natuur, waarmede hij elke dag omgaat, ook op die wijze leert verstaan en begrijpen, mag hij zich temidden van al zijn beslommeringen en zorgen een gezegend mensch noemen. Wat moet men nog doormaken om dat te leeren? Daarom moeten wij portcsteeren. Er is nóg iets. De vaste lasten sloopen onze bedrijven. Aanpassen wordt gezegd. Maar voor een belastbaar inkomen, waarbij men vóór 10 jaar vrijgesteld was, van belasting be talen, moet men nu nog 12 gulden betalen. De kleine bedrijven moeten in stand worden gehouden, wordt gezegd in de Tweede Kamer, maar wat wordt er voor gedaan? Wat moet er na ons protest gebeuren? Hart heeft er al een oplossing voor gegeven. Spr. zag liever iets anders, een voorschot op de misoogsten. Spr. zou niet weten, waarom het nu niet eens spoedig kon afko men. Alles is al weer een drie weken weg, gerang schikt en wel. Zou het zoo'n mirakel zijn, een lijst aan de veilingen te zenden van personen, die er voor in aanmerking komen, al wordt het bedrag nog niet vastgesteld. Voor de aanschaffing van kunstmest zou aan de hand van de lijst door de plaatselijke Boerenleenbank een voorschot kunnen worden verstrekt, voorloopig tot een beperkt bedrag, desnoods niet in geld, doch de tuinmesthandclaar en arbeider dient z'n quilautie in bij de Boerenleenbank, ook om den tuinder te be schermen. In ieder geval zou het volgende week wel kunnen worden uitgekeerd, volgens spr. 'Als er niet binnen een week iets gebeurt, zal het voor vele ak kers te laat zijn. De opbrengst zal daarvan weer laag zijn. Wanneer do productiesteun dan weer komt, ont vangt men weer weinig en wordt het hoe langer hoe slechter. Spr. besloot zijn rede met de woorden: Als ik dan ten onder móet gaan, dan zal het ten minste vechtende gaan (Applaus). Uit de vergadering voerden nog een aantal perso nen het woord. De heer C. Borst Pz. vestigde de aandacht op de internationale verhoudingen, naar aanleiding waar van spr. er op wees, dat het noodzakelijk is, dat de tuinders zich aaneensluiten, waarvoor de gelegen heid in de N.T.B. aanwezig is. Spr. was er voor dat op de gem. steunregeling werd aangedrongen. Er is nog wel geld. Minister Deckers is laatst nog naar Po len geweest om geld te beleggen. (Applaus). De baggerregeling heeft ook veel ellende gebracht,, doordat velen het niet konden uitvoeren, wegens on dervoeding of anderszins. Spr. is niet voor propagee ring van de baggerregeling. We moeten het niet zoo ver laten komen dat de menschen tot wanhoop ko men, maar er op wijzen, dat de regeering in staat is, te helpen. De heer P. Dekker vroeg zich af of dit wel het protest was van de tuinders. Wordt hierdoor de el lende wel opgeheven. Spr. ging in op de intern, ver houdingen etc., maar ging daarbij te ver, volgens den Voorzitter. De heer Kaan zeide, dat het hier niet de plaats was om over politiek Ie spreken. Het gaat hier alleen om de strijd voor de lotsverbetering van de tuinders. Men mag de politieke richting aanhangen, welke men wil, maar deze niet op de protestvergadering uitdra gen van de N.T.B. De heer Dekker constateerde, dat het fascisme achter de tafel zat. Wethouder Bakker van Oudkarspel voerde ook nog het woord, waarbij hij zeide, dat liet geld, besteed aan de vloot, beter aan den tuinbouw en arbeiders kon worden besteed. Spr. gaf een kijkje in de posi tie van de gem. besturen. Een middel om aan steun te komen, zou ook zijn, de bedrijven te verlaten en allemaal naar dc werkverschaffing te gaan. Dat moet de Overheid ook betalen, evenals een andere steun regeling voor dc menschen. De heer Bart, Hensbroek, wees er op, dat. in Neder land geld genoeg was. Het vermogen is nog 11.5 mil- liard. Spr. schetste hoe het in HensbCoek toeging, waar ook 6 gulden per week steun wordt sgegcven, teekende chèque, groot vijf honderd pond, worden aangeboden. Zij werd mij gisteravond ontvreemd Hoe dat mogelijk was, vraagt u? Wel, ik had een chèque tot dat bedrag ingevuld en mijn boek je lag toevallig op tafal, toen ik mij even moest verwijderen, om een telefonische boodschap in ontvangst te nemen. Inderdaad; ik had op dat oogenblik juist bezoek en ik zou me al sterk inoefen vergissen, als juist mijn bezoeker niet den diefstal had gepleegd. Wat zegt u? Ja, ik bemerkte het pas later op den avond: Om pre cies te zijn: even vóór het naar bed gaan. Poet u mij een genoegen en bel me op, als de chèque mocht worden aangeboden. Ik kom dan onmid dellijk met de auto naar u toe. U kunt den aan bieder natuurlijk gemakkelijk genoeg een poosje aan de praat houden, nietwaar? - Dank u, mijn heer Morris!" Sir Charles hing den haak op en, met de han den op den rug, bleef hij peinzend voor het toe stel staan. Hij kon zich niet verhelen, dat hel een gemeene streek was, dien hij tegenover Ri chard Bennett ging uithalen. Alles toch was den vorigen avond zóó geënsceneerd, dat de jonge man er wel inloopen móést. Al had hij. Melrose. dan ook al niet pertinent de toezegging gedaan, vijfhonderd pond te zullen leenen. Richard Bennett en ieder ander, die in zijn plaats was ge weest, zou wel tot de overtuiging gekomen moe,- ten zijn. dat zulks toch in ieder geval de bedoeling was. Melrose haalde de schouders op en zette zich aan de ontbijttafel. Wat was er. goed be schouwd. aan den jongen Bennett verloren? Au fond had hij toch iets gedaan, waartoe hij niei gerechtigd was, en met een lichte gevangenis straf zou hij z' al te groote begeerte om aan het zit van vijfhonderd pond te komen, hebben ,te boeten. Het uitscheuren van de chèque was en Vergadering van Dijkgraaf, Heemraden en Hoofd ingelanden, van het Heemraadschap „De Schager Kogge", in het. lokaal van den heer J. Igesz, op Za terdag 14 Maart 1936, namiddags 2 uur. Voorzitter de heer D. P. Timmerman, dijkgraaf, secretaris de heer P. Hopman, tevens penningmeester. Allen zijn aanwezig. De Voorzitter opent de vergadering en heet allen welkom, in 't bijzonder de heeren H. C. Kooij en Jb. de Veer, spr. hoopt dat de belangen van de Kogge bij hun in goede handen mogen zijn. De Secretaris leest vervolgens de notulen, die onder dankzegging worden goedgekeurd. Ingekomen was een schrijven van Ged. Staten, hou dende goedkeuring van het besluit tot bestendiging van een rekening-courant overeenkomst met de Boe renleenbank te Schagen. De bijdrage voor de Kanalenaanleg over 1934 werd bepaald op f 545.92, welk bedrag reeds is overgemaakt Gewijzigd wordt de overeenkomst inzake de spoor brug in de W.-Graft, die nu ongeveer als volgt luidtr De N.V. Spoor-(tram)wegmaatschappij Wieringen— Schagen in liquidatie ontslagen, van de verplichting tot het onderhouden of wegnemen van bovengenoem de brug. De betreffende brughoofden zullen worden overgenomen tegen betaling van f 200, door de N.V., in lig, met de bepaling, dat de N.V. in liq bij ver koop van baanvakken, aan weerszijden van de brug, gerechtigd zal zijn te bedingen, dat koopers het recht zullen hebben, deze baanvakken binnen den tijd van 6 maanden als rij- of voetbrug te doen inrichten en verder te gebruiken ter verbinding van baanvakken, onverminderd hunne verplichting tot naleving van voorwaarden, door het Bestuur verbonden aan eene ton behoeve van het leggen van zoodanige brug ver leende ontheffing van de betreffende verbodsbepaling der keur. De verkoop van de molen heeft opgebracht f 175. (Koopers waren Stipriaan en Bakker). Rekening 1935. De ontvangsten waren f 15.593.16, uitgaven f 13.746.27, batig saldo f 1846.S9. Aldus vastgesteld. Begrooting 1936. De begrooting sluit in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van f 13.435.70, onvoorzien f 851.58. In deze begrooting is de omslag bepaald op f 3.50 per h.a. Door de tariefverlaging van het P.E.N. kon de on derhavige post belangrijk minder geraamd worden. De -heer Jb. de Veer vindt den post onderhoud ge bouwen en machinerieën tamelijk hoog. De Voorzitter geeft zulks toe. De oorzaak is gele gen in het feit, dat de transmissie-motor af is, een nieuw stel zal aangeschaft moeten worden. De heer J. Nagelhout vraagt of de Kogge nog van plan is te slooten. De Voorzitter antwoordt, dat er groote plannen zijn. Ze zijn echter nog in een beginstadium en der halve niet voor publicatie geschikt, doch spr. is be reid straks in comité nadere inlichtingen te verstrek ken. Bij de rondvraag vraagt de heer J. Schenk Az. naar het kroozen van het dopjes-kroos voor de machines. De Voorzitter antwoordt, dat nog geen besluit is genomen. Droog wil het wel doen, maar hij moet er meer voor hebben, n.1. f 150.en het Bestuur moet over dit aanbod nog besluiten. De heer D. Grootes dringt aan op het slechten van kroos, dat men bij he«m neergooit. Het bestuur zal de zaak bekijken. Hierna sluiting. maar waar niettemin nog groote armoede wordt ge leden. Het is noodzakelijk dat naast de 100 pet. steun voor een gemeentelijke steunregeling in de andere gemeenten wordt gesrteden. De heer D. Wonder, Oudkarspel, vroeg nog, of men ook de andere organisaties had betrokken in deze actie, terwijl de lieer J. Klingeier, Zuidschanvoude, naar aanleiding van de mededeeling van den heer Kaan over een uitkeering van 66 pet. van de richt prijs opmerkte dat door een voorman was aange toond, dat 100 pet. van de richtprijzen was uitge keerd voor de meeste producten. Alle drie inleiders voerden nog het woord, waar van wij naar aanleiding van de laatste vraag nog mededcelen, dat de N.T.B. vasthoudt, dat de richt prijs gelijk moet staan aan de kostprijs. Volgens de berekeningen van de Ned. Mij. van Landbouw zou voor volledige uitkeering der richtprijzen 28 millioen noodig zijn. Hier valt dus uit af te leiden dat de re geering de richtprijzen in overeenstemming heeft gebracht met de beschikbare middelen. Voorts vestigde spr. er de aandacht op n.a.v. het in cident van zooeven, dat men zich niet in het revolu- tionnaire slob laat drijven. Een paar afgevaardigden zullen een bezoek bren gen aan den Minister, tenvijl in deze vergadering een motie werd aangenomen, die aan den minister van Landbouw werd opgezonden en die wij reeds gister in zijn geheel opnamen. bleef per slot van rekening een eigenmachtige, een ongerechtigde daad. Maar en een blos van voldoening steeg Sir Charles naar het gelaat de gevolgen zullen den ouden Bennett héél wat ernstiger zijn: hem een slag toebrengen, welke noodzakelijkerwijze zijn posietie moest ondermij nen. De zoon van een onderstaatssecretaris van Justitie openlijk aangeklaagd wegens verduis tering van één chèque! Sir Charles grinnekte zachtjes voor zich heen, terwijl hij een tweede portie ham en eieren op zijn bord schoof. Einde lijk, eindelijk zou dan dus de afrekening kunnen komen met den man die hem in de rechtszaal van Ghelmford beleedigd had op een manier, waarvoor hij hem, Melrose. geen pardon bestond. Om half elf klingelde de telefoon en Morris deelde hem mede, dat de chèque zoo juist aange boden was, „Goed", antwoordde Sir Charles, „ik kom oogenblikkelijk". Hij had zijn chauffeur reeds order gegeven, met de auto gereed te staan. En eer er twintig minuten verloopen waren, trad Sir Charles door den privé-ingang het kantoor van Morris en Morris op Chancery Lane binnen „Het is een heel vreemd geval, Sir Charles", begroette de oudste firmant hem met een hand druk. „De jonge man maakt op mij heelemaal niet den indruk, dat hij een zoo ernstig feit ge pleegd heeft als het verduisteren van een chèque tot een aanzienlijk bedrag". „Toch is het zoo", antwoordde Melrose droog. „Schijn bedriegt dikwijls; die ervaring zult u uw leven ook wel meer dan eens opgedaan heb ben. Bleef de jonge man Richard Bennett is zijn naam. tusschen er kalm, toen u hem ver dere inlichtingen omtrent hem waren in ge wonnen (Wordt vervolgd) bevat ter kennismaking een HONIG's BOUILLONBLOKJE

Schager Courant | 1936 | | pagina 6